BUITENLAND.^ Buitenlandseh Overzicht. BINNENLAND, groot aantal kleinere plaatsen, waar een arbeidersstand woont, die hard werkt, maar slecht gevoed wordt, omdat de tijd ont breekt om het voedsel te bereiden en de kennis eveneens, zouden zulke inrichtingen ook goed op hunne plaats zijn, maar daar zullen zij nog "wel een poosje tot de//vrome wenschen" blijven behooren, omdat niemand ze aan durft. De philantropie zou moeten beginnen en wanneer men de goede resul taten zag, zou de zucht naar winst wel volgen. alistisch had gesproken van haar huwelijkslevenen wat had zij gelijk gehad! Hugo greep nog eens haar hand. Zij bewoog zich nii t. Emilie zeide hij zijn wij niet beiden kinderen? Ik, omdat ik iets van u verlang wat gij niet doen kunt en gij omdat gij u door mijn welge- meenden raad boos maakt. Hoe dom! Zij keerde zich geheel naar hem toe, haar schoon ge zicht droeg duidelijk de sporen van zooeven geweende tranen. Wat Dat ik niet doen kanriep zij zulk een eenvoudige domme belofte, die niet eens voor mij de waarde er van heeft en die ik niet zou kunnen houden. En boos worden Dat is mijn schuld niet, mijn hart was geheel geluk, mijn ziel geheel vrede, totdat gij mij met uwe onbillijke vorde ring in een andere stemming bracht. Zal dat de eerste avond van ons huwelijk, dit ons eerste alleen zijn uitmaken. Een gesprek over twist Hier be haalde de gedachte aan de krenkende vordering weder dfi bovenhand en spijtig, onder tranen, riep zij: Wat martelt gij mij met uw twist Ik wil geen twist. Ik ben nog nooit boos geweest. Emilie verborg het gezicht geheel in haar zakdoek en weende en zuchtte, dat het een steenen hart had moeten erbarmen. De brave Hugo echter niet. Hij stond nu dat wist hij voor een kritiek oogenblik, waarop in het jonge huisgezin uitgemaakt moest worden wie heer over de andere zou worden, niet in een tirannischen zin, maar slechts volgens het bekende bijbelwoord en hij zal uw heer zijn dat wil zeggen, zijne gedachten, zijne wenschen, zijn wil zullen ook de uwen zijn. Wanneer gij mij echter verkeerd wilt verslaan HEUSDBN, 11 Nov. Tot cipier in het Huis van Bewaring te Amers foort is benoemd de Heer P. M. van Sermondt, eervol ontslagen cipier van het opgeheven Huis van Bewaring alhier. t Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat door den slachter Heijman de Wolff alhier, eene koe is geslacht, afkomstig van den heer A. Blankers te Veen, die niet minder dan 210 pond vet in zich had. Wij maken met betrekking tot genoemden slach ter, onze lezers opmerkzaam op achterstaande ad vertentie. t Nog steeds breiden de mazelen zich hier uit. Op het oogenblik is die ziekte reeds in 75 huisgezinnen geconstateerd. Onder al deze ge vallen vertoont zich geen enkel van emstigen aard. fGENDEREN. Er heeft zich in ons dorp een geval van keelziekte voorgedaan, het is te hopen dat zich die ziekte niet verder uit zal breiden. t BEZOOIJEN, 6 Nov. Benoemd tot le onder wijzer te Brouwershaven de heer A. Kuijsten, onderwijzer alhier. HEDEL. Reeds lang geleden had het school toezicht de Gemeente aangemaand, de noodige verbeteringen aan het schoolgebouw te brengen, doch te vergeefs: het Bestuur der Gemeente wei gerde. Nu heeft de Inspecteur van het Genees kundig Toezicht de openb. school afgekeurd. D. GORINCHEM 8 Nov. Naar men verneemt is een ingezetene dezer gemeente in het bezit gekomen van een oude, in goeden staat zijnde teekening, voorstelleude een schoenmakerswinkel, vermoedelijk afkomstig van Jan Steen. t DALEM. Het hooi wordt weer hooger in zulk een onwaardige wijze wilt uitleggen, dan moet het daarbij blijven. De eerste stap tot een ongelukkig huwelijk is gedaan door u Wij hebben reeds getwist, op onzen huwelijksdag getwist en daar gij niet anders wilt, scheiden wij boos van elkander. Goeden nacht, Emilie Hij kuste haar vluchtig, bijna onverschillig op het voorhoofd en liep naar de deur van het slaapvertrek. Hij haastte zich daarmede niet bijzonder, trok onder weg nog zijn handschoenen uit en bezag ze o, proza van het leven zeer nauwkeurig hij het licht of er ook hier of daar een vlek op gekomen was. Het is slechts voor de bezoeken van morgen, pruttelde hij daarbij binnensmonds. Emilie stond als op heete kolen. O, het was toch zoo waarZij bestreed hem nog het twisten en zij had zich zei ven reeds boos gemaaktzij erkende nu zijne goede bedoeling en zij had die reeds verijdeld. Hij ging naar de deur hij draaide de kruk om nog een schrede en een breede kloof was tus schen hen en beide waren ongelukkig voor eeuwig. Hugo Dat was een woord, half angstkreet, half hulproep, een door smart gelouterde, echte goudklank der liefde. Hij keerde zich naar haar om. Door hare tranen lachend, met uitgestrekte armen, stond 'zij daar, de schoone jonge bruid. Hij had geen mensch, geen dokter moeten zijn, indien hij de ver andering niet begrepen had die nu in zijn vrouw had plaats gegrepen Hij vloog terug en drukte haar warm aan zijn borst. Emilie Vergeef mij, Hugo, fluisterde zij zacht en zalig, ik was een kind en had kinderachtige gedachten. Iu •aam Mv ik n beloofd Wiit gii prijs. In de vorige week werden te Dalem ver schillende partijen afgeleverd ad. f 11,25 en f 11,50 de 1000 halve X. G. t Toen M. de G. van Gorinchem, Donderdag j. 1. zijne koeien uit het Munnikenland huiswaarts dreef, en alzoo den Dalemsehen dijk passeerde, had één der viervoeters de aardigheid regelrecht het dak van zekeren v. d. G. alhier op te loopen, hetwelk onder dien last bezweek. De weerspannige kwam onverlet bij zijne natuurgenooten in den stal terecht, maar had daarmede toch zooveel schade aan v. d. G. toegebracht, dat deze ver goeding daarvoor eischte. De Commissie, bestaande uit de h.h. Knoote, Gevaerts van Geervliet, Kromhout en van der Wal, welke belast geweest is met den aankoop van Inlandsche paarden in Noord-Brabant, is van hare reis teruggekeerd. Zij heeft 11 paarden ge kocht, die zeer geschikt kunnen geacht worden voor de artillerie. Vermoedelijk zal men zich nu in Noord-Brabant meer en meer op de fokkerij voor het leger toeleggen, om zoodoende den maat regel, door den Minister genomen, te doen stand houden. Bij de monstering van paarden voor het leger te Moergestel waren 103 paarden aangeboden. Een enkel slechts is er aangekocht, dat den vo- rigen dag reeds te Waalwijk op de monstering geweest was. De liberale kiesvereeniging te Zevenbergen heeft besloten, zich bij de aanstaande herstemming tusschen een katholiek en een antirevolutionair candidaat van stemming te onthouden. De heer Keuchenius heelt, zoo meldt „De Stand aard", naar Middelburg geseind^Gekozen, kies ik voor Middelburg." Aan den Minister van Oorlog zijn voor het leger 426 paarden uit de provincie Friesland te koop aangeboden. De Académie Nationale" te Parijs, heeft de gouden medaille toegekend aan de firma Gebroeders Stibbe, Koninklijke likeurfubriek en di^teleerderij te Kampen, wegens hare fijne likeuren. Sedert lang verschenen telken jare de //de Genestet's", //Ten Kate's" en ,/Laurillard's" scheur kalenders, eu ook die van andere dichters, als voorboden van den naderenden nieuwen jaarkring. Zij zullen ook nu wel weder niet uitblijven. ,/Nicolaas Beets" is hun echter ditmaal voor. Van hem bestond tot hiertoe geen scheurkalender en daarom begroeten wij dezen eersteling van den 70-jarigen dichter vooral in verband met zijn onlangs gevierd jubilé met vreugde. Het zijn, voor zoover we konden nagaan, fragmenten uit 's mans rijken schat van poëtische werken, die met oordeel voor eiken dag van het jaar gekozen zijn. Over het geheel ligt de stichtelijke tint verspreid, die steeds zoo zeer het kenmerk is van de pennevruchten van den grijzen dichter en waarvoor dus door zijne vele vrienden en be wonderaars gewis eene welkome plaats aan den wand zal worden ingeruimd, te meer omdat de uitgever A. W. Sijthoff, te Leiden, voor een be vallig gewaad heeft gezorgd. Beets' welgelijkend portret, door een lauwerkrans omgeven, vormt het midden, terwijl het schild uit een bloementuil is saamgesteld, waarin natuurlijk Beets' lievelin gen //de nagebleven korenbloem" //het madeliefje," vde windekelk" e. a. niet zijn vergeten. Als een staaltje van nauwgezette plichtsb.e- trachting van het Gemeente-bestuur van Wonse- radeel (Friesland) wordt het volgende medegedeeld: Door den Raad dier gemeente werd besloten tot opheffing van de Openbare School te Wons. Gedeputeerde Staten moeten echter nog hunne toestemming in deze zaak geven. De Hoofdonderwijzer vertrok onlangs naar elders, met hem verdwenen de vier laatste leerlingen. Niettegenstaande dit oordeelt het Gemeentebe stuur, dat er toch school moet gehouden worden (zelfs zonder leerlingen), en dat een kachel in dit barre jaargetij onmisbaar is. Dit onmisbaar meubel was niet aanwezig, zoodat men tot het aanschaffen van een nieuwe kachel overging. Eiken morgen nu vertrekt uit Bolsward een Hulponderwijzer om de lessen in Wons geregeld te doen plaats vinden, ten einde storing in den cursus te voorkomen. Het eenige wat deze on derwijzer daar kan doen, is zichzelf een weinig aan de nieuwe kachel te verwarmen. ^Oudheden." Uit Westergoo schrijft men aan de //Asser Ct." De handelaars in //oudheden" maken tegenwoordig beste zaken. Er wordt heel wat nagemaakt ouderwetsch goed voor echt aan den man gebracht. Sommige handelaars in dat artikel brengen die nieuw-ouderwetsche voorwer pen iu arbeiderswoningen en geven ze aan de be woners ter bewaring, met de inlichting dat, als ze er zoo of zooveel voor kunnen krijgen, zij ze wil ik het houden. En zoo willen wij Ons niet ter ruste begeven zonder dat wij weder met elkander verzoend zijn. Ja, ziet ge, mijn hartje, zeide hij en kuste haar innig, dat was onze eerste oneenigheid. kunnen verkoopen. Dan wordt een liefhebber er mede in keunis gesteld, dat daar en daar wat moois staat en deze gaat er op los. Vertrouwt hij zichzelven niet recht, dan is er wel een //des kundige", die in 't geheim ingewijd is en, natuur lijk, een deel van 't geld krijgt. Zoo loopt menig liefhebber van oudheden in de val. Een Amsterdamsche timmermansknecht, die bij zijn baas gedaan" had gekregen wegens gebrek aan werk, wilde niettegenstaande hij niets ver diende, toch in het huwelijk treden. Daartoe werd de liefdadigheid ingeroepen en op den trouwdag zag men den hulpbehoevende op 't Prinseneiland de kerk binnengaan, stappende met zijn bruid uit een koets, die door zeven andere rijtuigen gevolgd werd. Dr. De J., te Dordrecht, die onlangs bij de behandeling van een patiente, die aan diphtheritis leed, bij de inspuiting van het teruggeworpen vocht in het aangezicht kreeg en daardoor aan stonds een oog verloor, terwijl men voor het an dere, ja zelfs voor 's mans leven zeer beducht waa, omdat men vreesde dat van de smetstof zelfs tot in het bloed zou zijn doorgedrongen, is thans, na het doorstaan van vreeselijke pijnen, gelukkig aan de beterhand, zoodat men gegronde hoop mag koesteren, dat hij niet alleen het leven maar ook nog één oog behouden zal. Een bootsmansleerling te Hellevoetsluis heeft in de gvmnastiekschool bij het springen een been gebroken. Een werkman aan de aardewerk fabriek //Céramique" te Maastricht is van een steiger gevallen, en aan de gevolgen der bekomen kneuzingen overleden. Op de nieuwe Maas heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen een stoomboot en een aakschip, dat daardoor omsloeg. Met veel moeite werden de beide opvarenden ge red. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een bakkersknecht, die verdacht wordt een valschen wissel ten bedrage van ƒ500 ge maakt en uitgegeven te hebben. Een jonge dame, die een kaartlegster te Amsterdam «en be zoek had gebracht en over het resultaat daarvan wanhopig was, sprong in het water. Met veel moeite werd zij gered. Een 72-jarige vrouw te IJlst gevoelde zich onwel. Zij besloot tot het innemen van zoogenaamde haarlemmerolie; op raad van anderen nam zij gedurende vier dagen iederen avond 72 droppels van genoemd knoei- middel in, namelijk voor ieder jaar dat zij oud was éen droppel. Dientengevolge is zij lijdende aan een hevige ingewandsontsteking, die haar toe stand zeer bedenkelijk maakt. Najaars-zitting der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Iu de maunen-gevangenis aan den Klingelpütz, te Kenlen, is een moord gepleegd. Drie strafge- vangenen, die 's nachts nit de slaapzaal wisten los te breken, hebben een der opzichters in den slaap overvallen en verworgd. Zij werden door de wacht in verzekerde bewaring genomen. Terwijl in Spanje de cholera verdwenen is en zij in Italië afneemt, komen thans nit Frankrijk on rustbarende berichten. Over het havenplaatsje Yport is zij naar Nantes en van daar naar Parijs gekomen. Reeds een tiental sterfgevallen aan de ziekte kwamen voor; zij werd reeds officiëel geconstateerd en de ministorraad beraadslaagde over het in werking stellen der voorbehoedmiddelen en maatregelen, die reeds sedert dezen zomer in gereedheid gebracht zijn. Een afzonderlijk hospitaal is voor de cholera- lijders bestemd; de meeste slachtoffers kwamen tot nog toe voor in den omtrek van het hospitaal St.Antoine, waar werklieden en voddenrapers wonen. De ontdekking van nieuwe zilvermijnen in Aus tralië, iu den omtrek van Silverton, op de grenzen van Nieuw Zuid-Wallis en Zuid-Australië, heeft groote opgewondenheid verwekt. Een groot aantal gelukzoekers begeven zich naar de genoemde plaats, die op 300 mijlen afstands van Adelaide en 600 mijlen van Sydney ligt. Want omtrent den rijkdom der mijnen komen verlokke- kelijke berichten. In eenige van de 60 ontdekte aders vond men op twee tonnen erts niet minder dan 10,000 onsen fijn zilver. Minder aanlokkelijk is het echter, dat de reis er heen zeer kostbaar is en dat er in de schrale streek zeer weinig water is, zoodat de delvers, als zij geen bronnen ontdekken, aan vreeselijke ontberingon bloot staan. Voor Zuid-Australië is de ontdekking een buiten kans. De grond in den omtrek van Silverton is ontzaglijk in prijs gestegen. Er moeten ook zilver mijnen ontdekt zijn te Emmavillo en te Wellington, in Nieuw Zuid-Wallis. Het belangrijkst politiek voorval in de jongste week mag wel genoemd worden de verkiezing van een nieuwen president der Vereenigde Staten. Tegen elkander stonden Blaine, candidaat der republikeinen, en Cleveland, candidaat der democraten. De gebeele financiëele wereld, de mannen der Amerikaanscho knoeierijen in spoorwegobligatiën, hebben hun invloed doen gelden om den democraat te weren. Blaiuo werd daarentegen op allerlei wijze in de hand gewerkt. Aan hem werd b.v. door onkel millionaire een feestmaal gegeven. Ondanks dit alles is Cleveland, de democraat, gekozen. Na den grooten Amerikaanschen oorlog, na president Lincoln, is de verkiezing van een democraat niet geschied. Zij hoeft voor Europa daarom eene gewichtige beteekenis, omdat do democraten volstrekt niet dwepen met het beschermend stelsel, dat in Amerika tot eene ontzaglijke hoogte is opgevoerd. Hot zou voor Europa nog al iets beteekenen, als het met zijne voortbrengselen nu ook eens Amerika kon overstroomen. Men heeft op alle mogelijke wijze den uitslag der verkiezing trachten stil te houden of te ver draaien, alleen om do beursspeculanten genoegen te doen. Ten slotte is dan toch het feit erkend en de Amerikaansche spoorwegkoning Jay Gould was de eerste die een telegram van gelukwensching aan den nieuw gekozen president zond. Het duurt eveneens geruimen tijd eer de totale Ui Mtürt uitslag der Duitscbe verkiezingen bekend wordt, mair dit berust op een wettelijk voorschrift. De herstemmingen kunnen daar gehouden worden tus- schen twee datums, welke laatste ditmaal 14 de zer is. Do politieke toestand in Engeland is blijkbaar ver beterd. Eerstens is het bericht dat Khartoum is geval len en Gordon gevangen, volatrekt niet bevestigd. Wel zijn er aanduidingen die er op wijzen dat in de omstreken van Khartoum door de troepen van den Mahdi overwinningen zijn behaald, maar voor die stad zelve schijnt het gevaar zoo groot niette zijn. In Frankrijk is het treurige nienws dat de cho lera zich vrij beslist te Parijs heeft vertoond. Dat op eene bevolking van ongeveer lx/3 millioen op één ochtend 55 gevallen van cholera, waarvan 22 mot doodelijken afloop, voordoen, is betrekkelijk niet zooveel. Maar het is toch een bedenkelijk ver schijnsel. Toch moet men zich nog verbazen dat de cholera niet eer te Parij3 is verschenen, nadat in het zuiden van Frankrijk zoovele offers waren gevallen. Het is gelukkig dat de wetenschap thans zooveel krach tiger staat tegenover den vijand, dan een kwart eeuw geleden. Hoe staat het thans tusschen Frankrijk en China? Niemand weet dit precies. Zoo nu en dan komt er eens een telegrammetje van den Franschen ad miraal of generaal, waarbij de Chineezen geregeld np de vlucht gingen en de Franschen altijd maar één gekwetste hadden maar verder hoort men van oorlogsfeiten niemendal. Do oplossing van dit raadsel is dat de Fransche regeering niet goed de zaak aandurft. Geheel Frank rijk roept: wij moeten een eind aan die zaak maken. Maar Ferry weet al te goed dat dit wel eens tien duizenden mannen en eenige milliarden zou kunnen kosten. Hij wil dus door een beslist votum van de Nationale Vergadering gedekt zijn. Geld kost de tocht naar Tonkin nu reeds bij hoopen. Er is nu weder een krediet, alleen voor Tonkin, van 14 millioen aangevraagd. En de minis ter van marine heeft de commissie voor Tonkin al vast verwittigd dat mon in het voorjaar van 1885 nog 40 millioen noodig heeft. En toch praten de Franschen nu alreeds weer van een krijgstocht tegen Marokko. 6 ZITTING VAN WOENSDAG 5 NOV., 's NAM. 2'/4 UUR. De Voorzitter opent tie vergadering, waarna de notulen der zitting van 4 dezer gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld Voorstel van het lid dr. Van der Steen om't gewijzigde ont- werp-regleinent van politie op de zee- en rivierwaterkeerende dijken, dat niet de goedkeuring der Hooge Regeering mocht wegdragen, te renvooieeren aan de Bijz. Comm. voor de Watersch. Aangenomen zonder beraadslaging of stemming. Verkiezing van 5 leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De Voorzitter geeft lezing in alfabetische orde van de Noord- Brabantsche leden der ontbonden Kamer, zijnde Mr. J. G. de Bruijn, Mr. J. B. Hengst, J. T. Smits van Oijen, Mr. P. J. A. Smitz en Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen. De uitslag der stemmingen is dat alle afgetreden leden wor den herkozen. Het ontwerp bijzonder reglement voor 't waterschap van Me- gen wordt zonder stemming goedgekeurddat van het water schap Oijen, waartegen een bezwaarschrift van J. T. Smits te Oijen is ingediend, wordt niettemin na eenige discussie even eens zonder stemming goedgekeurd. Nadat nog 't ontwerp bijzonder reglement voor't waterschap Moerschot onveranderd is aangenomen en het lid Mastboom den wensch te kennen heeft gegeven dat het; Pare Vaccinogène te 's Bosch naar eisch zal worden verbeterd, wordt nog besloten van Donderdag a.s. tot Dinsdag 18 November op reces te gaan waarna deze vergadering wordt gesloten. ZITTING VAN DONDERDAG-6_NOV., 's NAM. 2 UUR. Aan de orde wordt gesteld Aanvraag van de gemeente Din- teloord om nog een gedeelte van den provincialen klinkerweg in die gemeente met keien te bestraten. Wordt zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd daar toe een provinciale bijdrage van ƒ2075 af te staan en daar voor dit gedeelte weg aan genoemde gemeente in onderhoud en beheer af te staan. Aanvraag der „N. Brab. Maatsch. van Landb.om een pro vinciale bijdrage van ƒ1500 over 1885. De commissie van rapporteurs stelt voor In 't vertrouwen dat de Maatsch. van Landb. alsnog meer acht zal geven op de wenken, haar gegeven in de jongste zo- merzittiug, haar over 1885 een provinciale bijdrage toe te kennen van ƒ1000. Het lid Mutsaers geeft te kennen dat het hem heeft be vreemd dat de commissie van rapporteurs, niettegenstaande zij zelve moet erkennen dat de Maatschappij weinig acht heeft ge slagen op de haar dezerzijds in de zomerzitting gegeven wen ken, weder met meerderheid van stemmen heeft besloten, voor 1885 dezelfde provinciale bijdrage toe te staan als over dit jaar. Hij zal niet verder hierover uitweiden en verlangt ook geen stemming over dit voorstel, doch wenscht hier uitdrukkelijk te verklaren dat hij, zoolang de Maatschappij op den tegenwoor- digen voet blijft voortgaan, steeds zal stemmen tegen de bij dragen, overtuigd als hij is, dat deze gelden op andere wijze oneindig nuttiger ten bate van den landbouw konden worden aangewend. Wordt de bijdrage weder verleend, dan zou hij in ieder ge val wenschen dat daaraan weer dezelfde veorwaarden werden verbonden als verleden jaar. Het lid Van Kemenade, de rapporteur, geeft te kennen dat daar tegen bij de commissie van rapporteurs geen bezwaar bestaat. Alzoo aangevuld, wordt 't voorstel, om een bijdrage van ƒ1000 over 1885 te verleenen, aangenomen zonder stemming. Ontwerp-besluit van Gedep. Staten tot het voeren van een rechtsgeding tegen Mr. E. C. v. d. Spelt te Steenbergen om teruggaaf van ƒ176 onderhoudskosten voor een gedeelte weg aldaar. Wordt aangenomen zonder beraadslaging of stemming. Ontwerp-besluit van Ged. Staten tot regeling der grondslagen voor de verieeling der provinciale bijdrage van 4000 ten be hoeve der teekenscholen, waarin onder meer voorkomt De provinciale bijdrage, welke jaarlijks op de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven ten behoeve van teekenscholen beschikbaar gesteld wordt, wordt verdeeld in verhouding van het bedrag, hetwelk in het jaar, waarover de bijdrage verstrekt wordt, door de gemeente werke lijk wordt uitbetaald aan vaste jaarwedden van leeraren, aan de teekenschool als zoodanig geplaatst, na aftrek van hetgeen door het Rijk of door stichtingen verstrekt wordt en onder beding dat de leeraren in het bezit zijn der vereischte akte van bekwaamheid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2