Puik Rundvlcesch Leesbibliotheek. LI Publiek Verkoopen: HEEREN KLEED ING M A G AZIJN. C. VAN BERGEIJK, op VRIJDAG li NOVEMBER 1884. een aanzienlijke partij BURGERLIJKE STAND. Afloop van Aanbestedingen. Brieven uit Amsterdam. LAND- EN TUINBOUW. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. a 45 en 50 Cent de 5 ons, HEIJMAN DE WOLFF, Engstraat, Heusden. DeNotaris P.H.van Baasbank, MARKTBERICHTEN. VERBETERING. Een HUIS en ERF, staande en gelegen in de Breed- straat te Heusden, ka dastraal sectie A, No. 499, groot 54 centiaren. De Notaris Yan Baasbank bij biljetten breeder om schreven. Te bezichtigen den dag vóór de Yerkooping, van II tot 4 uur. LANGENDIJK, B 249, GORINCHEM. t Baardwijk, van 1 Oct. tot 1 Nov. Ondertrouwd: J. v. d. Elzen, jm. 30 j. en H. Burmauje, jd. 23 j. Geboren: Jacobus, z. v. J. v. Woensel en C. Stokbermans; Adrianus z. v. B. Heesbeen en A. Hessels; Nicolaas, z. v. H. v. Heeswijk en J. van Cromvoirt; Christina, d. v. J. v. Herwijnen en C. van Hegst; Augnstinus, z. v. L. Leijtens en P. v. d. Leur; Theodorus, z. v. A. Leijtens en A. v. d. Mee; Johannes, z. v. M. Vrijhoeven en A. v. de Water; Gerdina, d. v. H. v. Iersel en C. v. d. Heijden. Overleden: L. Kleijberg, jm. 2 m.J. v. Gerven, jd. 3 m.; C. Jansen, jd. 5 m.H. Baijens, jd. 18 m.; A. Leijtens, jm. 18 d. Bij de aanbesteding van het metselwerk der te bouwen school te Dalem waren vijf inschrijvers, alsJ. de Joode te Loevesteiu voor 5A Bron te Woudrichem voor 4.80; M. Groeneveld te idem voor ƒ4.75; A. Verhagen te Heukeluin voor ƒ4 en H. K. Sterkenburg te Goriuchem voor 3.30 per 1000 steenen. Aan deu laagsten inschrijver werd het werk gegund. Ge vermeldet in uw nummer van Zaterdag als een bijzonderheid een optocht van een dozijn wan delende aankondigingen, m'n liefe minsch, er wor den nog veel dwazer dingen vertoond om prullen van jassen enz. aan den man te brengen. Onze kleerenwinkeliors pardon, ik moet zeggen ma gazijnhouders maken vorderingen in de nooit uitgeputte kuust van reclame-maken, doch wanneer er tusschenbeide eens een vreemde firma in een leegstaand huis neerstrijkt met «scheepsladingen* gegoten kleeren, die u onder een ordentelijke regen bui aan 't lichaam smelten als was bij 't vuur, dan zetten ze hun beste beentjes voor. De Kal- verstraat ligt op 't oogenblik bestrooid met trico lore-aanbevelingen, die me onwillekeurig aan deu hoer Heemskerk Az. deden denken, waarop tegen fabelachtige lage prijzen winterkleeren staan ge noteerd. De stad wemelt van schamele lui, die een broodje verdienen, met op hoekon van straten dergelgke aankondigingen uit te deelen, die niemand meer aanvat of doet hij het in gedachten, of liever zonder gedachten, eenvoudig laat vallon. Deze week zag ik een open rijtuig met, een sierlijk uitgedost paard bespannen en een koetsier in livrei op den bok. In dit vervoermiddel dat langzaam en statig door de straten werd voortgetrokken zaten twee mannen in witte kielen, van het soort dat hier onder den naam «kruier* doorgaat, onophou delijk prospoctussen te strooien op den adem van den wind. Nog een andere equipage flaneert door de stad met reusachtig opschrift, ook al weer van een confectiemagazijn, waarin iedereen, die 't plan heeft in dit magazijn zich van kleeren te voorzien, kan plaats nemen en frauco vervoerd wordt. Men zegt dat dergelijke uitvinders goede zaken maken en dat spijt me van harte. Onze dagblad pers houdt zich buiten dergelijke zaken, ze verdient er ook een niet onaardigen duit aau, maar ik ge loof dat een dringend woord van waarschuwing hier niet te onpas zou klinken. Men kan er zeker van zijn dat onzo soliede magazijnen de lui niet afzetten, daarvoor is 't de tijd niet meer en dus kan men als bij instinct vatten, dat er een luchtje wezen moet aan goederen die verre beneden de gewone prijzen van de hand gezet worden. «Een jas, zooals ik aan heb, kost 12.Met een bord waarop iets dergelijks gedrukt stond, wandelden deze week een tal gehuurde arme sukkels door straten en stegen. Naar ik meen vroeg mijn kleer maker indertijd, toen ik ook nog van confectiema gazijnen een instinctmatigen afkeer had, zes of acht gulden voor 't in elkaar zetten van een so- lieden winterjas. Hoe is 't dan in de wereld mogelijk een dragelijk stuk kleeren voor 12 of ƒ14 te koopen Van dergelijke fopperij wordt de mindere man de dupe, de mindere man die op koopjes aast, die suiker koopt met meel en krijt vermengd, thee, die geen thee en koffie, die geen koffie is, die jenever drinkt, bestaande uit foesel en vitriool en wie weet wat nog meer, omdat het goedkoop verkocht wordt en die, om den uiterlijken schijn te bewaren, om zijn leden een fraaien win terjas haugt van 14, die hot geen éénen winter uithoudt. Nu ik toch over reclames spreek wil ik u nog even aanstippen de door u besproken aanprijzing van den heer Tak van Poortvliet, die echter door nadruk uit andere bladen een onjuiste omschrijving behelsde. Die aanbeveling bestond uit een massa vellen papier, naar mijn gissing 6 bij 4 M. grootte. Aan de zijden was ze bedrukt ter breedte van 1 M met de gebruikelijke phrases. Van de overige 8 M in 't midden was de eene helft beplakt met een massa patenten, benoodigd in een expeditiezaak. Daar boven stond met letters van een voet gedrukt «Wat een koopman voor patent betaalt*. De andere helft droeg tot opschrift: «Wat een advokaat aan patent betaalt, en bevatte overigens blank papier, alleen bedrukt met «nihil*. Het geheel zag er vreemd uit en voldeed aan het doel, daar het kijkers en lezers bij massa's trok en toch weer niet aau het doel, daar het den heer Tak niet heeft kunnen redden. Zooals ge weet, heeft deze thans in de Eerste Kamer een plaats gevonden en ik wil er bijvoegen een welverdiende, want de heer Tak, heeft aanspaak op de dankbaarheid van Amsterdam en geheel Noordholland. Onze sigarenslijters, broodbakkers, koekverkoopers en wie niet al, volgen tegenwoordig ook den meer en meer gebruikelijken weg tot het van de hand zetten hunner waar door speculatie op de zucht naar een fortuintje, waaraan de meesten van ons laboreeren. De een geeft dit en de andere dat bij het gekochte toe, waarop een prijsje kan vallen. Laatst kocht ik vier stinkende sigaren voor 10 ct. ik zat n.l. verlegen naar wat rooks en liep dus de eerste de beste sigarenwinkel binnen. Ter ver goeding voor dat stinken kreeg ik een ^eteekend biljet waarop me boloold werd een gouden remon toir met ketting of een gouden remontoir alleen, al naar dat op het nummer 20742 van de 317de staatsloterij de 100.000, de 50.000 of de 25.000 valt. Daar we nu nog aan de 317de staatsloterij begin nen moeten, behoef ik dus mijn zakklok nog niet op te ruimen. Zoo werkt en woelt hot in de groote stad om schijnschoone kleeren te slijten, onrookbare siga ren op te ruimen, enz. enz., alles ter wille van het lieve geld. De stad zelf is zoo arm als de mieren, nog ar mer, want deze dierkens kennen de kunst in den zomer te sparen tegen den guren tijd. Zoover heb ben de gemeente-besturen 't nog niet gebracht. Om 't volgend jaar eenige aangevangen werken voort te zetten en reeds gemaakte plannen te volvoereu, is bij de behandeling der begrooting besloten een leening aan te gaan van rond 61/2 millioen guldens, waarvan a. o. zullen besteed worden aan Schoolbouw950.000. Latijusche school 175.000. Hydraulische inrichting en an dere gebouwen a/d Handelskade. 900.000. Gemeente-Slachthuis 1.000.000. Reinigings-dienst795.300. We hebben voor een en ander komende jaar eene kleine verhooging van opcenten op 't personeel te wachten, een kostbaar middel voor gemeentera den om bijna ougemerkt geld te krijgen. De hoof delijke omslag behoeft dan niet verh >ogd. Ge kunt overigens u niets onrechtvaardigere voorstellen als de belastingheffing in een groote stad. Toen ik drie jaren geleden in mijn tegenwoordige woning mijne ten ten opsloeg, kwamen de schatters 't was een nieuw huis in een splinternieuwe straat en ik werd met opc. er bij aangeslagen op bijna 32 gulden. Dit jaar komen ze uit eigon beweging terug en von den dien aanslag wel wat hoog. Thans vermeldt miju biljet 18 gulden. Daar ben ik nu dol mee in mijn schik, maar daar ik nu de vorige jaren onge twijfeld 14 gulden te veel betaald heb, meen ik recht te hebben op restitutie en daar is de fiscus stokdoof voor. Als dat nu belastingregeling heet, weet ik niet wat onregelmatigheid beteekent en rechtvaardigheid. U ook dergelijke surprise op uw belastingbiljet toewenschende, blijf ik, Uw dw. Amsterdam, 9 Nov. '84. H. Kalken van de staramen der vruchtboomen. Het is nu de tijd om de stammen der vrucht boomen goed na te zien en van mos te ontdoen. Als het blad aan 'tvallen is en daardoor aangetoond wordt dat de sappenstrooming vertraagd is en wel dra zal ophouden, zoodat de stani aan uitwaseming geene behoefte meer heeft, dan is ook de tijd daar voor het bestijken der stammen, vooral de jonge stammen, met kalkmelk. Door dit bestrijken blijft de bast gladder, de stammen worden beschermd tegen scheuren van den bast door vorst en de ei eren en larven van insecten worden voor een deel vernietigd. In 't voorjaar, tegen dat de sappenstroo ming in de stammen weer begint, brokkelt de kalk van de bast af en alles kan weer geregeld ziju gaug gaan. Goed instrijken, vooral van spieeten en scheuren, is natuurlijk zaak. «De Landman.* M. Een vierjarig bestaan, gevoegd bij de haar ge worden vleiende aanmoedigingen, leveren het bewijs, dat de «Revue mensuelle,het éénigo letter kundig tijdschrift, dat, ten behoeve van school en huis, hier te laude in de Fransche taal het licht ziet, door de keus harer letterkundige menge lingen en de nauwkeurigheid harer vertalingen, aan het letterkundig publiek eene even aangename als leerzame lectuur aanbiedt. Hare spraakkunstige en practische opmerkingen over de kracht der uitdrukkingen, over nauwkeu rige uitspraak, zuiveren zinbouw, de regels van den Franschen syntaxis, waarbij zich eene menigte ar tikelen aansluiten in 't bijzonder handelende over de natuur en de wetten van den stijl, de historische grammatica, de kunst om goed te lezen enz., afkomstig van bekwame en op 't ge bied van ondorwijs invloedrijke mannen, hebben haar reeds den steun doen verwerven van tal van leer aren en hoofden van scholen. Op grond van het hier voorgaande kan de «Revue mensuelle* niet genoeg worden aanbevolen aan hen, die zich toewijden aan of zich voorbereiden voor een vak van onderwijs, waarbij de kennis der Fran sche taal een eerste vereischte is. Hierbij dient nog te worden gezegd, dat de ge ringe prijs (drie gulden per jaar) de «Revue mensuelle* in het bereik stelt van allen, die zich met de studie der Fransche taal onledig houden. (Bredasche Ct.) KERKNIEUWS. naar Leiden G. H. van Kasteel, te Kollum; naar Helvoirt (toez.) Th. Van Gogh, te Nuennaar Wa- geningen W. Van den Bijtel, te Wezep; naai Jaars veld (toez.) P. Bongers, cand. te N.-Lekkerlaud naar Kuiure H. Jonker, te Steenwijkerwoldenaar Eerbeek H. Jonker, te Steenwijkerwoldenaar Anke veen H. Franssen, cand. te Utreeht. voor Zevenhoven door C. Van Dis, te Westmaas. Chr. Geref. Gemeente. naar Colijnsplaat E. Van het Loo, te Sliedrecht. voor Leerdam door 0. Los, te Sleeuwijk c. a. Onder de verschillende geslachtsnamen die in het Politieblad van 7 Nov. IJ, voorkomen, treffen we als zoodanig ook de namen der verschillende waar digheden aan, als Keizer, Koning, Prinsen, Graaff, Burggraaff, Jonker, Heer, Bisschops, Kloostermans en Burge meester. Der militaire rangen Hauptman, Landweer en Tamboer. Der beroepen Bakker, Smid, Kok, Jager, Scheepmaker, Schoen maker, Kramer, Boer, Akkerman, Arts, Brouwer, Bouwmeester, Kooiman, Koster, Kuiper, Mulder, Scheepmaker, Timmermau, Tu'nman, Visser, Schip per en Vrachtdoender. Een ingenieur te Berlijn, de heer Mayerbofer, heeft onlangs een toestel uitgevonden, of liever, na 12 jaren arbeid, voltooid, die dienen moet om spoorweg-ongelukken te voorkomen. De toestel be staat uit eene glazen plaat, waaarop de spoorwegen zijn afgetoekend, terwijl alle treinen, die zich op een gegeveven oogenblik op die wegen bevinden, door pijltjes zijn aangeduid, die zich langs de ver schillende lijnen bewegen met eene snelheid, even redig aan hunne werkelijke beweging. Daardoor kan de toestel den ambtenaar, aan een station met het nagaan der «pijltjes* belast, waarschuwen zoodra er gevaar voor eene botsing bestaat en hij heeft dan gelegenheid de machinisten per telegraaf te waarschuwen. De emancipatie der vrouw heeft in Siam zulke vorderingen gemaakt, dat de Siameesche vrouwen den Siameescben koning gevraagd hebben om niet meer te dulden, dat haar Siameesche echtgenoo- ten haar voor inzet bij het spel bezigen. Haar be zwaar is niet zoozeer, dat zij door haar eigen man verloren, als wel, dat zij door een ander gewonnen worden. Een voorname Berlijnsche dame, die eerst korte lings een jongen wereldburger het levenslicht had doen aanschouwen, viel den beroemden dokter Heim onophoudelijk lastig met vragen naar dit of dat wat haar jeugdigen kleine van nut zou kunnen zijn. «En, dokter,* vroeg zij oindolijk, «wat zegt go van ezeliunemelk? Zou ozelinuemelk niet uitstekend zijn Ezelinnemelk, mevrouw,antwoordde der alte Heim,* terwijl hij zijn hoed greep en vertrok, «is ten allen tijde het allerbest geweest voor jonge ezeltjes.* Voorts Ruiter en Roover. Zelfs Bergen en Dalen. Hoedanigheden Lang, Langer, Liber, Best, Bitter, Gort, Groot en Jong. Der dierenHaas, Haan, Henne, Moll, Arend, Bock. Kalkoen, Kat, Os, Vink, Visch, Vos, Leeuw, en Kipp. Onder de liefelijke namen Maagdelijn en Engel. Voorts nog Faust, Hanoch en Jan Baptiste. Barsten van buizen. Tegen het barsten van buizen bestaat, volgens Amerikaansche bladen, de volgende manier van doen. In eene buis van s/4 duim steekt men een stuk Vs duims gummi-buis, die met een draad stijf is gemaakt, en laat dat zóó lang liggen, als de waterleiding is blootge steld aan het bevriezen. Als dan het water bevriest zal het de lucht in de gummi-buis samendrukken, in plaats van, zooals anders pleegt te gebeuren, de buis to doen barsten. De «Chronique Industrielle* spreekt van een nieuwe wijze van drukken, geschikt voor reke ningen, prospectussen en dergelijke zaken in 2 of meer kleuren, zonder dat zij meer dan eens be hoeven gedrukt te worden. De inrichting is van dien aard dat de letters, die dezelfde kleur moe ten verkrijgen, op één stereotype-blok voorkomen. Verder is de grond, waarop de vorm ligt, beweeg baar, zoodat bij het inrollen van den inkt alléén de letters van dezelfde kleur boven blijven en de ovorige diep genoeg wegzakken, om niet door do rol geraakt te worden. Bij het afdrukken komen allen weder op gelijke hoogte en kunnen dus op eenmaal worden afgedrukt. Bevallen van een JONGEN A. C. VISSERSchram. Sliedrecht11 November 1884. wordt voortdurend geleverd De ondergeteekende bericht bij deze dat zijn Leesbibliotheek, ge heel gewijzigd en Alphabetisch ingericht, thans uit 1662 nümmers bestaat. De huur-prijs per deel is per week gesteld op 71/2 cent. De abonnements voorwaarden zijn ver vat op pag. 2 van deu Catalogus, die opnieuw i9 uitgegeven en, zoolang de voorraad strekt, 10 cent wordt afgeleverd. Voor buiten de stad worden ze tegen ontvangst van 2 postzegels a 5 cent franco toegezonden. gevestigd te Heusden, zal ten verzoeke van de Erven van de Weduwe A. BOÖMAARS te Heusden, PROVISI ONEEL op Maandag 17 November 1884, ter herberge van W. van Doppen alhier, FINAAL op Maandag 1 December 1884, ter herberge van de Wed. Th. Boeren, op de Korenbeurs alhier, telkens des avonds ten 6 ure, in het openbaar t Waalwijk, 7 Nov. Vee. Gewone aanvoer. Boter Aangevoerd 1635 KG. van ƒ1.11 a ƒ1.18 per KG 's HERTOGENBOSCH, 10 Nov. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 150 stuks. De le kwaliteit gold van ƒ0.59 tot 0,61, 2e kwaliteit van 0.57 tot 0.59, 3e kwaliteit van 0.55 tot 0.57 per Kilogram. Al het aangevoerde was spoedig aan do hier boven genoteerde prijzen opgeruimd. I)e prijs der boter was 1.04 a 1.20. ROTTERDAM, 10 Nov. id. goede en mindere - 6. a 7.10 id. nieuwe - 9.a 9.35 id. id. goode en mindere - a Rogge, puike Zws., VI. on Noordbr. - 6.10 a 6.30 id. goede en mindere - 5.40 a 6. id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a id. puike Zomer - 5.10 a 5.30 id. goede en mindere - 4.40 a 5. id. goede en mindere - 6.75 a 7.75 Donau a per 100 kilo. Kanariezaadpuik ƒ8.50 a 9.00minder 7.50 a 8.40. Koolzaad en Lijnzaad zonder omgang. In ons vorig nummer staat in een bericht uit Sleeuwijk het woord outvanger, hetgeen o n- derwijzer bad moeten zijn. Aanvaarding en betaling der kooppenningen op I Februari 1885. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris VAN BAASBANK te Heusden. te Heusden, zal op Zaterdag 15 November 1884, des voor middags 11 uur, op do Koornbours bij de Wed. Th. BOEREN te Heusden, ONTVANGEN eene groote sorteering NIEUWE STOFFEN, eene groote partij eigen gemaakte Win toroverjassen, Demisuisons, alsmede ruime voorraad van de nieuwste Kinderpakjes, Jongens-Demisaisons enz. Wordt ter inzage gelegd op voorstel van een der leden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. (d Gressentschrijver van een uitnemend praktisch boek over fruitteelt, geeft voor kalkmelk het volgende mengsel op: 2 liters kalk tegen 1 liter klei (leem) dit goed door elkaar mengen en met zooveel wa ter aanlengen dat de pap gaat gelijken op panne- koekendeeg. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: Bedankt: Beroepen Aangenomen naar Heusden door J. Dekker, cand. Bedankt door Tarwe, Zws., VI. en Overm. 7.20 a 7.60 Gerst, puike Zws. en VI. Winter - 5.20 a 5.50 id. goede eu mindere - 4.50 a 5.10 Haver, inlandsche - 2.50 a 4.20 Boekweit, N. Nbr. per 2100 kilo f 167 a 172 Erwten, nieuwe - 8.40 a 9. Mais, Amerik. Mixed ƒ7.35 a 7.40; Odessa a Meubelen, Jaarmarkt te Waalwjjk,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3