buitenland: Buitenlandseh Overzicht. BINNENLANDr het hindert, is vuilnis; zoodra het verzameld is wordt het iets dat geld waard is en wel te meer naarmate de behandeling beter en nauwkeuriger is. De macht van het kleine doet zich ook al weer hier gelden. In de Duiische hoofdstad, in dezelfde zaal van het paleis van den rijkskanselier waar in 1878 het con gres van Berlijn bijeenkwam, is thans weder eene Europeesche conferentie vereenigd, ditmaal tot behan deling van de Congozaken. Bismarck voert den presidentshamer; rechts van hem zitten de gezanten van Oostenrijk, Denemarken, Amerika, Engeland, Nederland, Portugal en Turkije; links die van België, Spanje, Frankrijk, Italië, Busland en Zweden. Uit deze opgaaf blijkt dat men hier te doen heeft met een Europeesch congres »in optima forma.* Men zal het anders niet licht begrijpen wat staten als Turkije, Zweden, Spanje en Rusland op zulk eene conferentie doen. Waarschijnlijk verwacht men dat mettertijd ge heel Europa een begeerig oog op Midden-Afrika zal slaan. Hoe dit zij, deze conferentie is voor ons land van het hoogste gewicht, omdat de Nieuwe Afrikaansehe Handelsvennootschap, gevestigd te Botterdam, aan de Afrikaansehe kust uitgebreide en uitstekend beheerde factorijen bezit. Het is voor deze factorijen alles behalve gewensrht dat naijverige Europeesche machten elkander daar gaan bevechten. In zoover is het goed dat de conferentie bepaalde regels stelt. Hoewel hare beraadslagingen zoogenaamd geheim zijn, weet men nu toch al dat de Engelsche regeering niet van plan is Bismarcks inzichten te steunen. Men zegt dat Gladstone, verstoord over de tegenwerking van Duitschland ondervonden op de Londensche con ferentie over Egypte, waardoor deze in 't water is gevallen, thans van plan is de conferentie te Berlijn te doen mislukken. Wij kunnen dat moeielijk aannemen. Gladstone zal wel de eerste wezen om te erkennen dat Bismarck op het gebied der buitenlandsche politiek sterker is dan eenig staatsman. Dat dit op het gebied der binncnlandsche staat kunde volstrekt niet het geval is, bewijzen de moeielijk- heden met de socialisten, die Bismarck heel wat te doen geven. Hoe sterker hij zijne dwangwetten aanschroeft, hoe sterker de socialisten worden. De »Kladderadatsch« heeft gelijk; »de Pruisische staatslieden meenden het vuur uit te blazen en zij hebben het des te heviger doen branden.* Het aantal stemmen in Duitschland op de socialisten uitgebracht, bedraagt nu 7, 8 rnaal meer dan eenige jaren geleden. Dat de Pi uisische staatslieden daarom hunne politiek niet wijzigen, dat was te verwachten en verleden week werd er een staaltje van geleverd. Te Berlijn woont een fabrikant die meer dan 1000 werklieken aan 't werk houdt. Deze fabrikant, Singer geheeten, is een groot ijveraar voor het socialisme en hij is bij eerste stemming in hef 4e district van Berlijn tot lid van den Rijksdag gekozen Deze afgevaardigde ontving nu verleden week een brief van den heer Von Madai, president van politie, waarin hem werd bekend gemaakt, dat als hij niet Ophield te ijveren voor het socialisme, hij uit Berlijn zou gezet worden. De heer Singer antwoordde dat hij in eerbied voor den Keizer nood tekort geschoten was, maar dat hij aan het socialisme getrouw zal blijven tot liet einde zijner dagen. De Pruisische wijsheid zal dus nu wel spoedig dezen fabrikant verjagen en de 4000 werklieden broodeloos maken. Op deze manier •maakt de Pruisische regeering zelf de socialisten sterk. De toestand in Frankrijk is van geheel anderen aard. Juist omdat de regeering de socialisten vrij laat in hunne propoganda, heeft zij niet den minsten last van hen. Omgekeerd is blijkbaar de buitenlandsche politiek, Frankrijks zwakke zijde. Ferry steekt zich in allerlei wespennesten, zonder ten slotte met goed fatsoen er uit te kunnen komen. Dat blijkt nu ook met de Chi- neesche verwikkeling. Er komen eiken dag ongunstige berichten, die de Regeering natuurlijk geheim houdt. Maar het eind is te voorzienof een uitputtende veld tocht om de Ghincesche hoofdstad te nemen, of een traetaat waarbij Frankrijk zijne eischen grootendcels laat vallen. In beide gevallen is de kans voor Ferry slecht. Er komt bij dat de toestand der Fransche schatkist steeds ernstiger wordt. De Fransche staatslieden vonden in het stelsel van indirecte belastingen in de laatste jaren een uiterst gemakkelijk middel om aan geld te komen. Maar het eind draagt hier weer den last. Door dat gemakkelijk putten uit de kas van alle burgers, die hun levens behoeften duurder konden betalen, door al die indirecte belastingen is er door de ministeriën met het geld als het ware gespeeld, zoodat de toestand der schatkist thans vrij benard is. Terwijl Engeland zich ter kwader ure voorbereidt op een veldtocht in Zuid-Afrika, blijken de Egyptische zaken beter te staan. Zooals wij wel meenden te mogen verwachten zijn de ongunstige geruchten om trent Gordon en Khartoum volstrekt niet bewaarheid. Eer het tegendeel. Een brief van Gordon van 4 No vember doet zien dat hij nog steeds stand houdt te Khartoum en met blijde hoop de spoedige komst van het Engelsche ontzetleger verbeidt. Het beste bewijs dat die gunstige berichten te ver trouwen zijn is dat de hoofden der conservatieven in het Parlement, die een motie van wantrouwen in zake de Egyptische politiek klaar hadden, besloten hebben deze niet in te dienen. Zooals wij reeds een vorigen keer melden, de candidaat der democraten, Cleveland, is president der Amerikaanscke unie geworden. Zij die prijs stellen op eerlijkheid in staatszaken, mogen zich er over ver heugen. 7 Een juwelier te Brussel is het slachtoffer ge- wordeu eeuer brutale oplichting. Iemand kwam bij hem om uit naam van een baron, die met eene rijke erfgename zou trouwen, juweelen op bezien te vragen. De juwelier liet voor 16,000 francs kost baarheden aan het adres van den baron bezorgen, en begaf zich den volgenden dag naar het stad huis, waar hij het genoegen had de brnid van den baron zijne diamanten in de ooren, om den hals en de polsen te zien dragen. Toen hij om bet geld kwara, bleek het dat de persoon, die de kostbaarheden had besteld, die 2500 francs schuld had aan den baron, dezen daar voor jnweelen gegeven had, ter waarde van 5000 francs. De rest had hij verkocht en verpand. Volgens inlichtingen van officiëele zijde verstrekt, is het bericht, door »Times« en andere bladen medegedeeld, dat er te Brussel 60 gevallen van cholera zouden zijn geconstateord, van allen grond ontbloot. Geen enkel geval van cholera is tot dusver iu Brussel vooi\ ekomeu. De algemeene gezondheids toestand is er beter dan ooit. Te Brussel bestaat eene verordening ter vermij ding van braudgevaar voor personen in buizen, waar het onheil plaats hoeft. Zij luidt aldus; »Iu de gemeenschappelijke muren der zolders van alle nieuw aangebouwde huizen moeten openin gen worden aangebracht, waardoor men bij brand van bet eene gebouw in het andere kan vluchten. De ze worden gesloten door een daarin stevig beves tigde plaat uit gegoten ijzer, van uiterst geringe dikte. Aan weerszijde daarvan moet zich een ijze ren hamer, aan een ketting bevestigd, bevinden, om daarmede die ijzeren plaat, in geval van nood, te kunnen verbrijzelen. Dit veroorzaakt echter een zoodanig geraas, dat de bewoners vau het naburi ge perceel daardoor gewaarschuwd wordeu.* Strenge straffen zijn bepaald op het onnoodig verbrijzelen dezer afsluiting. Ten gevolge van zware regens zijn van den berg, welke de Spaansche stad Myas beheerscht, ontzag lijke steenblokken losgeraakt, welke, nederstortende, verscheidene huizen hebben verpletterd. In eene enkele straat werden vijftien lijkeu van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het geheele getal dooden werd op 60, dat der gewonden op 100 ge raamd. De kracht van het afstroomende water moet zoo geweldig geweest zijn, dat steenblokkeu van vier kubiek meter werden medege3leurd. De Koning van Beieren heeft 11.050 Mark, de Koning van Saksen 5560, de Groothertog van Hes- sen-Darmstadt 2964, de Groothertog van Saksen- Weimar 2301, de Groothertog van Oldenburg 1385 Mark por dag te verteren. Het kleinste inkomen heeft onder de Duitsche vorsten Prins Reuss, van do oudste linie, die slechts 294 Mark por dag kau verteren. In bet Engelsche Lagorbuis zal de Regeering worden geïnterpelleerd over de gruwelen door de Tnrken iu Macedonië gepleegd. De Engelsche staatskerk heeft, zeer merkwaardige predikanten. De WelEervv. heer John Minehouso, rector van Cobterworth zond onlang? zonder zijn naam te vermelden aan den minister van binnen- landsche zaken een mand, waarop geschreven stond: zaken aan bederf onderhevig*. De ambte naren, denkende dat het een geschenk van wild was voor den Miuister, zonden de mand naar zijn huis, en toen bleek bij de opening dat de mand het lijk bevatte van een kindje van een paar jaar ond. De Torydagbladen maakten onaangename opmerkingen, en de diep verontwaardigde Minister stelde de zaak iu handen der politie, die zeer spoe dig ontdekte wie de afzeuder was. Ds. Mine- house ontkende geen oogenblik de afzender te -zijn, en scheen zich over ziju verpakking en ver zending van lijken in spoorwegmandeu niet eens te schamen. In zijn gemeente zeide hij was het kerkhof volhij had steeds plaats te vragen voor zijn overleden gemeenteleden op andere kerkhoven, wat hem zeer lastig was en om de aandacht van den Minister te trekken op de wenschelijkheid dat aan de gemeente gron.d voor een nieuw kerkhof gegeven werd, had hij dit lijk zonder toestem ming van dan vader van het arme kindje aan den Minister gezonden. De Wel Eerwaarde heer kreeg alleen een beris ping, doch zoo iemand een tiiuke gevangenisstraf vordiend had, dan is hij het. Schandelijker belee- diging der ouders en ruwer, ongeiooviger daad is moeilijk denkbaar. Indien ieder die zich over iets te bekligen had, pakjes ging zenden aan den Minister of hoofd der poli tie dan zouden hun bureelen dra zeer vol worden. Wij kennen burgers die in dat geval een mand, met een paar levende Amsterdamsche straatjongens er in, zouden zenden aan de kantonrechters, met ver zoek hen gestreng te straffen en dus bejaarde lie den, jonge meisjes en vrouwen van eiken stand te beschermen. (Hbld.) Betreffende het verongelukken van den logger Maartje* verneemt de >S. C.c het volgende: De Engelsche smak »General Wolseley* heeft jl. Donderdag twee visschers te Grimsby aau wal gezet, de eenige geredden van de 15 koppen van den Hollandschen haringlogger »Maartje* van Vlaar- dingen. Den 283ten October woei het een hevigen storm. De »Maartje« was in volle zee honderd mijlen vau Spurn, toen eene ontzettende stortzee het schip achterop liep, op het dek brak, en toen het vaartuig deed kenteren, zoodat het met de kiel omhoog dreef. Elf der visschers waren in het voor onder en daar dus gevangen. Zeven hunner ver dronken, toen het vooronder vol liep, doch vier waren nog in het leven, toen het schip na tien minuten zich weer eenigszins ophief, zoodat ze weer op het voordek konden kruisen. De schipper en de drie zeelieden waren weggeslagen, de mast gebroken en het schip geheel onder water, behalve het voor schip, waaraan de vier visschers zich vastsjorden. Eén werd niettemin 's morgens door de golven mee gesleept. De geheele dag ging voorbij zonder dat een schip gezien werd. 's Avonds werd een der mannen waan zinnig en begon te ijlen, te lachen en te gillen, en dit ging den geheelen nacht door. Door koude, honger en dorst gefolterd, waren ze den tweeden dag op het punt van te bezwijken, toen de General Wolseley* hun te hnlp snelde. De zee was ontzaglijk hoog, en de golven sloegen tegen en over het wrak heen. Kapitein Baxter, van de Engelsche smak, riep vrijwilligers, en vier zijner visschers sprongen in de vlet. Na ontzaglijke inspanning gelakte het hun twee der Hollanders te redden, doch de derde de arme man, die waanzinnig geworden was, ver weerde zich en wilde zich niet laten redden. Hij zeide, dat hij zijne zeven maats beneden moest gaan vertellen, dat er hulp gekomen was. Men belette hem iu het vooronder, dat onder wator stond, te gaan. De stuurman van de Engel sche smak sprong moedig op het kleine stuk wrak, dat nog boven water was, en slaagde er in den ongelukkige, die zich verweerde, een touw om bet middel te slaan, doch zoo krampachtig klemde hij zich aan het wrak, dat hij er niet van af te trekken was, zonder zwaar gewond te worden. Nu begaven de Eugelschen zich opnieuw op het wrak om hem te redden, doch hij ontwrong zich aan hunne handen en sprong met een wilden lach in zee. De twee geredde visschers spreken met dankbaar heid en bewondering van den grooten moed door de Engelschen betoond bij hunne redding. Marquis, de uit de gevangenis ontslagen tucht huisboef, die uit wraak over het vonnis den rech ter Trippard en zijn zoon te Arceau doodschoot, is door het hof van Dyon ter dood veroordeeld. De raaire van Houppeville werd met een geweer doodgeschoten, toen hij van de markt van Fontai- ne-le-Bonrg terugkeerde met zijn kar beladen met graan. De moordenaars gingen met den voor raad op den loop. Een jonge vrouw, wonende te Strombeek bij Laeken, werd op haar bed ge worgd gevonden; de moordenaars waren met be hulp van een ladder door het raam in haar kamer binnengedrongen en hadden alle voorwerpen van waarde medegenomen, nadat zij de twee kinderen hadden vastgebonden. De moeder hadden zij ge worgd mot haar eigen haarvlechten en een zak doek. HEUSDiSN, 18 Nov. t Reeds vroeger hebben wij gemeld dat er plan bestaat tot oprichting van een zangschool onder leiding van den heer Broers. De eerste stappen zijn daartoe gedaan. In een dezer dagen gehou den vergadering van het departement Heusden der maatschappij //tot Nut van 't Algemeen/' werd onder meer besloten, van de zijde van ge noemd departement de bedoelde zangschool op te richten. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Zijnen de Gier, Duyser en Kruis wijek. t HEIKANT, 16 Nov. De door den gemeente raad van Raamsdonk ten vorigen jare ingestelde paarden- en beestenmarkt, is hier gisteren gehou den. Aangevoerd bleken te zijn 338 paarden en 310 rundereu. De handel in paarden was zeer geanimeerd, doch beesten waren minder gewild. Ook waren een vrij groot aantal varkens aanwe zig. Er bevonden zich vele kooplieden ter markt, waaronder vele Franschen werden opgemerkt. De prijzen die, hoewel tamelijk hoog, werden be steed, bleven in den regel echter beneden die van het vorige jaar. t TIELERWAARD, 15 Nov .Ter paardenmarkt te Tiel waren gisteren ongeveer 700 stuks aan de lijn, veulens daaronder begrepen. De prijzen variëerden als gewoonlijk naar ouderdom en lichaams bouw, doch de handel was zeer weinig geanimeerd. Het getal kooplieden was beperktonder hen prijkten de Franschen door afwezigheid. De ge ringe bekendheid van het bestaan dezer markt schijnt aan den bloei er van geen goed te doen. Daarom kon het misschien geen kwaad daaraan door advertentiën in de dagbladen en het ver spreiden van aanplakbiljetten meerdere openbaar heid te geven. Men mag veilig onderstellen, dat de daarvoor uit legeven gelden ruimschoots zouden rendeeren. LEKSMOXD, 15 November. Nu het zeker is dat er voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem eene vrije stemming moet plaats hebben, worden reeds twee leden van de vorige Kamer als can- didaten genoemd, en wel van liberale zijde mr. H. J. Dijckmeester te Gorinchem, en van anti revolutionaire zijde A. Baron Schimmelpenninck van der Oye vau Xijenbeek. RAAMSDONK, 15 November. Op de heden alhier gehouden paarden- en beestenmarkt waren aangevoerd 338 paarden en 310 runderen. De handel in paarden was buitengewoon levendig, die in runderen liet wel wat te wenschen over. t GORINCHEM, 17 Nov. Onze groote Na- jaars- of St. Maartens-paardenmarkt van heden handhaafde weder haar ouden roem. De aanvoer van paarden was buitengewoon groot. De Arkel- straat tot voorbij de kapel, Haarstraat, Kruis straat, Achter den toren en de Boerenstraat bijna ten einde, waren met eene dubbele rij dicht be zet. Door de aanwezigheid van vele Fransche en Duitsche paardenkoopers was de handel vrij leven dig. Voor vier en meerjarige paarden werd 600; a ƒ800 voor anderhalf jarige 200 a ƒ380 besteed. De St. Maartens-beestenmarkt belooft morgen niet minder druk bezocht te zijn. Heden namid dag te 3*/2 ure stonden reeds meer dan 2000 stuks vee aan de lijn. t DALEM. Door den lagen waterstand kunnen de houthakkers geregeld in de buitengrienden doorwerken. De vraag naar hoephout en andere materialen hebben vele rijspachters doen besluiten om het gemaakte hout ml reeds te verkoo- pen. t Lit de opgave in de Staats-Courant van 1 dezer blijkt, dat in de prov. Zuid-Holland 18 plaatsen voorkomen, waar depots van zout gevestigd zijn, vrij van accijns. Het is jammer dat de depöthouderss zoo weinig publiciteit aan de zaak geven. Meerdere publiciteit zou voor hen voordeelig zijn, en daartoe strekken, dat het gebruik van het zout voor den landbouwer, in 't bijzonder tot zouting van het hooi meer alge meen werd. tNaar men verneemt is de dartele koe van den heer M. de G. te Gorinchem, die eenige dagen geleden over het dak huppelde van v. d. G. te Dalem, aangekocht door den heer Carré. De heer de G., die met v. d. G. de zaak betreffende de geleden schade, geschikt heeft, zal dan in de mogelijkheid zijn, om zijn beestje nog grootere sprongen te zien maken. De Minister van wat., hand. en nijv. brengt ter algemeene kennis, dat het kon. besl. van 7 Oct. 1884 (Staatsblad no. 215), tot invoering van postbewijzen, den len Dec. a. s. in werking treedt. De postbewijzen zullen aan alle post-, bij- en hulpkantoren verkrijgbaar worden gesteld tot be dragen van ƒ1, ƒ1.50, ƒ2, ƒ2.50, ƒ3, ƒ3.50, 4, ƒ4,50 ƒ5, ƒ5.50, 6, 6,50, ƒ7, 7.50, ƒ8, ƒ8.50, 9, 9.50 en 10, welke bedragen door uitsluitend daarvoor dienende zegels worden aangewezen. Boven het bedrag van het postbewijs is 21/s cent als recht en 1/2 cent voor formulierkosten verschuldigd. De verzending der postbewijzen is aan de be langhebbenden overgelaten. Zij behooren daarop voor de verzending den naam van den geadres seerde in te vullen en het bewijs van storting van het formulier af te scheiden. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig. Na dien tijd ter uitbetaling aangeboden, is machtiging van het hoofdbestuur der posterijen noodig. Verloren of in het ongereede geraakte postbe wijzen kunnen, //doch alleen tegen overlegging van het bewijs van storting," door duplicaten worden vervangen. De heer Keuchenius heeft, gelijk hij had be loofd, verklaard voor Middelburg in de Tweede Kamer zitting te nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Gorinchem zal plaats hebben op Vrijdag 28 Nov. a. s.en de herstem ming, is die noodig, op Vrijdag 12 Dec. d. a. v. De bouw van het stoomgemaal te VHertogen- bosch, dat tot bemaling van de stad bij hoogen water stand moet dienen, is thans zoo ver gevorderd, dat men de ketels heeft kunnen plaatsen en een aanvang gemaakt heeft met het stellen van de overige machinerieën. Ten einde bij een mogelijk gebrek van den ketel of van de machine de be maling te kunnen voortzetten, heeft men van beiden een dubbel stel geplaatst. De machinerie is vervaardigd door de maat schappij //De Atlas," te Amsterdamzij heeft een vermogen van 35 paardekracht en werkt met pompwerktuigen van 65 cM. middellijn. De Heer H. S. Enthoven, firma M. J. Ent- Hl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2