bij M. J. Rooijakkers, Puik Ruiidvleescli Bekendmaking. lis n Bericht van Inzet. publiek verkoopen GEZ. VA met bijbehoorende FiiÉira, »ei oyoeooorei OORSCHOT, Boterjanhagel, P. H. VAN BAASBANK, Ontvangen voor het a.s. St. Nicolaasfeest Blanke Janhagel en Krakelingen, kerknieuws. LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Gevraagd een gezonde Min. Wijksch-Eind Heusden. a 45 en 50 Cent de 5 ons, IIEIJMAN DE WOLFF, Engstraat, Heusden. CORRESPONDENTIE. 31 stuks Zware KANADA- BOOMEN, staande in de Leegstraat onder Oudheus den, voor de weiden der verkoopster. Betaaldag 1 October 1885. Zegt het voort. Een perceel W eiland, ge legen onder de gemeente Wijk, in de Hoeven, genaamd „het Weike, kadastraal bekend, Sec tie B no. 436, groot een Hectare, e e n- e n-v e e r t i g Are n, negentig C e 111 i a- r e n. Ingezet en gehoogd op f 3,3ÓO.— Gemengd Nieuws. hoven Zoon, Kon. Ned. Fabriek te Zaltbom- mel, werd dezer dagen door de Academie Natio nale Agricole Manufacturière Coramerciale, te Parijs, bekroond met de groote eere-medaille voor de goede en deugdelijke bewerking hunner vertinde en geëmailleerde keukengereedschappen. Het pHdbl./' schrijftMet genoegen vernemen wij, dat de zaak van dyi Transvaalschen spoor weg nog niet voorgoed is opgegeven. Nadat de commissie besloten had de inschrij vingen niet aan te nemen en de concessie niet te aanvaarden, hebben de beide deskundige leden der commissie, de heeren J. Groll en D. Maar schalk, bij wie zich de heer Van de Wall Bake heeft aangesloten, het plan opgevat om pogingen in het werk te stellen om den spoorweg nog tot stand te brengen. Zij hebben bereids van hun voornemen kennis ge geven aan de Regeering der Zuidafrikaansche Re publiek. Een eigenaardig schouwspel kon men dezer dagen op enkele plaatsen van het Groothertogdom Luxemburg, met name te Diekirch en te Viande, bijwonen. Het is thans de tijd dat de zalmen, die van den Rijn in den Moezel zijn gekomen, de nog veel ondiepere rivieren de Our en de Sure, die in laatstgenoemden stroom uitwateren, opzwemmen, tot het punt waar aangebrachte waterkeeringen hen in hun vaart stuiten. Zoolang er nog geen vorst is of de sneeuw het water niet troebel maakt, en men dus tot op den bodem gemakkelijk met den blik doordringt, is het de tijd voor de zoogenaamde vpêches au Saumon aux flambeaux. Die vangst geschiedt des nachts op de volgende wijze. Een kleine platboomde schuit wordt in de dwarste op de rivier gelegd en moet stroomaf- vaarts drijven. Twee mannen, de een op de plecht, de andere aan de roerzijde, beijveren zich om haar de goede richting te doen houden. Aan den voorkant staan twee andere mannen, met harpoenen of hooivorken gewapend. Tusschen hen verheffen zich twee staken, voorzien van een blikken bord, waarop lompen en dergelijk goed, door petroleum behoorlijk gedrenkt, steeds branden en een fantastischen gloed over het water ver spreiden. Van achter is een reservoir, dat men met het licht ontvlambare vocht steeds vult, zoo dat voor het bijschenken de vlam niet behoeft te worden gebluscht. Op dit licht komen nu de zalmen, die in de buurt zich bevinden, aanzwem men en met groote behendigheid worden zij, zoodra het juiste oogenblik aangebroken is, geharpoeneerd en in de boot geworpen. Zij zijn niet groot van stuk en wegen meest een pond of 3. Soms evenwel worden er van 1220 pond gevangen. Die vischsoort is dan ook op dit oogenblik, nu de vangst voordeelig is, zeer goedkoop. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat in de Rotterdamsche diergaarde twee hyena's geboren zijn, daar deze dieren zelden of nooit in gevangenschap het levenslicht zien. Volgens de ,/N. ÏL Ct./y zal de nieuwe cellu laire gevangenis te Breda, inwendig electrisch worden verlicht. De ingezetene van Meerkerk, welke aan een soldaat, hem ter inkwartiering gegeven, voeding enz. had geweigerd, is door de rechtbank te Dor drecht veroordeeld tot f 25 geldboete of 7 dagen gevangenisstraf. Uit Beilen wordt aan de Asser Ct.y/ geschreven Het is in Drente des nachts op den openbaren weg nog overal en altijd niet veilig. Dat onder vond J. Eleveld, van Hooghalen, toen hij 11. Donderdag omstreeks elf uur 's avonds van de jaarmarkt te Assen huiswaarts keerde. Dicht bij het tolhek van den straatweg tusschen Assen en Hooghalen gekomen zijnde, werd hij onverwachts aangevallen door een persoon, die hem op on- vriendelijken toon te kennen gaf, dat hij moest ^afleggen^. Elereld had daarin echter geen zin en werd spoedig met den aanrander handgemeen. Het gelukte hem dezen op den grond te werpen, doch hij kwam bij die gelegenheid zelf ook te vallen. Terwijl hij wilde opstaan, zag hij iemand vlak tegenover hem uit de bermsloot, in welke echter geen water was, opduiken en recht op hem afkomen. Vreezende voor de overmacht te zullen moeten bukken, nam hij daarop de vlucht en zocht een schuilplaats in het bosch langs den straatweg. Daar hield hij zich geruimen tijd ver scholen en begaf zich toen terug naar Assen. Op weg daarheen ontmoette hij gelukkig Harm Oljans, een flink gebouwd persoon, die, nadat Eleveld hem het voorgevallene had medegedeeld, hem aanried om samen naar Hooghalen te gaan. Na eerst nog een fermen stok gesneden te hebben, om, indien het noodig ware, zich daarmee te kunnen verdedigen, hebben zij de reis naar huis voortgezet. Van hun wapens hebben zij echter geen gebruik behoeven te maken, daar de boos wichten zich inmiddels uit de voeten gemaakt hadden. Het politieblad van 14 Nov. 1.1. maakt mel- rivier de Waal is opgevïscht een roeiboot, lang 4V2 meter, breed aan de voordoft 1 66 meter en aan de achterdoft 1.4 meter, donkerbruin geteerd met twee groen geverfde doften, twee bruin ge- teerde riemen, een hooischop, een touw gespij kerd aan den kop en ongeveer 3 meter touw aan elk der einden. De rechthebbende kan zich bij den burgemeester vervoegen. Een handelaar in juweelen te Amsterdam, zekere J. A. Klatzer, heeft zich met een aanzienlijk be drag aan diamanten, hem ten verkoop gegeven, uit de voeten gemaakt. Men zegt, dat het be drag drie ton gouds bedraagt. De benadeelden zijn allen Amsterdamsche diamanthandelaars. Een klerk bij de firma Van Gelder Co., op de Prins Hendrikkade aldaar werkzaam, is in 1 hechtenis genomen als beschuldigd van een niet onaanzienlijk geldelijk bedrag ten nadeele van zijn patroon verduisterd te hebben. De zucht naar het bezoeken van publieke plaatsen en ver maak moet dien jongeling tot misdrijf hebben vervoerd. Ruim een maand geleden werd ie Vierlingsbeek een 75jarig grijsaard om 't leven gebracht. Zijn toemalige knecht P., wonende te Kessel, is nu aangehouden als vermoedelijke dader en gevankelijk naar 's-Bosch gebracht. Don derdagavond omstreeks 7 uren stond de woning van den winkelier J. Hoogenbirk te Loosdrecht eensklaps in lichtelaaie. Slechts zeer weinig heeft men kunnen redden. Te Heerle is bij een brand een driejarig meisje in de vlammen omgekomen. Nadeeligc gevolgen van schielijke overgangen bij 't veevoederen. fling dat te Nieuwaal, gemeente Gameren, uit de fHeusden, 15 Nov. De prijs der boter is 0.67 a 0.75 per stuk van 6 ons. Eieren 9 a ct. per stuk. Adres Boekhandelaar VISSER te Bliedrecht. Nedekl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Rolde, G. Th. Gerritsen te Wier. Aangenomen Aalten, H. Balder, cand. te Ruinewold. Bedankt: voor Harlingen, door J. Langhout te Anjum Nieuw-Lekkerland, door C. Hattink, te Nieuw- Vennep. Chr. Geref. Gemeente. Aangenomen Vroomshoop door S. Van Haeringen, cand. te Dedemsvaart. Bedankt voor Charlois door W. Pokkeus te Veenwoud- stervvalLangerak, door J. Bekker, cand. te Audijk. In Drenthe zijn niet minder dan 14 predi kantsplaatsen vacant. Dat de schielijke overgangen van het eene voed sel op het andere, vooral van droogvoer op groen voer of omgekeerd, schadelijk werken op het vee is al genoegzaam in de praktijk bekend. Niette min stapt men vaak te lichtvaardig over dat nadeel heen, waarschijnlijk wijl men over de grootte daar van niet juist oordeelt. Leerzaam voor dit punt zijn de onderzoekingen van Dr. Jul. Legman, waar van wij er hier een drietal meedeelen. Twee osssn 2y2 jaar oud, kregen bij 8/4 K.g. raapkoekenmeel, 2y2 K.g. hooi, en 2x/2 K.g. stroo nog 21 K.g. voederbieten. Terwijl men met de eerstgenoemde voedermiddelen volhield, verving men de bieten door 103/4 K.g. aardappelen. Van dou dag dier verwisseling af nam het gewicht der die ren regelmatig af en eerst na 7 daèfen bij den eenen en 12 dagen bij den anderen kregen zij het gewicht dat ze op den dag der verwisseling hadden terug. In de toegediende aardappelen waren evenveel voe- derstoflen aanwezig als in de vroeger gevoerde 21 K.g. bieten. De schielijke overgang alleen kou dus de oorzaak dier gewichtsvermindering zijn. Bij schielijkeu overgang van droogvoer op groenvoer verkreeg men het volgende: Bij een wintervoeder, bestaande uit stroo, hooi, raapkoeken en aardappelen waren de dieren dage lijks 0,72 K.G. en 0,8iy2 in levend gewicht toe genomen. Van 22 Mei af kregen de dieren in plaats van het wintervoer groene roode klaver als zij vreten wilden. Do uitkomst was als volgt: I 417 Kg. 4121/0 306 416V2 410 Dus hadden de dieren 18 dagen nooëig om hun vorig gewicht te herkrijgen. In al dien tijd was dus het voedsel, als we den mest buiten rekening Gewicht op 24 Mei 22 6 Juni 9 j> 13 II 5621/3 Kg. 355 356 363 371 laten geheel verloren gegaan, de Landm. M. Uit St.-Annaland (eiland Tholen) wordt geschre ven. dat men over het gewas der suikerbieten niet voldaan is en er ook voor het volgend jaar geen gunstige verwachting van heeft wat den prijs aan gaat. Werd toch gemeld, dat de Gastelsche Suiker fabriek, te Gastel, reeds een aanvang gemaakt had met het koopen van beetwortels voor 1885 tegen 8 de 1000 kg., door den directeur dier fabriek is dit ten stelligste tegen gesprokenhij hoopte, dat de suikerprijzen binneu een paar maanden zoo gunstig mogen veranderen, dat van dien prijs sprake zou kunnen zijn, doch voor het oogenblik behoort die tot de onmogelijke wenscheu. Mocht die gunstige verandering niet komen, dan is het dus te voorzien, dat de teelt van de suiker biet geheel zal ophouden, daar verscheiden land bouwers reeds nu hebben besloten, ook al is de prijs hooger dan f 8, dat gewas niet meer uit te zaaien. t lleusdcn, van 7 13 Nov. Geboren: Hendrikus, z. v J. v. d. Leur en Wilhelmina van Diem. Overleden: J. Bax, 77jechtg. v. A. van Dongen; M. v. Delft, 44j. weduwe van J. Gevel hof; P. M. v. Laarhoven, 8 m. allerliefst mejuffrouw, hoe komt ge op het origi- neele idee? Jonge dame (in matrozen-kostuum.) Gij kent pa pa's voorliefde, doctor, voor de Duitsche zeemacht. Docter. Begrepen ik van mijn kant trek echter een vlotte Duitsche voor bij de Duitsche vloot! Jonge dame. Spreekt zoo een vrije Duitscher? Doctor. Neen, maar wel Duitsche vrijer. Jonge dame. Dat is iets anders, wend u s. v. p. tot mijn vader. Binnen den tijd van 12 uren ver liefd, geëngageerd, verraden en ge dood. Telegrafische roman in één deel. (Uit het Duitsch.) Londen, 1 Aug. '84, middag. Waarde Jonathan, ik wil trouwen. De Engelsche meisjes vervelen mij. Zoek een Amerikaansche voor me, die me bevalt. New-York, half een. Beste John. Ik heb juist iets voor u. Blauwe oogen, witte tanden, zwart haar, heerlijke tint, fijue taille (niet mager), ordelievend, spaarzaam een ware schat! Londen, 1 uur. Ik vertrouw u geheel en geef u volmacht te on derhandelen. New-York, 2 uur. Ik heb met lof van u gesproken. Ze wil u gaarne wenscht echter eerst uw fotografie. Londen, 2.30. Het toestel van Caselli aan den draad ver bonden. Mijn portret volgt terslond. New-York, 8 uur. Uw beeld bevalt haar,- staat uw aanzoek toe. Hierbij het beeld uwer aanstaande. Londen, 3.30. Aangebeden Jenny. Yan 't eerste oogenblik, toen ik uwe schoone trekken aanschouwde, staan ze mij in 't hart gegrift. Wilt ge mij gelukkig maken? New-York, 4 uur. Van ganscher harte lieve John. Ook uw beeld heeft grooten indruk op mij gemaakt. Scheer u echter die koteletbaardjes af. Londen, 4.30. Aan Jonathan: Koop voor 1500 pd. st. brillan- ten bij den besten juwelier in New-York en bied ze uit miju naam aan mijn uitverkorene aan. Aan Jenny: Dierbare geliefde, neem deze juwee len als een bewijs mijner liefde. Hun gloed is slechts lucifersvlam, vergeleken bij den gloed, die mij ver teert. New-York, 5.30. Lieve John! Ik ben zeer getroffen door uw vorste lijk geschenk. Gij hebt den weg tot mijn hart ge vonden. I love you with all mij heart. Londen 6 uur. Ik ben in den zevenden hemel. Lieve engel, hoe verlang ik u als mijn vrouw in de armen te druk ken. Dezen uacht scheep ik mij in en ijl naar u toe. j New-York, 8 uur. Waarde John, onnoodig u in te schepen. Toen j ik miss Jenny uit uw naam opzocht, vatte ook ik liefde voor haar op en verklaarde mij. Zij geeft mij de voorkeur, om 12 uur trouwen wij. Londen, 8.30. Jonathan, gij zijt een schoft. Dit verraad eischt bloed. Ik kies tot getuigen Johnson en Adams in New-York. New-York, 9 uur. Mijn getuigen in Londen zijn Smit en Stuart. Gij zijt de beleédigde en kuut de wapens kiezen. Spoed, ik trouw ten 12 ure. Londen, 10.30. Aan Jonson en Adams. Hierbij mijn eischen:het wapen is de electrische draad, ieder zendt den an der een sterken schok, het lot kiest wie 't eerst vuren zal. New-York, 11 uur. Het lot heeft, Jonathan aangewezen. Londen, 11.30. Wij zijn hier klaar. Geef 2 minuten te voren de waarschuwing. New-York, 11.58. Precies ten 12 uur vuren wij. Opgepast! Johnson en Adams. Londen, 12 uur, Johu is doodelijk getroffen. Aan de eer is voldaan. Smith en Stuart. 's HERTOGENBOSCH, 17 Nov. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 140 stuks. De le kwaliteit gold van 0.60 tot 0,62, 2e kwaliteit van 0.58 tot 0.60, 3e kwaliteit van 0.54 tot f 0.58 per Kilogram. De handel in een en ander was zeer levendig; schoone vette kalveren waren ter markt aanwezig spoedig was de geheele voorraad opgeruime. De prijs der boter wa3 f 1.04 a 1.14. MIN. wordt voortdurend geleverd door i- Op Vrijdag 21 November 1884, des morgens ten 10 ure, zal de Notaris DE GIER, voor Mevrouw de Weduwe C. A. Boomer Cz. in de Leegstraat onder Oudheusden, t Toestel tot electrische fotografie, door C. uitge vonden. In ons vorig nummer komt eeningezondenst.uk voor, dat, hoe vreemd het ook schijnen moge, bui ten medoweten van Redactie of uitgever is geplaatst. De inzender toch heeft de vrijheid genomen zijn stuk rechtstreeks naar de drukkerij te zenden, al waar men daarbij niet heeft stilgestaan en het eenvoudig geplaatst. Wanneer het in onze handen was gekomen, zou het spoedig naar de snippermaud zijn verwezen. Over het stuk zelve zullen wij niet uitweideu. Wij vertrouwen dat onze lezers het met ons ten sterkste hebben afgekeurd. Wij hebben voor het vervolg maatregelen genomen dat zulke willekeurige plaatsing niet meer kan ge schieden. De Redactie. In ons vorig nummer komt een bericht voor uit Heusden, over het ontploffen van een patroon voor 't jachtgeweer. Van verschillende zijden ontvangen wij van ja gers de opmerking, dat deze zaak niet op de rechte wijze is voorgesteld, daar een jachtpatroon wol bij het vallen kan ontploffen, maar de kogel dan nagenoeg ter zelfde plaats blijft liggen en geen afstand aflegt als in ons bericht omschreven. Wij kunnen als antwoord hierop slechts mede- deelen, dat een geloofwaardig persoon voor ons hier naar oen onderzoek heeft ingesteld bij de huisge- nooten van den jager in kwestie, alwaar dit voor val werd medegedeeld, zooals het door ons is om schreven. De Red. DE NOTARIS gevestigd te Heusden, zal op WOENSDAG 26 NOVEMBER 1884, des voormiddags ten 10 UUR, ten herberge van Jan Bouman Jr. te Wijk, Aanvaarding bij de betaling der Kooppenningen voir of op den 31 DECEMBER 1884. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore vau voornoemden Notaris VAN BAASBANK te Heusden. I EENE RUIME KEUZE Iluwelij'tsaanzocb Doctor. Dit kostuum kleedt u Kolperstraat1 $-Hertogenbosch. WERKEN, I TT 7 T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3