BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BEKENDMAKING. het spijsverteringskanaal, maar niet in het bloed, en bovendien in het water van Indi sche vijvers, dat de Indiërs voor wasschen en drinken gebruiken. Deze zoogenaamde komma-bacterie is, volgens Koch, van eene zeer gevoelige natuur; zij verdraagt geene zuren, sterft in de droogte reeds na drie dagen, terwijl zij daarentegen in vocht, b.v. in nat linnen, zeer vermenigvuldigt. Het onwedersprekelijk bewijs, dat deze bacterie de cholera voortbrengt, heeft Dr. Koch nog niet geleverd, want het is hem nog niet gelukt door inenting bij dieren kunstmatige cholera te verwekken. Daarom kan men de voorzorgsmaatregelen tegen deze ziekte niet alleen tegen deze bacterie nemen, maar men moet wanneer de ziekte onver hoopt tot ons mocht komen, de desinfectie- middelen gebruiken, die bij andere besmet telijke ziekten hare kracht getoond hebben. Een epidemie is uitgebroken in dat deel van Virginia, dat grenst- aan Kentucky. Ten gevolge van de langdurige droogte moest men water uit minerale bronnen drinken en van daar, zegt men, de vele ziektegevallen. Geheele gezinnen stierven. Men schat dat reeds 800 personen zijn omgekomen. 60 a 80 pet. van de gevallen hebben een doode- lijken afloop. Bij de opgravingen te Olympia, welke daar onder leiding van den Griek Dimitriades geschieden, heeft men onlangs weder eenige brokstukken der gevel versieringen van den Zeustempel gevonden. Eerst nn zijn de rekeningen van de Franscho tentoonstelling van 1878 gesloten, De kosten be droegen 55,343,500 frs. (20 millioen meer dan de raming). De ontvangsten bedroegen 23,685,000 frs. (2 millioen minder dan de raming). In 1832 stierven te Parijs op een bevolking van 760,000 zielen 18,402 personen aan do cholera in 1849 op een bevolking van 995,500 bedroeg het aantal aan ziekte overledenen 19,069 in 185354 waren er ruim 9000 dooden op een bevolking van 1,200,000. In 1865 was het maximum van de sterfte op één dag 205 en bij de thans heerschende en nu afnemende epidemie bedraagt het getal dooden 1000 a 1200 op een bevolking van ongeveer twee mil joen zielen. Geruststellende cijfers dus. De 25 jarige Marguerite Cantrel te Parijs heeft haar kind, 2 maanden oud, vermoord. Zij was niet gehuwd en had het kind van zijn geboorte af mishandeld als het maar even schreide, ranselde zij het of wierp zij het op den grond. Eeus trachtte zij het kind op straat te vondeling te leggen, maar zij kon haar plan niet ten uitvoer brengen. Dezer dagen nu vond men het kind onder een kussen gestikt. De moeder is gearre steerd. Keunismakingen in groote steden met onbeken den aangeknoopt, kunnen wel eens onaangename gevolgen hebben. Znlks ondervond dezer dagen zekere D., kapper van boroep, te Parijs gekomen om er eenige dagen aangenaam te slijten. Even als de baron de Gondremark in de operette »Het leven te Parijs,» wilde ook onze haarknnstenaar »alles kennen, kennen in den grond« en had daar om spoedig kennis gemaakt met eene bevallige juffrouw, die gedurende zijn verblijf in Frankrijks hoofdstad door hem als tijdelijke echtgenoote« werd aangenomen. De verboden wittebroodstijd duurde niet lang Des ochtends ontwakende, ontdekte D., dat de jonge vrouw verdwenen was en met haar zijne parte-monnaie, inhoudende 600 francs alsmede zijn gouden horloge met dito ketting. Dadelijk be gaf hij zich naar het politieburoau, gaf eene persoons beschrijving van do dievegge, die reeds des avonds in den tuin der Tuilerién werd aangehouden. Hare arrestatie werd gevolgd door die van drie mans personen, hare medeplichtigen, die het gestolen geld reeds verteerd haddon. Het horloge van den kapper werd in het bezit van een hunner gevonden, zoodat de arme bestolene ondanks eene treurige en duur gekochte ervaring, toch nog weten kan hoe laat het is. Het aantal telegrammen, die to Londen ver zouden worden, is gemiddeld 90,000 per dag, zonder de dagbladberiehten mede te rekenen, die dikwijls 500,000 woorden per dag beloopen. Er ziju 1149 mannelijke en 639 vrouwelijke ambtenaren, om de 669 verschillende toestellen te bedienen. Daaren boven heeft men er nog 30 pneumatische buizen, waarvan de langste, 4 kilometer, het bureau met het Lagerhuis verbindt. Een depêche is in zulk een buis van 5 tot 7 minuten onderweg. In het dorp Hernals bij Weenen hebben op groote schaal vergiftigingeu plaats gehad 60 per- Bonen werden ziek en velen daarvan verkeeren in levensgevaar. Men schrijft dat toe aan de onvoor zichtigheid vau ee u graanhandelaar, die meel ver kocht dat bij ongeluk vermengd was met een hoe veelheid ratteukruid. Naar men uit St. Petersburg bericht, is de ijs gang uit het Ladogameer in de Newa begonnen. Men heeft er 5° vorst en het sledenverkeer is in vollen gaug. De Kroonprinses van Denemarken dus lezen we in een Engelsch tijdschrift is een der naar het lichaam meest ontwikkelde vrouwen ter wereld. Geen andere Prinses tenminste heeft eene gestalte als de hare. Zij is zes voet twee duim lang, maar bevallig in hare bewegingen en een groote liefheb ster van dansen, vooral van walsen. Het is echter op de bals altijd zeer moeielijk om dausers te vin den die groot genoeg zijn voor de Prinses. De heeren moeten nl. daartoe een lengte hebben van zes voet. Prinses Louise is eene Zweedsche Prinses, de dochter van wijlen Karei XV en alzoo eene klein dochter van wijlen Prins Frederik der Nederlanden. De conferentie te Berlijn over de verdeeling van de landen van Midden-Afrika wordt stil maar vlug voortgezet, onder invloed van Bismarck, die er niet van houdt met de zaken te talmen. Hoe wel het zich eerst liet aanzien dat Engeland zijn uitsluitend recht op het Nigergebied met hand en tand zou vasthouden, blijkt het nu dat En geland en Duitschland ondershands het eens zijn geworden. De aanspraken van Portugal worden door de conferentie, als niet gewettigd, ter zijde gelegd, een feit waarover men zich mag verheu gen. De Portugeezen van de 19de eeuw zijn toch nog even onbeschaamde uitbuiters van koloniën als hunne voorouders voor drie eeuwen. Terwijl op buitenlandsch gebied de Duitsehe Regeering voortdurend geluk heeft, worden op binnenlandsch gebied de wolken steeds donkerder. Toen de Keizer verleden week met eene troonrede in persoon den Rijksdag opende, mankeerden meer dan 40 leden. Zelfs het zeldzaam verschijnsel van een Vorst die naar de 90 jaar loopt en nog in persoon de Volksvertegenwoordiging begroet, kon de uiterste partijmannen niet vermurwen. De socialisten verschijnen nu als eene sterke groep in den Rijksdag en hun eerste voorstel zal wezen afschaffing van de wetten tegen de soci alisten. Het zou ons volstrekt niet verwonderen of zij kregen de meerderheid aan hunne zijde. Wat niemand had gedacht in den strijd tusschen llooger- en Lagerhuis heeft Gladstone het Hooger- huis feitelijk zijn zin gegeven. Het gevolg daarvan is dat alle radicalen zich thans insgelijks vijandig tegenover Gladstone's kabinet stellen. Dan volgt de tegenwoordige En- gelsche regeering, thans eene koloniale politiek, die als twee druppelen water gelijkt op de poli tiek van Beaconsfield. Toonde Gladstone vroeger tegenover Zuid-Afrika groote welwillendheid en doorzicht, thans schijnt hij er niet voor terug te deinzen Zuid-Afrika tot het uiterste te brengen. Ziehier wat er van de zaak is. In Bachuana- land woont een kafferhoofd, dat de in zijn land gevestigde boeren aanviel, hun vee stal, enz. Toen daarop de boeren dit mannetje een pak slaag toegediend hadden, begon hij te schreeuwen en Engelands hulp in te roepen. Men herinnert zich dat de Transvaal het land van Montsioa reeds had ingelijfd, maar op aandrang van Enge land die inlijving als niet gedaan verklaarde. In plaats nu dat Engeland van dat voordeel gebruik maakt, stuurt het een speciaal commis saris, den heer Warren, met eene legermacht van niet minder dan 7500 man naar Zuid-Afrika, om dat zaakje in orde te maken. De telegraaf heeft reeds gemeld dat de verte genwoordiger van de Transvaal, de heer Du Toit, op het vernemen van het uitzenden van troepen uit Engeland, terstond de Transvaalsche vlag in het land van Montsioa heeft geheschen. Heeft Du Toit, dien wij hier te lande als een schran der, doortastend mart hebben leeren kennen, op eigen gezag gehandeld? Dit is niet aan te ne men. Als het bericht waarheid behelst, kan men gerust zeggen dat een bloedige oorlog in Zuid- Afrika voor de deur staat. En thans Frankrijk. Maandag is het debat be gonnen, waarbij de kredieten voor Tonkin wor den behandeld. Een heftig debat, dat zeker drie dagen zal duren, is begonnen. De uiterste lin kerzijde wilde maar eenvoudig het ministerie in staat van beschuldiging gesteld hebben. Ofschoon dit natuurlijk niet geschieden zal en Ferry als overwinnaar uit den strijd zal komen, omdat hij moeielijk op dit oogenblik vervangen kan worden, zoo lijdt het geen twijfel of hij speelt zeer hoog spel. Volgens alle particuliere berichten is de toe stand der Franschcn in China zeer hachelijk. Er is slechts een middel om hen met goed fatsoen uit de verwikkeling te helpen: 50,000 man naar China zenden en naar Peking marcheerenEn daartoe juist zal de Fransche kamer nooit hare 8) meente, dienst 1884. goedgekeurd door Ged. Sta- geweest is, doch zonder veel succes, zoodat dit buitenkansje hem bijzonder wel te pas komt. Te 's-Herlogenbosch is de nieuwe zaal „Con cordia," het militair „te huis'' voor de R. K. militairen, feestelijk ingewijd in tegenwoordigdeid van den generaal-majoor afd. command, en de verdere hoofd-officieren der onderscheidene korpsen, met hunne adjudanten de generaal-majoor bracht in eene flinke, kernachtige toespraak hulde aan het bestuur, dat moeite noch kosten heeft ge spaard om aan de mindere militairen een waar tehuis bezorgen. ten bij besluit van 18 Nov. j.l., G. no. 66, aan den gemeente-ontvanger ter iLvordering is toege zonden en van af heden gedurende 5 maanden in afschrift op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd; dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden na de dagteekening der uitreiking van het aanslagbillet zich met zijne bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier tot den gemeenteraad kan wen den, van wiens beslissing biunen 30 dagen na de mededeeling daarvan in beroep kan worden geko men bij Ged. Staten, Heusden, den 20 November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HON'JOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. Aan kerkvoogden der hervormde gemeente te T>T1\JXrT7TVrr A 1VTTA Zaltbommel, is door wijlen den heer J. J. A. -DAIa IN -EjaN AjxVIn Ui Van der Linden de Hartogh, een legaat besproken t WELLE, 24 Nov. Zagen wij in de maand groot f 1000 en door wijlen mej. J. W. A. Van der Linden mede een legaat groot f 1000. Augustus 1.1. de heer De Waal noode uit onze gemeente vertrekken, alwaar h:j door zijn hulp vaardig karakter de algemeene genegenheid had opgewekt, toch mogen wij ons niet beklagen over de nieuwe bewoners, die daarna het kasteel heb ben betrokken. De baron J. W. van Slingeland heeft met zijne familie en omgeving aan onze gemeente een nieuw leven geschonken. Meer dan 20 ambachtslieden zijn toch voortdurend in de weer om in het kasteel meerder comfort aan te brengen, hetgeen in dezen tijd, waarin zooveel geklaagd wordt over gebrek aan werk, op zeer hoogen prijs mag gesteld worden. De visscherij te Paesens en Moddergat, die door de verschrikkelijke zeeramp van een paar jaren geleden zoo goed als vernietigd was, be gint zich, dank zij de krachtdadige hulp van zoo vele menschlievende landgenooten, van lieverlede weder te herstellen. Telde de vloot vóór de ramp 22 schepen, thans is zij reeds weder tot een ge tal van 14 geklommen. Te Kaatsheuvel had den 20n een treffend on geluk plaats. Eenige kinderen waren tusschen twee huizen aan het spelen een jongetje van ruim vier jaren kwam haastig op den weg loopen, juist toen de t AMMERZODEN, 25 Nov. Dat de liefde tot zijn evennaaste nog niet verdwenen is, werd dezer i stoomtram passeerde, met het ongelukkig gevolg dagen alhier ten duidelijkste getoond. dat het kind werd overreden en onmiddelijk dood Een boerke in deze gemeente verloor door de I was> pe macljinist had geen schuld er was be- kalfziekte zijn eenig koeike, met wier dood ook hoorlijk gescheld zijne kostwinning ten hoogste bedreigd werd. Wijl 1 hij siuts geruimen tijd lid der „Harmonie" alhier was, belegden 3 leden van dat muziekgezelschap eene vergadering, waarin besloten werd zelf voor te gaan met een gezamentlijke gift en vervolgens de gegoeden in deze gemeente in de gelegenheid te stellen daaraan mede te werken. Van ver schillende zijden, maar vooral ook van die van den baron Yan Slingeland uit Welle, ontvingen zij de aangenaamste medewerking, met het gun- Zekerc D., een bejaard man uit Kaatsheuvel (N. B.,) is tusschen 's-Gravenmoer en Dongen van den weg afgedwaald en in een sloot gevallen, waaruit hij zich nog heeft weten te redden, daar men hem des morgens vroeg in de nabijheid vond lig gen. Niet lang daarna is hij echter overleden. Te Arnhem hebben 2 knapen van 19 jaar een makker van 7 jaar door het schenken van ge stolen elixer derwijze beschonken gemaakt, dat stig gevolg dat zij in de gelegenheid waren het hij in bewusteloozen toestand werd gevonden, boerke een schoone koe te koopen, die hem ruim schoots schadeloos stelt voor zijn geleden verlies. t RIJSWIJK. Tegen 31 Dec. a. s. heeft Mejuffrouw de Boer van der Leij eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openb. school alhier. t ANDEL. Tot het vergelijkend examen naar Hoofd der openb. school alhier, hetwelk Vrijdag De kanonnier Pape, die in den avond van 11 dezer in de Dollebagijnensteeg te Amsterdam twee schoten op Kerkhoven loste, heeft bij de instruc tie zijner zaak met de meeste kalmte verklaard, dit te hebben gedaan met het doel K. te dooden. In den loop van dien dag had hij daartoe de re volver met patronen gekocht. In de Wester op Tessel is de boerenhofstede en Zaterdag 1.1. gehouden werd, waren van de van Zijm geheel afgebrand. Een koe en een kalf 12 sollicitanten 6 opgekomen. Met 5 hiervan werd het examen tot het einde voortgezet. Eén sollicitant kon daaraan niet deelnemen, omreden deze de vereischte acte voor de Fransche taal niet bezat. o kwamen in de vlammen om. De bewoners wer den met moeite gered. Door een opzichter bij den Staatsspoorweg is tusschen de stations Hoe ven en EttenLeur, een vrouw op den weg 'ge vonden, die door den trein overreden was. Te Utrecht is buiten de Catharijne een meisje van omsteeks 20 jaar, geheeten v. Z., te water ge raakt en jammelijk verdronken. Een der machi- Door den Minister van Waterstaat enz. zijn voor den buitengewonen dienst en de correspon dentie langs de dijken gedurende den ijsgang en I njsten van de stoomtramlijn HaarlemLeiden toestemming geven Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 1 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 102); Brengeu ter openbare kennis, dat het supple toir kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge- hoog opperwater op de Maas, gedurende den winter van 1884 op 1885, op de volgende stati ons aangewezen 's-Hertogenbosch of elders, A. H. K. W. Baron Yan Ittersum, hoofdingenieur, en A. Keu- renaer, ingenieur; 's-Hertogenbosch, J. E. Dieden, opzichter, en O. Van der Flier, bureel-beambte Baardwijk (overlaat) J. A. Yan der Kallen, op zichter Heusden, Jhr. C. J. De Jong van Beek en Donk, ingenieur, en D. van Mullem, bureel- beambte Yeen, H. J. H. Hermans, opzichter. Op de rivier de Merwede. Op de StationsWoudrichem, Heukelman, opz.'s-Hage, Gorkum of elders, Mazel, hoofd- ing. en Brak, opz. Gorkum, Hubert, ing., Escher ingLa Fontijn, opz., Thoolen, bureel-beambte; Asperen, Kooreman, opz., Hardinxveld, Nelemans, adsp.-ing.; Sliedrecht, Bouterse, opz. Dordrecht, Koorevaar, idem Alblasserdam, De Graaff I)z., baken meesterWerkendam, Beijerman, ing. en Biiumer, opz.Paulowna-hoeve, Bouman, b. opz.; Kop van 't Eiland, Borren, bakenm.Deeneplaat, De Keuning, b. opz. Mr. De Bruijn Kops heeft aan het stembureau te Alkmaar het bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aanneemt. s Bosch Op 7 Nov. j.l. deed de rechtbank te uitspraak in den reeds veel besproken „Schat van Lagemierde", en is de helft toegewezen aan den vinder, zekere J. Driessen te Lagemierde, die bij 't graven van eene fuudeering voor eene overdekte speelplaats aan de openbare school, nu bijna 2 jaren geleden, geheel bij toeval die ge lukkige vondst deed, bestaande in 862 gouden munten, een ring met steen en een gouden kruis. Voor antiquair's heeft wellicht een en ander groote waarde. De vinder is iemand die vroeger ruim 10 jaar lang in de goudmijuen van Californië werkzaam is bij laatstgenoemde plaats tusschen de locomo tief van de in volle vaart zijnde tram en een boom bekneld geraakt. Men vreest voor zijn leven. Terwijl de moeder zich ter ruste had begeven, ver maakten te Amsterdam twee kinderen van 3 en 5 ja ren zich met den stoom, die uit de tuit van een op de kachel staanden ketel opsteeg. De kleinste der twee vroeg aan den ander om wat drinken, waarop de oudste den ketel vooroverhaalde en het jongste het kokende water in de keel goot. De arme kleine is kort daarop gestorven. KANTONGERECHT TE HEUSDEN. Vonnissen in strafzaken, uitgesproken 14 Nov. 1884. Veroordeeld wegens dronkenschap: J. V. te Heusden 2 sub. 2 dagen J. M. te DeWerken c. a. 2 s. 2d.; A. de M. te Aalburg 2 s. 2 d.; A. K. te Woudrichem 2 s. 2 d. N. v. d. S te Aalburg 2 s. 2 d. C. v. d. H. te Dussen 2 8. 2 d. A. de R. te Almkerk 5 s. 3 dagen. Veroorbeeld wegens visscherij en jachtovertrediug J. de K. te Wijk 3 8. 2d.; J. I. Fz. te Werkendam 10 8. 3 d. A. v. O. te Werkendam 2 X 10 subs. 2 X 3 d.A. C. v. O. te Wer kendam 3 s. 2 d. A. C. v. O. te Werkendam 1 snb. 1 d. Beklaagd wegens visscherij overtreding T. C. te Veen is vrijgesproken.; B. v. L. Wer kendam is vrijgesproken. Veroordeeld wegens nachtgerncht F. de H. te Werkendam; B. M. te Werkendam; K. T. S te A. J. d. H. te J. H. te K. G. d. D. te M. B. te Heusden M. H. te Heusdon; A. M. J. H. H. v. E. te Heusden ieder 6 subs. 3 dagen. Veroordeeld wegens het 's nachts varen zonder licht aan boord te hebben P. V. te Woudrichem J. v. T. te Kerkdriel, ieder 10 subs. 3 dagen. Veroordeeld wegens het loopen over een anders in oog-»t staanden grond J. v. d. B. te Werkendam C. v. d. B. te Wer kendam, ieder 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het als geleider van een voertuig zich vergrijpen tegen een reglement waar bij deze is verplicht zich bestendig bij zijne trek beesten te bevinden >a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2