telt Si. blaas, bij SVU.Rooijakkers, Wijnen en Cognac. i 1.11 van Beuiira van llelsii BOUWLAND Finaal Verkoopen: t is en Erf C. A. JEEKEL, Boterjankagel, d ie de candidatuur heeft aangenomen BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Wijksch-Eind Heusden. BOUWLAND De Notaris Van Baasbank, te HEUSDEN, Ingezet en verhoogd op 1035.—. De Notaris Verberne te 4.98.00 Hectaren WEI LAND, de Steltkamp in den Hill. Kiezers in het Hoofdkiesdistrict Gorinchem! kerknieuws. Blanke Janhagel en Krakelingen, zalt-bommel, a v bbi sea» mm a Nedeui. Herv. Gemeente. Werkeloosheid Mil Tiiin alfichta twoe radicale middelen tenen Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van hun broeder en oom SEGER TIERENS, oud-Postdirecteur te Heusden, betuigen hunnen welgemeenden dank Mevr. de Wed. Ph. DE MEU RON BAIJ ARÜTierens. Mevr. de Wed. O. VERHAGEN Tierens en hare Kinderen. en een perceeltje onder Aalburg, toebehoorende aan WOUTER VAN WIJK Jz. te Aalburg, is ingezet op 600, ge hoogd met 100 en daarna met ƒ50. Twee perceeltjes onder Aalburg, toebehoorende aan AUGUSTINUS DE MANDT te Aalburg zijn ingezet op ƒ525 en gehoogd met 75. Waarvan de toeslag zal plaats hebben den 8 DECEMBER 1884, des morgens ten 10 ure bij JAN VAN RIJSWIJK te Aalburg aan den Tol. te Heusden, zal op Maandag den 1 D©- cember 1884, des avonds 6 uur, bij de Wed. Th. Boeren op de Koornbeurs te Heusden, Voor de Erven Wed. A. BOOMAARS te Ileusden, VEILEN EN VERKOOPEN: De Vereeniging //Algemeen Belang van Gorinchem,erkend bij Koninklijk be sluit van 23 Februari 1884, no. 14, heeft in hare Vergadering van 19 November 11., bijgewoond door vele leden, voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met algemeene stemmen candidaat gesteld den Heer Burgemeester van Leerdam en Dijkgraaf van de Vijf heer enlanden- Met volkomen vertrouwen, wordt de II >er JEEKEL, U voor den gewichtigen werkkring van Lid der Tweede Kamer aanbevolen; hij is een ernstig en zeer gematigd man, die in zijn velerlei betrekkingen getoond heeft, zuinigheid aan wijsheid te kun nen paren. Hij is bovendien met het platte land en zijn belangen volkomen op de hoogte, terwijl hij, wonende in ons districtonze behingen met klem zal en kan verdedigen. De Vereeniging noodigt U derhalve uit uwe stem eenparig uit te brengen op den Heer o l, oj o Het De Voorzitter, E. DE GIJSEEAAR. C. D. te onbekend 2 X 3 subs. 2x2 dagen; W. C. te Doeveren 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het werpen met steenen op eene openbare straat A. A. S. Cz. te Heusden 1 snbs. 1 dag. Veroordeeld wegens diefstal van gras G. v. O. te Heusden 1 sub. 1 dag. Al de veroirdeeldeu tevens in de kosten. f Heusden, van 14 21 Nov. Geboren: Hubert, z. v. H. J. de Beer en C. van Es. Overleden: Johannes Kamerman, 5 m. Het »Hoornseh en West-Friesch Advertentieblad* van d6n 19 dezer bevat 5 advertentiën om het haar te mogen knippen van de koeien, die op stal komen, hetwelk anders weggeworpen wordt. De Noord-Hollandscbe veehouders hebben dit gebruik de laatste jaren ingevoerd, uit netheid voor hun vee. Maar tot dusver vinden al die duizende kilo's geknipt koehaar nog niet den weg naar de tapijt- fabrieken. Zou aldus schrijft men van daar hieraan niet wat te verdienen zijn voor een arme, of is dat koehaar niets waard voor den fabrikant van koeharen kleeden en karpetten? De Katholieke Illustratie*, die onlangs een Beets- numraor uitgaf, dat zoowel door illustratiën als bijdragen uitblonk, met betrekking tot den vader- landschen dichter, heeft zijn pas verschenen No. 15 geheol gewijd aan de nagedachtenis van Mgr. H. van Beek, voorheen Bisschop van Breda. Onder de keurige illustratiën treffen wij ook aan een portret des overledenen, met eenige toepasselijke dichtregelen door den heer B. van Meurs. De ver dere tekst bestaat uit verschillende bijdragen, waar- ouder die van letterkundigen van naam. Met genoegen vernemen wij, dat het pogen van administratie en redactie, die niets onbeproefd laten om het tijdschrift in waarde te doen stijgen, door het publiek op den rechten prijs wordt gesteld, waardoor het getal abonnés dan ook dagelijks toeneemt. Beroepen: naar Vlaardiugen, D. Do Bruijn te Monnikken- dam; Waarder, J. W. H. Kalkman te Maassluis; Hoevelaken, P. J. W. Klaarhamer te Hilversum Mastenbroek, A. Jonker te Wilsum; Nootdorp (cl. 's-Gravenhage), G. Salomons, cand. bij het prov. kerkbestuur van Drente. Aangenomen Oudega en Kropswolde, door F. Riukes te Wan- neperveen. Bedankt: voor Schaarsbergen, door H. Guldenarin te Niouw- land. Aan het Roomsch-katholiek parochiaal arm bestuur te Rhenoy, gemeente Beesd, is door wijlen mejufvrouw de wed. J. van Gameren Hz. een le gaat besproken groot 1000. In no. 43 van het »Nederlandsch-Amorikaansch Weekblad* vindt men het onderstaande, op verzoek overgenomen, ingezonden stuk Het grijnzende spook, de beproefdo bondgenoot van socialisten en vau allen, die gaarne in troebel water visscheu, dat zijn verschijning reeds maanden te voren had aangekondigd, heeft in ons land nu werkelijk zijn intrede gedaan. Uit alle plaatsen dezelfde berichten: Gebrek aan werkTe Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Gro ningen, Vlissingen; kortom ovei'al dezelfde ver schijnselen. Hier vormen zich Commissies om te trachten in den nood der arbeideude klasse te voorzien; ginds belooft een burgemeester de be langen der werklieden in ernstige overweging te zullen nemen. In Amsterdam wordt hot geld der belasting schuldigen gebruikt om een zeker aantal menschen aan het werk te houden; maar dit alles belet niet dat de nood blijft heerschen, dat duizende en nog eens duizende ambachtslieden geen werk kunnen vinden en dat dit getal van leegloopende krachtige bekwame mannen nog steeds zal toenemen waar borgt ons de naderende winter en dc gelijkluidende berichten omtrent den stilstand van handel en nij verheid in schier alle Europeesche landen. Dat de toestand worden zou zooals hij nu is en zooals hij zich verder zal ontwikkelen heb ik reeds in het begin vau dit jaar voorspeld; het is te be jammeren dat deze voorspelling zich bewaarheidt; maar nog meer te bejammeren is het verwerpen van den goeden welgemeenden raad, om in grooter getal dan tot nog toe naar geschikte plaatsen te emigreereu. Betreurenswaardig is het feit dat een groot gedeelte der pers zich de zaak der emigratie in het geheel niet aantrok en met echt 19de eeuw- scho luchthartigheid het spreekwoord eere deed: geen zorg voor den tijd. Maar de tijd van zorg is er. Zullen nu velen dezer onverschilligen zich zelf geen verwijt te ma ken hebben dat zij eene goede zaak uit lichtzin nigheid of vooroordeel genegeerd hebben Ofschoon do tegenstanders uw blad te optimitisch noemden hebben zij daarvoor tot nu toe een degelijk bewijs bijgebracht. Ik heb mij de moeite van een ernstig en uitgebreid onderzoek getroost en terwijl b. v. >de Tijd* zoo loyaal was het resultaat daarvan, zij het ook in den beknopst denkbaren vorm, onder de oogen zijner lezers te brengen, durft Het Huis gezin* dat zich met hand en tand tegen emigratie verzet heeft, niet alleeu weigeren iets dergelijks op te nemen, maar heeft zijn redactie zelfs de onbeleefdheid het antwoord op mijn tweede aan vraag schuldig te blijven. Wat rest mij dan anders dan tot uw z. g. optimitisch blad mijne toevlucht le nemen Door zwijgen wordt eene zaak als deze zeker niet verbeterd, en redding moet er komen. Terwijl allen jammeren en klagen hoort men geen ver standig voorstel, dat verbetering kan aanbrengen. De oorzaak van het feit, dat duizenden geen werk kunnen vinden is overbevolking, deze oorzaak doet zich in levendige tijden minder gevoelen maar laat zich daarentegen in stille tijden dubbel gelden. deze kwaal (ofschoon overbevolking in eene ge zonde maatschappelijke verhouding dieu naam eigenlijk niet verdient) bekend en wel toepaesiug van het afschuwelijk en onzedelijk stelsel van beper king der geboorte of landverhuizing en als men het eerste terecht met verontwaardiging verwerpt waarom dan het eenige goede geneesmiddel niet aangeprezen Voor 4 of 5 winters heerschte in Amsterdam door de langdurige strengheid van den winter groote armoede. Op verzoek van den burgemeester vormde zich over de geheele stad eene Commissie die de ingekomen liefdegaven zoo oordeelkundig en doel matig mogelijk, na een ingesteld onderzoek ver deelde. Schrijver dezes was lid van de commissie in eeu der armoedigste stadswijkendestijds was het resul taat van aller bevinding dat, over het algemeen de armoede niet zoo groot was bij den ambacht- stand dan wel bij dat soort menschen, die bij ge brek aan kennis van oen vak het geheele jaar door tobben en wat ze in goede tij ou verdienen ook gebruiken al te vaak door het misbruiken van sterken drank. Thans is de toestand echter anders. Dagelijks komen bij mij gezonde jonge en voor bun vak berekende werklieden raad vragen wat zij moeten beginnen daar zij nergens werk kuuuen vinden. Wat zal men huu nu anders raden danbeproeft hit elders; of.-choon deze tijd vdn het jaar nu ook voor het vinden van werk in Amerika zeker niet de geschiktste kan genoemd worden, is de kans voor het vinden daarvan voor degelijke werkkrachten zeker honderdmaal grooter ginds dan hier. Hoe gaarne zouden zij zulks doen als.... hun de mid delen voor eene dergelijke reis slechts niet ont braken: want de deugd van spaarzaamheid bezit ons werkvolk over 't algemeen niet; daarbij komt nog dat zij tegengehouden door het algemeene veroordeel, aangekweekt door de Nederl. pers, eerst weken rondgeloopen hebben alvoreus aan eene verplaatsing te denken en indien ze nog eenige spaarpenningen hadden, deze nu verteerd zijn. Ja hadden zij nu de 80 of 100 voor eene reis uaar eene geschikte plaats boe gaarne zouden zij daar heen gaan. Deze ondervinding deed bij mij do ge dachte opkomen zouden de duizende guldens, die in deu winter, waarover ik hier zooeven sprak, aan liefdegaven besteed werden, niet veel meer nut ge sticht hebbbn, indien men daarvoor aan eeu legio jonge degelijke werklieden de gelegenheid had aau- geboden elders hunne kracht en kennis te gebruiken Zou dit verzuim ook nu nog niet, voor een ge deelte althans, zijn le herstellen? Zeker ja. Ik hoorde bezwaar opperen tegen het wegnemen van jonge werkkrachten m. i. is dit bezwaar denk beeldig, over 3 of 4 jaar verkeeren die nu jonge werklieden in dezelfde positie van hun oudere standgenooten, zij zijn getrouwd, hebben eene vrouw en (van de 100 ook 90 keer) kinderen te onder houden; dan, ik geef liet volmondig toe, wordt eene verplaatsing bezwaronder (hoewel volstrekt niet onmogelijk). Iedere werkgever zal bij voor keur jonge werklieden nemen, omdat hij daarvan meer ijver verwacht; maar evengoed zal hij zich met oudere, hun vak verstaande mannen, tevreden s'ellen, indien de jeugdige krachten ontbreken. Zij maken dan plaats voor hunne makkers, die een gezin moeten onderhouden, maar ook, zij hebben jongeren aangespoord hun voorbeeld te volgen. Zoodra een werkman algemeen moer en steeds werk kan vinden, zullen ook de jongeren zich meer op een vak gaan toeleggen en het ongelukkige gilde der sjouwerlieden zal een contingent miuder krijgen. Is dit doel nu zoo onbereikbaar? Er wordt op het altaar der liefdadigheid zooveel geofferd, dat ieder deskundige als weggeworpeu geld zal be schouwen. Zou die liefdadigheid nu niet eens oen rationeelen en practischen weg kunnen volgen? Zou er geene Vereeniging te stichten zijn, die uit welbegrepen naasten- en vaderlandsliefde een groot getal jongelieden in staat stelde hunne krachten daar te gebruiken, waar daaraan behoefte is. Niet iu den wilde weg, neen, eerst behoorlijk onderzoeken bij vertrouwbare onbo vooroordeelde menschen en dan voor ieder vak voor ieder jong- inensch die plaats opgezocht, welke hem het beste in zijne eigene positie past. Hebben goedgezinde weldenkende menschen den spoorslag gegeven dan volgt spoedig coöperatie van werklieden, zooals men dat in verschillende plaatsen in Duitschland vindtwaar de werklieden een onderling fonds hebben, waaruit zij de reiskosten van hun, door het lot aangewezen kameraden, bestrijden. Moet Nederland dan in de meest practische en doeltrofïende oplossing vau het sociale vraagstuk, voor zooverre het materieele gedeelte betreft, ach- teraankomen Wij hopen van neen, mogen ook onze invloed rijke mannen eens een helder begrip over het wenschelijke eener goed geproportioneerde emi gratie erlangen Indien ik daartoe iets mag hebben bijgedragen dan acht ik mijne moeite ruimschoots beloond en terwijl ik mij beschikbaar stel voor ieder, die om trent eene samenwerking als in dit schrijven be doeld. met mij van gedachten wil wisselen blijf ik, U dankzeggende voor de toegestane ruimte Hoogachtend Uw Dw. Dr. R. F. BUHRMANN. Amsterdam, 12 November 1884. Eenige dagen geleden bevond eeu werkman zich op het veld onder Oud-Alblas en wilde uit eene sloot gaan drinken. Hij bukte daartoe voorover en op 't zelfde oogenblik schoot eeu grooten snoek toe en hapte onzen dorstigeu in den neus. Dat de man hevig verschrikte laat zich denken. D. Ct. In de te Helder gehouden gemeenteraadszitting werd door een der leden voorgesteld het muziek korps der dd. schutterij te doen vervangen door een orchestrion, op welks marsch-muziek de schutters even goed zouden kunnen marcheeren, of anders het korps geheel af te schaffen. Huisheer: Kapiteiu, ik wensch u hartelijk geluk met uwe bevordering tot majoor en maak van deze gelegenheid gaarne gebruik om uw huur met 200 te verhoogen. Men heeft in uitgegloeide porceleinaarde een uit muntend middel gevonden om water te zuivereu. Zelfs wordt er van gezegd, dat de microben en kiemen geheel terugblijven, terwijl de reinigiug zeer gemakkelijk door uitgloeieu geschiedt. De groote P.mfnnv dna wnrdf bflwp.fird bedient zich in zijn laboratorium van dergelijke filters. Transferee van bloed, eene kunstbewerking waarbij bloed van een gezond mensch wordt gebracht in de bloedvaten van een uitgeput, ziek lichaam, wordt reeds sedert jaren met meer of minder succes toe gepast. De voornaamste oorzaken van mislukking be stonden tot nu toe in de moeielijkheid om bij de operatie de lucht geheel buiten gemeenschap met het bloed te houden, en ten tweede in het nood zakelijk gebruik van pompen en andere tusschen- werktuigen. In Berlijn worden nu belangrijke proeven op dit gebied genomen en, naar men zegt. met uitmuntend gevolg. De patiënt wordt geplaatst in eene afgesloten ruimte, waarin de drukking van de lucht wordt verminderd. De persoon daarentegen, die zijn bloed zal afstaan, wordt opgesloten in een toestel, waarin de drukking van de lucht wordt opgevoerd tot vor-cneidene atmosferen. Ti-ngevolge van dit verschil in drukking, dat langzamerhand ontstaat, heeft de geheele overtapping van bloed plaats met behulp van eene enkele buis, die aan de eene zijde is gestoken in een bloedvat van den gezonde en aan de andere zijde in een bloedvat van den zieke. Bovendieu wordt nog eene bepaalde hoeveelheid zuurstof in den toestel gebracht, om de circulatie van het bloed te versnellen en de transfusie nog gemakkelijker te maken. 's HERTOGENBOSCH, 24 Nov. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 130 stuks. Do le kwaliteit gold van 0.58 tot 0,60, 2e kwaliteit van 0.56 tot 0.58, 3e kwaliteit van ƒ0.54 tot ƒ0.56 per Kilogram. Veel handel zoodat apoedig alles was opgeruimd. I)e prijs der boter was 1.04 a 1.14. f GORINCHEM, 24 Nov. Prijzen Enkele zware kalf koeien golden 240 a ƒ320; mindere kwal. 180 a ƒ250; dito vaar zen 140 a 230. Melkkoeien 160 a ƒ240. Vare koeien 160 a 220. U/g-jarige ossen 100 a 140. Guiste Vaarzen 100 a f 130. Graskalveren 60 a 100. Nuchtere kalveren 8 a 20. Varkens, zware vette op levering 40 a 48 ct. p. KG.; minder zware 38 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 8. per stuk. De prijs der goêboter was 1.20 a 1.60 per KG-; der weiboter 1.1Ö a i.25 per K.G. Kip-eieren golden ƒ1.75 a ƒ2.00 de 26 stuks. Ristarwe 8.25 8.50 Roode Tarwe - 7.75 a 8. Witte Tarwe - 8.a 8.25 Inlandsche Rogge - 6.50 a 6.75 Gerst - 5.75 a 6.— Haver - 3.75 a 4.25 Kookerwten - 8.75 a 9. Mestingerwten - a Duivenboonen - 7.75 a 8. ROTTERDAM, 24 Nov. Tarwe, Zws., VI. en Overm. 7.10 a 7.50 id. goede en mindere - 6.a 7. id. nieuwe - 8.75 a 9.25 id. id. goede en mindere - a Rogge, puike Zws., VI. en Noordbr. - 6.a 6.25 id. goede en mindere - 5.30 a 5.90 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a Gerst, puike Zws. en VI. Winter - 5.10 a 5.40 id. goede en mindere - 4.40 a 5. id. puike Zomer - 4.90 a 5.25 id. goede en mindere - 4.30 a 4.80 Haver, inlandsche - 2.50 a 4.— Boekweit, Libau per 2100 kilo 158 a Erwten, nieuwe - 8.40 a 9. id. goede en mindere - 6.75 a 7.75 Mais, Amerik. Mixed a Odessa 7.50 a Foxania ƒ7.30 a 7.40 per 100 kilo. Kanariezaad, puik ƒ8.50 a 9.00; minder ƒ7.50 a 8.40. Koolzaad en Lijnzaad zonder omgang. Bij den ondergeteekende zijn alle merken der Wijnen en Coguac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bg de Hoofdagenten. Proefkistjes van 12 halve fleschjes diverse mer- keu a 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkrijgbaar. f Eenig Agent voor Z.-Bommel, Heusden en Omstreken. Sectie A no. 499, groot 54 c.A. Dussen, zal aldaar, ter herberge van don Heer J. dr Wit, op Donderdagen 4 en 18 December 1884, des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar i)e S rretaris, M. RUSIIOUT. Bestuur:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3