BUITENLAND. BINNENLAND, Het désinfecteeren, het ontsmetten, waar van zooveel afhangt en dat den verderen voortgang kan beletten, mag volstrekt niet overgelaten aan de inzichten en de ideeën van enkelen, maar moet uitgevoerd worden door personen die er verstand van hebben, die weten wat zij doen en waarom zij het doen en die er opzettelijk voor moeten aan gesteld worden- Daar nu het zekerste 011- smettingsmiddel het vuur, de verbranding is, zoo is het verkieslijk alles wat weinig waarde heeft van de zieken, voornamelijk kleederen en beddegoed te verbranden en de armen daarvoor van wege het rijk of de gemeente schadeloos te stellen. en sprak eindelijk over de Fransclie taal, zeggende dat zij de schoonste, duidelijkste en meest grondige was van alle talen. Hij drukte het ons op het hart, dat wij haar trouw moesten bewaren en nooit ver geten, omdat een volk dat onder vreemde heerschappij komt, als het ware den sleutel van zijne gevangenis in handen heeft, zoo lang het nog vasthoudt aan zijne taal Vervolgens nam hij eene spraakkunst en las ons de les voor. Ik was verwonderd, dat ik er zoo veel van begreep. Alles wat hij zeide scheen mij zoo gemakkelijk toe. Ik geloof niet, dat ik ooit zoogoed geluisterd had en dat mijnheer Durand ooit te voren met zooveel geduld alles had uitgelegd als nu. liet was alsof de arme man vóór hij ons verliet, alles wat hij wist op éénmaal wilde ingieten. Toen de les geëindigd was, ging men tot het schoonschrijven over. Mijnheer Durand had ons voor dien dag nieuwe voorbeelden gegeven, waarop met mooie krulletters te lezen stond Frankrijk, E1 z a s, Frankrijk, Elzas. Het maakte den indruk van kleine vlaggetjes zoo als zij, de geheele school door aan de richels van onze lessenaars waren opgehangen. Wat deed ieder een zijn best en hoe stil was het in de klasse. Men boorde niets anders dan het krassen van de pennen op het papier. Er kwam een zwerm meikevers door het geopende venster naar binnen, maar niemand lette er op, zelfs de kleintjes niet, die zich met hart en ziel op het maken van streepjes toe legden en dit wel met zooveel gewicht alsof het ook Fransch was. Op het dak van het school kirden de duiven heel zachtjes en toen ik ze hoorde, zei ik bij mijzelven Zou men ze misschien ook niet noodzaken in het Duitsch te zingen Wanneer ik van tijd tot tijd de oogen van mijn schrift opsloeg, zag ik mijnheer Durand onbewegelijk jn z'.in kathtfiier zitten en alle voorwerpen aanstaren HEUSDEN, 28 Nov. t De landbouwer G. v. O. te Hedikhuijzen vermiste Zondagmiddag in de weide te Herpt zijn paard, dat naar hij meende, daar liep te grazen. Onmiddelijk stelde hij de maréchaussees alhier daarmede in kennis, die van hunnentwege alles in het werk stelden om het paard op te sporen. Middelerwijl had zekere v. A. te Nederhemert, die het paard had weggenomen, daarmede de reis gemaakt over Bern, Nederhemert, Aalburg en van daar via Waalwijk naar Waspik. Op zijn terugtocht, langs denzelfden weg, ontmoet hij te Bezooijen des avonds de maréchaussees uit Waal wijk, die hem zoozeer schrik aanjoegen, dat hij van zijn paard springt en het in de duisternis op een loopen zet, het paard aan zijn lot over latende. In de volgende 24 uren heelt hij zijn reis vervolgd over Geertruidenberg, Dordrecht en Gorinchem. Op de laatste plaats valt hij in han den van de kommandanten der maréchaussées zoo van hier als van Woudrichem, die naar het schijnt daar zijne komst hadden verbeid. Dinsdag 1.1. werd hij hier binnen gebracht en verder naar den Bosch getransporteerd. Het vreemdste van deze zaak is nog, dat het vrij onzeker is dat bedoelde persoon een diefstal heeft willen begaan. Het schijnt veel meer, dat hij het paard heeft willen gebruiken om daarmede op eene spoedige en gemakkelijke wijze eene reis naar Raamsdonk te doen, alwaar hij een pakje te bezorgen had. Zooals toch van verschillende zijden wordt opgemerkt heeft hij werkelijk de bezorging van het pakje uitgevoerd en heeft op zijn weg nergens getracht het paard te verkoopen. Dat hij zijn doel niet bereikt heeft en zoomin spoedig als gemakkelijk zijne reis zal eindigen, is reeds door het bovengenoemde genoegzaam aan getoond. t28 Nov. Op uitnoodiging van de Noord- brabantsche maatschappij van landbouw, zullen de heeren De Moor te Drongelen en BosteEethen, op Woensdag a.s., des avonds ten G1^ uur, eene landbouwlezing houden in het lokaal van den heer II. Mourik. Belangstellenden, die geen lid dezer landb.-maatsch. zijn, kunnen toch gratis deze voordrachten bijwonen. t27 Nov. Sints onze vorige opgaaf zijn er nog enkele gevallen van mazelen bijgekomen. Het aantal gezinnen bedraagt thans 97. Van de aangetasten is reeds een groot aantal hersteld en onder het geheele aantal is geen enkel geval met doodelijken afloop voorgekomen, ja wij verne men zelfs dat zich daarbij geen enkel geval heeft voorgedaan. Nog slechts buitenverblijf //Kraaienbosch", als 't ware des zo mers voor de zonnestralen verborgen houden, welke den wandelaar in 't warmste jaarget ijde zoo heerlijk doet genieten, aan de eene zijde van de druk bevaren wordende rivier, aan welks rechter oever zich Gorinchem verheft, 't is inderdaad een zeer schilderachtig gezicht, en ter andere zijde kan men nederig uit de hoogte de landbouw beschouwen, alzoo twee takken waaraan ons dier baar vaderland niet weinig te danken heeft. Is het wonder dat ook wandelaars van elders hier in het warme seizoen worden aangetroffen. En thans heeft de eigenaar over hen het doodvonnis uitgesnroken en zal het worden volvoerd door den heer Verwoert uit Kuilenburg. Had men kun nen denken dat zulk een vonnis iu 1884 ons nog zou worden ter oore gebracht, zeker niet. Wel prijkt sedert lang op onzen stadstoren O. W., doch dat kan op deze zaak niet van toepassing zijn, daar het wel met den klank van den uitroep o wee! overeenkomt, doch zulks niet beteekent, evenmin als o Woudrichem! Hier wil men volgaarne voor den onwetende de tolk zijn en meedeelen, dat die letters eenvoudig beteeke- nen Oost, West, en met het oog op 't naderend seizoen mogt men het rijmpje compleet maken, door bijvoeging van /thuis best.7' Met huivering wordt men bevangen bij de gedachte aan dat koude winterweer, brr... als 't bloed ons bijna in de aderen stolt en dan soms dat hooge water, daar durf ik dan niet van ophalen, denkende aan dien vreeselijken toestand van 't zoogenaamde alsof hij in zijn blik de geheele school wilde mee nemen Denk eens. Sinds veertig jaren stond hij daar op dezelfde plaats, met de binnenplaats en zijn geheele klasse voor zich. De banken en de lesse naarsalleen waren door het gebruik glad gesleten, de notenboomen op de plaats waren gegroeid en de wilde wingerd, dien hij zelf geplant had, slingerde zich tusschen de vensters door op het dak. Welk een verdriet voor dien armen man, om dit alles te moeten verlaten en zijne zusters boven heen en weer te hooren loopen, bezig met het pakken van de koffers, want zij moesten den volgenden morgen vertrekken en het land voor goed vaarwel zeggen. Toch had hij moed de les ten einde te brengen. Na het schoon schrijven werd de geschiedenis behandeld, daarna zongen de kleintjes te samen het ba, be, bi, bo, bu. De oude Hans^r had zijn bril afgezet en zijn A.B-boek met zijne beide handen vasthoudende, spelde hij de letters met hen mede. Men zag, dat hij ook zijn best deed, zijne stem beefde van aandoening en het was daarbij zoo grappig om aan te hooren, dat wij allen lust hadden om te lachen en te schreien O, ik zal die laatste les nooit vergeten. Eensklaps sloeg de klok twaalf uur. Op hetzelfde oogenblik weerklonken de trompetten van de Pruisen, die van het exerceeren terugkwamen, onder onze vensters. Mijnheer Durand stond op, bleek als een doek. Nog nooit had hij mij zoo groot toegeschenen. Mijne vrienden, zeide hij, mijne vrienden, ik. ik. De keel werd hem als dichtgeknepen, hij kon den zin niet voleinden. Daarop keerde hij zich naar het bord, nam een stuk krijt en er met alle macht op drukkende, schreef hij met dikke letters: Leve F r a n k r ij k Hij bleef staan met het hoofd tegen den muur geleund en zonder een woord te zeggen, wenkte hij met de hand Het is uit, maar heen Ter eere van T Dijkbestuur van 't Oudland van Altena verheft zich uit hare hoofdplaats eene stem welke langs dezen weg roept dat zij steeds heeft getoond met onvermoeideu ijver hare gewichtige taak op een weergalo >ze wijze te vervullen. Ge wis zal zij ook dezen winter wanneer hare tegen woordigheid wordt vereischt,niet achterwege blijven, blijken van hare waakzaamheid te geven en kunnen in zijn hoede vertrouwend zich nêervleijen in den hoek van den haard, of over korten tijd wellicht gezeten op stoelen, welks hout eenmaal onze dijken verzwakten, dan kan men rustig genieten van de oude Hollandsche gewoonten in T volle vertrou wen dat die waken moetwerkt. t Te Batenburg en omstreken bestond sinds ge- ruimen tijd groote behoefte aan eene onderlinge veeverzekeringsmaatschappij. Op initiatief van den burgemeester en onder zijne leiding is, om tot dit doel te geraken, dezer dagen aldaar eene ver gadering van belanghebbenden en belangstellenden in deze zaak gehouden, waarin het besluit is ge nomen om hier zulk eene vereeniging tot stand te brengen en in het leven te roepen, waarvoor bereids de personen zijn gekozen, die deel zullen uitmaken van het bestuur. Merkes van Gendt, lid der Eerste gaat t HAARSTEEG, 26 Nov. 1884. kort geleden was het voor onze Harmonie /Cecilia" een droeve taak, een geliefde doode (en wel de eerste die na een tijdsverloop van 40 jaren aan het gezelschap werd ontrukt) ter laatste rustplaats te begeleiden. Gisteren echter was die taak voor meergenoemd gezelschap niet minder treffend. Het stoffelijk overschot van den heer P. Eekels, lid van den Gemeenteraad en President der Harmonie //Cecilia", werd onder het spelen eener treurmarsch, naar den doodenakker gevoerd. Zeer veel verliest het gezelschap aan hun Pre sident, die bijna 40 jaren zijn beste krachten ge wijd heeft, ter instandhouding der Harmonie, en daaraan vele offers bracht. Zijn naam zal dan ook lang in herinnering blijven, en zijn ascli ruste in vrede. t ALMKERK. De zonderlinge vrouw alhier, die, zooals wij onlangs mededeelden, zich meer malen ongekleed op straat vertoonde, is thans naar de werkinrichting te Veenhuizen getrans porteerd. t De snoek begint tegenwoordig van rol te verwisselen. In plaats van zich door de vis- schers te lateu verschalken, pakte hij, volgens uw laatste no., te Oud-Alblas een werkman bij den neus en wist zelfs A. P. alhier, die zoo'u exemplaar aan den haak had gekregen, met zich naar zijn element terug te voeren. Het scheelde werkelijk niet veel of P. zou zijn verdronken, indien hij niet spoedig door andere personen ware gered geworden. t WOUDRICHEM. //Vanwaar zij komen en werwaarts zij henen gaan," 't is tot dusverre on bekend. Alzoo mag gezegd worden van de boomen die de Merwededijk, nabij het zoo De heer Kamer, Te Groningen heeft men reeds op schaatsen geredenniet op onder water geloopen land, maar op flinke breede grachten. Door de sociteit //Momus" te Maastricht, die het weldadige aan het aangename verbindt, zijn 20.000 KG. steenkolen ter beschikking der leden gesteld om onder de armen te worden verdeeld. Aan 't station Gorinchem is op 17 en 18 Nov. 1884 bij gelegenheid der paarden-en beesten markt ruim f 4000 gebeurd. Neemt men daar bij in aanmerking dat er nog een groot aantal personen is vertrokken met retours elders afge geven, dan behoeft men niet te twijfelen of er een groote drukte heeft geheerscht. John Adair en James Lyons, beschuldigd van diefstal van f 55000 in het gebouw der Associatie- Cassa te Amsterdam, hebben mr. Katz en mr. A. Van Leeuwen tot verdedigers gekozen. Het Hof te Amsterdam veroordeelde Voort huizen, tuinman op een buiten bij Baarn, wegens poging tot doodslag, tot 2 jaren celstraf. De steenfabriek met daarbij behoorende lande rijen te Eortmond, gem. Olst, welke in Januari 1882 in openbare veiling werd gekocht voor 62,700, heeft Zaterdag j.l., eveneens in het publiek, 39,700, alzoo 23,000 minder opge bracht. Door den schoolopziener in het district Tiel is dezer dagen aan de gemeentebesturen onder zijn ressort, het navolgende schrijven gericht z/Ik heb de eer U beleefd, doch met gepasten aandrang tevens, te verzoeken, hiertoe door 's Konings Commissaris in dit gewest uitgenoodigd, te willen bewerken dat in de openbare scholen in Uwe Gemeente, onderwijs worde gegeven in de beginselen der Landbouwkunde. In scholen, waarin onderwijzers werkzaam zijn die eene acte van bekwaamheid der Landbouw kunde bezitten, kan gevoegelijk dit onderwijs ;n De cholera is te Parijs zoo goed als geheel ver dwenen en er worden geen officiëele bulletins meer uitgegeven. Sarah Bernhai'dt houdt zich thans met eene nieuwe en eigenaardige bezigheid onledig; zij neemt name lijk les in hetjongleeren. Ditmaal is echter geene caprice der kunstenares in het spel, en Fédora deukt er volstrekt niet aan om eerlang iu het »Cirque d'hiver», in een vleesch- kleurig pakkie® en op een paard gezeten, met fles- schen, ballen en messen in het rond te gooien. In Sardou's Théodora komt eene jongleer-scèno voor en daarom ontvangt Sarah dagelijks in haar hotel onderricht van den jongleur Agoust. De Lyonsche bladen, van alle richtingen, hebben gezamenlijk een inschrijving geopend met het doel, gaarkeukens in te richten om de arbeiders zonder werk, van goede spijzen te voorzien. Bij een biljartwedstrijd in het Royal Aquarium® te Londen, om 12000 punten, maakte de eene speler in vier stooten series van 462, 762, 52 en 134 punten, en de tweede 149, 438, 175 en 451 punten. De serie van 762 punten is wel de grootste, die tot heden op het biljart gemaakt werd. In hetzelfde lokaal zal ook een internationale loopwedstrijd gehouden worden, om eon prijs van 200 pd. st. De wedstrijd zal 6 dagen duren en de deelnemers moeten 12 uur per dag loopen. Een arme Rus sterft liever in zijne woning, dan zich te laten vervoeren naar een ziekenhuis. Dit wordt zeer verklaarbaar wanneer mon verneemt dat een beroemd Russisch geneesheer op eene verga dering gezegd heeft»In onze hospitalen sterven de mecsten van honger!® Het schijnt dat het gemeentebestuur van St. Peters- burg zal trachten, middelen te vindon om, ten minste in de hoofdstad, een beteren toestand in het loven te roepen. Te Odessa heerscht sedert eenige dagen strenge vorst. Men voorspelt er een even strengen winter als voor twee jaren, toen oen aantal schepen twee maanden lang in de haven vastgevroren lag. Een Russisch geestelijke, van Krasznisora, werd onlangs, terwijl hij mot vrouw en kind in een slede op weg naar Lonka was, door wolven aangevallen. De paarden draafden, hevig verschrikt, in woeste vaart door en de vrouw liet in haar zen uwachtigen angst het kind, dat zij op den schoot had, uit de slede vallen. l)e vader sprong onmiddellijk uit het voertuig, dat mot de vrouw er in pijlsnel voortgleed, en nu kwam het tot een verwoeden strijd tusschen den geestelijke en de wolven. Twee der dieren werden neergeschoten, maar de talrijke wolven hadden weldra zoowel het kind als deu vader overweldigd en verscheurd. De arme vrouw, die reeds in een zwakken lichaamstoestand verkeerde, kwam meor dood dan levend met de slede te Lonka aan. Men twijfelt aan het behoud van haar leven. De Russische millionair, baron Stieglitz, die de vorige week overleed, heeft 6 millioen roebels aan de pianiste Sophie Menter nagelaten. In Zweden kan men, naar »De Amst.® meldt,een diploma als doctor in de zwemkunst verkrijgen, wanneer men aan de volgende eischen weet te voldoen. Men moet ruim 26000 meters op de gewone wijze kunnen zwemmen, 1400 meters gekleed, 1400 meters op den rug, 445 meters overeind staande. Bovendien moet men bij het duiken ongeveer 27 meters ver onder water kunnen blijven en zich over een afstand van 540 meters drijvende kunnen houden, terwijl men eindelijk de kunst moest ver staan om in het water een compleet winter-co- stuum te kunnen uittrekken. Naar luid van een telegram uit Berlijn is er in de koffiekamer van den schouwburg Thalia te Stettin, te drie ure 's nachts brand ontstaan, ten gevolge waarvan de schouwburg in een kwartier tijds geheel in vlam stond. De artisten, die in het gebouw gehuisvest waren, zijn in hun nachtge waad ontvlucht. Van den schouwburg zijn alleen de muren blijven staau. Niets heeft meu kuunen redden, noch de bibliotheek, noch de costumes, uoch de decoratie. De Hertog van Cumberland had bij zijn erfeni3 van den Hertog van Brunswijk nog een aardige verrassing. In de villa te Hietzing, die met den inboedel aan hem vermaakt is, vond men, in een ledig gemaakte! brandkast, een som van 1,200,000 in goud, zilver, banknoten en papieren van waarde. In den Gtildenbach, bij Stromberg (Pruisische Rijnprovincie), en eenige andere beken in die streek, heeft men in den laatsten tijd herhaaldelijk goud gevonden. Het kwam niet als fijn zand of stof, maar in vrij groote stukjes voor. Dat het vinden van goud daar ook oudtijds geen ongewoon ver schijnsel was, kan men uit den naam Gtildenbach® afleiden. Van de »dievenwijk« te Florence, een schuil hoek van misdaad en ellende, geeft een reiziger de volgende beschijving. De wijk bestaat uit een verzameling van sommige straten, die geheel af gesloten zijn van het gewone verkeer. Hier huist het schuim der bevolking. De nauwe winkelstraten wemelen van menschen in lompen of slechts half gekleed, die in do open lucht met allerlei dingen bezig zijn. Vertoont er zich een vreemd gezicht, een fatsoenlijk gekleed mensch, dan wekt dat groot opzien. Aller oogen ziju op den vreemdeling ge vestigd de straatbowoners spreken onder elkan der over hom en weldra heeft de bezoeker een ge leide dat hem alles behalve aangenaam is. Te Madras heeft een storm het bassin van de waterleiding vernield en een overstrooming ver oorzaakt, waardoor 300 woningon verwoest werden en zes menschen verdronken. De stad moet nu uit bronnen van water voorzien worden. Een dagbladschrijver te San-Francisco ontving dezer dagen een aanbod om naar Zuid-Californië 21 personen, die er in zaten, verdronken. Dicht bij het station van den spoorweg op den Vesuvius zijn twee nieuwe kraters geopend. De lava en de steenen die zij uitwerpen hebben tot hiertoe den spoorweg niet bereikt. In 1883 zijn in Engelsch Indië weder ongeveer 23,000 menschen door wilde dieren of door den beet van slangen omgekomen. Van dat cijfer zijn niet minder dan 20,067 sterfgovallen van den slangenbeet het gevolg geweest. In 985 gevallen hebben tijgers, in 287 wolven, en in 217 laipaarden den dood teweeggebracht. Van vee kwamen 47,478 stuks door dezelfde oorzaken om, maar daarvan slechts 1,600 door slangenbeet. te gaan, ten eiude daar de leiding van een nieuws blad op zich te nemen. De eigenaar daarvan schreef hem o. a. het volgende »Het salaris, ƒ36 por week, zal u klein toe schijnen, maar, daar wij midden in een landbouw streek wonen, ontvangen we voortdurend aanzien lijke geschenken in aardappelen, druiven, over heerlijke erwten, ja, alles wat het jaargetijde oplevert, hetgeen voortaan, na behoorlijk te zijn opgeteekend, uw bij-inkomen zal uitmaken. De schrijftafel, die we gebruiken, kan opengeslagen worden en vormt alsdan een heerlijk bed gedu rende den nachtook is er een uitmuntend for nuis om koffie op te koken. Zoo gij orgel kunt spelen, staat er een betrekking voor u open als organist, a 12 per maand.® Naar men uit New-York bericht, is een sloep, waarin twee mannen uit Victoria 19 Chineezen op Amerikaansch grondgebied poogden binnen te smokkelen, omgeslagen, met het gevolg dat al de C t ernstig waterjaar 1880/81, en toch doet dat mijn boven geuite gedachte veranderen en met achting spre- Ken van een bestuur, dat het krachtige boven iet schoone verkiest; de booraen maakten den dijk, vooral des winters, week en deden aan den buitenkant ook alles behalve nut aan den golfslag. is zeer ernstig ongesteld. aangename

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2