BUITENLAND. BINNENLAND, 1 als die van den ondergrond kan daarvan de oorzaak zijn. Indien tcch de ondergrond, d. i. de grond die onder de bouwvoor ligt, uit saamgepakte klei ziekte aangegeven, bedraagt thans 104 t toe. 5 Dec. De mazelen nemen nog langzaam Het getal gezinnen sints het uitbreken der bestaat, dan acht hij het losmaken hiervan door de ondergrondsploeg, een groote behoefte. Dit losmaken, waardoor een weg gevonden wordt voor het water, dat nu bij natte jaren meermalen op den akker blijft staan, neemt gelijkertijd de koude uit den grond weg en behoeft slechts om de vijf a zes jaren herhaald te worden. Wij hebben slechts hier en daar een punt aan gestipt uit de overigens zvo belangwekkende voor dracht. Plaatsruimte laat ons niet toe hierbij langer stil te staan. Na eene korte pauze nam de heer Bos het woord. Voorafgegaan door eene inleiding, waarin de spreker o. a. aantoonde dat in vroegere eeuwen onze voorouders de veefokkers bij uitnemendheid werden genoemd, doch hoe thans dit niet meer volmondig kan gezegd worden. Vroeger toch was een koe van 500 kilo, schoon, geen zeld zaamheid, terwijl nu 400 kilo als eene groote zeldzaamheid wordt beschouwd. Dit even opmer kende, ging de spreker over tot de behandeling van een onzer huisdieren, genaamd het paard. Na op eene populaire wijze de voornaamste kenmer ken te hebben nagegaan en de gevolgen van pa ring met andere diersoorten te hebben besproken, werd vervolgens het paard in zijne natuurstaat HEUSDUN, 5 Dec. t Woensdagavond hadden, ten huize van den heer II. Mourik, tie geannonceerde landbouwvoordrach ten plaats, door de heeren De Moor te Drongelen en Bos te Eethen. Het weder had voor een zamenkomst niet ongunstiger kunnen zijn. Het water kwam met stroomen uit den hemel vallen. Niettemin hadden enkele personen er gaarne offers voor over en kwamen zelfs op afstand van een uur in dat weder de bijeenkomst bijwonen. De heer De Moor koos tot onderwerp: /Plan tenvoeding en plantenvoedsel in 't algemeen en die van onze cultuurgewassen oflandbouwplanten in het bijzonder", aanloonende, dat voor eene voorspoedige ontwikkeling als hoofdvoorwaarde noodig zijn vocht, lucht, warmte en een geschik- ten bodem. Na een uiteenzetting van de verschillende grond soorten werd de toepassing van vocht, zoowel in te ruimen als in te engen zin daarop aangetoond, benevens de werking van lucht en warmte en hoe vooral door onzen stalmest dit laatste wordt ver kregen. Poreusheid van den grond, zoo gunstig werkende bij veel water, maar tevens bij veel droogte, werd naar zijne meening te weinig na gejaagd. Zoowel de geaardheid van den boven »Neen,« zegt hij tot zich zeiven en doet zacht- kens de deur open Billend in zijne dunne nacht- kleeding sluipt hij stilletjes in de donkere kamer voort. Zijn hart klopt hoorbaar, als hij voorhij groot moeders bed gaat, met bevende hand het kistje grijpt, het deksel opligt.Wat is dat? Een geluidkomt het van den muur, of van het venster Een koude rilling vaart hem door de leden. Langzaam, werk tuigelijk werpt hij de geldstukken, die hij er 's mor gens uitnam weer in het kistje; als hij ze hoort vallen richt hij zich als van een zwaren last bevrijc hoog op, werpt een vluggen blik op het bed en gaat dan schielijk heen. Hij is weer in zijn eigen kamer en weldra ligt hij heerlijk warm onder de wollen dekens. Een diepe zucht, dan doet hij zijn gebedje en slaapt tevreden in In het bed in de andere kamer zij luistert en luistert tot alles stil geworden isde geworden is ingevallen mond fluistert»God behoede hem!* voorgesteld en wat daaruit voor de paardenfok kerij valt te leeren. Omtrent de bakermat van het paard, dat reeds ten tijde van Salomo uit Arabië werd aangevoerd, verkeert men eenigzins in het onzekere, hoewel zijn vaderland waarschijn lijk tusschen de oevers van Eufraat en Tigris zal moeten gezocht worden. De twee hoofdrassen die hier te lande worden aangetroffen zijn het Eriessche en Geldersche ras. Beide rassen zijn door de verschillende invloeden waaronder zij leven, maar ook door kruissing, tot een aantal rassen uitgebreid. Spreker ontraadt deze streek om door kruissing met andere rassen ons paard te willen veredelen. Toelegging op het landras, zoo mogelijk door kruissing met het Gel dersche ras, zou z. i. het belang dezer streek zijn. Ook bij deze voordracht kunnen wij slechts enkele punten aanstippen, die, naar wij hopen, eene aanmoediging zullen zijn om bij volgende voordrachten onze lezers op te wekken zich zelf onder de toehoorders te gaan voegen. Een verslag toch blijft slechts een zeer gering gedeelte van het gesprokene. Zoowel de blijken van bijval, die de sprekers inoogsten, als de belangstelling van de toehoor ders, om omtrent het gesprokene door verschil- ende vragen meerdere mededeelingen te ontlokken, zijn zoovele bewijzen dat de sprekers met het ieste gevolg zijn werkzaam geweest. Zij beloofden, tot, vorming van een geheel, op verschillende plaatsen bij deelen werkzaam te zijn. Wij hopen ze onder dezelfde belangstelling van toehoorders weldra weder een ander onderwerp te hooren behandelen. t Dinsdag 2 December j.l. gaven de Yereenigde Tooneelisten van Rotterdam onder directie van den heer Nieuwenhuizen eene voorstelling in /Con cordia" alhier. Zij voerden ten tooneele //de Scheeps jongen", door E. Souvestre en ,/üe vrouw in de zaal eu de man in de werkplaats", van Kamp huizen. Verleden jaar hebben wij een paar tooneel- voorstellingen onder directie van den heer Nieu wenhuizen bijgewoond en wij moeten het zeggen, heel erg viel het over het algemeen niet mee Dat zal dan ook wel de voorname reden zijn geweest dat hel Dinsdag j.l. geen druk bezochte voorstel ling was. Tot ons geuoegen kunnen wij zeggen, dat de uitvoering veel beter was, dat de rollen gekend werden en dat de stukken vlug van stapel liepen. Wij durven dan ook gerust de voorspel ling wagen, dat de heer Nieuwenhuizen bij een eventuëel tweede bezoek een veel talrijker gehoor zal hebben. t 3 Dec. Heden avond viel v.' D., meester knecht in de stroopbranderij van den heer V., met een zak op den rug van een hoogen trap der bergplaats. Hij kwam in bewusteloozen toe stand op de straat terecht, alwaar hij door een der nevenbewoners werd opgemerkt, die hem met behulp van enkele buren naar zijne woning ver voerden. Hij bleek nu verschillende wonden aan het hoofd te hebben, terwijl de vrees bestaat dat eene hersensschudding heeft plaats gehad. Zijn toestand is voor het oogenblik redelijk wel. t 4 Dec. Het weer heeft in de laatste dagen een groote verandering ondergaan. In de eerste dagen toch kwam de vorst met de meeste ge strengheid aanrukken en reeds Dinsdagnamiddag was de Maas voor een gedeelte met schaatsen- neeren regeeren echter t DUSSEN, 3 Dec. In den vorigen winter brandde de watermolen af in den polder ffhet Noordeveld." Door de ingelanden werd besloten tot oprichting van een stoomgemaal, dat door den heer Smulders te'HJtrecht werd geplaatst en gisteren en heden met het beste gevolg heeft gewerkt. Voorheen werkten 2 molens om het overtollige water te verwijderen. Mocht de machine de weer stand vermogen, die gehoopt wordt, dan zal wel dra ook de 2e molen verdwijnen. t Een groot gerief is het voor deze ge meente, dat het hulpkantoor alhier sints 1 Dec. vergunning heeft verkregen tot aanneming en vervoer van aangeteekende brieven, met eene waarde boven de f 600. t HEDIKHUIJZEN,~4 Dec. Z. M. heeft be noemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer P. A. Luijben alhier. t ZUILICHEM, 4 Dec. Bij de malaise wegens werkeloosheid, die tegenwoordig hier te lande op zoovele plaatsen wordt waargenomen, is de groote drukte die op dit dorp aan de hooipers der firma Monhemius Duijser heerscht, een uitkomst voor menigeen alhier. In geen jaren ging er zooveel in deze om als thans het geval is. Men kan het hooi voor de pers als het ware niet gauw genoeg aanvoeren. Er wordt met een dubbele ploeg werk lieden niet alleen over dag maar ook des nachts gearbeid. Daardoor vinden een groot aantal arbei ders, die anders in dezen wintertijd leeg loopen, een goed middel van bestaan. t BRAKEL, 2 Dec. Wegens de ingevallen strenge vorst is zoowel de drijfwant- als de ze- genzalm-visscherij, de laatste pas in de vorige week begonnen, op de rivier alhier gestaakt. Des te beter is tegenwoordig de vangst van eendvogels. Op de drie kooiën alhier heerscht groote drukte. De geringe hoeveelheid water en de vorst doet de vogels thans met gansche vluchten op de kooiën aantrekken, waarin ze bij massa's gevangen worden. fa Haar stem beeft, zij haalt diep adem en slaakt eene zucht van verlichting. Zij buigt het hoofd in de handen en blijft zoo eenige oogenblikken rusten, dan wendt zij zich naar den wand en, het gelaat in de llM ïfl'llEfP, weent zij tranen van vreugde. Strenge lang en reeds Dinsdagavond kwam er ver rijders bedekt, niet andering. De vorst hield op en het begon te re genen. De regen hield ook Woensdag aan en al het ijs en al de illusien van te smaken ijsver maak zijn vooreerst weer voorbij. De Eerste Kamer heeft met 27 tegen 5 stem men de wijziging van art. 198 der Grondwet aan genomen. Bij de 3 Limburgers, die in September tegen stemden, voegden zich ditmaal de heer De Bruijn, toen niet tegenwoordig, en de heer Smits van Oyen, die van gevoelen schijnt veranderd. De discussie was weinig belangrijk. Slechts verdient vermelding de eigenaardige, schoon zeer betwist bare opvatting van den heer Pijnappel, dat art. 198 eigenlijk in een Grondwet behoort, maar ditmaal voor opheffing in aanmerking komt, omdat onze Grondwet, als lang niet beantwoordende aan het ideaal eener wet van grondbeginselen, dringend herziening behoeft om daarmede meer in overeen stemming te worden gebracht. Op zijn vraag om trent de vooruitzichten dier herziening kon de Minister Heemskerk niets naders zeggen, dan dat de ontwerpen bij den raad van State in over weging zijn. („Vad.") De heer Mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas, voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem gekozen tot lid van de Tweede Kamer, heeft die benoeming aangenomen. Het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1885 te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter U in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, en dat bij den ijk der gasmeters de koninklijke kroon. De postbewijzen met 1 December ingevoerd zijn zeer practisch ingericht. Na de gewone omschrij ving leest men: ,/Goed voor een som van", waar naast door uitsluitend voor postbewijzen bestemde postzegels het bedrag wordt aangegeven. Het bewijs van storting, dat, evenals het postbewijs zelf, met den dagteekeningsstempel voorzien is kan gemakkelijk van het stuk afgescheiden wor den. De kwiteering voor het bedrag geschiedt op dezelfde wijze als bij postwissels. Op niet te zwaar papier gedrukt, kunnen de postbewijzen bij een brief ingesloten worden, zonder verhooging van port. Wijlen mevr. de wed. Collot d'EscuryVan der Vegt te Zwolle, heeft aan de Weesinrichting te Neerbosch onder bezwaar van vruchtgebruik gelegateerd 1/6 gedeelte van een som van ƒ10,000 voor genoemd gesticht. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, zijn voor den bouw van het vierde weeshuis te Neerbosch 200,000 steenen toegezegd, terwijl van denzelfden gever nog daarenboven 100,000 klinkers zullen ontvangen worden voor de bestrating van de voetpaden op de terreinen der inrichting. Bij den burgemeester van Amsterdam, voor zitter van het voorloopig comité tot tijdelijke werkverschaffing aldaar, is een gift van 10,000 ingekomen. Naar men verneemt moet het onderzoek van de commissie naar den staat van den Martinito ren te Groningen eene bevredigende uitkomst heb ben gehad eh de vrees, dat de toren het niet lang meer zou kunnen houden, ongegrond zijn gebleken. Dat de Eriesche binnenwateren nog al iets op leveren, kan blijken uit de opgaaf, dat alleen uit de gemeente Leeuwarden, in de maand November van dit jaar, 1684 KG. rivïervisch naar Frank rijk is uitgevoerd. Te Meppel is dezer dagen een nagemaakt bank biljet van duizend gulden ontvangen. Nauwelijks te onderkennen van een echt, is het bij Uitspraak der Ned. bank voor valsch verklaard. Maandagmiddag werd Henri Leon, de kassiers- bediende van de firma Raphaël, die te Havre ge arresteerd is, gevankelijk te Amsterdam gebracht. Te Yenloo is door de rijksambtenaren eene bekeuring ingesteld tegen een persoon, die op een nog onbekeude wijze spiritus had binnengesmokkeld, namelijk in darmen, die om zijn lichaam waren gebonden. Een ander bekend smokkelaar werd bekeurd wegens het frauduleus inbrengen van gedistilleerd in blazen. Aan de „N. R. G." wordt uit Tietjerk gemeld: Als in het najaar de werkzaamheden minder en derhalve ook de verdiensten geringer worden, ziet menig arbeider in deze streken om naar een mid del van bestaan. Niets is dan voor liera gemak kelijker en ook voordeeliger, dan zich toe te leg gen op het zoogenaamde //fugelllappen". Voor enkele guldens wordt hem eene akte verleend, waardoor hij het recht verkrijgt zooveel vogels te verdelgen, als hem mogelijk is. Zoo werden er deze week door enkele personen niet minder dan 200 wilsters gevangen en gedood. Ons zijn vogel vangers bekend, die door dit bedrijf op eene we- kelijksche verdienste van 90 a ƒ100 kunnen rekenen. De prijzen loopen uiteen, maar op het oogenblik betalen de poeliers per wilster 0.35. Bij het op stal brengen van het rundvee wilde een landbouwer te Westzaan een kalf uit een stuk land halen, waarin het met een paard den geheelen zomer geloopen had. Het paard had echter zulk eene gehechtheid voor het kalf opgevat, dat het gevaarlijk, ja zelfs onmogelijk bleek de twee dieren te scheiden. Iets dergelijks wordt ook gemeld uit Stiens, in Friesland. Een paar jaren geleden deed een land bouwer aldaar een veulen en een lam in dezelfde weide. De dieren waren weldra op den besten voet met elkander en graasden en rusten altijd bijeen. In het najaar werd het jonge paard op stal gebracht en het volgende voorjaar vertrok het naar het Noorderleeg, een grooten polder nabij de Wadden. Het lam was intusschen tot een stevigen ram opgegroeid, die niet met zich liet sollen. Het paard kwam vervolgens weder thuis, toevallig in dezelfde weide, waarin zich de ram bevond. Zoodra de beide oude kennissen elkander ontmoetten, werd de oude vriendschaps band weder aangeknoopt. De beide dieren zijn weder als te voren onafscheidelijk bijeen. Dat ook ten plattenlande bij sommigen gebrek heerscht, bewijst een huisgezin te Diever, Dat ge zin, uit man, vrouw en zuigeling bestaande, heeft, naar men zegt, bij gebrek aan een huis, een droge sloot tot woningdoor die met plaggen en zoden te bedekken, hebben ze zich een weinig beschut tegen het gure herfstweder, doch zooals zich laat denken, ook maar weinig. Voedsel en kleeding moeten in evenredigheid zijn met hun verblijf. Het is te hopen dat er spoedig verbetering in hun lot kome Een paar ingezetenen gingen reeds voor met iets te geven, mogen velen volgen. Uit het visschersdorp Pernis schrijft men aan het ,/D. v. Z." Velen stelden zich reeds de vraag, waarom het hier met de visscherij dit jaar zoo slecht gaat gen andere jaren. Deze vraag is thans door de bemanning der sloepen opgelost. Volgens hen is de zee nl. dezen herfst overdekt met haring en andere soorten kleine visch. De kabeljauw heeft dus aas in overvloed eu bedankt er nu voor om te bijten aan het lokaas dat de visscher aan zijn beug doet. De visscher beweert dat de kabeljauw heel goed weet dat als hij het uitgeworpen aas oppikt, hij voor de haaien is en dus niet anders bijt dan bij een hongerige maag. De vraag echter, waaraan die overvloed is toe te schrijven, weten zij niet met zekerheid op te lossen. Ter reede van Ter Neuzen deserteerden Zater dag van een Duitsche brik 4 matrozen. Vóór hun vertrek sloten zij den kapitein op en bedreigden den kok, die niet mede wilde gaan. De policie had de zeerobben spoedig in handen en bracht hen naar boord terug, waar nu wel streng met hen zal worden afgerekend. Door de nabijheid eener voorbij varende schroef- boot, kantelde Maandagmorgen op de Merwede onder Giesendam eene boot, waarin een schippers knecht bezig was een anker uit te brengen. Het vaartuig werd door de golven omgeslagen, met het droeve gevolg dat de knecht verdronk. Een 65-jarige schipper is, tengevolge van de Een notaris te Fontainebleau heeft onder pa pieren die hij van een zijner voorgangers aldaar heeft in bewaring genomen, een hoogst zonderlinge akte gevonden. De acte is gedagteekend 1 Januari van het jaar 1806 en bevat het beknopt verhaal van Napoleons groote overwinniugen in 1805, be haald op de Russen en Oostenrijkers binnen den tijd van ruim 3 maanden. »Dit ongehoorde wapenfeit*, zoo eindigt de akte »zal wellicht eenmaal als overdreven en fabel achtig worden aangezien en over eenige eeuwen zal men er ternaauwernood geloof aan hechten, maar toch is het volkomen waar, en als tijdge noot heb ik mij verplicht geacht dit te getuigen en bet in mijn repertoire op te teekenen.* Een Parjjsch bankier hoeft zich verwijderd, een bedrag van 500,000 gld. medenemende. Aande»Times* wordt uit Hongkong van den 2n geseind De cholera is op de Fransche vloot uit gebroken. Een Engelsch de volgelingen blad verneemt uit Dongola, dat van den Mahdi op grooteu schaal wt-gloopen, terwijl in zijn kamp gebrek heerscbt aan de noodigsto voedingsmiddelen. In sommige streken van Wales heerscht zulk een gebrek dat de kinderen met aardappeleuschillen worden gevoed. Berliju zal nu eerlang met Dresden telephonisch verbonden worden. De telephoouverbinding van Berlijn met Maagdenburg, tot dusverre de langste in Duitschland, voldoet uitmuntend. In het Rijkspostmuseum te Berlijn laat de post meester Stephan een tentoonstelling houden van moeielijk te ontcijferen briefadressen. De prinses Pignatelli, die haar fortuin te Weenen beproefde als café-chantant-zangeres, maar zonder succes, zal als paardrijdstor optreden. Ems is in rep en roer over hot ontdekken van een tekort van 31,000 M. iu de stadskas. Dat het in Hongarije geducht heeft gevrorem blijkt uit het feit, dat het Plattenmeer reeds ge heel toeligt, hetgeen in honderd jaren, ten minste in December, niet is gebeurd. Ook zijn in de zee van Azof verscheideno schepen vast govroion. De nationale uijverheidsteutoonstelling te Turin heeft, ondanks de schade, haar door de cholera- augst berokkend, een batig saldo opgeleverd van 600.000 lire, met inbegrip van de onverkochte loterij-biljetten. Een nieuw geval van kannibalisme op zoo wordt uit Philadelphia bericht. Daar zijn twee mannen van een loodsschip aangekomen, die met nog een derden man in een boot van dat vaartuig afge raakt en de volle zee ingedreven waren, en die, toen hun makker van gebrek gestorven was, zich met zijn vleesch gevoed hebben. Do beide mannen werden later in uitgeputteu toestand door een schip gevonden en opgenomen. gladheid, te Leeuwarden van zijn schuit in het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2