buitenland. binnenland: sprake is, een gelegenheids-gezicht en op zettelijk daarvoor uitgedachte woorden en termen van noode heeft; het spelende lee- ren is ook in de opvoeding der kleinen het verkieselijkst. We hebben thans 6 Dec. een week ach ter den rug en er is op dien dag een heel kapitaal besteed aan kinderspeelgoed, waar van thans niet meer dan op z'n hoogst de helft in wezen is; 'tander is vernietigd en 't, geld dus voor den bezitter verloren. We drukken ieder die 't bovenstaande aangaat op 't hart deze regelen te overdenken en ieder voor zich naar gelang der bijzondere omstandigheden toe te passen, 't Zal den ouders besparing van geld en minder ver driet, den kleinen meer duurzaam speelgoed aanbrengen. HEUSDJSN, 11 Dec. t Op 3 December, nü juist 8 dagen geleden, wees de peilschaal voor deze gemeente aan 1.40 M. -f- A.P., een stand waarbij de vaart zeer bemoeielijkt werd. Van dien tijd af is het water steeds wassende en heden reeds tot 3.89 M. -j- A.P. gestegen. In de laatste 24 uren bedroeg de was 9 cen timeter. Van boven wordt nog steeds wassend water aangegeven, zoodat de was in de eerstvol gende dagen wel zal aanhouden en het te vree zen is, dat het eiland Nederhemert spoedig zal inloopen, alsook dat het Bossche veld zal gaan werken. t BAARDWIJK. De begrooting voor 1885, bedragende in ontvangst en uitgaaf 6922.715, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. t DRONGELEN. Door den kerkeraad alhier werd benoemd tot ouderling G. Millenaar Cz. en tot diaken W. Millenaar Az. t BEZOOIJEN, 9 Dec. De heer A. Kuijsten, onderwijzer te Bezooijen, is tot le onderwijzer benoemd te Zevenhuizen (Z.-H.), en heeft bedankt voir de benoeming tot le onderwijzer te Brou wershaven. t ZLILICHEM, 11 Dec. Aangezien men er niet in kon slagen om een genoegzame hoeveelheid hooi aan te voeren, ten einde de pers alhier on afgebroken in werking te houden, is men er toe moeten overgaan om de arbeid daaraan bij nacht te staken bij dag wordt het werk steeds voort gezet. AN DEL. Tot voorloopig bestuur van 't nieuw opgerichte waterschap „de Uiterwaarden" onder Andel, Giesen en Rijswijk, zijn door Gedeput. Staten benoemd": tot voorzitter de heer A. Stra- ver Wz. te Andel, tot leden de heeren A. van Eeten en M. De Eijter te 'Giesen, en tot secret.- penningm. de heer A. Smits Pz. te Rijswijk. ZEVENBERGEN, 8 Dec. Verscheidene land bouwers in den omtrek dezer gemeente en Klun- dert zijn, wegens de geringe prijzen die zij voor hun producten verkrijgen, besloten het loon van hun arbeiders te verminderen. Werd tot nu toe algemeen in een dorschtijd 90 cent dagloon be taald, dit zal voortaan 80 cent bedragen. Volgens het Haagsche Dagblad" is er sprake van onderhandelingen over het paleis in den Haag, dat vroeger door koning Willem II en laatstelijk door den kroonprins Willem werd bewoond. De gemeente VGravenhage zou het willen aankoopen en Z. M. de Koning tot den verkoop geneigd wezen. Het Dagblad" vertrouwt dat het gerucht niet zal worden bevestigd en meent dat „Stad en Land er prijs op stellen dat het Paleis van Willem II aan de Oranjes blijve". Het zegt, indien het plan werkelijk bestaat, te „moeten aannemen dat Z. M. onder den indruk staat van raadgevingen, welke in strijd zijn met de inspiratie van het edel hart des Konings". Het „Dagblad" gelooft met zekerheid, in deze de tolk te zijn der openbare meening. Zou inderdaad de openbare meening er iets vreeselijks in zien, indien een paleis dat onbe woond is, en als paleis wellicht voorgoed, althans wie weet hoelang, onbewoond zal blijven, overging aan de gemeente, die er een bestemming van open baar nut aan kon geven? Waarschijnlijk zal de Minister van Financiën weldra bij de Tweede Kamer een ontwerp indie nen voor een accijns op tabak. Daar tegen deze belasting zeer vele bezwaren bestaan en vooral een tak van nijverheid, die in ons land nog vrij bloeiend is, zal getroffen worden, vermoedt men dat dit ontwerp nooit tot wet zal worden ver heven. Naar aanleiding van het feit dal het Pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren, tegenover een ontvangst van 1 647.000 aan pensioen heeft uit te betalen ƒ300.000. dus nu al dertien ton 's jaars overhoudt, wat elk jaar meer wordt, vraagt de „Arnh.-Courant" yZou het thans geen tijd worden om een einde te maken aan de afzetterij, waaraan de staat zich schul dig maakt door van alle ambtenaren gedurende de vier of vijf eerste jaren hun volle jaarwedde in te houden en deze niet terug te geven, wanneer z:j binnentijds op eervolle wijze 's lands dienst verlaten „Dat, zoolang de ondervinding nog geen uit spraak had gedaan, het Rijk, om zich tegen mo gelijk verlies te dekken, de afloopende korting invoerde, is te verdedigenmaar nu zoo overtui gend blijkt dat daaraan geen behoefte meer bestaat, moest op dien weg niet worden voortgegaan. Nu is die afzetterij dubbel onbillijk, omdat zij niet noodig is". Veenrook. Ieder kent den veenrook, die de schoonste dagen der Meimaand zoo menigmaal vergalt. Er is reeds veel over geschreven. Onlangs werd beweerd dat dit verbranden zeer nadeelig werkt op de gezondheid van mensch en dier en dat o. a. in Hannover veel teringgevallen aan dien veenrook hun oorzaak te wijten zouden hebben. De Regeering van ons land heeft naar aanleiding dier bewering een onderzoek doen instellen. Met de sanitaire zijde van het vraagstuk belastte zich de heer L. Ali Cohen, te Groningen, die in de z/Landb. Ct." een en ander over deze gewichtige aangelegenheid in het midden brengt. Over de bepaalde schadelijkheid voor de gezond heid van mensch en dier is, voor zoover de heer Ali Cohen kan nagaan, niets van beteekenis be kend gemaakt, noch iets met zekerheid geblekeu. „Wat nu betreft Pruisen, en met name de provincie Hannover, is mij bekend zegt de schrijver wat daar ten aanzien van deze zaak in den laatsten tijd is voorgevallen. Daar evenals bij ons is men het eens, dat de branding-bitumineuse, rookerige reuk van den veendarap voor ieder hinderlijk is en onaange naam, en voor menschen met prikkelbare gestel len of met wat men r.oemt asthma behebt, soms (dat is naar gelang van de dikte van den rook, die hoofdzakelijk afhangt van den afstand van het veen, dat gebrand wordt) schadelijk, als aan leiding gevend tot hoest, of tot toeneming van de moeielijkheid der ademhaling, of ook tot prik keling van de oogen en over het geheel tot een gedrukte, onaangename gemoedsstemming." De heer Ali Cohen meent dat bepaalde scha delijkheid van den veendamp voor de gezondheid nergens aangetoond of op eenigerlei wijze gebleken is. Hij eindigt zijn opstel aldus: Ten slotte meen ik te kunnen volstaan met als mijn gevoelen ten aanzien van de aan mijn oordeel onderworpen vraag te kennen te geven, dat de zaak in quaeslie nog niet in staat van wijzen verkeert en dat men hier te lande zou kunnen afwachten wat in Prui sen zal plaats hebben en daar zal blijken, nu de zaak er officieel en daar waar zij inzonderheid behoort, aan de orde is gestehl." Een onderwijzer te Bolsward, die reeds gerui- men tijd kapelmeester is van de schutterijmuziek aldaar, heeft van Gedep. Staten van Friesland aanschrijving gekregen dat hij die betrekking dadelijk moet nederleggen. De drie in hout gesneden hijbelsche voorstel lingen, behoorende aan de herv. gemeente te Gouda, waarvoor onlangs door een antiquair 500 is geboden, zijn thans voor het Rijks Museum aangekocht voor 1000. Voor Duitsche rekening wordt in sommige streken van Overijsel veel ijzererts gedolven, het geen aan velen, die anders zonder werk zouden zijn, een matig daggeld oplevert. De beroemde Amerikaansche tooneelspeler E. Booth, die laatstelijk in Engeland de hoofdrollen in Shakespeare's looneelwerkeu vervulde, komt, naar men mededeelt, speciaal uit Londen herwaarts om den heer Louis Bouwmeester als Richard III te zien optreden. Onder de gemeente IJselmuiden is door II. Rutjes in het Ganzediep (IJselmond) een prachtige zeekat geschoten, vermoedelijk hetzelfde dier, dat zich de vorige week in den IJsel voor Kampen vertoonde en voor een zeehond werd aangezien. Het dier woog pl. m. 45 KG. en was 5 voet lang en 88 cM. dik; het spek was 6 cM. dik. Als een niet alledaagsch geval wordt gemeld dat bij den molenaar J. van Sambeek te St.-Anthonis (Nd.-Brab.) eene koe op 1 Sept. j.l. 4 kalveren geworpen heeft, die voortdurend in den besten welstand verkeeren. In verband met het bericht, dat de heer Stork in de prov. Groningen zou zijn gezien, meldt de „üelftsche Ct." van 9 dezer: „Heden morgen waren echter nog geen nadere tijdingen ontvangen. Wellicht houdt dit gerucht verband met eene mededeeling, voor eenige dagen uit Groningen ont vangen, dat een heer, wiens uiterlijk geheel aan het signalement beantwoordde en met de verspreide portretten overeenkwam, op een plaatsje in de pro vincie een paar laarzen had gekocht en zijne bot tines aldaar had achtergelaten. Van deze bottines is er een naar Almelo en een naar hier ter her kenning opgezonden. Terwijl rnen te A. stellig meent dat deze bottine door den vermiste weid gedragen, houdt men te Delft even sterk het te gendeel vol. Men ziet alzoo dat, ondanks de groot ste moeite, nog geen enkel betrouwbaar spoor van den heer S. is ontdekt. Intusschen wordt elke omstandigheid, hoe gering ook, welke eenig licht kan verschaffen, vaardig aangegrepen en nader on derzocht. Zoo werd heden morgen weder het be richt ontvangen, dat te Brussel een lijk zou zijn gevonden, waarvan de hersenen met een revolver schot waren doorboord en dat overigens vrij wel aan de beschrijving van den heer Stork beant woordde. Tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid, is ons tot hiertoe onbekend. Onafgebroken gaat de politie voort met het afvisschen van het vaarwater, daar tot heden bij haar het vermoeden nog niet volkomen is tegengesproken, dat de on gelukkige daarin zou zijn omgekomen." Te Waalwijk is door den brigadier der raaré- chaussée een partij katoenen stof, op onrecht vaardige wijze verkregen, bij huiszoeking in eene woning in beslag genomen. De bewoonster was daarbij als volgt te werk gegaan: Zij bestelde in een winkel katoen ter bezichtiging. Nadat men dit bezorgd had, gaf zij den wensch te kennen ook linnen stof te mogen zien, die alsdan nog gehaald werd. Zij kocht dan hiervan eenige meters, doch inmiddels was van het tijdelijk in haar bezit gelatene eene zekere hoeveelheid afgesneden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Een schoenmaker te Zaandijk had behoefte aan een nieuwe woning, ten minste hij, die zonder de hoogste noodzaak zich aan geen uitgaven zou wagen, liet een huisje bouwen! Maar hoe? Door een paar werklieden, die zoo al niet onder de maat dan toch onder de jaren waren, naar het gerucht zegt door een paar jongens van 14 of 15 jaar. In den nacht van Donderdag 1.1. bezweek „i.. i «a«ew«CTwaan—i—onwwiw— Een der aantrekkelijkheden van de aanstaande wereldtentoonstelling, in 1889 te Parijs te houden, zal een toren van 300 meters zijn, die dus driemaal zoo groot zal zijn als de Nienwekerkstoren te Delft. Op hot hoogste pnnt zal een glazen koepel gebouwd worden, vanwaar uit men den omtrek zal kunnen overzien. De bezoekers worden door vier asceneeurs naar ^oven gebracht. Behalve het aangename om van zulk een hoogte in het rond te kunnen zien, meenen de ontworpers dat deze toren ook van nut kan zijn in oorlogstijd om 60 mijlen in het rond te kunnen zien, als sterretoren boven do nevelen der stad, alsook om door olectriek licht den omtrok te verlichten. Te Oldenkirchen zat dezer dagen een leidekker op het dak van een inolen en was bezig om eenigo hoogst noodige reparation te verrichten. Eensklaps ontwaarde hij een netjes gevouwen pakje, dat in een hoekje tnsschen de dakpannen verscholen lag; hij haalde hot te voorschijn, ont deed het van hot papier dat er om gewikkeld was, verwijderde ook het tweede omhulsel, dat uit oen exemplaar van de »Külnischo Zeitnngc van 3 Maart 1854 bleek te bestaan en vond toen een groot pakket banknoten van tien thaler van do bank van Weimar. De heerlijke verrassing van onzen vriend was bijna noodlottig voor hem geworden, want hij ver gat een oogoublik, op welk vorhevon standpunt hij zich bevond, maar gelukkig werd hij er in tijds door het kletteren van den molenvliet aan herinnerd. Hij klonterde voorzichtig, overal rondkijkende of er ook iemand op hem lette, met zijn schat naar beneden, verschool zich in een boschje, haalde daar eens terdege adem en verstopte toen het pakje, nadat hij een der bankbiljetten bij zich had gestoken. Daarop ging hij naar den molenaar en vroeg hem af of hij bij geval ook geld verloren had en liet, toen de man een ontkennend antwoord gaf, het bankbiljet zien. Eensklaps begon do molenaar te schudden van het lachen: »aan die dingen zoude ik je ook kun nen heipon*, voegde hij den leidekker, die heel mal op zijn neus koek, toe, »dat goedje vinct je hier overal in de buurt in hoeken en gaten verstopt; waarschijnlijk heb je het bankje tnsschen de dak pannen gevonden; het biljet is valsch!* Onze Croesus, die nog nooit van een dak was gevallen, viel thans uit de wolken; hij haalde ver schrikkelijk terneergeslagen zijn pakje te voorschijn en liet het den molenaar zien. Het bleek, helaas, dat al de fraaie bankjes in de werkplaats van valsche munters het levenslicht hadden aanschouwd en dat zij in een tijd vervaar digd waren, toen in ue omstreken van Oldenkirchen slecht gespuis huisde en er allerlei boosheid be dreven werd. Te Budapest is een jonge dame tot 243 gulden schadeloosstelling veroordeeld, uit te betalen aan den eigenaar van een leesbibliotheek, wiens boekeu zij een geruimcu tijd gebruikt had om er minne brieven in te schrijven, waarop dan het aldus be kladde boek werd terugbezorgd en weldra opnieuw afgehaald, maar ditmaal door den beminde, die er zijn antwoord in schreef. Den volgenden dag kwam dan de jonge dame het boek weer halen. De oude heer, die meer naar de nummers dan naar den inhoud van zijn boeken kijkt, had er niets van gemerkt, totdat het hem op zekeren dag in 't oog viel en de minnende jonge dame betrapt werd. Het treurigste van het geval is nog wel, dat de juffrouw de 243 gulden alleen moest betalen. Haar stille leosbibliotheok-vrijerij was toch juist een paar dagen te voien afgeraakt. Op den vrijer was dus geen verhaal. Te Alt-Berum, in den omtrek van Oppeln, Pr. Silezie, heeft eene ontploffing van nitro-glycerine plaats gehad in eon der gebouwen, behoorende tot do fabriek ter vervaardiging van ontplofbare stoffen aldaar. Het gebouw is goheel vernield. De inspec teur der fabriek, met name Krolikowski, en twoe werklieden kwamen daarbij om. Over Weenen heeft een vreeselijke storm ge woed. Verscheidene huizen zijn ingestort, eenige menschen gedood. Enkele straten moesten wegens de massa puin voor het publiek verkeer afgesloten worden. De bemanning van het bij Holyhaed gezonken Uno+r.v.1 nU mirrpTTpor 25 r»er- sonen. Passagiers waren er, voor zoover bekend is, niet aan boord. Dinsdag deed het hof te Londen uitspraak in het geval van de schipbreukelingen dor Mignonnette*, die den scheepsjongen Parker doodden, om zelf het leven te behouden. Dudley en Stephens worden ter dood veroordeeld, maar men meent dat de Koningiu huu gratie zal verloonen. Volgens eon depêche uit Dongola aan »The Daily News« zou do Mahdi, zich niet willende laten tar ten door Gordon, beproefd hebben zijn aanhangers den Nijl te doon overtrekken, onder bewering dat do wateren zouden wijken. Maar niet zoo geluk, kig als indertijd de Israëlieten, zouden 3000 man de slachtoffers van deze gevaarlijke proef zijn ge worden. In weerwil van de groote waakzaamheid der politie te St. Petersburg, is in die hoofdstad thans weer een niouw nummer van do Narodnaja Wolja verschenen. Gemeld revolutionair blad deelt daarin o. a. mede dat het in den laatsten tijd van eenige aanzienlijke personen tezamen 17,000 roebels hoeft ontvangen om do nihilistischo woelingen levendig te houden. Een bol van een schaatsenrijder, Axel Paulsen, schrijft uit Christiania aan het bestuur van het Nodorlandsche Schaatsenrijdorsbond dat hij dolgraag eens om 't hardst wil rijden met een Hollander, want dat hooft hij ïïbg nooit gedaan. Ik daag, zoo zegt hij, iodereen uit voor eon match van 100 1200) over welken afstand ook van 3 tot 100 Engelsche mijlen (5 tot 161 KM.) hier te Christi ania of waar ook. Wij klagen wel eens over koude. Te Tomsk (Siborië), wees de thermomotcr op 2 Dec. j.l. 42 graden onder nul aan. De Amerikaanscho spoorweg-koning Van der Bildt is eigenaar van een cortificaat van honderd duizend shares van de New-Yorksche Centraal- Spoorwegmaatschappij, die een bedrag van tien millioeu dollars vertegenwoordigen. Ongeveer twee jaren geleden was do koers dezer shares circa honderd zestig percent en het stuk papier was toon dus zestien millioeu dollars waard tegenwoordig is de koers slechts ongeveer negentig percent, maar toch representeert het certificaat dn3 nog een bedrag van negon millioen dollars of on geveer twee en twintig en een half millioen guldens. De onlangs door verschillende bladen besproken obligalio van anderhalf millioen gulden is dus slechts een peulschilletje in vergelijking mot het papiertje* van den Amerikaanschen millionair. De »Bauk of Engeland* is bovendien in het bezit van een bankbiljet van een millioen pond sterling, dat achter glas geplaatst en van oen lijst voorzien is. Dezer dagen trad een krachtig gebouwd man, met een baard die hem tot de knieën reikte, een scheer derswinkel te Philadelphia binnen om zijn baard te laten afknippen. De barbier was zoer verwonderd en ontving op zijn vraag de volgende opheldering: De man was in 24 jaren niet geschoren. Toen maals zou hij in een kiesvergadering eone rede houden voor Douglas, den democratischen candidaat voor het presidentschap. Door zijn ijver voor de verkiezing had bij in acht dagen goen tijd gevon den om zich te laten scheron. Bij zijn optreden werd hem toegeroepen: »Laat je eerst scheren.* Toen zwoer hij dit niet te zullen doen, vóórdat een democraat tot president zou zijn verkozen. Hij had woord gehouden. Thans moest de baard weg; hij wilde er oen haarketting voor Cleveland van laten maken. De parel der paarlen is in Australië gevonden. Mon schat haar op een waarde van 4000 pond sterling of 48000. Het blijkt dat do slaveuhandel op de kust van Zansibar voor het oogenblik weer sterk gedreven wordt. Nog dezer dagen heeft Hr. Ms. oorlogssloep >Osprey« op die kust een slavenhaalder in beslag genomen. Toen men op laatstgenoomd vaartuig het Engelsche oorlogsschip in het zicht kreeg, wierp men een aantal slaven over boord, waarvan er zes verdronken. —W—nam— ■■ww—w—imw ■■'imiii ^inn wum

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2