Wijnen en Cognac. Amerikaansch A.van cler Mooren. ijDe LingeJ GORINCHEM. BILLARTFABRIEK. Amerinus Bastiaan van Koppel, II il, 0 van tongen van Ilelsdingen, Eens in gebruik, altijd in gebruik. Stoom Houtzagerij en Sohaverij Wed. W. L. Kuijk Zoon, BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVEllTENTIEN. De notaris YERBERNE te 4,98.00 hectaren puik WEI LAND, „de Steltkamp'' in den Hilschen polder onder Meeuwen, ingezet en ver hoogd tot slechts f 4400. Prijs per pakje 8 cent. Uitsluitend verkrijgbaar voor Heusden bij Houthandel. Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. t Bussen, Dee. Geboren: Johanna Maria, d. v. A. v. Daalen en J. de Jong; Arie, z. v. C. v. Tilborg en I. Her mans; Johanna Cornelia, d. v. J. Eijkhont en A. v. d. Pluijm; Peter, z. v. M. v. Tilborg en E. J. Verschoor. f Baardwijk, van 1 Nov. tot 1 Dec. Getronwd: J. Brint, 26 j, met G. Finkeleu- berg, jd. 24 j. Geboren: Nicolaas, z. v. C. Swinkels en M v. d. Pennen Adrianus, z. v. A. Pallens enJ. Kip pig Adriana, d. v. J. Klerx en C. Dekkers. Overleden: W. Smits, weduwnaar v. A. v. Beusekom, 65 j.; Z. W. v. d. Hoven, echtg. v. J. v. Iersel 63 j.D. Klomp, 73 j.; W. Smits jd. 23 in.; L. van der Hammen, jd. 8 m. f Almkerk, van 9 Nov. tot 9 Dec. Getrouwd: C. v. Ondheusden, jm. 31 j. en Anneke Groenenbergh, jd. 21 j. Geboren: Cornelis Tennis, z. v. Z. v. Herwijnen en E. SterkenburgJohanna, d. v. H. Vos en L. BrasJan, z. v. M. Geerts en J. RozaPetronella Johanna, d. v. G. Groeneveld en Besterveld Hui- bertje, d. v. Cornelis Versteeg en A. v. Breugel Magdalena Johanna, d. v. J. C. Ottevanger en A. Kon Antonie, z. v. J. Scheurwater en R. v. d. Plas; Govert, z. v. G. v. Rijswijk en F. y. Anrooij Cornelia, d. v. H. v. Hofwegen en P. Zwakhals Zeger, z. v. W. Wijnauns en G. v. Mersbergen. v e r 1 e d en D. v. d. Plas, 65 j. arbeider, echtg. van Hnibertie Kamerman j Z. v, d. Koppel, (le halverwege opgetrokken woning voor de kracht van den wind. En men zegt, dat de Zaandijkers boos genoeg waren om met dit geval hartelijk te lachen en met den man die op een goedkoopje bouwen wilde, den draak te steken. Te Arnhem is een p litieagent, J. de Vries, j oud 27 jaar, op zeer vreemde wijze verdwenen. j Sedert Zaterdagavond wordt hij vermist. Een ka meraad met wieu hij de wacht had in een politie post op de Boven Bergstraat, heeft door een der buren ter hulp geroepen, even na zijn vertrek de deur van 't huisje hooren dichtslaan. Eenigan tijd later werd de Vries nog gezien door een korpo raal, niet ver van de rivier. Hier schijnt hij moeie- lijkheden gehad te hebben met vier beschonken poldergasten en men vermoedt, dat hij door hen in het water is geworpen en verdronken zal zijn. Er is reeds in de haven geviscbt, doch vruchteloos. De man laat eene weduwe zonder kinderen achter. Door het onvoorzichtig plaatsen eener bran dende kaars ontstond brand in een kaaspakhuis te Hoorn. Ofschoon spoedig gebluscht, werden ongeveer 10,000 kazen gedeeltelijk verbrand of door waterschade bedorven. Aan den Hoorn, op Tessel, is Zaterdag onder schooltijd brand uitgebroken in het dak der school. Spoedig toegeschoten hulp der dorpsbewoners voorkwam de vernieling van het gebouw. De kin deren hadden inmiddels door de goede zorgen der onderwijzers een veilig heenkomen kunnen vin den. De schade, door den brand aan dak en zol der veroorzaakt, moet nog al belangrijk zijn. Te Rotterdam wordt zeer geklaagd over dief stallen bij nacht van graan aan boord van sjche- pen, die op stroom liggen. Wel zijn de daders bij herhaling betrapt, maar meestal heeft men hen moeten loslaten, omdat de getuigen ontbra ken; immers de gezagvoerders en de bemanning kunnen niet wachten tot het strafgeding behan deld wordt. De dieven zijn daardoor stoutmoedi ger geworden, zoodat thans de graanhandelaars den burgemeester hebben verzocht, door streng politie-toezicht tegen die feiten te waken. Te Zevenbergsche Iloek is een jongen uit een der goten van de iu aanbouw zijnde kerk ge vallen. Ofschoon de hoogte der kerk 15 meter bedroeg, kon de jongen nog zonder hulp huis waarts keeren. Een stier, die op den Oost zeedijk te Rotterdam aan zijn geleider ontsnapt was, heeft een jongen, die hem wilde tegenhou den, omver geworpen. De knaap werd bewuste loos opgenomen en naar het gasthuis overge bracht. Maandagavond, omstreeks 6 uren, is een groenten-uitventer van Nieuwkoop, waarschijn lijk door de düisternis misleid, met zijn kar in de Wetering geraakt en verdronken. Arie Klok, die reeds bij herhaling in handen der jus titie is geweest, is te Breda in hechtenis geno men, verdacht van aanranding der eerbaarheid, te Princenhage gepleegd. Zekere Trijntje S. is te Zijpe achter haar huis in een sloot geraakt en verdronken. Te Bennekom is in zeer kor ten tijd de woning van zekeren Snippenburg, met een groot gedeelte des inboedels en een geit, een prooi der vlammen geworden. De vrouw des huizes bekwam daarbij ernstige brandwonden. De oorzaak is niet bekend. Een werkman is te Oosterhout in de stoomtabakskerverij van de firma T. met zijn rechterarm in aanraking gekomen ^met het rad van een machine, met het ongeluk kig gevolg dat zijn arm verbrijzeld werd. Het oud-adelijk landhuis ^BloemendaaD bij Sittard is door brand vernield. Veel kostbaarheden gingen daardoor verloren. Terwijl zekere W. te Ge- raert in een herberg zat, werd er ten zijnen huize ingebroken en f 350 aan specie gestolen. Een jongen te Nijmegen, die kattekwaad had uitge voerd, werd door een man nagezet en zoodanig tegen de straatsteenen gesmeten dat de knaap een hersenschudding kreeg. 37 j.L. Fa^eu, 1 md.J. Kamp, 65 j. echtg. v. A. v. Rijswijk A. B. v. Koppel, 85 j. wedr. van W. Middelkoop, oud-Burg. der voorm. gem. Em- mikhoveu Huibert v. Gooi, 79 j.B. Wijnands, 8 j.Lev. zoon van L. van Wijk en H. Verwoert. Vele kasteleins in het zuiden van Friesland be ginnen er >verkoQpboekjes< op na te honden, waarin opgeteekend staat bij wien en welk vee er te koop is. Eigenaars, die vee te koop hebben, geven dit j aan den kastelein op inet eene kleine omschrijving van het vee, dat van de haud gedaan zal worden. Wanneer nn opkoopers van elders in bet dorp ko men, vervoegen ze zich direct bij znlk eon kaste lein. Deze slaat het boek op en de kooper kan regel recht op zijn doel afgaan. Onder de verschillende meststoffen, welke iu den omtrek vanHeereuveen tot verbetering der weilandi u gebruikt worden, begint vooral da zeepziedersascb meer en meer de aandacht der landbouwers te trekken Met andere grondsoorten goed vermengd levert zij als mestspecie vooral op de zoogenaamde plaigrondeu afkomstig van drooggemaakte veenplassen, gunstige resultaten. Blijkens ondorvinding is bemesting met zeepziedersascb een uitstekend middel tot verdelging der rn3schen, eene plantensoort, welke ongaarne in de weilanden gezien wordt. Hat Opeub. Min, bij het GerechUhof te Amster dam heeft eergisteren in de zaak tegan D. Tobias diens schuldigverklaring aan verschillende hem ten laste gelegdo misdadeu volgehouden en ziju ver oordeeling gerequireerd tot vijfjaren tuchthuisstraf en onderscheidene geldboeten. Het Hof deel n't- spraak in de bekende zaak der Eugelscheu, die in de vorige week terechtstonden wegens diefstal van 55.000 in de Associatie-Cassa. Boide beschul digden, Lyons en Adair, zijn tot, vijf jaren tucht huisstraf veroordeeld, doch zij hebben terstond tegen dit arrest cassatio aangeteekend. KERKNIEUWS. naar Waalwijk, W. Van Elden, te Ovezande c. a. (cl. Goes); naar Baarland, A. I. Van Wijngaarden, cand. te Bodegravennaar Vlissingen, J. C. Reese, te Leersnm. naar Leerdam door H. Metz, te Lopik en Kabauw Klaaswaal, L. Hijmans, cand. te Ouwerschie. voor Sir Jansland, door F. J. Verhoeff, cand. te Bodegraven. In uw geacht blad dor vorige week komt eene recensie voor aangaande de voorstelling door mijn tooneelgezelschap op den avond van 2 Dec, j.l. gegeven in hot lokaal Concordia* te Heusden. Ofschoon geuoemde recensie in vele opzichten voor mij streelend is, komt er echter iets in voor wat ik mij verplicht acht te wederleggen en waar voor ik zoo vrij ben UFd. beleefd een plaatsje te verzoeken in Uw e.k. nummer. Dat de voorstelling dien avond slecht bezocht, werd, kan onmogelijk geweten worden aan een slechten indruk dio mijne voorstellingen 't vorige jaar op hot publiek maakten, om de eenvoudige reden dat ik, noch een der leden van mijn gezel schap 't vorige jaar te Heusden optraden. Het schijnt dus dat mijn naam verward is met dien van Nieuwenhuis van Amsterdam, die naar ik meen het vorige jaar iu hetzelfde lokaal oenige voorstellingen gaf, die waarschijnlijk niet bizonder voldeden, betgeen bij een eventueele terugkeer van mijn gezelschap de ingezelenon vau Heusden zou kunnen terughouden mij met hun bezoek te ver eeren. Zag ik mij in mijne verwachtiugen omtrent, de opkomst van het publiek bij mijne eerste voor stelling teleurgesteld, zoo heb ik echter getracht aan de weinige bezoekers te toonen wat mijn ge zelschap is en de voorstelling gegeven zooals die door mij geannonceerd was. Dat die bezoekers ten hoogste voldaan huiswaarts keerden, getuigt Uwe recensie en de luide bijvalsbetuigingen, die we in zoo ruime mate mochten inoogsten. Vertrouwende dat bovenstaande genoegzaam in lichtingen zal geven omtrent do vergissing van mijn naam met dien van den Amsterdamschen Nieu wenhuis en ik bij een terugkeer te Heusden daar blijken van mag ondervinden, breng ik U, M. d. Red,, bij voorbaat mijn dank voor Uwe plaatsing en heb de eer te zijn UEd, Dw. Dr., H. D. Nieuwenhuijzen, Dir. Concordia Felix* te Rotterdam. Rotterdam, 9 Dcc. 1884. f Vele bonders van premie-loten laten zich veel te weinig gelegen liggen aan het nazien der uit- lotingen, betgeen toch hoogst noodzakelijk is ter voorkoming van verlies, dat vooral bij premie- leeningen aanzienlijk kan zijn. Ten bewijze iffervan kan dienen dat nog verscheidene hoofdprijzen, elk ten bedrage van heele en halve tonnen gouds, on afgehaald liggen, welke sommen door een Fransch blad zeer eigenaardig met den naam vergoten rijkdommen* zijn betiteld. De firma BSr Co., te Amsterdam, Redactearen- Uitgevers van »De kleine Kapitalist*, hebben, om daarin te voorzien, besloten met Januari a.s. een »Restant.enboek« uit te geven, waarin de tot 31 De cember 1884 uitgelote seriën van niet miuder dan 43 premieleeningen zullen worden vermeld. De ge ringe prijs van dit hoogst nuttige boekwerk, gedrukt op zwaar papier in 8o. formaat, zal zeker veel koopers lokken. (D.) Door verscheidene Dnitsche geneeskundigen wordt, tegenwoordig bij koortslijders ijs om den hals gelegd in plaats van, zooals vroeger, op het hoofd, ter ver koeling van het bloed. Eenige doctoren verzekeren, dat, volgens hunne ervaringen, bij bet leggen van ijs om den hals, de temperatuur van het bloed 1 a 1 \l2 graad meer verlaagd werd dan bij ijs op het hoofd. Het toepassen in bijzondere gevallen moet natuur lijk aan het oordeel van den dokter overgelaten wor den. Maar men verwacht, dat de nieuwe verkoelings manier woldra meer algemeen zal worden. De Stoompost maakt melding van een nieuwe vin ding van prof. Graham Bell op het gebied der tele phonic. Hij nam waar, dat telephonische signalen met goeden uitslag gewisseld werden tnsschen twee schepen, meer dan 2 KM. van elkander verwijderd en terwijl er hooge zeeën stonden. Op het eerste schip was een telephoon, waarvan een der draden naar den voorsteven was geleid, de andere aan den achtersteven in het water hiug. Bij het tweede schip was de telephoon vervangen door een batterij voorzien van een stoomverbreker, die de geleiding 100 maal per seconde sloot. Telkens wanneer de battery in verbinding werd gebracht met de zee laadde deze ïich met electriciteit en de opeen volging vau dieï ladingen werd als een muziek noot door de telephoon herhaald. De toestel was zeer onvolmaakt en toch onder scheidde men duidelijk de noot in de telephoon. Men heeft zelfs een alphabeth samengesteld voor de overbrenging van berichten, en iemand, die zich een weinig oefent, kan zich al spoed.g op de hoogte stellen van de nieuwe taal. Proffessor Bell herinnert, bij zijne mededeelingen aan de proeven van prov. Trowbridge, die een galvanometer in plaats van een telephoon en een dynamo-electrische machine in plaats van een bat tel ij gebruikte. Van dat denkbeeld uitgaande heeft proffessor Bell bedacht van de telephoon partij te trekken, opdit bij mistig weder de schepen elkander hnnne tegenwoordigheid kenbaar zonden kunnen maken. Een groot aantal vaartuigen heb ben tegenwoordig electrische werktnigeu voor ver lichting aan boord; zonder bezwaar kuunen dos proeven worden genomen, die zullen uitwijzen of deze nieuwe toepassing der telephonie aan de ver wachtingen van den uitvinder boantwoordt. Men zou op deze wijze een eenvoudig middel hebben om de gevaren der scheepvaart te verminderen en strandingen te voorkomen. Het volgend staaltje van instinct in de vogelen wereld werd dezer dagen door de »Rappol« mede gedeeld Heeft iemand wel eens in het voorjaar een ek ster bezig gezien met het bouwen van zijn nest Wanneer het mannetje en vrouwtje ijverig in de weer zijn om een geschikte broeiplaats in orde te brengen en zij in dien arbeid door nieuwsgierigen worden gestoord, dan vliegen zij in de nabijzijnde boomen, toonen zich onrustig en doen angstige ge luiden hooren. Dit alles is echter louter comedie. Het is een loos neslje waaraan gearbeid word. In den vroegen ochtend, heel in stilte, wordt ergens in de nabijheid de echte, de heusche huwelijkswo ning in orde gebracht en zoo dikwijls zij ouraad vermoeden, vliegen zij voorzichtig naar het looze nestje heen, beginnen daar te arbeiden onder een zeldzaam vertoon van ongerustheid en vrees voor ontdekt te worden, natuurlijk met geen ander doel dan om de aandacht af te leiden en op die wijze mogelijke vijanden op het dwaalspoor te brengen. Omtrent John Brown, den bekenden overleden kamerdienaar der koningin van Engeland, wordt thans nog de volgende anecdote vermeld. Toen hij bij Prins Albert, den gemaal der Ko ningin, in dienst trad hoorden de kleine prinsesjes hoe haar vader hem kortweg Brown* noemde en daarom spraken zij hem op dezelfde wijze too. Mama verbood dit echter en voortaan zeidtn de jonge dames mijnheer Brown*; de kleine prinses Louise (thans echtgenoote van den markies van Lorne) was de eenige die tegen het moederlijk ge bod zondigde zij bleef hardnekkig voortgaan om het voorbeeld van haren vader te volgen. Toen Victoria dit op zekeren morgen wederom boorde, zeido zij tot het kind dat het met naar bed gaan bestraft zoude worden, wanneer het den kamerdienaar wederom met Brownaansprak. Don volgenden morgen kwam de man het ver trek binnen waar de koninklijke familie bijeen was en het kleine meisje zeide schalks: »goeden morgen Brown*. Onmiddelijk daarop stond zij, toen zij bemerkte dat de Koningin naar haar keek, op, maakte eene buiging en vervolgde: »en meteen goeden nacht Brown, want ik ga naar bed.* Daarna verliet prinses Louise het vertrek ten einde haar straf te ondergaan. Pot en ketel*. Twee boeren zaten in de ge vangenis, de een omdat bij een horloge, do andere omdat hij een koe gestolen had. Om zijn lotgenoot te plagen zei de koedief: »Zeg, hoe laat is het? Dat zal jij wel weten!* »Ik denk zoo wat melk tijd!* was het antwoord. De jaarwedde van den Baptisten-predikant te Granville, Nebraska, N. Amerika, bedraagt slechts 250. Daarvan te leven is onmogelijk en derhalve beoefent hij ook zijn vroeger ambacht, namelijk schoenmaken. Zijne gemeente brengt daar geen be zwaar tegen in. Doch een groote opschudding ver wekte het onlangs, toen hij van den preekstoel be kend maakte, dat hij beter en goedkooper schoenen lapte dan zijn concurrent »Een beste klok*. Een waard in een boeren herberg in Overijsel antwoordde aan een reiziger, die, op de hangklok wijzend, vroeg: »Ik geloof, dat je klok niet goed loopt*, dood leuk»Verèchtig wel, moar ie kant er nie op kieken. Zie je m'neer als de beide wiezers op twoalf stoan, dan sloat ie twee keer en dan is 't krek senven minuten uoa tieneu. t Bussen, 11 Dec. Aangevoerd 211 K.G. Prijs der boter ƒ0.94 tot ƒ1.15. f Oordrecht, 12 Dec. Grasboter, stukken: 0.75. a 0.70 tonnen f 13.50 a 13.Kunstboter: 0.50 a 0.36. Hooiboter 0.70 a 0.58. ton nen ƒ14.a ƒ13.Weiboter 0.58 a ƒ0.50. Eieren ƒ8.a f 6.per 100. DORDRECHT, 11 Dec. en Overmaassche 0.00 a 0.00 jarige goede - 0.00 a 0.00 nieuwe puike - 6.80 a 7.50 goede - 6.10 6.60 mindere - 6.a 6 20 Overm. - 5.30 a 6. Vlaamsche zakmaat, - 5.40 a 5.80 N. Overm. en Flakk. zakm. - 4.70 5.30 Zomer- Zws. en VI. zakm. - 5.10 a 5.40 Overm. en Fl. zakm. - 4.60 a 5 Spelt, nieuwe - 2.80 a 3.10 N. Voeder, - 2.50 a 3 70 dikke, - 4. a 4.50 6.20 a 6.60 7.— a 7.20 7.50 a 8.50 6.a 6.50 7.50 a 9.— 92.—a 96.— 13.—a 14.— Heden overleed in den ouderdom van bijna 86 jaren, onze waarde Broeder en Oom, de Heer oud-Burgemeester van Emmik loven. Wed. L. A. SNOEK— Almkerk, 3 Dec. 1884. Heden overleed zacht en kalm, in den ge- zegenden ouderdom van ruim 81 jaar, onze geliefde moeder en behuwdmoeder, Mejuffrouw AAGTJE BOLL, wednwe Dirk Branderuorst. Uit aller naam H. BRANDERHORST. Eeten, 7 December 1884. Dussen, zal aldaar, ter herberge van J. de Wit, op Donderdag 18 December 1884, 's voormid dags 10 uur, FINAAL VERKOOPEN: Bij den ondergeteekonde zijn alle merken der Wijuou en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bij de Hoofdagenten. Proef kistjes van 12 halve fleschjes diverse mer ken a 8.50 per pos1 wissel. Prijscouranten verkrijgbaar. ZALT-BOMMEL. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Heusden en Omstrekon. ter besparing van Zeep en Soda om bet linnen Ie wasschen en te bleeken, zonder hetzelve te verslij ten, wordt door het groote gemak en bezuiniging bierdoor verkregen bizonder aanbevolen. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: Aangenomen: Bedankt: Mijnheer de Redacteur Tarwe, jarige pnike Zeeuwsehe, VI. Rogge, N. Zws. en VI. - 6.20 a 6.50 Gerst, Nw. Winter-, Zeeuwsehe en Haver, jarige, Paardenboonen Duivenboonen Erwten, Nieuwe Blauwe Kook- mindere Voeder- Kanariezaad Raapkoeken, harde, do 1040 stuks - Lijnkoeken, zachte van de Koppel, en verdere Familie. Wasch poeder

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3