binnenland: krijgen deze gedurende de reis, of ketenSn aan de beenen, of wat nog eenvoudiger is en daarom meer in gebruik, hunne handen worden in een blok hout gesloten, dat zij op de hoogte van de borst dragen, en dat ruim een hal ven meter lang is. Met hunne handen in zulk een stuk hout kunnen zij noch vluchten noch weerstand bieden. Vrouwen en kinderen laat men vrij loopen of men maakt hun hoogstens de handen op den rug vast. Zoo beweegt zich het slaventransport voorwaarts, begeleid door de handelaars, die op de kameelen zitten, en liunne gewapende dienaars in de richting van de kust. Zonder erbarmen drijft men de negers, die door hitte en vermoeienis bijna niet meer loopen kunnen, altijd voort. Stok slagen zijn het hulpmiddel. De zieken en gebrekkigen, die onmogelijk verder kunnen, drijft men in de gloeiende, kale zandwoestijn terug om de aankomst van den ganschen trein niet te vertragen. De drijvers worden al voor zeer menschlievend gehouden als een hunner van zijn kameel stijgt en door een geweerschot aan de ellende van den achter blijver een eind maakt. Zoo'n dood is altijd nog verkieslijk boven den dood door hon ger en dorst of wilde dieren' Afgetobd, bijna niet meer in staat om op de been te blij ven, met het zegel van gebrek en ellende op de gelaatstrekken, komen zij eindelijk op de bestemmingsplaats aan, waar zij in het huis van den groothandelaar worden ge bracht. Hier goed gevoed en verpleegd, herstellen zij zich in weinige dagen van de geleden vermoeienissen. Zoo bestaat nog de slavenhandel op de oostkust, maar ook daar zijn tegenwoordig stations van de Engelschen, die met snelle, kleine vaartuigen jacht maken op de sche pen waarmede de slaven worden overgevoerd. Bij al het afschuwelijke dat aan dezen slavenhandel kleeft, moet echter opgemerkt worden dat, wanneer eenmaal de slaven in handen hunner eigenaars zijn gekomen, hun lot zeer wel is te dragen. De Mahomedaan is over het algemeen voor hen een zacht heer, hij behandelt hen niet met minach ting en slaat hen niet, maar beschouwt hen als leden van zijn huisgezin. BUITEN LAN D~~ met Ahdul-Shammar zwijgend voorttoen ik omkeek was de stomme Hadji verdwenen. Weldra verliet ook de Arabier onze zijde en stapten Latirosc en ik mijmerend naast elkander voort. De donkerblauwe koepel boven onze hoofden was bezaaid met duizenden van schitterende sterren, en alles om ons heen was doodstil. De uit liet kamp opstijgende klanken waren de cenige geluiden, die de stilte ver braken. «Gij spreekt zooeven van een vermoeden,» begon ik lot mijn vriend. «Acht gij nu het oogenblik geschikt, om mij dat mee te deelen.« Latirose bleef staan en keek behoedzaam rond. Toen hij overtuigd was, dat niemand ons kon be luisteren zeide hij zachtDeze Hadji is geen Muzel man Hij uitte deze fluisterend uitgesproken woorden nog voortzichtigheidshalve in de Duitsche taal. «Geen Muzelman vroeg ik verbaasd «maar wal dan Weer sloeg Latirose een opmerkzamen blik op den omtrek en antwoordeHij is geen Muzelman maar een Christen Ik kon mijne ooren nauwelijks gelooven. »Wat?« riep ik in de grootste verbazing. Een Christen Deze stomme Hadji zou een Europeaan zijn Het is bijna ondenkbaar «Zacht wat», viel mijn metgezel mij inde rede. 1HÉÏIULMD- llööfe voor deze 5Cllurken te zenden. Mm. Hugnes zal eerst 9 of 10 Jan. terechtstaan. Zaterdagavond had eeno poging plaats om London- Bridge te Londen door middel van dynamiet in de acht te doen vliegen. Do brag is niet beschadigd, maar de schok der ontploffing deed veel schade aan de omliggende gebouwen. Drie personen werden ge kwetst. Do onlploffing die zich op een aanmerke- ijken afstand deed gevoelen, had plaats te zes uur ouder een der bogen van London-Bridge. De politie doet onderzoek. Niets is lot nog toe bokeud om trent den aard, den oorsprong of de gevolgen der onlploffing. Een onafzienbare menigte nieuwsgie rigen beweegt zich bij voortduring op en bij do brug. Het vonnis van Dndley en Stephens, de schip breukelingen van het yacht «Mignonnettec, die ter dood veroordeeld waren omdat zij den scheepsjongen Parker gedood en opgegeten hadden, is in zes maanden gevangenisstraf veranderd. Tengevolgo van het breken van een touw der mand, in welko vijf mijnwerkers in de Treharris kolengroeve, nabij Pontypridd, werdtm neergelaten, vonden vier hunner oogonblikkelijk den dood. De vijfde, zekere T. Dodd, had het geluk een der hoofd touwen te vatten eu wist het in zijn gevaarlijke positie, namelijk boven eene diepte van ongeveer 700 Eng. ellen, gedurende zeven uren uit te houden, toen hulp voor hem opdaagde. Verleden Zondag ging zekere heer Joseph Leser, een 60-jarig man, met zijn 32-jarigeu zoon, uit Weenen naar Süszenbrunn op do kraaienjacht. Het wilde eerst niet gelukken, doch, na het middagmaal in een nabijgelegen restauratie te hebben gebruikt, in 't veld terugkomende, steeg eou geheele vlucht kraaien voor hen op. De vader legde aan eu schoot er duchtig op los; de zoon haastte zich dit voor beeld te volgen, maar in zijn overijling ging het schot af, voordat hij had aangelegd en 't trof den vader in rug en longen, zoodat hij plotseling den geest gaf. Van schrik vertwijfeld, zette de zoon daarop hot tweeloopsgeweer voor zijn eigen borst en viel ontzield op hot lijk van zijn vader. Een gevaarlijken rit deden onlangs vier passa giers iu den Zwitserschen postwagen op de Via Mala. Het ging bergaf, toen de conducteur eu de postillon bemerkten dat een zwaar beladen hout- wagen achter hen door de paarden van dien wagen niet tegengehouden kon worden en iu volle vaart naar beneden kwam rijden. De postillon begreep dat hot nu een wedren moest worden op loven en dood en legdo do zweep over zijn vierspan. Met de uiterste inspanning gelukto het hem, op gevaar af van elk oogenblik in do diepte te storten, zoo ver te komen dat de botsing met den houtwagen eerst plaats greep bij een bocht, waar een stevig muurtje bescherming bood. De houtwagen drong den postwagen tegen dat muurtje aan en dit bleek gelukkig tegen den schok bestand te zijn. De pas sagiers kwamen met den schrik vrij en de conduc teur kon zich op den bok vasthouden. Maar do postillon werd over het muurtje geslingerd en zou in den afgrond gestort zijn, indien hij niet de te genwoordigheid van geest had gehad, de leidsels vast te blijven houden. Ook hij kon nu gered wor- don en den dank der reizigers ontvangen voor zijn beleid. Een begrafenis vol bezwaren had dezer dagen in het Reuzengebergte plaats. In de Riesenbaude (op 4262 voet hoogte) aan den voet van den Kop penkegel was een oude vrouw, de schoonmoeder van den bewoner der Bande, gestorven. Wegens de overvloedig gevallen sneeuw en een aanhoudende sneeuwstorm, kon de doodkist niet naar het sterf huis vervoerd worden. Men kou haar niet verder bren gen dan het Waldhaus. Vijf van de tien mannen, die de doode zouden begraven, bereikten Donder dagavond met levensgevaar de <Riesenbaude. De vijf andoren zouden Vrijdagmorgen komen. Maar onderweg gleden drie van hen mot een onder huune voeten losrakende lawine weder naar be neden, en zij zouden verloren zijn geweest als niet een uitstekende rotspunt do sneeuwmassa had ge stuit, zoodat zij zich konden redden. Toen eindelijk allen behouden boven waren ging men met het stoffelijk overschot iu een sleede op weg. Drie mannen trokken de sleede voort en Mahomedanenindien zij een woord vernamen van wat wij hier spreken was de ongelukkige een kind des doods.» «Maar het is onmogelijk», hernam ik. «Een Eu ropeaan zou de vermetelheid hebben, als Hadji ver momd naar Mekka te trekken En met welk doel dan «Met welk doel?» sprak de Franschman en zijne stem daalde tot het zachtste gefluister. «Met welk doel? Heeft deze schurkachtige tempelbewaker, de dweepzieke Abdul-Shammar, u niet verzekerd, dat het eiken Frank verboden is, den heiligen tempel te betreden «Ik begrijp u niet.» «Luister», vervolgde hij, «Gesteld dat deze man nu eens «en weetgierige was, die de geheimen van den Islam wilde ontsluieren Bij het eerste gezicht kan ik den Europeaan, hoe ook vermomd, van den Arabier of Pers onderscheiden, en ik zeg u, deze pelgrim is een Christen.» Wordt vervolgd. zeven gingen voorop om den weg te banen. Zij zakten soms tot aan den hals in de sneeuw en het duurde vijf uren voor het Wnldhau3 be reikt was, waar de doode gekist werd. De verdere tocht naar do kerk Warry was even moeielijk en de treurende betrekkingen zoowel als de lijk dragers stonden eindelijk met een gevoel van blijde verlichting aan de geopende groeve. Gedurende de maand November kwamen in de Vereenigde Staten 26037 landverhuizers aan. Een hevige orkaan heeft op de rivier Rappa hannock, in den Amerikaanschen Staat Virginië, een aautal vaartuigen van oestervisschers doon ver ongelukken. Zeven en twintig visschers kwamen daarbjj om het leven. De bekende astronoom Gill, aan het Kaapsche observatorium werkzaam, is bezig voor de Engel- sche admiraliteit een kaart te vervaardigen van den noordelijken hemel, waarop tot zelfs de sterren van de 9e grootte zullen voorkomen. De professor zal zijn kaart trachten te maken door rechtstreeksche afbeeldingen van den hemel te nemen door middel vau een photografische telescoop. KENNISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester eu Wethouders van Heusden roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer ge meente, geboren iu het jaar 1866, ten einde zich aan te geven ter inschrijving voor de nationale militie, waartoe ter gemeente-secretarie van den 1 tot 31 Januari 1885 gelegenheid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot 12 uur. Heusden, 15 December 1884. De Secretaris De Burgemeester. 1IEUSDJÜN, 16 Dec. t Naar wij vernemen zal eerstdaags door het departement Heusden, der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, het honderdjarig bestaan der Maat schappij feestelijk worden herdacht. t Sints onze laatste opgaaf is het water steeds wassende gebleven. Heden avond teekende de peilschaal alhier 4,28 M. -J- A.P. De oogen- blikkelijke was is echter weinig van beteekenis en in de laatste 24 uren slechts 4 centimeter. Het eiland Nederhemert is reeds een paar dagen ondergel oopen. Te Maastricht is val. Heden was de stand 45,02 M. met een val van 0,41 M. in de laatste 24 uren. Op het Bossche veld is de weg gedeel telijk onder en voor voetgangers niet meer begaan baar. Rijtuigen passeeren nog, maar waarschijnlijk zal dat morgen wel de laatste dag zijn. "t RIJSWIJK, 15 Dec. De lage waterstand van voor eenige dagen is thans in een hooge rivier veranderd geworden. De waarden /./Rotgans7' en //Manhuiswaard77 waren in de vorige week reeds ondergeloopenook de //Struikwaard* onder Giesen en Andel zal eerstdaags bij blij venden was ge ïnundeerd zijn, daar de rivier hier en daar reeds inloopt. t ANDEL, 13 Dec. In de gehouden raads vergadering van heden werd met algemeene stem men tot hoofd der openb. school alhier benoemd no. 2 van de voordrachtde heer G. W. Priester te Tiel. t DONGEN. Alhier is door de Leder-Indus- trie-Vereeniging aan mr. B. Iï. Bahlmann wegens zijn gewaardeerde houding onlangs, en steeds waar het de bevordering van dezen tak van nijverheid betreft, openlijk in de Tweede Kamer aangenomen, een warme dankbetuiging doen geworden. t WERKENDAM. Tot lid van den gemeen teraad alhier, tengevolge eener opengevallen va cature, is, met 50 van de 96 uitgebrachte stem men, als zoodanig verkozen de heer J. II. Perk. Op den heer II. Gay waren 45 st. uitgebracht. t DALEM. De stand der Waal is hier heden (Zondag) circa 3 M j- A, P.; de verschillende uiterwaarden om en bij Gorinchem zijn alzoo in gevloeid. De rijshakkers hebben de vlucht moeten nemen, en er blijft nog heel wat werk in de grienden over. TILBURG, 11 Dec. Het vooruitzicht dat na 1 Januari a.s. de vrijdom van grondbelasting vervalt voor nieuwe gebouwen, heeft hier eene groote leveudigheid in het bouwen teweegge bracht. Allerwege ziet men op dezen ongewonen tijd van het jaar timmerlieden en metselaars aan het werk. In jaren is zooveel niet gebouwd als thans. SPRANG, 13 Dec. Gisterenavond omstreeks 5 ure ontstond er brand in de landbouwers woning van Jaap de Roon, die geheel is in den asch gelegd en waarbij 1 geit, 1 kalf en 2 vette varkens zijn omgekomen van de meubelen, zoo van hem als van den medebewoner W. Glavie- mans, is nog al veel gered, doch granen, hooi en stroo is alles verbrand. Het huis en ook de in boedel van den eigenaar zijn verzekerd, doch zeer laag, zoodat hij veel schade zal hebben. Naar de oorzaak van den brand wordt een ernstig onderzoek ingesteld. nog al tamelijk wildrijk en jachtlustig is, moge dienen dat door 's Konings Commissaris in dit gewest niet minder dan 945 jachtacten voor den dienst 188485 zijn afgegeven. De Tweede Kamer verwierp Vrijdag met 35 tegen 33 stemmen het Wetsontwerp tot het ver- leenen van een subsidie voor de Internationale Tentoonstelling te Antwerpen. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben hunne goedkeuring onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Drongelen, strekkende tot opheffing der openbare school ta Drongelen. Het hoogste bod, dat voor het landgoed Alexan- dershof, gelegen in den Iloekschen waard en be- hoorende tot de nalatenschap van Z. K. II. Prins Alexander bij de veiling te Dordrecht werd uitge bracht, bedroeg 57.737.35. Twee-en-vijftig inwoners van Dordrecht hebben zich lot hun medeburgers gewend met een cir culaire, waarin zij ten behoeve der vestiging van een volkspark op de plaats van het buitengoed z/Merwesteyn77 geldelijke hulp vragen. z/Vele duizenden,77 zegt de circulaire, #zijn noodig en omdat wij z«o min mogelijk wenschen gebruik te maken van den steun der gemeentekas, welke ons ,/bij alg§meene deelneming der burgers77 welwillend is toegezegd, vragen we in de aller eerste plaats aan u deze circulaire in te vullen met het schenken eener vrijwillige bijdrage.77 Belangstellenden kunnen, behalve door een gift, ook door voorschot, hetzij renteloos, hetzij met eene gewaarborgde rente van 3 pCt., tot de ves tiging van het volkspark medewerken. Aan het ,/N. v. d. D.77 is door een deskundige verzekerd dat geen der vijf tot de besloten me dedinging toegelaten Amsterdamsche beurs-ont- werpen kan worden verwezenlijkt voor minder dan het dubbele der voor de nieuwe beurs ge raamde som. De lichtgevende verf maakt in het buitenland grooter opgang dan bij ons. Toch zou het in ons land, met zooveel water en kromme wegen, op vele plaatsen eene weldaad zijn, indien de witte paal of het witte hek, dat als herkenningsmiddel dient voor hen die des nachts er langs gaan, met lichtgevende verf was bestreken. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren D. Tobias tot 2 jaar celstraf en /'200 boete. Als gerucht verneemt het „Hbl.77, dat het lijk van den vermisten mijn ingenieur H. C. Stork, door een schipper in de llaagsche vaart zou zijn gevonden. Het fliuke gedrag van kapt. Van der Zee bij den brand van zijn schip de //Maasdam77 is be kend en heeft hier te lande van vele zijden waar dering gevonden. Dat het ook elders op prijs wordt gesteld, blijkt o.a. uit een ons toegezonden artikeltje in de te Cedar-Rapids (Iowa) verschij nende //Evening Gazette77. Onder het opschrift: „Een held77 schrijft dat blad//Indien koelbloe digheid, onversaagdheid en tegenwoordigheid van geest bekroond worden met de gelukkige redding van verscheidene menschenlevens, dan mag wel in wijden kring de aandacht er op gevestigd worden. Het stoomschip //Maasdam77 is onlangs een prooi der vlammen geworden. Het telde aan passagiers en manschappen 186 koppen. Eenige uren achter een was de boot van binnen geheel en al vuur; ten slotte werd het dek opgelicht onder een vree- selijke ontploffing. Toch viel er geen enkel men- schenleven te betreuren. Mannen, vrouwen, kin deren, allen werden nog gered. Deze gelukkige uitkomst mag geheel worden dank geweten aan den onverschrokkon moed van kapitein Yan der Zee, een jong zeeman van 30 jaar, die nog pas voor vijf maanden als gezagvoerder was aange steld. Door zijn koelbloedigheid, zijn krachtig be roep op ieders kalm overleg, zijn oversaagden moed en persoonlijke heldhaftigheid hield hij zijn scheeps volk in bedwang, wist hij het 8 uren lang aan de pompen Ie houden, gelukte het hem het vuur tot het onderdek te beperken kortom voorkwam hij alle gevaar voor het leven der passagiers, van wie niet een enkele letsel bekwam, terwijl ze allen met groote zoig in de sloepen werden overgebracht. Hij bedwong een telkens dreigende paniek door zijn krachtige optreden en door het vertrouwen hetwelk zijn heldenmoed inboezemde. Hij spreidde daarbij een zelfbeheersclnng ten toon, alsof er niets ongewoons gebeurde; hij bracht kalmte onder de verschrikte vrouwen, stelde de kinderen gerust en wist allen te bezielen. Zoo mag wel zeker den naam van kapt. Yan der Zee, den fiiuken Hol lander, met loftuitingen overladen en hij zelf om zijn houding en gedrag anderen teu voorbeeld ge steld worden, opdat zij de kracht en waarde van moed en zelfbeheersching in tijd van moeielijke gevaren leeren op prijs stellen.77 (H. Crt.) Het knaapje dat den 8n November in bet Bois de Boulogne werd gevondon door mej. 0., heeft zich thans het een en ander herinnerd. Het jongetje heet Fernand. Hij kent den naam Leroy, dien van Clothilde en ook dien van de stad Boulogno. »Zijn vader, zoo vertelde hij, had paarden en rijtuigen, zijne moeder droeg zijden kleederen en hij woonde in oen huis met een grooten tuin. Papa en mama spoelden piano. Eens had papa zoo vertelt Fer nand een groot gat in het hoofd en geen neus meer na oen sterken slag, die pang! deed. Papa vielen sloot de oogen.« Mama was er bij toen papa dood was. Zij heeft Fernand de oude, vuile kleertjes aan getrokken, die bij aan had, toen men hem vond. Mama had gezegd: »Ga heen!« Hij was op een boot gebiacht. Als het kind een stoomboot hoort fluiten, krijgt het nog don schrik op 't lijf. In den slaap roept hij herhaaldelijk: »Papa, papa!« De dames van Cannes hebben een inschrijving geopend om aan Mm Hugnes een monsterbonquet Do Fransche generaal Fleury, gewezeD gezant te Petersburg, is plotseling overleden. H. J. van Eggelen. Honcoop. o t Als een bewijs dat de provincie Noordbrabant

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2