Plu de JONGH, Sigaren-F abrikant HEUSDEN. BI LL ARTFABRI EK. Wll OER, 317de Staatsloterij. Boekaankondiging*. Gemengd Nieuws. Hellers Speelwerken. ADVERTENTIEN. MARKTBERICHTEN. De notaris VERBERNE te 4,98.00 hectaren puik WEI LAND, „de Steltkamp'' in den Hilschen polder onder Meeuwen, ingezet en ver hoogd tot slechts 4400. MULLER JLSKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Vesn bij Heusden. Wed. W. L. Kuijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PKIJZEN. Boompjes 53, Rotterdam. Verzending van VischFruit en Boter. Aan het „N. v. d. D." wordt uit 's-IIage ge schreven Even na St. Nicolaas las ik het verhaal van een afschuwelijke „grap", te 's-Hage jegeus een paar ongelukkige menschen uit den burgerstand bedreven. Dat truf ur'j bijzonder. Ik weet echter uit diezelfde stad gelukkig ook van eene aller liefste verrassing, aan eene oude grootmoeder be reid, die met hare twee kleinkinderen in een afschuwelijk, ongezond krot leefde. Dat oude ruenschje kreeg eerst voor St. Nico- laas eene breimachine cadeau, door de zorg van eenige raenschlievende jonge meisjes, die bij vrien den en kennissen geld ophaalden om haar doel te bereiken. Diezelfde jonge meisjes wisten tegen St. Nicolaas een klein, gezond, frisch kamertje voor de arme grootmoeder te huren, even duur in huurprijs als hetgeen het oude menschje be woonde. Het kamertje werd aardig gemeubileerd, een knap bed met toebehooren en een kook- kacheltje er in geplaatst, en een aardig voor ziene linnenkast maakte, dat de grootmoeder zichzelf en de twee kinderen goed kon kleeden. Op den morgen van St. Nicolaas werden de kinderen gebaad, schoon aangekleed en 's mid dags de oude moeder met de kinderen in die, voor haar zoo rijk gemeubileerde en gestoffeerde kamer gebracht. Vindt u dit niet een lieve vrien delijke verrassing voor een oud menschje, dat buiten haar schuld tot de diepste armoede was vervallen Ik geloof dat het een goeden indruk zou maken, wanneer als pendant van die wreede aardigheid uit den Haag, aan uwe lezers toch ook deze edele en lieve weldaad werd medege deeld. Waar iets slechts gemeld wordt, zie ik er zoo graag iets goeds, wat óók gebeurd is naast vermeld. Uit een lossend schip aan de Handelskade te Amsterdam zijn Vrijdag 17 schuitjes tin gestolen. De daders zijn nog onbekend. Het tin is gemerkt J. E. N. Te Nijmegen is de achtergevel van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Een opper man werd daarbij onder het puin bedolven. Zwaar gewond werd hij er onder vandaan gehaald. De landbouwer De J. te Wildervank is Woens dagavond, waarschijnlijk door de duisternis te water geraakt en verdronken. De voerman H. E uit Wjnsura die met kar en paard een partij tabak van Winsum naar Druten vervoerde, geraakte onder weg door het schrikken en op hol gaan van zijn paard onder de kar, waarvan een rad hem over buik en borst ging, tengevolge waarvan hij zulke uit- en inwendige kneuzingen bekwam, dat hij in deerniswaardigen toestand op den weg liggende, werd gevonden. Hij is aan de gevolgen overleden. In de boerderij „Het Torentje" bij Amsterdam is ingebroken en heeft men uit een kabinet ƒ1500 aan geld en papier ontvreemd. Tegen een rijks veearts te Tiel is voor de zesde maal proces-ver baal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, en zulks na reeds 2-tnalen te zijn veroordeeld. Teu huize van den loods P. J. Cornelissen, te Zaandam, op het Vinkepad, is Vrijdag j.l. het volgende voorgevallen. Er was dien dag familie over geweest, en Cornelissen geleidde zijne gas ten des avonds naar den trein van 8 u. 52 in., terwijl zijne vrouw alleen thuis was gebleven. In dien tusschentijd trad een haar onbekende kerel het huis binnen en sprak der vrouw op bruta len toon toe: „ge moet mc geld geven." Toen de vrouw antwoordde: „ik heb geen geld," was zijn wederantwoord„ge moet geld in huis hebben." Tengevolge van deze op luiden toon ge sproken woorden schoot de New-Foundlander uit het achterhuis toe, viel op den indringer aan, drong hem de deur uit en wierp hem ter aarde. Hij stond op en maakte zich uit de voeten. De vrouw was door het gebeurde te verschrikt om zich iets van het uiterlijk van den brutalen in dringer te kunnen herinneren. (Z. Ct.) KERKNIEUWS. FINAAL YERKOOPEN: Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen.- naar Berg-Ambaeht, P. Bongers, cand. te Nieuw- Lekkerland naar Haulerwijk (toez.), A. Waarden burg, cand. te Utrechtnaar Zeist en Serooskerke, Ringnalda te Loon-op Zand naar Eerbeek, H. J. Bergsuia te Druten naar Soeterwonde, A. van Hazelen, cand. te Amersfoortnaar Zuidland, J. L. Tichelaar te Ouddorp; naar Ondelande, Wolterink te 'a Gravenmoer. 2e Klasse. Trekking van 15 Dec. Prijzen van 100 en daar boven. Prijs van ƒ5000: no. 6251; 1000: nos. 1803 en 16144; ƒ400: no. 11928; ƒ200: nos. 3213, 4635, 14338 en 17461; ƒ100: nos. 2087, 8714, 10457, 11779, 13344 en 19835. oefenen, achten wij het onmisbaar. De illu3tratien trekken terstond aan om het nummer ter hand te nemen en de tijd is voor een ieder te vinden om een nummer per week door te lezen, waardoor men niet alleen die taal onderhoudt, maar tevens daarin nog vorderingen blijft maken. Uitgegeven te Brussel, heeft dit geïllustreerd blad zijn hoofdbureau voor Nederland te Amsterdam gevestigd, zoodat zijn prijs hier te lande circa geljjk is aan dien voor België. Wij ontvingen ter aankondiging No. 1 van den 15en jaargang van ^'Illustration Européenne«, een weekblad dat hier met den dag meer bekend be gint te worden en zoowel door zijn keurige illustra- tiën, zyn goedkoopen prijs als zyn gemakkelijk te vertalen tekst een tal van abonnés telt onder het opkomend geslacht. Vooral voor hen, die eenigen tijd de school verlaten hebben en niet meer in do celnwnhfiid ziin zich in de Fransche taal te bliiven Als een middel om het aanhangen van sneeuw aan de hoeven der paarden te voorkomen beveelt een Dnitsch landbouwkundig blad het leggen van plakjes gutta-percha tusschen de hoefijzers aan. Die plakjes worden vooraf in heet water gewarmd en by het inleggen of uitnemen zet meu de hoeven der paarden in goed warm water. Zulk opvullen met gutta-percha is ook zeer goed voor paarden, die wat gevoelig zijn aau de hoeven en het helpt in de sleeuw beter dan het insmeren met ret of zeep. Misschien is dit laatste ook wel voor menschen- schoenen dienstig. Van den Poolschen tenor Mierzwinski, die in den laatsten tyd overal, waar hij optreedt, furore maakt, wordt verteld, dat hij zelfs de hooge Es met borststem kan zingen en dat by 32 opera-partyen kent. Hij zal, na te Berlijn gastvoorstellingen te heb ben gegeven, een kunstreis door Duitschland maken. Hy krijgt 300 Mark per avond. Een concert, dat hij te Weenen gaf ten behoeve van het journalis- teufonds Concordia,* bracht 8000 fl. op, vandaar dat een grappenmaker hem den bijnaam >Magne- tische Pool* gaf. In 't holst van den nacht werd onlangs op de heftigste wijze gescheld aan de woning van een tandarts, te Petersburg gevestigd, alsof do gansche straat in brand stond. De bewoner vloog met schrik het bed uit, opende Let raam der voorkamer en bespeurde vóór zyn deur een hem onbokend heer in zyn pels gewikkeld, vergezeld van een dame, insgelijks in een pels. In 't zelfde oogeublik riep de vreemdeling op bevelenden toon hom toe: »Doe open dokter Doe opentrek deze dame terstond een tand uit!« In eou oogwenk was de dokter beueden, opende de deur en onverwijld stormde de vreemdeling naar binnen met do dame, die bittor weende en sidderde over haar gansche lijf. Ver oorloof me, mijnheer,zeide de dokter, »dat ik naga of het noodig is om tot die kunstbewerking over te gaan. Er is wellicht een minder pijn 1 ijk mid del, dat evengoed is.« sGeen tegenwerping hoor je,riep do vreemdeling uit. »Ik duld zeniet. Trek haar terstond een tand uit, het doet er niets toe welken je trekt, maar een moet er uit. Ik geef je 25 roebels en als het heel moeielijk gaat en het trekken veel pijn veroorzaakt, dan betaal ik je 50 roebels voor je moeite!* Zoo iets was onzen dokter nog nooit ovorkomen en 't gevolg daarvan was dat hy do noodige ophel dering vroeg. »Je vraagt om opheldering?* schreeuwde de vreem deling. ^Opheldering vraag je? Bost, je zult ze hebben. De dame, die daar zit, is mijn vrouw; ja, dat is mijn vrouw. Heden nacht staat ze plot seling op, kermt en klaagt over hevige kiespijn en zegt, dat zo zoo spoedig doenlijk de hulp van een tandarts gaat inroepen. Nooit heeft ze vroeger over kiespyu geklaagd en nu moest zij een, twee, drie een tand doen uittrekken. Dat kwam mij heel zonderling voor. Na me een oogenblik bedacht ie hebben, sla ik voor, om haar te begeleiden. En wat antwoordt ze daarop? Ze zou met de dienst maagd naar een tandarts gaan en ik moest maar tehuis blijvm, bij de kinderen*, mynheer. Ik laat me schijnbaar bepraten en mijn vrouw verlaat met do dienstmeid bot huis, in een droschky en ik ze na in een droschky. Mijn vermoeden dat de zaak niet richtig was, wordt weldra bevestigd, want weet je waar ze heenging, mijnheer! naar myn club, waar een gemaskerd bal wordt gehouden; daar rijdt ze heen, Eu waarom dat laat zich vatten Ik snel haar na do trap op, haal ze in, pak haar bij don arm en dwing haar mij te volgen. Si op haar in 't rijtuig en zeg: nu zal je er aan goloo- ven; nu zal je een tand worden getrokkeu en dat moet gebeuren ook!* In eenen adem had de vertoornde echtgenoot die woorden gesproken. »Nu heb ik u de gevraagde opheldering gegeven,* zoo liet hij er opvolgen; 't is uw beurt trek haar een tand uit, hier is een bankbiljet van vijf-en -twintig roebels ter belooning. De dokter weigerde echter natuurlijk aan den brutalen eisch van den vertoornden echtgenoot te voldoen. »Ik help de lijdende menschheid, maar ik bon de beul niet, mijnheer!* zoo luidde zijn antwoord. »Dan vooruit!* riep de vreemdeling met barsche stem, schor van woede en hy sleepte de weenende, snikkende vrouw de kamer uit, de trap af. Vloe kende als een bezeteue wierp hy haar in de droschky en gaf aan den koetsier het adres op van een an deren tandarts. Of hy zyn dool heeft bereikt, is tot heden niet bekend geworden, zoo verzekert de Petersburgsche Herold, waaraan dit voorval is ont leend. Te Berlijn stond dezer dagen een koetsier voor het gerecht, die beschuldigd was van het spelen in vreemde loterijen, wat in Duitschland verboden is. De man kwam in oen splinternieuw pakje ter terechtzittiug en scheen zich de zaak niet biiz mder hard aan te trekken, want hy wenschte den pre sident heel vriendelijk goeden morgen. Goeden morgen vriendzeide de president, »je hebt in de Saksische loterij ge-peeld, niet waar?* »Ja«, sprak de aangeklaagde, »on ongemakkelijk ook*. »Maar dat is verboden en daarom moet je eene boete van drie mark betalen »Daar heb ik niemendal tegen*, antwoordde de koetsier. »Je hebt toch wat gewonnen, hoop ik?« ver volgde de president. »Dat, zoude ik meenen*, vertelde onze vriend die danig in zyn nopjes was »myn nummer is er met vijftig duizend mark uitgekomen*. »Dau feliciteer ik je van harte*, riep de voor zitter. >Dank u wel, wilt u soms ook eeu geluks- nummertje?* »Dankje«, sprak de voorzitter, goeden morgen*. »Goeden morgen*! antwoordde de koetsier en ging weltevreden heen. Verleden week zou een dame uit een hotel te Pariis vertrekkenzii zond haar koffers ner waeron Wij hadden reeds meermalen gelegenheid om hier een woord van lof te spreken over de voortreffelijke eigenschappen der Speelwerken uit de "Fabriek van den heer J. IT. HELLER te Bern (Zwitserland). Niet alleen op grond dat Hellers Speelwer ken door de jury van bijna alle tentoonstellingen, het laatste in 1881 te Melbourne en in 1883 te Zurich, de eerste prijs en in den loop van dit jaar te Nizza en te Krems de gou den medaille toegekend werd, vinden wij opnieuw aanleiding om de aandacht onzer lezers op genoemde fabriek te vestigen, maar wij doen dit hooflzakelijk omdat wij overtuig! zijn, dat er voor het aanstaande Kerstmis- en Nieuwjaarsfeest toch eigen lijk op het gebied der kunst en industrie geen artikel te vinden is dat geschikter als Kerst-Cadeau kan aanbevolen worden dan een Hellersch Speelwerk. Waar prijsbepaling en voorwerpen van nut dikwijls het teeder gevoel geweld aandoen, zijn deze Speelwerken bijzondei' aan te bevelen. Ja, men mag met recht zeggen dat er niemand is, die zoo'n voorwerp niet met vreugde ontvangt. Is er in moeilijke omstandigheden des levens, wanneer men zich verlaten en verbitterd voelt, betere troosteres denkbaar dan de muziek? Zijn er, helaas, niet oneindig veel menschen, die door ziekte aan hun kamer gekluisterd zijn en deze wereld taal aller harten moeten ontberen? Hierbij komen nog al degenen, die zelf geen instrument be spelen en door hun beroep of door te grooten afstand van de stad verhinderd zijn Concerten en Soirees bij te wonen en zich het genot van goede muziek te hooren, moeten ontzeggen. Deze allen, alsmede HH. geestelijken kunnen wij daarom niet genoeg aanraden zich een Hellersch Speelwerk te verschaf fen, nog te meer daar de fabrikant het repertoire van ieder, zelfs van het kleinste werk met smaak regelt en zoodoende zijn klanten steeds met de nieuwste uitgaven der ruuziek- litteratuur op het gebied van Opera, Operetten en Dansmuziek, alsmede met de volksliederen der populairste toonzetters, bekend maakt. Hierbij mogen wij ten slotte niet vergeten aan te merken dat het groote aantal dankbetuigingen van Particulieren, Hotelhouders, Restaurateurs enz. juist voor deze laatstgenoem den een goeden wenk moet zijn om met het aanschaffen van een Hellersch Speelwerk voor hun inrichting niet te dralen. De ondervinding heeft toch geleerd, dat in de meeste gevallen het aantal bezoekers yan zoo'n inrichling, uitsluitend tengevolge van het plaatsen van zulke prachtige werken, verdobbeld, ja, verdrievoudigd is, en dat de kosten van aanschaffen de be taling wordt gemakkelijk gemaakt in korten tijd terugverdiend waren. Dezen winter worden wederom 100 van de Fraaiste Werk- n ten bedrage van frs. 20,000 als Premie verdeeld, en kan zelfs de Kooper van een kleine Speeldoos in het bezit van een Groot Werk komen, daar voor iedere frs. 25 een Preiniebewijs ver strekt wordt. "Rijk geïllustreerde Prijslijsten benevens het plan worden op verlangen franco toegezonden. Wij raden een ieder ook voor Kleine Speeldoozen, zich steeds direct tot de Fabriek te wenden, daar er behalve te Nizza, nergens Depóts zijn en zeer dikwijls Vreemde Werken als echte Hellersche worden aanbevolen. Men wordt verzocht er vooral op te letten, dat ieder Werk voorzien zij van den naam van den Fabrikant J. H. HELLER, die ook leverancier is van bijna alle Hoven en hooggeplaatste personen. heen en wandelde zelf naar haar bestemming. Maar eerst betaalde zij haar rekening voor de kamer die zij had bewoond en voor de gemaakte verteringen. Toen ze vertrokken was ontdekte de hotelhouder dat het elegante penduletje van den schoorsteen was verdwenen. En bij 't verzenden i der koffers had hij 't nog gezien. De dame zelf moest dus de diefegge zijn. Hij volgde haar en sprak haar op straat er over aau. Zij was buiten zich zelf van woede over zulk een onbeschaamd heid. Onze hotelhouder liet zich niet afschrikken en deed de dame naar het politiebureau brengen. Daar gaf zij in uog heftiger woorden lucht aan haar verontwaardiging en zij was op 't punt van door gekrenkt eergevoel te bezwijmen, toen ting, lingeeu klokje 12 begon te slaan onder de tournure van de beleedigde Eva's dochter. Men be- gri'pt het overige. Reclame. Een Amerikaansch blad annon ceert: »Wij doelen hierbij aan de huwbare dames inede dat ouder onze abonnenten tal van jonge ongehuwde, degelijke en beschaafde jonge mannen behooren, die zich tegenover ons hebben verbonden om slechts een vrouw tot levensgezellin te nemen die een abonnement voor een vol jaar op ons blad heeft genomen.* Eeu redenaar in de klem. Op een onzer Noord-Hollandsche dorpen zou dezer dagen een spreker van een naburig dorp eene leesbeurt ver vullen. Om den invloed van de gure najaarslucht te ontgaan, gebruikte de redenaar zooveel grogjes, dat hij bij het opuuen der vergadering niet al te lekker was. Toch wilde hij zijn taak vervullen. Nauwelijks stond hij op den catheder of zijn tong weigerde hem baar gewonen dienst. Toen de man ontdekte dat hij een mal figuur maakte, bracht hij er met zware stem uit: »Ja, vrienden, 't zit er wel in, maar 't wil er niet uit!* Terechtwjjzing. Adjudant. Zie toch eens, hoe heerlijk de zon opgaat. Generaal Ijzervreter. Ik moet u doen op merken, mijnheer, dat ik voor particuliere aange legenheden van 's morgens elf tot twaalf uur te spreken ben. Verklaring. Wat is dat, vader: zaken doen Zaken doen Dat is geld verdionen met 't geld van andere menschen. Zoo de vraag zoo hot antwoord. Heer. »Han- nes! Hannes! kom je nu al weer uit do kroeg?* Hannes. »Nu, mijnheer! ik kan er toch niet a 11 ij d in blijven Eerste klasse. Portier (vindt een vrij sjofel gekleed heertje welbehagelijk in de wachtkamer le klasse op een sofa uitgestrekt) »Zeg, reis jij eerste klasse?* »Neen, derde klasse; maar ik wacht éérste klasse!* Chineesche spreekwoorden Het is gemakkelij ker duizend soldaten dan éen bevelhebber te vin den. Na den dood heeft ieder ledige handen. Schande gaat voorbij, schuld duurt voort. Als men haast heeft wil het paard, dat men be rijd, steeds achteruit. Bedelaars willen in geen vuil bed slapen. Een lamp is meer waard dan tien waaksters. Men wordt pas man als men bitterheden heeft ondervonden. Voor een goed paard is éen slag, voor oen wijs man éen woord voldoende. Nijd is even kwelleud als een zand korrel in 't oog. Een verstandig man is als het water, dat zich telkens voegt naar den vorm van het glas waarin het wordt gegoten. De le kwaliteit gold van 0.50 tot 0.52, 2e kwaliteit van ƒ0.48 tot 0.50, 3e kwaliteit van ƒ0.46 tot ƒ0.48 per Kilogram. Veel handel zoodat spoedig alles wa3 opgeruimd. De prys der boter was 1.02 a 1.12. tGORISCHEM, 15 Dec. Bij een aanvoer van ongeveer 220 stuks vee, was de handel heden alleen voor de beste soorten tame lijk vlug. Prijzen Eukele zware kalf koeien golden 250 a ƒ300; mindere kwal. 150 a 225; dito vaar zen 140 a 225. Melkkoeieu 150 a J 220. Vare koeien a HoLkeling ossen 80 a 100. Guiste Vaarzon 90 a f 120. Graskalveren 20 a 40. Nuchtere kalveren 8 a 18. Varkens, zware vette op levering 42 a 45 ct. p. KG.; minder zware 36 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 4.50 a 8. per stuk. De prijs der goêboter was 1.20 a 1.30 per KG.; der weiboler 1.a 1,10 per K.G. Kip-eieren golden 1.60 a 1.80 de 26 stuks. Ristarwe 8.4 8.25 Roode Tarive - 7.75 a 7.90 Witte Tarwe - 7.75 4 8.— Irdandsche Rogge - 6.25 4 6.50 Gerst - 5.75 4 6.— Haver - 3.75 4 4.25 Kookerioten - 8,50 4 9. Mestingerwten - 4 Duivenboonen - 6.90 4 7.25 ROTTERDAM, 15 Dec. TarweZws., VI. en Overm. 6.80 a 7.30 id. goede en mindere - 5.70 a 6.70 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a Rogge, puike Zws., VI. en Noordbr. - 5.90 a 6.20 id. goede en miudere - 5.10 a 5.80 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - .a Gerst, puike Zws. en VI. Winter - 5.10 a 5.40 id. goede en mindere - 4.40 a 5. id. puike Zomer - 4.80 a 5.20 id. goede en mindere - 4.20 a 4.70 Haver, inlandsche - 2.20 a 4.— Boekweit, Libau per 2100 kilo /175 a Erwten, nieuwe - 8.10 a 8.70 id. goede en mindere - 6.25 a 7.25 Mais, Amerik. Mixed 7.20 a 7.50; Odessa a Foxania J 7.20 a per 100 kilo. Kanariezaad, puik ƒ9.25 a 9.75 minder 8.a 9. Koolzaad en Lijnzaad zonder omgang. Heden overleed zacht en kalrn, in den ge- zegenden ouderdom van ruim 81 jaar, onze geliefde moeder en behuwdmoeder, Mejuffrouw AAGTJE BOLL, weduwe Dirk Buanderuorst. Uit aller naam H. BRANDERHORST. Eeten, 7 December 1884. t Ileusden, 13 Dec. De prijs der boter is 0.58 a ƒ0.60 per stuk van 6 ons. Eieren 6Y2 a 7U2 ct. per stuk. t Waalwijk, 12 D-ic. Vee. veel aanvoer, handel slap. Boter. Aangevoerd 1943 KG. van 0.89 4 1.03 per KG. 's HERTOGENBOSCH, 1 Dec. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vnl.tfl Ir.'i.lvprim vvnro.n luinirmf.wril917 ojnI- Dassen, zal aldaar, ter herberge van J. de Wit, op Donderdag 18 December 1884, 'svoormid dags 10 uur, de Wapens van HEUSDEN en A L T E N A. Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor 11. 1-.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3