PKbuit e land. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Thans nu hij in Amsterdam woont, komt zijn oude liefhebberij om 't oppertoezicht te houden over de ons bewakende mach ten weer boven. We begrijpen bijna niet hoe hij zich zoo lang daarvan gespeend heeft, tenzij het is om het nieuwe terrein te verkennen, 't Komt hem en zijn blad bijzonder in de hand, dat zich dezer dagen zulk een opzienbarend voorval heeft voorgedaan. Dat zal zijn oude zucht wederom aanwakkeren en de politie der hoofdstad moge op haar hoede zijn met hare huishoudelijke aangelegenheden, 't Zou ons niet verwonderen of de A. C. komt van tijd tot tijd nog 'teen en ander aan't licht brengen, want haar hoofdman ziet zeer scherp en ontdekt daardoor zaken, die voor ande ren onzichtbaar zijn. 't Is waar, de ontdekking van daden ge lijk die waarop de A. C. doelde is ver van vermakelijk, maar wanneer ze geschieden dan is 't duizendmaal beter dat ze geopen baard dan in den dooofpot gestopt worden. dat de heer Bruinsma, red. van 't Maandblad, hoewel hij over dat middel zeer afkeurend schreef, er toch voor zijn rekening reeds 72 flesschen van besteld had Do heer Grévy, plaatsbriefje oorste klasse van Parijs naar Montbarrey Mevrouw Grévy De heer Wilson Mevrouw Wilson Do kleine Marguérito (kinderen bene den 4 jaar betalen half geld) Gevolg van den president Vijf personen 2de klasse De meid, 3o klasse Omuibus van Montbarrey naar Mont- sous Vandrey, tien personen en een kind tegen 75 centimes de plaats binnon Totaal 63.75 63.75 63.75 63.75 31.90 208.45 31.90 7.85 steods zal trachten te verzachten en dat zij hem steeds iu trouwe liefde dienon wil. De presideut van de discoutokas der »Nieder Austrou Escompte-Geselschaftte Ween en, Lucas Jauner, die gevlucht was, mot achteilating van een tekort van 2,059,960 heeft zich iu Kierling van het leven beroofd. Hij werd gemakkelijk herkend. Men vond niet meer dan 24 bij hem. fr. 535.10 Idem terugreisfr. 535.10 fr. 1070.20 Moer verreist de President nietde rest, bijna 299,000 francs, moest hij dus teruggeven. >A1 gebruikto Grévy het geld,« zegt Figaro,» »om iu een massief gouden palankijn met zeven en-dertig witte olifanten bospannen, naar Mout- sous-Vaudrey te gaan met drie-en-veertig tenoren voorop, om te zingen Tiens, voila Grévy Mon coeur est ravi en elfduizend maagden achteraan om versche bloo men op het pad te strooien, men zou er niet tegen kunnon hebben, maar wat hij over heeft moet hij teruggeven. De verwerping van do 20,000 mark door den Duitschen Rijksdag ondanks Bismarcks aandringen, heeft het gevolg gehad dat te voorzien was alom in Duitschland is een storm van verontwaardiging opgestoken tegen zulk een Rijksdag. Sommige wan trouwende liedeu hebben zelfs al- gevraagd of het geene berekening van Bismarck is geweest om den Rijksdag aldus te doen dalen in de openbare mee ning. In elk geval toont Bismarck zich thans vrij wat kalmor dan men verwachten zou. Hij heeft geweigerd den Keizer eene ontbinding van den Rijksdag voor te stellen, niet alleen om dat. deze verwerping eene daad van persoonlijke vijandschap was en daarop geen parlement moet ontbonden worden, maar omdat valt te verwach ten dat de Rijksdag op zijne ongunstige beslissing terug zal komen. Niet constitutioneel besef maar berekening geeft ook hier den doorslag. Bismarck weet dat eene ontbinding eene nog sterker vijandige meerderheid in den Rijksdag zou brengeu, en de tegenwoordige, al ware het alleen om de gunst der openbare mee ning te herwinnen, zich haasten zal Bismarcks ge liefkoosd plan gesubsidiëerde Rijks-stoomvaartlij nen, goed te kenren. Omtrent de Congo-conferentie valt nog bij lange niet een eindresultaat te vermelden. Deze week gaat zij uiteen om den 5 Januari hare zittingen te hervatten. De conferentie zal deze week hare zittingen besluiten met een voorstel dat de betrokken mogendheden eene overeenkomst sluiten om te belet ten dat de inlanders in Afrika worden vergeven door brandewijn en andere sterke dranken.Dit is inderdaad te hopen. Het is allertreurigst als de beschaving door »vuurwater« moet gedoopt zijn. Do koloniale begeerten van Duitschland en daar mede de rnoeielijkheden voor Engeland, treden elke week meer op den voorgrond. Nn is weer de tijding ontvangen dat een Duitsch oorlogschip de vlag van hot Duitscho rijk heeft geheschen op een aantal eilanden in de Stille Zuidzee en op de noordkust van Guinea. De Engelsche bladen beginnen reeds een kalmer toon aau te slaan en zeggen dat er niets valt t« doen dan te boru^ten. Als het geldt den wedstrijd om kolonies te stichten, dan is het maar de vraag wie het eerst er bij is. Omtrent Zuid-Afrikabestaat groote reden tot zorg Men weet dat de buitengewone Engelsche commis' saris Warron mot 17,000 man oprukt naar Bechua- neulaud om de vrijbuiters» te verjagen. Thans evenwel begeven zich geheele scharen goed gewa pende Transvaalscho boeren naar dat land, om de Engelschen to bevechteu. Men zegt dat president Kruger de uiterste po gingen heeft gedaan om dit oprukken der Boeren te beletten, doch dat het hem niets heeft gebaat. Men kan dus met recht vrees hebben voor eene bloedige botsing tusschen hot Engelsche en Hol- landsche element in Zuid-Afrika en dan staat het te vreezen dat Duitschland een woordje zal gaan meespreken. Middelerwijl gaan de dynaraietmannen voort in Engeland verderf en vrees te zaaien. Nu is weder op geheimzinnige wijze het stationsgebouw te Wind sor (het verblijf der Koningin) in brand gevlogen. Er heorscht mot reden eene groote paniek ouder het volk, en men ducht bloedige wraak op de Ieren in do groote steden van Engeland. Omtrent den Chinecschen oorlog verneemt men niets, om de eenvoudige reden dat de Fransche veldtocht vrij wel mislukt is. Eerst als in Januari of Februari een 20,000 man zullen overgevoerd zijn naar China, zal wat de telegraaf aan het Fiansche kabinet meldt, voor een deel weder open- biar worden. Te Brussel is een nieuw circus, het Cirque Pie- rantoni, geopond. De aantrekkelijkheid er van be staat in varkens die in de hoogere rijschool gedres seerd zijn en barrière-springen, en ganzen, wier vernuft en scherpzinnigheid bewonderd wordt. Bij do bohaudeling der EVansche begrooting heeft de Prins De Léon, zooals do hertog Do Roshan- Cbabot gewoonlijk genoemd wordt, geïnterpelleerd over de 300,000 francs reiskosten, die voor den President der Republiek uitgetrokken zijn. Er is niet naar geluisterd, maar »Figaro« rekent uit dat de President van die som 298,929 francs en 80 centimes overhoudt, die hij moest teruggeven. Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit Cofliin China, hebben do Chineezen den katholieken zendelingen Reyssac, iu zuidelijk Tonkin, ver moord en worden de kathoHeken daar algemeen vervolgd. Een jeugdige dienstbode van Lyon Louise Tracy, in dienst bij eene familie te Hyères ontving dezer dagen het bericht dat zij 632.000 frs. had geërfd. Het geld kwam van een verren bloed verwant, dien zij nooit gezien had en uauwlijks bij naam kende. Op eene vergadering van socialisten, Zondag te Parijs gehouden, zijn de volgende besluiten ge nomen huishuur beneden 500 fres. wordt niet be taald, zoolang de crisis duurtonverhuurde wo ningen worden door hen, die geen huur kunnen betalen, in bezit genomen de werktijd mag niet langer zijn dan acht urenonder de werklieden moeten 500 millioen worden verdeeldvan deze besluiten wordt mededeeling gedaan aan do Kamer. Op eene vergadering van anarchisten waren alle sprekers hot eens dat dadelijk geweld moet worden gebruikt. Tou slotte stelde de voorzitter voor, dat bij de deur een papier met den naam van den Minister van Binnenlandscho Zaken, Waldeck Rousseau, zou worden opgehangen en dat alle aanwezigen, ten teeken hunner verachting, er op zouden spuwen. Hot spuwen begon, maar daar ook hot publiek op de galerij er aan meedeed en meostal niet het papier, maar wel bet publiek iu de zaal trof, ontstond er weldra eene algemeeuo vechtpartij Door eene Loudenscho firma is het contract ou- derteekend, waarbij zij aauneemt vijftien duizend mijlen van de Culebra-sectie voor het Panama kanaal te graven. Het werk zal minder dan acht francs per meter kosten en binnen twee jaar vol tooid zijn. Een groot aantal Enropeesche arbeiders zal in dienst genomen worden. Het drogo seizoen is ingetreden. De gezondheid der werklieden is goed. Het werk komt voornit. HEUSÜJEN, 22 Dec. t De heer D. Duijser alhier vergastte Vrijdag 1.1. de leden met hunne dames van het departement Heusden der Maatsch. tot Nut van 't Algem. op een aangenamen avond. Na in eene voorafspraak te hebben medege deeld, dat hij uit een beginsel van piëteit tot dit besluit was gekomen, om daardoor de kas van het departement ook tot andere doeleinden te kunnen doen strekken dan uitsluitend tot ver goeding van uitschotten op algemeene vergade ringen, ving hij zijne rede aan, waarvoor hij als onderwerp „de Hoed" had gekozen. Op gezellige, onderhoudende wijze wist de spre ker zijn onderwerp te behandelen, nu en dan daaraan een komische tint gevende en daarbij dat onontbeerlijk hoofddeksel van af de eerste tijden, onder al zijn vormen, tot op den tegenwoordigeu tijd voorstellende. De spreker legde daarbij het bewijs af, dat hij zijn onderwerp niet en bagatel heeft willen behandelen. Het geheel gaf blijken van grondige studie, waarbij hij door zijn ge schiedkundige, maar ook maatschappelijke kennis, vereenigd met eene losse voordracht, een keurig geheel deed verrijzen. Als bijdragen leverde de spreker nog enkele voordrachten, als: „Een ode aan een kind", door Nic. Beets, „De opwekking van het kind van Jairus", door B. ter Haar, „Abdelkader", door B. ter Haar, alsook tot afwisseling op deze ernstige gedichten „Eene vrijage", door W. J. van Zeg gelen. Deze dialoog, met de jongejHffr. Duijser uitgevoerd, viel zeer in den smaak en de laatste gaf door haar natuurlijk spel, duidelijk blijken van een goeden aanleg te bezitten. „De zieke jongeling", van J. van Beers, werd blijkbaar gegeven om den heer Scholten in de gelegenheid te stellen daarop de parodie voor te dragen, die bijzonder de lachspieren der toehoor ders in beweging bracht. Do aanslag op London-Bridgo. Het is go- blekou dat de schade aan de brug veel grooter is dan aanvankelijk werd gedacht, hoewel voor het gevaarte geen vrees voor instorting bestaat. Bij laag water heeft men na kunnen waarnemen, dat do plek door do samenzweerders zeer goed gekozen is, in verband met orustaudigboden die vroeger naar aanleiding van den bouw der brng bekend waren geworden. In sommigo pijlers toch waren gaten gelaten, die echter voor eenigo jaren door zwaar tralieweik werden beschut, toen van een voorge nomen aanval op de brug iets bij de politie uit lokte. Juist op deze plaatsen echter is de poging nu beproefd, maar mon vond het traliewerk en hing toeu hot ontplofbare materiaal daaraan op. Hot is zeker, dat dit materiaal op hot oogenblik der ontploffing onder water lag, en dat oen zeer groote hoeveelheid is gebruikt. Do politie is op het spoor van de twee personen die een schuit hebben gehuurd te Queenhithe, an derhalf uur voor do ontploffing, wolk vaartuig ver mist wordt. De mannen hadden bij den eigenaar vroeger herhaaldelijk eon schnit gehuurd. Het was niet mogelijk de misdadigers van de brug te zien, terwijl zij aan het werk waren. Tu sommige streken van Hongarije is aan den eersten ij zei van het jaar eeu alleraaidigst gebruik verbonden. Als een verloofd jongman des morgens ziet dat de straten glad zijn, gaat hij zijne aan staande bezoeken en bestrooit zijne kleederen dan geducht met zand en aarde, alsof hij onderweg on gemakkelijk gevallen is; dit beteekent, dat hij zich nooit door moeiolijkheden en bezwaren zal laten weerhouden, om naar zijne uitvei'korene te snellen en haar bij te staan. Hel meisje maakt d larop zelve de kleederen van ha ren aanstaanden echtgenoot schoon on geeft daardoor symbolisch te kennen, dal ,1 de zorgen des ""»ns. A'e hii 1 "'gen hebben Wij zijn liet geheel met den voorzitter eens, die bij bet sluiten der vergadering te kennen gaf, dat als een ieder straks naar zijn hoed zal grijpen om huiswaarts te keeren (woorden in navolging van den spreker) de gevoelens eenstemmig zullen zijn, dat wij een genoegelijken avond hebben door gebracht niet alleen, maar dat onder de leden verschillende werkkrachten aanwezig zijn, die slechts gekend moeten worden om naar verdienste te wor- den gewaardeerd. Hij zeide daarop den spreker, inzonderheid ook de jongejnff'r. Duijser, alsook den lieer'Scholten dank en hoopte, wanneer wel dra de medewerking van de verschillende leden voor een muziek avond, afgewisseld door voor drachten, zal worden opgevraagd, zij zich dan door dezen avond zullen opgewekt gevoelen om aan die uitnoodiging gevolg te geven. t Bij aankomst van de schroefstoomboot van 's Bosch op Heusden, op Zaterdag-namiddag, was een der passagiers, een flinke koe, niet ge negen om den gewonen weg te volgen en zich naar wal te begeven, maar sprong liever te wa ter om haar bedrevenheid in het zwemmen te toonen. Dom als een koe, koos zij daarbij de verkeerde richting en zette noord-oostelijk koers, alwaar zich thans een zoo ruime watervlakte ver toont. Zij zou het er vermoedelijk slecht hebben afgebracht, indien niet een schipper, die hier in de haven tijdelijk vertoeft, met A. Hartogh al hier, ze in een bootje hadden nagezet en gezorgd dat de kop boven water bleef. Zoodoende werd eindelijk het veerhuis op het eiland bereikt, al waar het zwemlustige dier meer dood dan levend op stal werd gebracht. Ze zal daar vooreerst als logee moeten vertoeven, daar voor het tegen woordige het veerhuis een eiland op het eiland is en dus van daar vooralsnog geen gelegenheid tot vervoeren is. t Als eene bijzonderheid wordt ons mede gedeeld dat een paar dagen geleden, dus kort voor Kerstmis, het gras gemaaid is op het exer citieveld achter de kazerne alhier. fHet water blijft hier nagenoeg ter zelfde hoogte, üe peilschaal wees heden aan 4.06 M. -\- A.P. In de laatste 24 uren met een val van 4 centimeter. fTe Maastricht wordt geregeld was waar genomen. Aangezien echter de Rijn geen bij zondere was aangeeft, heeft de Maas dit jaar gelegenheid een gedeelte van zijn water in de Waal te storten, waardoor bier de was niet plaats heeft, die anders onrermijdelijk was. t HERPT, 19 Dec. Nauwelijks bracht de f „Staats-Üourant' mer 1 u Buijs, gemeentesecretaris, tot burgemeester was benoemd, of allerwege werd de driekleur ontrold cn tegen den avond bracht de Harmonie „de Eendracht" den benoemden burgemeester eene serenade, waarbij de heer A. van Ilerpt namens genoemd gezelschap een gepaste rede hield. t 22 Dec. De zoon van v. d. P. alhier, die bezig was een bootje in het Oude Maasje vast te leggen, gleed uit en geraakte te water, doch het mocht hem gelukken met veel krachts inspanning weder liet dronge te bereiken. t HED1KHUIZEN, 16 Dec. Tot gemeente secretaris alhier is benoemd de heer A. C. Eekels. t SPRANG, 21 Dec. Door den raad dezer gemeente is gisteren benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school Mejuffrouw D. D. van Buuren te Meeuwen, kweekcling der Rijkskweek school voor onderwijzeressen te Haarlem. tDoor den heer W. F. G. L. Elhorst, eerste onderwijzer aan deze school, is om redenen van gezondheid eervol ontslag aangevraagd. tDoor 't, kiescollegic dezer gemeente zijn herkozen tot ouderling A. v. d. Hoeven en tot diakenen Jan Zwart en A. de Bie en gekozen tót ouderling M. van Escli. t BOMMELERWAARD, 20 Dec. Bij de een jarige verpachting van het veer over de Waal tusschen Tiel en Wainel is ingeschreven door de hh. G. van Stokkum, te Rotterdam, voor f 9451,50; J. G. van Westrhenen te Wamel, voor f 9300, en C. J. van Westrhenen te Eek en Wiel, voor 8520. t Blijkens kennisgeving van 's Konings Commissaris in Gelderland zal de jacht op klein wild in dit gewest gesloten zijn op Woensdag den 31 dezer met zonsondergang; volgens be kend gebruik, niet begrepen uitzonderingen. t De Bommelsche boomen-quaestie is eene nieuwe phase ingetreden. Naar men toch ver neemt, heeft de Dijkstoel te kennen gegeven zich met een slapersdijk tevreden te willen stellen, mits die naar behooren worde gelegd. Tiet blijft nu aan de „vroede vaderen" der stad overgelaten of zij hiertoe willen besluiten, als wanneer de boomen mogen blijven staan. Daaren boven zullen in dit geval eveneens de groote kosten voor het gedeeltelijk dempen der stads gracht worden bespaard en de gewenschte haven bij de gasfabriek verkregen. t NIEUWKUIK, 22 Dcc. „'t Kan verkeeren!" sprak Brederoo in zijn tijd en menig handelaar misschien heeft 't hem in gelachten nagezegd. Eenige hopverbouwers alhier gevoelen maar al-te- wel de waarheid van de lijfspreuk des dichters. Werd reeds voor den hoppluk was aangevangen f 60 per KG. betaaldruimden later tal van partijen op a f 50 tot f 40; thans is de prijs tot f 24 en minder gedaald. Enkele telers alhier hebben hunnen oogst nog niet, of slechts ten deele verkocht; waaronder één de Wed. T. die nog een pluk heeft van 2000 KG. In 't nabijgelegen Vlijmen heeft men nog meer der afwachters op rijzing der prijzen. Daar schat men de nog onverkochte hop op 10,000 KG. „Handel is handel!" Doch de hophandel is een eigenaardige. De meest vreemde tooneeltjes kunnen er van getuigen. Verkooper meent vaak den koop man te slim af te zijn en is dikwijls de dupe der historie. Nu weder de communicatie door den hoogen waterstand verbroken is, zal de handel weldra stil liggen en behouden de telers, wellicht tot groot nadeel, hunne gevulde zolders. - t DE WERKEN, c. a. In de jongste raadsver gadering dezer gemeente is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Sleeuwijk, de heer H. van Besooijeu te Leks- mond. t SLEEUWIJK. Aan den heer N. Buuman is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzer aan een openbare school alhier, onder dankbetuiging voor al de goede diensten aau he> onderwijs alhier bewezen. Dat hij in zijne nieuw betrekking te Baarn voort moge gaan nuttig werk zaam te zijn voor het opkomend geslacht, dar zal het hem voorzeker ook daar niet aan onder scheiding ontbreken. f DALEM. Naar men uit goede br»n verneeir zijn de heeren Du Croo c. s. te Gorinchem onderhandeling getreden met de Nijmeer stoomboot-maatschappij, tot aankoop van eer raderbooten, met het plan om deze tot van passagiers en vrachtgoederen in de brengen tusschen Gorinchem en Rotterdr Door den heer W. E. Willink Ketje' sioneerd kapitein der infanterie van leger, te Leiden woonachtig, is eei de Tweede Kamer gezonden, waarin i. meldende dat hij den 13eu Maart 1882 toenmalisen commandant van het Iud v. wsan Ln*< fHerplaatsing wegens misstelling.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2