eene Dienstbode, VAN M00CK, VE1KOOPEN: Gemeente-gronden, HEUSDEN. Verpachten BURGERLIJKE STAND. 317de Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. ADVERTENT1EN. Openbare Verkooping ANDEL en YEEN. Notaris De G ikk te Heusden, Openbare Verhuring liet GRASGEWAS van de wallen, van de zijbermen IHerptschen en Oudheus- denschen weg en langs den Demert, alles om te hooien; in perceelen zooals is af gebakend. Gemengd Nieuws. gewapend naar het huis begaven, het genoegen niet mochten smaken de. brutale nachtelijke be zoekers te ontmoeten. Bij onderzoek werden op verschillende plaat sen bij het hui- lucifers gevonden Door den heer L. Hanedoes is aan de nacht wacht voor zijue waakzaamheid een prachtig ge weer met dubbelen loop ten geschenke gegeven. Naar men verneemt heeft op den dijk nabij dit bosch (Kraaiveld) eenige dagen geleden eene poging tot aanranding plaats gehad op een daar voorbijrijdend koopman, welke door het lossen van revolverschoten en de zweepslagen die hij het paard toediende is ontkomen. Verlangend wordt door menigeen uitgezien dat het de politie eens moge gelukken door hun ijve rige pogingen er een in 't net te krijgen. t SLEEUWIJK, 23 Dec. Het schip, 't welk Zaterdag jl. door den hoogen vloed en storm van 'i anker was gegaan en nu tegen den dijk nab:j de pastorie op het land zat, is na veel moeite hedenmiddag weer in 't water gukomen. t DALEM. Het polderbestuur Dalem zal op Maandag, 19 Januari a.s. des namiddags ten 2 ure, in „de Gezelligheidte Gorinchera ten behoeve van den polder Dalem publiek aanbe steden liet leveren van 100 M3 grove grind in 4 gelijke perceelen. fVolgens het door den gemeente-scheikun dige te Goriuchern gegeven verslag nopens het door hem ingesteld onderzoek naar de hoedanig heid der melk was deze op verschillende tijdstippen in elf gevallen onvervalscht, daarentegen in 19 gevallen met 3 tot 26 pCt. water vervalscht. t WERKENDAM, 29 Dec. 1884. Wie met aandacht onze plaatselijke Courant, leest, vindt er onder de rubriek berichtensedert den laatsten tijd telkens melding gemaakt van dief stal, inbraak of iets dergelijks, en schijnen deze berichten bij sommige inwoners angst te ver wekken dit blijkt uit het volgende Eeti jonge ling C. de J. uit Woudrichem, van omstreeks 16 jaren verliet dezer dagen 's avonds 6 uur deze gemeente ten einde zich naar zijne woonplaats te begeven. Aan het zoogenaamd Hoekeinde (Sleeu- wijks veer) gekomen, ontmoette hij een mede inwoner die met hem een gesprek aanknoopte. De genoemde jongeling gevoelde veel lust met zijn stadgenoot de reis huiswaarts te maken, doch daar deze nog eenige bezigheden had werd de terugreis zeer vertraagd. De familiebetrekkingen van C. de J. maakten zich zoo ongerust over zijn lang uitblijven, dat zijn broeders de reis naar hier te voet maakten ten einde berichten omtrent den vermisten in te winnen. Een ieder ontroerde hier bij het vernemen van deze tijding. Later vertrok van Woudrichem nog een rijtuig met eenige personen, ten einde hem op te sporen. Inmiddels was de bewuste persoon thuis gekomen en bij het vernemen van de ontsteltenis loopt hij het pas vertrokken rijtuig achterna, ten einde het terug te roepen en het gelukte hem ook den voerman opmerkzaam te maken, deze houdt op en nu rijdt (J. de J. verder mede om zijn altijd nog zoekende familiebetrekkingen te gaan halen. Nieuwe ontsteltenis, de bewoners van Oudendijk verkeerden door dit geroep in den waan dat er iemand aangevallen werd, doch derfden zich niet naar het worstelperk te begeven. Het rijtuig na derde ondertusschen deze gemeente maar welk schouwspel deed zich hier voor. Op den weg ontwaarde de voerman eenige lichten. Het was de heer M met zijne trawanten, ieder voor zien van een lichtgevende lantaarn, die zoekende waren naar den verloren gewaanden zoon, maar hoe groot was de verwondering van het zoekend gezelschap toen zij geholpen door hun lantaarns in het rijtuig den jongeling bespeurden, die hun begroette met den uitroep: Wien zoekt gij Doch in deze volgens de bladen zoo gevaarlijke tijden kan men de getoonde menschlievendheid van onze ingezetenen niet te hoog waardeeren, al heeft het, waar een ieder zich toch in verheugt, tot geen resultaat geleid en mag men hier gerust gebruiken de woorden van onzen dichter: „Men rekent de uitslag niet, maar telt het doel alleen. t Door den Raad der gemeente Zevenbergen is besloten tot het aanleggen eener nieuwe alge- o o d meeue begraafplaats aan den Klundertschen weg, alwaar een stuk grond tot dat einde van het algemeen armbestuur zal worden overgenomen. Uit Hedel schrijft men aan het „Dagblad" Man en vrouw dronken samen koffie, maar had den geen brood. Nu ging de man brood halen. Toen hij terugkwam wilde de vrouw wel brood eten, maar weigerde zij koffie te drinken de koffie was voor den man al'een. Zoodra deze echter een teug genomen had, meende hij een phosphorsmaak te proeven, kreeg achterdocht en gaf dadelijk de politie kennis. Den rijksveldwachter J. P. Let- schert mocht het gelukken, nog lucifer-koppen in de koffiekan te vinden en de vrouw (Helena van Loon), niettegenstaande haar aanvankelijk hardnekkig ontkennen, tot de bekentenis te bren gen dat zij het voornemen had gehad, zich van haar man te ontdoen. Het zwaar vermoeden van opzettelijke brand stichting dat op den schoenmaker Hendrik Lod der, uit Kappeile, die in een dezer dagen buiten gewoon uitgegeven polietieblacl gesignaleerd werd rust, grondt zich op de omstandigheid, dat hij als inwonend stiefzoon zich denzelfden dag, waar >p des avonds de brand ontstond, uitdrukkingen ver oorloofd heeft, die hem doen houden voor den bewerker van het ongeluk, waarin hij zijn vader stortte. De loszinnige was steeds met taai geduld, ook na den dood zijner moeder, behandeld; doch de pleegvader, die het losbandig leven eindelijk moede was geworden, had hem dien dag nadruk kelijk te kennen gegeven dat de maat vol was, en hij hem niet langer in huis kon houden. Daarop heeft de verdachte gezegd„Als ik er uit moet, kost het mij den dood of de gevangenis.* Toen nu Js avonds te zes uur de kerk begon en de vader met de meid-huishoudster derwaarts was gegaan; is de verdachte nog in de nabijheid van het afge brande huis gezien, doch tijdens den brand en ook na dien tijd heelt men geen spoor van hem ont dekt. Alleen weet men, dat hij denzelfden avond te Waalwijk in eene herberg is geweest waar hij een bankbiljet van f 25 in betaling heeft gegeven. Lodder is Donderdag-avond te Zieriksee aan gehouden in een logement en Vrijdag-ochtend gevankelijk naar den Bosch overgebracht. Hij had zich op het nachtregister in het logement onder een valschen naam laten inschrijven, doch verried zich, toen hij door den inspecteur van politie J. A. Ie Cl use, en een brigadier der rijks veld wacht als „Lodder" werd aangesproken. De heer J. van der Beek, hoofd der school te Dtissen-binnen (Land van Heusden) hoopt op 13 Januari a.s. zijn 40 jarig onderwijzersfeest aldaar te vieren. De Minister van Financiën heeft een herziening van het tarief van invoerrechten beloofd, waar door onder behoud der beginseleH van onze han delswetgeving, 3 a 4 rnillioen meer in de schat kist zal vloeien. Hoe dit kunststuk tot stand te brengen, was voorloopig zijn geheim; doch het schijnt nu, dat dit geheim hierin bestaat, dat voort aan de rechten niet meer naar de waarde, maar naar 't gewicht zullen worden berekend. Althans dat dus 's Ministers bedoeling is, verneemt het „Dagblad" met zekerheid. Een gezelschap jagers te Zuid-Beierland heeft Vrijdag en Zaterdag niet minder dan 130 hazen geschoten. Een bakkersknecht te Breda heeft het geluk gehad de som van 25000 uit de Tunische loterij te trekken. De gemeenteraden van Waalwijk, Waspik, Ka- pelle, Sprang, Vrijhoeven-Kapel, Loonopzaud, Be- zoo ijen en Baardwijk hebben opnieuw voor een tijdvak van 6 jaren, in te gaan 1 Januari a.s., besloten tot het vestigen van een veokring en tot het aanstellen van esn van rijkswege geöxamineor- den veearts, die in het belang van don veestapel der vereenigde gemeenten, overeenkomstig de be staande of nader vast te stellen instructie, zal moeten werkzaam zijn. De veearts moet zijne stand plaats vestigen te Kapelle, in de kom der gemeente. Zijne jaarwedde bedraagt 600, behalve de bij drage van do provincie. De dag der behandeling van de zaak tegen de Leidsche gifmengster zal, volgens den correspon dent uit de hofstad iu de »Midd. Ct.«, weldra be paald worden. Tal van vergiftigingen schijnen on betwistbaar vast te staan, behalve nog zeer vele waarvan wel het overtuigend, doch niet volkomen het wettig bewijs is te leveren. De stoomchocoladefabriek der firma Blooker te Amsterdam is door brand vernield. Het kantoor en de molens zijn gespaard. In het gasthuis te Amslerdam is de man over leden, die verleden week bij een twist in de Le liestraat met een mes ernstig werd verwond. Het lijk zal geschouwd worden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het ongeluk, dat den eersten Kerstdag op den Gel- dersch-Overijselschen locaalspoorweg nabij Neede is geschied, waarbij een vrouw het leven verloor en vier andere personen verwond werden. Twee hunner zijn nog niet buiten levensgevaar. Door de gladheid viel een 12-jarige jongen te Veenen- daal en brak een been. Bij een vechtpartij in de Warmoesstraat Ie Arasterdam viel een man in een kelder. Hij bezeerde zich zoo ernstig, dat hij per brancird naar het gasthuis moest worden gebracht. Te Lienden kreeg zekere O. v. S. bij het afschieten van een geweer, tengevolge van het springen van den loop, zeer ernstige verwon dingen aan de hand en het been. Dr. Borst ver leende dadelijk heelkundige hulp. Een kleer maker bracht aan een schipper, die met zijn vaar tuig in de haven te Arnhem ligt, een pak bestelde kleeren. Toen de schipper hem wilde betalen, was de kleermaker verdwenen. Er is niets meer van hem vernomen, zoodat een ongeluk wordt wordt vermoed. De man leed aan toevallen. Vrijdagavond heeft te Delftshaven een brutale diefstal plaats gehad. Verscheidene kostbare voorwerpen worden er vermist. De voor enkele dagen te Geldersch-Venendaal op vermoeden van brandstich ting in hechtenis genomen E. van de Kraats, is weder op vrije voeten gelaten. De politie zet echter haar nasporingep voort. f Heusden, van 1 30 Dec. Getrouwd: J. Westdorp, jm. 32 j. en J. M. Arnoldus, jd. 23 j. Geboren: Joban, z. v. G. v. d. Wens en M. v. d. WielHnibregt Jan, z. v. M. Boogert en W. Bij nag toAutonius Johannes, z. v. A. Hexspoot en M. Dankers. Overleden: A. G. v. Diessen, 3 m. z.H. M. J. v. li.triawijek, wed. H. Kofood, 80 j.H. A. Besters, 72 j. P. A. Reatscb, 4 j. 3e klasse. Trekking van 29 Dec. Prijs van 25000 No. 4423 5000 no. 11801 ƒ2000 no. 15837; ƒ1500 nos. 2218, 16726; ƒ1000 nos. 231, 12598, 20735; ƒ400: nos. 4711, 9143, 9388, 10440; ƒ200: nos. 15311, 20929; ƒ100: nos. 4716, 6372, 6515, 7367, 16008, 17009, 19745, 19945. 3e klasse. Trekking van 30 Dec. Prijs van ƒ1000; Nos. 1775, 3603; ƒ400: no. 364; ƒ200: nos. 3100, 13984; ƒ100: nos. 395, 751, 4948, 6279, 9422, 13959, 20426. KERKNIEUWS. Nedhrj.. Hbrv. Gemeente. naar Rijswijk en Giosen, Bolkenstein te Hielde; naar Willige Langerak (toez.), G. Salomons, cand. te Oosterbeek; Dussen, ds. T. H. Woudstra, te Oldemirdum (Friesland). voor Veeuendaal, door W. Ringnalda te Loon op Zand (cl. Heusden)voor Hontenisse, G. Salo mons, cand. te Oosterbeek. f VEEN, 23 Dec. In de heden gehouden verga dering van notabelen alhier, is tot kerkvoogd be noemd do heer M. Zonneveld, in de plaats van den heer C. Blankers Jz., die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. UITWIJK. Bij de gewone jaarlijksche aftre ding van ouderling en diaken bij de herv. gem. alhier, zijn in de plaats vau do h.h. K. van der Wiel en C. Nieuwonhuizen, door den kerkoraad beuoemd de h.h. A. M. K. Harthoorn en W. de Graaff. Hoe er personen zijn die overal geld uit weten to slaan, bleek te Rotterdam. Op het Steiger (een der drukste buurten) komt eon jongen aandragen met erwtesoep en heeft het ongeluk dat deZe valt en de in houd op de straat loopt. Do jongen, over zijne dom heid verlogen, loopt door of het hem niet aanging. Anders dacht daar een vrouw over die het ongeluk gezien had; zij blijft eenigen tijd staan, denkt even en begint daarop te jammeren en te huilen over haar ongelnk, en werkelijk de vronw scheen het publiek te kennen, want de voorbijgangers deden hun best om de tranen dor ongelukkigedoor bet geven van centen te drogen, hot.welk hun dan ook gelukte. Een optimist Heer. Neen, maar dat is toch het toppunt van onbescheidenheid, gisteren heb ik je de deur uit laten werpen en van daag kom je weer terug. Bedelaar. Och mijnheer, ik dacht dat het gis teren maar gekheid was. Op eene landpartij Die ui was goed, profes sor! zie maar eens hoe de zon lacht. Conditio sine qua non Reiziger. Hè, conduc teur, kan ik op dit station een glas bier drinken? Conducteur. Als n niet vorder reist kan n er voor mijn part zes drinken. Uit een modernen roman De gravin stortto met een ontzettende gil ter aarde. Toen zij woer bijkwam, was ze een lijk. Een verdediging Hoe kunt ge beweren, Me vrouw, dat ik zon gezegd hebben, dat u een kat is? Ik ben juist altijd do eenigste geweest, die 't niet gezegd heeft. f Heusden, 27 Dec. De prijs der boter is 0.60 a 0.65 per stuk van 6 ons. Eieren 7 a ct. por stuk. 's HERTOGENBOSCH, 29 Dec. Op de hodou (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 165 stuks. De le kwaliteit gold van 0.66 tot 0.68, 2e kwaliteit van ƒ0.64 tot 0.66, 3e kwaliteit van 0.62 tot 0.64 per Kilogram. Handel ving, zoodat spoedig alles was opgeruimd. I)e prijs der boter was 0.96 a 1.16. Dit nummer is een dag later verzouden opdat het, met den present-almanak, op Nieuwjaarsdag aan de abonné's zou worden bezorgd. Ook bet eorstvolgeud no. zal wegens het Nieuw- jaarfeest een dag later verschijnen. Heden morgen overleed ons geliefd dochtertje HUIBERDINA CORNELIA, oud circa 3 jaar. J. NI EU KOOP en Echtgenoote. Mevrouw BOGAERT te 's-Bosch, vraagt tegen Februari O als Meid alleen, (liefst Protestant.) Z:ch aan te melden bij Mevrouw VAN K- LOMA. Markt te 's-II e r to gen bosc h. L. J. VEERMAN. Heusden, I Jan. '85. Sliedrecht, 1 Jan. '85. Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of stuk ken onder zich hebben betreffende de nalaten schap van den Heer AMERINUS BAS- TI A AN VAN DE KOPPEL, oud Burge meester van Emmikhoven, 3 December 1884 overleden, worden verzocht daarvan vóór 15 Januari 1885 opgave aan deu oudergeteekende te doen. Notaris te Woudrichem. van onder zal voor zijn principaal, krachtens onherroepelijke volmacht, publiek Provisioneel op Woensdag 14 Januari 1885, ter herberge van A. ROZA te Andel en finaal op Woensdag 28 Januari 1885, ter herberge van JOOST KALIS te Andel a/d. Zwaan, beide dagen des voormiddags ten elf Ure le. Een Huis, Schuur en Erf met Bouwland en Boomgaard, gelegen in de Kamrnet te Andel, ka dastraal bekend in Sectie B, Nos. 63, 64 en 375, groot 1,30,80 Hectare. 2e. Een perceel Weiland, gelegen ter plaatse ge naamd „de duizend morgen" aldaar, kadastraal be kend in Sectie B, No. 226, groot 1,27,80 Hectare. 3. Een Huis, Schuur met Homberg en Boom gaard, gslegen in de Karamet aldaar, kadastraal bekend in Sectie B, Nos. 507 en 508, groot 00,44,90 Hectare. 4e. Een perceel Weiland, gelegen in de Slagen, onder de gemeente Veen, gro»t 1,19,30 Hectare, kadastraal bekend in Sectie B, no. 46. 5e. Een perceel Weiland, gelegen als voor, groot 1,93,60 Hectare, kadastraal bekend in Sec tie B, no. 200, en 6e. Een perceel Weiland, gelegen als voor, gr Dt 1,40,80 Hectare, kadastraal bekend in Sec tie B, No. 207. Aanvaarding: Huizen 1 Mei 1885 en het Wei land bij de betaling der kooppenningen. VAN VAN TE De BURGEMEESTER van Heusden zal op Woensdag den 7 Januari 1885, voormid dag 11 uur, ten raadhuize in het openbaar voor het jaar tot ultimo December 1885 Nadere inlichtingen geeft de gemeente-architect. Breeder hii biUettpn nmanJiroopn (Te laat ontvangen voor het vorige nummer.) (Te laat ontvangen voor hei vorige No.) ruuiw nv mm h warning» Noordbrabaiitsche Maatschappij van onderlinge ver- waarborging tegen sterfte van runderen, onderdeel der Noordbrabantsebe Maatschappij van Landbouw. Op de algemeene vergadering der Noordbrab. Maatsch. van Landb. in den jare 1883 te Breda gehouden, werd namen» de afd. Heusden een voorstel ingediend tot oprichting eener Noord- brabantsche vee-assurantie. Dit voorstel werd door de verga dering met ingenomenheid begroet, waarna bepaald werd dat dit onderwerp op de alg. vergadering, in September 1884 te 's Bosch te houden, een punt van behandeling zou uitmaken. De heeren Veerman, Boll en Michels, bestuursleden der afd. Heusden, daartoe uitgenoodigd, namen op zich om een concept reglement te ontwerpen, hetgeen door den heer V. ter alge meene vergadering zou worden ingeleid. Ernstige familie aangelegenheden beletten hem echter op het laatste oogenblik aan deze opdracht gevolg te geven, zoodat wel het reglement aanwezig was, maar de voorzitter het zeer terecht niet geraden achtte het nu in behandeling te nemen. Een besluit oin het outwerp te doen drukken en aan de aideelingen ter inzage te zenden, onderging eene wijziging. In eene vergadering van de wetenschappelijke commissie met de ontwerpers, te Tilburg gehouden, werden toch nog andere inzichten vernomen, die hoewel in hoofdzaak hetzelfde bedoelende, in uitvoering eeuig- zins verschilden. Met wederkeerig goedvinden werd nu bepaald dat twee ontwerpen aan de afdeelingen zouden worden gezonden. Deze ontwerpen, die weldra de verschillende afdeelingen zullen hebben bereikt, lokken de beslissing van de gezamenlijke leden uit over de al of niet oprichting eener dusdanige maatschappij. Het is dus een gewichtig oogenblik voor eiken landbouwer en veehouder, wanneer hij geroepen zal zijn in zijne afdeeling daarover zijns stem uit te brengen. De kans van slagen was nog nooit zoo gunstig als op het oogenblik, maar dan ook niet gedraald en vooral de vergadering in uwe afdeelinz bijgewoond, die in den loop der maand Januari zal gehouden worden. Wordt het plan der Noordbrab. Maatsch. verwezenlijkt, dan zal deze vee verzekering eene nieuwe toekomst voor den landbouw openen, die helaas in de laatste jaren niet op voortdurenden voorspoed kon bogen. De veeteelt toch moet langzamerhand het hoofdbedrijf van den landbouwer worden en hii kan daarin aanmerkelijk worden gesteund, wanneer hij zich tegen sterfte van- en ongelukken met zijn vee, kan verwaarborgem Daarom het pogen der Noordbrabantsche Landbonw-Maat- schappij niet teleurgesteld, maar integendeel de grootste belang stelling aan den dag gelegd, om zoowel uw persoonlijk als het algemeen belang te helpen bevorderen. V. Prijzen van 100 en daar boven. Beroepen Bedankt De bedroefde ouders, Oudheusclen, 3 Dec. 1884. Pf- Pf- GRASGEWAS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3