BÏÏÏTËNLAND~" "'BINNENLAND.'' de prijzen van het artikel. Daarenboven brengt het invoeren van levend vee zijne eigenaardige bezwaren mee en menig stuk vee gaat er mede verloren. De Londensche slachters vinden er dus groot voordeel in het goedkooper bevroren vleesch in te slaan, het te ontdooien en als versch vleesch aan hunne klanten te verkoopen, die blijk baar aan den smaak niets kunnen bemerken. Toen het bevroren vleesch in zulke hoe veelheden kwam dat het onmogelijk dadelijk aan den man kon worden gebracht, was er dadelijk een groot bezwaar. Men had te Londen geene geschikte inrichtingen om de massa's vleesch gedurende eenigen tijd voor bederf te Bewaren. Dit drukt den prijs en hetgeen niet dadelijk kon verkocht worden bedierf. Dit euvel is men echter reeds te boven gekomen door de inrichting van koel- kamers waar het vleesch in bevroren toe stand kan worden bewaard. Eerst had men zulke koelkamers in de verschillende dokken, maar de beschikbare ruimte bleek al gauw te klein. Onder de Smithfield markt liggen van die koelkamers, maar ook op andere plaatsen zijn er geheele rijen* van gebouwd. In die lokalen wordt door middel van eene vernuftige inrichting de warmtegraad al tijd onder het vriespunt gehouden. Tevens wordt er gezorgd dat er steeds versche lucht door de vertrekken stroomt, om bedorven lucht te voorkomen. De inrichting in het Oost- en West- India dok is eerst sedert eenige weinige weken voor den dienst geopend en gedu rende dit korte tijdsbestek zijn er bij de 70000 runderen en schapen in opgeslagen in bevroren toestand, die reeds meerendeels bij grootere en kleinere gedeelten zijn verkocht. De Londcnaars zijn bij lange na nog geen vegetarianen, dat is klaar. Wie een klein denkbeeld heeft van de groote menschen- massa, die daar op een klein aantal vier kante mijlen is opgehoopt, kan zich een flauwe voorstelling maken van hetgeen daar aan levensmiddelen noodig is. Alleen door zulke middelen als bovenstaande is daar mogelijkheid toe. Wanneer de maatschap pijen hare oogen ook eejis naar ons land richtten, dan zou ook hier wellicht het goed kooper goede vleesch een goeden aftrek vinden en menigen gedwongen planteneter tot een vleescheter maken, zeker niet tot schade van zijne gezondheid. van den slang veroorzaakt en bevond, dat het eene opening was ter grootte van een vierkanten centimeter. Wij besloten daaruit, dat het dier niet groot was ge weest. Daarna ontwond lnj den arm niet een stevig koord en vervolgens de hand toen haalde hij een mesje voor den dag, om de wond uit te snijden. Maar nauwelijks had Daoud dit werktuig ontwaard, of hij sprong van zijn rustbed op en week verschrikt terug. Wordt vervolgd. t ZUILICETEM, 1 Jan. Het ijsvermaak is hier op de door het kwelwater half blank staande bui tendijks gelegen gronden (uiterwaarden) in vollen gang. Menigeen echter moet dit genoegen met een nat pak boeten. Kleine kinderen loopen daarbij evenwel nog al eens gevaar van bij bet er door henen schieten onder de oppervlakte te geraken, als wanneer er werkelijk levensgevaar ontstaat, hoewel bet er slechts een paar voet diep is. Zulk een geval had hier eergisteren plaats met een knaapje van 7 jaren, dat echter lijdig door een ouderen broeder gegrepen en uit het water getogen werd. t Wegens gebrek aan den noodigen toevoer van hooi, heeft men hier de pers tijdelijk moeten laten stilstaan. GORINCHEM, 1 Jan. De buitengewone schaal- collecte, door diakenen der Herv. gemeente alhier op Tweeden Kerstdag gehouden, ten einde ongeveer 200 huisgezinnen dier gemeente eene extra be deeling van brood en steenkolen te geven, heeft f 400 opgebracht. tMej. E. Braaksma, onderwijzeres aan de burger-meisjesschool in de Zusterstraat alhier, staat no. 1 op de voordracht als onderwijzeres te Groningen. f DALEM. Dinsdagavond j.l. ontstond alhier door onbekende oorzaak brand in eene hooimijt van A. v. d. G. Door spoedige ontdekking en krachtdadige hulp is het mogen gelukken bedoel den brand spoedig te blusschen. t De begrooting der gemeente Vuren voor den dienst van 1885 bedraagt iu ontvangst en uitgaaf de som van f 5890.10. t Als een staaltje hoe recht toepasselijk het publiek soms nieuwjaar wenscht, kan dienen, dat aan het. hulpkantoor alhier een zoogenaamde nieuwjaars-kaart ontvangen werd van iemand te Harderwijk aan zijne hoogbejaarde ouders, met den volgenden letterlijken inhoud z/Lieve Schoone! liet is mij een waar genoegen u bij den aanvang van dit jaar geluk te wenschen, en beveel mij ten zeerste in uwe vriendschap aan." De minister van Marine heeft de tijdelijke sluiting der aanneming voor de oorlogsmarine van jongens beneden den leeftijd van 14 jaren opge heven, zoodat knapen van 121/3 jaren en ouder, bij voldoende lichamelijke en geestelijke ontwik keling en bij de voor dien leeftijd vastgestelde lengtemaat, weder bij den zeedienst kunnen worden aangenomen. Maandag jl. ontviel Gorkum een geachte inge- z itene, de WelEerw. Heer E. E. Smit, in leven predikant bij de Chr. Ger. Gemeente. Na een zeer nuttig en werkzaam leven ontsliep hij op 57-jarigen leeftijd, waarvan hij bijna 30 jaren als predi kant aldaar doorbracht.- Als mensch van een goedig karakter, met veel kennis begaafd, zullen velen aan hem een vriend en leidsman missen hij werd bemind en geacht door ieder die hem van nabij kende zijn leven en werken zal zeker in aangename herinnering bij hen blijven. Onder de velen, die in den loop van 1884 door den dood zijn weggenomen, brengen wij de namen der volgenden in herinnering In ons eigen land trekt het eerst de aandacht de dood van Prins Alexander, Prins van Oranje. Onder de Staatslieden, die ons in den loop van het jaar ontvielen, noemen wij; den oud- Miuister van Waterstaat Jhr. G. J. G. Klerck, den oud-voorzitter der Eerste Kamer Mr. J. A. Philipse, den oud-voorzitter der Tweede Kamer Mr. C. J. E. Mirandolle, het lid der Tweede Kamer Mr. C. J. O. H. van Nispen van Sevenaer, de leden der Eerste Kamer L. E. H. Beerenbroek, L. G. A. Graaf van Limburg Stirum en E. G. E. Merkes van Gendt, den Staatsraad J. W/L. van Oordt, den oud gezant J. D. B. A. Baron van Heeckeren van Beverwaard, den directeur van Financiën in Ned.-Indië II. A. de Groot, den oud-directeur van Binnenl. Best. Henny, den oud burgemeester van Arnhem Mr. E. M. C. Pels Rijcken, den oud-Minister Mr. K. A. Meeussen, den Secretaris van Amsterdam Mr. J. de Neufville en den Russischen Gezant Baron Stolipine. Onder de geleerden denken wij aan Prof. H. Schlegel te Leiden, Prof. J. A. Eruin te Utrecht, Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Oldhuis, oud lid der Tweede Kamer, Mr. D. Veegens, oud-griffier der Tweede Kamer, Mr. A. D. de Vries Az., onder-directeur van 's Rijks Prentenkabinet, Prof. Dr. C. P. Hofstede de Groot te Groningen, Prof. Rutgers te Leiden, G. Colmjon, archivaris van Friesland, Mr. W. C. Mees, President der Nederlandsche Bank. an leger en marine vinden wij de namen vau den vice admiraal De Haes en generaal Duijcker, oud-kanselier der Nederlandïcbe orden. Van de kunstenaars noemen wij: S. de Langesz, organist te Rotterdam, G Hekking, oud-directeur van Caecilia te 's Gravenhage, de zangeres Eran- cisca HagemanStoetz, den schilder H. Hollan der Cz. en van de letterkundigen N. C. Balsem, redacteur van /Mannen van Beteekenis" en J. M. E. Dercksen. Behalve de in deze rubrieken genoemden, had ons land nog het verlies te betreuren van Mr. Smits, advocaat-generaal bij den H->ogen Raad, den Bisschap van Breda H. van Beek, den Haag- schen opperrabijn Eerares, J. G. Jiiger (de eerste concessionaris voor het Amsterdarusche kanaal), Mr. J. de Wal, oud-vice president van het Hoog Gerechtshof in Nederiandsch-Indië, Mr. P. A. Matthes, resident op .Java, Jhr. M. Salvador te Haarlem, den Afrika-reiziger J. M. Schuver, het Amsterdamsche raadslid Mr. P. W. II. \an Sonsbeeck. Buiten ons eigen vaderland herinneren wij aan den dood der volgende personen Vorstelijke personen: de Hertog van Albany (Koningin Victoria's jongste zoon, gehuwd met eene zuster onzer Koningin), de Hertog van Brunswijk, Landgraaf Frederik van Hessen, de Keizerin-weduwe van Oostenrijk, de Zoeloe-Koning Cetewayo. Staatslieden: Lasker, lid van den Duitschen Rijksdag, Rouher, oud-minister van Napoleon IIT, Kardinaal Bilio, Milner Gibson, lid van het En- gelsch Parlement, de Italiaansche oud-minister Sella, de Engelsche minister Eawcett, de Bel gische oud-minister A. Vandenpeereboom, de Eran - sche senator Eugene Pelletan, Midhat-Pacha. Kunstenaars en geleerden de violoncellist Aug. Eranchommc, de Weener actrice Josephine Gall- meier, de Amerikaansche zanger Wendell Phillips, de Duitsche natuurkundige A. Bernstein, de Duit- sche sterrekundige Klinkerfuss, Chernerv, hoofd redacteur van de //Times", de Eransche geschied schrijver Miguet, de Duitsche dichter Emanuel Geibel, de Belgische schilder Verboeckhoven, de Engelsche schrijver Ch. Reade, de Eransche schei kundige üuraas, de Leipziger uitgever Carl. Tauch- nitz, de Engelsche muziekdirecteur Michael Costa, de schilder E. Czermak, de pianist Louis Brassin, de Brusselsche journalist S. L. Hijmans, de Oos- lenrijksche letterkundige Ferdinand von Hellwald, de Eransche componist Victor Massé, de schilder Hans Makari, de violist Jean Becker, de zoölooo- Brehm, de Weener tooneeldirecteur Heinrich Laübe, de Duitsche aardrijkskundige H. Berghaus, de Eransche schilder Bastien Lepage, de Weener tooneelspeler Kare van Laroche, de Duitsche blijspelschrijver Görner, de Weener actrice Amalia Haizinger. De commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam heeft tot heden aan giften ont vangen 112,560.46. De //Delftsche Ct." brengt den minister Grob- bee lof, dat hij, voor zooveel men thans kan oor- deelen over zijne plannen tot heffing eener tabaks belasting, in den vorm van een accijns op de inlandsche tabak, de heffing van deze accijns zoo billijk mogelijk tracht te maken. Maar al ware ook deze wet de meest volmaakte, wat de ftrmuleering betreft, dan blijft toch de bedenking bestaan, dat, wal het beginsel aangaat, deze wet is een onmogelijke wet. Vooreerst zal daardoor aan een belangrijke tak van landbouw in enkele streken van ons land een einde worden gemaakt, want men kan er zeker van zijn, dat de tabak- teelers, om niet onophoudelijk in aanraking te komen met den fiscus, zich liever een winstder ving zullen getroosten, en andere producten op hun grond zullen verbauwen. Aannemende echter, dat zij daartoe niet overgaan en dan accijns betalen, dan zal deze in den prijs van de tabak moeten teruggevonden worden. De inlandsche tabak zal hierdoor in prijs stijgen, en door wie zal die hoogere prijs worden betaald? De vermogenden en bemiddelden rookett weinig en nooit inlandsche tabak; althans zij meenen het. Maar wordt die voor binnenwerk in hunne Havana's gebezigd, dan is liet om den lagen prijs en wordt de in landsche tabak duurder, dan zal zij daarvoor niet meer gebruikt worden. De voornaamste consument van de inlandsche tabak is de burgerman. Op hem zal dus deze belasting vooral drukken. Terwijl men er naar streeft meer en meer het beginsel te verwezen lijken, dat ieder naar vermogen in de behoeften van den Staat zal bijdragen en reeds verschillende voorstellen werden gedaan om het kapitaal in portefeuille te treffen, treedt de heer Grobbée op met het plan om in het tekort der schatkist ten deele te voorzien, door den minderen man nosr iets meer te doen opbrengen. Deze accijns zal niet hoog zijn, moge men beweren het is een bekend verschijnsel, dat wat den fiscus een gul den opbrengt, het vijf- en tienvoud aan den con sument kost. Op een bal te Grenelle, Parijs, heeft een dan ser, die met een ander twist kreeg, dezen dood geschopt. De krijgslist van het paard vau Troje is eeni gen tijd door smokkelaars over de Frausche gren zen op hun mvnier nagevolgd. Zij wisten talrijke bezenditigen fijne tabak en sigaren in hobbelpaar den verstopt aan het waakzaam oog der grensbe ambten te onttrekken. Het ging een geruimen tijd goed, maar eindelijk begon het groote aantal in gevoerde hobbelpaarden dat op een manie van de Fransehe jeugd voor dit speelgoed scheen te wijzen achterdocht te wekken en bij onderzoek kwam de list uit. Een zonderling voorval gebeurde dezer dagen op een morgen te Exeter. Werklieden in een smidse hoor den hulpgeschreeuw uit de naburige rivier, snelden toe en vonden eene vrouw met den stroom worste len. Ijlings werd een bootje losgemaakt en de vrouw gered, maar deze verklaarde, dit er nog een kind te redden viel. Werkelijk vonden de mannen eeu pas in het water geboren wicht, en nu werden moeder en kind beiden gelukkig nog levend in oen rijtuig naar huis gebracht. Het zal belangwekkend zijn den verderen levens loop van deze species van hot geslacht der aqua- tilitiu gade te slam. Het Koninklijk jacht Victoria and AlberU heeft herstellingen oudergaan, die 50,000 hebben ge kost. liet is thans gereed om Koningin Victoria naar Mentoua, in Let vorstendom Monaco, over te brengen. Voor eenigen tijd overleed in het Iersche graaf schap Mocollop eene algemeen geaffite dame, me vrouw Hillier. Eenige dagen na de begrafenis vond men haar lijk opgedolven en neörgezot in zittende houding op een paar steeneu aan den kaut eener naburige beek. Men verdiept zich te vergeefs in 1 gissingen naar hetgeen aanleiding heeft knnnen geven tot znlk een vreemde daad. Omtrent een zeldzamen eisch zal de rechtbank te Lucern eerlang moeten beslissen. Een vader nl. doet zijnen minderjarigen kinderen uit een eerste huwelijk, over wie hem de voogdijschap is ontzegd, een proces aan en vordert o.aterugbetaling van het geld dat hunne geboorte hem gekost heeft aan honorarium van den verloskundige, enz. Uit Grenada wordt geseind, dat men Dinsdag ochtend weder zeer hevige aardschokken heeft ge voeld te Velez, ten gevolge waarvan onderscheidene O O huizen zijn ingestort en de bevolking uit de be bouwde kom gevlucht is. Te Alhama zijn Dinsdag weder 192 lijken onder de pninhoopen uitgehaald. Het aantal huizen dat daar vernield is, bedraagt meer dan duizend. Bij do aardbevingen van 26 op 27 dezer zijn in de toen vernielde stad Albuquerque al de autoriteiten om bet leven gekomen. Er is eene nationale inschrijving geopend om de slachtoffers der ontzettende ramp te hnlp te komen. De koning heeft 10,000 frs. geschonken. Vooral in 't Zuiden van Spanje is de verwoesting der laatste aardbevingen groot. Te Malaga werd Vrijdagavond een processie gehouden met den bis schop aan 't hoofd, waaraan alle oude lieden en zieken deelnamen 227 huizen zijn er onbewoonbaar verklaard. De materiëele schade voor Malaga wordt op 1,200,000 geschat. Men schat het aantal dooden in het Zuiden alleen op 600. Volgens een briefin »El Liberal* zijn te Albunuelas wel 900 personen onder de puinhopen begraven. Te Periana had een bergafschuiving plaats, waarbij tal van huizen be dolven, 30 personen gedood en 18 zwaar verwond werden. Hier en daar, vooral in Andalusië is de telegraafgemeenschap verbroken, waardoor een juist en volledig overzicht der feiten nog niet te geven is. Dit blijkt echter thans reeds, dat de aardbe vingen zich van Donderdag tot Zondag eiken dag hebben herhaald. Overal worden hulpkomités ge vormd. Ook te Korinthië werd verleden Zondag een hevige schok van aardbeving waargenomen. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus van eene jonge dame in Virginia, miss Caldwell, eene gift heeft ontvangen van 300,000 dollars. De bedoeling der geefster is bet doen oprichten eener kerkelijke universiteit in New-York, op den voet van bet collegie der »Propagauda Fide«. De Paus heeft het voornemen te kennen gegeven om aan miss Cald well eene bijzondere onderscheiding toe te kennen. Generaal Grant, de gewezen president der Ver- eenigde Staten, die, zooals men weet, voor eeni gen tijd door het failliet van het bankiershuis Grant zijn vermogen verloor, is meer en meer in geldelijke mooielijkheden gekomen. Thans is beslag gelegd op al zijn goederen, op last van don inil- lionnair Vanderbilt, wien hij 750,000 dollars schul dig is. In de Vereenigde Staten zijn gedurende 1884 11,600 handelsfirma's, met een kapitaal van 240 millioen dollars, gefailleerd. In 1883 bedroeg het aantal faillissementen aldaar 10,299, met een tekort van 176 millioen dollars. Een Amorikaanscli schip, »Alert«, dat met een groote lading petroleum naar China voer, is door bet inslaan van den bliksem in volle zee verbrand. De bliksem verbrijzelde een der masten en richtte, naar men dacht, geen andere schade aan. Maar een half uur later toonde een dikke rook, die uit het voorste gedeelte van het schip opsteeg, dat de lading in brand geraakt was en weldra verbrijzelde een hevige ontploffing de lniken en deureu. Alle pogingen om de vlammen te blusschen waren vruchteloos, en de bemanning moest eindelijk het schip verlaten. De mannen werden den vol genden morgen aan boord genomen door een Fransch stoomschip, dat van 50 mijlen aLstands op hot licht van het brandende vaartuig was afgekomen. Een merkwaardige ontdekking, volgens de N. R. C., is door den gouverneur vau Irkutsk, bij gelegen heid van eene groote inspectiereis in genoemde proviucie gedaan, welke bewijst, dat Siberië zelfs voor de Russische regeering nog een oubekend land i Zijne Excellentie maakte kennis met het stadje Ilim mtt 500 inwoners, 160 woningeu en 4 antieke kerken, waarin merkwaardige reliquieën uit de Kozakkentijden. De stad staat nog altijd onder bet republikeinsch bestuur vau een Vetche of openbare vergadering, die door het luiden eener klok wordt bijeengeroepen, ofschoon de nieuwe gemeente-inrichting, zoo als 't heet, reeds voor jaren in dit gedeelte van het rijk is in't leven ge roepen. Eeu andere merkwaardigheid is, dat geen enkel inwoner van Ilim de kunst van lozen of schrijven verstaat. HEUSDKN, 3 Jan. In eene op Dinsdag 30 Dec. jl. gehouden verga dering van het Waterschap; »de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusdeu* ter verkiezing van porsouen, die geplaatst zullen worden op de voordracht tot benoeming vau één Heemraad, zijn als zoodanig gekozen tot eersten candidaat de heer J. C. van Bokhoven te Herpt, met algemoene stemmen tot 2den candidaat de heer A. de Wild te Hcrpt; tot 3Jen caudidaat de heer J. de Wild te Herpt. tTot onderwijzeres aan de Openbare School alhier, is benoemd Mejuffrouw H. J. Peiffer, te Sliedrecht. t BRAKEL, 2 Januari. Met ingang van 1 dezer is tot sergeant-onderwijzer benoemd de sergeant J. Kuijntjes, serge int bij het 2 bat. 3e Comp. 5e regt. Infanterie, in garnizoen te Nijmegen, gewezen kweekeling-onderwijzer aan de openb. school, alhier. t WELLE, 31 December. Zaterdag 1.1. zou hier een paartje tronwen. Alle zeilen waren bijgezet om het huwelijk luisterrijk te vieren. Met ver schillende rijtnigen reden Brnid en Bruidegom met de familieleden ïu de beste stemming naar bet Raadhuis. Aldaar aangekomen weigerde de Moeder van den Bruidegom hare toestemming en aange zien hij uog geen 23 jaren telde, werd hierdoor een leelijk spaak in 't wiel gestoken. Alle rede neeringen mochten niot baten en men was genood zaakt onverrichter zake huiswaarts te keeren. Van daag ging het beter. Moeder had zich* laten overhalen en met nieuwen moed werd dezelfde weg weder afgelegd, waarna toch eindelijk het huwelijk plaats had. Op den terngtoebt was het echter nu de Moeder die teleurstelling ondervond. Onderweg toch werd het paard schichtig, struikelde en Moeder verkreeg eenige kwetsuren, hoewel toch niet van ernstigen aard. O O c 7 O 1 O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2