Semeente-grondenr HEUSDEN. Verpachten Openbare Verkooping OOMEN HEUSDEN. 317(le Staatsloterij. Openbare Verhuring Gemengd Nieuws. Het GRASGEWAS van de wallen, van de zij bermen Herptsclien en Oudheus- denschen weg en langs den Demert, alles om te hooien; in perceelen zooals is af gebakend. YERKOOPEN: 120 stuks Iepen Boomen in 42 koopenlengte der stammen van 4 tot 9 Me ter, dikte in omtrek (voor de borst gemeten) van 0.90 tot 2.25 M. I BRANDVERZEKE RING, MARKTBERICHTEN. ADVERTENT IEN. Men lette op de VAN DIENSTNEMING DE FONDSENMARKT Gaat raen nu uit van de stelling, dat ronken een weelde is, welnu meu treffe dan allen, die er genot van hebben en het meest hen, die het gemakkelijkst er voor betalen kunnen, maar niet uitsluitend den minder vermogende, die de slechte tabak rookt en voor wien dat een der weinige genietingen is, welke hij zich kan veroorlooven. Men heffe het geld dat noodig, dringend noodig is, niet van hem maar van die genen, welke het beter missen kunnen. Eindelijk hebbe men toch eens deu moed en de eerlijkheid om het verinogen in portefeuille aan te spreken, in plaats van een tak van landbouw te vemieti- geu en een nieuwen last te leggen op de schou ders van hen, die het minste dragen kunnen. „Wij houden ons overtuigd/' schrijft de „D. Ct.," „dat, al is de Kamer dan „om", ook thans voor dit voorstel geen meerderheid zal worden gevonden. De liberale leden, die het beginsel eer.er evenredig drukkende belasting voorstaan, zullen-er O O 5 hunne stem niet aan geven en reeds bij de jongste ver kiezingen is het gebleken, dat zij zóó impopulair is, dat geen afgevaardigde, die zijn mandaat behouden wil, om politieke redenen er voor zal stemmen. Dat hij er uit overtuiging voor zou stemmen, kunnen wij niet aannemen. Wij gelooven dus niet, dat men zich ongerust behoeft te maken over eene tabaks belasting." Omtrent het vermissen of ontvreemden eener som van f 3300, die de portier der Hoogere Burgerschool te 's Hage bij het agentschap der Nederlandsche Bank in het Noordeinde had ge wisseld, meldt men de volgende bijzonderheden De beambte" had de traktementen der leeraren tot een bedrag van ruim f 3200 op een be hoorlijk onderteekende betaalsrol ten kantore van den gemeenteontvanger aan het Stadhuis in ontvangst genomen. Hij begaf zich onmiddelijk naar het agentschap der Bank en wisselde daar de specie in tegen bankpapier, hetwelk hij in een portefeuille in den bovenzak van zijn overjas borg. Het was zeer goed mogelijk dat het bankpapier uit de portefeuille stak en voor een gedeelte zichtbaar was, waarvan behendige handen gebruik kunnen hebben gemaakt om het pakket er üit te lichten. Aan het verliezen der geldswaarden wordt althans in de laatste plaats gedacht. Daarbij komt dat de drager van het geld zich herinnert een man in verdachte houding in de vestibule van de Bank te hebben zien ronddwalen. Ook het personeel van de Bank heeft twee mans personen daar gezien, naar hun uiterlijk te oor- deelen Engelschen, welke lieden kort na het voor val spoorlo >s verdwenen waren. De politie heeft van het gebeurde procesver baal opgemaakt. De portier werd in verhoor genomen, in tegen woordigheid der leeraren, die ditmaal hun bezol diging waarschijnlijk zullen moeten missen. Door een ganzenvanger te Benschop is den 29 Dec. jl. op Heijkoop nabij de Meern, een prach tige groote arend gevangen door middel van een ganzentouw. Te Arnhem is wegens diefstal van een horloge een jonkman in hechtenis genomen, die reeds bijna de helft van zijn leven in gevangenissen heeft doorgebracht. De afgebrande chocoladefabriek van de heeren J. C. Blooker bestond reeds sedert 1814 en heeft dus een lang en eervol verleden achter zich. De geheele inrichting met voorraad cacao, enz. was op beurspolis bij verschillende maatschappijen voor eene som van ongeveer f 250,000 verzekerd. De materieele schade is zeer groot, vooral door de groote hoeveelheid cacao, welke op 't oogenblik van f 80 tot f 100 per 100 kg. doet. Wanneer er goed bluschwater in de buurt ware geweest, zou de brand wellicht niet zulk een omvang hebben genomen. Zeker is het, dat wanneer de wind ongunstig ware geweest, ook al de andere gebouwen vernield zouden zijn. Nu is de woning van den heer J. Blooker en de geheele oude fabriek met een houten molen gespaard gebleven. Uit Hardegarijp (Friesland) wordt gemeld: Nauwelijks heeft de vorst over slooten en on- dergeloopen landen eene zeer dunne ijskorst ge legd, of het ijs heeft hier reeds een offer gevraagd. Zondag in den vroegen ochtend is op een kwar tier afstands van het dorp in de zoogenaamde „Blauwe Dobbe," een vrij groote en zeer diepe uitgebaggerde veenplas, verdronken de boerenarbei der Klaas Kuipers, woonachtig te Bergumerheide, vader van een talrijk gezin. Zijn hulpgeschrei is door sommigen gehoord, doch daar het onmiddellijk daarna niet vernomen werd, wist men niet waar hulp te verleenen was. Anderen, die den drenkeling vroeger en langer om hulp hoorden roepen, waren door een kanaal van de Blauwe Dobbe gescheiden, en toen zij langs een verren omweg de plek bereikten, vanwaar zij het geroep hadden meenen te hooren, zagen zij het was nog donker niemand. Later op den dag vond men zijn lijk. De man is waarschij ;jk iïtflen vroegen ochtend uitgegaan om „toureb trek door velen tot het vullen van bedden ge bruikt wordt) te snijden, en heeft zich, nadat hij op een nabij gelegen plas eenigen voorraad daar van opgedaan had, met onbegrijpelijk groote on voorzichtigheid op het nog veel te zwakke ijs ge waagd, ten einde recht door de landen heen den terugweg naar zijn huis te uemen. In het gezin van een arbeider onder Nijkerk werden op het Kerstfeest drie meisjes geboren. Moeder en kroost zijn zeer welvarend. Met het Woensdag naar Indie vertrokken stoom schip „Prins Hendrik" zijn behalve f 500.000 aan groot zilvergeld, 2,200,000 dubbeltjes ver zonden. Hoe weiuig het groote publiek op de hoogte is van de plechtige afkondiging der m art. 198 van de grondwet gebrachte w:jziging, die jl. Zaterdag geschiedde, moge blijken uit de opmer king van een Aruhemsch ambachtsman, die met zijn kameraad giug schoften, en, na de voorlezing aandachtig aangehoord te hebben, zeide Jawel, nieuwe heeren, nieuwe wetten Hij hield de wijziging voor een besluit van den nieuwen burgemeester. Te Joure heeft het ijs reeds een offer geeisent, een 8-jarig kind viel er door en verdronk. Dooi de politie te Delftshaven is iu een sloot aan de Coolschestraat gevonden bet lijk van zekeren H. W., woonachtig geweest in de Talpenstraat 47 onder die gemeente. Als vermoedelijke daders van de inbraak in het kantoor van den heer G., te Velzen, zijn gearresteerd en naar Haarlem overgebracht 3 knapen van 15, 16 eu 17 jaar. De eerste moet voor een stuiver koek op den uitkijk hebben ge staan. terwijl de twee anderen het plan volvoerden. Uit Harderwjjk zijn gevankelijk naar Zwolle overgebracht J. S., bierhuishouder, en zekere vrouw S. C. M. Zij worden verdacht van diefstal van 200 uit de portemonnaie van een soldaat van het O.-I. leger. Te Winterswijk is aan een boom hangende gevonden het lijk van een onbekenden Duitseher. ugBW'1 m y-yari». Kweekschool voor Machinisten. Het ijverig bestuur dezer school heeft eene brochure uitgegeven die bij deti directeur, den heer J. W. Visser, verkrijgbaar is waarin opnieuw de aandacht op deze flinke en nuttige inrichting wordt gevestigd. Reeds meer malen hebben wij gelegenheid gehad, aangaande haar mededeelingen te doen. Wij ontleenen aan de brochure nog het vol gende. Sedert de oprichting der school, nu 6 jaar geleden, hebben zich 473 jongelieden voor het adinissie examen aangemeld, waarvan er 306 ge plaatst konden worden, en wel: 113 uit N.- Holland, 50 uit Z.-Holland, 30 uit Gelderland, 15 uit Eriesland, 13 uit Groningen, 15 uit N. Brabant, 12 uit Utrecht, 9 uit Overijsel, 7 uit Zeeland, 3 uit Drente, 33 uit Oost-Indie, 2 uit West-Indië en 4 in het buitenland verblijf hou dende Nederlanders. Hiervan werden 31 kweekelingen op verzoek ontslagen, terwijl er 13 om verschillende redenen verwijderd werden, voordat zij den curcus geheel doorloopen hadden. 117 kweekelingen verlieten de school na den twee-jarigen cursus, om zich in verschillende werkplaatsen verder voor het diploma-examen te bekwamen. Van de 135 oud-kweelingen, die een jaar of langer in de practijk werkzaam zijn geweest, zijn er 94 teruggekomen voor het eind-examen aan 87 hunner kon het diploma uitgereikt worden. Van de 41, die zich niet voor het diploma examen aanmeldden, zijn er drie overleden en de overigen naar de Indien of het buitenland ver trokken en in verschillende betrekkingen ge plaatst, voordat zij in de termen vielen om het examen te kunnen afleggen, of zijn nog bezig zich in verschillende werkplaatsen in Nederland, Engeland, Erankrijk, Duitschland, België en Amerika voor het examen voor te bereiden. Van de 87 gediplomeerden zijn er 29 geplaatst bij verschillende stoomvaartmaatschappijen, 8 bij spoorwegmaatschappijen, 12 op suikerfabrieken in O.-I., 1 bij de Gouvernements-Marine in O.-I., 31 in verschillende fabrieken hier te lande of in het buitenland, 2 overleden. Van 4 kweekelingen is het onbekend. Wanneer men in aanmerking neemt dat de oudste leerlingen niet langer dan 4 jaar in de practijk werkzaam zijn, en onder hen reeds zijn die in O.I. db f 100 per maand verdienen, in Nederland tot een salaris van 2500 per jaar opklommen en in fabrieken in het buitenland het hoogste loon, dat daar uitbetaald wordt, verdie nen, zal zeker worden erkend dat met voldoening op de aanvankelijke resultaten mag worden gewe zen, te meer daar, voor zoover bekend is, slechts 3 oud-leerlingen geheel mislukten. (de Arnst.) 3e Klasse. Trekking van 31 Dec. Prijs van ƒ200: no. 14843. s wat in dezen om- Indnstriëelen, gehouden op 23 December 11. in het lokaal Krasnapolsky te Amsterdam, de heer Burgemeester van 's Gravenhage de welwillendheid had, eene vergadering bijeen te roepen van verte genwoordigers der Gemeenten en Corporatiën bij die besluiten aangewezen en ook vau bijzondere personen daarbij aangeduid. Dat deze vergadering, heden ten Stadhuize te 's Hage gehouden en waaraan de beide eerstonderge- teekenden deelnamen, om verschillende beweegrede nen geen aanleiding heeft gevonden de voorstellen goed te keuren, haar krachtens voormelde besluiten ter beoordeeling aangeboden, en dat daarom de uitvoering vervalt. De ondergeteekenden betreHren dien uitslag; zij achten huune taak ten opzichte dezer voor Neder land zoo gewichtige aangelegenheid afgesponnen en betuigen hunne erkentelijkheid aan allen, wier spon tane medewerking hunne aanvankelijke pogingen steunde. Amsterdam, 29 December 1884. A. C. Wertheim, Jacob Duyvis. J. M. van der Made, Alex Daniels, A. J. van Beek, J. A. N. Scha- gen van Leeuwen, Mr. D. Josephus Jitta, Secretaris. VAN Logisch.* Kleine Henri zit aan tafel en zegt VAN TE zal ook wel spek lusten. »Hoe dat Wel, gisteren blafte bij een varken »Pa, Hektor zoo, Henri na.« »Na eene lezing over de lucht.» »Daar is nu letterlijk niets aan. Ken jo iets dommer? dan de lucht? »Van« de lucht kan meu niet leven zonder» de lucht kan men niet leven; ik vraag je, wat heb je 'r an »Een grappig avontuur.» De chef van een klein spoorwegstation in Frankrijk leed gedurende geruimen tijd aan een lastigen hoest, waarvoorde dokter veelvuldig melkgebruik het eeuig afdoende geneesmiddel achtte. Onze chef schafte zich dus een koe aan, die achter het stationsgebouw liep te weiden en geregeld eiken morgen door de vrouw des huizes gemolken werd. Deze laatste moest echter voor eenige dagen uit de stad, eu daar het dienst meisje bang was voor koeien, besloot de chef de operatie persoonlijk te bewerkstelligen. Den eersten morgen den besten ging hij in de vroegte met een kan in de hand naar het beest toe en wilde zijn werk beginnen, doch de koe was niet in 't minst gewillig het melken toe te lateu en begon zelfs verdachte bewegingen te maken met haar kop. Eenigo oogenblikken van bedenking deden den melkbehoevendo het besluit nemen, de kleeren van zijn vrouw aan te trekken en het melken, aldus aangekleed, nog eens te probeeren. De list gelukte uitstekend, de koe, die blijkbaar aan de vrouwen- plunje gewend was, liet zich het heilrijke vocht zonder tegenstribbelen onttappen. Doch, o nood lottig samentreffen juist heeft de melker zijn kan- nelje vol, toen het snel gefluit eener locomotief do nadering aankondigt van een trein. Tijd tot vei- kleeden was er niet meerde chef kiest van twee kwaden het beste en verschijnt niet op het. perron, maar verschuilt zich in zijn bureau. Nauwelijks heeft hij echter de deur achter zich gesloten of er wordt driftig op de deur geklopt en de in vrou- weukleeren gestoken chef hoort de stem van den inspecteur dor lijn. Nu moe3t do vermomde wel voor den dag komen, doch daar de inspecteur de zaak grappig vond, liep het avontuur voor den chef zonder nadeelige gevolgen af. Uit Harlingen wordt aan de »Zw. Ct.« gemeld: Door een onzer predikanten is een afdoend bewijs gegeven van praetischen zin in het oefenen van lief dadigheid. Twee huisvaders kwamen hem hun nood klagen en grepen den weldadigen man zóó in het hart, dat hij hun een rijksdaalder gaf, met den raad om dat geld eens goed te besteden. Toch wilde De BURGEMEESTER van Heusden zal op Woensdag den 7 Januari 1885, voormid dag 11 uur, ten raadhuize in het openbaar voor het jaar tot ultimo December 1885 Nadere inlichtingen geeft de gemeente-architect. Breeder bij biljetten omschreven. VAN TE De BURGEMEESTER van Heusden zal op Dinsdag den 27 Januari 1885, voormiddag 11 uur, op de vestingwal aldaar in het openbaar Er bestaat gunstige gelegenheid voo vervoer. Nadere inlichtingen geeft deGemeente-Architect M. H. VERHOECKX. MAATSCHAPPIJ VAN gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. Directeur.Thr. P. J. van der Does de Willebois. hij zich overtuigen waar zij met het geschonkene Agenten iu het. Land van Heusden en Alteua, de Langstraat en de Bommelerwaard, Ammerzoden F. Oostweegel. FethenM. A. Boll. Correspondent te Bussen Aut. v. Honsewijk. Gorin- chemC. J. Loeven. GeertruidenbergA. W, de Rooij. HeusdenW. Posthumus en G. H. Malingré KaatsheuvelP. van Dortmond Gz. Nieuwkuijk J. Snijders. SprangJ. Dorrenboom. Sleeuwijk L. J.W. Struik, Agent. Vlijmen: A.van den Tillaart Jr. Woudrichem: R. Roomer. Waalwijk: A. J. M. Verbunt van Overbeek. Waspik: J. Vermeulen. Zalt-BommelJ. P. M. van Boeckel. heengingen, en nu bleek het dat zij allereerst een kroeg binuen gingendoch pas lag de rijksdaalder op de toonbank of de gever pakte hem weer in met de bijvoeging: Daarvoor was bet niet gegeven.» »In eeu republiek van Zuid-Amerika.» Een ter dood veroordeelde werd op de strafplaats ge leid. De plaatselijke autoriteiten, de beul en eenige ofliciëele persouaadjes gingen met hem in de zaal, een »hacienda«, en bespraken onderling de bizon- zocderheden der terechtstelling. Onder die heeren ontstond weldra eetiigheid en iedereen sprak te gelijk. Op dat oogenblik ging de veroordeeldo, die trou wens niet vastgebonden was in dat land der vrij heid, ook van de boeven, naar de dour en mom pelde beleefd Ik vraag u wel verscbooning, heeren, als ik heenga, maar ik schijn hier te veel to zijn. Eu hij verdween, terwijl de audereu voortkra- keelden. S 13 groote on- noattMMKOMME3 f Waalwijk, 2 Jan. Vee, aanvoer gewoon, handel vlug. Boter. Aangevoerd 1789 KG. van ƒ0.99 a 1.14 per KG. f Dordrecht, 2 Jan. Grasboter, stukken: a tonnen a Kunstboter: 0.50 a 0.35. Hooiboter 0.72 a 0.60. ton nen ƒ12. a Weiboter 0.58 a 0.50. Eieren ƒ6.a 4.50 per 100. il Wij ontvingen onderstaande circulaire: TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. De ondergeteekenden berichten, dat ten gevol ge van besluiten, genomen in de vergadering van J. BIEGEL. Prijs per kwartaal 1,50 franco per post. Afzonderlijke nommers 0,25. g r a- i Radikale genezing desver- wor<^ overeengeko men voor een bepaalde prijs. voor bet Leger in Nederlandsch-Indié, omschreven in gedrukte mededeelingen die g r a - betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter tis verkrijgbaar zijn bij het Departement beschikking der patiënten gesteld. WAERSEGERS, van Koloniën te 's-GRAV EN HAGE en voorts heelmeester van breuken. Groenplaats, 35, bij alle Burgemeesters. Antwerpen. r te Prijzen van 100 en daar boven. GRASGEWAS j> Aristoteles gevolgd.» In een gezelschap be vond zich een dame, die zoer prachtig en opzichtig gekleed was, terwijl hare drie dochters een zeer eenvoudig toilet hadden. Een grappenmaker, die dit bespeurde, zeide tot de moeder«Mevrouw, gij schijnt de grondstellingen van Aristoteles te hul digen eerst de staat en dan de familie.» voor het Koningrijk der Nederlanden, vaste p r e m i n. - fclif) VOORWAAR onder redactie van INHOUD VAN No. 5.- Denver- en Rio Grande Spoorwegmaatschappij. Maxwell Land Grant Company, Beurs-overzicht. l Binnen- en Buitenlandsche berichten Koloniale Bank, Russische Financiën, TurkscheFinanciën, Mexicaansche Financiën, Pemciansche Financiën, Russische Spoor- fwegen, Atlantic- en Pacific Spoorwegmaatschappij, At- chison-, l'opeka- en Santa Fé Spoorwegmaatschappij, Buffalo-, New-York- en Philadelphia Spoorwegmaat schappij, Canadian Pacific Spoorwegmaatschappij, Des Moines- en Fort Dodge Spoorwegmaatschappij, Louis ville- en Nashville Spoorwegmaatschappij, New-York-, Pennsylvania- en Ohio SpoorwegmaatschappijSt. Louis- en Cairo Spoorwegmaatschappij, Union Pacific Spoor wegmaatschappij, Wabash St. Louis- en Pacific Spoor- w gmaatschappij. Ontvangsten van Spoorwegen. Noteeringen te New-York. Niet-ojficiëel verhan delde fondsen. Correspondentie. Uitlotingen. Advertentiën. Men abonneert zich bij het Bureel van De Fondsen- mirktter boekdnikkerij van GEBROEDERS UOITSEMA te Groningen en bij alle Boekhande laars en Postkantoren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3