BUITENLAND. BINNENLAND, hebben, een massa groote slagtanden gerang schikt om een godenbeeldverder ivoren bijlen, hamers, wiggen, krijgshorens enz. Hij nam 133 stukken mede en schatte die op f 45000. Men zal dus in ivoor gaan handelen, maar daarvoor zullen de olifanten worden uitgeroeid en met hen het beste middel om in de binnenlanden van Afrika door te dringen. Zal men. na hun afma king de negers tot lastdieren gebruiken? Men hoopt ook goud te vinden. Van de kust van Guinea is indertijd veel goud ver scheept; de Engelschen noemen hun goud geld (guinje) zelfs naar die streek. Maar 't een zoowel als 't ander.de han del op Afrika's westkust en de landverhui zing daarheen, bestaan nog slechts in de verbeelding. Dnitschland, is dienaangaande zeer optimistisch gestemd. Tot heden toe heeft Afrika niet veel genoegen gehad van de kennismaking met den blanken broe der. We willen hopen dat Duitschland en ieder die aan den Congo zich neerzet, den zwarten broeder tot zegen worde De publieke opinie te Parijs verklaart, zich vrij sterk tegen het plan om liefdadigheidsfeesten en bazars te honden ten voordeele der slachtoffers van de aardbevingen in Spanje. Men brengt in herin nering dat het kolossale feest van »Paris-Murcie« zooveel gekost hoeft, dat slechts een betrekkelijk geringe som naar do slachtoffers gezonden kon wordendat de groote som voor Ischia en Casamic- ciola bijeengebracht, ergens tnsschen Napels-en de geteisterde oorden versmolten is en vooral dat er in het land zelf met do drievondige crisis van handel, nijverheid en landbouw, gelegenheid te over geboden wordt, om weldadigheid te oefenen. In het begin van hot vorige jaar werd een familie te Smalkalden door de geboorte van oen drieling verrast, terwijl in December jl. in hetzelfde gezin een twoeling hot levenslicht aanschouwde. Vijf kinderen in één jaar tijds, zegt het blad waaraan men dit bericht ontleent, is zeker een grooten zegen, maar wij weten niet of men do onders moet feliciteeren of beklagen. Te Rhoine kreeg onlangs een man een klein wondjo aan een der vingers en legde er, om het bloeden tot stilstand te brengon, spinnewobben op, een middeltje dat, naar bekend is, vaak, en vooral ten platten laude, als huismiddeltje wordt aan gewend. Naar het schijnt is door de spinnewebben vuil of eenig andore schadelijke zelfstandigheid in de wonde geraakter ontstond ten minste bloedver giftiging en do man stierf weinige dagen daarna. Do te Bonn verschijnende Zeitanga meldt, dat de Pruisische Minister van openbare werken een raming van kosten laat opmaken voor het plan om den Rijn van Keulen af voor zeeschepen bevaarbaar to maken. Daardoor zou de waargeul tot 4 a 4y2 meters uitgediept moeten worden. Reeds geruimen tijd heeft de groothandel voor zulk een plan geij verd in verband met de Nederlaudscbe rivier en kanaal werken schijnt de uitvoeriug er van thans in Duitschland voor mogelijk gehouden te worden. Een trein vau Winterhür komende reed togen een anderen trein aan, met het gevolg dat 6 goe derenwagens werden vernield. Een aantal reizigers, die uit de portioren sprongen, werden gewond. Een conducteur kwam om. De schade is aanzienlijk. De sneltrein van Parijs naar Brussel overreed 's avonds tnsschen Loth en Buyssingheu een spoor wegbeambte, die door den mist den trein niet zag aankomen. De man was vader van zes kinderen. Het schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in België hebben doen gevoelen. Men heeft na melijk opgemerkt, zoo meldt De »Tpd«, dat een dor uurwerken in het observatorium te Brussel stil was gaan staan, en dat een ander zeer onregelma tig ging. De horlogemaker, belast met het onder- boud der uurwerken, hiernaar een onderzoek iu- stellonde, oudekte, dat de kolommen, waarop die uur werken ru-iteD, niet meer loodrecht waren. Ande re waarnemingen, in bet observatorium gedaan, laten mede geen twijfel over den iuvloed der Spaaan- sche' aardbevingen op den Belgischen bodeu. Te Arenas del Key heeft een vader bij de jongste aardbeving 7 kinderen verloren. Een verzoek om invrijheidstelling van Dudley en Stephens (de beide schipbreukelingen der «Mig nonette*, die wegens den veelbesproken moord op een scheep jongen Ier dood veroordeeld werden, maar wier vonnis verzacht werd tot 6 maanden gevangenisstraf) is door do Engelsche Regeering van de band gewezen. Eeu dépêche uit Petersburg bericht, dat daa1 een politie-örde is uitgevaardigd, dat aide zetters, alvorens zij de drukkerijen waar zij werken ver laten, eiken avond moeten onderzocht worden. De politie gelooft dat doze werklieden in betrekking staan tot de geheime drukkerij, van waar de bro chures en plakkaten der nihilisten uitgaan. Zoo wel de werklieden als de patroons moeten hevig tegen dezen maatregel protesteeren. In Amerika maakt men thans papieren hemden met borst van zeven op elkaar geplakte bladen pa pier. Elke morgen trekt men, op de wijze als bij do scheurkalenders, een borstlap of, en zoodoende heeft men eiken dag een schijnbaar schoon hemd aan 't lijf. Op de keerzijde van elk blad is een toe passelijke text gedrukt. - -ii i7*t fc de teleohoon thans in gebruik tnsschen Boston en New-York, een afstand van ongeveer 200 mijlenDe batterijen zijn sterker dan die welke voor kortere afstanden in ge bruik zijn. In Nebraska (Ver. St.) is de maïs zeer goed koop. Men verhaalt zelfs, dat pachters voor de goedkoopheid dit graan, dat 12 cents per bushel kost, als brandstof gebruiken in plaats van steen kolen, die 22 cents per bushel kosten. In de straten van St.-Lonis (Ver. St.) ziet men sedert geruimen tijd onder de straatreinigers een ond soldaat, die in den burgeroorlog tnsschen de Noordelijken en Zuidelijken door een schot in het linkerbeen getroffen werd, dat hierom afgezet moest worden. Aan het ondereind van het houten been, dat hem er voor in de plaats werd gegeven, heeft de invalide nu een bezem weten te bevostigen, en on vermoeid, veel vlugger dan anderen, en zelfs niet zonder zekeren zwier, beschaamt hij door zijn werk al zijne kameraden. Een schrijven uit Kaïro aan het «Journal des Débats* zegt, dat de anarchie in Egypte grooter is dan ooit. Er is geen openbare veiligheid meer. Gewapende benden zijn de schrik van het land, -ja zelfs van Kaïro. De vermogende lieden nemen te Alexandrië en te Kaïro de wijk. HEUSDEN, 14 Jan. "t Tot ons genoegen vernemen wij dat door Ged. Staten dezer provinciën aan dc verschillende ge meenteraden een circulaire is gericht, waarin hun gevoelen wordt gevraagd ten opzichte eener ge- wenschte verhooging der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. -j- De verschillende personen te dezer stede, die de vorige week voor kleine bedragen meenden opgelicht te zijn, hebben allen dat bedrag terug ontvangen. tBlijkens achterstaande advertentie zal de heer Stot-Tai, uit Perzië, hier Zaterdag a.s. optreden in het Cafë Lelie. Het ongeëvenaarde van den Kunste naar, door zijn groot geheugen algemeen bekend, zal zeker een ieder aanmoedigen van deze voorstelling gebruik te maken. Zij, die nog niet in de gelegen heid waren zijne verdiensten op prijs te stellen, zul len ongetwijfeld allen van deze gelegenheid gebruik maken maar ook voor hen, die in hem een groot artist aanschouwden, zal deze gelegenheid welkom zijri.Iets voortreffelijks kan wel tweemaal gezien wor den. Bovendien vernamen wij, dat de heer St )t-Tai zijne repertoire zoozeer heeft uitgebreid, dat zeer waarschijnlijk uitsluitend nieuwe kunststukken te aanschouwen zullen zijn. t HERPT, 9 Jan. Evenals bij de meeste feeste lijkheden, was ook aan het inhalen van den Bur gemeester alhier eene schaduwzijde verbonden. Op den wagen toch waarop de ambachtslieden gezeten waren, bevond zich ook de smid V., die onvoor zichtig van den wagen sprong en daarbij zijn been brak en zijn arm ontwrichtte. t NEDERHEMERT, 10 Jan. Gisterenavond omstreeks zes ure ging een vrouw genaamd E. v. d. M. hüisvrouw van C. O. alhier, van huis, zoo als zij haren man te kennen gaf, met het doel om een paar klompen te gaan verruilen. Toen hare terugkomst wat lang duurde werd de man ongerust en ging uit om zijne vrouw te halen doch te vergeefsch want op de plaats die zij op gegeven had was zij niet geweest. Alle moeite werd gedaan om te zoeken doch vruchteloos, tot ten laatste de klompen die zij mede genomen had gevonden werden in een bootje, gelegen in de rivier de Maas, aan de Bruchemsche krib onder deze gemeente, alwaar in de nabijheid heden mor gen omstreeks half negen haar lijk uit de Maas werd opgehaald. Daar deze vrouw aan zwaarmoedig heid lijdende was, is het te vreezen dat zij zich zelf dezen ongelukkigen dood heeft aangedaan. t AALST, 10 Jan. Gisteren vermaakten zich eenige personen met schaatsenrijden op den bin- nenpolder alhier, bij welke gelegenheid niet min der dan 14 personen door het ijs zakten. Met moeite en levensgevaar slaagde men er in allen te redden. tANDEL, 6 Jan. Den dag van heden gaven Andels ingezetenen blijk, hoezeer zij hunne raads leden die, zooals reeds gemeld werd, allen hun ontslag genomen hadden, de belangen hunner ge- gemeente toevertrouwden. Van de 66 stemge rechtigden waren 62 opgekomen en bij de ope- ning bleek, dat allen weder gekozen waren inet overgroote meerderheid. 60 tot 58 stemmen waren op de vroegere leden uitgebracht geworden. t BOMMELERWAARD, 11 Jan. De vrouw uit Hedel, die nu onlangs haren man heeft willen vergiftigen, door hem met phosphor vermengde koffie voor te zetten, is in de afgeloopen week naar het huis van arrest te Tiel overgebracht. t BOVIMELERWAARD7~12 Jan. De zooveel en zoolang geruchtmakende Zaltbommelsche boo- menquaestie heeft hare laatste phase doorloopen. De knoop is doorgehakt of m. a. w. de booinen zijn afgezaagd eu gevallen. Het is dus een vol dongen zaak, waarover al heel wat water is vuil gemaakt. Dat roeren van de groote trom heeft evenwel, naar onze bescheiden meening, de zaak meer benadeeld dan bevoordeeld. „II faut laver son linge sale en familie7'had men, hieraan gedachtig, van den beginne af meer bedaard gehandeld, zonder de gemoederen op te winden, misschien ware eene andere, betere uit komst verkregen. Door het verwekken van agitatie bereikt men zelden zijn doel. We onthouden ons overigens van alle nadere besprekingen of verdere beoor- lingen dezer zaak, die als eene afgedane te be schouwen en toch niet meer te veranderen is, want „gedane zaken nemen geen keer." We hebben er aileen melding van gemaakt om het eindresultaat i mede te deelen en als een „fait accompli" te constateeren. t BEZOOIJEN. De raad dezer gemeente heeft in zijn jongste vergadering besloten aan den heer A. Kuijste i eervol ontslag uit zijne tegen woordige betrekking te verleenen, ingaande tegen 1 Februari e. k., hem tevens dankzeggende voor de diensten aan het onderwijs in deze gemeente bewezen. tVoor de vaceerende betrekking van onder wijzer aan de openbare school alhier, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. ZEVENBERGEN, 9 Jan. Een honderdtal ype- boomen, staande aan den Lamgatsveersdijk en vroeger behoc.rende tot de dotatie van Z. K. H. prins Erederik, hebben bij openbare verkcoping den buitengewoon hoogen prijs van f 30 per stuk opgebracht. Het is evenwel jammer dat deze booinen geveld zullen worden, daar de weg dien zij ver sierden, een der schoonste wandelwegen in deze gemeente is. t WERKENDAM. Dat in deze gemeente nog altijd ongerustheid bestaat, daarvan gaf in den atge- loopen week een landbouwer blijken. Op zekeren dag had hij ongeveer f 3000,van geleurd geld in huis, doch kon het dienzelfden dag niet meer op de plaats van bestemming brengen. Vader en zoon brachten nu elk gewapend met een Amerikaansche hooivork, den avond en nacht bij den warmen haard, wakend door. t WOU DRICHEMTiO—12 Jan. Heden werd een jongeling, die ooggetuige wilde zijn van een ge vecht tusschen twee knapen, door een karnhond aan geschoten en zoodanig in de palm van zijn hand ge beten dat de wond door en door was. Dadelijk begaf men zich naar den eigenaar W. K. ten einde zich te beklagen. Deze kwam met den jongeling v. D. overeen, hem vrije geneeskundige behandeling te geven en tevens de tijd dat hij daardoor in zijn arbeid moest verletten hem zou schadeloosstellen. Dit laatste werd echter door den edelmoedige jongeling niet aangenomen. tVrijdag 9 Jan. had hier de eerste Zangles plaats van de door tusschenkomst van Ds. Nonhebei opgerichte zangvereeniging Hallelujah, welke geleid werd door den daartoe benoemden directeur T. van Wijk uit Gorcum. 1 Het aantal leden bedroeg 34 der beide kunne en 18 van het schoone en 16 van het andere (leelijke?) geslacht. Voor deze gemeente is het te hopen dat deze vereeniging in bloei moge toenemen, daar Woudrichem zich niet kan beroemen op muzi kale ontwikkeling. t DALEM. Op 31 Dec. 1883, bedroeg de bevolking der gemeente Vuren, 744 mannen en 671 vrouwen, totaal 1415 zielen. Gedurende 1884 vermeerderde de bevolking: door geboorte met 30 m. en 32 vr., totaal 62 zielen, door vestiging in de gemeente met 28 ra. en 41 vr. totaal 69 z. alzoo eene vermeerdering van 58 m. en 73 vr. of 131 zielen. Daarentegen werd de bevolking verminderd door sterfte met 20 m. en 17 vr. totaal 37 z, door het verlaten der gemeente met 37 m. en 58 vr. totaal 57 m. en 75 vr. of 132 z. Het zielental verminderde dus roet 1 m. eu vermeerderde met 2 vr. zoodat het op 31 Dcc. 1884 bedroeg: 745 in. en 669 vr. totaal 1414 zielen. t Hel veelvuldig voorkomen van branden en gemis van publieke veiligheid in den laatster) tijd, heeft den raad der gem. Vuren doen besluiten ook voor de afdeeling Dalem een nachtwacht te engageeren, die uit weke'lijksche bijdragen der ingezetenen bezoldigd wordt. Als zoodanig is aan gesteld C. van Meeuwen, arbeider. t Door de lage prijzen der landbouw-produc- ten zijn in de laatste weken de bouwlanden in de omstreken van Gorinchem 30 a 40 pCt. minder verhuurd dan in de vorige jaren. f DUSSEN, 13 Jan. Het is heden 40 jaar ge leden, dat de heer J. van der Beek als hoofdon derwijzer in deze gemeente optrad. In genoemd tijdvak mocht hij dan ook het genoegen smaken, tal vau personen op te leiden tot nattige leden der maatschappij, terwijl hij zich zoowel onder zijne ambtgenooten, zoo hier als elders, als ook ODder zijne gemeentenaren, tal van vrienden wist te verwerven. Zoowel van de eene als de andere zijde zijn hem voor dezen feestdag verschillende verrassingen bereid. Wij breugeu onzerzijds den geaehten jubilaris ook onze welgemeende hulde en hopen dat hij nog menig jaar zal gespaard blijven, zoowel voor zijn familiekring als voor zijne vrienden en groot aan tal goede bekenden. Wij hopen in een volgend nummer hierop nader terug te komen. Uit het land van Heusden en Altona wordt aan de »N. R. Ct.« geschreven: Met bevreemding vernamen wij dezer dagen het gerucht, dat er plan zou bestaan, over de out- worpen Nieuwe Maas niet bij Hensden, maar bij Drougelen eene brug te leggen. Waaraan dit plan is toe te schrijven, nadat over het algemeen de publieke opinie in deze streek zich voor eene brug te Heusden heeft verklaard, kan niet met zeker heid worden opgehelderd. Gissen zon misschien in dit geval ver doen missen, maar opmerking ver dient, dat zich in dit gedeelte van Noord-Brabant, een geest van ontevredenheid openbaart tegen alles wat in betrekking staat tot den Waterstaat. Dit verschijnsel is trouwens niet geheel onverklaarbaar want het is niet te ontkennen, dat de heeren van den Waterstaat niet bijzonder meegaande zijn en voor een gewoon sterveling niet zeer genaakbaar, terwijl een groot deel van onze provincie van hunne werkzaamheid nog niet veel andere resultaten heeft ondervonden dan geld uitgeven. Als de schatkist ruim voorzien was, zou men vrede hebben met de mooie werken die tot stand komen, al worden de noodzakelijkheid en het nut er van, als b.v. de verlegging van de Dieze en aanverwante werken, en de aanleg van een parallel weg tnsschen 's-Bosch en Vacht, niet door iedereen ingezien maar nu zelfs ten koste van ons prestige in het buitenland betrekkelijk een klein bedrag wordt geweigerd om aan onzen landbouw, veeteelt, industrie enz. eene flinke vertegenwoordiging te Antwerpen te verzekeren, wekt het menigmaal ver bazing. dat zooveel aan en door den Waterstaat wordt besteed. Sedert jaren ligg n millioenen ren- J O O teloos voor den ontworpen spoorweg van Zwalowe naar 's Boschde kostbare viaduc* in het Bossche veld is reeds geruimen tijd gereed, die over den Baardwijkscben overlaat nagenoeg en toch schijnt er nog aan geen aansluiting te worden gedacht, hoewel verder op de lijn tu3schen Waalwijk en Zwalnwe reeds vele gebouwen gereed zijn, die thans aan de jeugd gerecde aanleiding geven hare ver nielzucht bot te vieren. Ouwillekeurig dringt de vraag zich opwaartoe een zoo kostbaar personeel van zestien iugenieurs en opzichters voor den aan leg van staatsspoorwegen laugs de ontworpen lijn wordt onderhouden, als er toch geen voortgang wordt gemaakt. Voor de verlegging van de uitmonding der Maas is thaus reeds eeu corps van achlticn ambtenaren, ingenieurs, adjunct-iugenieurs, opzichters, teeke naars enz. aangesteld, en intusschen hoort men niets van voortgang voor de uitvoering van de wet tot verlegging van den Maasmond. Daarenboven telt de Rijks-waterstaat in N.-Brabant 23, eu de Prov. waterstaat 16 ambtenaren, alzoo te zamen bijna 60 waterstaats-ambtenaren in deze provincie. Men zegt wel: »vele honden is des hazen dood,« maar 't wordt bier met bet water nog niets beter, en als de spoorweg eenmaal gereed is, dan zal hij, door de eigenaardige richting die er aan gegeven is, nog slechts gebrekkig aan de behoeften voldoen, daar onderscheidene stations veel te ver van de dor pen komen. Het schijnt wel dat de heeren ingeni eurs bij het ontwerpen of aanleggen van hunne werken zelden geneigd zijn het oor te leenen aan de wenschen en belangen van het publiek, maar moer hunne eigen inzichten volgen, waarover zij het onderling dikwijls niet eens zijn. Natuurlijk moet de domme leek daarmede vrede hebben, maar hij vindt het toch niet altijd prettig als eeu minder soort wezen te worden behandeld, en daarom kan men hier nog niet volkomen berusten in het denk beeld, dat de brug over de ontworpen Maas niet te Heusden zou komen, waar zij behoort te leggen, terwijl men, met het oog op vele reeds uitgegeven sommen, vurig hoopt dat nu toch eindelijk de ver betering van den waterstaat-toestaud en het ver keer ernstig worden doorgezet, opdat er althans iets tot stand kome. t Door den lagen waterstand op deu Rijn komen de Duitsche booten, die anders die rivier op- eri af voeren, weder langs de Waal. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben bij eene algemeene aanschrijving de aandacht der wa-* terschapsbesture.n in dit gewest gevestigd op de wenschelijkheid dat de begrooting cn rekening ge drukt worden, opdat ingelanden zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld behoorlijk en vol ledig zich te kunnen bekend maken met alles wat de geldelijke aangelegenheden van het waterschap betreft. Worden rekeningen en begrootingen niet vooraf gedrukt aan ingelanden toegezonden, dan is het voor hen genoegzaam ondoenlijk met kennis van zaken over de rekening en begrooting in de vergadering van stemgerechtigde ingelanden te oor- deelen en te beslissen, terwijl door het doen drukken van rekening en begrooting de belangstelling van ingelanden meer zal worden bevorderd en de door de besturen belegde vergaderingen tot overweging der belangen van liet waterschap met meer vrucht zul len bezocht worden. Bij gelegenheid der carnavals-feesten zal de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, op aanvraag van 't bestuur der Oeteldonksche Club, in den nacht van 16 op 17 Februari extra-treinen laten loopen, waarvoor gewone en retourbiljetteu van de drie klassen geldig zullen zijn, doch abon- nements-kaarten niet. Het vertrek van 's Bosch is bepaald als volgtnaar Hedel en Zalt-Bommel 's avonds ten 11.30 ure; naar Nijmegen, stoppende aan alle tusschensta- tions, ten 12.5 ure en naar Eindhoven over Til burg, stoppende te Vucht, Heivoort, Udenhout, Til burg, Oosterwijb, Boxtel en Best, ten 12 ure. Donderdag is gevankelijk naar 's Bosch over gebracht zekere A. Y. uit Capelle, als hebbende in den avond van 3 dezer zekere D. v. d. L. met een scheermes eene nog al belangrijke wond in het aangezicht toegebracht, (geen neus afgesneden.) Dit is het 3e geval van dien aard binnen een groote acht dagen tijd; het schijnt dat de messen weer in gebruik komen. Mr. L. W. C. Keuchenius zal heden (Dins dag) te Zaandam spreken over het volgende onderwerp„In Nederland is geen plaats voor een anti-Semietische beweging, verwekt door Christenen, maar nog veel minder voor een anti- Christelijke beweging, verwekt door Semieten of anderen." De werving voor West-Indië, welke geruimen tijd gesloten geweest is, is thans weder openge steld. In de jongste vergadering van het Amsterdam- sche Schaakgenootschap, speelde de heer Rudolf Loman, bekend door zijn sterk geheugen en krachtig voorstellingsvermogen, tegelijk 15 partijen tegen de beste spelers van het gezelschap. Na een hevigen strijd, die 31/2 uur duurde, was het pleit beslecht en had de heer Loman 11 partijen gewonnen en 4 verloren. Te Maastricht werden Donderdag twee werk lieden, bij het herstellen van een put, door de instortende wanden bedolven. Als door een wonder zijn beiden, door spoedig aangebrachte hulp on gedeerd er uitgehaald. Minder gelukkig liep het af met een werkman in de zoutziederij van den heer M. aldaardeze had het ongeluk in eene kristalliseerpan te vallen en daarbij hevige brand- O O -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2