De Notaris Verberne te Dussen, LAND- EN TUINBOUW. 317de Staatsloterij INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. CORRESPONDENTIE. ADVERTENTIEN. HUIS, ERF en BOOM GAARD te W ij k, sec tie A no. 787 en 788, groot 24.70 aren, toebe- hoorende aan den Heer C. Bonman Nz. te Wijk. „DE EON DSENMAR KT 1 's Bosch, en, tenzij gratie wordt verleend, hetgeen tot heden niet het geval is, duurt haar straftijd tot Juli 1887. Donderdagmiddag zijn twee personen uit Elburg, genaamd H. en W., die op de Zuiderzee bezig waren met schaatsenrijden, in een gat geraakt en verdronken. Een kameraad van hen, die het zag en hen wilde redden, geraakte er ook in, doch werd door eenige visschers, die in de nabijheid aan de spieringvangst waren, gered, terwijl hun pogen om de anderen boven water te brengen ge heel mislukten. Hunne lijken zijn later met veel moeite opgehaald en naar Elburg vervoerd. Men schrijft uit Leeuwarden In jaren lang hadden wij hier geen zoo druk ken dag als Vrijdag, den wekelijkschen marktdag. Duizenden schaatsenrijders uit alle streken van Friesland hadden zich over de in gladde ijsvlakten herschapen talrijke kanalen en vaarten herwaarts gespoed, om weer eens een kijkje in Frieslands hoofdstad te nemen. Wegens den marktdag wa ren daar onder ook velen om zaken te doen, maar verreweg de meesten, mannen en vrouwen, oud en jong, waren louter voor hun plezier overge komen. Het waren gansche mensohenstroomen, die langzamerhand de stad in haar geheele uit gestrektheid vulden en zich wel moesten verdee- len, daar anders het vrije verkeer hier en daar geheel gestremd zou zijn geworden. Niettemin kostte het ook nu nog in de voormiddag-uren soms moeite, zich een doortocht te banen. Het spreekt van zelf dat de neringdoenden het druk hadden, maar vooral de koffiehuizen, logementen en niet het minst de brood- en koekbakkers. Meer dan één broodwinkel was weldra geheel ledig en slechts door herhaaldelijk bakken kon men veler, door het schaatsenrijden hongerig ge worden magen, weder tevreden stellen. De stad had niet alleen een hoogst druk en levendig, maar ook een feestelijk aanzien, daar vele loge menthouders en winkeliers de nationale vlag hadden uil gestoken. In de gemeente Ooststellingwerf deed zich de zer dagen het kluchtige geval voor, dat twee hoofden eener school, bij de benoeming van on derwijzeressen in nuttige handwerken, advies moes ten uitbrengen over hunne vrouwen, die naar deze betrekking solliciteerden. Tot welk een hartstochtelijkheid het schaatsen rijden in het Noorden wordt opgevoerd, blijkt uit het volgende, door het //Dgbl77. vermelde feit: Om de ijsbaan voor de a.s. hardrijderij te [[Ap pelscha zoo doelmatig mogelijk te maken, heeft men rondom een schip, dat in de bijbaan lag en daarom hinderlijk zou zijn, het ijs weggehakt en... het vaartuig doen zinken In de Blankenstraat te Amsterdam is een 11-jarig meisje door een vallende baal lompen op het hoofd getroffen. Haar toestand is zorg wekkend. Onder Schiedam is een branders knecht, die zijn dochter naar Kethel had ge bracht van een openstaande brug in het water geloopen en verdronken. Te Haarlem is het huis van een bleeker geheel afgebrand. Veel wasschen gingen verloren. Een arbeider te Zuidlaarderveen kreeg bij het opladen van eiken- boomen op een wagen een boom op het hoofd. Hij bleef op de plaats dood. Te Foxhol (Drenthe) is een jonge man door het ijs gezakt en ver dronken. Een kantoorlooper te Amsterdam wordt nadat hij eenige gelden had geïncasseerd, vermist. Men vreest dat hij het ontvangen geld ten nadeele van zijn patroon verduisterd zal heb- ben. De opzichter L., die door de IJsel- stoomtram is overreden, is aan de gevolgen be zweken. Aan de Handelskade te Amsterdam is een tot nog toe onbekend gebleven jongmensch, door het ijs gezakt en verdronken ook te Hulst viel een jongen door het ijs en verdronk. Men schrijft uit VrijhoevenKapel De botermijuen worden in den laatsten tijd in de Langstraat als het ware overstroomd, van daar dat de prijzen dezen winter niet zoo hoog zijn als gewoonlijk om dezen tijd het geval is. Dat de zuivel bereiding dit jaar zoo bijzonder groot is, heeft tweeërlei oorzaak en wel deze, dat de boer daardoor eenigzius vergoed tracht te krijgen wat hij aan hooi en ander producten schade leedmaar ook dat de kalf koeien, die hij in 't najaar tegen hooge prijzen kocht, bij het kalven veelal aan merkelijk: lager in prijs waren dan dat hij zich had voorgesteld, waarom hij besloot zelf meer te melken dan hij voornemens was. Om alle bedrog te voorkomen, wordt do boter op de botermijnen ongezouten gepresenteerd. KERKNIEUWS. naar Hoevelaken, G. Ringualda, te Oldebroek Molenaarsgraaf, H. J. P. v. d. Linden, teSchoon- rewoerd. voor Rijswijk en Giesen, door Bolkenstein te HierdeTienhoven c. a, Hattink, te Nieuw Ven nep; Zomeren, K. Janzen, te VeessenErnst, J. H. Tijl, te Terheijden bij BredaNieuw Lekker- land, J. Beijer, te IJselmuiden. Prijs van 10,000: no. 10014; 1000: nog. 758=3, 16=348 en 19919; ƒ400: nos. 16466 en 20501 200: no. 15008; ƒ100: nos. 7517,9125,14480, 15563 en 20108. Hoewel men in vele zaken in den tegen woordigen tijd direct of indirect een onevenredigheid kan bespeu ren, gewis bestaat er wel geen grootere en meer in het oog loopende dan hier. Eu zoo zij niet de grootste mocht zijn toch zal ze dan wel in die ca tegorie kunnen worden opgenomen. Het is n.l. met een der voornaamste levensbehoeften, waarin de prijs zooveel uLeenloopt, en hoe meer moeite er ge daan moet worden om zijn waar te verkoopen, des te goedkooper is ze te verkrijgen. Alzoo staet hier de invloed der concurrentie met betrekking tot werk en werktijd in omgekeerde verhouding. Het is het bijna onontbeerlijk levensmiddel «brood.* Bij de bakkers in de gemeente is het te krijgen tegen betaling van 22 cent, de 2 KG. of volgens de plaat selijke benaming 11 cent «het twee-ponderke.« Bij de zoogenaamde broodslijters, waar men het brood van elders ingevoerd koopt, behoeft men slechts 19 cent sedert geiuimen tijd voor de 2 KG. to betalen %ekt men daar nu af de broodslijters provisie, welke is 1 cent, rest er 18 cent voor de 2 KG., waarvoor zij het met. paard en kar naar deze ge meente brengen en nog durven getuigen zij dat het alles behalve met schade verkoopen. Daar het inge voerde bröod zeer goed de proef kan doorstaan met het in deze gemeente gebakkene en de bakkers hier aan geen enkele verordening onderworpen be hoeven te zijn, zoo is het zeer moeielijk tot een besluit te komen waarin de hoogere prijsheffing ge legen moet zijn. Onmogelijk is het dat het ontstaan dier hoogere broodprijs, in dezen tijd waarin zoo veel klaagliederen vau geringe verdiensten en el lende opstijgen, zijn ontstaan te danken heeft aan de lage marktprijzen van het graan. Dat bij alle in deze plaats wonende bakkers do broodprijzen even hoog zijg* zou mogelijk kunneu verklaard worden door de harmonie, welke tusscheu hen haerscht. Maar waaruit de hooge broodprijzen? U zult mij verplichten. M. d. R. door de opname van het bovenstaande iu uw geacht blad, aan deze broodkwestie eenige meerdere bekendheid te geven. Woudrichem, Uw bestendige lezer, 24 Januari 1885. X. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veelgele zen blad om ter wille van het al te goloovi- g e plubliek eenig reclame te maken in h u n ei gen belang. Roeds meermalen heb ik UE. lastig gevallen, doch ditmaal is hot, hoop ik, voor de laatste maal, dat ik zuks zal doen, hopende dat dit schrijven zal worden begrepen. Elk kantoor of handelaar heeft eene brandwaar- borgkast noodig. Vele en zéér velen begrijpen zulks en schaffen zich dus die aan. Zeer prijzenswaardig is de voorzorg in woord en ook in daad, als men maar weet alwaar meu die in goede kwaliteit en matigen prijs kan verkrijgen en men niet met de aanschaffing daarvan op prijs (dewelke helaas zoo dikwijls door fabrikanten, zoowel in België, Engeland en hier in Holland, goedkoop worden gepresenteerd) letten wilde. Daarvan hebben helaas ook dikwijls de consumenten de droevigste gevol gen te wachten. Om een laatste voorbeeld in onze provinciale stad Tilburg aau te halen; wat is daar bij den on- gelukkigen brand van Woensdag 11. gebeurd? Er zijn 2 brandkasten verbrand, doch niet zooals de Amst. Ct.« van Zaterdag, morgen-editie, eene waarin alles verbrand waseene was er, waarin eeni ge boeken, hoewel gehavend, toch nog gered zijn, hoewel de tweede totaal was weggebrand. Wie nu de fabrikanten daarvan zijn mogen Hef is onvergeef lijk ter wille van concurrentie zijne reputatie (als men die heeft) te wagen, maar nog ook onvergeeflijk is het wanneer men zijne zaak voor een luttel winstbejag ter opoffering van een ander en ook niet ten overstaan vau eeu weldenkend en beredeneerd publiek ten offer te brengen Enfin, elk fabriekant kan zich met eene levering hoe dan ook tevreden stellen, doch dit staat bij mij vast, dat, wat men ook moge besteld krijgen of wat men ook fabricee- ren moge in dit vak moet zijn solide voor brand, veilig voor inbraak en bestand voor daar opvallende zwaarte of instor tende zolders en ook bestand door zelfneer- stortende iu den hevigsten vuurgloed. Hopende, Mijnheer de redacteur, eenigzius door deze weinige regelen bijgebracht te hebben tot het nadenken van diegenen, welken zich nog brand- waarborgkasten willen aanschaffen en zich, alvorens van eenigeu proeven of bevindingen te willen over tuigen, verwijs ik HEd. aan de onderstaande (slechts een paar wil ik er aanhalen) water en vuurproef, alhoewel meerdere attesten ten dienste staan. UEd. dank betuigende voor de mij toegestane ruimte, heb ik de eer te zijn Uw Dw. Dienaar. P. M. TIMMERMANS, Fabrikant van Brandwaarborgkasten en alle soorten Ijzerwerken. Piep Ach, ik heb hét zoo koud en ik zit te rillen onder mijn vederen pakjeIk weet wel dat de menschen zich verbeelden, dat wij, vogels, er goed aan toe zijn, omdat wij zoo dik in de plunje zitten en des nachts bij een warmen schoorsteen kunnen kruipen, maar die gedachte is totaal verkeerd, want onze maagjes zijn ledig en als de maag niet gevuld is, hoe kan men er dan goed a..n toe zijn? Er is letterlijk niets voor ons te bikken wij vinden geen onnoozel wurmpje, geen nietig graan- korreltjeAlles is stijf bevroren en als het zoo voortgaat, zullen wij nog moeten doodhongeren. Daarom doe ik, ook namens mijn lotgenooten eeu beroep op uwe bereidwilligheid gij toondet dat ge medelijden hadt met onze bloedverwanten de meeuwenplaats nu, bid ik u, dit schrijven, dat ik met trillend pootje tot u richt, iu uw veel gelezen blad, misschien geeft het aanleiding dat de menschen zich over on3, hongerige vogeltje ontfermen. Wanneer hot zomer is en 't zonnetje schijnt en wij in de twijgen rondhuppelen en 't hoogste lied uit zingen, dan noemen de menschen ons «gevleugelde zangers* en «gevederde broeders< en zij luisteren opgetogen naar 't gegorgel onzer keeltjes, maar dat neemt niet weg dat zij ons lagen spannen, dat zij vinkebanen en lijsterstrikken en andere moorddadige zaken uitdenken om ons te verdelgen en dat de dames medewerken om OU3 te helpen uitroeien door onze doode broeders en zusters op heur hoeden te plaatsen. Maar ik wil aan die vervolgingen en slachtingen niet denken, ik wil enkel maar herhalen dat er tjjdeu in het het jaar zijn dat men ons gezang op prijs stelt en dan vragen: «lieve menschen wilt ge ons daarvoor thans geene vergoeding schenken?* Wij vragen geen goud en schattenhet komt niet in ons op om liefdegaven van u te vorderen, waardoor uwe verarmde menschelijke mede-broeders benadeeld zouden worden wij vragen enkel, stil onzen honger Wat kan het u kosten? Ge hebt maar wat broodkruimels of rijstkorrels neer te strooien en dan zijn wij geholpen en zien wij kans om door den barren winter heen te komen. Kijk, mijnheer de Redacteur, wanneer men ons op die wijze door de slimme dagen wil heen helpen dan, ik geloof zulks uit naam val al mijne mede vogelen te mogen zeggen, zullen wij ia den aan staanden zomer sj.lpen eu zingen, kwiukeleeren en tierelieren dat het een lust is, en iu koor eene hymne aanheffen ter eere van het menschdom, dat ons voor hongerdood bewaarde. «Van een heel koud dakgootje*, Namens velen, «Januari 1885.* Geruit, huismusch. Een vriendendienst. In zekere plaats in Gel derland (geloofwaardige lieden verzekeren dat 't eenige jaren geleden is geschied) moesten twee pre dikanten worden beroepen. De lief hebbers kwamen echter niet opdagen-,- toen ten langen leste, op één Zondag twee candidaten verschenen, om op beroep te preeken. De eene deed dit 's morgens; de andere 's namiddags. No. 1 was eeu rijzig en welgemaakt jonkman met een prachtig orgaan. No. 2 daaren tegen had 't ongeluk een weinig contrefait te zijn en een zwakke stem te bezitten. Na afloop der beide preekou zeide een der ouderlingen tot lo. 1 «Jou moeten wij hebben; jij bent een man naar ons hart. Doch dien ander met zijn bochel kunnen wij niet gebruiken; hij is geen knip voor den neus waard.* «Hm, hm!« klonk 't antwoord, «gij lieden kunt mij wel krijgen; edoch alleen dè,n, wan neer ook mijn vriend, van wipn ik mij niet wil scheiden, hier wordt beroepen.* De achtbare Kerkeraad had daarin eerst weinig zin, maar na veel gepraat besloot men de beide heeren candida ten te beroepen. «Wij hebben er dan ten minste één, die ons bevalt,* heette het. Ende wat geschiedde? No. 2 nam 't beroep ge nadiglijk aan. Zijn onafscheidelijke vriend bedankte. Zóó helpt men zijn vriendjes door de wereld. Voor eenige dagen werd op 't postkantoor te Berlijn een brief outvangen aan het adres: «Gui- lelino Imperiali, Berlin.De beambten meenden dat de brief voor keizer Wilhelm was, maar spoe dig zag de grijze Vorst, toen hij den brief las, dat het een minnebrief was en allerminst voor hem bestemd. De brief ging daarom terug naar de politie, die eindelijk den man voud. Het was een Italiaausche schoorsteenveger, die den naam Im periali droeg en er natuurlijk niet weinig trotsch op was dat men zijn adres had verwisseld met dat van den Keizer. Een Rus sprak in een gezelschap over harde winters. «Eens,* zeide hij, »'t juiste jaartal ben ik vergeten, was 't zoo koud bij ons in 't Noorden, dat geheel de Witte Zee bevroor en de visschen versteendeu. Ik heb tcfen van een bevroren paling een wandel stok gemaakt.* Weldadigheid. «Ik stuur nooit een arme; drommel weg!* «Neen, maar je laat hem zóó lang staan, tot hij van zelf gaat!* Zekere II., goed aangeschoten zet zich met. oen dame aan de tafel neder waarbij een kellner bescheiden op bestelling wacht. Onze Don Joan, reeds een tien minuten bezig zijn schoone onder? complimentjes te begraven besluit eindelijk mot den uitroep: Ach Als ik niet getrouwd ware Twee flesschen van «zeven,* roept de dame den kellner toe, terwijl zij de tafel met de mouw? van haar prachtig satijnen kleed schoon veegt. Welnu? Als je niet getrouwd waart? Dan deed ik het zoo gauw mogelijk In zekere provinciestad wordt een melodrama opgevoerd, waarin de heldin moet surven, ver giftigd door haar minnaar. Het laatste bedrijf loopt op 't einde, de beide hoofdpersonen zijn op 't tooueel, maar de minnaar heeft iets weifelends over zich. Ik heb de flacon vergeten, fluistert hij de heldin in 't oor. Dat is niets, zegt deze, geef mij een dolk steek of schiet een pistool af. Ik heb geen wapens bij me. Enfin, doe iets anders maar spoedig, 't is tijd. Toen als door een ingeving aangevuurd, geeft hij zijn kunstzuster een schop onder haar tournure. Deze laat zich dadelijk op den grond vallen en roept dramatisch uit O, hij heeft mij vergiftigd. Een Amsterdamsch student was verhuisd. Onder de vele artikelen die de kruier had moeten over brengen bevond zich ook een geraamte, alias «skelet*, dat hij in oen kist had overgedragen. Op de gespecificeerde nota, die hij daarop van den kruier ontving, las hij ouder meer Voor U-Ed-ele «de dood* aan huis bezorgt feil ets. en twintog elaar. Denkbeelden van een Atnsterdamseken Wandelaar. Het restaurant-Riche Een kostbaar monument voor even kostbare magen. «Het Panopticum:* De was vereouigde er de meest beroemden met de meest beruchten oudor ééu dak. «Het ijs:* Het zwitreu L ngs deze baueu is gezonder eu minder gevaarlijk dan het zwiere i langs deu publieken weg. «De Parkschouwburg:* Een bal 1'instar du Grand Opera de Paris* bleek wederom even moei lijk, als zich met een Hollandschen tongval voor Franschman uit te geven. GEDACHTEN. Een dom gezicht is als een wijzerplaat, waarop men zou kunnen zien hoe laat het was, indien er maar een uurwerk achter de plaat zat. Veelal staat bij dezulken de wijzer op het uur van: «eten.* Een onzer voornaamste voedsels is: lucht. Leven is t ij d dooden tot dat de t ij d het leven doodt. Alles laat zich aanleeren, zelfs leeren, maar dat wel het moeielijkst, want leeren is denken. Velen werken liever, dat is makkelijk. De eerste vrucht van een bedrijvig en ar beidzaam leven iskracht en gezondheid. Sedert de spreuk bekend werd, dat menschen die mummelen en in zich zelf praten oud wor den, ging menigeen mummelen en in zich zelf praten. Er is meer noodig om oud te worden. Wat is het sterkste bewijs van hoogmoed Na deu maaltijd aan nw deur gaan tandenstoken om het vleesch dat gij niet gegeten hebt. Men Wat is men Wie is men Waar is men Men is een onding. Men is iedereen en niemand. Men is overal eu nergens. Men zegt Ja! Men liegt dikwijls. Men verscheurt door laster vaak der onschuld het hart. Men vertrapt veeltijds de deugd in het slijk. Men is een duizendhoofdig monster, met spitse, spichtige en venijnige tongen. Ieder die Men in den mond neemt is erfgenaam van een van dezen. De hemel beware ons voor zulk een erfenis. Zoet als honing is de hoopbitter als alsem i3 do teleurstelling. 's HERTOGEN BOSCH, 26 Jan. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette varkeus waren aangevoerd 80 stuks. Do prijs was 0.52 tot 0.58 per kilogram schoon. Handel vlug, zoodat spoedig alles was opgeruimd. De prijs der boter was 0.96 a 1.06. Met het oog op het ongeregeld vervoer van brieven, tengevolge der gestremde vaart, worden H.H. Correspondenten verzocht huune berichten zoo spoedig mogelijk in te zenden. Enkele berichten kwamen voor het vorig nummer te laat eu hebben nu hun waarde verloren. zal, krachtens art. 1223 B.W., te W ij k, in het Regthuis, - ii i op Dingsdagen 10 en 24 February 1885, telkens 's voormiddags 11 uur precies, in het openbaar Radikale genezing desver- M 1*P/Uikiezend wordt overeengeko- men voor een bepaalde prijs, betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers tor beschikking der patiënten gesteld. WAERSEGERS, heelmeester van breuken. Groenplaats, 35, te Antwerpen. J. BIEGEL. Prijs per kwartaal 1,50 franco per post. Afzonderlijke nomuiers ƒ0,25. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Bedankt Prijzen van 100 en daar boven. 5e Klasse. Trekking van 26 Jan. (Buiten verantwoording der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mijheer de Redacteur! Mijnheer de Redacteur onder redactie van INHOUD VAN No. 9.- Aandeelen Canadian. Pacific. Spoorwegmaat schappij. Beurs-Over zicht. Binnen- en Bui- tenlandsche berichtenKoninklijke Nëderlandsche Locaal Spoorweg-Maatschappij. Russische Financiën; Turksche Financiën Epyptische FinanciënNood- ijdende Spoorwegen in de Vereenigde Staten Nieuwe aanleg van spoorwegen in de Vereenigde Staten Atchi son, Topeka Santa Fè Sp.mij.Buffalo, New- York (j- Philadelphia Spoorwegmaatschappij; Canadian Pacific SpwmijLouisville NashviUle S.MijNew- York Central Spoorweg maats. New-York, Lake Erie cj- Western SpoorwegmaatschappijNew-York, Ontario (j- Western SpoorwegmaatschappijOrgeon Sf Cali fornia Sp.mij Southern Pacific Spoorwegmaatschappij; 1 Vabasli. St. Louis fy Pacific Spoorwegmaatschappij. Rente- en dividendbetalingen. Ontvangsten van Spooncegen. Noteeringen te New-York. Niet- ojjiciëel verhandelde jondsen. Laatste Berichten. Correspondentie. Uitlotingen. INHOUD VAN HET BIJVOEGSEL. Denver fy Rio Grande Shares. UiÜotingen, Men abonneert zich bij het Bureel van De Fondsen- markt ter boekdrukkerij van GEBROEDERS IIOITSEMA te Groningen en bij alle Boekhande laars en Postkantoren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3