BUITENLAND. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. B URGE BLIJ KEST AN D7 317de Staatsloterij dwaze huppelen en zweven, niet dat denk beeldige geluk, bewonderd en gehuldigd te worden, niet dat gekeuvel over 't laatste concert of 't toilet der anderen, niet het geheele schitterende bal maar de jeugd, de zoete, gelukkige, hemelsche jeugd en de voor eeuwig verloren hoop De wijsgeer die deze beschouwing hon derdmaal in zich voelde opkomen en zich van de vluchtigheid aller dingen bewust is, wordt bij het binnentreden van een schit terend verlicht bal-lokaal gelijk nergens elders door weemoed aangedaan, die niets met eenig persoon op zich zelf te maken heeft, maar een weinig de stemming aan geeft, gelijk ze spreekt uit de woorden van den vertwijfelden Faust//al den jammer van 't menschdom valt op mij •5» Baron Arthur Von Rothschild, te Parijs, bezit een post zegel-verzameling, dio een waarde van 200000 fr. vertegenwoordigt. Op aandrang van den Parijschen Gemeenteraad zijn alle boeken, waarin de naam van God voor komt, uit de openbaren lagere scholen verwijderd. De laatste gevangenen uit den Fransch-Dnitschen oorlog hebben thans Duitschlaud verlaten. Het zijn twee Turco's die, gedurende hun gevangenschap, een bewaker hadden gedood welke hen mishandelde, en tengevolge daarvan tot langdurige vestingstraf veroordeeld waren. Maandag passeerden zij, komende van Wesel, de stad Keulen. Zij waren in nieuwe uniformen gekleed, die het Fransche gouvernement hun had doen toekomen. In het armhuis te Londen was zekere William Fenwick, oud 78 jaai\ Dezer dagen nu ontving hij hot bericht, dat hij 175,000 pond sterling, be nevens grondbezittingen had geërfd. Sedert eenigen tijd woedt te Woolwich een on- deraardscho brand. De afval uit de werkplaatsen van het arsenaal aldaarasch, katoen enz., welke ain de oever van de Theems verzameld word, vormde daar een breeden dijk, waarop men later gebouwen wilde zetten. Deze dijk nu is in brand geraaktpogingen tot blusschen waren vruchte loos, het vuur smeulde steeds verder voort, tot op korten afstand van de kruitbewaarplaatsen. Ten einde verdere uitbreiding van den brand te voor komen, heeft men nu een breeden, diepen kuil ge graven, welke het brandende van het niet bran dende gedeelte scheidt. In Portugal zijn op verschillende punten van het land aardbevingen gevoeld. landverhuizing naar Zuid-Afrika, moeten wij, op grond van inlichtingen uit goede bron, onze land- genooten toch dringend waarschuwen, hun voor nemen daartoe tot een gunstiger tijdstip uit te stellen. Uit Zuid-Afrika ontvangen wij het stellige bericht, dat handel en verkeer aldaar in zoo ge- drukten toestand verkeeren, dat men voor een al geméén staatsbankroet beducht is. De gegoeden houden zich met moeite staande, en de minder met fortuin gezegenden verliezen alles, terwijl de lieden, die er aankomen, noch een betrekking, noch werk, noch eenig middel vinden om hun da gelijks brood te verdienen. In de Transvaal vooral steken de oude partijschappen het hoofd weder op, en tegen president Krüger, die zelf het zeer goed meent, maar die geheel van de stemming in den Volksraad afhangt, vormt zich een steeds aan groeiende oppositie, welke tot de oude Boeren heerschappij zou willen terugkeeren en de vreem delingen weder uit hun ambten ontzetten. Ook tegen de Duitschers is de stemming thans ongun stig, omdat men vreest, dat ook de Transvaal onder de strenge tuchtroede van Bismarck zal geplaatst worden, en niet zelden worden de woorden verno- meu liever nog Engelsch dan Duitsch Daarom is er voor de Duitsche laudverhuizers in de Trans vaal geen toekomst, althans voor de eerste jaren nog niet. HEUSÜEN, 10 Feb. t Zondag namiddag viel het vierjarig zoontje van J. v. d. G. in de haven alhier, doch werd noch tijdig ontdekt door de huisvrouw van C. v. d. W., die het op het drooge bracht. Namens Z. M. den Koning is door den Minister van Waterstaat aan den heer A. van Delft alhier, tot wederopzeggens vergunning ver leend tot den aanleg en het gebruik van een telegraaflijn voor publiek verkeer tusschen Wijk en Heusden, met de vestiging van een telephoon- kantoor te Wijk. tDUSSEN, 7 Febr. Diefstal is tegenwoordig aan de orde van den dag. Op verschillende plaatsen zijn in de vorige week kippen ontvreemd en Donderdag-nacht is bij den slager H. d. V. een stuk vleesch van circa 30 halve kilo's gestolen door een raam heeft men zich toegang verschaft tot de hal. liet ware zeer wenschelijk, dat in onze gemeente gedurende don wintertijd eene nachtwacht van burgers patrouilleerde, om den dieven hun vrij spel te beletten. Nacht politie, vroeger mogelijk minder noodig, maar schier de gansche gemeente op de been giftmengster, deelt het »i). v. Zuitlh het vol was om den heer C. Struick de laatste eer te be wijzen. Niet een stond er aan de geopende groeve of hij werd geroerd door de treffende en zoo passende woorden vaa Ds. Nonhebei, die later door den 75 jarigen broeder des overledenen met enkele woorden van dankzegging werd gesloten. Het wetsontwerp tot heffing eener belasting op de tabak zal aan de verschillende Kamers van Koophandel om advies worden toegezonden. Nederland heeft een aanzienlijken uitvoer van gedrukte platen en gravures naar Engelaud, zooals blijken kan uit het handelsoverzicht van laatstgenoemd land over het laatste jaar. Op een invoer van 30,000,000 stuks, geschat op eene waarde van 256,159, komen voor Nederland 16,670,000, dus meer dan de helft, terwijl uit Frankrijk ingevoerd werden 4,770,000, Duitsch- land 5,068,000, België 2,046,000 en de Ver- eenigde Staten 347,000. Er beeft dezer dagen te Weenen achtereenvol gens in twee schouwburgen en in de zaal der mu- ziek-vereeniging brand plaats gehad, waarbij, naar men veronderstelt, kwaadwilligheid in het spel is. Ofschoon die branden, ten gevolge van de spoedig toegesnelde hulp der brandweer en de bedaardheid van het publiek, geen grooten omvang aannamen, heeft de politie desniettemin hare voorzorgsmaat regelen verdubbeld. bestaat hier niet en voor den eenigen reeds be jaarden politie-agent zou toch ook het geheele politie-toezicht bij dag en nacht te uitgebreid zijn. t TIELERWAABD, 9 Febr. Door den heer W. A. van Voorthuizen, hoofd der openbare school voor 1. o te Ravenswaai, is tegen 1 April e.k., eervol ontslag aangevraagd als leeraar bij de voor bereidende klasse aan de rijks-normaallessen te Maurik. Den 4 dezer kwam volgons het »N. v. d. D.« te Wijk aan Zee een op 31 December uit Berlijn met het opschrift Wijk aan Zee Vereenigde Hotels verzonden brief aan, na eerst de reis naar de Ver eenigde Staten (N.-Amerika) gemaakt te hebben. De Keizer van Duitschland begint te lijden onder den last zijner hooge jaren. Hij wordt nu en dan ongesteld, zonder dat men de oorzaken daarvan in iets anders dan in zijn ouderdom kan vinden. Reeds heeft de vorst de kracht niet meer om aan de boftafel te vorschijnenals er geschreven wordt, dat een minister eene audiëntie bij den Keizer heoft gehad, mag men het er voor houden, dat deze in tegenwoordigheid van den Keizer over staatszaken gesproken heeft met den eersten raads man de3 vorstenaudiënties, waarbij nog iets meer dan lichamelijke tegenwoordigheid vereischt wordt, kunnen niet meer verleend worden. Bijna eiken dag doet de Keizer nog een rijtoertje dohr den »Thiergarton«, doch hij ligt daarbij meer dan hij zit, terwijl hij toch vroeger steeds eene echt mi litaire houding aannam. Volgens berichten uit Kaïro hebben de Itali anen Beilul in de Roode Zee bezet, ondanks een protest van den gouverneur. Het Egyptische garnizoen, zamengesteld uit 40 soldaten, was ver plicht zich terug te trekken. De Egyptische regee ring heeft van het gebeurde kennis gegeven aan de Porte. In Italië gaat men inmiddels voort met de uit rustingen, zoodat aan het arsenaal te Spezzia bui tengewone drukte heerscht. Nacht en dag* werkt men aan het in orde brengen van een 4tal oorlogs bodems, terwijl eene handelsstoomboot is aange nomen tot overbrenging van een groote hoeveelheid kolen en 100,000 rantsoenen levensmiddelen. t AMMERZODEN. Door den heer Slof-Taï werd ecnê séance gegeven ten huize van den heer J. van Roosmalen alhier. Een groot publiek woonde de uitvoering bij, die algemeen zeer in den smaak viel. Wij vernamen tot ons leedwezen het overlijden van den heer C. A. Jeekel, burgemeester van Leerdam. Jeekel was een man die velerlei zaken heeft aangevat en die wat hij ondernam, deed met de volle overtuiging die overredende warmte gaf aan zijn woord en daad. Hij had hart voor een opgewekt openbaar leven. Zoowel zijn streven op het gebied onzer industrie, zijn warme be- belangstelling in de landsverdediging, als zijn op treden in de administratieve belangen der om geving waar hij als burger en als burgemeester tal van jaren leefde, doet menigeen in Jeekel een Nederlandsch burger betreuren, die goede bedoelingen met warmte wist te vertolken en waar de omstandigheden hem niet te sterken tegenstand boden met talent te verwezen lijken. Dezer dagen, schrijft de Goesche Ct., werd te Goes eene niet onbelangrijke ontdekking gedaan. Men vond namelijk in een antieke kast het vol gende opschrift Kasste (1) Prinse Maurits (2) A° MDCXVIII. Op de plaatsen 1 en 2 vindt men nog eenige teekenen van onduidelijke letters. De kast is ter bezichtiging gesteld bij den commissaris van politie aldaar. Met de aanstaande Carnavals-feesten zal in 's-Hertogenbosch van wege de Oeteldonksche Club, op Maandag eene groote gecostumeerde optocht worden gehouden, en een gecostumeerde rijtoer op Dinsdag, terwijl alsdan ook de toegestane loterij zal plaats hebben. Bij gelegenheid van de feesten, zal in den nacht van 16 op 17 Februari de Exploitatie-Maatschappij verschillende extra-treinen doen loopen. Iemand te Rotterdam, die gestoffeerde kamers verhuurt, gaf in Augustus jl. huisvesting aan een vreemdeling, deze overleed en van de som gelds, welke hij moet bezeten hebben (men zegt ƒ6000), werd niets gevonden. De justitie deed dezer dagen het lijk opgraven en schouwen. Sporen van vergiftiging moeten gevonden zijn. De kamerverhuurder en zijn knecht zijn althans daarop gearresteerd en naar de gevangenis over gebracht. gende mede: »Wie haar, oogenschijnlijk kalm als een onschul dig kind, in de cel der gevangenis aan haar brei kous ziet, zou niet kunnen vermoeden zulk een monster voor zich te hebbeu. Bedaard keuvelt zij met haar beide bewaaksters over allerlei zaken, doch vermijdt met fijn gesponnen overleg en ge slepenheid alles, wat op haar zaak betrekking heeft. Halsstarrig blijft zij alle schuld aan do haar ten laste gelegde misdaden ontkennen en bewaart eenvoudig het stilzwijgen, wanneer zij bij het ver hoor in 't nauw wordt gebracht.* Een liefhebber van een gratis-slokje stal uit een tapperij in de P. C. Hooftstraat te Amster dam een karaf met jenever. Hij werd achtervolgd en aan de politie overgeleverd. Een uit den dienst ontslagen huzaar kwam uit Deventer naar Zutfen, waar hij een korporaal der huzaren be zocht en een schot op hem loste. Hij nam daarop de vlucht, doch werd een uur later bij het sta tion in hechtenis genomen. Het pistool vond men nog in zijn bezit. De korporaal is gelukkig slechts licht gewond. Aangaande de drijfveer dezer daad is nog niets met zekerheid bekend. De is Rotierdarm che reiziger H. F. II. is te Zwolle veroordeeld tot 45 dagen cel, omdat hij een door hem in den trein gevonden portemonnaie met ƒ221 heeft trachten te behouden en niet aan den rechthebbende heeft teruggegeven. In de vorige week zou te Tilburg een huwelijk voltrokken worden. Toen de 21-jarige bruidegom aan de wo ning zijner bruid aankwam, vernam hij, dat zijn beminde zich daags te voren met een ander had verwijderd, tot het doen eener buitenlandsche reis. Te Venendaal is proces-verbaal opge maakt tegen een moeder en twee dochters wegens het tappen zonder vergunning en het toedienen van drank aan kinderen beneden de 16 jaar. Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is de schippersknecht J. C. over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. In den nacht volgende op dien waarin te Amster dam een kind op de Prinsengracht over het Stads- bestedelingenhuis te vondeling gelegd Werd, hebben onbekenden aan de deur van het gesticht een schrijven bezorgd, houdende dat het kind gedoopt was en daarbij den naam van Catharina ontvan gen had. De justitie uit Middelburg heeft te Hulst gevangen genomen P. de le L., gepensio neerd wachtmeester der maréchaussee, die ver dacht wordt schrijver te zijn van een bedreig- brief met moord. In de Gerard üoustraat te Amsterdam geraakte op een bovenkamer een pe- troleumtoeslel in brand De vrouw wierp het brandende op een binnenplaats, waar een meisje bezig was de straat te schrobben. Hare kleeren vatten vlam en zij bekwam zware brandwonden. t HE DEL, 8 Febr. Gisteren morgen viel alhier het 5-jarig kind van D. T., die als polder werker elders werkzaam was, bij afwezigheid der moeder in het water, met het treurig gevolg dat het weinige oogenblikken later levenloos werd op gehaald. Over den toestand in Transvaal leest men in de Berlijnsche »Kreuz-Zeitung« het volgende belang rijke bericht Daar er, sedert het bezoek van den President Paul Krüger, een sterke neiging zich openbaart tot t GEN DEREN, 9 Febr. De Zondagschool der christ. ger. gemeente alhier zal voortaan gehouden worden door eenige leden der jongelings-vereeni- ging van die gemeente. t Dat men niet te voorzichtig kan zijn met geweren bleek alhier, 1.1. Vrijdagavond met het schieten voor een bruiloft. Door onvoorzichtigheid kreeg J. v. d. B. een schot in zijn arm gelukkig zal het nog al geen erge gevolgen hebben. t WOUDRICHEM, 7 Febr. Hoewel een jaar geleden, toch staat elk onzer ingezetenen den eersten Vrijdag der maand Februari a. p. nog helder voor den geest. Wie zou dien dag ook vergeten, den dag waarop de heer C. Struick zijn 50 jarige echtvereeniging herdacht. Bij deze gelegenheid werd weer bewezen dat de heer Struick een bemind inwoner was. Er bestond ook wel reden om hem achting toe te dragen. Was hij het niet die Woudrichem's belangen sedert een ruim aantal jaren had behartigd Was hij het niet, die de ontwerper mag genoemd worden van de prachtige begraafplaats die vele inwoners van een verbeterde woning voorzag In één woord hij was voor deze gemeente alles wat een gemeentelid zijn kan. En nu, ik herhaal juist een jaar na de genoemde bruiloft, werd zijn stoffelijk overschot in den schoot der aarde gelegd. Ook nu kon men zien dat men den overledene oprecht genegen was, daar niet alleen de familieleden Men meldt uit Zalt-Bomrael Te dezer stede woonde eene hoogbejaarde we duwe met haren zoon, welke laatste menschen- schuw en niet wel bij het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning, tot veler bevreemding, gesloten, tot een barer kennissen haar bezoekende, den zoon voor het bed zijner moeder vond staan, welke laatste bleek dood te zijn. De politie, hiermede onmiddellijk in ken nis gesteld, is daarop met den burgemeester en twee geneesheeren de woning binnen gegaan en men bevond nu dat het lijk der moeder reeds in eenen staat van ontbinding verkeerde. De zoon werd onmiddellijk, ofschoon tegen zijn zin, per rij- tüig naar het gemeentehuis overgebracht. f HEUSDEN, 7 Febr. Iu de heden alhier go- houden algemeene vergadering der afd. Hensden van de N.-Brab. M. van Landbouw, werd met algemeene stemmen aangenomen zich te verklaren voor ontwerp A (zooals door enkele bestuursleden dor afd. was ontworpen) van de beide toegezonden ontwerp- reglementen voor eene op te richten Noordbrabant- sche Onderlinge Vee verzekering-Maatschappij. Tevens werd bepaald dat op 3 Maart e.k. alhier een wedstrijd zal worden gehouden van dekhengsten en venlenmerriën, waarvan de voorwaarden tijdig zullen worden bekend gemaakt. t Woudrichem, van 1 Jan. tot 1 Febr. Ondertrouwd: S. Boon, 31 j. en W. van Andel, 35 j. P. Schaap, 20 j. en J. A. v. Ooijen, 20 j. Geboren: Jan, z. v. J. v. Someren en N. SmitsAntonie, z. v. J. Daim en C. Versteeg Robbert, z. v. R. v. Zijl en J. Reyliug Jenneke Maria, d. v. P. IJ. de Joode en A. van Beest; Jan Cornells, z. v. J. Viveen en W. v. Herwijnen Johanna, d. v. A. Kant en A. Roza. Overleden: Gerrit v. d. Wiel, 5 m.Sara Coruelia Borg, 6 m. Egbert v. Straten, 1 m. (te Vianen)Jan Tennis Borg, 49 j.Catharina 't Hooft, 77 jwed. v. W. G. Struick. De officier van justitie uit Zutfen is naar Eibergen geweest om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood van een kind, dat door een onderwijzer in de school zou geschopt zijn en spoedig daarna ziek geworden en over leden is. Het lijkje van het kind is opgegraven. Een groote roofvogel rolge ns sommigen een arend vertoonde zich Woensdagmiddag achter de woning van den arbeider v. d. K., on der Soesterberg, en schoot pijlsnel neder op een twee-jarig kind, dat in een tafelstoel bij de achter deur zat. De moeder, die zich juist met eene spade in den tuin wilde begeven, zag het ondier en sloeg uit alle macht met hare schop tegen de achterdeur, waarop de vogel ijlings weder wegvloog. (N. v. d. D.) Ook het lijk van de dochter van C. van der Linden uit Oud-Beierland, een der omgekomenen bij het vergaan der stoomboot »Oude Maas II is opgehaald. Nog 3 lijken worden vermist. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche 5e klasse. Trekking van 6 Febr. Prijs van 50,000: no. 20570; 1500: no. 2896; 1000: nos. 158, 2968, 3459, 10180 en 14023400 nos. 6744, 7663, 7801 en 10655 200: nos. 1667 en 4034; f 100: nos. 2035, 2739, 5500, 7477, 9460, 10108 en 11384. Levensverzekering voor rijke personen. In de New-Yorker Handels-Zeitung* van 27 De cember 11. leest men het volgende: Het beginsel der levensverzekering vindt hier te lande zelfs bij de rijkste personen steeds meer bij val. Zoo heeft Pierre Lorillard, de groote tabak fabrikant, zijn leven verzekerd voor 255,000 dollars en F. W. Devoe, de bekende verf-fabrikant uit New-York, het zijne met 250,000 dollars. Ook heeft Cyrus W. Field dezelfde voorzorgsmaatregelen ge nomen tot een bedrag van 240,000 dollars, Alexan der Barrett en F. B. Boleerts verzekerden hun leven ieder voor 200,000 dollars; John Gipp, de fabrikant van zijden garens, heeft 170,000 dollars op zijn leven loopen; Charles Prott, de petroleum- raffineur, 165,000 dollars op het zijne; de chef van de beroemde manufactuurwaren-firma H. B. Cloffin is verzekerd voor 125,000 dollars en zoo nog een aantal andere voorzichtige kapitalisten en koop lieden uit onze stad voor groote bedragen. J Prijzen van 100 en daar boven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2