Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. een uitkomstGoedkooper kon hij nooit te recht, 't goeie mensch had van intrest geen greintje verstandAlleen maar, hij had geen lust er over te beginnen hij meende dat dit beter door zijn vrouw kon afgehandeld wor den, die zulke dingen zoo naief kon aanvat ten. Zijn vrouw beloofde dat. Het einde dier historie was dat Saartje den volgenden dag een paar ,/pampiertjes" kwam bezorgen, ten einde die aan den man te brengen en er de piano van te betalen. Het stuk kwam in huis en de buren von den, dat daarboven toch meer zitten moest, dan 't uiterlijk wel liet aanzien. Op de //goeie ziel/' die zooveel malen in de week den trap op en afliep, lette natuurlijk niemand. Niet lang geleden kwamen wij in de nood zakelijkheid ook Saartjes hulp in te roepen. We hadden van de goeie ziel veel gehoord, doch keilden haar niet persoonlijk. Ze heeft ons dagen lang trouw bijgestaan en heel wat geredderd. Toen we haar een behoorlijk loon uitbetaalden, was ze daar zeer meê verlegen. Men vergat dat, waar het haar gold, ge woonlijk. Nu we haar vertrouwen gewonnen hadden vroeg ze ons om raad, hoe ze haar geldje zou beleggen. De geschiedenis van de piano kwam te berde, echter zonder 't noe men van namen. Ze vertelde dat ze drie maanden lang, elke maand zes gulden terug had ontvangen, doch gedurende de laatste vier maanden geen cent. De juffrouw had haar telkens gouden bergen beloofd doch trouw vergeten centen te geven. Het gezin was intusschen vermeerderd, ziekte en tegen spoed hadden haar intrek gedaan, de piano verdween doch Saartje bleef op haar geld wachten. Dat was de eenige keer dat ze zich be klaagde over haar al te goedzieligheid. Ze was er echter toen reeds overheen en ver leende met evenveel bereidwilligheid gratis hulp bij dezelfde familie, die haar zoo danig had afgezet. Saartje is een levende beschaming voor degenen onder hare kennissen, die 't geloof aan engelen op aarde ter zijde gezet hebben HEUSDEN, 12 Feb. t Door den raad dezer gemeente is in zijn jong ste vergadering besloten de lindeboomen, staande aan de haven alhier, te verkoopen. t Door het rijk is aan deze gemeente in bedeleen afgestaan het gedeelte der stadswallen, uitmakende het voormalige bastion „Hollandia" met b'.jbehoorende gronden, vroeger onder beheer van het Departement van Oorlog. tDe rederijkerskamer //Oefening baart Kunst" vergastte hare leden weder op een aangenainen avond. Het publiek, dat bij elke uitvoering talrijker wordt, kan als bewijs strekken dat het pogen der Kamer op den rechten prijs wordt gesteld. Als voorstuk werd opgevoerd//De Schipbreu kelingen", tooneelspel in 3 bedrijven door G. Hoo- gendoorn Jr. Wij zagen in Richard Westerland, tot ons ge noegen weder een oud lid optreden, die we enkele malen moesten missen. Hij kweet zich, met den ouden visscker, dan ook zeer verdienstelijk van i zijn rol. Ook de andere leden werkten met suc ces, waardoor een goed geheel werd verkregen. Tot nastuk werd gegeven: Het spreekuur van den dokter", kluchtspel in één bedrijf. Ook dit stukje werd zeer los afgespeeld. Jan Spreeuw toonde zoowel het komische als straks het ernstige gedeelte te verstaan. Ook Theodoor was goed op zijn plaats. Aangezien dit de laatste uitvoering is in dit seizoen, roepen wij allen die zich dezen winter zooveel moeite gaven, een welgemeend tot weer ziens toe. t NIEUWKUIK, 12 Febr. Heden avond gaf het gezelschap „De Eendracht" van Onzencort en Nieuwkuik haar jaarlijks concert ten behoeve van behoeftige huisgezinnen in de zaad van den heer L. v. d. Broek. Een keurig programma gaf reeds veel goeds te rerwachten. Glanspunten van dien avond werden door velen genoemd, de HH M. C. v. d. B. en P. v. d. B. Een woord van lof aan allen die iets bijbrachten tot dezen genoegelijken avond mog niet ontzegd worden. Moge de Harmonie, onder leiding van haren wakkeren directeur H. Houët, voortgaan op den ingeslagen weg t DUSSEN. Zekere S. P. een 34-jarig zeer oppassend jongeling, de eenige steun zijner be jaarde moeder, weduwe, had Vrijdag 9 ure 's avonds op de bleekerskil onder Dussen, het ongeluk over boord te vallen en in het duister jammerlijk te verdrinken. Eerst Zaterdag namiddag werd zijn lijk gevonden. t GIESEN, 1 Eebr. Zondag 1.1. werd het twee jarig dochtertje van H. W. door eene hoestbui overvallen, het kind was daaraan reeds eenigzints lijdende, die verscheidene uren achter een aan hield de kleine geraakte eindelijk uitgeput en de droeve ouders moesten aanschouwen, zonder dat zij eenige hulp of lafenis konden aanbrengen, dat hun eenig kind al hoestende den laatsten snik gaf. t TIELERWAARD, fl FebrT De heer W. A. van Voorthuizen hoofd der openb. school te Ravenswaai, heeft tegen 1°. April e. k. ontslag gevraagd uit zijne betrekking van leeraar bij de opleidingsklasse aan de Rijksnormaallessen te Maurik terwijl aan dezelfde inrichting tot leeraar is benoemd de heer J. Besseling te Zoelinond. LANGSTRAAT, 11 Febr. Naar men zegt wordt in sommige herbergen buiten de kom der gemeente Waalwijk jenever getapt zonder de vereischte „vergunning." Waarschijnlijk zal deze ontduiking der wet weer zoolang duren tot een of andere kastelein op gevoelige wijze de dupe er van wordt. Het gebruik van jenever in deze streek is, niettegenstaande de strenge handhaving der wet op den sterken drank en de kwijning der Lang- straatsche nijverheid, in de laatste jaren eer toe- dan afgenomen. De rijke dagen van weleer schijnen voor goed voorbij te zijn, maar toch zou er op 't oogenblik vrij wat grootere welvaart heerschen in vele gezinnen en de schuldenlast er aanzienlijk minder drukken, wanneer men toen een appeltje bewaard had voor den dorst en heden de tering naar de nering wist te zetten. Het getal der tapperijen met „vergunning" is in de Langstraat ontzettend groot. SPRANG, 7 Febr. Begunstigd door het goede voorjaarsweer zijn de landbouwers alhier en in de omstreken thans druk bezig met het zaaien van granen, waartoe de grond reeds zeer goed geschikt is. De handel in kalfvee gaat ook weder iets vlugger, zoo ook die in paarden, waartoe vele Fransche en Belgische kooplieden de vee houders opzoeken. ZEVENBERGEN, 9 Febr. Ten gevolge van de buitengewoon lage prijzen die de landbouwers voor hun granen verkrijgen, zijn de dagloonen der veldarbeiders sterk gedaald. Werd eenigen tijd ge leden 80 cent per dag betaald, thans bedraagt dit bij vele boeren slechts 60 cent, een prijs waarvoor toch nog een voldoend aantal arbeiders is te verkrijgen. t WOUDRICHEAL De heer C. A. Struik, geagreëerd klerk op het post- en telegraaf-kantoor alhier, zal den 16 dezer maand de gemeente ver laten om te Geertruide.nberg als zoodanig werkzaam te kunnen zijn. t De visscherij welke zich de eerste dagen na de opruiming van het ijs zoo veelbelovend liet aanzien, is door het wassend water niet veel geweest daar er slechts enkele dagen met de ze gen gevischt is kunnen worden. Thans wordt er druk met de netten gedreven doch zeldzaam zalm gevangen. De prik visscherij is ook nietsbeduidend. t GORINCHEM, 12 Febr. Op Donderdag 5 Maart e. k. zal in den Doelen alhier eene ver- eenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Ar- kel beneden de Zouwe". In deze vergadering zal de lijst der stemgerechtigde ingelanden voor het 4e district, hoofdplaats Gorinchem, na onderzoek van en beslissing omtrent de eventueel daar tegen ingebrachte bezwaren, worden vastgesteld. tIn de Dinsdagavond alhier gehoudene vergadering van de leden der vereeniging „Alge meen belang van Gorinchem" is de heer J. Nieuwenhuijzen Kruseman met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Het voorstel tot toe treding aan de liberale Unie werd, na weder legging van eenige bezwaren, met 30 tegen 3 stemmen aangenomen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadeiing te Amsterdam op 5 Maart e. k. werden gekozen de heeren Mr. 11. J. Dijckmeester en Jhr. E. de Gijzelaar, en als plaatsvervanger Dr. Nieuwen huijzen Kruseman. Aan den minister van finantien is een ver zoekschrift aangeboden door de depothouders van plakzegels uit Zutphen, Arnhem, Apeldoorn, Deventer, enz., ter bekoming van een hooger provisie dan 1 pCt., welke tot heden daarvoor genoten wordt. De ver zending van geperst hooi, zoowfl naar het buiten- als binnenland, door de hh. Oerlemans, te Vrijhoeven-Kapel, krijgt van jaar tot jaar meer uitbreiding. Thans zullen genoemde heeren ook in Friesland eene hydraulische pers in werking bren gen, en daardoor ook in die provincie meer leven in dien handel doen komen. Tevens hebben zij aan het gemeentebestuur van mm uimhi ■■.iftirffiwn igrjwgapcwifciawwbmxki.'wmliuaiimau.wmiri Het staat thans vast dat Gordon dood is. Waar is het dat hij een fanatiek dweper was, een soort Mahdi in puriteinschen zin, maar dan toch in elk geval een dweeper voor veel wat edel en goed was, bij voorbeeld voor de vernietiging der sla vernij. Gordon zelf, hoewel hij voor het uiterlijk een vast vertrouwen had in de toekomst, zoodat hij 29 December nog schreef: ik kan de stad nog jaren houden, wist dat hot verraad hem rondom aangrijnsde en dat zijn lot aan een haar hing. Een zijner vrienden te Kaïro ontving 14 Decem ber een brief van hem. Daarin kwamen deze op merkelijke regelen voor: Vaarwel, gij zult verder van mij geen nieuws ontvangen. Ik vrees dat ik in dit garnizoen verraders heb en dat tegen Kerst tijd alles zal gedaan zijn. Deze brief is ook in handen gekomen van ge neraal Wolseley. Het is naar aanleiding van dat schrijven dat hij besloot het uiterste te wagen en eene kolonne, onder bevel van generaal Stewart, dwars door de woestijn te zenden, om zoo moge lijk Gordon te redden. Deze tactiek streed overigens ook volkomen tegen alle gewoonten der militaire aanvoerders, die hunne macht nooit mogen versnipperen, maar terecht maakte Wolseley eene uitzondering in dit buiten gewone geval. Toch heeft men het doel niet bereikt. Gordon is gevallen door het verraad van een der Egyp tische generaals, maar hij zou waarschijnlijk toch Khartoum niet lang meer hebben kunnen houden, want de hongersnood was er reeds beginnen te heerschen. De troepen van den Mahdi hebben terstond een gruwelijk bloedbad aangericht onder hunne tegen standers zij zijn Saracenen in moed maar ook in wreedheid. Als men echter bedenkt dat het Eu- gelsche snelvuur geheele rijen van honderden Ara bieren wegmaaide en dat de onbeschaafde, dweep zieke Arabieren staan tegenover christenhonden, die als roovers in hun land vallen, alleen omdat zij daar hun voordeel in zien dan zal het oor deel minder hard over hen zijn. Zooals te denken is, hebben do bedoelde tijdin gen in Engeland eene ongehoorde ontroering ver wekt. Wij vreezen maar al te zeer dat het kabinet- Gladstoue door den stroom zal worden meege sleept tot daden, waarover Engeland eeumaal bit tere rouw zal dragen. De Times,hot meest Engelsche blad, zegt hot maar openlijk: wij moeten ons gezag vestigen in Soudan met Souakin, Berber en Khartoum als middelpunten. Om die middelpunten te bezetten, dient men ze toch eerst te hebben. Welnu, van Souakin zijn de Engelschen meester, maar van Berber nog niet. Zelfs heeft op den weg naar deze plaats reeds een scherp gevecht plaats gehad, waarbij de generaal Earle sneuvelde. Evenwel men mag aannemen dat de Engelsche troepen Berber zullen nemen. Maar Khartoum Die stad is thans bezet door een geheel leger dap pere Arabieren, niet gewapend met sporen, maar met uitstekende vuurwapens eu het beste geschut die stad is veranderd in eene sterke vesting. Om haar te veroveren zouden de Engelschen onder een moordend klimaat een langdurig beleg moeten be ginnen, terwijl het niet te voorzien is dat zonder belegeringsgeschut de Mahdi uit zijne sterke hoofd plaats zal kunnen verdreven worden. Toch schijnt, zooals wij zeiden, het Engelsche kabinet tot dit uiterste besloten te hebben. Zelfs zullen 10,000 man der reserve in Engeland onder de wapens komen. Dit duidt op eene totale omkeering in Glad stone's poliliek. Want het doel van den veldtocht, door Wolseley ondernomen, bestaat niet meer. Gordoh werd naar Khartoum gezonden om de Egyptische bevolking van die plaats te redden. Die bevolking bestaat niet meer: zij is gevlucht of gedood. Wolseley werd naar Khartoum gezon den om Gordon te redden, doch ook deze is dood. Het devies van Gladstone: rescue and retire* (redding en terugtrekking), heeft than3 geen reden van bestaan meer. Men zou zeggen dat Gladstone een nieuw devies heeft gekozen: revenge and re main* (wreken en blijven). Wij moeten zeggen dat wij dezen omkeer aller- noodlottigst achten voor den vrede der wereld. Tot welke gevaarlijke ondernemingen zulk eeue avontuurlijke politiek leidt, is deze week treffend gebleken. Italië had de kans schoon gezien, zooals wij reeds in een vroeger overzicht aanwezen, om in het troebel water te visschen. Het bood Ergelaud 15,000 man hulptroepen aan en zette al vast eenige soldaten in eene der Roode- zee-havens aan wal. Door dit optreden veroorzaakt Italië bij Duitschland en Oostenrijk een ernstig misnoegen, zoodat in sommige Duitsche bladen zelfs reeds oorlogszuchtige artikels verschenen. Turkije, hierdoor aangemoedigd, vaardigde een heftig protest uit tegen do handelingen van Italië en gaf bevel eene oorlogsvloot naar de Roode Zee te zenden. Hot was te verwachten dat ernstige verwikkelingen niet zouden uitblijven. Engeland deinsde daarvoor terug. Het gaf in eene nota aan Italië onder vriendelijken dank kennis, dat het voor- loopig van zijne medewerking afzag, en dat de Turksche Regeering gelijk heeft alleen de Sultan heeft recht te beslissen over de havens van Egypte. Dit bericht zou Engeland zeker niet aan zijn bondgenoot hebben doen toekomen, als het niet was teruggedeinsd voor de ernstige gevolgen. Het komt ons voor dat do politiek in het niet zeer sterke Italië op dit oogenblik eene zeer gevaarlijke rol speelt. Want het is wel aan te nemen dat Italië zich door dezen tegenspoed niet zal laten afschrik ken van zijne zucht om eene groote rol te spelen. 6) Aan de Pruisisch-Nederlandsche grens werdt de zer dagen een man uit Ochtrup op het smokkelen betrapt eu, daar hij niet staan bleef, maar met achterlating van zijn tabak de vlucht nam, doodge schoten. Hij was steeds een oppassend huisvader ge weest en alleen door gebrek tot zijn oneerlijken handel gedwongen. Dit is reeds de tweede huisva der uit Ochtrup in dezen winter die op eon der gelijke wijze om het leveu kwam. Een student van 74 jaren heeft dezer dagen aan de hoogeschool te Berlijn het doctoraal examen in de medicijnen afgelegd. Deze wakkere grijsaard, Schultheisz genaamd, studeerde als jongeling in do godgeleerdhoid en hij heeft een 44jarige werkzaam heid als zendeling in Zuid-Afrika achter den rug. In 1881 kwam hij weer te Borliju, word daar ten tweede male student en legde zich met ijver op de geneeskunde toe, waarin hij zich thans genoegzaam bekwaamd heeft. Hij zal nu promoveeren en zich dan in Zuid-Afrika als dokter vestigen. Volgens het statistisch bureau te Berlijn, zou den er 42,026 Duitschers in Nedorland wonen. Een zeldzaam schouwspel was to Niort (Frank rijk) de vorige week te zien. Een hevige brand frak uit in een houtzaagmolen, terwijl het aan 't sneeuwen was. De weerkaatsing van den vuur gloed op de sneeuwvlokken moet daarbij prachtig geweest zijn. De geheele stad was verlicht op do wijzo van een bijzonder sterk noorderlicht. Dui zenden vogels, die door do snoouw uit het veld waren opgejaagd en zich door dit bijzonder licht voelden aangetrokken, fladderden verbijsterd boven den vuurgloed. Naar men uit Valencia bericht, is de oranjeap- pelenoogst in die provincie nu geheel vernield. Het gedoelte dat bij de strenge vorst gespaard bleef is in do hevig ostonnen, welke er woedden, verloren gegaan. Do merwaardigste schaking die wel ooit zal heb ben plaats gevonden, is dezer dagen te Cardiff voor gekomen. Een twee-en-dertig-jarige vrouw is daar met haren tachtig-jarigen schoonvader op den loop gegaande beminlijke dame nam eene som van ongeveer achthonderd pond sterling mede die ha ren echtgenoot toebehoorde. In Januari werden in Italië door de sneeuwval len 286 personen bedolven 117 kwamen om, 10 worden nog vermist, 159 werden levend gevonden. 167 huizen stortten in; de schade wordt op 240.000 frs. geschat. Tot hiertoe is nog slechts ruim 28.000 frs. bijeengebracht door particuliere liefdadigheid. Door de botsing van twee treinen bij New Bruns wick (New Yersey) vatten eenige waggons mot olie vlam. De brandende olie vi«l op eenige fabrieken en huizen met het gevolg dat voor 750,000 dollars schade werd aangericht. Twee mannen en verschei dene paarden werden gedood. LEERDAM, 11 Febr. Den 7den dezer werd onze gemeente door een bijkans onherstelbaar verlies ge troffen. Een onzer meest respectabele ingezetenen, een der beste burgers onzes vaderlands, een der meest bekende en werkzaamste industriëelon, onze geachte Burgemeoster, de heer- C. A. Jeekel werd op 45jarigen leeftijd plotseling door den dood weg gerukt eu heden grafwaarts gedragen. Gedurende ruim 13 jaren heeft hij zich in ons midden be wogen en gedurende dien tijd zich doen kennen als een man uit één stuk, die wist wat hij wilde, die zich de belangen van zijnen evenmensch eu van zijue gemeente als de zijne aantrok. Als di recteur van eu aandeelhouder in de glasfabrieken Jeekel, Mijnsen Comp. heeft liij eene bijkans ongekende welvaart in onze gemeente verspreid. Honderden menschen verdienden door zijne tus- schenkomst een eerlijk stnk brood, duizenden gul dens gingen wekelijks uit zijne hauden over in die van neringdoenden en ambachtslieden. Van een weinig beduidend fabriekszaakje had hij eene uit gebreide zaak gemaakt, die hare relatiën door ge heel ons vaderland, ja door geheel ons werelddeel heeft. Voor onze gemeente, voor ons gansche vaderland wilde hij nuttig werkzaam zijn. Hij voelde daartoe roeping en kracht, hij had daarvoor de noodige bekwaamheden Eén enkel ding ontbrak hem daar toe tot dus verrede gelegenheid. Dat hij, als candidaat der liberale partij niet tot lid der Tweede Kamer is verkozen geworden, lag zeker niet aan zijueu persoon. Wie met hem in aanraking kwam, was van zijne meerderheid overtuigd en voelde zich als het ware door hem aangetrokken. Als burgemeester van Leerdam was hij voor zeker de rechte man op de rechte plaats. Verge tend wat achter hem lag, richtte hij steeds den blik op de toekomst. Wat strekken kon om Leer- dams bloei en welvaart te bevorderen werd door hem aangegrepen. Uit het schijnbaar nietige wist hij iets groots te scheppen. Slechts drie jaren, he laas, is hem gelegenheid geschonken de belangen onzer gemeente als burgemeester te behartigen, maar in dit korte tijdsbestek heeft hij zooveel tot stand gebracht dat zelfs het nageslacht zijnen naam in eore zal houden. Ook in andere betrekkingen, o. a. als dijkgraaf van hot Hoogheemraadschap >de Vijf Heerenlan- den« deed hij zich kennen als een bijzonder be kwaam man. Mot zijn practischen blik overzag hij in weken moer dan menigeen in maanden of jaren. Het verdient, hier opmerking dat in het korte tijds bestek van drie jaren vier dijkgraven de belangen van »de Vijf Heerenlanden* hebben behartigd. Nog versch ligt het in ieders geheugen dat de heeren Roozeboom, Vogelsang en Schalij als zoo danig fungeerden. In de persoon van den heer Jeekel is een be langwekkend figuur van het wereldtooneel verdwe nen. Algemeen wordt dit erkend. Hoe anders zou zich zulk een tal van vrienden en bekenden van hier en elders aan zijne groeve hebben vereenigd. De doodenakker was bijkans te klein om allen te bevatten. Do weg derwaarts was als bezaaid met menschen. Alle corporatiën uit de gemeente had den zich vrijwillig bij den lijkstoet aangesloten We merkten daaronder ophet Gemeentebestuur, meer dan 20 leden van de Loge, tal van vrienden van hier en elders o. a. Generaal Verspijck, het muziekkorps met zijnen directeur, de onderwijzers, het gansche personeel der glasfabrieken enz. enz. Een achttal toespraken van de HH. Verspijck, Grijns, Jhr. de Gijselaar, Roldanus, Overste Boon- acker, Cappel, Begram van Jaarsveld en Koppen getuigden hoeveel zijue kinderen, zijn personeel, zijne gemeente, zijn hoogheemraadschap en de maat schappij in 't algemeen in hem hebben verloren. Meer dan 20 kransen bedekte de lijkbaar. Vooral die van den gemeenteraad, van de Vereeniging van Burgemeesters en Secr. in Zuid-Holland, van het personeel der glasfabrieken, van het Hoogheem raadschap »de Vijf Heerenlanden*, van de Loge, maar niet minder die zijner bloodverwanten, vrienden en bekenden trokken de fandacht. Eenvoudig is de grafsteen, die zijn stoffelijk overschot dekt. Moge daarop te eeuiger tijd een passend gedenktaeken worden opgericht: een schooner dan dat, hetwelk hij zich zeiven heeft gesticht, zal moeilijk te vinden zijn. Jeekel heeft den grond gelegd van Leerdams bloei en welvaart. Hij heett zijue gemeentenar/tn den weg gewezen, waarop zij zich hebben te bewegen om Leerdam van een stedeko tot eene stad te verheffen. Toen de oudste zoon dos ovei ledenen, kadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda, diep bewogen zijnen dank uitte voor de eer zijnen vader bewezen, en de menigte zich huiswaarts begaf, sprak weemoed uit veler trekken en deed menigeen in stilte de vraag »waarom reeds thansreeds thans?* (N. v. d. W.) 1' i l| luüwwbbwmm»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2