WEI-enHOOILAND Wei- en Hooiland, WEILANDEN, EBFHÜÏS li iinnn inboedel, publiek verpachten: ph. ®i jong: agazijn VAN MANUFACTUREN, Openbare Verhuring Brieven uit de Residentie. Gemengd Nieuws. MA UK i'BE LUCHTEN. Openbare Verhuring voor het Seizoen van 1885. VERHUREN: eenige perceelen als van oiuls. AIVEIlTENTf KN. HEDIKHUIZEN. De Notaris de GIER te PUBLIEK VERHUREN: Lil De Notaris J. lEKKIIÜN te Werkendam, VEHKOOPEHT: J. K. Verheijeii. fis VERBERNE te Du, 12 Heet. H ooi- en Wei land onder Waspik, Raamsdonk en Geertrui- denherg. 13 Heet. Weiland ou der Eethen en Drongelen. 35 Heet. Weiland on der Dussen en Meeuwen. Inrichting tot Kapok- en Veeren Redden, zuivering van Bedveêren. Prachtige Spring veeren Matrassen, op alle maten, Ontvangen alle kleuren Garneer-fluweel. TRICOT ONDERGOEDEREN in alle maten voorradig. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde zus ter, A. VAN DIERENLuijben, betuigen wij onzen bijzonderen dank. J. LUIJBEN, A. LUIJBEN, W. VAN EGGELEN— Luijben. A. VAN EGGELEN. Vlijmen Herpt, Hemden, 17 Februari 1885. a 20. 5e klasse. Trekking van 21 Pcbr. Prijs van ƒ100 en Preinie van 3000: 10152; ƒ200: nos. 8165 en 19412; ƒ100: 1508 no. no. 'sGRAVENHAGE, 19 Febr. 1885. Wilhelmus van Nassouwen Ben ik van Duytsen bloet! Vroolijk laat het klokkenspel van den grooten of St. Jacobstoren van de vorstelijke residentie de lonen van dit welbekende volkslied door de lucht weergalmen, want het is heden feest! En wel een feest dat onder alle volksfeesten altijd eene eerste plaats blijft bokleeden, daar het den jaardag geldt van het hoofd van den S:aat.. Wel heerscht er in de straten der woonplaats des Koniugs die drnkte en vreugde niet meer die men vroeger ontwaarde, maar dat komt door den geest van den tijd, en sluit nog niet in dat er niet menigeen is die warme belangstelling gevoelt voor ons Vorstenhuis. Men is thans te fatsoenlijk of te praktisch om zijn vreugde op eene luidruchtige wijze kenbaar te maken. En toch waren die vreugdebewijzen van vroeger eigenaardig; men kon bet aan <!e goede burgers zien dat ben 's Konings verjaardag evenveel ge noegen deed als hun eigeu geboonefcest. Er was vertrouwen in hen die het roer van den Staat in handen hadden en niet iedereen wilde op zijn eigen manier moespreken over politi.k. Tegenwoordig is dat anders, oud en jong praat over den toestand van 's lauds financiën en de middelen tot verbetering daarvan. Iedereen roept ach en wee over de slechte tijden, geldverspilling, donkere toekomst enz. Het valt zeker niet te ontkennen dat het een tijd is waarin handel en nijverheid gedrukt zijn door tijdelijke overproductie en toenemeude bevol king, maar of bet nu wel zoo erg gesteld is als sommige leiders van eone ontevredene volkspartij willen doen gelooven, moet erg betwijfeld worden. 's Lauds geldmiddeleu verkeeren in geen gunsti- geu toestand en dit mag geen verwondering baren, als in aanmerking wordt genomen welke grooto sommen in de laatste jaren zijn besteed aan oor logvoeren en het maken van openbare werken. Behalve do verbazende sommen die zijn uitge geven om Atjeh ouder ons gezag te brengen, ziju alleen in de 10 laatste jaren gemiddeld 8 10 millioen gulden gebruikt om ons landje van een goed spoorwegnet, waaraan bet groote behoefte had, te voorzien. Wordt hierbij rekening gehouden met de schatten die noodig waren om de rivieren zoodanig te verboteren dat zij geschikt zijn om aan de eisclieu van handel en scheepvaart te voldoen, dan moet elkeen begrijpen dat die uitgaven niet gedaan konden worden zonder vermeerdering van inkomsten. Daarbij komt nog dat en Regeering en Verte genwoordiging in vroegeren tijd, toou Indië nog jaarlijks een batig saldo opleverde, waarmee het tekort in 's lands kas gedekt werd, ev niet aan gedacht bobben dat de tijden wel eens konden ver anderen en na do vette jaren wel eens magere koudon komen, waarin men tekort in plaats van over zou hebben. Die zorgeloosheid is in hoofdzaak de oorzaak van het tegenwoordig tekort, want was men er vroeger op bedacht geweest om 's lauds financiën behoorlijk te versterken, dan zou nu niet op alles zoo bezuinigd behoeven te worden. Dat de toestand te verbeteren is door betere regeling der belastingen valt niet te ontkennen, maar de voortdurende verdeeldheid der partijen in de Vertegenwoordiging was een beletsel voor de zoo noodige samenwerking met de Regeering om een goed belastingstelsel te bereiken en de laatste jaren kunnen het getuigen, dat welke pogingen bekwame Ministers van Financiën ook hebben aan gewend om verbetering in den toestand te bren gen, deze allen zyn afgestuit op dou onwil dei- Kamerleden. Zoodoende zijn de beste jaron voorbijgegaan; de meerderheid, die met een weinig goeden wil in ovor- log met de Ministers van hunne richting, veel had kunnen goedmaken, heeft haren tijd voorbij laten gaan en is nu minderheid geworden, en daar de partij die thans de meerderheid uitmaakt, te ver deeld schijnt te zijn om uit haar midden eon Kabi net te vormen, zal alles ook dit jaar wel weêr d n gewoneu sleur gaan. De leden van de Tweede Kamer schijnen zich nu eenmaal het idee fixe gevormd te hebben dat 's Lands geldmiddelen alleen door bezuiniging in orde te brengen zijn en maken het de togenwoordige Regoering zoo lastig, dat het Ministersambt geene benijdenswaardige positie ge noemd kan worden. Niet dat schrijver dezes tegen bezuiniging is, integendeel, in eene buishouding waarin de uit gaven do ontvangsten overtroffen hebben, moet al bet mogelijke gedaan worden om het evenwicht tusschen beiden te horstellen. Even zoo moet het met de Staatshuishouding gaan. Maar de zucht tot bezuiniging mag zich niet zoover uitstrekken dat de belangen vau de voornaamste bronnen vau welvaart uit bet oog verloren worden en dit is helaas met vele bezuiuigingen het geval, terwijl het tevens maar al te waar is dat er vele dingen zijn, die op minder kostbare wijze zouden kunnen ingericht worden, maar die onbegrijpelijk genoeg aan de aandacht dor Kamer schijnen te ontgaan, of misschien onder hare bijzondere bescherming staan. Vooral het tijdstip der indiening van de Staats- begrooting is de meest geschikte voor de Ledeu der Vertegenwoordiging om van hunne bekwaam heid in het vitten en goede zorg voor 's Lands belangen te doen blijken. Geen zaak is voor een Minister van meer ge wicht dau zijne begrooting. De maatrege'en die hij wil nemen om uitvoering te geven aan de wetten die tot den tak van den staatsdienst behooren waarvan bij aan het hoofd staat, zijn daarin opge nomen en de gelden die daarvoor noodig zijn, worden er in vermeld. Staan de Kamers de ge vraagde sommen geheel of gedeeltelijk toe, dau is dit een bewijs dat genoegen wordt genomen met 's Ministers beleid en heeft bij weer een jaar voor zich om studie te makeu van de wetsout- pen die tot verbetering van 's Lands toestand moeten dienen. Het vertrouwen dat in den Minister gesteld wordt is dan ook het best merkbaar bij de behandeling zijner begrooting. Reeds in de Voorloopige Versla gen der Tweede Kamer wordt het vrij duidelijk hoe men over de Regeering deukt, want daarin wordt al wat maar gevonden kan worden, opge somd om een Minister die meu liever ziet aftre den, onaangenaam te stemmen. Het ambt is echter te voordeelig en eervol om het maar zoo spoedig prijs te geven, van daar dat de Excellenties al hun best doeu om iu de Memorie vau Autwoord de op merkingen die over hun beleid gemaakt wordeu, te ontzenuweu. Deze beide officieelu stukkeu zijn te vergelijken met een voorpostengevecht, waarin van weerskanten beproefd wordt om de krachten der tegenstanders te verkeauen. Daarna komt de groote strijd, n.l. de openbare beraadslaging over de be- grooting zelf. Achter di groene tafel zit. de Mi nister, wiens ontwerp het geldt, gedurende eeuige dagen geduldig alle mogelijke opmerkingen (soms zeer zoutelooze) aan te hooren en doet zijn b«s' om zijn tegenstanders zooveel mogelijk te outwa- peuen, om daarna bij stemming verschillende arti kelen zijner begrootiug besnoeid te zien en nog den kans te hebben dat bij eindstemming het wets ontwerp verworpen en hem dus m. a. w. gezegd wordt.Minister, je bent ongeschikt, je kunt naar huis gaan. Als alles nu altijd toeging zooals hut behoorde, dau zou het niet meer dan billijk zijn dat men iemand die niet berekend schijnt te zijn voor zijn taak, met een goed pensioen en dankbetuiging voor de vele aan den lande bewezen diensten, naar buis zendt, maar het is veelal niets dan een personen strijd en het vallen van een wet is niet altijd 'e wijten aan de beginselen die daarin worden aan genomen of aan bet onvoldoende er vau, maar dikwijls daaraan dat de man die hem voordraagt niet in den smaak valt. Wij zijn thans hot tijdstip genaderd waarop de strijd in de Tweede Kamer een aanvang heeft ge nomen. De algemeene beraadslagingen over de Staats- begrooting voor 1885 zijn eindelijk, na lang wachten, begonnen. Dit jaar is die behandeling drie maanden vertraagd door dat eerst het wetsontwerp tot wijziging van art. 198 der Grondwet aan de orde was. Het is jammer genoeg dat de Regeering niet heeft gezorgd dat dit ontwerp wat vroeger in behandeling is genomen, want daar nu de begrooting niet in het begin van het jaar is vastgesteld kunnen worden, beeft men tot een tijdelijke maatregel, do zoogenaamde credietwetten, zijn toevlucht moeten nemen, wat zeer in het nadeel van de nijverheid is, daar de meeste aanbestedingen t.ot na vaststelling der definitieve begrooting zijn uitgesteld en bet seizoen, waarin de meeste be hoefte aan werk heerscht voorbij is gegaan, zonder dat er iets belangrijk is uitgevoerd. Mogen op dezen blijden dag de tonen van bet Wil helmuslied de Leden van Regeering enVertegenwoor- diginger aan herinneren hoe roemrijk ons verleden is en vooral hoeveel het Oranjehuis heeft opgeofferd voor ons dierbaar Vaderland, en zij daardoor opgewekt worden om allou strijd te laten varen en alleen dat te doeu wat tot het welzijn van onzen geboortegrond kan strekken. X. Een treffende* geschiedenis biacht onlangs in bet middernachtelijk uur een huisgezin en eenige buren in de gemeente Marum (Groningen) op de been. Eene wednwe zat met hare lievelingen alleu jongensjvan 15 tot, 25 jaren in de kamer en vertelde hoe zij voor eenige jaren den duivel bad gezien, den persoonlijken duivel, die, iu pilow gekleed, een maatje jenever van haar kocht en dit met halve cent stukjes betaalde. Waarschijnlijk door de opsmnkking, die de verstandige moeder aan dit verhaal toevoegde, werd een der jongens erg zenuwachtig en riep opeens uit daar is bijl* meenende dat hij den duivel zag. Ver schrikt vloog de moeder op en greep naar een keteldek sel om den vijand te verjagen. In plaats van don dui vel te slaan, dion zij natuuvlijk niet zag, sloeg zij met zooveel geweld tegen do bedstede, dat de eenige dochter, die daarin rustig in Morpheus' armen lag, van schrik het bed uitsprong en naar buiten snelde. Daar viel het arme imLje in onmacht. Nu wa9 goede raad duur. Het misbaar, op straat voortge zet, deed de buren opschrikken en zich naar buiten spoeden. Toen men echter vei nam vanwaar de »wind« woei, begaf men zich weer haastig te bed. Naar men verneemt, moet de nacht in hot be zochte* gezin verder rustig, althans kalmer, zijn doorgebracht. Na afloop van den C iruavals-optocht in 's Bosch gingen de feestgenooten samen eten. Ziehier hun menu: Lést van alles wet veur 200 censsen te kregen is!!! Veurist: Nat iuit pierkes. Daau Kalfskaey mit z -tere saauws en ei pels. ..Daarnaof. Haalf raauw gebroeie vlisch, ok weer mit er-| pels en saauws. Ielek maag nou zun ègen vèf menuutjes mung maoken om do hille boel na,or de laogte te staampen, waant Naauw komme: Breune bonnen en bekaans te gelick: Osso- tong', verskole iu drie. daorop aoudere bontjes. Daan kaole keukens. Om aal dat vetgedoeiko te breken, za.al 'n lutske ingemaokt zuut ge- presoleuteerd worre. Daan weer ef kes waachte.I Waorop ielkon èter dia lust hez, wè mnpkis, on 'n stukske taort mag vatte, terwijl tot slot? mit allerhand zuut geraeij de boel zal afleupen. Nou mot ielken èter, nie vergèteu, dè veur dieselfste 200 Censsen nog 'n fleske wien deu hun kaan opgezoope worre. Wanneer begint bij de vrouw het tijdperk vau don ouden dag? Deze vraag hield een dames kransje bezig. Een der aanwezigen meende dat de vrouw oud wordt zoodra zij geen liefde meer wek ken kan; een tweede zei dat de ouderdom met het eerste grijze haar komt; een dorde was van oor deel dat bij de confirmatie van 't ondste kind de Toen hij ongeveer tot duizend geteld had, liep Suworoff, die van kmde stond te rillen, weg, maar hij riep den onderofficier nog toe: »je hebt mij heel slim beet gehad en daarvoor verdien je officier te worden Aanbiedingen van woningen begint men ook al op rijm te zetten. In de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam las de »Amst. Ct.« het volgende versje: Volgens opgaaf van mijn onderbuur, Is 325 de huur, En wie die prijs zou lijken, Kan Maan- of Dinsdag komen kijken, Maar dan alleen van 13 Wil ik dat men mijn huisje zie.* Mevrouw: »Hé mijnheer, wat is u verkonden. Gebruikt u daar niets voor?* Jawel mevrouw, vijf zakdoeken per dag.* Troef. Een verwaten jongmeusch vroeg aan een professor: »wie wel de knapste man van de beelo stad kon zijn*. Die 't minst op jou gelijkt,* luidde het antwoord. 's HERTOGENBOSCH, 23 Febr. Op de hedou (Maandag) gehouden markt van vette varkens waren aangevoerd 175 stuks. De prijs was le kwal. van 0.58 tot 0.60; 2e kwal. van 0.56 tot 0.58 3e kwal. van 0.54 tot. 0.56 per kilogram. Handel vlug, zoodat spoedig alles was opgeruimd. De prijs der boter wa3 1.04 a 1.14. t Waalwijk, 20 Febr. Op de beden gehouden markt was de aanvoer van Vee gewoon en de han del tamelijk vlug. Er wérd aangevoerd 1195 KG. Boter, die ƒ1.01 a 1.19 por KG. gold. t GORINCHEM, 23 Febr. Bij een aanvoer van ruim 200 stuks vee, was de handel heden flauw. Prijzen Eukele zware kalfkoeien golden 260 a ƒ320; mindere kwal. 175 a ƒ260; dito vaar- zon 150 a 230. Melkkoeien 160 a J 270. Ossen fa Stieren a Vare kooien a Holikeling ossen 80 a 120. Guiste Vaarzen 90 a f 120. Pinken 30 a 50. Nuchtere kalveren 5 a 12. Varkens, zware vette op levering 44 a 46 ct. p. KG.; minder zware 38 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 4.50 a 8. per stuk. Do prijs der goöboter was 0.90 a 1.20 per KG.; der weiboter a p.r K.G. Kip-eieren golden 0.80 a 0.90 de 26 stuks. Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Hemden zal op Dinsdag den 3 Maart 1885, des voormiddags 11 ure, bij den Heer JAN SCHEEPENS, aan de Herptsche Poort te Heusden. in het openbaar Breeder bij biljetten omschreven. Ristarwe Roode Tarwe Witte Tarwe Inlandsche Rogge Gerst Haver Koolcerwten Mestingerwten Duivenboonen 8.— k - 7.50 a - 8.—a - 6.40 A - 5.50 a - 3.50 a - 8.50 a - a - 6.75 a 8.25 7.60 8.20 6.50 5.75 4.- 8.75 7.25 VAN ONDER Heusdenzal voor de Nederduitsch Hervormde Kerk van Heusden, op Zaterdag 28 Februari 1885, des voormiddags ten 11 ure, ten huize van den Heer H. MAURIK, in het Wapen van Amsterdam te Heusden, voor het seizoen van dezen jare, 17 11. 3 A. onder Hedikbuizen, genaamd de Ker- kenkarupeu in de Zeggolaars, in 6 perceelen. perceel laatst in huur bij Adrianus van Oud- heusden te Herpt. 1 laatst iu huur bij IJendrikus Kouwen- berg te Herpt. 5 laatst iu buur bij Pieter Buijs Yzakz. te Herpt. 1 laatst in huur bij Jan Verhoeven Hubz. te Herpt. laatst in huur bij Jan van Oijen te Herpt. laatst in huur bij Jan van Bokhoven te Herpt. TE U buitengewoon ontwikkeld, zwart-bont van haar en die de Melktanden nog beeft, is te koop bij 13. BRAN DERHORST te Meeuwen. Informatiën geeft de Rijksveearts P. F. MICHELS te Heusden. sal DONDERDAG 26 FEBRUARI 1885, 's voormid- lags 10 uur, ten sterfhuize van wijlen Notaris C. 3TERK te Almkerk, a Comptuut, publiek waaronder: 5 Tafels, 32 Stoelen, 3 Kastjes, 2 Bedden, 2 Wascbtafels, 2 nachttafeltjes, Haard met toebehooren, Kachel met toebehooren, 3 Spiegels, 2 Ledikanten, Gordijnen, Canapé, Pendule c. a., Vloerkleeden, Boekenhangers, Barometer, Klok, Klokje, Linnengoed, Glas- en Aardewerk, vooiraad Wijn, Goud en Zilver, Boeken en hetgeen verder to voorschijn zal worden gebracht. Bezichtiging 's daags vóór de verkooping. laten doeu. »Grootinama, wanneer begiut een vrouwI tot de ouden te behooren?* »Weet ik dat? Ge moet dat aan een oude vrouw vragen.* Iu de Tuillerieën. Gesprek tusschen twee meisjes van 8 jaar. »En wat doet jou papa?* Alles wat mama wil.* De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de lste Inspectie maakt bekend, dat de examens, bedoeld in artikel 56 onder letter a der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127), dit jaar voor de eerste maal op 7 April e.k. en volgende dagen zullen worden afgenomen. Hij, die zich daaraan wenscht te onderwerpen, moet zich onder overlegging van de stukken, in art. 59 der Wet genoemd, VÓÓr 10 MAART moeder de jeugd voorbij is. Meu zou grootmoeder, e k. bij den Schoolopziener van het district wier 60e verjaardag de dames vierdeu, uitspraak zijner woi zyner woonplaats aanmelden. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Februari 1885. De Inspecteur voornoemd, zal voor liiASaizoen vanl885, A. Donderdag 26 Februarij, 's voor- niddags 10 uur, te Waspik in vde Ster'': B. Dingsdag 3 Maart, 's namiddags 3 lur, te Drongelen in 't Veerhuis: C. Donderdag 5 Maart, 's voormiddags [0 uur, te Bussen bij C. HUIGEN Zeker onderwijzer sprak eens over bof recht van den sterkste. Om de zaak duidelijk te maken, zei hij tot een jongen: als Piet je eens een pak slaag gaf;.) wat zou dat dan wezen?* sEen wonder, mees-1 ter, «luidde het autwoord,* want ik kan hem wel'- maken en breken.* De bekende Russische generaal Suworoff bad er?;, een eigenaardig plezier iu om nu eu dan zeer zou-'f derlinge vragen tot zijne soldateu te richtbn. Op zekeren avond, terwijl het erg koud was,' vroeg hij een ouderofficier, dien hij op straat tegen kwamhoeveel sterren staan er wel aan den hemel Ik zal ze eens even tellen, vadertje! autwoordde de mau en ging onmiddellijk aan het werk, r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3