BINNENLAND. den Staat vast van den beul te Parijs, die den officiéél en titel Mditre de hautes oeuvres et tourmenteur jure voerde. Ofschoon de Revolutie de laatste der oude gruwelijke straffen afschafte, waarvoor een zoo afschuwelijke kunstvaardigheid van noode was, zoo was toch Meester Samson, die den fraaien titel Monsieur de Paris met het eenvoudige citoyen (burger) verwisselen moest, een algemeen bekende en historische persoonlijkheid, die de eer van zijn ambt voor het oog van het geheele volk waardig handhaafde. Tegenwoordig is de gestalte des beuls geheel ontdaan van de sombere poëzie, welke haar vroeger omgaf en gaat de op volger van Monsieur de Paris onbekend en onopgemerkt langs de straten der hoofdstad, terwijl het oordeel der gerechtigheid in af gesloten ruimte voltrokken wordt. Misschien schrikt deze geheime doodstraf meer nog af dan het publiek schouwspel van vroeger, waarbij de veroordeelde een rol speelde, die wonderlijke afdwaling der menschelijke natuuronder alle pijnen nochtans aan de ijdelheid bevredi ging schonk. We kunnen, zij het ook met afschuw, toch ook met vreugde en volle vrede terug zien op deze donkere bladzijden der ge schiedenis, want de beschaving en de men- schelijkheid hebben, in betrekking daarop, wonderen gedaan en ons voor altijd verlost van moordtooneelen, zooals die plaats hadden toen een beul een man van aanzien was BU|TENLAN n HEUS DEN, 6 Maart. t De alhier op Dinsdag jl. gehouden paarden- en beestenmarkt was niet zoo geanimeerd als vroe ger het geval was. Wij hoorden algemeen op merken dat deze markt minstens 3 weken te vroeg gesteld is. Iets later toch kon het gekochte direct in de weide worden gezonden, dat ineer met de belangen van den reehouder strookt, dan het eerst nog een tijd op stal te brengen. Wij vernamen ook dat het gemeentebestuur alhier een ern stig voornemen heeft om de markt in het ver volg op Woensdag vóór Palmzondag te verplaatsen. t Bij de keuring van hengsten, uitgeschreven door de afd. Heusden der N.-Br. M. v. Landbouw, werd de eerste en tweede prijs toegewezen aan de Gebroedeis De Bruijn te Babyloniënbroek en wel de le prijs voor den 4jarigen donkerbruinen, de 2e prijs voor den 2jarigen bruinen hengst. De uitgeloofde prijzen voor veulen-merriën zijn niet uitgereikt, omdat, naar de nieening der keu ringscommissie, geeu enkel voor bekroning in aanmerking kwam. t TIELERWAARD, 4 Maart. Voor meer dan een kwart-eeuw geleden vertrok van Hellouw naar Oost-Indië ds. G. van Gerrevink, alwaar hij als predikant werd geplaatst te Salatiga. Thans verneemt men, dat hij bij uiterste wilsbeschik king zijn oude gemeente hier te lande een le gaat heeft besproken ad 600, vrij van het recht van successie. BOMMELERWAARDrir Maart. Naar men verneemt, is door den gemeenteraad van Wamel eene commissie benoemd ten fine van consideratie en advies in zake een adres van den heer J. de Jongh tot oprichting van een telephoon-kantoor. t BRAK EL, 4 Maart. Een bovenlandsch vaar tuig //Grafschrift" met eene zware lading ijzeren staven men wil weten 127 last werd door de sleepboot „Mark en Dintel" de Waal opgesleept met bestemming naar Duitsch- land. Onderweg bekwam het zoodanige lekkage, dat het weldra in zinkenden staat begon te ge: raken. Daarom wierp de schipper de sleeptouwen los en stuurde naar den wal. Op een tiental meters van den linkeroever juist bij het veer van dit dorp, ligt het op dit oogenblik aan de krib vastgeineerd en is men druk bezig om het door pompen van water te bevrijden en door overladen in het schip van M. v. Weelden al hier te lichten. t BAARDWIJK. Met de werkzaamheden aan de spoorbrug is men zoo ver gevorderd, dat nog maar drie openingen behoeven gedekt te worden waarschijnlijk zal het werk den 1 April gereed zijn. t 5 Maart. Het plan bestaat aan het be nedeneinde dezer gemeente eene hooipers te stich ten, nabij de woning van G. Versteegh, wat terecht een groot voordeel zal opleveren. Nu immers wordt een groot gedeelte van het hier gewonnen hooi te Zuilichem geperst, maar dan zullen de hier wonende arbeiders er ook, vooral des winters, werk in kunnen vinden. Het maken van bestek en teekening is opgedragen aan K. van Bijster veld, mr. timmerman alhier. t UITWIJK. Door verscheidene landbouwers is met de directie van de suikerfabriek te Geertrui- denberg weder contract aangegaan tot verbouwing van beetwortelen. Werd het vorige jaar ƒ10 per 500 K.G. uitbetaald, thans is de prijs gedaald tot op 7.50 de 500 K.G. Het voorschot zou bedra gen ƒ70 per 11 A. De lastige bepaling van geen levering van suikerpeën, die het gewicht van 1.5 K.G. te boven gaan, bij sommige fabrieken be staande, wordt bij deze niet in toepassing gebracht. t ANDEL, 28 Eebr. Heden hadden twee leden van Ged. Staten eene conferentie met den bur gemeester op het rechthuis, na eerst samenkomst met de Wethouders gehad te hebben. t WOUDRICHEM, 1 Maart. Met de visscherij blijft het zeer onvoordeelig gaan. Van wege het hooge water kan er van den zegen geen gubrüik gemaakt worden, moet men zich met de drijfnetten vergenoegen. In het begin der vorige week heb ben de visschers van hier naar Hardingsveld den eersten elft gevangen, doch tot heden bleef het bij dien eenen, welke voor ongeveer ƒ5.ver kocht werd. GORINCHEM, 5 Maart. Op Donderdag 12 dezer zal in den Doelen alhier eene gecombineerde vergadering gehouden worden van de besturen der Hoogheemraadschappen //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we" en //de Vijf-Heeren- landen." In deze vergadering zal de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1885 86, voor de gemeene belangen der beide Hoogheemraadschappen, in het openbaar behan deld worden. Bij Koninklijk besluit van 22 Eebr. is de lich ting der nationale militie van het jaar 1885 be paald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Het door elke provincie te dragen aandeel in die lichting bedraagt: Noord-Brabant 1218, Gel derland 1350, Zuid Holland 2122, Noord-Holland 1881, Zeeland 515, Utrecht 532, Friesland 9-16, Overijssel 741, Groningen 693, Drenthe 333, Limburg 669. "f Duor het De|Kirtement van Marine zullen proeven genomen worden met het inschieten van vischtorpedo's, waarschijnlijk in het kanaal door Voorne. Het wetsontwerp tot verlegging van de uit monding der rivier de Maas naar den Atner is op nieuw, breedvoerig toegelicht, aan de Staten- Generaal ingediend, vergezeld van een gedetail leerde uiteenzetting van het plan voor dat werk en een nota omtrent de afmetingen der uitmon ding. Het tegenwoordige ontwerp betreft alleen de vorming der nieuwe uitmonding met de aan grenzende scheepvaart- en uitwateringskanalen, alsmede de normaliseering van den Amer. Voor de werken, die het gevolg zijn van de verlegging van den Maasmond, zullen later de onteigenings- voorstelie.'i worden ingediend. Volgens de Regee ring beantwoordt het plan zoo volledig mogelijk aan het doel. Op enkele plaatsen wordt de aan vankelijk aangenomen richting gewijzigd. De voor naamste afwijking geldt de richting der rivier tusschen Haagoort en Keizersveer, daar zij thans het oude Maasje niet volgt, en polders ten Zui den der rivier brengt in plaats van ten Noorden. De nieuwe uitmonding zal worden gevormd door de vereeniging van de Maas bij Hedikhuizen met den Amer bij den overgang in het Oude-Maasje. De nieuwe monding brengt geen beteekenende verlaging in de waterstanden boven Lith, die ech ter wel verkregen wordt door de dichting der Heerenw.aardsche overlaten. De werken tot ver ruiming van den Amer en die tot vorming van het nieuwe riviervak zullen de opening der ge meenschap tusschen de Maas en de nieuwe uit monding voorafgaan. De ten Noorden der mon ding gelegen plaatsen zullen nagenoeg in onmid dellijke gemeenschap met de nieuwe rivier komen, en de gemeenschap over de rivier zal geschieden met stoombootveren te Heusden en Keizersveer, en pontveren te Waalwijk en te Capelle. t Naar wij vernemen zijn de inspecteurs van het loodswezen te Rotterdam en dc commissaris sen van dien dienst te Hoek van Holland en Maassluis aangewezen om toezicht uit te oefenen op de naleving van het reglement van politie op den waterweg van Rotterdam naar Zee. In een brief uit de hoofdstad in de //Arnh Ct." wordt verband gezocht tusschen de grieven, die in den laatsten tijd bij de stedelijke autoriteiten tegen de brandweer waren gerezen, en de plot selinge verdwijning van den heer Dijckmeester. Sedert de directie van het korps van den oprichter, den heer Steenkamp, in andere handen was over gegaan, liet de tucht te wenschen over, wat tot berispingen van den commandant aanleiding gaf, die daardoor meer en meer inzag, dat hij niet als the right man on the right place werd beschouwd. Zelfs moet zijn vriend Steenkamp hem bij zijn laatste bezoek in den noodlottigen nacht den raad hebben gegeven zijn eervol ontslag te vragen, ten einde te voorkomen dat het hem zou worden gegeven. Met die tijding durfde de heer Dijck meester niet tot zijn gezin terugkeeren. Zijn voort durende zwaarmoedigheid bewees, dat wanhoop aan de toekomst reeds lang wortel bij hem had geschoten. De door het overlijden van den heer V. C. Dijckmeester opetigekomen betrekking van com mandant der brandweer en directeur der gemeente reiniging te Amsterdam, wenschen B. en W. niet meer aan een persoon op te dragen. Dientenge volge stellen zij aan den Gemeenteraad voor de jaarwedde van den directeur der gemeente-reini ging van ƒ3000 te brengen op 4000 's jaars. t Het bestuur van den calamiteusen polder Oud en Jong Breskcns (Zeeland), is voornemens om het maken eener oeververdediging aan te besteden. Door de afdeeling Zevenbergen der Noordbra- bantsche Maatschappij van Land- en Tuinbouw is besloten om de internationale landbouwtentoon stelling, die dit jaar aldaar zal worden gehouden, in September a. s. te doen plaats hebben. De heer A. Macpherson, pred. te Schoonhoven, herdacht Zondag den dag waarop hij vóór 40 jaar het predikambt in de Herv. kerk aanvaardde. De heer Macpherson was achtereenvolgens predi kant te Aalst, Ilierden, Garijp, Katwijk aan Zee, Hantum, Nijkerk, Huizen, Montfoort, Aksel, Bles- kensgraaf, Ooltgensplaat en sedert 1878 te Schoon hoven. Te Tilburg zal de volgende week een melkin richting geopend worden, geschoeid op den voet van die te Breda en ondernomen door de firma welke aldaar de melkinrichting exploiteert. De Vollendammers zijn met hun botters uit gezeild. Zij zullen waarschijnlijk weder met de ver boden netten gaan visschen, zoodat de onaan- genaamhedeu zich weldra kunnen herhalen. Het is te hopen dat aan dezen toestand door den wetgever een einde wordt gemaakt. Uit Gorredijk deelt men aan de „N. R. Ct." mede, dat de zoogenaamde profeet te Kollum, zijne woonplaats heeft verlaten en gedurende verscheidene dagen in de bosschen heeft omgezworven en daarna zich van het leven schijnt te hebben beroofd, althans zijn lijk werd in het water gevonden. De door hem //bekeerde huisgezinnen" verkeeren nog in denzelfden toestand van aan krankzinnigheid grenzende dweepzucht. Te Leiden liet iemand een vriend een geweer zien. Het wapen bleek geladen, plotseling ging het schot af en de kogel vloog door de ruiten iu de Studenten-societeit, gelukkig zonder iemand te raken. De Zoeloes in het Panopticum te Berlijn zaten dezer dagen vergenoegd bijeen en maakten allerlei grapjes, terwijl zij door een talrijk publiek werden opgenomen, toen hun directeur, de heer Behrens, eensklaps een kop van een visch uit een stuk pa pier te voorschijn haalde en hun liet zien. De zaak had een groote opschudding ten ge volge al de Zoeloes namen hevig ontsteld en schreeuwendo en bevende de vlucht, sprongen tus- schen de toeschouwers, liepen eenige personen om ver en snelden door dc zalen, terwijl zij onophou delijk omkeken en hun gelaat door angst geheel vertrokken was. Slechts met moeite mocht het gelukken om de monschen weder tot bedaren te brengende di recteur had volstrekt niet vermoed dat de afschuw der Zoeloes voor visch zoo bijzonder groot was. Naar hunne meening is aan visch iets afschuwe lijks cn duivelachtigs verbonden, en de »mediciju- man« van den troep sloeg dan ook weldra voor om een soort bezweringszang aan te heffen, opdat het onreine dat de kop van den visch had aange bracht weder verwijderd mocht worden. Nog verscheidene ureu na het voorgevallene ge raakten de Zoeloes, wanneer het woord visch slechts gonoemd werd, in groote opgewondenheid en grepen zij naar de wapenen als wilden zij zich verdedigen. Het opperhoofd, wiens wollen deken met den visschenkop in aanraking was geweest, was niet meer te bewegen om dien weder te gebruiken. De heer Behrens had de tegenwoordigheid van geest om te zeggen dat de kop uit een logement afkomstig was; haddon de Zoeloes geweten dat in de keuken van hot Panopticum visch aanwezig was, dan zouden zij liever den hongerdood gestor ven zijn dan nog eene bete aan te raken. De negentienjarige vrouw van een kleinen grond eigenaar nabij Dünaburg, wier man zeer dikwijls op reis was voor zijne zaken, had met twee an dere personen liefdesbetrekkingen aangeknoopt. Dezer dagen kwam de man des avonds vermoeid naar huis, trof beide personen aan, doch niets kwaads vermoedende, ging hij een uurtje slapen. Een der minnaars ging spoedig daarop heen. Toen de vrouw met den tweedeu alleen was, opperden zij het plan gezamenlijk haren wettigen man te vermoorden. Een keukenmes werd spoedig geslepen om de daad te volbrengen en terwijl de minnaar den man vast'hield, sneed de vrouw hem den hals af. De muur, de bedkussens en de vloer werden met bloed bevlekt. Het bebloede beddegoed werd door het tweetal spoedig verbrand, evenzoo de planken van de vloer waarop bloedvlekken kleef den. Toen namen zij het lijk van hun slachtoffer naar het waschhuis, maakten met kokend water al de bloedvlekken weg en sleepten hem naar den zoom van het bosch langs den stillen weg, die de ver moorde zeer dikwijls passeerde. Te huis gekomen zaten de man en de vrouw kalm thee te drinken, toen de tweede minnaar, door jaloerschheid ge dreven, weder terug kwam. Op zijn vraag naar den man des huizes, kreeg hij ten antwoord: »Die is al weer uitgegaan.* Daar hij het niet. wilde gelooven, begaf hij zich naar de slaapkamer, ontdekte nog eenige sporen van bloed en zag ook de opening in de vloer. Dadelijk vloog hij de deur uit om de gendar men te waarschuwen een onderzoek werd ingesteld, doch hardnekkig ontkenden beiden hunne schuld. Eerst een paar dagen later, toon het lijk van den vermoorde reeds erg door wolven of honden gehavend gevonden werd, bekende eerst de vrouw hare misdaad, noemde haren medeplichtige, die eV.delijk ook tot bekentenis kwam, waarna beiden ter beschikking der justitie werden gesteld. Het bestuurbare luchtschip van de Fransche ka- pi'eius Benards en Krcbs kan, zooals uit de ver gen bestuurd worden, maar alleen bij een zwakken wind. De windkracht mag hoogstens 4 meter per seconde zijn, en doorgaans is zij tusschen 6 en 15 meter. Het gebruik van het luchtschip is dus nog wel beperkt maar de uitvinding zal, als zoovele andere, zeker voortdurend veibeterd en aangevuld worden. In een winkel te Parijs waar allerlei lekkernijen verkocht worden, kwam dezer dagen een jong ma- zikanije die een weinig ham kocht. Daar hij echter verklaarde geen geld bij zich te hebben gaf hij een viool, die hij onder den arm droeg in pand. Hij beloofde het kostbare voorwerp spoedig te komen inwisselen. Eenigen tijd later hield een rijtuig voor den winkel stil. Een heer stapte uit en deze kocht voor 25. Plotseling kreeg hij als bij toeval de viool in het oog. Hij nam haar op, tokkelde een weinig in de snaren en was als in verrukking over de schoone tonen welke uit het instrument kwamen. >Ik bedrieg mij niet,* mompelde hij in zich zelf, »het is een prachtig stuk,* en hij "bood voor de viool tot 25 toe. De winkelier verklaarde dat de viool zijn eigen dom niot was en dat hij haar dus niet kou ver- koopen. Zijn rijke klant was blijkbaar teleurgesteld. »Hier is mijn adres,* zeide hij, »Lord Ru3sell«, -eu hij noenjde een der eerste hotels op. Koop die viool- voor mij, tot eiken prijs, en breng zè mij. Ik zal u goed beloonen.* Een poosje daarna kwam de jonge muzikant te- rng om te betalen. Hij wilde zijn viool niet ver- koopen. Maar toen de winkelier er ƒ4000 voor bood, ging hij heen, om zijn moeder vergunning tot den verkoop te vragen, en een half uur later was de spekslager de gelukkige eigenaar van het kostbare instrument. Toen hij zich echter aan het hotel vervoegde om »Lord Russell* zijn prachtige viool te verkoopen, was daar geeu heer van dien naam bekend. Ook in de andere voorname hotels van Parijs was geen »Lord Russell* te vinden. De varkensslachter bleek door een paar slimme oplichters bestolen te zijn. Voor de viool kreeg hij van een instrument maker 8. De ex-keizerin Eugéuie is aan een ornstig gevaar ontsnapt. Zij reed met den hertog van Bassano te Farnborough, toen de paarden voor het rijtuig op hol gingen. De equipage stortte op een boerenkar en wierp deze omver, maar ook het rijtuig brak eu de personen werden er uitgeslingerd. Alleen de koetsier werd gekwetst. Een der paarden bleef op de plaats dood. De weduwe van den bekenden »Generaal Tom Pouce* mrs. Strutton, zal zegt »het Nieuws* eerlang een tweede huwelijk aangaan, natuurlijk weder mot oen dwerg: »Graaf Rosebud,* wiens eigenlijke naam Magri is. Hot kleine weeuwtje vindt, dat zij den Gene raal* genoeg beweeud heeft. Zij was, zoo verhaalde zij aan een Amerikaansch dagblad-reporter, eerst voornemens, alleen mot haar kamenier naar Enropa te gaan. Maar zij is van gedachten veranderd en zij besloot Graaf Rozeknop* niet van liefde te laten verkwijnen, maar hem als haar wettigen echtgenoot mede op reis te nemen. Ook handelaars in wilde dieren klagen tegen woordig over den slechten tijd. Zoo gingen onlangs bij don verkoop van de menagerie Wombwell te Londen de schoonste exemplaren voor spotprijzen van de baud. Een olifant, die even groot was als de bekende Jumbo, waarvoor Barnuin 25,000 gul den gaf, bracht slechts 1200 gulden op; een leeuw, Nero genaamd, kou nauwelijks 2500 gulden halen en een half dozijn leeuwinnen met jonge welpen werd voor ongeveer 4000 gulden toegewezen. Een tijger, die achter elkander twee zijner oppassers opgegeten had, werd slechts met 600 gulden be taald en eeu panter gold weinig meer dau een ge wone poedel. Eenige jaren geleden noteerde Hagen beek in zijn prijscourant zes voet hooge olifanten met 8000 mark het stuk, een tijger met 3000 mark en een panter met 2000 mark. Men ziet dus hoe zeer zijn fondsen gedaald zijn. De »Guiston« vertrok 24 Dec. van Liverpool naar New-York; de ^Preston* en de »Fernwood« vertrokken beiden 20 Jan. van New-York naar Bristol; de »Hnndard« 2t Jan. van Boston naar Londen eu de »Clandod« 14 Febr. van New-York naar Leith. Alle deze stoomschepen zijn eerste klasse, hebben met de lading een waarde van ongeveer 500,000 en zijn bemand met 2000 koppen. Van geen hunner werd tot heden eenig bericht ontvangen. Een telegram uit Teheran meldt dat de pest is uitgebroken te Ojagh, 60 mijlen van Hemadau. Reeds telt men 90 dooden. Eeu gevangen genomen Atjeher gaf volgens eene mededeeling aan het »A. Hbld.«, zijne indrukken over den Atjoh-oorlog als volgt weer. Volgens hem waren de Atjehcrs mot den oorlog erg ingenomen. Hij bezigde een uitdrukking, welke ik niot beter kan weergeven dan met: »Zij zijn zoo blij weer voor vol te worden aangezien. »Atjeh was geheel en al vervallen en vergeten*. ging hij voort. Vijfhonderd soldaten, die waren doorgemarcheerd en volgehouden hadden (een jaar of tien geleden) zouden üet rijk hebben ten ouder gebrachtNu leeft Atjeh weêrhet heeft zijn prang-bezaar (groot oorlog) even goed als Turkije alles komt er langzamerhand boven op, in geen eeuw zijn er zooveel ringits (rijks daalders) in het land geweestde hoofden hebben prachtige geweren, gouden horloges, stokken met a Koaiarrfin ia wat niet al Som migen kloppen er een prachtig pensioen uitDo handel in wapens en muuitie, in levensmiddelen en in nuttige voorwerpen, die men vroeger niet. wist dat bestonden, bloeit en tiert, hoewel, 't is waar, op dit oogenblik min of meer gedrukt door al die kapal (oorlogschepen) op de ree, maar die hadden zij vroeger wel meer gehad en bleven in den regel niet langveel schade deden die schepen echter niet, omdat de kusten van Atjeh te uitgestrekt zijn om behoorlijk bewaakt te kannen wordenHij dacht wel dat de Hol landers nog een paar jaren zonden blijveu, nu die nieuwe beatings pas zoo netjes klaar zijn Maar welk een handel, Toe wan, op die pasars (markten)De oudste monschen herinneren zich zulk eeu drukke en voordeelige negotie niet, in kippen, in eieren, in tabak, in sarongs in 't kort in alles. Wat wil men in Allah's naam meer.* O O hlll IWIW II

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2