BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. aangebrachteen der naburige rotsen voor zag voldoende in mest (guano) en nu is het zoo ver gekomen dat het eiland zijne bewo ners rijkelijk voedt en dat de schapen, die er welig tieren, voldoende in de mest voorzien. Hetgeen met rotsgrond kan geschieden, is met heidegrond niet onmogelijk. Maar er worden betrekkelijk aanzienlijke kapitalen voor vereischt, die niet dadelijk rente geven en groote bekwaamheid om de kapitalen niet nutteloos te verspillen. En daar ziet men in het algemeen tegen op. De winst komt niet spoedig genoeg. Zooals wij echter boven zeiden, het percent woeste gronden in ons land wordt gaandeweg kleiner en daarmede houdt gelijken tred de vermeerdering van den nationalen rijkdom. Een depêche van admiraal Lespee, dd. 8 dezer, uit Kelung meldt: Kolonel Duchesne viel 4 dezer met 1300 man de Chineesche stellingen aan. Na een reeks van schitterende gevechten, die vier dagen dnnrden, werden de C'hineezen uit al hun stellingen verdre ven en teruggeworpen op Tamsinzij lieten twee kanonnen, veel geweren en vaandels en veel mu nitie in onze handen. Wij hadden ongeveer 200 dooden en gekwetsten. De gezondheidstoestand is goed. Bij de havenwerken te la Rochelle is de kamer, waarin 26 werklieden beneden den waterspiegel aan 't werk waren, in het ongereede geraakt, daar eerst de luchtbuis werd afgebroken en daarna de kamer sprong. Dit voorval kostte aan 21 hunner het leven, die in zee geslingerd werden. Engelands Koningin heeft in hypotheken op huizen te Londen niet minder dan twaalf millioen belegd. Dieven hebben al de nagelaten handschriften van Schuman uit het huis zijner weduwe te Frank fort gestolen. Het laboratorium van den kunstvuurwerkmaker Dax Jr. to Brausfeld is Dinsdag-namiddag in de lucht gevlogen. Een arbeider, die zich in een aangrenzend vertrek bevond, brak door de instor tende muren beide beenen. Het ongeluk wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Voor het Luther-gedenkteeken in Thuringen is thans 44,000 M. bijeengebracht. Men stelt zich voor een zeer eenvoudig standbeeld op te richten, waarop Luther mot don geopenden bijbel prijkt, zonder eenigen pathos in houding of stand Op drie zijden van 't voetstuk zullen basreliëfs worden aan gebracht en op de vierde een inscriptie. Prof. Schaper maakt het ontwerp. Te Dorpat, in Lijfland, heeft de politie op de kamer van een student, die zelfmoord heeft gepleegd of vermoord is, eene groote boeveelheid oproerige geschriften en ontplofbare stoffen gevonden. Ten gevolge van deze ontdekking moeten er te St. Petersburg verscheidene arrestatit'n hebben plaats gehad. Een zesdaagsche wodstrijd op rolschaatsen is dezer dagen te New-York gehouden. De overwin naar was een 18-jarige courantenombrenger, Do novan genaamd. Hij legde in 142 uren 1090 mijlen af en zijn mededingers 1025, 1022, 1000 enz. De ^Sportliefhebbers zijn algemeen verbaasd over het groot aantal afgelegde mijlen. Te Chicago heeft zieh een nieuwe Maatschappij gevormd, onder den naam van United States Electric Panorama Co.,« die zich ten doel stelt een panorama van een nieuw genre in te richten, in een gebouw van 160 voet middellijn en 240 voet hoogte. Het uitwendige zal electrisch worden verlicht en de machines zullon gelijkvloers geplaatst worden, terwijl zich in hetzelde gebouw een aard bol zal bevinden van 80 voet middelljju. Dooreen optisch bedrog zal dezo globe schijnbaar in de lucht zweven. Op den top zal een electrisch licht zoodanig geplaatst zijn, dat het de zon nabootst. HEUSDEN, 11 Maart. t Van Mandor, westerafdeeling van Borneo, wordt gemeld, dat onze vroegere stadgenoot, de le luit. der inf. E. van Dijk, behoorende tot het expeditionaire korps aldaar, den 24 Januari j.l. aan de gevolgen van zonnesteek is overleden. De overledene, die den 6n Juli 1878 tot. offi cier werd benoemd en den leeftijd van 34 jaren bereikte, was wegens zijne ijvere plichtsbetrachting en zijn moedig gedrag zeer geacht. t BRAKEL. Zondag 22 Maart a.s. hoopt Ds. C. L. Terneden alhier, zijne afscheidsrede te houden. t LANGSTRAAT, 12 Maart. „Als't getij ver loopt, moet men de bakens verzettenDat be grijpt ook onze landbouwer. In vroeger jaren, toen vaak de hopteelt schrale oogsten en weinig gel delijk voordeel aanbracht, werden vele hopkuilen door een of ander gewas vervangen. De laatste vier jaren echter steeg de waarde der hop aanmer kelijk en hadden de telers rijke inkomsten. De bes- en framboosteelt, voorheen weinig belangrijk, werd eene nieuwe en milde bron van inkomsten. Nieuwkuik, Vlijmen e. a. leverden jaarlijks hon derden vaten en manden met deze vruchten. Daarbij voegde zich in den laatsten tijd de teelt «in Jnnerwten. die eene hooge vlucht nam. Dui- Rotterdam en elders verzonden. En wanneer hier eene fabriek werd opgericht om zelf ffbuserwtentf te verzenden, zou de erwtteelt wellicht de grootste inkomsten geven. 't Is dus niet te verwonderen dat een gedeelte onzer akkers is ingenomen door hopkuilen, erw tenbedden, bes-en framboosstruiken. Vooral nu in den haast afgeloopen winter de aardappelen zoo weinig opbrachten, worden dagelijks nieuwe aan gelegd. Hier en daar ontkiemt reeds de erwt en laat zij hare blaadjes boven den grond zien. t ZUILICHEM, 11 Maart. Heden voormid dag zou schipper Westerhuis, geladen met 53000 waalsteenen aan de steenfabriek van Mevr. de Wed. J. G. van Kuijk alhier, van wal steken. Doch door den nog al hevigen noordoostenwind en den sterken stroom dreef het schip zoo snel lager uit dat de schipper niet buiten de kribben kon komen, waardoor het vaartuig op eene krib stiet. De schrik was groot, zeer groot, zooals men licht begrijpen kan want er was, zooals maar zelden gebeurt, nergens in den omtrek een schip dat hulp kon bieden. Weet men daar nog bij dat de roeiboot door een toeval (ofdoor den schok) los raakte, dan kan men licht begrijpen dat er vele noodkreten geslaakt werdeu. Zoodra het op den oven gezien werd, gingen een paar werklieden naar den voormaligen Brakel- schen oven om bij K. v. Dalem een roeiboot te halen en als het mogelijk en noodig was, het groote gezin dat zich aan boord bevond, te redden. Midderwijl sloeg het schip een paar maal heen en weer en schoot over de krib heen. Dadelijk onderzocht men of het schip een lek had bekomen en met gunstig resultaat. Nu behoefde K. v. D., die inmiddels de roeiboot van schipper W. opgevischt had, dien maar bij het schip te brengen verdere hulp was gelukkig niet meer noodig. t liet w ater op de Waal is in de laatste dagen sterk gewassen. Het staat reeds boven tegen de zomerkade. Komt er spoedig val, dan kunnen we nog behouden blijven van het overstroomen der uiterwaarden. t RIJSWIJK. Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding van begrinting der wegen Veld- steeg, gedeeltelijk de Varkensheulsteeg en gedeel telijk Uitwijksch dijkje ter lengte van 2550 M., was de laagste inschrijver J. Elshout te Giesen voor f 3336. Het werk werd niet dadelijk gegund, doch na een beraad van acht dagen is men er toe besloten het werk te doen doorgaan. De hoogste inschrijvingssom was f 5884. t BOMMELERWAARD, 10 Maart. De diaco nie of Kerkelijke administratie te Hurwenen mocht zich dezer dagen verheugen in eene schenking van f 500 n. 1. van de dames W. en C. de Gaaij elk f 200 en van mevr. de wed. G. de Qaaijv. d. Kolk yiOO. t TIELERWAARD, 11 Maart, liet toelatings examen voor de opleidingsklasse bij de rijks-nor- maallessen te Kuilenburg is in de vorige week met succes afgelegd door de leerlingen der open bare school te Deil R. de Jager en R. J. Chris- toffels. t WAALWIJK, 9 Maart. Het getal adspi- ranten voor de normaalschool alhier bedraagt 9. t DE WERKEN, 12 Maart. In deze gemeente heeft zich een geval van Diphtheritis voorgedaan bij een kind van 6 jaren. t GORINCHEM, 12 Maart Maandagmorgen ontstond hier brand aan boord van een in de ha ven liggend tjalkschip. Naar buiten de Waterpoort gesleept, wist men den brand gelukkig spoedig tot de kajuit te bedwingen. t De komst van het groot Amerikaansch cirkus //Pinder/' met zijn gedresseerde olifanten, kameelen en 72 paarden, bracht bier 1.1. Maan dag en Dinsdag eene verbazende drukte in de stad te weeg. Vooral bij den optocht des Maan dags was de politie nauwlijks bij machte de orde onder de duizenden toeschouwers te handhaven. Iutusscheu wist men niet wat meer te bewonderen, de prachtige zegewagens en keurige paarden of de schitterende costumes der berijders en amazo nes. Bij de voorstellingen kon de tent, die het geheele Melkpad besloeg, de bezoekers nauwelijks bevatten. t DALEM. De werkzaamheden aan het bouwen eener nieuwe school alhier, die gedurende een paar maanden stil lagen, zijn thans hervat. Ulto. Mei of primo Juni zal het gebouw in gebruik gesteld kunnen worden. De onderwijzers-woning is reeds in orde. tDe Waal is in een paar dagen buitenge woon gewassen. De uiterwaarden te Vuren en Dalem zijn on- deïgeloopen. Bij het afzenden van dit bericht (Woensdag-avond) wijst de peilschaal aan de inun- datiesluis alhier 3 10 M. -f- A. P. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. J. P. Van Blarkom, raadheer in het gerechtshof te 's Her togen bosch. De minister van binnenl. zaken brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het vee- artsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Julij 1874, ter verkrijging van het di ploma van veearts. Dag en plaats van dat exa men zullen nader worden bekend gemaakt. De meerderheid in de Tweede Kamer is Maan dag nog al gelukkig geweest met haar bezuini gingsplannen. De sommen, waarover de strijd liep, waren wel klein, maar blijkbaar huldigde men het beginsel alle kleintjes helpen. De strijd liep over verschillende posten, wtj jke «wrwscrl U/\A(VÜI> nil/toMl"' S. De Minister volgde zijn gewone wijze van strijd- voeren, hier eu daar iets toegeven, om des te krachtiger op te treden voor een post welke hem bijzonder lief was. Niet altijd was hij hiermede gelukkig, maar over het algemeen heeft hij geen reden tot klagen, daar het begrootingscijfer voor Hooger Onderwijs slechts weinig verminderd werd. De vergadering was in zooverre nog al be langrijk, dat de meerderheid, de rechterzijde, he den als bondgenoot zag afvallen den heer Wint- gens, die met den Minister medeging. Hieruit blijkt weder hoe zwak de meerderheid is. De heer Keuchenius stemde voor een leerstoel in de En- gelsche taal aan de Groningsche Hoogeschool, hoewel zijn partij voorgesteld had deze p »st te schrappen. Nadat het hooger onderwijs afgehandeld was, kwam de beurt aan het middelbaar. De lieer Lob man deed dadelijk het belangrijke voorstel, om een som van f 12,000 te schrappen door inkrimping van het getal Rijks Hoogere Burgerscholen. De heer Vermeulen lichtte dit Foor«tel toe, n. 1. hij wenschte de subsidie te onttrekken aan drie scholen met 3-jarigen cursus, b. v. Winters wijk, Warfum en Helmond. Hiermede ging ge paard een flinken aanval op het geheele middel baar onderwijs, dat volgens hem geen nut ge sticht heeft. De heer Borgesius trok met kracht tegen dit voorstel te velde. In de eerste plaats ontkende hij, dat het middelbaar onderwijs geen nut ge sticht had, maar hoogst afkeurenswaardig vond hij deze zijdelingsche poging, de bestaande wet te wijzigen. Dinsdag werd het debat over deze belangrijke zaak voortgezet. liet amendement-Lolunan werd ten sterkste be streden door de heeren Gratama, De Ranitz en Cremers, terwijl de heeren Van Baar, Lobman en Godin de Beaufort het verdedigden uit het oogpunt van bezuinigingsmaatregel. Nadat ook de Minister Heemskerk zich ten sterkste tegen het voorstel - had verklaard, toonde de heer Lohman zich geneigd het amendement aldus te wijzigen, dat men met deze verandering tot het najaar zou wachten, om de Regeering alsdan bij de begroo ting voor 1886 een voorstel te laten doen. Nogmaals trad nu de heer Borgesius met groote welsprekendheid op, om de wet op het middelbaar onderwijs voor verminking te bewa ren. Nadat ook de heer Heemskerk gezegd had, niettegenstaande de gemaakte verandering de ver mindering niet te wenschenfc werd het voorstel Lohman verworpen met 43 tegen 41 stemmen. Deze overwinning der Regeering dankt men aan de stern van den heer Wintgens, die niet met de rechterzijde meeging. Over het voorstel-Lohman, om alle toela gen voor de middelbare meisjesscholen te schrap pen met den aanvang van een nieuw schooljaar, staakten de stemmen met 42 tegen 42. In de zitting van Woensdag werd het araen- dement-Lohman tot intrekking der oude subsi- diën voor meisjesscholen aangenomen met 43 tegen 42 stemmen. De algemeene vergadering van de ^vereeniging voor Ger. Schoolonderwijs," zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 5 Aug., in het kerkgebouw (Kromhout) van de Chr. Ger. gemeente te Dor drecht. De op die vergadering te behandelen voor stellen of vragen belmoren vóór of op 16 Mei schrif telijk te worden ingezonden aan het adres van den algemeenen secretaris, den heer A. C. Van Kluijve te Middelburg. Het gewone jaarlijksche na-examen zal daags daarna, alzoo Donderdag den 6 Augustus, ter zelfder plaatse worden afgenomen. De Hooge Raad heeft Woensdag verworpen het cassatieberoep van de twee Engelschen, die door het Gerechtshot te Amsterdam waren veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, wegens den diefstal in het gebouw der Associatie-Cassa. De beide heeren, John Adair en James Lvons zullen dos behoorlijk gestraft worden voor de euvel daad, die haast maar al te goed geslaagd was, terwijl het hun bovendien bijna was gelukt aan de justitie te ontkomen, daar het zeer veel moeite heett gekost de afdoende bewijzen voor hun schuld te leveren. Een der grootste handelaren iu kaloniale waren, H. F. S., te Gorinchem, heeft zijne betalingen gestaakt. Hij biedt 40 pet. aan zijne crediteuren. De passiva bedragen f 160,000. Onder den boerenstand op Tessel ziet het er alles behalve rooskleurig uitSommige huur- boeren hebben reeds have en goed gedeeltelijk moeten verkoopen om de pachtte kunnen voldoen. Van enkelen werd de bezitting gerechtelijk ver kocht. Voor de meesten is de toekomst zeer donker. Een menigte runderen is in voorraad om verkocht te worden, doch de veekoopers van den vasten wal blijven weg. Ook wordt er zeer weinig wol verhandeld, terwijl naar lammeren nog in het geheel geen vraag is. De heer Gratama, de 85 jarige ingezetene van Leeuwarden, die in de afgeloopen week het on geluk had door het omvallen van een petroleum lamp hevige brandwonden te bekomen, is aan de ge volgen overleden. Dezer dagen overleed te Gouda een vrouw, die het in de laatste dagen van haar ziekte zeer be nauwd had. Om haar wat lucht te geven, achtte men het geraden haar kleeren los te maken eu haar lichaam van boven eenigzins te ontblooten. Dit geschiedde en toen bleek op een verrassende wijze van haar gehechtheid aan het aardsche slijk in den vorm van muntstukken, althans men vond f 600 aan zilvergeld, f 40 aan centen, be nevens een drietal gouden tientjes op haar lichaam bevestigd. Dinsdagavond is te Rotterdam een bijna 70-ja- rige vrouw, door de duisternis misleid, inde Dell't- sche vaart gevallen en schijnbaar levenloos daar uit opgehaald. Door toepassing der voorschriften bij het redden van drenkelingen is het mogen gelukken het leven bij de vrouw wedei op te wekken, waarna zij ter verdere behandeling'naar het ziekenhuis is overgebracht. De landbouwer J. S. N. te Oldeberkoop, is op last der justitie gevankelijk weggevoerd, beschuldigd van mede plichtigheid aan kindermoord. De ruim 9-jarige C. B. wordt sedert Zondag te Amsterdam vermist. Men vermoedt een ongeluk. Een 16-jarige Rotterdamsche jongen, die een portemonnaie ge rold had, is naar de gevangenis overgebracht. Aanvraag tot garnizoen te Heusden. Daar was eens een zekere jonge dame >Denise« goheeten, de eenige dochter van een braaf ouder paar, genaamd Brissot». Toen de familie Brissot in goeden doen en haar erfgename dus een rijk© partij kon genoemd worden, was deze jonge dam© verloofd geweest. Haar minnaar Ferdinand d© Thanzette» behoorde echter tot die groote rubriek, die 't met een meisje en met haar eer zoo nauw niet nemen. Na korten tjjd, toen de familie Brissot in 't geldelijke zeer achternit gegaan was, liet hij haar aan haar lot over, haar en het kiud, waarvan ze zwanger was. Denise» zocht in haar wanhoop een toevlucht bij haar moeder en beiden wisten het geheim voor vader Brissot zorgvuldig te ver bergen. De moeder trok met haar ongelukkig kind naar buiten tot do bevalling afgeloopen was en ze besteedden het kind bij een min uit. De heer Bris sot bemerkte van dit door liefde gepleegd bedrog niets en schreef het lijden zijner dochter uitsluitend aan ééue reden toe, aan de ontrouw van den heor Thauzetto. Eenigen tijd later vindt do familie Brissot een behoorlijk onderkomen op de rijke goederen van den graaf André de Bardaunes, de vader als rent meester, de moeder als bestierster der huishouding en als gezellin van de zuster des graven. Graaf André n. 1. was ongehuwd eu zijn eenige zuster Martha was voor een paar dagen thuis gekomen uit het klooster, waar ze, wees zijnde, haar opvoe ding ontvangen had. De graaf was zeer in zyn schik met de nieuwe orde van zaken. De heer en mevr. Brissot bleken uitstekend voor hnu taak be rekend te zijn en ook Denise gaf groote voldoe ning. Althans aan den graaf, minder aan de zuster. Denise was zeer stil en ernstig en bewaakte d© schoone Martha met bijzondere zorg, vooral in d© dagen toen wonderbare speling van 't lot d© heer de Tauzette en zijne moeder voor eenigen tijd gastvrijheid op het kasteel genoten. Denise be merkte al spoedig eenige blijken van verstand houding tusschen haar vroegeren minnaar en d© jonge dame, aan hare zorgen toevertrouwd en met ontzetting dacht ze aan de mogelijke gevolgen die uit de kennismaking van Martha met dezen losbol Btrrn Door het gemeentebestuur ran Heusden is het navolgende adres aan Z. Exc. den Minister van Oorlog verzonden De opheffing van het garnizoen te dezer stede, vóór enkele jaren, heeft voor de ingezetenen zeer nadeelige gevolgen teweeg gebracht; de al of niet aanwezigheid toch van enkele compag- niën is voor eene betrekkelijk kleine gemeente als Heusden geene onverschillige zaak. Niet alleen dat het besluit tot wegneming van garnizoen reden gaf tot bezorgdheid, ook in meer andere opzichten moesten wij ons de achteruitstelling of miskenning onzer gemeente getroosten. Het staat niet ter onzer beoordeeling, te onderzoeken in hoe ver de destijds genomen beslissing voldoende gemotiveerd mag heeten, alleen zij het ons veroorloofd de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op eenige punten, dia Heusden, nanr onze bescheiden meening, als garnizoensplaats recht van bestaan geven. Vooreerst kan wel niet zonder beteekenis worden geacht het feit, dat Hensden tot 1879 steeds garnizoen binnen hare muren heeft gehad, terwijl na dien tijd geen enkele verandering ten aanzien van plaatselijke gesteldheid is voorgevallen, die her stelling van het voormalige garnizoen in den weg staat. Is de omstandigheid, dat de bewaking der alliier aanwezigo militaire magazijnen wordt opgedragen aan een detachement infanterie en artillerie, zoo niet een motief voor de nood zakelijkheid van garnizoen, wij betwijfelen zeer of tegen het aanwezig zijn daarvan bezwaren van eenig gewicht zonden kunnen worden aangevoerd. Tot huisvesting is beschikbaar eene ruime, luchtige kazerne, waarvoor, hoewel slechts gedeeltelijk in gebruik, jaarlijks nog eene niet onbelangrijke huurprijs ten laste der gemeente moet worden gebracht. Eene doelmatige infirmerie voor lichte zieken is natuurlijk ook niet zonder belang. Voor het houden van compagniecn-oefeuingen is mede een geschikt terrein aanwezig, terwijl voor oefeningen op grooter schaal het garnizoen zou kunnen samenwerken met dat uit 's Hertogenbosch, zooals vroeger meermalen is geschied. Naar wij meenen is indertijd het bezwaar geopperd, dat de tegenwoordige schietbaan niet van genoegzame lengte zou zijn dit euvel echter kon indien het beslaat met zeer ge ringe moeite worden weggenomen door eene naburige heide tot dat doel aan te wijzen. Wanneer wij na dit alles ten slotte wijzen op onze, uit een hy giënisch oogpunt, bij uitstek gunstig gelegen streek, dan ver trouwen wij, dat, mochten er bij Uwe Excellentie redenen be staan tot bestendiging van den tegenwoordigen toestand deze door het bovenstaande zullen worden opgeheven en Heusden bij de inlijving van miliciens in Mei a.s. als van ouds met een garnizoen van 1 a 2 compagnieën zal mogen worden be gunstigd. Het gemeentebestuur van Heusden. Naar aanleiding van bovenstaand adres zal door de ingeze tenen een adres van adhaesie aan Z. Exe. den Min. van Oor log worden aangeboden. Wij twijfelen niet of een ieder zal gaarne daartoe medewerken en door zijne handteekening het bewijs afleggen, dat het gemeentebestuur van Heusden geheel in den geest zijner ingezetenen werkzaam was, toen zij het genoemde verzoek ontwierp. De Red.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2