Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND, handen in den zak en kijkt toe hoe de on- j gelukkige met iedere sekonde dieper zinkt, maar hij roept hem toe, toont hem hoe hij zich helpen kan en steekt hem de hand toe, ten einde hem op vasten grond te trekken. Men mag niets //laten loopen" wanneer een medemensch zich zeiven of anderen schade toebrengt. Dat is een deel van het groote en heilige gebodgij zult uwen naaste lief hebben als u zeiven. Joost zal wel onder ons blijven voortle ven, zijn nakomelingen aanwassen en toe nemen. Kunnen ze echter hun oude spreuk niet ontrouw worden en niet lijden dat met mannelijken ernst en strenge tucht tegen onrecht en onzedelijkheid te velde getrok ken wordt wel, laat ze dan in Gods naam maar loopenop dezulken is in moeie- lijke tijden toch niet te bouwenze geven zich zeiven een brevet van onbekwaamheid, dat zelfs door geen kiezers-examen zou kunnen vernietigd worden. Er is eene nieuwe Europeescho conferentie in 't gezicht. Ditmaal zal zij zetelen aan de oevers van de Seine. Hare beraadslagingen zullen loopen over de onzijdigheid van het Suezkanaal. Men kan haar beschouwen als eene verdere schrede op den weg door de Congo-conferentie afgelegd en als een stap verder in de goede richting der internationale rechtspraak. Onder voorzitterschap van Jules Ferry zal voorloopig, 30 Maart, te Parijs eme commissie bijeenkomen, welke het reglement omtront de vrije scheepvaart door gezegd kanaal zal hebben vast te stellen. Over het algemeen is er meer dan eeu verschiju- sel dat. aanduidt dat de donkere oorlogswolken, welke in de laatste weken over Europa hingen, be ginnen weg te trekken. Dinsdag toch heeft Gladstone aan het Engelsche parlement kunnen mededeelen dat de gezanten der mogendheden hunne handteekening hadden gesteld onder de internationale overeenkomst omtrent do Egyptische financiën. Deze overeenkomst regelt drie belangrijke pun ten: gevestigd wordt de gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de ontworpen Egyptische leening; vastgesteld in beginsel de vrije vaart door het Suezkanaal en goedgekeurd een decreet van den Egyptischen onderkoning tot wijziging der liquida tie wet. Is hot geruststellend dat deze netelige zaak van de baan is te achten, eene nog veel neteliger aan gelegenheid, de RussischEngelsche verwikkelingen, nemen boter wending. De Engelsche kroonprins toch gaal naar Berlijn om het verjaarfeest van den ouden keizer bij te wonen. De »Norddeutsche Zeitung*, Bismarcks or gaan, bevestigt dat deze reis een gevolg is van de ontspanning. Wat meer zvgt, do «Messager de 1'Empire*, een officiëel blad te Petersburg, deelt mode dat de reis van den Russischeu gezant te Weeneu, prins Lobanoff, ten doel heeft oen datum vast te stellen voor het bezoek dat de keizer van Rusland te Weenon en Berlijn denkt af te leggen, in antwoord op het bezoek der Duitsche en Oosten- rijksche keizers te Skierniwice. Zoo er nog eenig gevaar bestond voor eene botsing tusschen Enge^ land en Rusland op dit oogonblik, dan zou de Czar zeker geen minuut aan zulk eene reis denken. G ladstone heeft dan ook in het Huis der gemeen ten kunnen bevestigen, dat er tusschen Rusland en Engeland eene voorloopigo overeenkomst geslo ten is om de troepen aan de Afghaansche grenzen aan beide zijden halt te doen houden, tot dat de commissie voor de afbakening der grenzen hare werkzaamheden zal hebbeu volbracht. Het is trou wens bekend dat èu de Russische keizer èn zijn minister van buitenlandsche zaken uit alle macht hebben geijverd voor don vrede. Maar Rusland heeft een ontzaglijk leger en dus eene groote oor- logs-partij. Het gevaar blijft altijd bostaan dat deze haar zin doordrijft. De Duitsche Rijksdag heeft de voorstellen der regeering om stoombootlijnen naar Azië, Austra lië en Afrika met kolossale subsidies te steunen, aangenomen. In Duitschland wil men alles kunst matig tot bloei brengen: handel, nijverheid en nu ook scheepvaart! Bismarck heeft bij die gelegenheid zich laten ontvallen, dat hij veel zin had om tusschen Duitsch land en Oostenrijk eene tol-unie te vestigen, met uitsluiting van Hongarije. De Hongaarsche bladen gaan daarover te keer als razeude Roelands. Ons dunkt zij behoeven zich niet te ontrusten. Op dit oogenblik zoeken de groote staten van het vaste land huu heil in het bekrompen stelsel van tol- heffiug aan do grenzen. Het algemeen stemrecht houdt dit niet tegen. De Fransche kamer heeft dezer dagen zelfs eene brood- en vleeschbelasting goedgekeurd. Als er zulk een geest heerscht, is elke staat zoo eigenlievend mogelijk. En daarom zal Oostenrijk zoo min als Duitschland ooren hebben naar Bismarcks wensch, die waarschijnlijk uit zui ver politieke redenen is geboren. Hoe het staat met den oorlog, door Frankrijk tegen China begonnen? Er is nog maar eene maand voorhanden om te vechten, want einde April be gint aldaar het regen-jaargetijde, en dan is het gedaan met militaire manoeuvres. Er zijn dan ook weder geruchten van vredes onderhandelingen, zelfs beweert men dat het Ame- rikaansche gouvernement zijn bemiddeling heeft aangeboden. Te Washington ontkent men dit stellig. Wij houden er dan ook voor dat er eene andere reden is die China tot vrede zal doen neigen de vrees voor een machtigen bondgenoot der Fran- schou Japan. De Japanners zijn gezegend met de Europoescho beschaving niet alleen maar ook met Europeesche strijdkrachten. Do Japanners zouden dus van deze gelegenheid heel gaarne gebruik ma- ken om met China eene oude rekening omtrent Kore' te vereffenen. Er worden in de Japansche steden openbare bijeenkomsten gehouden, waarin wordt aangedrongen op eene ferme houding tegen over China. Men moet, zeggen die meetings, van China eisehtn eene schadeloosstelling en het terug trekken der Chineesche troepen uit Korea. Er werd zelfs door rijke Japanners gezegd: «Laat de Re geering niet aarzelen om zoo noodig den oorlog aan China te verklaren. Zoo het geld ontbreekt, dan stellen wij onze fortuinen ter beschikking.* Deze oorlogszuchtige houding van Japan geeft meer kans op een spoedigen vrede tusschen Frank rijk en China, dan welke tusschenkomst ook. (10) De besturen der Belgische Staats-universiteiten besloten drie jaar geleden om vrouwelijke studen ten tot die inrichtingen toe te laten. In thans uitgebrachte rapporten heet het: »de toelating van jonge meisjes heeft, tot geen enkele klacht aanleiding gegevende studenten hielden het voor een eereplicht om de dames met achting en voorkomendheid te bejegenen, zoodat men zich omtrent do werking dezer nieuwe bepaling alles zins verheugen mag.* Aan de universiteit te Leuven sfudeeren negen tien dames, waarvan de meeston zich aan natuur wetenschappen en artsenijmengkunde wijden. Aau de universiteit te Genève studeeren vijf vrouwen, waarvan twee in artsenijmengkunde en drie in natuurwetenschappen een harer heeft met zeer groot succes examen afgelegd. Ook de universiteit te Brussel wordt door dames bezochtaan die te Parijs studeeren vijf-en-vjjftig vrouwelijke studenten in de geneeakuud». De berichten omtront de werkstaking in de steen- kolendistricten van België zijn onrustbarend. De werkstakers nemen een dreigende houding aan, dui- zende werklieden met stokken gewapend doorkrui sen de districten om anderen van het werk to hou den, terwijl hun vrouwen bedelen. Een werkplaats te Hornu sprong door dynamiet en te Wasmes werd het huis van een werkman zwaar beschadigd. Men berekent dat van het begin der werkstaking af 18 millioen francs aan salaris is verloren. In Zwitserland, het vaderland der horloges, be staat geen enkele fabriek van wand- of staande klokken. Al do kameruurwerken, welke men daar te lande vindt, ten getale van een millioen, van de geriugsten tot de besten, komen uit het bui tenland. Zondagmiddag is op de Theems bij Londen, een bootje, waarin zich tien personen bevonden, gekan teld. Zes hunner kwamen in do golven om. Door de sterko strooming in de rivier is het noodig dat een bootje door zeer geoefende handen bestuurd wordt, anders is het oen schromelijke onvoorzichtigheid to gaan spelevaren. Maandag is bij hot dorp Bromley in Engeland een luchtballon nedergekomen, waariu zich 2 per sonen bevonden, do hoeren Ferdu Dubois, een Franschman, en Farenza, een Belg. Zij waren Za terdagavond te Antwerpen opgestegen, met plan naar Brussel te gaan, doch eenmaal omhoog dreef de wind hen naar zoo en moesten zij tegen wil en dank den tocht over het Kanaal maken. Na ge durende 24 uren in het luchtruim rondgedoold te hebben, bevonden zij zich boven Folkestone, waarna zij in eeu veld te Bromley eindelijk konden neder dalen, uitgeput en uitgehongerd. Een telegram uit Panama meldt., dat de aanval van de opstandelingen Maandagavond te 9 uren werd ge staakt zij trokken zich toen terug. Men ver wachtte een nieuwen aanval. 75 man van de Engelsche kaunonneerboot ontschoepten om het eigendom te beschermen. Het gerucht loopt, dat de opstandelingen Colon bezetten. Naar men uit Soudan bericht, zijn van de 7000 kameelen, welke de Engelscben aankochten, 4000 gestorven of afgemaakt, terwijl van de overgeble venen slechts 300 te gebruiken zijn. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 81 dor wet van 17 Augustus 1878 {Staatsblad 127) Brengen ter openbare kennis, dat de staat van kinderen, welke niet gevonden worden op de lijsten van schoolgaande kinderen, opgemaakt door de hoofden der scholeu in deze gemeente, ter secre tarie ter lezing is nedergelegd. Heusden, den 19 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. POS T E RIJ E N." De directeur van het Postkautoor te Heusden maakt bekend, dat volgeus Min. Besch. van den 12n dezer uo. 45, de bodeloop tusschen 's-Bosch en Heusden v. v. te beginnen met 29 Maart a. s. op Zon- en Feestdagen worden gestaakt. Heusden, 19 Maart 1885. De Directeur, G. VOS Jr. HEUSDEN, 19 Maart. t Op verzoek van het Gemeentebestuur al hier, is door den Commissaris des Konings aan houders van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gediertemet opheffing der verbodsbepalingen daaromtrent, voor zooveel deze gemeente betreft, vergunning verleend tot het dooden van kraaien gedurende de maanden Maart en April dezes jaars. t Z. Exc. de Minister van W. H. en N., schijnt besloten geleidelijk voort te gaan met de opheffing van hodeloopen en bestelling van brieven op Zon- en Feestdagen. Zoo meldden wij onlangs dat op die dagen de middagbestelling werd op geheven te Eeten, Meeuwen en Nederhemert. Blijkens eene hierachter staande aankondiging wordt nu ook de bodeloop tusschen 's Bosch en Heusden v. v., te beginnen met 29 Maart a.s., op Zon- en Feestdagen gestaakt. Wij meenen het publiek hierop attent te moeten maken. t DUSSEN. In de laatste vier maanden wtfrd ju deze gemeente geene enkele huwelijksaangifte noch afkondiging gedaan. t ZUILICHEM, 19 Maart. Gisteren zat C. D. alhier, in een schuurtje aardappelen uit te zoeken. f Toen men hem wilde roepen, had hij het tijde lijke met het eeuwige verwisseld. t BOMMELERWAARD, 17 Maart. Op een adres om voor rekening der gemeente te Zalt- Bommel een haven boven de stad te maken, is door den raad eene afwijzende beschikking ge nomen. Daar er aldaar beneden de stad een haven wordt aangetroffen, beschouwde men een tweede haven als een luxe artikel en voor den handel ten eenenmale overbodig. Wilde men nu, zooals van zekere zijde was te kennen gegeven, alhier tevens een vluchthaveu in de begeerde zien, dan was, naar 's raads gevoelen, het maken er van meer eene staats- dan eene gemeente zaak. t TIELERWAARD, 18 Maart. Het aantal kweekelingen bij de rijksnormaallessen Ie Maurik, bestaat thans uit 47 personen. Tot de voorbe reidende klasse werden van de 7 adspiranten 6 en tot de eerste klasse van de 8 allen t< egelaten. ■j- Tot lid van het college van Zetters voor 's Rijks directe belastingen te Wadenooien, is benoemd de heer H. Spaan, aldaar. t BAARDWIJK, 17 Maart. De bovenbouw van de spoorburg over den overlaat alhier, is bijna geheel voltooid. Alieen aan het voetpad moet nog de laatste hand geslagen worden. Zaterdag 1.1. zijn nagenoeg al de werklieden afgedankt. Deze brug, die eene lengte heeft van een kwartier uur gaans, mag onder de grootste gerekend worden, die er in ons land bestaan. Wij laten hier nog eenige bijzonderheden om trent deze spoorwegbrug volgen Zij rust op 52 pijlers en twe# landhoofden en bestaat dus uit 53 spanningen, elk van 16.60 M., zoodat zij geheel lang is 879.80 M. Aan elk der 53 vakken is gebruikt een gewicht van 27.000 kilo ijzerde heele bovenbouw weegt alzoo 1 431.000 kilo. liet werk is aangenomen door de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam, directeuren de heeren F. C. Hudig en J. D. van der Made, voor ƒ623.000. Met het stellen van den bovenbouw is een aanvang gemaakt den 1 September 1884. Gedurende de uitvoering is er geen enkel on geluk gebeurdde goede orde, die er steeds heerschte, zal hiertoe zeker veel hebben bijge dragen. t WAALWIJK, 18 Maart. De laatste open bare vergadering van den gemeenteraad alhier duurde lang genoeg om den voorzitter de ge legenheid te geven voorlezing te laten doen van de Notulen der vorige vergadering, alsmede van een ingekomen rapport van den heer schoolop ziener met betrekking tot de benoeming van een 2de onderwijzer a/d openbare school alhier. Verder kwam het niet. Toen de voorz. over het 2de punt een voorstel indiende, merkte een lid v. d. Raad op, dat zijn voorstel, in eene vorige ver gadering gedaan, eerst in omvraag diende gebracht te worden. Hierover ontstond verschil van meening van 2 zijden, met het treurig gevolg, dat zes leden de raadzaal verlieten en niet kon worden voortgewerkt. tGORINCllEM, 19 Maart. Maandagmorgen werd hier in de nabijheid van de Kastanjelaan in het kanaal van Steenenhoek, alleen met het hoofd voorover in 't water, het lijk gevonden van zekeren Muilwijk, schoenmaker op den Korten- dijk alhier. De ongelukkige, die zich meermalen aan misbruik van sterken drank overgaf, was eerst sedert den vorigen avond vermist. tDe voorjaars- of Palmpaardenmarkt. zal hier dit jaar op Zaterdag den 28n dezer maand gehouden worden. t LI. Maandag zijn hier van de geldleening in 1861 ten laste der gemeente aangegaan, uit geloot vijf aandeelen a 500, zijnde de nos. 10, 14, 44, 46 en 49 en van de geldleening in 1881, mede ten laste der gemeente, zeven aan deelen a 500, zijnde de nos. 16, 27,74,131, 363, 396 en 409. Al deze uitgelote aandeelen zijn aflosbaar 1 Juli e.k. Nan de eerstgenoemde schuld resteert nog 12,000 en van die van 1881 nog 343.000. t DALEM. De Waal valt goed en de uiter waarden beginnen weer boven te komen. Heden (Woensdagavond) wijst de peilschaal aan de sluis alhier 2.40 M. -j- A. P., alzoo 70 cM. lager dan het hoogst bereikte punt vóór 8 dagen aangaf. t Naar men zegt willen fabrikanten de proef nemen, in hoever het mogelijk is en voordeel kan opleveren, om suiker te bereiden uit aardappelen. t Blijkens het door den gemeente-scheikun dige te Gorinchem opgemaakt verslag betreffende de hoedanigheid der melk en loopende van Mei 1884 tot Maart dezes jaars, was ze van 7 per sonen onvervalscht, doch van 22 anderen met 3 tot 33 percent water vervalscht. t WOUDRICHEM 18~Maart. De water stand blijft nog altijd zoodanig, dat de visscherij van geen beteekenis is. Bij toenemenden en blijvenden val, rekent men in het laatste dezer maand of begin April weder met de zegens te kunnen visschen. In de vorige week waren er slechts 19 zalmen en 6 elften gevangen. De prijs der zalm was 0.95 a 1.25 per halve K.G. De elft 1.80 en hooger per stuk. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen twaalf wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot veranderingen in de grondwet. Bij de onteigening ten behoeve van de Keul- sche Vaart, afdeeling Schotdeur en Merwede, hebben naar het „Hbl." meldt alle eige naren met de aangeboden sommen genoegen ge nomen. Over 't algemeen is voor wei- en bouw land ongeveer ƒ4500 per HA. aangeboden. Naar men verneemt, zal de heer A. v. d. Looij> stationschef te Dordrecht, naar Utrecht worden verplaatst en de stationschef van Eindhoven te Dordrecht komen. Als een bewijs voor de waardevermindering van sommige ondernemingen wordt uit Maastricht gemeld, dat een papierfabriek te Valkenburg, die voor 4 jaren voor 72,000 werd gekocht, thans bij verkoop slechts 15,100 heeft opgebracht. Door het te Rozendaal gesestigd beetwortel- suikerfabrikanten-bond is besloten ook in de Lin- gestreken onmiddellijk na het contracteeren van de beetwortelen van de campagne 1885'86, de voorschotten ad 70 per hectare uit te be talen. Vroeger was besloten de voorschotten eerst na het zaaien te geven. De //Amst. Figaro'' heeft een portret van Judels gegeven. De quaestie of dat al dan niet goed ge lijkend is, heeft in een koffiehuis te Amsterdam aanleiding gegeven tot een hevige twist, die in een vechtpartij eindigde eu tot een aanklacht leidde. Door de Haagsche Velocipèdeclub yDe Ooije- vaar" is een wedstrijd voor velocipédisten, de eerste van dien aard in ons land, uitgeschreven tegen den 6 April e.k. (2e Paaschdag.) Verschil lende medailles zijn daarvoor uitgeloofd. Sedert eenige dagen bevindt zich te Amsterdam een ingenieur van een der grooiste Spoorwegmaat schappijen in Frankrijk, ten einde zich op de hoogte te stellen van de werking der chemische stoven, door dc Hollandsche Spoorwegmaatschappij gebruikt, als ook van de wijze, waarop die ver warming geschiedt. De uitkomst van het onderzoek is van zoo gunstigen aard, dat de ingenieur zich met den fabrikant, den heer Scholte, in verbinding heeft gesteld voor de inrichting en exploitatie van zijn verwarmingsstelsel te Parijs. Maandagmorgen liepen te Nieuwediep de haring- visschers binnen, met hunne booten tot zinkens toe volgeladen met haring. Een boot had zelfs in een trek zooveel in het net, dat men de helft der haringen aan het strand moest laten liggen, waar aan zich eenige minuten na het vertrek der vis- schers honderden zeemeeuwen te goed deden. In weerwil van de overvloedige vangst, gold de haring toch nog ruiin 1 per tal (200 stuks.) Omtrent den moord, op B. J. te Wageningen gepleegd, op Maandag j.1meldt men nader dat men den man in zijn woonvertrek vond liggen met verbrijzelden schedel, gespleten neus en lip pen en een verwonding aan het achterhoofd ook de houding, waarin men hein vond, beves tigde het vermoeden van misdaad. Een spaander van een blok hout lag achter het lijk en was met bloed bevlekt, terwijl een blok hout, waaraan veel bloed kleefde, weer in de klompenmakerij op een stapel was teruggebracht. Aan een bijl, staande in een hoek van het vertrek en aan de voordeur werd eenig bloed ontdekt. De schedel verwonding is blijkbaar met een bijl veroorzaakt. Het vermoeden, dat diefstal de drijfveer van de misdaad is geweest, schijnt zich te bevestigen. Een 2 tal dokters uit Arnhem hebben het lijk geschouwd, waarna de kist is verzegeld. Naar men wil, heeft de politie reeds belang rijke aanwijzingen, die tot opsporing van den dader kunnen leiden. Maandagavond tusschen halfnegen en negen uren zijn te Alblasserdam twee mannen, die zich zwart gemaakt hadden, bij een vrouw in huis gekomen, wier man nog niet van zijn werk was teruggekeerd. Zij hebben de vrouw aangegrepen en toen zij hare buren riep, haar met moord ge dreigd en op den grond geworpen, waarna zij uit een kast 90 hebben medegenomen. De daders zijn onbekend. Omtrent den moord op den Japansohen zaak gelastigde weet het r/Rott. Nbl." nog het volgende te melden In Den Haag was de moordenares wel bekend zij reed dikwijls paard met haar slachtoffer, en had het vrije gebruik over diens equipage. De inrichting harer woning was zeer weelderig. Zij schijnt een goede opvoeding gehad te hebben, al thans zij speelt piano en zingt vrij goed. Thans is hare woning verzegeldhaar vader, broeder en zuster, die zich aldaar Zondagavond aanmeldden, werden niet toegelaten. Behalve de prachtige meubelen werden geene kostbaarhe den in hare woning gevonden Slechts enkele kleinoodiën en eenige Antwerpsche loten, 't Is na tuurlijk niet zeker, dat de aangeteekende brief, dien zij Zaterdagmiddag verzond, werkelijk 1900 franken inhield, al stond dit ook buitenop. Hoogst waarschijnlijk kan eehter die brief, welken de politie zeker wel reeds zal hebben opgespoord en in beslag laten nemen, nadere inlichtingen ver strekken omtrent de plannen en bedoelingen der daderes, of anders omtrent haren aard en haar ontwikkeling. Dat de verslagene zich prins liet noemen, hoe wel de titel hem officieel niet wordt gegeven, is omdat hij ongeveer den rang van prins heeft. Hij volgde in deze de gebruiken zijner landgenooten, die in Europa zich de titels toeëigenen, die zij dragen zouden, wanneer zij van Europeesche af komst waren. Daar de heer Sakurada inderdaad van vorstelijken bloede was, liet hij zich dus kortweg prins noemen. Wij vernemen nader nog, dat het lijk van den heer S.tkurada naar Jedo, in Japan, zal worden overgebracht. De bewering, dat de moordenares gepoogd zou hebben, om aan zelfmoord van het, tooncn, hoe gevaarlijk onze vuurwapens waren. In een oogenblik had ik mijn paard gekeerd, en vloog op de rivier toe. llalef volgde mijachter hem de vuuraanbidder, daar achter de Zibari. Shcik Melef was het dichtst bij den oever, waar wij ons be vonden. «Terug verrader,* riep ik hem toe, «of ik zal u meer water laten slikken dan u lief is!« (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2