BUITENLAND. BINNENLAND, In geheel Groot-Brittannië, zoo schrijft men uit Londen, heeft Zaterdagavond en Zondagmorgen een hevige sneeuwstorm gewoed. In den omtrek van Portsmouth was de storm het hevigst. Allo gemeen schap met het Westen van Engeland was gestremd, door het breken van de telegraafdraden. Te Londen begon het 's morgens te 5 uur te sneeuwen, en in een paar uren lag de sneeuw hier en daar een halven voet hoog. Reeds te tien uren echter be gon het hard te dooien, en daar de Londensche wet voorschrijft in sommige ^parishes* althans dat elk burger het trottoir voor zijn huis moet rein houden, waren weldra honderden arme drom mels met schop en bezem in de weer om een extra duitje te verdienen. Iu een minimum van tijd was het tram wegverkeer weer hersteld, en iu den namiddag was er in heel Londen bijna geen vlokje sneeuw meer te zien. Het arme Verlossingsleger* moest het echter vóór dien tijd ontgelden. De Londensche straat jongens hebben dat »leger«, toen het uit de kerk kwam, onophoudelijk met witte kogels gebombar deerd, den geheeleu weg overongeveer een Eu- gelsche mijl. Er was overal langs den weg voldoende ammunitie aanwozig en vooral de arme meisjes kwamen droevig gehavend en druipnat, hot dooide hard en de sneeuw was dus nat en beslikt, in de kazerne* terug. Eene opmerkelijke omstandigheid, waarvoor men nog geen verklaring wist teviuden,is dat de meeste openbare klokken te Londen stil bleven staan. De sneeuw was niet zoo zwaar, dat daardoor de wij zers werden tegengehouden, en het vroor ook niet zoo hard dat de olie der uurwerken gestremd kon zijn ook bleven zij niot gelijktijdig stilstaan, doch de meeste tusschen 7 en 8 uur 's morgens, en alle andere vóór twaalf uren. Uit Weenen wordt bericht, dat in het circus Renz, dat zich op het oogenblik aldaar bevindt, een dierentemmer door zijne wilde dieren is opge geten. Vóór men hem te hulp kon snellen, waren nog slechts eenige misvormde overblijfselen in het hok te vinden. Het gezamenlijk bedrag der ingekomen gelden voor het op 1 April a.s. te doen nationaal geschenk aan den rijks-kanselier von Bismarck, wordt ge raamd op 2,800,000 mark. De eene helft dier enorme som zal besteed worden tot den aankoop van het landgoed Schönhausen, en de andere helft ter be- schikkiug van dion staatsman gesteld worden voor instellingen van algemeen nut. Er is sprake van eene leening ten behoeve van den Congo-staat, tot een bedrag van 100 millioen francs. Volgens den Brusselschen correspondent van de »Times« zou de bekende Berlijnsche finan- ciër Von Bleichröder, naar aanleiding van deze leening, door den Koning van België ten gehoore zijn ontvangen. In een »corcle« alias speelhol te Parijs, word gedurende 13 uren tusschen een baron en een kolonel kaart gespoeld. De laatste verloor 200,000 francs. Sommige leden van de familie Shepstone in Na- tal hebben aangeboden een korps van 5000 kaffers te werven voor den oorlog in Soudan. Ook wil men jonge Boeren daarvoor werven. Uit Panama wordt gemeld dat de aanvoerders der opstandelingen en gemachtigden der Regeering eene bijeenkomst hielden, waar besloten werd te trachten langs minnelijken weg de aanhangige pun ten van verschil te regelen. Als eene opmerkelijke bijzonderheid leest men in de statistieke opgaven van Venezuela over 1884, dat daar niet minder dan 17,412 tweelingen worden aangetroffen. Een Belgisch blad verhaalt, dat de meid in een café-chantant te Brussel, bij het schoonmaken van een privaat, een linnen zak vond vol met papie ren. Zij bracht dien aan haar meester, die de po litie waarschuwde. De zak bleek ruim 1,600.000 gulden aan waarden te bevatten. Ze waren gezon den door de Nationale Bank te Bergen naarBius- sel. De zegels, waarmeö de zak was gesloten, wa ren verbroken. De zak was natuurlijk gestolen men denkt dat de dief do daad pleegde, meenende dat de zak bankbiljetten bevatte en zich haastte er zich van te ontdoen, toen hij zag dat die alleen effecten inhield. Er was niets uit den zak geno men. Uit de kinderjaren van den nieuwen President der Vereenigde Staten, verhaalt men de volgende anecdote. Hij had zich aan een schooljongens- misdrijf schuldig gemaakt en zou een kastijding ontvangen met de plak, op de palm van de rech terhand. Hij had echter, tot het laatste oogenblik vóór schooltijd, buiten met zand gespeeld, waardoor hij zijn handen zeer vnil had gemaakt. Toen de moester hem dus riep om zijn stral te ontvangen, zat hij er een weinig in. Fluks spuwde hij zich in de rechterhand en trachtte die nu langs zijn pantalon schoon te wrijven, terwijl hij zijn smerige linkerhand achter den rug verborgen hield. Maar de reinigingskuur was zeer slecht gelukt en de meester, die de hand aanschouwde, zei: »Als je mij éen hand in de gansche school brengt die vuiler is dan deze, krijg je geen straf.* Cleveland was dadelijk klaar: Asjeblieft mijnheer,riep hij triom- phantelijk, en haalde zijn linkerhand te voorschijn. De meester hield woord, maar had werk zich er goed bij te houden. Daar te Columbia, in Midden-Amerika, een ern stige opstand is uitgebroken, heeft ouze regeering besloten ten spoedigste bet stoomschip Bonaire* daar heen te zenden, om desnoods de belangen der Nederlanders aldaar te beschermen. HEUSDEN, 26 Maart. Voor de a.s. kermis, die op 21 April en vol gende dagen zal gehouden worden, is bij het ge meentebestuur reeds van verschillende zijden een verzoek tot een staanplaats ingediend. Behalve de beide koekkramen en de beide galanteriekramen met de Caroussel die geregeld jaarlijks terugkomen, is nog een plaats toegestaan aan het nationaal Paardenspel van S. Schuiten voerder het tooneel van J. Stoete Co eene velocipede „het grootste vermaak der kermis*; eene vélocipèdctenteen ballen- en messententde elektrische leuning „pak de leuning* een jon geling zonder handen en voeteneen stoomtram, ter grootte van een cirqueeene tent waarin athletische voorstellingen plaats hebben en einde lijk ook eene photographietent. t Als eene bijzonderheid hoorden wij meer malen in herinnering brengen dat eens op Paasch- Maandag alhier op de Maas werd schaatsen ge reden en paascheieren gegeten. Dat voorval had veèrtig jaar geleden op 23 Maart plaats. Kort daarop veranderde het weder en een paar dagen later, 26 Maart, was cr geen ijs meer te bekennen. t Aan de oproeping tot bijwoning eener vergadering, tot oprichting eener badinrichting, werd door een vrij groot aantal personen voldaan. De ontwerpers hadden daardoor de voldoening, te kunnen zien, dat hun ontwerp in den geest onzer ingezetenen valt. Na een woord van inleiding, door Dr. van Gorkom uitgesproken, werd eene Commissie be noemd, die weldra met een uitgewerkt voorstel voor den dag zal treden. Zij bestaat uit de Heeren Dr. van Gorkom, A. Verhoeven, S. Ver hagen, W. Kruiswijk, J. van Tuijl, II. J. van Eggelen en M. de Jongh. Staande de vergadering werden reeds 34 aan- deelen tot een bedrag van tien gulden ieder ge plaatst. Al is dit aantal nog op verre na niet voldoende om eene badinrichting, op eenvoudige schaal, tot stand te brengen, toch geeft het aan vankelijk eenigen steun aan de Commissie. Wij twijfelen dan ook niet, of menigeen zal nog toe treden en willen medu werken, om het plan zoo spoedig mogelijk te kunnen verwezenlijken. t BRAKEL, 24 Maart. De knolrapen stijgen nog steeds in prijs; thans gelden zij f 1.30 per II.L. De aardappelen (jammen) gelden slechts f 1.25 per II.L. t RIJSWIJK. Door den langdurigen hoogen waterstand, hadden de bebouwde akkers langs den dijk veel te lijden van het kwelwater, doch de thans aanhoudende val heeft hierin nu voorzien. De uiterwaarden beginnen weder boven te komen en de inundatie kan wegens de heerschende koude nog geen nadeel aan het gras teweeg brengen. De wintergewassen staan uitnemend te velde. Hoewel de aardappelenteelt in 't vorige jaar den landbouwer, wegens de lage prijzen van dat pro duct, weinig voordeel aanbracht, zoo heeft hem dit niet afgeschrikt, daar ze in deze streek weder bij groote massa's worden uitgepool. t BOMMELERWAARD, 25 Maart. De ge meenteraad van Tiel heeft met algemeene stem men op éen na (die van den heer mr. A. Pijn- acker Hordijk) besloten adhaesie te schenken aan het bekende adres der gemeente Zaltbommel, houdende bezwaren tegen de opneming van deze stad in de circumscriptie der polderdistricten. t TIELERWAARD, 26 Maart. Naar men verneemt is te Meteren het roodvonk uitgebroken. t DUSSEN, 24 Maart. Door den arbeider A. B. werd dezer dagen een snoek gevangen, die eene zwaarte had van 19 halve kilo's. o. a. daaruit blijken, dat door slager Spoor te Wou- drichem, dezer dagen zijn aangekocht eene koe van 900 ponden schoon en een os van ruim 1200 ponden schoon. Dit laatste dier, afkomstig van den heer H. van Campen te Sprang, waren wij in de gelegenheid aan het veer alhier, op reis naar zijne bestemming, te bewonderen. 's BOSCH, 25 Maart. Gisteren namiddag is het 5 jarig kind van een werkman, wonende op het Hinthamereind alhier, gedurende de afwezigheid der ouders, met het vuur in aanraking gekomen en jam merlijk verbrand. Het gekerm van de kleine maakte de opmerk zaamheid van eenige voorbijgangers gaande, die er in slaagden de deur, welke gesloten was, open te doen en de vlammen te blusschen. Hunne hulp kwam echter te laat, want slechts weinige oogen- blikken leefde de kleine nog. t DALEM. Het kohier van den hoofd, omslag in de gein. Vuren, dienst 1885, door den raad vastge steld en door H. H. Gedep. Staten goedgekeurd, bevat 281 belastingschuldigen tot een totaal bedrag van f 1482. Dat der hondenbelasting telt 74 aangeslagenen, tot een bedrag van f 152.50 t WERKENDAM, 26 Maart. Door den heer Distr.-Schoolopziener Mr. Sasse, bijgestaan door den heer Scholten, Directeur der Normaalschool te Heusden, zal op Zaterdag a.s. examen worden afgenomen van de leerlingen die zich hebben aangemeld om op de voorbereidingsklasse alhier, te worden toegelaten. »De paarden blijven buiten,» zeide Scheri-Schir. »ïn huis is voor hen geen plaats.# Zonder onze paarden waren wij hulpeloos ge- wiest. Eer ik mijnen hengst verliet, had ik liever een dozijn Kurden neergeschoten. »De paarden blijven bij ons,« gaf ik ten antwoord. Voorwaarts. (Wordt vervolgd). 1 HERPT, 26 Maart. Het voornemen van de harmonie „de Eendracht* alhier, om zich weder opnieuw te organiseeren, zooals we onlangs ine dedeelden, is gebleken met den meesten ernst te zijn doorgezet. Het aantal werkende Leden is reeds tot circa 20 personen aangégroeid. De repetities hebben geregeld plaats en de ambitie wordt niet weinig bevorderd door de nieuwe instrumenten die zijn aangekocht. Weldra zal de eer*te publieke uitvoering plaats hebben, waarbij bewijzen zullen worden afgelegd barer jongste studiën. tAMMERZODEN, 25 Maart. In het meeren- deel der huisgezinnen heerscht hier of keelziekte of roodvonk. Gelukkig heeft zich tot nu toe slechts een geval met doodelijken afloop voorgedaan. De ziekte heeft dan ook een goedaardig karakter. t DRONGELEN. Dat door slagers jn deze streek soms nog wel zwaar slachtvee te teiojoien is moge t Door ingezetenen van Schoonhoven is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezon den om een gedeelte van het aan den staat vervallen waarborgkapitaal voor den spoorweg Rotterdam- Munster, dat thans wordt voorgesteld om als een subsidie voor den aanleg van een stoomtramweg van Breskens naar Maldeghem te verleenen, een ge deelte af te staan voor den aanleg van een spoorweg om Schoonhoven met het spoorwegnet te verbinden. De Tweede Kamer heeft, na bestrijding van de hh. Van der Feltz en Rutgers, en na verdediging door de hh. Duyvis, Pompe en Schimmelpenninck, terwijl de Min. verzekerde het amend, te züllen uitvoeren overeenkomstig de toelichting, het amen dement om f 25,000 uit te trekken voor de subsidie aan de Antwerpensche tentoonstelling aan genomen met 47 tegen 27 stemmen. Uit het ontwerp tot wijziging der kiestabel blijkt, dat de volgende kiesdistricten wijziging hebben ondergaan Groningen, Appingedam, Zuid- hom, Winschoten, Assen, Steenwijk, Sneek, Zwolle, Almelo, Deventer, >Zutfen, Nijmegen, Tiel, Arnhem, Amersfoort, Utrecht, Gorinchem, Hilver sum, Haarlemmermeer, Gouda, Leiden, Haarlem, Hoorn, Alkmaar, Delft, 's Gravenhage (dat Rijswijk krijgt), Rotterdam, Brielle, Dordrecht, Zierikzee, Middelburg, Goes, Breda, Zevenbergen, Tilburg, Eindhoven, 's Bosch, Boxmeer, Roermond en Maas tricht, dus ongeveer alle. t Door eene Commissie der Nederlandsche vereeniging voor lokaalspoorwegen en tramwegen is een verslag uitgebracht over den druk, op de Nederlandsche tramwegen uitgeoefend, o.a. door het thans voor die ondernemingen van kracht zijnde In dat verslag tarief van tolgelden. wordt voorgesteld om aan de Regeering te te vervangen verzoeken om de bestaande heffing door eene vergoeding naar even der bruto opbrengsten per K.M. over de gebruikte gedeelten van Rijkswegen. redigheid Het Brederoo-gedenkfeest zal Maandag en Dins dag a.s. te Amsterdam worden gevierd. Aangezien ouders of voogden in den regel weinig bekend zijn met de voorwaarden en tijdstippen tot toelating van jongelieden bij het instuctie-bataljon en daardoor dikwijls zeer lang op een plaatsing moeten wachten, kan het wellicht nuttig zijn mede te deelen, dat, door toevallige omstandig heden in de maanden April en Mei vele open plaatsen bij die inrichting beschikbaar komen. De tweede Noordzeekabel tusschen ons land e i Engeland is thans hersteld en werkt flink. De nieuwe muntbiljetten zullen ƒ50 en 10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Ze zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegra veerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den rand Koninkrijk der Nederlanden in de hoeken staat het bedrag gedrukt. Aan de linkerzijde is het beeld van de Ned. maagd geplaatst met den letuw aan hare voeten. In de rechterhand prijkt een keurig borstbeeld des Konings, ter groote van onze postzegels. De watermerken zullen in de witte hoeken binnen den gedrukten rand duidelijk zichtbaar worden, aangebracht en bestaan in een paar letters, die de s rie der biljetten aanduiden. De nieuwe bil jetten zijn op zeer artistieke wijze uitgevoerc door den hoogleeraar in de graveerkunst aan Rijks Academie van beeldende kunsten, prof. Stang Wijlen Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmer meer, heeft zijn bibliotheek en een verzameling mineralen, vermaakt aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. De eerste nieuwe aardappelen zijn HFI. MM. den Koning en de Koningin aangeboden door P. Peters, tuinbaas op den huize „Bloemendaal* te Hees bij Nijmegen. De tegenspoeden voor de stoomboot-reederij „Oude Maas* te Oud-Beijerland, zoo schrijft het „Dagblad,* schijnen niet op te houden. Na de ramp van 20 Januari kwam de „Oude Maas II* dezer dagen weer iu dienst, maar op de reis van Oud-Beijerland naar Rotterdam brak nu de machine van de „Oude Maas III.* De passagiers werden op stroom door de „Maassluis I* overgenomen en naar hun bestemmingsplaats gebracht, terwijl de gebroken boot naar de fabriek van den heer L. Smit te Kinderdijk werd gesleept. Naar aanleiding van den moord op den Japan- schen zaakgelastigde, schrijft de „Arnh. Ct.* „De Japanners zijn niet gelukkig in hunne Haagsche liefdesgeschiedenissen. Een paar jaar ge leden werd de secretaris van het Japansche ge zantschap in een slecht huis dronken gemaakt en letterlijk van alles, wat fuj "iet aan de natuur te danken had, beroofdde nachlpolitie vond hem, van alle teekenen van waardigheid ontdaan, vol komen onherkenbaar en bewusteloos, op een bank op het Plein liggen. Den volgenden dag, toen de roes uitgeslapen was, kon hij zich doen herkennen. De dames, die hem zoo hadden toegetakeld, kre gen huisvesting en voeding van Staatswege, - echter met verlies van de vrijheid, waarvan zij misbruik hadden gemaakt voor zes jaar. Het slachtoffer dezer geschiedenis werd verplaatst.* Het was Maandag (23 Maart) 40 jaar geleden, dat de rivier de Merwede langs Dordrechtdoor de strenge vorst geruime» tijd dichtgevroren zijude, het vereenigingspunt was van de liefhebbers van het ijsvermaak, zoowel met paard en slede, als met ijsschuitjes en schaatsenrijders, en er op dien dag de zeker zeer zeldzame bijzonderheid plaats vond, dat in verschillende tenten, doch vooral in die voor het Groothoofd op de rivier geplaatst, de ingezetenen het Paaschbrood met eieren ge bruikten. Drie dagen later (26), was het ijs verdwenen en voeren er reeds schepen in de rivier. Zondagmorgen bespeurden eenige haringvisschers aan de Tevselsche kust een twaalttal bruinvis- schen in hun net. Zij maakten daaruit op, dat een school haring in den zegen gevlucht moest zijn, en trokken terstond het net naar het strand. De vlugge lmringroovers sprongen uit de engte, doch de haring kon niet meer ontkomen en zoo werden 4 last buit gemaakt. Bovendien was er een groote zalm in het net verdwaald, die door de bruinvissche» den staart was afgebeten, welk lichaamsdeel later in het net werd terug gevonden. De zalm bracht den visschers f 25 op, terwijl voor de haring f 200 werd besomd. Vroeger gingen er in den Bredaschen Gemeen teraad dikwijls stemmen op tegen de onzedelijk heden op 's-IIeeren wegen. Het gevolg daarvan was, dat het politietoezicht verscherpt en er meer licht ontstoken werd. Of dit alles aan het g<- wenschte doel bevorderlijk was, kan moelijk uit gemaakt worden, doch in ieder geval klinkt het vreemd, dat er te Breda thans straten gevonden worden, waarin het „verboden* wordt te „vrijen*. Bij de Nieuwe Prinsen- en Leuvenaarstraat staan nl. borden met het vrij belachelijke opschrift „Verboden Vrij weg.* De Groninger straatjeugd heeft Donderdag avond en Vrijdag een aardig buitenkansje gehad. Een vijftal balen noten, die door den geadres seerden handelaar niet in ontvangst waren ge nomen, daar zij niet beantwoorden aan het mon ster, waren buiten de A-poort aan de Steenhou- derskade voorloopig neergelegd tot nadere be schikking. Aanvankelijk werden ze geëerbiedigd, doch toen de jeugd begon te merken, dat niemand er zich om bekommerde, begon ze langzamerhand de inhoud van de balen op te peuzelen, totdat er ten slotte niets meer overbleef. Volgens de A. Ct. is bij het onderzoek ten aanzien van den verwond gevonden diamantslijper r. W. waarschijnlijk voorgekomen, dat hij, door den drank bedwelmd, in het portaal is gevallen, met het achterhoofd op de steeneu van het portaal en aldus het ongeluk heeft gekregen men vond ten minste nergens sporen van bloed dan onder het hoofd van den ongelukkige. Het gemis van horloge en geld wordt hierdoor verklaard, dat een voorbijganger, op de gewoonlijk stille Nieuwe Achtergracht, in den bewustcloozen jonkman waarschijnlijk een slapende» beschonkene heeft vermoed en van die gelegenheid heeft gebruik ge maakt om hem van sieraden en geld te beroove». Te Eindhoven viel Dinsdag in een huis dat vernieuwd wordt, het geheele plafond naar be neden. Gelukkig waren de meeste werklieden afwezig. Een hunner werd slechts lichtelijk ge kneusd. Naar men aan het „Haagsche Dagblad* meldt^ POSTERIJEN. De directeur van het Postkantoor te Heusden maakt bekend, dat volgens Min. Besch. van den 12n dezer no. 45, de bodeloop tusschen 's-Bosch en Heusden v. r. te beginnen met 29 Maart a.s. op Zon- en Feestdagen wordt gestaakt. Heusden, 19 Maart 1885. De Directeur, G. VOS Jr.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2