Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, zoo lang. Men rekte het schemeruurtje zoo veel men kon- Nu kwamen de uitvindingen dagelijks. Blijven sommige nog kostbaar, de petroleum heeft het heldere licht binnen ieders bereik gebracht. De berichten die wij bijna weke lijks lezen, leeren ons dat de voorraad bijna onuitputtelijk isde betere middelen van gemeenschap en de concurrentie brengen de vervoerkosten tot een minimum. Hel derder is het in de huizen geworden, de donkerheid der winteravonden vindt men nog slechts in onbewoonde vertrekken. Dwaas zijn zij die den goeden ouden tijd prijzen boven den onzen. Zwaar en moei lijk is nu ook dikwijls de strijd om het bestaan, maar toch onvergelijkelijk lichter dan vroeger. Ieder huisgezin, de zeer rijke uitgezonderd, moest voor zich zelve zorgen. De huismoeder had, behalve hare dagelijk- sche zorgen voor spijs en drank, kleeding en wasch, nog bier te brouwen en brood te bakken, kaarsen te trekken, zeep te koken enz. enz- En dan zat men des avonds nog in half duister, en de lange winter avonden waren werkelijk verschrikkelijke avonden voor talrijke familiën. het schemerlicht der kleine olielampjes de spelers niet eens op een afstand onderscheiden kon of, om vol komen aan de waarheid getrouw te blijven, die klank had mij het huis binnengelokt, toen ik er langs de ramen wilde voorbijgaan. En toen viel mijn oog te gelijkertijd op de kleine hand, die zoo gracieus den stok voerde en op die andere hand, welke met de spitse vingers over de snaren gleed. Bij die twee kleine handen behoorden zeker ook volle armen en een slank lichaam, dat in zijn ongedwongen houding een lust was om te zien en de fijngevormde kin, die de viool vasthield, was niet heel ver verwijderd van de groote donkere oogen, die nu eens weemoedig waren neêrgeslagen, doch straks met de levendigste uitdrukking over de pratende en gonzende menigte heen in een eindeloos verschiet staarden. Ik zal mij wel wachten, een beschrijving van de mooie vioolspeelster te willen geven. Ik zeg u alleen, wat ik terstond bij de eerste informatie vernam en waarover ik ook buitendien niet in twijfel had kunnen verkeerendat zij een Italiaansche wasen nu kunt ge u haar zoo Italiaansch voorstellen als ge zelf wilt, doch met een noodzakelijke beperkingZij had den zachtsten tint en het heerlijkste blonde haar, dat boven het lage voorhoofd hoog opgolfde en in zijn weelderigen overvloed zich slechts noode door de kam in bedwang wilde laten houden doch daarbij had zij donkere oogen en donkere, bijna lijnrecht loopende wenkbrauwen. Het gelaat scheen derhalve zeer bleek. Men kon het ook interessant noemen, maar er lag nog iets bijzonders in, dat niet onder woorden te brengen is. Zij speelde de dans-melodiën, die toen het meest in trek waren, met een zekere hartstochtelijke voor dracht, waarvan men de opwekkende uitwerking ter stond in al zijn ledematen bespeurde maar zij speelde ook sentimenteele zangwijzen met variatiën, stukken uit opéra's en, wat bijzonder in den smaak viel, een wonderlijk mengelmoes van allerlei aard, zooals haar dat door 'toogenblik werd ingegeven. De oude ac compagneerde daarbij op de guitaar, schoon ze slechts nu en dan een greep in de snaren deed. Als het publiek bijzonder veel bijval aan den dag had gelegd, ging zij met een schaal de zaal rond om vrijwillige gifien in te zamelen, terwijl de jonge dame zich af wendde en de viool stemde. Toen ik bij het opge- gaarde kleingeld een groot stuk zilver voegde, zag zij mij een oogenblik viagend aan, alsof zij zich mijn gelaat in het geheugen wilde prenten en hield mij dien avond haar schaal niet weder voor. (Wordt vervolgd.) IIEUSDEN, 10 April. t Dinsdag a.". zal het groot Amerikaansche circus, Directeur Pinder, alhier eene uitvoering geven, voorafgegaan door een optocht. t BAARDWIJK, 9 April. In de regeling der schoolgeldheffing, die 1 Mei a.s. aanvangt, is bepaald, dat het schoolgeld voor de dagschool zal bedragen, 20 cent per maand voor eiken leerling; voor eiken leerling meer uit één huisgezin 10 ets. per maand; leerlingen, die gedurende elf maanden geen schooltijd verzuimen, zijn de twaalfde maand vrij van betaling, eveneens on- en minvermogenden. BRAK EL, 9 April. Bij de groote voorjaars verpachting der landerijën behoorende tot de Heerlijkheid Brakel, die gisteren alhier is ge houden, zijn de pachtsommen weer aanmerkelijk gestegen. t DALEM, 8 April. Op sommige akkers heeft men veel last van de ratten, die de aardappelen weghalen, waardoor men genoodzaakt wordt, andere te poten. Vooral is dit het geval op pas gemest land. Tot lid der Tweede Kamer is Woensdag te VHage gekozen, de heer R. A. W. Sluiter (I.) met 868 stemmen; de heer A. Schiramelpenuinck van der Oye (a.-r.) verkreeg 849 stemmen. Men leest in de uMaasbode" dat vele Is aë- lieten te Rotterdam ijverig de asch en de puntjes der sigaren, welke gewoonlijk weggeworpen wor den, bewaren, om uit de opbrengst daarvan een Israëlietisch gasthuis te bouwen, waaraan groote behoefte bestaat. Velen zouden een doosje in den zak dragen, om daarin de asch en de puntjes te bewareu. Te Munchen zou men zelfs een gebouw hebben gesticht uit de opbrengst van sigarenasch. Deze heeft echter alleen geldswaarde als zij geheel on vermengd is en brengt dan f 25 per kilo op. Sedert Zaterdag 4 tot Dinsdag 7 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 1043 elften, prijs f 0,47 tot f 1,49 per stuk. Men meldt uit Zutfeti We zijn hier droevig gestemd. Zutfen heeft zijn ,/Laatsten Stuiver" verloren, 't Is van nacht gebeurd, zonder dat ik er iets van gemerkt heb. V aarlijk, het is een hard gelag en het zal ook menigeen buiten onze goede gravenstad belang inboezemen. Gij hebt onzen r Laatsten Stuiver" toch gekend? Die heerlijke uitspanning aan den Deventer straat weg, waar iedereen zijn eerste buitenpartij gehad, zijn eersten eigen stuiver en misschien ook wel zijn eerste liefde gevoeld heeft? Waar het zoo echt Geldersch was, zoo eenvoudig en toch zoo ruim waar de groote oude hoornen zulk weel derig lommer gaven en de zon van verre zoo prettig tintelde op het lekker riekende hooi; waar men een wip had en schommels, en witte poppen zonder neuzen achter heesters verscholenwaar voor het huis de breede bank stond en in het huis een breed buffetwaar menschen, die na tuurlijk altoos gecenseerd werden uit Amsterdam te komen, 's zomers kwamen logeeren en de Zutfensche oude jongejuffrouwen vast ééns in het jaar gingen theedrinken. Waar 's Zondags heel Zutfen heen kuierde en Deventer om den hals vielwaar rijtuigen stil hielden en ruiters en velocipedisten en kinder wagentjes. Nu bestaat ,/De Laatste Stuivei" niet meer! Vuur verteerde het huis; de plaats die zoovele duizenden dorstenden gelaafd heeft, bezat niet de middelen om de vlammen te lesschen. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat bijna niets gered kon worden. De oorzaak van het onheil is mij nog onbe kend. Men zegt, dat alles verzekerd is, maar niettemin blijft het voor de bewoners, die zich daar zoovele vrienden hadden gemaakt een hee- len slag. Ik hoop, dat het huis weder uit de asch her rijzen zal. Maar dan zooals het wasgeen villa, maar een eenvoudig huis, met ongetooide, maar hooge en heldere kamers, waar het goed rusten is na een ganschen dag dwalens door de schoone bosschen. Het „N. v. d. D." deelt omtrent dit bericht medeHet afbranden van de uitspanning ^üe laatste Stuiver," bij Zutfen, moet op een mis verstand hebben berust. Een onzer lezers deelt ons mede, dat hij gisterenmiddag te 12 uren op diezelfde plek is geweest, zoodat van afbranden moeilijk sprake kan zrjn. De vader van Jeanne Marie Lorette heeft door den advocaat mr. D. S. Van Emden te 's Hage laten protesteeren fcgen den verkoop van de portretten zijner minderjarige dochter. Dit protest is beteekend aan de photografen Van Kampen, Wollrabe Jr. eu Ilolswilder, en gegrond op de stelling, dat hij, die door een photograaf zijn portret laat vervaardigen, dezen hierdoor niet het recht toekent dit in den handel te brengen en zeker niet op de wijze en onder de omstandigheden waarop dit door genoemde photografen is geschied, zoodat hunne handelingen als onrechtmatig zijn te beschouwen. Op den len Paaschdag is te 's-Hertogenbosch door een nachtwacht op straat gevonden een meisje, oogenschijnlijk slechts een paar dagen oud. Het werd in het gasthuis opgenomen. De advocaat Van Oppen te Maastricht is in zijn woning door zekeren Timmermans vermoord. Twee zijner huisgenooten zijn gekwetst. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht Pieter Bruinsma, winner van de champion-medaille op de Groote Wielen. In een twist met een veekoopman, waarbij aan Bruinsma verweten werd, dat hij die medaille niet eerlijk gewonnen had, heeft hij den veekoop man doodgeschopt. Het „Vaderland" bericht dat het bovenstaande van allen grond ontbloot is. In de Oude Plantage bij Rotterdam heeft een onbekende zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Hij had zich zoo geplaatst, dat hij na het schot in de Maas moest vallen; zijn lijk is nog niet gevonden. Maandagavond is brand uitgebroken in de schuür van A. Van der Poel, op een kwartier afstai d van Brielle, aan den straatweg van Hellevoetsluis gelegen. De schuur en het woonhuis brandde af. Bij deze ramp zijn o. a. 12 paarden en om streeks 30 stuks hoornvee verloren gegaan. Ver lies van menscheulevens zijn er gelukkig niet bij te betreüreu. De kapitale hofstede ,/t Huis", te Wilp, is met een groot gedeelte van den inboedel, eenige zaadbergen en 42 stuks vee, verbrand. De dag van 10 April 1885 zal wellicht blijken in de wereldgeschiedenis van het laatste deel der 19e eeuw eene belangrijke datum te zijn: op dien dacr eindigde feitelijk de Fransch-Chineesche en be gon de Russisch-Engelsche oorlog waarschijnlijk. Wat het eerste betreft, niemand had dit na den tegenspoed der Franschen bij Langson verwacht. Dat het toch geschiedt, is een bewjjs dat de Chi- neesche staatslieden verstandiger zijn dan de Eu- ropeesche. In plaats van door hunne overwinning overmoedig te worden en onvatbaar voor vrede, zooals dat bij beschaafde Europeanen in den regel het geval is, leggen de Chiueezen zich neer bij de voorwaarden, door Frankrijk gesteld. Die voorwaarden luiden aldus: staking der vij andelijkheden op 10 April; ontruiming van Tong kin door de Chineesche troepen, te beginnen 20 April; teekening zoo spoedig mogelijk te Tientsin van een Fransch-Chineesch handels-tractaat. Zoo lang dit tractaat niet is geteekend, behoudt Frank rijk0 het recht het vervoer van oorlogsmateriëel en rijst te beletten; tot zoo lang behouden de Fran schen het recht Formosa en de thans door hen bezette deelen van het Chineesche rijk te blijven bezetten. Frankrijk daarentegen ziet af van eiken eisch tot schadevergoeding. De nederlaag der Franschen heeft dus niet aan leiding gegeven tot nog bloediger strijd, zooals te vreezeu was doch hot heeft het leven gekost aan het ministerie-Ferry. Deze geheele zaak: de nederlaag der Franschen, hun woeste terugtocht, de wraak daarover op Ferry genomen zij be wijzen dat de Franschen zoowel op het slagveld als in het openbare leven dezelfden zijn van vroe ger: ze laten zich medeslepen door onverwachte gebeurtenissen en handelen dan onberaden. Het ministerie-Brison, dat nu is opgetreden, is zeker meer in deu geest van het Fransche volk: het is tegen overzeesche avonturen gestemd, maar het zal nog moeten blijken of dit kabinet zulk eene vaste meerderheid zal hebben als Ferry. In elk geval, het kabinet Ferry heeft zich verdienste lijk gemaakt door het lager onderwijs in Frank rijk op te heffen uit den staat van verval, waarin het verkeerde. Een volgend geslacht zal daarvan de vruchten plukken. Men herinnert zich dat het nieuwe ministerie over een krediet van 200 millioen kan beschikken om den oorlog met China krachtig voort te zetten. Dat het dit krediet heeft gevraagd op het oogenblik dat de vredesvoorwaarden feitelijk al geteekend waren, doet het nieuwe kabinet feitelijk een mal figuur slaan, iets dat in Fraukrijk zeer licht tot bedenkelijke minachting leidt. In dat opzicht treedt Brison niet gelukkig op. Laat ons hopen dat het hem gelukken moge, aan de Fransche republiek het vastberaden be stuur te schenken, dat het zoo noodig heeft in deze ernstige tijden. Ernstig zijn zij vooral nu de dreigende oorlog tusschen Rusland en Engeland zoo goed als zeker is. Alles scheen goed te gaan, Gladstone en Von Giers schenen eene oplossing der Atghaansche moeielijkheid te zullen vinden tot daar Donderdag plotseling hot bericht komt, dat de Russische ge neraal Komaroff de Afghanen heeft aangevallen en met groote verliezen op de vlucht gedreven. Waren Russen en Engelsehen thans zoo verstan dig als de Chineezen Maar helaas, alles doet thans een spoe lig uitbreken van den oorlog verwachten. Het is merkwaardig te vernemen, dat de Russen dezen moorddadigen aanval hebben gedaan, zooals bet heet omdat do Afghanen »uittartende bewe gingen* (provozirendeu Aktiouen) hebben gemaakt. Voor den kalmen lezer krijgt de zaak een an der aanzien; de Russische oorlogsparty heeft een provozireuden Aktiou» gemaakt, om zoomogelijk elke poging tot behoud des vredes ijdel te maken. Men weet toch dat èu Gladstone èn de Russi sche kanselier Von Giers alles doen om den vrede te handhaven. Dit is ook gisteren nog gebleken. Terwijl ia Berlijnsche beurskringeu Donderdaga vond hel stelligobericht de ronde deed dat En geland den oorlog verklaard bad, deed Gladstone geheel andere tnededeelingen aan het Parlement. Do Regeering, zeide hij, had van Rusland ophel dering gevraagd over het gebeurde, maar vóór dit verzoek te Petersburg kon zijn, had Von Giers reeds aan het Eugelsche gouvernement te kennen gege ven dat hij hoopte dat het »ongelukkig geval* in Afghanistan geen beletsel voor verdere onderhan delingen zou zijn. Men behoeft dus nog niet den moed op te ge ven, hoewel die, wij erkennen het, zeer zwak is. Naar allo waarschijnlijkheid is de krijg tusschen Rusland en Engeland niet meer tegen te houden een krijg die niet, alleen tot een bloedbad zal voe ren, maar Rusland tot een staatsbankroet kan breugou. Intusschen de Koningin van Engeland vertoeft rustig in de bergen van Savooien en do Engelsche Kroonprins brengt thans een bezoek aan Ierland. Een van beide, óf het land wordt met een ver- schrikk'dijken oorlog bedreigd en dan zouden die vorstelijke personen toch wel in hnnne residenties dienen te zijn óf deze hooggeplaatsten zien de zaken niet zoo donker in. Laat ons het laatste maar hopen12) Uit Londen wordt het overlijden bericht van Susan Warner, beter bekend als Elisabeth Wetherell, de schrijfster van: »De wijde, wijde wereld*, »de Lantarenopsteker* en andere, ook hier te lande veel gelezen werken. Do Londensche handelaar in effecten Goldsmid, die er van door is, heeft een bedrag van 800,000 ponden sterling verduisterd. De totale sterkte van het Engelsche staande leger bedraagt, volgens de cijfers op de begrootiug in het moederland 3881 officieren, 97,577 manschappenen 13,513 paarden; in de koloniën 912 officieren, 25,098 manschappen en 466 paarden in Indië 2487 officieren, 59,104 mansehappen en 9746 paarden. Op voet van oorlog, na toevoeging van 33,500 man le klasse legerreserve en 30,000 man militie-reserve, zou bet totaal, zonder de officieren, ongeveer 245,000 man bedragen. Evenals aan het Oostenrijksche hof de plechtig heid der voetwassching* op Donderdag vóór Paschen nog in eero gehouden wordt, geschiedt zulks aan het Beiersche hof, maar terwijl in Weenen de Keizer zelf de handeling aan twaalf oude mannen en de Keizerin (als zij er is) aan twaalf oude vrouwen verrichten, is dit aan het hof van den ongehuwden Koning te Munchen alleen met mannen het geval en doet de vorst zich door een hoogge plaatst ambtenaar vertegenwoordigen. Donderdag verschenen daar ook nn 12 grijs aards van 90 a 93 jaar, die te zameu 1086 jaren telden. Na aan de godsdienstoefening en het avond maal te hebben deelgenomen, werd hun in de re sidentiezaal een welvoorziene disch bereid. Nadat daarop de vootwassching had plaats gehad, gingen zij elk met een beurs van blauwe en witte zijde en een geschenk in geld weder huiswaarts. Vrijdag voerde een 82-jarige weduwe twaalf arme meisjes van 11 tot 13 jaar naar de eerste communieook dezen werden als gewoonlijk in de residentiezaal onthaald, na elk een nieuw pak kleeren ontvangen te hebben. In een der voorsteden van Berlijn, het vroegore dorpje Tempelhof, thans bezet met villa's en an dere fraaie gebouwen, is onlangs eene b jaarde eenvoudige burgervrouw overleden wier nalatenschap algemeen aandacht trekt. Twintig jaar geleden was zij gehuwd, en toen bezat het echtpaar slechts eoni- ge schrale akkers en weiden, gelegen tusschen hot dorpje en de toenmalige grens der stad. Thans staan aldaar eenige groote huizen, en wat nu ha,re nalatenschap betreft, deze bestond, buiten de waar de der grondeigendommen uit ongeveer vier milli oen mark alleen aan goudgeld, effecten en andere waarden. In den laatsten tijd kwamen te Brussel herhaal delijk sterfgevallen van jonge kinderen voor, onder verschijnselen van vergiftiging. Bij onderzoek is gebleken, dat een geliefd speelgoed der kleinen mirlitons», hiervan de oorzaak was. Het gekleurd papier, waarmee de mirlitons omplakt waren, be vatte vergiftige stoffen. Op last van het parket is nu door de politie in verscheidene winkels beslag gelegd op het gevaar lijk speelgoed, en er is een nader onderzoek inge steld. »De begrafenis van Victor Driessens te Antwerpen werd door een talrijke menigte bijgewoond. Aan tal van huizen wapperde de vlag halfstok, even als aan den Nederlandschen schouwburg, die zich op de Gemeenteplaats verheft,» bericht men uit Antwerpen aan het >Hbl.« In den omtrek van den schouwburg en tot aan de woning van den over ledene, waren op bevel der stadsoverheid de gas lantaarns met rouwfloers omhangen en ontstoken. Een kamer van het sterfhuis was in een rouwkapel herschapen. Aan het hoofdeinde van het onder bloemkransen bedolven stoffelijk overschot, verhief zich bet borstbeeld van Driessens. Hier duurde het défilé van rouwbeklag voor de familie meer dan drie kwartier. Eindelijk stelde de rouwstoot zich in beweging, geopend door de muziek dor schutterij in uniform. De kist word gedragen door de ar- tisten van den Nederlandschen schouwburg die allen, de hoeren in zwarten rok met rouwstrik om den arm, de dames in rouwkleeding, de plechtigheid bijwoonden. De slippen van het lijkkleed werden gehouden door den dichter Jan Van Beers, het gemeenteraadslid Doezelaer, Judels van Amsterdam, Grader van Amsterdam (vertegenwoordiger der maatschappij ♦Appollo»), W. Van Zaylon, Louis Bouwmeester en de Fransche acteur Gil. Naza. Onmiddellijk achter het stoffelijk overschot en de familie volgden de gemeonteraad en do stedelijke tooueelcom missie. In den stoet merkte men op D. Haspels, Van Kuijk, mevr. Verstraete, verte genwoordigers van de schouwburgen van Gent cn Brussel, van rederijkersvereenigingen, enz. Op het kerkhof werden redevoeringen uitgesproken door de hoeren Florus, Doezelaer, Van den Bosch, Hen- drickx, Wannyn, Judels, Van Zuylen, Bouwmeester en Grader. Te 6 uren was de plechtigheid afge- loopen. De familie van Garbaldi heeft Caprera aan Italië afgestaan op voorwaarde, dat het lijk van Garibaldi daar blijft, dat er geen strafkolonie op bet eiland zal komen, dat er een gasthuis wordt opgericht voor soldaten en zeelieden en een vuur toren. De familie behoudt hot recht het huis te bewonen waarin de generaal stierf. Naar men uit Panama bericht, zijn thans in het door de opstandelingen verbrande Aspingwall 10,000 menschen zonder onderkomen. De schade wordt op 4 millioen dollars 10,000,000) geraamd. De gezant van Columbia to Washington heeft bericht ontvangen, dat de oproerlingen nog steeds Panama bezetten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2