"bekendmaking. "binnenland. Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. gehouden en de lange duur van den oorlog komt geheel op rekening van wat men beteekenisvol noemen kan //omstandigheden van allerlei aard." Tot het leger worden nog gerekend te behooren de p r a d j o e r i t s, alleen be staande uit inlanders. Alleen in oorlogstijd zijn ze onderworpen aan de krijgswetten. Ze vormen een soort schutterij en zijn 2000 man sterkde dragonders, lijfwachten van den Keizer van Soerakarta en den Sultan van Djokjokarta. Dit zijn Europea nen, die ee i onderdeel van 't eenige rege- ment kavallerie vormen de barissans, zijn legerkorpsen op 't eiland Madoera, volgens contract met de regeering onder houden. Het kader bestaat uit Europeanen. Dit is het Indische leger. Gerekend naar de bevolking van den Indischen Archipel is het zeer klein en wanneer in ons land naar denzelfden maatstaf het legertal werd zamengesteld zouden we er bijzonder goed koop bij varen. Men bouwt echter in Indië op de gedweeheid van den inlander en op de vloot. Naar den aard van 't land speelt deze in troebele tijden niet minder voorname rol dan het leger. Ik protesteerde zoo hard ik kon en zeide haar over haar stokvoering, over de zuiverheid van haar toon en hare wijze van voordracht in alle oprechtheid zooveel loffelijks, dat een virtuoos zich daardoor gevleid had kunnen achten. Zij glimlachte zonder eenige gemaaktheid bij al mijn mooie woorden. »Ik weet,* hernam zij met een melodieuse stem, zooals ik er nooit een gehoord had, dat ge mijn spel te veel eer aandoet. Het beste doet het instrument zelf voor mij.* Zij hield de kast wat hooger. «Een Cremoner viool, mijnheer, die eenmaal onder andere handen geklonken en een ander publiek in verrukking gebracht heefteen publiek, waaronder misschien beter plaats voor u geweest was, mijnheer, dan onder de goede luidjes ginds, wien ik voor een paar stuivers wat voorspeel.* Ik greep naar de doos. «Zoudt ge mij niet wil len toestaan, u van dezen last te bevrijden?* vroeg ik galant. Zij zag mij verschrikt aan. Maar mijnheer. Ik wenschte mij het voorrecht te verschaffen u een eind weegs te mogen begeleiden,* sprak ik toelichtend, «en gij ziet dat ik niet eens een stokje te dragen heb.* Zij drukte de doos vaster onder haar arm. «Maar waarom wilt gij mij vergezellen vroeg zij bedaard. «Ik kan den weg alleen wel vinden.* Ik zeide haar nu onbewimpeld, dat hare geheele verschijning mij eene buitengewone belangstelling had ingeboezemd en dat ik het mij als een groot ge noegen voorstelde haar nader te leeren kennen. «Gij verwondert u,« zoo besloot ik, «mij onder uwe da- gehjksche toehoorders te bemerken. Met beter recht kon ik mij verwonderen, u tegenover dezen kring van toehoorders te vinden. Een jonge dame van zoo veel schoonheid en talent, zou ik meenen, zou het ook in een andere concertzaal zeker niet aan de vu rigste waardeering ontbreken.* (Wc-L volgd.) i - HEUSDEN, IS April, t Behalve aan de door ons reeds medegedeelde tenten, is door het gemeentebestuur nog eene staanplaats verleend voor de a.s. kermis aan een panorama-tent., een tent waarin Hercules wordt voorgesteld, als ookeen kraam met gebak. Het paardenspel van den heer Schuitenvoerder heeft bericht gezonden, dat het van de verleende toestemming geen gebruik zal maken. t BRAKEL, 13 April. Heden namiddag, onge veer ten 2 ure, werden de ingezetenen alhier ge alarmeerd door het luiden der brandklok. Een der schoorsteenen op den huize „de Spijker* had vuur gevat. Gelukkig mocht men er in slagen, door spoedig verleende hulp de vlammen te blus- schen. t HILLEGOM, 11 April. De om zijne bereid willigheid algemeen geachte heer Nieuwenhuizen vierde heden zijn 25-jarig jubiló als secretaris dezer gemeente. Behalve de gelden voor eene prachtige pianino, als geschenk, was er nog voor 200 ingeschreven o n dezen feestdag waardiglijk te vieren. Huis aan huis wapperden de vlaggen en 's avonds was de illuminatie algemeen, waarbij vooral het raadhuis en een drietal eerebogen schoon uitkwamen, terwijl er onophoudelijk vuurwerk afgestoken en de straat met Bengaalsch vuur ver licht werd. In een daartoe opgerichte, met groen en vlaggen versierde tent, werden den ganschen dag muziekstukken uitgevoerd. Te midden van dit alles was vooral indrukwekkend de optocht van gecostumeerde ruiters met fakkels en muziek. t DALEM. Het polderbestuur alhier heeft den weg, die van Hoog- naar Laag-Dalem leidt, en zich vervolgens over laatstgenoemd gehucht uit strekt naar den Zuider-Liugedijk, doen begrinden ook eenige zijwegen, van daar uitgaande en door den polder loopende, deelen in dat voorrecht. Deze verbetering voorziet in eene reeds lang en algemeen gevoelde behoefte. t GORINCHEM, 13 April. Tot tegenschatters bij 's rijks directe belastingen zijn hier voor het dienstjaar 1885/86 benoemd de heeren J. ExaltoSr., P. Treffers, C. J. Yerweij en J. J. Buller Johz. Bij Z. M. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement VHertogenbosch, ter stand plaats de gemeente Almkerk, de heer A. J. Reurner, candidaat-notaris te Vianen. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot bur gemeester der gemeente Liempde, de heer W. van de Laar en tot burgemeester der gemeente Ca- pelle, de heer G. Vermeulen Wzn. De Nederlandsche godgeleerde wetenschap heeft Vrijdag een groot verlies geleden door het over lijden van den Leidschen oud-hoogleeraar dr. J. H. Scholten. Over dr. S. leest men in het „L. D." In 1811 te Vleuten geboren, studeerde hij te Utrecht, waar hij in 1835 in de letteren en in 1836 in de theologie met den eersten graad pro moveerde, dit laatste „more major urn/' of meer populair uitgedrukt „met de kap." Deze groote onderscheiding deelde hij met den heer J. J. Snouck Hurgronje. In 1838 werd hij pred. te Meerkerk, om kort daarna, in 1840, zich geheel aan de wetenschap te kunnen wijden door zijn benoeming als hoogleeraar bij het toen bestaande Rijks-athe- naeum te Franeker. Drie jaren later werd hij als buitengewoon hoogleeraar en in 1846 als gewoon hoogleeraar bij de theologische faculteit te Leiden aangesteld. Dit laatste ambt heeft hij met roem tot 1881 bekleed, toen een „onverbiddelijke wet" hem wegens 70-jarigen leeftijd noodzaakte het neer te leggen. Het is hier de plaats niet om de werkzaamheid van Scholten op het gebied der wetenschap te schetsen. Dat hij een nieuwe richting gaf aan de studie der godgeleerdheid, waardoor hij een niet te berekenen invloed tot ver buiten de grenzen van zijn vaderland heeft uitgeoefend, is van alge- meene bekendheid, evenals dat de vruchten van zijn veelzijdig onderzoek door hem in tal van merk waardige geschriften werden geboekt, waaronder zijn beroemd werk over „De leer der Herv. Kerk" een eerste plaats inneemt. Het ligt in den aard der zaak dat Scholten veel tegenstand ontmoette en vaak in een pennestrijd is gewikkeld geweest. Zijn polemiek was dan scherp, want dit was ook zijn doordringende geest. Maar die polemiek was gekeerd tegen de denkbeelden welke hem onhoud baar schenen, niet tegen de personen die die denk beelden voorstonden. Scholten wist andersdenken den te waardeeren, want hetgeen hem dreef was zucht naar waarheid alleen, iets dat onder andeten bleek uit het feit, dat hij nooit aarzelde een vroe gere meening te herroepen ol te wijzigen, wanneer verder onderzoek hem beter licht aanbracht. Het heengaan van Scholten is een groot verlies voor de dierbare betrekkingen die hij achterlaat, maar ook voor hen die het voorrecht hadden hem te naderen, die de helderheid bewonderden welke zijn verstand tot het laatste toe kenmerkte, en die nog veel van hem verwachtten. De diepgevoelde dank en vereering van zeer velen blijven aan de nagedachtenis van Schol ten verzekerd. Moge dit een'gen troost verstrekken aan zijn weduwe, aan zijn kinderen en kinds kinderen. In de Eriesche veenderijen is het turfgraven algemeen begonnen, 's Morgens vóór zonsopgang staan de veen-arbeiders reeds in de onderkleêren aan het zware werk en tal van vrouwen achter den kruiwagen, om de gegraven turven „in 't slag" te brengen. Vele vrouwen worden kreupel, omdat de last, die haar op den kruiwagen wordt gelegd, dikwerf te zwaar is. Terwijl de ouders naar 't veld zijn, worden de kinderen door een broertje of zusje van 7 h. 8 jaar (de ouderen moeten mee naar de turf), in huis opgepast. Komen de mannen, na 's middags 2 uren, afge mat van het veld, dan moeten zij nog hun eigen tuin omspitten, beplanten en bezaaien. Men schrijft uit Haarlem: De hyacinten tijd is weder aangebroken. In de omstreken van deze gemeente staan die prachtige bloemen reeds bijna in vollen bloei, zóó zelfs dat reeds groote partijen afgesneden hyacinten door sommige kweekers naar bet buitenland zijn verzonden. Een wandeling om dit natuurschoon te genieten, stelle men dus niet te lang uit. De stedelijke Dordtsche gasfabriek maakte in 1884 een winst van 57,607.58, terwijl van de schuld aan de gemeente 40,000 werd af gelost, ƒ14,200 rente werd betaald van geleend kapitaal en ƒ6000 als vergoeding voor bewezen diensten. Met 1 Jan. is de prijs van het gas ge bracht op 8 cent per M3. Naar de „Zwolsche Ct." verzekert, heeft een predikant te Lutten zijn huis verlaten en zwerft hij in de gemeente rond. Vermits hij ook met Pa- schen niet voor zijne gemeente is opgetreden, moet de kerkeraad hem voorloopig geschorst heb ben, in afwachting wat het klassikaal bestuur verder doen zal. Omtrent den in ons vorig No. medegedeelde misdaad schrijft men uit Maastricht De moordenaar Timmermans, 54 jaren oud, heeft zijn misdaad ten volle bekend. Volgens zijn verklaring is hij te 11 uren 's morgens van Heerle te Maastricht aangekomen, waar hij, na in een koffiehuis een glas suikerwater te hebben genomen, zich naar de woning van den versla- gene heeft begeven. Daar hij dezen niet aantrof, is hij naar het koffiehuis teruggekeerd om, na het gebruik van een glaasje jenever, te half 2 uren weder de woning van ziju slachtoffers op te zoeken. Hij vond daar Mr. van Oppen, zoon, met wien hij opzettelijk overluid woordenwisse ling zocht, zoodat de vader, Mr. Eug. Van Op pen, er bij kwam. Dit was, volgens zijn zeg gen, zijn bedoeling. Hij geraakte nu met vader en zoon in woordenstrijd en toen beiden met de handen een beweging maakten als om hem de deur uit te drijven, was hij zich zelf niet. meer meester en haalde hij een revolver en een dolk mes uit zijn zak, waarmede hij in het wilde rond- schoot en rondstak. Op de schoten kwamen de overige huisgenooten toesnellen, op wie hij ook inhakte, zonder, volgens zijn verklaring, te weten wien hij raakte. De vader heeft drie dolksteken in den rug en twee schoten in de zijde beko men; hij was nochtans gevlucht in het tegen over gelegen kantoor van hypotheken, waar hij eenige miuuten later den geest gaf. Zijn dochter, die hem derwaarts was gevolgd, had een diepe wonde in den arm bekomen, waarbij een ader was doorgesneden, ten gevolge waarvan zij aan verbloeding is overleden. De zoon heeft twee schoten in den arm en een snede in den onder buik bekomen, welke laatste zijn leven in gevaar brengt. De moordenaar zegt zich niet bewust te zijn en ook niet willens te zijn geweest de doch ter te dooden; hij weet zelfs niet dat hij haar i De openbare meening in Engeland wordt op dit oogenblik beheerscht door Rassenhaat, zoowel in hooge als lage kringen. Als een staaltje zij vermeld het feit dat 1.1. Donderdag voorviel op een volks concert in den schouwburg van Haymarket te Lon den. Een nummer van het programma was het ont plooien van de vlaggen der verschillende volken op hot oogenblik dat het koor een der verschillende volksliederen uitvoerde. Toen nu de Russische vlag werd vertoond ontstond er in de zaal zulk een spektakel dat het koor zich haastte te zwijgen en men de Russische vlag drommels gauw wegwierp. En zoo is nu feitelijk de geest in geheel Enge land, in beschaafde zoowel als in onbeschaafde kringen. Wij kennen maar twee voorname Engel- sche bladen, de »Pall Mall Gazette* en de »Echo,« die met kalmte den toestand bespreken. Alle andore couranten zijn als dolzinnig en hebben door huune snorkende oorlogszuchtige taal op dit oogenblik wonderveel weg van de Keizerlijk gezinde Parijsche bladen vóór het uitbreken van den Fransch Duitschen oorlog in 1870. Als men nu vraagt of het uitbreken van den EngelschRussischen oorlog thans onvermijdelijk is, dan zeggen wij: neen. Maar wel hoogst waar schijnlijk. Noch Gladstone, noch von Giers, zelfs de Czar, noch de koningin Victoria wenschen den krijg. En toch heeft hij alle kans los te barsten. Zien wij wel dan is dit, behalve aan de mili taire oorlogspartij in Rusland, te wijten aan de Engelsch-Indische oorlogspartij. Lord Dufferin, de Gouverneur-Generaal van Britsch-Indië, oefent door zijne adviezen in deze den belangrijksten invloed en zijne adviezen zijn voor Rusland niet gunstig. Dat komt dat men in Eugelsch-Indië reods sinds jaren is beheerscht door hot denkbeeldoenmaal komt het tot eene botsing met Rusland. Wio aan de Afghaansche grens op 30 Maart aanleiding heeft gegeveu tot het bloedige gevecht: de Afghanen op aanstoken der Engelschen of de Russen, dat is eene vraag waarover men nog lang zal twisten, maar dio niet zoo gemakkelijk is te beantwoorden. Het dunkt ons dat het voor de hand ligt, dat de Russische generaal Komaroff, die als een zeer bedachtzaam soldaat bekend staat, zich wel gewacht zal hebben, om iets te doen dat buiten zijne orders ging, of dat als eene uittarting kan uitgelegd worden. Te Berlijn neemt men de zaak tot nog toe vip luchthartig op. Blykbaar is het Bismarck vrij onverschillig of Rusland en Engoland oorlog gaan voeren als er maar verder geen andere staten bij betrokken worden. Eu daarop nu is juist bijzonder veel kans. Het is nu voldoende bekend, dat Rusland herhaaldelijk aan Turkije voorstellen van bondgenootschap heeft gedaan, met het oog op een mogelijken oorlog met Engeland. Daardoor is reeds in don Turkschen minister raad verdeeldheid ontstaan. Een deel der ministers zou het aanbod van Rusland gaarno aannemen, om zich zoodoende te wreken op Engeland, dat in Egypte de rechten van Turkije zoo onbarmhartig heeft miskend. Een ander deel geeft de voorkeur aan een bondgenootschap met Engeland, opdat zoodoende Turkije zijn invloed in Egypte herwin nen kunne en zich wreken op den aartsvijand, den Rus. De Sultan, die verstandig genoeg is om te begrijpen dat partij kiezen voor Turkije de kort ste weg tot ondergang is, staat de meening voor dat Turkije zich strong onzijdig moet houden. Bismarck die zeer goed inziet, dat de pressie door Engeland of Rusland op Turkije nitgeoefend, ten slotte te sterk zal worden en die ducht dat do geheele Oostersche quaestie door den dreigenden Engelsch-Russischen oorlog aan de orde zal komen, heeft zich gehaast te Konstantinopel te doen ver klaren, dat als Turkije zich niet onzijdig houdt, de mogendheden het bestaan van Turkije niet lan ger kunnen waarborgen. Wat in elk geval merkwaardig is, dat is de groote kalmte der*Russische dagbladen. Misschien hebben zij order van de regeering om het vuur niet aan te blazen. Maar dit is zeker, dat de invloedrijkste dagbladen van Rusland, alle deze stelling verdedigen men moet eerst het gebeurde aan de Afghaansche grens in alle bijzonderheden kennen, om daarover een oordeel uit te spreken. De Engelschen beweren dat dit maar eene tac tiek van Rusland is om tijd te winnen om de oor logstoebereidselen te voltooien, doch uit de mede- deelingen van Gladstone, Maandag avond iu het Parlement gedaan, blijkt dat de Engelsche Regoe- ring volmaakt hetzelfde gevoelen is toegedaan als de Russische bladen. Dit geeft nog eenige hoop. De Fransche regeering hoeft bericht ontvangen dat China werkelijk den vrede heeft geteekoud. De «Natiou* doet uitkomen dat deze «vrede van Ferry* juist niet zoo mooi is. In 1881, zegt het blad, hadden wij voor Tonkin besteed 2,487,000 francs en onze gezant Bourée had een vredeverdrag tot stand gebracht. Ferry wilde daarvan niets weten om twee redenen le. om een klein échec bij Bac-lé te wreken 2e. om van China eene oorlogsschatting van 250 millioen te bokomen. Welnu thans hoeft de oorlog mot China ons ge kost 300 millioen, ongerekend de verliezen aan materiëel en het verlies van honderden soldaten eu nu zal de vrede met China komen zonder dat de veel ernstiger nederlaag bij Langson wordt ge wroken en zonder dat China een centime oorlogs vergoeding betaalt. De vrienden van Ferry, zegt hot blad, doen dus verstandig door met zooveel op hef hem voor te stellen als den vredemaker met China. 13) Volgens eonige, door Belgische bladen medego- deelde gegovens, zijn er in België onder de 5,520,000 inwoners niet minder dan 1,451,483 menschen,die niet lezen of schrijven kunnen. Ook het getal der lieden zonder beroep is er bij zonder groot; het bedraagt nl. 1,010,072 mannen en 1,824,913 vrouwen. Wat de taal betreft zijn er 2,237,867 inwoners boven do 2 jaren die alleen Fransch en 2,479,747 die alleen Vlaamsch spreken. Door elkander zijn van de 1000 mannen 638 en van de 1000 vrouwen 608 ongehuwd. Maar toch is de be volking in do laatste vijftig jaren met 1,934,993 in woners toegenomen. Armand Peltzer, wiens toestand, zooals men weet, in den laatsten tijd zeer verergerd was, is in de gevangenis te Leuven overleden in de armen van zijn broeder Léon. Do moeder en de kleine Mariette waren per telegram ontboden, maar zij kwamen toen Armand roeds dood was. Hot kind was zeer aan gedaan. Armand woog noch slechts 35 a 40 kilo gram. Het lijk zal te Verviers worden bijgezet in den grafkelder van zijn familie. In het laatste onderhoud tusschen Armand en Léon konden de broeders geen woord wisselen, dat niet door derden werd gehoord. Zij zeiden dan ook niets, dat licht werpen kon over hot bloedige drama en Armand nam zijn geheim meds in het graf. Léon heeft andermaal plechtig vorklaard dat zijn broeder on schuldig was. Volgens een berichtgever van «The Times*, zijn minstens 200 Russische officieren van het leger en de vloot gevangen, onder verdenking van hoog verraad. Onder do troepen, vooral ouder de zeer slecht betaalde meerderen, moot een ontevreden stemming heerschen. De Lord-Mayor van Londen is overleden. De Duitsche brik «Tilly* is te Angra Pequeua verongelukt. Het gebeurde iu den avond en reeds den volgenden dag was er niets moer van het schip te zien. De Amerikaansche gezant in Central-Amerika seint uit Barillas, dat do vice-President vanGua- tamalaals President is opgetreden. In een dépêche der Regeering van Columbia wordt gemeld, dat rust heerscht, uitgezonderd in Panama, Savauilla en Santa Martha, die nog steeds door de rebellen zijn bezet. De troepen zullen zich binnenkort naar Pa nama begeven. Dj Mexicaansche Regeering heeft een verzoenende houding aangenomen tegenover Guatamala. Zij is niet van plan de ontworpen unie dor Staten van Midden-Amerika te steunen. Tusschen Guatamala en San Salvador zijn vredesonderhandelingen aan geknoopt. Van 25 April tot 24 Mei 1886 zal te Buenos- Ayres eene internationale landbonw-tcntoonsteYling worden gehouden. Burgemeester eu Wethouders van Heusden Gelet op art. 1 der wet van 28 Juni 1881 (S. 102) brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1885, goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 7 dezer, G. no. 54, aan den Gemeente ontvanger ter iuvnrdeting is toegezonden en te rekenen van den 15 April a.s. gedurende 5 maanden ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedor- gelegd dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden na de dagteekening der uitreiking van hot aanslagbiljet zich met zijne bezwaren tegen den aanslag bij on gezegeld adres tot den gemeenteraad kan wonden, van wiens beslissing binnen 30 dagen na de me- dedeeling daarvan in beroep kan worden gekomen bij Ged. Staten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. H. J. van EGGELEN. HONCOOP. Heusden, den 13 April 1885.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2