VERKOOPEN BOUWLAND, I BOUWLAND, LFTW. LMEHANN, Parapluies* Kunstinrichting Kleine-Gartman Album, KUNSTBODE, WEILAND, Parasols En-tout-cas. PAR Ai'LI IKS. Brieven uit de Residentie. ADVERTENTIEN. LAND- EN TUINBOUW. 318de Staatsl oterij AANBESTEDINGEN. "MARKTBERICHTEN.- "VVEILAHXTD, Fabrieken Ma"azijn Pensmarkt B 37, 's-BOSCH. FOTOGRAFISCHE F. ('ORDES, Veen bij Heusden, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum en het af scheid vanhetNed.Tooneel Mevr. KLEINE-GAltTMAN. J. J. HOFSTEDE, getroffen heeft. Wel zag hij cenige vrouwelijke personen, zonder te kunnen zeggen of het de vrouw, dc dochter of de dienstmaagd is geweest. Hij gevoelt geen berouw over zijn daad, maar ontkent met voorbedachten rade te hebben ge handeld. De revolver, die met G patronen gela den was, bezat hij reeds, volgens zijn zeggen, 2 jaren. Timmermans heeft vrouw en kinderen. Een jonge dochter uit Ileijthuizen is bij 'het scheppen van water in een beek gevallen en verdronken. Men heeft te Breda het lijk op- gevischt van zekeren J. M. Een gerucht gaat, dat hij een gewelddadigen dood is gestorven. Onder Andijk is een jongen van 9 jaar door een hooiwagen overreden en gedood. De echtge- nooten Strating te Musselkanaal wordeu verdacht hüD woning op Paaschmaandagavond moedwillig in brand te hebben gestoken. Op bevel van den officier van justitie te Winschoten, zijn zij gevan kelijk naar Winschoten gebracht. Door de Rotterdamsche politie zijn aangehouden de man en vrouw, wier uitlevering door de Belgische re geering was gevraagd, na hun veroordeeling door de Brusselsche rechtbank tot 8 maanden gevan genisstraf, wegens debaucheeren van minderjari gen. De man, die onlangs in de Molensteeg te Rotterdam zijn vrouw vermoordde, is geheel krankzinnig geworden. 'sGRAVENHAGE, 11 April 1885. Bij hunne terugkomst iu Mei wacht de Leden der Tweede Kamer eene kleine kermisverrassing in den vorm van een wetsontwerp tot tijdelijke heffing van buitengewone opcenten op de personeele belasting, geraamd op ruim negen tonnen gouds, tot aanvulling van de Rijksmiddelen voor 1885. Deze buitengewone heffing is een der kleine mid delen, die de Minister van Financiën voorstelt om het tekort in de schatkist te verminderen, nadat zijn ontwerpen om afdoende in de meerdere be hoefte aan fondsen te voorzien, geen gunstig ont haal mochten vinden. De invoering van dergelijke verhoogingen als middel om in een tijdelijken geld nood van den Staat te voorzien, heeft vanwege het gemakkelijke van den maatregel veel aanlokkelijks. De geschiedenis leert echter dat zij het tijdelijk karakter op den duur van zelf laten varen, om opgenomen te worden ondor de gewone middelen tot dekking der uitgaven en om deze reden is een veelvuldig gebruik er van niet aan te raden. Kan eene belasting zonder schade verhoogd wor den, dan is het eonvoudiger, juister eu derhalve beter hare hoofdsom tot grooter bedrag op te voe ren. Ieder dio echter hooft nagegaau hoevele po gingen in het werk gesteld zijn om op an lere wjjze in den geldnood te voorzien, zal moeten toe stemmen dat er al weinig anders overschiet, dan de voorgestelde tijdelijke verhooging en andere kleine indirecte belastingen. Het voortdurend mislukken der pogingen om meerdere inkomsten te verkrijgen geeft mij aan- loiding om uwe lezers eenige beschouwingen om trent belastingen mede te doelen. Veelal wordt toch hetgeen aan den Staat wordt afgestaan in ruil van de diensten die hij aan de burgers bowijst, met zinspeling op de afleiding van het woord belasting van *lastten onrechte beschouwd als een wezenlijken »last«, een kwaad voor de maatschappij, al is het dan ook een noodzakelijk kwaad. Juister en doelmatiger schijnt de voorstelling, om de be lasting te beschouwen als een verplichten maar hoogst natuurlijken en billijken afstand van waarde in rail voor hetgeen do Staat aan de ingezetenen verschaft tot handhaving, bescherming of onder steuning van een ieders werkzaamheid in de maat schappij. Telkens immers wanneer men iets ver- krijgeu wil,dat men zichzelf in het geheel niet of min der goed dan iemand anders datkau verschaffen wil, is men genoodzaakt (en niemand verwondert of be klaagt zich daarover) om tot vergoeding van het voorwerp of den dienst van dien ander ook eonig gedeelte van eigen bezitting of een dienst in ruil af te staan. Zal eene belasting echter goed werken, dan moet er strenge rechtvaardigheid heerschen in de toe passing er van en moet eene nauwgezette behar tiging van het algemeen belang op den voorgrond staan bij de verhouding tusschen den dienst, die de Staat bewijst en de vergoeding die daarvoor gevorderd wordt. Er moet evenredigheid zijn in de verdeeling van het bedrag dat de burgers ge zamenlijk moeten opofferen. Wanneer van den éon minder dan zijn billijk aandeel gevorderd wordt, dan draagt een ander meer dan zijn evenredige bijdrage moest zjjn, en die meerdere, onbillijke op offering drukt hem zwaarder, dan de gedeeltelijke ontheffing van een ander, dezen ten voordeele komt. In vroegere eeuwen, bij de nog zeer geringe werkzaamheid van de Staatsmachine, werd de hulp van de burgers ingeroepen in den vorm van per soonlijke diensten, zooals bijvoorbeeld dienst iu het leger op eigen kosten, het waarnemen om beurten van ambten en bedieningen enz. Die oorspron kelijke persoonlijke dienstverrichtingen door de burgers waren iu den beginne meer erkenteuissen van onderhoorigheid van onderdanen jegens den Vorst, dan plichtbetrachtingen van den burger jegens den Staat, 't Getal en de soort dier dien sten breidden zich aanmerkelijk uit, daarenboven eigenden de SonvoreiDen zich ouder verscbilleude vormen bet recht toe, om dienstbewijzen van hunne onderdanen en schattingen van allerlei aard van onderworpen volkereu te eischen. Bij het ontstaan dor Staten, vormde zich onder den invloed van het leenstelsel een volledig samets el van zulke persoon lijke diensten. De opkomst dor vrije gemeenten bracht echter verandering in dien toestand. De Vorst verleende aan die gemeenten, vrijwillig of gedwongen zekere vrijheden en rechten, en ver kocht die zelfs. De koopprijs daarvoor werd in geld betaald. Die vorm van betaling kwam den Vorst ook meer te stade, daar hij nu met meer gemak de benoodigde uitgaven, vooral voor het huren van troepen en andere oorlogstoebereidselen, kon doen naar zijn goedvinden. Zat hij in geld verlegenheid, dan wendde hij zich tot do gemeen ten met beden, dat is aanzoeken om geld, waar tegen nieuwe vrijheden en rechten in rail afgestaan werden, 't Geld dat er wezen moest, werd op onderscheidene wijzen over do burgers omgeslagen en zoo vinden wij reeds vroeg de oorsprong van bijna alle in onze dagau bekende belastingen. Behalve de belastingen heeft de Staat nog an dere inkomsten om in den dienst te voorzien, zoo als de opbrengst van domeinen en het scheppen van crediet-middelen, verder de inrichtingen waar voor ieder die er gebruik van maakt, eenige ver goeding moet geven soms geniet hij winsten uit nijverheids-ondernemingen, uitsluitend door hem of met zijne medewerking opgericht en gedreven, 't Belang der maatschappij, de bevordering van orde, eenvoud en zekerheid in de Staathuishouding maken het echter wenschelijk dut de Staat zoo veel mogelijk van dergelijke inkomsten onafhan kelijk wordt, 't Voornaamste deel der middelen, noodig tot dekking der Staatsuitgaven zal dus meer en meer gevondon moeten worden in de be lastingen. Het is een moeielijke zaak om een grondslag te vinden, waarnaar eene belasting geheven moet worden. Het gaat niet aan om een iedor te doen beta len naar do mate der bescherming die hij in ziju per soon of in zijn goederen van den Staat geniet en het deel dat hij daarin heeft als maatstaf van betaling aan te nemen.Want die beschermingen ondersteuning zijn zaken die voor geen waardeering in geld vat baar zijn. Daarom wordt die bijdragen van do bur gers op verscheidene wijzen berekend en ingevor derd. Het samenstel dier verschillende wijzen heet een belastingstelsel. De vier hoofdvereischten voor een belastingstel sel, die tegenwoordig zooveel mogelijk in toepas sing gebracht worden, zijn 1. dat ieder moet betalen naar evenredigheid zijner inkomsten. 2. dat er zekerheid moet zijn in het bedrag der belastingde belastingschuldige moet zelf weten, hoeveel, wanneer en waar hij moet betalen. 3. De tijd en wijze van betaling moeten zoo gekozen worden, dat ze zoo min mogelijk bezwa rend zgu. 4. Er moet zoo min mogelijk meer van het volk geheven worden, dan de schatkist ontvangt. Vooral over het in werking brengen van den eersten regel heerscht onder de deskundigen nog al verschil van gevoelen. Tweeërlei zaak moet bij de beschouwing eener belasting in aanmerking komen, n.l. de grondslag waarnaar zij geheven wordt en de wijze waarop ze wordt ingevorderd. Die grondslagon kunnen zijn belasting op arbeid, nijverheid, vermogen, kapitaal, inkomsten, ver tering. Naar de wijze der invordering worden de be lastingen onderscheiden in directe en indirecte. Onder *directet zijn te verstaan de belastingen die geheven worden, rechtstreeks van den schuldige 't zij van zijn persoon of van zijn vermogen, en onder indirectedie geheven worden zonder aan merking van den persoon die haar betaalt. Stond na het beginsel vast dat de maatstaf eener belas ting moest genomen worden naar de middelen die ieder bezit en was hot cijfer van oen ieders ver mogen te berekenen, dan zon er geen bezwaar zijn om als eenige inkomst eene belasting op het ver mogen iu te voeren. Hot berekenen van ieders vermogen schijnt echter tot nog toe een ondoen lijke zaak te zijn, en daarom schijnt de tegenwoor dige tijd nog niet geschikt voor de invoering van eene inkomstenbotaling. Wel bestaat die soort van heffing reeds als middel tot dekking der uitgaven bij sommige gemeeuteu maar er schijnen overwe gende bezwaren te bestaan om deze belasting als middel van inkomsten voor het Rijk aan te wenden. Eene belasting moet enkel dienen om bijdragen iu de schatkist te brengen, ter voorziening in do behoeften. Zij mag niet in bijzondere belangen der burgers ingrijpen, maar moet hen vrij iu hunne levenswijze laten. Bij de heffing der personeele be lasting in ons land, hoeft dit echter wel plaats. Vele burgers wijzigen hunne levensmanier en ont zeggen zich licht, lucht eu warmte om de beta ling dier belasting te voorkomen. Steeds moet daarom de wetgever bij het instollen eener belas ting, er op bedacht zijn, om dergelijke gebreken te vermijden. Tot nog toe is het der wetenschap niet gelukt om duidelijk aan te toonen wat in de praktijk de beste belasting is. Er bestaat altijd nog een groot verschil van gevoelen over de betrekkelijke voor- en nadeelen der onderscheidene bolastingon. De een prijst de toepassing van enkel directede ander verdedigt, op de zelfde gronden de tindirecte.i Het kost weinig moeite om van iedere belasting de nadeelige zijde of de schadelijke werking aao te toonen. Het zal wel onmogelijk zijn om eene belasting in te voeren die door allen wordt ge prezen, vandaar de moeielijkheid voor een Minister om een oude belasting door een nieuwe te ver vangen. In een volgenden brief hoop ik de voornaamste der bij ons in gebruik zijnde directe en indirecte belastingen en hare betrekkelijke voor en nadeelen te behandelen. X. Drankwetwijziging. In de afdeelingen der Eer ste Kamer werd dit wetsontwerp over het algemeen gunstig ontvangen. De meerderheid der leden, die aan het onderzoek deelnamen, zagen iu de verscherping der repressieve maatregelen om het misbruik van sterkendrank tegen te gaan werkelijke verbeteringen. Ten opzichte van de wijzigingen in de preventieve bepalingen der wet gebracht, bestonden zeer uiteen- loopende meeningen. Sommige leden keurden het af, dat het verbod voor de gecombineerde neringen om na 1 Mei a.s. met verkoop van sterken drank voort te gaau bij dit wetsontwerp werd verzachtof ei genlijk opgeheven. Andere leden daarentegen verklaarden zich inge nomen met de verzachting dor preventieve bepalin gen, al was ook iu dit opzicht niet aller wensch be vredigd eu al hadden sommigen liever gezien, dat aan de gecombineerde neringen op den bestaanden voet de voortzetting van het bedrijf ware vergund geworden. Ook werd deze opmerking gemaakt ten opzichte van de coufiseurs en banketbakkers. Vele leden hadden gewonscht dat de Regeeriug deze ge legenheid zou hebben te baat genomen om aau de wet een meer gelijkmatige werking over het geheele Rijk te verzekeren. Eindeljjk wenschte de Commissie van Rapporteurs de regeering in overweging te geveo om bij aanne ming van dit wetsontwerp iu het Staatsblad tegelijk met de wijzigingswet don tekst der geheele wet te doen afdrukken zooals zij na de ondergane wijzigin gen luidt. Iu de kunstzaal van den heer Oldenzeel te Rot terdam is te zien een volledige Hindelooper kamer; de schikking werd verricht door den heer J. Strie- ning. Het ameublement is geheel echt. De bed stee is niet een geschilderde zooals te Parijs, maar van eikenhout. Klaptafeh, kastjes, stoelen, wieg, stoven, slede, vuurhaard alles is aanwezig. De wanden zijn bedekt met oude Delftsche tegeltjes, smaakvol geschiktboven de bedstede oude Chi- neesche schotels en bordenop de kastjes een servies van Oud-Amstelsch, met de halve maan, Hindelooper klapmutsen en kraai-koppeu, op zich zelf reeds rariteiten. Het vertrek is gestoffeerd met poppen. Twee vrouwen eu een man zijn ge plaatst. om eon tafeltjede eene vrouw schenkt thee, de andere breit, de man houdt eene pijp in de hand. Op den voorgrond links ziet men even door een epene deur een dienstbode. De costuums zijn echt: de gouden hoofdsieraden der vrouwen, het speldekusseD, de koker voor het naaigereed- schap, en de schaar, welke met lange zilveren ket tingen aan de keurs zijn bevestigd, evengoed als de japonnen en verdere kleedingstukken. Een curi ositeit als doze verdient de belangstelling van de kunstkenners en van allen, die in het verleden belang stellen. Een bezoek aan de Hindelooper kauier is dan ook zeer aan te bevelen. t Het Bestuur van het polderdistrict de Bom- melerwaard boven den Meidijk is vooruemons om aan te besteden de ophooging van eenige gedeelten Waal en Maasbandijk. De raming der gezamen lijke werken is ongeveer 15000. f Door het Bestuur van den Calamitensen pol der Tien Honderd en Zwarte, zal worden aanbesteed het vervangen van krammat door steenbezetting in klei en verlenging van hoofd 15 der zeeweering. Raming 9742. t Naar wij vernemen zal in 1885 door het Be stuur van het Hoogheemraadschap van den Lek dijk benedendams en den IJsseldam worden over gegaan tot de verhooging en verzwaring van den Lekdijk over eene lengte van 1900 M. tusschen de Hectometerpalen 60 en 79 en tot het leggen van een binnenberm over eene lengte van 150 M. boven Hectometerpaal 79 en over eene lengte van 150 M. beneden Hectometerpaal 80, KG.; minder zware 40 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken golden 8.00 a 12.per stuk. De prijs der goéboter was 0.78 a 0.90 per KG. Kip-eieren golden 0.90 a 1.00 de 26 stuks. t Door het Gemeentebestuur van Helvoork is, op verzoek en met medewerking van de Afdeeling Hulvoort c. a. der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, eene wekelijkscbe botermiju inge steld, te houden op Dinsdag, voormiddags 10 ure, in een lokaal nabij het station op Dinsdag 19 Mei zal do eerste mijn gehoudeu worden. Valt de Dinsdag op een fdestilag, dan wordt de mijn Don derdags daarna gehouden. Daar Heivoort bet middenpunt is vau gemeen ten alsHaaren, Kromvoort, Udenhont, Esch en Vucht, die bekend zijn door hare groote productie van natuurboter vau uitnemende kwaliteit, ver wacht men eeu druk bezook door handelaars die per spoor tijdig kannen arriveeren. Men schrijft uit Zevenbergen Het weder is in deze laatste acht dagen goed geweest, eu de landbouwers hebben hiervan gebruik gemaakt om hunne landerijen, bestemd voor teelt van suiker bieten, in orde te brengen. Nog steeds is men aan het sluiten van overeenkomsten tot levering van wortelen, hoewel dit nu op zijn eiude loopt. Terwijl vroeger de meeste boeren hier uit den omtrek overeeukomsten aangingen met de Zeven- bergsche suikerfabrieken, hebben zij zich nu ver bonden de opbrengst van hunne akkers te leveren aan de Roosendaalsche, Gastelsche en Oudenbos- sche fabrieken, daar twee vau de drie te Zeven bergen bestaande suikerfabrieken, namelijk „de Zeveubergsche suikerfabriek "en de suikerfabriek „de Phoenix", de volgende campagne niet zullen werken. KERKNIEUWS. Nedehl. Hkrv. Gemeente. naar Baardwijk en den Elsnout, J. A. Binneweg Jz. te Midlumnaar Schaarsbergen, J. H. F. Gangel te Aalton. voor Hoogeveen, D. J. Karssen te Steenwiik voor Barneveld, C. P. N. Pikaar te Ouwerschie voor Aarlanderveen, E. J. Homoot te Putten (Gldl.) 2e Klasse. Trekking van 13 April. Prijs van 20,000 no. 1316 5000 no. 18386ƒ2000: no. 3822; 1000: no. 4495; ƒ400: no. 8890; ƒ100: nos. 1863. 7842, 8187, 12513 en 19217. f'sHAGE, 13 Mei. Het maken van 7 kribben tot verbetering van de rivier den Gelderschen IJssel, boren den Brink bij Velp, tusschen de kilometer- raaien 7 en 8. Ramiug 7350. Aanw. 6 Mei. (25 t 27 Mei. De uitvoering van herstellingen en vernieuwingen aan do Rijksrivierwerkeu op het Pannerdensche kanaal, den Neder-Rijn en Lek, met het onderhond dier werken van 1 Juli 1885 toten met 30 Juni 1886. Raming le perceel 7500, 2e pere. 7500, 3e perc. 20,000, 4e perc. 29,200. Aanw. 20 Mei. (26 's HERTOGENBOSCH, 13 April. Op de hedon (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 171 stuks. De prijs was le kwal. vau 0.56 tot 0.58; 2e kwal. van 0.54 tot 0.56 3e kwal. van 0.52 tot. 0.54 per kilogram. Er bestoud veel vraag en handel. De prijs der boter was 1.04 a f 1.20. t GORINCHEM, 13 April. Bij een aanvoer van ongeveer 230 stuks vee was de handel heden weder flaaw. PrijzenEnkele zware kalf koeien golden 240 a ƒ290; mindere kwal. 140 a 225; dito vaar- zon 130 a 200. Melkkoeien 150 a J 240. Vare koeien 130 a 160. Guiste Vaarzen 70 a f 125. Hot keliug ossen 75 a 120. Pinken 35 a 70. Nuchtere kalveren 6 a 12. Varkens, zware vetto op loveriug 50 a 52 ct. p Allen, die blijken van belangstelling ge geven hebben bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. Namens Kinderen en Behuwdkinderen, Am. STRAVER Wzn. Babiloniënbroek, 4 April 1885. De Notarissen VERBERNE te Dussen en VAN MOOCK te Woudrichem, zullen ten verzoeke van W. J. Naljen, I 74 A. 90 C. Onder Giesen, staande op f 500. 2 H. 3 A. 80 C. onder Andel, staande op 1000. 1 H: 26 A. onder Andel, staande op 1300. 79 A. 30 C. Onder Andel, staande op 600. Deze verkooping geschiedt te Andel bij ARIE ItOZA, Woensdag 22 April 1885, voorm. 10 uur. VAN Bericht de ontvangst der nieuwste modellen Tevens ruim voorzien van alle soorten 's BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in VergrCOtingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname mei het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. HjSffT* Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. de Wapens van if HEÜSDEN en ALTEN A. KJ r\ Radikale genezing desver- ki°zeucl wordt overeengeko men voor een bepaalde prijs, betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patiënten gesteld. WAERSEGERS, heelmeester van breuken. Groenplaats, 35, te Antwerpen. FEESTNUMMER VAN DE Dit album zal bevatten Een portret in licht druk van Mevrouw KLEINE, in het karakter van juffer S e r k 1 a e s en bijdragen van onze meest gevierde kunstenaars en letterkundigen. De uitgave geschiedt geheel ten voordeele van Mevrouw KLEINE-GARTMAN, en wordt dus met vertrouwen aanbevolen aan alle kunstvrienden en aan allen die de gevierde artiste een blijk van belangstelling willen geven, door Redactie en Uitgever van #de Kunstbode,u Amsterdam, Maart 1885. uitgever. o O Beroepen Bedankt Prijzen van 100 en daar boven. VAN MVLLER JISKOOT. STO OMT ABAKSFABRIEK VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3