BUITENLAND. BINNENLAND. bovenste verdieping van het huis. De ge wone wijnen werden onvermengd gedronken, de betere soorten dronk men alleen met water. Bij Grieken en Romeinen beiden vindt men in elk huis zoogenaamde meug- vaten, waarin de wijn werd opgedragen en gemengd. Bij de Egyptenaren was het evenzoo. Die mengvaten waren dikwijls van edele metalen. W ij behoeven den wijn niet meer te mengen. Eene sage, die niet algemeen bekend is, vinde hier nog hare plaats. Toen Noach den eersten wijnstok had geplant, kwam de duivel des nachts om dit gewas te bemesten. Hij slachtte voor dit doel een lam, een leeuw en een zwijn, en begoot toen den wijnstok met het bloed dezer drie dieren. Deze bemesting heeft gemaakt, dat de wijn zoo lang hij matig wordt gedronken, het gemoed van den mensch zoo zacht maakt als dat van een lain, wanneer de mensch een weinig te veel drinkt, dan worden zijne sluimerende hartstochten op gewekt en hij waant zich in kracht een leeuw gelijk. Het overmatig gebruik van dien drank doet hem zijne bezinning ver liezen en dan kan hij met een zwijn wor den vergeleken. Het gebruik van meer alcohol houdende dranken is van later dagteekening, omdat hunne bereiding meer scheikundige kennis vordert. De meeste volken hebben hun eigenaardigen drank, die in benaming en smaak meestentijds zeer verschilt, maar in uitwerking vrij wel gelijk is. Hot Internationaal Toonkundig Congre3 te Ant werpen zal wordeu gehouden van 8 tot 11 Au gustus. Te Antwerpen heeft prins Roland Bonaparte, vernemend dat er twee Nederlandscho schepen, de »Marnix« en de »Castor«, in de haven lagen, verzocht, hun een bezoek te mogen brengen, het welk gaarne werd toegestaan. Aan boord gekomen, verklaarde de prins, »dat het hem genoegen deed, weder onder de Nederlandsehe vlag te zijn, en onder die vlag een deel van den Nederlandscben bodem te betreden.» De prins vroeg naar alle bij zonderheden van het schip, de uitrusting, het voedsel der bemanning, enz. en werd met de sloep weder aan wal gebracht. Op de tentoonstelling overtuigde de prins zich, dat de Nederlandsehe commissie, eene dergenen, die het best gei eed zijn, hem niet vergeten had zijn boek over »Les habitants de Suriname», naar aan leiding der Amsterdamsche tentoonstelling geschre ven, ligt er goed in het gezicht, op eene behoor lijke plaats. De Parijssche bladen wijzen er op als een vreese- lijk teekon des tijds, dat er nooit zooveel lijken uit de Seine zijn opgevischt als tegenwoordig het geval issomtijds twee per dag. Te Marseile werd Zaterdag de menagerie Bidel opgeslagen. Bij het voederen der dieren kreeg een orang-oet ang de handen van een bediende te pakken en heeft ze letterlijk fijn gekauwd. Alle groote kleerenmagazijnen aan den Boule vard te Parijs zijn gesloten, daar de patroons de buitensporige en ontijdige eischen der werklieden om loonsverhooging niet willen inwilligen. Te Berlijn is, ten paleize van Prins Frederik Karei, het huwelijk voltrokken tusscben Prinses Hendrik der Nederlanden en Prins Albert van Saksen-Altenburg. De geheele keizerlijke familie woonde de plechtigheid bij, en nam, na de kerke lijke inzegening van het huwelijk, met een aantal hooggeplaatste personen deel aan den feestmaaltijd. Het jeugdige echtpaar begaf zich na afloop daar van op eene korte huwelijksreis. Zekere Slrolscb, een 20-jarig jongeling, is te Ber lijn gearresteerd. Hij had op het oogenblik dat Kei zer Wilhelm de huwelijksplechtigheid van Prinses Hendrik bijwoonde, een steen geworpen naar het venster van het Keizerlijk paleis, waarvoor Z. M. gewoonlijk zit. De baldadige is gearresteerd men beschouwt zijn handeling algemeen als een kwa jongensstreek. De vermaarde reiziger Nachtigall, Duitsch con sul-generaal aan de Congo, is daar, volgens een draadbericht' uit Berlijn, overleden. Vermoedelijk was ook hij een slachtoffer van den nadeeligen in dat hij eens 's avonds de doos met de viool er in op de piano liet staan dit kon niet in verstrooidheid van gedachten gebeurd zijn, want hij bleef er tot het laatste oogenblik bij staan en nam toen van mij en mijne huisgenoten, terwijl hij zich ijlings naar de deur begaf, een haastig afscheid. Vijf minuten later trok hij \seder aan de huisschel en liet den knecht, met een excuus wegens de late stoornis, om de vi ool vragen, die hij vergeten had. Ik geloofde dat hij haar had willen vergeten, doch later onder weg tot andere gedachten gekomen was. (Wordt vervolgd.) vloed der luchtsgesteldheid in die streken. Een koopman te Dnsseldorf vernam voor eenige dagen toevallig, bij het inwisselen van een coupon, dat bij reeds twee jaren geleden den hoogsten prijs (165.000 mark) getrokken had uit de Köln-Min- dener spoorwegleening. Hij heeft zich natuurlijk nu gehaast om het hem toekomende geld in ont vangst te nemen. Zaterdag jl. werd door de jury in Opper-Beieren een doodvonnis uitgesproken tegen een 22-jarigen boerenknecht, Seb. Seidl, die in vereeniging met een (tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeelde) dienst meid, allerlei brutale diefstallen gepleegd en bij éen daarvan een oude vrouw m.et een bijl doodge slagen bad. Nog denzelfden dag dat het doodvon nis was uitgesproken voltrok de veroordeelde het zelf, door zich in zijn cel met zijn halsdoek aan de ijzeren traliën van 't venster op te hangen. Een hevige storm heeft in Schotland gewoed, gepaard met onweer. In vele districten heeft het hard geregend en is het zeer koud. De kostbaarste bonten mantol ter wereld is het eigendom der Hertogin van Edinburgh, die hem van hare moeder geërfd heeft. Die mantel wordt op een waarde van 12,000 pd. st. 144,000) ge schat. Een bijna even kostbaren mantel heeft de Keizerin van Rusland. Het sabelbont van Adeline Patti moet ongeveer 100,000 gekost hebben, en voor den bonten mantel van Prinses Colonna betaalde haar vader, de millioenenbezitter Mackay, een som van 16,000 dollars 40,000). De »Dai!y News» meldt uit St. Petersburg, dat de oorlogstoebereidselen voortduren, en de Times» meldt uit Calcutta hetzelfde omtrent de wapeningen in Indië, In de Algauer Alpen raakten dezer dagen een schilder uit München, die zoo onvoorzichtig was van zonder gids op een tocht uit te gaan, ver dwaald. De sneeuw lag nog ellen hoog in het ge bergte en de reiziger doorleefde tusschen Lech- leiten en Birgsau vreeselijke oogenblikken. Hij zakte bij eiken voetstap diep in de sneeuw en raakte den weg bijster. Driemalen waadde hij door de Stillacb, en eindelijk moest hij, vermoeid en door slaapzucht overvallen, op handen en voeten voortkruipen en daarbij nog zijn dashond dragen, die niet meer voort kon en wiens ooren geheel be vroren waren. Toen hij eindelijk te Birgsau aankwam, waren zijn voeten tot boven de enkels bevroren en hij uitgeput door de vermoeienissen. Het bad weinig gescheeld of hij was op zijn roekeloozen tocht om het leven gekomen. Te Brooklyn is een groote fabriek, waar 500 menschen werkten, plotseling ingestort. Er werden minstens 15 menschen (men vreest nog meer) ge dood en 24 ernstig gewond. De fabriek werd gedeeltelijk verbouwd, en ter wijl daaraan gewerkt werd, braken eenige schragen. Het dak stortte in, verbrijzelde al de vloeren en vernielde in zijn val een oven, waardoor in den puinhoop brand ontstond. De schade wordt Op een half millioen dollars, 1,250,000, geraamd. In een hotel te Galveston (Am. Staat Texas) is Zondagmiddag een stoomketel gesprongen. De stukken vlogen ver weg, door vier kleine huizen heen, welke gedeeltelijk vernield werden, en het logement zelf werd ook zwaar beschadigd. Maar erger dan dit alles is, dat het ongeluk ook men- schenlevens kostte. Vier bedienden werden gedood en zes gewond. De »Newyork Herald» verneemt, dat de Ver- eenigde Staten en Columbia een nieuw traktaat gesloten hebben, strekkende ter voorziening in de verdediging van den transito-handel over de land engte van Panama. De Vereenigde Staten verbinden zich om mede te werken tot verdediging van het Panama-kanaal en den Panama-spoorweg. 53 wagons waren noodig voor de overbrenging van Bartoldi's monsterstaudbeeld der vrijheid, dat uit elkander genomen, in stukken naar Rouaan is gezonden, waar het naar de Vereenigde Staten zal worden ingescheept. »The Standard» heeft uit Caïro bericht ontvan gen, dat volgens aldaar aangebrachte brieven, de toestand in het kamp der Engelschen te Kourot hoogst treurig is. De ondragelijke hitte veroorzaakt er vele ziekte- en sterfgevallen. Van de 565 solda ten liggen er nog 56 aan de koorts. Daarbij is er gebrek aan levensmiddelen. Op verzoek van den Britschen gevolmachtigde te Caïro, gaf de Fransche zaakgelastigdo bevel met de her uitgave van de »Bosphore Egyptien» voor- loopig nog geen begin to maken. De onlusten in Panama en Colon-Aspinwall hebben aan de werkzaamheden van de doorgraving geen schade gedaan. Men is thans over de geheel® lengte aan het kanaal bezig20,000 werklieden zijn er aan bezig, en het is zeer goed mogelijk dat de Lesseps er de opening van beleeft. t WOUDRICHEM. In zake de aanbesteding bij de Genie, waar, zoo als reeds gemeld werd, het werk den laagsten inschrijver niet werd ge gund, van wege het abusievelijk schrijven van centen in plaats van guldens, heeft de aannemer C. Verzijl zich met een adres tot den Minister gewend en de zaak bloot gelegd. Hierop heeft Z. Exc. besloten, dat het weak op nieuw zou worden aanbesteed. t DALEM, 6 Mei. De collecte voor 't fonds van noodlijdende kerken en personen in ons Va derland, heeft te Gorinchem opgebracht d# som ran f 101.57. t Het getal vergunningen tot verkoop van sterken drank in de gemeente Vuren, is met 1 verminderd en gebracht op 15. Volgens den maatstaf, bij de Wet bepaald, zijn er altijd nog 9 vergunningen te veel. t GORINCHEM, 7 Mei. In de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap „de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe* is de begrooting voor het dienstjaar 1885/86 tot een bedrag van f 116,967-321/2 in ontvangst en uitgaven vastgesteld en de otnslag voor dat dienstjaar op f 4.75 per H.A. bepaald. Verder werd besloten om met 1 Oct. a.s. af te lossen 5 aandeelen van f 1000 in de geldleening van 1876 en met 1 Januari 1886 af te lossen 30 aandeelen h. f 1000, in de geldleening van 1883. t Op Vrijdag 22 dezer zullen in eene ver gadering van dijkgraaf en hoogheemraden van „de Alblasserwaard*, in den Doelen alhier, in het openbaar worden uitgeloot5 aandeelen, ieder van 1000, in de geldleening van 1876, en 30 aandeelen, ieder van f 1000, in de geld leening van 1883, ten laste van het hoogheem raadschap. De 5 aandeelen zullen 1 Oct. en de 30 aandeelen 1 Januari 1886 aflosbaar zijn. t Eergisteren overleed alhier de heer Jonas Vermeulen. Sedert een groot aantal jaren was hij hoofd-ingeland van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe*, tot hij bij de verkiezing in het laatst van April, om zijne hooge jaren verzocht buiten stemming te blijven. Om zijn stillen eenvoud en zijne vele goede hoedanigheden, was Vermeulen algemeen geacht. Van wege het Departement van Oorlog zijn reeds toebereidselen gemaakt tot het leggen van telegraafkabels voor eene permanente telegraphi- sche verbinding tusschen de verschillende ver dedigingswerken langs de rivier de Merwede. Het bestuur der postduiven-vereeniging „De Arend,* te Gorinchem, is voornemens, bij gun stig weder, op Zondag 12 Juni a.s. een wedstrijd voor jonge duiven te houden, van Maastricht naar Gorinchem. Nicolaas Beets is benoemd tot buitenlandsch lid van de Belgische Akademie, afdeeling „Let terkunde.* Na de droge en warme dagen van April heeft de Mei-maand reeds eenige gure dagen en vooral koude nachten opgeleverd. Uit verscheidene plaat sen ontvangt men berichten over nachtvorsten, bepaaldelijk in den nacht van Dinsdag op Woens dag j.l. Van schade aan de in bloei staande vruchtboomen verneemt men gelukkig nog niets. Is het niet Hildebrand die beweert, dat vol gens de boeren de nachtvorsten eerst eindigen op 31 Juli, om met 1 Augustus weer te be ginnen De Commissie van Bijstand in zake de werke- loozen te Rotterdam is ontbonden. Alvorens uiteen te gaan, heeft zij in hare laatste vergadering de rekening en verantwoor ding, die naar de N. R. Ct. mededeelt, in ontvangst en uitgaaf eene som van f 32,633,4 O1^ aantoonde, goedgekeurd. Men schrijft uit Hoorn Dat het met het postverkeer van en naar het platteland in ons lieve vaderland hier en daar nog allertreurigst is gesteld, is eene bekende zaak. Als een curiositeit in dit opzicht kunnen wij meedeelen, dat een brief, die Zaterdagavond te 7 uur te Hoorn in de bus van het postkantoor werd geworpen, eerst den „derden* dag daarop, ongeveer veertig uur later, 's Maandags morgens tegen 9 uur, aan zijn adres te Zwaag werd be zorgd. En Zwaag is een goed bevolkt, welva rend dorp, liggende onder den rook van Hoorn, op niet meer dan „drie kwartier uur* gaans van die gemeente. Vroeger kwam een brief, op het genoemde tijdstip verzonden, reeds des Zondags morgens aan. Nu de stoomtram Hooru-Enkhui- huizen, dank zij de tegenwerking van enkelen, tot hare rust is ingegaan, en voor de Zondags rust der postboden de gewenschte zorg wordt gedragen, genieten ook de couranten en brieven, voor Zwaag bestemd, haar Zondagsrust. Of echter de ingezetenen van Zwaag die rust op prijs stelleu Door het hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Schuttevaêr* te Zwolle, is een adres verzonden aan Z. Exc. den Minister van W. H. en N., adhaesie betuigende aan het verzoekschrift van den Gemeenteraad van Druten aan genoemden Minister, waarbij gevraagd werd het bekomen eener vluchthaven te Druten. Volgens de sta tistiek passeeren ieder jaar op de Waal omstreeks 10,000 schepen. Tusschen Lobith en 'Piel is slechts éene vluchthaven en wel te Nijmegen voor 200 schepen. De haven te Tiel is bijna niet te genaken en verkeert evenals die van Nijmegen in ongunstigen toestand. Tegenover Druten, bijna in het midden tusschen Nijmegen en Tiel gelegen, bestaat bij den Veerdam eene uitstekende gelegenheid, om voor weinig geld in de zoo zeer gewenschte behoefte te voorzien. Door het Ministerie van Marine is op verzoek der „Vereeniging* besloten tot voldoende be tonning van Het Droge bij het eiland Urk, ter voorkoming van meerdere ongelukken. De vraag om een licht op den leidam 3an den noordelijken ingang van het Krabbersgat, zal door genoemden Minister worden overwogen. Te Haarlem is de vrouw van den smidsknecht Kuypers bevallen van drie meisjes. Dinsdag 12 Mei kan men, volgens de „Indé- pendance,* te Rotterdam eene bezending mannen, vrouwen en kinderen uit het Congo-gebied ver wachten, die met de Nederlandsehe mail Madera gepasseerd zijn. Onder leiding van den Belgi schen luitenant der genie, Louis Valcke, komen zij naar Antwerpen, waar zij een dorp, met pal men en bananen omringd, zullen bouwen. Eene bijzondere correspondentie uit Rotterdam aan een Belgisch blad gezonden, zegt dat Jeanne Lorette gansch van hare wonden hersteld is, en het grootste berouw toont over haar misdrijf zij wilde de heer Sakurada niet dooden, maar heeft gehandeld in een oogenblik van opgewon denheid. Verscheidene advocaten zouden, altijd volgens de correspondentie, gevraagd hebben om de be tichte te mogen verdedigen. In een dorp bij Bergen heeft iemand, die bij een slager geen crediet meer kon krijgen, den winkel van dien handelaar door middel van dy namiet in de lucht doen springen. Een Duitscher, die in een hotel te Amster dam logeerde, heeft zich aldaar, na zich vooraf op vijf plaatsen in de armen te hebben gesne den, een kogel door het hoofd gejaagd. Hij heeft nog eenige uren geleefd. Henri Rooseboom, die, na aan de handen der politie ontkomen te zijn, ook den Utrechtschen rustbewaarders een koopje gaf, schijnt een slimme vogel te zijn. Dit moet men ten minste afleiden uit de wijze waarop hij de tweede keer ont vluchtte. Hij is uit zijne gevangenkamer door een vier meter hoogen luchtkoker opgeklommen, heeft daar een rooster verbroken en is zoo op het dak gekomen, van waar hij in een naburigen tuin is gesprongen. Daar vond hij een dienstbode, die hij, vreeselijk ontdaan naar het scheen, verhaalde, dat hij van het dak was gevallen, waar hij als metselaar werkte. Zij gaf hem wat te drinken en liet hem de deur uit. Hij zet thans zijne kwade praktijken voort te Amsterdam. Naar men verneemt, is de IJzendijksche ex- postdirecteur Pieter thans rentmeester bij een Griekschen grondeigenaar en ijverig bezig, voor zijn patroon een hoenderpark aan te leggen in Hollandscheu trant. Nu, Pieter is glad genoeg, dat heeft hij als telegrafist bewezen. Dat hoenderpark zal dus ook wel goed in orde komen. De vrouw van den ex postdirecteur is dezer dagen met haar dochtertje naar Athene vertrokken. De man die in hechtenis genomen is, als ver dacht den brand te hebben gesticht te Wijn gaarden, heeft bekend dat hij werkelijk de schul dige is. Het schijnt dat hij zich heeft willen wreken op de eigenaresse van het afgebrande perceel, met wie hij voor ongeveer twee jaren onaangenaamheden gehad heeft. De wraakneming is leelijk afgeloopen, want nu zal hij waarschijn lijk een groot gedeelte van zijn leven in de ge vangenis doorbrengen. Eeu Rotterdammer, bijna 80 jaar oud, die het vroeger zeer goed heeft gehad, maar in den laatsten tijd door allerlei verliezen achteruit- sukkelde, werd voor eenige dagen ziek en moest het bed houden. Van die gelegenheid maakte zijn vrouw, evenals hij bijna 80 jaar oud en waarmede hij ruim 40 jaar was gehuwd, gebruik om al het huisraad, den geheelen inventaris van den winkel enz. te verkoopen en te verdwijnen, zonder een spoor achter te laten. De arme man ligt nu op een zolderkamertje, waarheen hij zich heeft moeten laten vervoeren. Uit Olst wordt aan de „N. Rott. Crt.* ge- schreveu Omtrent de noodlottige vechtpartij, tusschen Wije en Olst plaats gevonden, wordt nog het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2