BUITENLAND. BINNENLAND, RECHTSZAKEN. BURGERLIJKE STAND. 318de Staatsloterij Boekaankondiging. INGEZONDEN. AANBESTEDINGEN. uiterlijk en innerlijk beschaafd worden, niet doorloopen, groeien uit hen in den regel grimmige en onuitstaanbare oude jonge- heeren, tot niets nut dan om zaken te doen en in proza onder te gaan. Trouwen is een goed ding, wanneer men de jaren des onderscheids ingegaan is en de omstandigheden het veroorloven. Die er tegen op ziet of zich door anderen laat afschrikken, hij of zij zij in eigen gemoed ten volle verzekerd. Daar komen tijden wanneer de ouders ons ontvallen, de ken nissen van ons weggerukt zijn en we on der vreemd dak onzen ouderdom zullen moeten slijten, wanneer we niet in tijds gezorgd hebben een liefderijke hulp naast ons te plaatsen. Gelukkig degenen die daarin goed slagen uwenEn zonder die viool Ik trachtte het voor mijzelven te loochenen. Ik heb mij bij beroemde meesters aangemeld, majoor in Leipzig, in Praag en in Weenen en ik heb hun verzocht hun een proeve van mijn talent te mogen geven, ten einde hunne ondersteuning voor mijne verdere studiën te verkrijgen. En telkens als het beslissende oogenblik gekomen was, begon de strijkstok in mijne hand te beven en dansten de noten vuor mijne oogen. Ik kon niets dragelijks voortbrengen. Ten laatste kwam ik in nood en moest ik mij tegen den honger wapenen. Ik speelde in de her bergen en op straat daar ging het goed En toen wist ik mijn klein orkest bijeen te krijgen en gaf concerten de heele wereld door. En zoo ben ik de beroemde «Vioolkoning* geworden maar ook met zijn heerlijkheid is het nu gedaan.* In die laatste woorden sprak al de radeloosheid der wanhoop. Ik had tot in het diepst mijner ziel medelijden met den ongelukkige. «En als ik u nu eens zcide dat de viool u toebehoort vroeg ik. Hij sprong op. «Mij mijDie viool van mij! Die van mij? En eerlijk mijn eigendom?* «Zij was u destijds reeds toegedacht. Ik had mij voorgenomen ze u cadeau te maken, en als ge nog een poos Hij greep mijne hand en drukte ze onstuimig. «Mij de viool ten geschenke geven, die kostbare vioolEn ik konwaanzinnige die ik was Hij sloeg zich voor het hoofd, maar greep tegelijk weder mijne hand, die hij wilde kussen. Zijne opge wondenheid maakte mij bevreesd. Doch eensklaps sloeg zijne gemoedsstemming tot het andere uiterste over. Het straks nog zoo bewegelijke gelaat scheen te verstijven hij staarde langs mij heen in het onbestemde. «Maar zeg mij nu toch hoe dit alles heeft kunnen gebeuren?* vroeg hij. «Er moet toch een reden voor bestaan een gegronde reden gelooft ge ook niet? een gegronde reden. het Land der zes Molens, ter behandeling der volgende onderwerpen1. Rekening over het dienstjaar 1884. 2. Begrooting voor het dienstjaar 188586. 3. Voorstel van het bestuur omtrent den te heffen omslag voor het dienstjaar 188586. 4. Overeenkomst met den Staat der Nederlanden over de uitvoering van werken ten behoeve van de Keulsche vaart. t BRAKEL, 13 Mei. Door de strenge vorst, voor dit seizoen immers, vooral van den afgeloopen nachf, zijn de aardappels die in deze streken nog voor enkele dagen zoo prachtig te velde stonden, hier en in den omtrek grootendeels afgevroren. Ook de boomvruchten hebben veel geleden. De groote verwachtingdie men daaromtrent nog kort geleden koesterde, is groote- lijks illusoir gebleken. t UITWIJK. Aan de openbare school alhier, is door den Gemeenteraad voor den tijd van één jaar herbenoemd mej. W. H. Mooij, als onder wijzeres in de nuttige handwerken. t 13 Mei. De vorst van de twee laatste nachten heeft aan de aardappelplanten, die hier en in de omstreken zich zeer goed ontwikkelden, groot nadeel toegebracht; zeer weinige bleven ge spaard. De aardappelakkers die zich met hun frisch, licht groen zoo aangenaam voor het oog voordeden, vertoonen nu niets dan zwarte plekken. Ook vreest men dat de boomvruchten hier en daar geleden hebben, doch dit is nog niet met zekerheid te bepalen. t DUSSEN. Een hond die in het begin dezer maand bij den landbouwer L. alhier werd ont vreemd. werd door deu rijksveldwachter onder Almkerk opgespoord, in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven. Tegen den persoon, hij wien hij teruggevonden werd, is proces-ver baal opgemaakt. t WERKENDAM. Het schrale weder, zoo on gunstig op den landbouw, doet zich ook op de visscherij gevoelen. Nu de elftvangst reeds zoo goed als geëindigd is, komen de vinten zeer spaarzaam opzetten. De steurvisscherij is ook reeds in werking gesteld. t WOUDRICHEM. De heer Ort, geneesheer, die zoowel door zijn aangenaam en menschlievend karakter als in zijn langdurige praktijk alhier en in de omstreken de algemeene vriendschap en hoogachting genoot, heeft besloten tegen 1 Aug. a.s. zijn praktijk neer te leggen en zijne nog over blijvende jaren aan eene welverdiende rust te gaan wijden. l)at dit bericht alhier bij velen met leed wezen werd vernomen valt uit het bovenstaande gemakkelijk af te leiden. t DALEM. Eindelijk hebben de *drie ijsheeren", die volgens de overlevering omstreeks half Mei regeeren, ook hier gezegevierd. In den nacht van 12 op 13 dezer n.l. zijn al da aardappelen totaal afgevroren en is veler hoop op een vroegen oogst beschaamd geworden. Hoe de boomen er onder staan, zal de tijd leerenmen vreest echter, dat ook deze veel geleden zullen hebben. t GORINCHEM, lT~MeL Op Dinsdag 19 dezer zal in den Doelen alhier eene vergadering: gehouden worden van stemgerechtigde ingelanc'en van het Groot Gemeeneland van Arkel en Door Z. M. is de heer mr. H. J. Smidt, oud minister van justitie, thans lid van den Raad van State, benoemd tot gouverneur der kolonie Suriname. Alle jaren in de eerste helft van Mei komen eenige gezinnen Yeluwsche houters in Drente, om eik te schillen. Het noodige huisraad ue- men ze mede, want ze koken hun eigen pot, gewoonlijk in 't bosch, waar ze ook middag hou den. Ieder gezin, soms uit 8 h 10 personen be staande, voert een schaap of geit mede, om hun van melk te voorzien. Eenige weken kan men nu van den vroegen morgen tot den laten avond kleiu en groot ijverig zien werken en straks keeren allen met welgevulde buidels naar hun Geldersche haardsteden terug. Klaagt men thans over gedrukte tijden voor den veehouder, ongeveer vijftig jaren geleden schijnt dat hier en daar in ons vaderland nog wat erger te zijn geweest. Een veehouder op Te3sel verscheepte destijds met een schipper zijne lammeren naar Leiden. De schipper deed er drie reizen mede, verkocht de diertjes op de markt en keerde met de opbrengst naar Tessel terug. Bij de afrekening was de opbrengst der lamme ren niet toereikend om de vracht te dekken en moest de boer nog eenig geld toeleggen. De lOn, 11 n en 12n Mei zijn als de drie ijsdagendoor half Europa berucht. Ook dit jaar hebban die strenge heeren zich doen voelen en vooral Woensdagnacht heeft het vrij hard ge vroren. De aardappelen hebben daardoor veel geleden. Een eigenaardige /boeldag" had Maandag te Roswinkel plaats, eigenaardig, omdat die verkoo- ping een staaltje is van oud-Drentsche gebrui ken. De predikant, ds. Strating aldaar, thans emeritus wegens hoogen ouderdom, is te Roswin kel een reeks van jaren ^boer" geweest en ver kocht nu zijn geheele boerenbeslag. Hij woonde n.l. op eene boerderij, toebehoorende aan de ge meente (kerkelijk), zijude die boerderij tevens pastorie, en deze leverde hein met de opbrengst van andere boerenplaatsen, eveneens aan de ge meente behoorende, zijn traktement. Nu was deze predikant niet slecht3 een ijverig evangeliedie naar, maar tevens een kundig landbouwer, en van daar dat de dominee zoo lang hij te Roswin kel gestaan heeft 50 jaar in percoon de boerderij bestuurd heeft. Zijn vee, varkens, scha pen en paarden waren altijd de beste uit den omtrek. Thans trekt hij zich in het ambtelooze leven terug. Zooals men zich zal herinneren, werd de vorige week te Helder, in een zak aan den Zeedijk, een kinderlijkje met een steen gevonden. De politie had nog niet ontdekt wie deze treurige misdaad bedreven had. Dinsdagochtend echter, werden op dezelfde plaats eenige vrouwenkleederen gevonden. Men vond ook een briefje, waarop geschreven stond ffIk ben den moordenaar van het kind. Het is de zee, die mij verslind. O Heer! wees mij genadig." De ongelukkige moeder is waarschijnlijk, door wroeging gedreven, tot zelfmoord gekomen. Naar men aan het VD. v. Z.-H. mededeelt, moet de Leidsche giftmengster bij de aanteeke- ning van cassatie tegen haar veroordeeling, geens zins gedreven zijn door den wensch naar ver mindering van straftijd als men goed is ingelicht, heeft zij integendeel verklaard met het levens lange der straf zeer tevreden te zijn, omdat men dan weet waaraan men zich heeft te houden en niet meer over den tijd, waarop men zal losko men, zich het hoold heeft te breken. Naar men verzekert is zij echter tot het besluit omtrent de cassatie gekomen door de overweging dat zij het in dcu Haag heel goed heeft en niet weet, of zij het in den Bosch wel zoo aangenaam krij gen zal. Timmermans, gedraagt zich bij de instruc tie welke thans door een rechter in de Arr.- Rechtb. te Maastricht wordt geleid buitenge woon brutaal. Bij de heusche bejegening door voormelden rechter, tegenover T. aan den dag gelegd, roept hij steeds dat hij fatsoenlijker wil behandeld zijnhij schroomt niet het verhoor der getuigen te onderbreken en voegt soms den rechter toe /hetgeen u laat schrijven zijn leu gens, ik verlang den officier van justitie te spreken, ik zal naar den Minister van Justitie schrijven, enz." De rechter gebood hem te zwij gen, onder bedreiging hem te doen wegbrengen. T. werd nu no» brutaler, hij stond op en snauwde den rechter toe //Probeer het eens." Door den sterken arm weggeleid, riep hij ,Hier te Maastricht is geen rechtbank, maar een kromme bank." Niet weinig verontwaardiging wekt bij de ge tuigen, de wijze hoe T. bij hen in de instructie- kamer wordt toegelaten. T. wordt dan eens door een enkel, dan door twee maréchaussée's uit zijne cel naar vermeld vertrek gebracht, waar hij ongeboeid, geheel vrij onder de verschenen getuigen plaats neemt. Daargelaten, dat hierdoor min of meer pressie op de af te leggen verkla ringen wordt uitgeoefend, is zulks hoogst gevaar lijk. Want wie zou T. beletten, de meerdere ponden wegende schel van tafel te nemen of de kachelpook, om daarmee den een of anderen ge tuige de hersenpan te verbrijzelen Vooraleer de maréchaussée's bij de hand zijn, kan T. een vierden moord plegen, en aan wien dan de schuld Het lijk, te Haarlem uit het water opgehaald, is herkend als zijnde dat van zekeren Sebbelee, particulier te Amsterdam, die sedert 14 dagen vermist werd. Onder Vleuten is een boeren woning afgebrand. Eenige kalveren kwamen in de vlammen om. Te Norg is een man van een wagen gevallen en aan de gevolgen overle den. Een 11-jarig meisje te Assendellt heeft de wip eeuer ophaalbrug tegen het hoofd gekre gen. Na eenige uren bezweek zij. Onder Ab- bekerk is een werkman uit het zolderluik geval len. Na een smartelijk lijden overleed hij den volgenden dag. Volgens een telegram uit Panama belegert de generaal der opstandelingen Prestan, die Aspenwall in brand stak, thans Cartkagena. Officiüeie telegrammen, te Caïro ontvangen, mel den dat Kassala het nog uithoudt, maar dat het garnizoen genoodzaakt is de ezels op te eten, daar nog slechts een kleine hoeveelheid sezamzaad in voorraad was. Het garnizoen stelde den Gouverneur voor eene poging te doen om door den vijand been te slaan, maar hij weigerde, aangezien hij geen bevel heeft de stad te verlaten. Men zegt dat de grèvisten in het kleermakers vak te Parijs reeds meer dan 1 millioen hebben verloren, dat de Engelsche firma's do grève begun stigen on daarvoor subsidies zenden. Een tweede grève, die van de schoenmakersknechts, wordt verwacht. Al weer een tentoonstelling. Te Parijs zal in het Palais de I'Industrio van 1 Juli tot 30 November een internationale «exposition de travail* plaats hebben, hoofdzakelijk met het doel om de verschillende wijzen van fabriceereu in verschillende landen met elkander te vergelijken. Te Oberhausen (Beijeren) heeft de wever Nill zijne schoonmoeder en zijne drie kinderen vermoord. De dader is voortvluchtig. Eou passagier aan boord van hot Italiaanscho schip iRegiua Margherita* dat, op de reis naar Zuid-Amerika, St. Vincent aandeed, schrijft dat hot stoomschip «Ville do Marseilles*, van do Message- ries toen bij die haven lag, bewaakt door een Pransch oorlogschip, dat zijn kanonnen op gemel- den bodem had gericht. Het stoomschip had St. Vincent aangedaan op reis van Marseille met land verhuizers naar Buenos-Ayres, ten gevolge van oproer onder de 3de klasse passagiers, welke voor gaven dat het voedsel slecht was. De kapitein van de Ville de Marseilles* zou gevaarlijk gewond zijn, terwijl twee passagiers, een Franschman en een Spanjaard, gedood en zeven Italianen gewond zouden zijn. Van af de «Regina Margherita* kon men aan dek van de Ville de Marseilles* een aantal passagiers met gebonden handen zien. In Zwitserland bestaat nog het zonderlinge ge bruik, dat gemeentebesturen de kinderen van arme menschou uitbesteden. Als bijdrage hoe afschuwe lijk deze gewoonte soms werkt, doet een Zwitsersch blad het volgende verhaal: De uitbesteding vond des avonds plaatsde arme moeder, weduwe van een arbeider aan een gasfabriek, woonde in onbeschrijfelijke gemoeds aandoening de zaak bij en viel telkens den afslager in de rede. «Een knaap van tien jaren*, heette het, «voor hoeveel noemt iemand hem tot het einde van het jaar tot zich?* MflMM - (Slot VOlgt. Er werd afgedongen: 40 francs!* »35 francs!* >30 francs!* >28 francs!* en ten slotte werd de jongen voor acht-en-twintig francs, n.l. 14 gld. Hollandsch geld, toegewezen. De moeder protesteerdezij wilde het kind be houden tegen twintig francs, ja zelfs voor niets zij zoude geen vergoeding eischen, wanneer men haar haar kinderen liet, en dan zou zij reeds den volgenden dag de plaats verlaten. Men beval haar te zwijgen, aangezien zij geen recht had aanbiedingen te doen, en men ging over tot de uitbesteding van de drie andeie kinderen. De moeder weende, smeekte en protesteerde voort durend, maar weldra waren alle kinderen »onder dak gebracht.* Een meisje van 8 jaar werd voor 30 francs, een auder van 6 jaar voor 40 franc3, en een derdo, dat nog geen twee jaar oud was, voor 70 francs uitbesteed. Het college te Tourcoing ia geheel door brand vernield. Alle leerlingen en onderwijzers werden gered. Bij het meer Van in Armeniö werd een karavaan van 75 personen door een geweldigen sneeuwval overvallen. 68 personen kwamen om. Abdurrhaman, de Emir van Afghanistan, heeft onlangs toen men den oorlog tusschen Rnsland en Engeland voor onvermijdelijk hield, bij de goud smeden zijner hoofdstad 15 gouden inktkokers (te zameu voor 21.000) besteld voor vijftien zijner generaals. Het is n.l. in Afghanistan het gebruik dat de ten strijde trekkende legeraanvoerders van den Emir, behalve een zwaard, ook een gouden inktkoker ontvangen voor het schrijven van hunne berichten. Die inktkokers worden in ledereu gordels, rijk met goud en edelgesteenten versierd, om het lijf gedra gen. In die gordels zijn tevens amuletten, door hei lige manuen geschreven spreuken, welke de dragers tegen de gevaron van den oorlog moeten beschermen. I I" HEUSDEN, 14 Mei. In een onzer vorige nummers komt een hoofdartikel voor getiteld «Opwekking" dat ten doel heeft, het vele schoone, dat ook ons land aanbiedt, in herinnering te brengen aan hen die meeDen dat alleen in den vreemde natuurschoon kan ge smaakt worden. Tot ons genoegen zagen wij, dat behalve aan onze gewone lezers, dit ook de redactie van verschillende bladen niet is ontgaan waarvau door verschillende het grootendeels is over genomen. De Nieuwe Bredasche courant doet dit dan ook roijaal en zegtin haar blad van li Mei «bijzonder de onderstaande regelen aan te bevelen die wij aantreffen in de Heusd. Ct." Andere redactiën volstaan echter met eenvoudig daaronder te plaatsen H. C., dat moet beduiden Fleusdensche Courant maar dat evengoed ïlaarlemsche-, Hoornsche-, als Heldersche Courant kan beteekenen. Zooals wij boven aanhaalden, is het ons zeer aangenaam, wanneer men van ons blad al meer en meer notitie begint te nemenmaar wij houden ons dan ook aaubevolen, dat inen ons duidelijk aangeeft als de bron waaruit geput is. Dat bij elk plaatselijk bericht deze voorwaarde niet kan opgevolgd worden is natuurlijk en is ook niet ons verlangen maar een hoofdartikel maakt daarop wel eenig verschil. De Redactie. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terecht ge staan een zoogenaamde wonderdokter*, de 70-jarige J. Van Kleef, die verscheidone personen te West- broek ieder voor 3 afzette, door aan do lichtge- loovige lieden wijs te maken dat hij ongeneeslijke kwalen herstelde door bestrijkingbekl. voegde daar natuurlijk bij »met. een helm geboren* te zijn, wat in hot bijgeloof een gewichtige rol speelt. De 3 ontving hij wel om er voor te bidden, maar hjj streek ze zelf op. De eisch van het O. M. luidde6 maandon celstraf. De verdediger betoogde, uit afwezigheid van geneesmiddelen, dat de geneeskunde niet was uitgeoefend. f Almkerk, van 9 April 13 Mei. Ondertrouwd: Jacob Sterkenburg, jm. 24 j. en Zegeidna Annetta v. d. Oven, jd. 20 j.F. v. Breugel, jm. 27 j. en Elizabeth Cornelia Vink, jd. 27 j.A. Ouwerkerk, jm. 27 j. en P. v. d. Heuvel, jd. 40 j.P. v. d. Heuvel, jm. 38 j. en N. v. d. Heuvel, jd. 25 j. A. Burghout, jm. 36 j. en H. Scheurwater, jd. 34 j.J. A. Vermeulen, jm. 24 j. en A. Schoenmakers, jd. 21 j. Getrouwd: J. Sterkenburg, jm. 24 j. eu Z. A. v. d. Oven, jd. 20 j.F. v. Brongel, jm. 27 j. en E. C. Vink, jd. 27 j.A. Ouwerkerk, jm. 27 j. eu P. v. d. Henvel, jd. 40 j. Geboren: Jannetje, d. v. A. Bakker en E. Hanssen Geertruida, d. v. J. van Vuuren en A. PruijsenLijntje, d. v. B. de Rooij en H, Schipper Cornelia, d. v. Joh. v. d. Heijden en A. v. d. Stolt; Jonneke, d. v. W.4v Sprang en G. Schaap; Gerrit, z. v. A. do Horn en W. Dekker. Overleden: W. v. Druneu, 7 m.K. v. Herwijnen, 50 j.G. v. d. Stelt, 4 m. B. Buchner, 46 j.G. Pellikaan, 3 j.; J. v. Sprang, 2 w. Prijzen van 100 en daar boven. 4e klasse. Trekking van 12 Mei. Prijs van 1500: no. 4051; 1000: no. 4319; 40Óno. 3679, 4492; ƒ200: no. 7501, 17157; ƒ100: no. 3700, 6379, 6634, 8505, 11609, 13570, 14192, 15929, 17573, 18118. 4e Klasse. Trokking van 13 Mei. Geene. —nu mimnmwt mij ■mmaiMBiiwin—iiipjuwajwwn— ■iran—n— Binnen enkele dagen zal bij den uitgever H." C. A. Thieme te Nijmegen een boekje verschijnen, zooals Nederland er, naar wij meenen, nog geen bezit. Hij heeft namelijk ter perse een «Stuiver9gids voor Nijmegen, bevattende alle noo dige inlichtingen bij een bezoek aan de stad en hare omstreken, een volledige lijst van bezienswaardigheden, aanwijzingen voor wandelingen en rijtoeren (met opgaaf der prijzen), enz. euz. Met 9 fraaie platen, een platte grond der stad, een wandel- kaart voor Berg-en-Dal en eene spoorwegkaart." Wij twijfelen niet, of deze uitgave eene navolging der Engelsche holiday guides zal gretig koopers vinden en wij hopen nader op het boekje zelf terug te komen. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw geacht blad, alwaar ik een grove leugen in gelezen heb on wenschte dit gaarne op te helderen. De ondergeteekende C. Verzijl, aannemer te Woudrichem, verzoekt bij deze beleefd, dat de schrijver van het stak over de aanbesteding zijn naam opgeeft, aangezien ik dan weet, eu het publiek dan zal doen weten, wie of die leugens zoo maar durft plaatsen, daar ik mij niet tot Z. Exc. heb gewend, noch persoonlijk, noch per adres, of iets hoegenaamd over het abuis door mij begaan met de inschrijving en alzoo den Minister geen besluit kan genomen hebben over de herbe- stcding op eeuig verzoek ten mijnent wege en derhalve is de persoon verplicht zijn naam op te geven, anders beschouw ik hem als een vuige lasteraar. In afwachting en onder dankzegging voor de plaatsing in uw geacht blad, teeken ik mij Uw Dw. Dienaar, C. VERZIJL Wz. Woudrichem, 12 Mei 1885. Wij voldoen aan bet verzoek vau den inzender door plaatsing. Wij hebben het bericht, voorko mende in ons nummer van 9 Mei, nog eens ge lezen, maar zien ons bedunkens daarin geen enkele beweegreden om vuige lastertaal* te verkondigen. Veeleer zouden wij meenen dat de inzender ter goeder tronw een verkeerd bericht inzond. Wij staan echter den inzender ook gaarne plaats af om zichzelf te verdedigd"» Red. t De uitvoeriug dor onderhouds-eu buitengewone ■■ntfl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2