Aardbeziën. Kimstinrichting De firma G. NEDEftVEEN, hij Ui ml Diiis(lag261Ieil885, nabjj HET STATION. J. Cr. W. APFEL, Gekookte HAM BANKETHAMMETJES BILLARTFABRIEK. j C. F. FOR DES, Wed. W. L. Kuijk Zoon, BURGERLIJKE STAND. AANBESTEDINGEN. kerknieuws. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN™ AI) V E ETENTJE N. QS& 1 versche Aardbeziën, MULLER STOOMTABAKSFABRIEK Vssn bij Heusden. FOTOGRAFISCHE te '8 HERTOG EN BOSCH, oude Boeken, Plaatwerken geheele Bibliotheken voormiddag 10 ure, WÊÊÊI^ Verder eiken Dins- dag op denzelfden tijd en ter zelfder plaatse. Langendijk, Gorinchem, Gekookt ROOMLEESCH Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Ongeveer 130 Hectaren extra goed HOOILAND van den polder Kijfhoek onderDus- 1 sen, 0111 gedeeltelijk ééns of tweemaal te worden ge- Kordd Energieke mannen het Nederl. Amerikaansch Weekblad11 getrouwelijk le zende, zijn tegen verarming gevrijwaard. Abonneer U Kosten f 1 BO jaarlijks Nedbri-. Hf.rv. Gemeente. Chi. Geref. Gemeente. 's BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in Vergrcotingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname met liet instantané procédé. NB. Tweemaal bekroond inet Zilveren Medailles voor Vergrootingen eu andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om Oude en Nieuwe Boekhandel b—aaemj mmtmmamsam TE OP Veen, 20 Mei '85. Te bekomen bij werpen, die men andera nooit te zien kreegde kooplieden leerden elkander kennen, en de prijzen der waren daalden door de concurrentie. Thans is dit echter geen reden meer voor het behoud der kermis, want elke winkel van eenig belang biedt meer moois aan dan al de kermiskramen te samen, terwijl men op de kermis gewoonlijk meer geld moet besteden dan bij een gewoon leverancier. Wat de kermis verder te zien geef", moest in eene beschaafde maatschappij geweird worden. Kunstenmakers op het paard of op het k ord, arme menschen, die bun leven of, nog erger, dat van hunne kinderen wagen, om een paar centen te verdienenalle zoogenaamde kansten waarvoor geen geld moe3t uitgegeven worden, om ze te zien. Men ziet echter de menschen met stroomen naar de plaatsen trekken, waar halsbrekende toeren te zien zijn en waar men elk oogonblik getuige er van kan zijn, dat een enkele misstap aan een me- demensch het leren kost. In de Residentie wordt zelfs voor de uitoefening van die toeren gedurende de kermisweek het gebouw, dat gewijd heet te zijn aan de schoone kunsten en wetenschappen, ge bruikt men schijnt dus de verrichtingen der kun stenmakers onder de knusten te rangschikken, waarvoor dat gebouw bestemd is. De geschiedenis bewijst dat de strijd die tegen de kermissen wordt gevoerd, niet nieuw is. Reeds vroeger werden er verschillende verbodskeuren tegen uitgevaardigd en daardoor zijn dan ook reeds vele der kleine kermissen opgernimd. Er waren toch oudtijds evenveel kermissen als er kerken en kapellen waren en zelfs kloosters, gast- en wees kuizen vierden éénmaal 's jaars den gedenkdag der stichting, en dit werd ook al hun kermis genoemd. De buurten die toen ook hunne bijzondere heiligen hadden, vierden onder elkander ook het feest dier heiligen in vroolijkheid en dit gaf al wöer zooveel kermissen als er buurten waren. De afschaffers van 't laatst der 16e en het begin der 17e eenw, hadden dus werk genoeg met het opruimen van al die particuliere kermissen, te meer, daar dit niet al tijd even vlot ging. Waren vele kleine kermissen door de afschaf fing van kloosters en kapellen vervallen, en wer den anderen laugzamerhand afgeschaft, de groote kermissen, waaraan jaarmarkten verbonden waren, kregen in de 17e eeuw, trots alle middelen om hen tegen te gaan, bij de verbazende uitbreiding van handel en nijverheid en de daarmede toene mende welvaart eu weolde, alsmede bij de suelle vermeerdering van bevolking en uitbreiding der steden, een omvang, als men in vroegeren tijd nooit gekend had. Het waren toen het vermaak en de zucht om nieuwigheden te zien, die vooral in groote steden de liefhebbers bij duizenden uit alle oorden deed toastroomen. Als een staaltje der uitgebreidheid van die jaarmarkten kan dienen, dat iu 1767 hot getal kramen op de Amsterdam- sche kermis nagenoeg 1700 bedroeg. De 17de-eeuvvscbe kermis verschilde eigenlijk heel weinig van de hedendaagsche. In 't algemeen waren de bestanddeolen er van dezelfde als tegen woordig eu wel de spellen, kramen eu stalletjes, de kwakzalvers, goochelaars, liedjeszangers, zak kenrollers, dobbelaars en bedelaars eu in de eer ste plaats de kroegen. 't Kermis honden ging toen ook al op dezelfde manier als tegenwoordig; alleen zwierden toen de kermis-houders niet zoo bij nacht op straat, om de eenvoudige reden dat zij toen onze verlichting niet hadden en er niet van schenen te honden om in den donker te zwerven. De moeste pret was dus op den dag en als de avond inviel, verplaat ste deze zich binnen de kroegen; hiervan is dan ook het gebruik afkomstig om gedurende de ker misweek aan de inrichtingen, waar sterken drank verkocht wordt, te vergunnen, om later dan ge woonlijk open te blijven, eene vergunning die geen goedkeuring kan verdienen. Het preeken der afschaffers tegen de kermis mocht toen ook al niet veel baten, en het schijnt ten alle tijde zoo geweest te zijn dat de menschen meer van pret maken dan van preeken hielden en liever naar de muziekanten luisterden dan naai de afschaffers hunner vermakelijkheden. Om eeu voorbeeld te noemen hoe weinig invloed de betoogen tegen de kermis, zelfs op de hooge staatslieden haddende Raadpensionaris Jan de Wit, die ernstige Staatsman, ging zelf kermis houden. In het jaar 1654, toen hij het hoofd zoo vol had van de onderhandelingen met Cromwell, ging hij voor afleiding naar de Haagscha kermis en zijn kermisvrijster was de Gravin Margaretha van Nassau, die bij haar neef van Brederode kwam logeeren, enkel en alleen om kormis te houden. De kramen stonden iu de 17e eeuw even als thans iu rijen geschaard op de pleinen, straals gewijze of in enkele rijen langs de grachten, enz. Echter werden sommige der voornaamste opgeslagen in de zaal van 't stadhuis of in eenig ander stadsgebonw. Hiertoe behoorden in de eerste plaats de schilderij- en de boekenkramen. Een ander verschil tnsschen de vroegere en tegenwoor dige plaatsiug is, dat de kramen van dezelfde soort vroeger allen bij elkander stonden, terwijl nu alles dooreen geplaatst is. Behalve de kramen waar men verschillende voorwerpen kon koopou, namen de koordedansers- spellen en de komediën de voornaamste plaats in. Ook de beestenspellen hadden veel toeloop eu in het begin der 17e eenw verstond mm de kunst reeds, om beesten zoo te dresseeren, dat zij eenige toeren konden uitvoeren. Voorts had men er marioHDettenspellen, die al zoo oud zijn als de kermissen zelf, goochelspellen, waarin even als tegenwoordig de hoogere goochelkunst beoefend werd, terwijl de straatgoochelaars zich met de lagere behielpen, en dan allerlei spellen, waarin buitengewone exemplaren van het menschelijk geslacht te zien waren. Paardenspellen waren er toen nog niet en het was reeds in de 2de helft der 18e eeuw, toen voor 't eerst zoo'n spel in Amsterdam verscheen. Wat aan de vroegere kermissen ongemeen veel luister bijzette was het optrekken der schutterij. Het dunrde dagen achtereen dat de schutters in de keurigste kleederen gedoscht, naar de kermis optrokken en daar met los krnit schoten. Wegens de groote kosten, die de mooie kleederen vorder den, werd deze karmispaiade, hoe fraai de ver tooning ook was, in het begin der 18e eenw, in de eene stad na de andere, afgeschaft. Iu sommige plattelandsgemeenten trekken de overgebleven schut tersgilden nog wel ter kermis op, maar op hunne manier, d, w. z. in hun Zondagsche pak, zonder de pracht, die vroeger ten toon werd gespreid. Zoo laugzamerhand zijn de goochel- eu kunstea- makersvertooniugen die vror^r op de openbare straat vertoond werden, afgë en iqefr fczB, ook de kwakzalvers, die voor veel geld hnnne bedriegelijke geneesmiddelen aan den man brachten. De kwakzalverij wordt tegenwoordig op zoo'n groote schaal gedreven, soms wel door apothekers, dat de straat-kwakzalvers de concurrentie hebben moeten opgeven. Nog éan jaar en ook de Haagsche kermis he li iort tot het verledene. De gemeenteraad der Re-identie heeft wijselijk besloten om Diet zooals dat in Amsterdam is geschied, dit volksfeest in eens op te heffen, maar daartoe langzamerhand over te gaan,teneinde ongengeldheden te vooi komen. Voor de Haagsche jengd zal het gemis der kermis zeker een groot verlies zijn, ofschoon door elk beschaafd mensch zal moeten erkend worden, dat de soms beestachtige gemeenheid van de volwassenen, do afschaffing hoogst, wenschelijk maakt. Zonder bal dadigheid, liederlijkheid eu dronkenschap schijnt er maar geen kermis te kunnen bestaan. X. t Heusden, van 1118 Mei. Geboren: Adriaan, z. v. J. Bruijstens en M. Kipping; Adrianns, z. v. C. Hofmeester en J. v. Riet. Overleden: M. M. Hexspoor, 8 m. jd. f HAARLEM, 11 Jnni. Het planten van stroo en helm, het stellen van rietschnttingen enz. iu de duinen op Texel eu van den vasten wal van Noord-Holland in 3 perceelen. Raming ƒ23050. Aanw. 4 Juni. (67 t Voorziening der boorden van het Noord- Hollandsch-kanaal, in 3 perceelen. Raming le perc. 8075. 2e perc./ 15970, 3e perc. 8000.Aanw. 4 Juni. (68 t 18 Juni. Hot aanleggen en herstellen van hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlie land. Raming ƒ49000. Aanw. 11 Juni. (69 f Het herstellen en verbeteren der Rijks-zee weringen op het eiland Wieringen. Raming 7600. Aanw. 11 Jnni. (70 Beroepen: te Molenaarsgraaf ds. E. J. Ilomoet, te Putten (Velnwe)te Heinenoord, ds. Barbas te Dubbel dam te Serooskerkeu, ds. W. van Roggen te Har- dinxveld. Beroepen te Alblasserdam ds. A. van der Zande, te Bol nes c. a., eu te Haamstede ds. C. J. Eckhardt, te Puttershoek. Ter gelegenheid van het op don Tweeden Pink sterdag nabij Zwolle te houdon Zoudingsfoest zullen als sprekers optreden de pred. Vermeer en Dau- banton van Zwolle en Mnlder uit Nijmegen, zoo mede de heeren Van 't Lindeuhout van Neerbosch eu Korft' uit Amsterdam, terwijl voor en na de sprekers door de Vereeniging Hosanna* kerkelijke liederen gezongen zullen worden. Het Nederl. Zendelinggenootschap heeft, volgens raming, over het loopendo jaar noodig de som van 80,000. Tot nlt. Maart is daarvoor ont vangen 15,150.15, zoodat er nog ontbreekt eene som van 64,849,85. Door wijlen mevrouw de wed. H. L. Ploem, geboren L. E. A. Pijman, den 4 April jl. te iteukum overleden, is aan den Nederl. Protestan tenbond een legaat van 10,000 vermaakt, vrij van successierechten. MEI-ZANG. 't Regent, en in slik en modder, Dool ik rond een hollende aap Overspat mij gansch met vlekken, Van den voet tot aan den slaap. Er hoort moed toe, om to plassen In die vreeselijke brei, En de zucht ontvaart de lippen Komt ge nooit, o schoone Mei 't Waait en stormt op barre wijze, 't Wolkenheir jaagt langs zijn baan 'k Wordt benauwd voor een bronchitis En trek winterkleederen aan. Kletterend daalt een schoorsteen neder, Losgescheurd van lood en lei, Valt me op 't hoofd en doet mij krijten: Komt ge nooit, o schoone Mei Ingepakt en ingebakerd, Ril en tril ik toch vau kon, Dood zijn al mijn vingertoppen En mijn neus is rood en blauw. Uitgeput door zooveel lijden, Kil en katt'rig als een kei, Zucht 'k verkonden, bij mijn kachel O verdwijn toch, schoone MeiA. Aan het hoofd der »Kamper Ct.« van den 12den Mei 1885 staat te lezen en het feit is werke lijk geschied: Bij deze courant behooren de Raadsverslagea van Donderdag 23 October 1884.* Het is niet te verwonderen, dat de heer Tak, bij het einde der gehouden zitting op 7 Mei 11. vroeg »of er nog eene commissie bestond van re dactie voor de verslagen der Raadszittingen.* Jablokoff heeft een nieuwe electrische batterij bedacht, die goedkoop is, zeer krachtig werkt en geen onaangeuamen of schadelijken renk ontwik kelt. De batterij wordt gevormd door stnkken kool en ijzer,gedompeld in houtzaagsel, doortrokken met zouL De gezagvoerder Thomaschewsky, die 3 Mei met het Duitsche schip Marie* van Soerabaia to Fal mouth arriveerde, rapporteert het volgende: Don 24en December 11. aanvaardden wij de thuisreis en hadden twee dagen werk, om met gnnstigen stroom en tegen den wind in, Straat Soerabaia uit te drijven. Wij namen vervolgens onze ronte door Straat Lomb >k, die wij in eenen dag doorvoeren. In den Indischen Oceaan geko men, oudervouden wij aanvankelijk zeer flauwe, veranderlijke winden, die ons im.de Z. Oost passaat voerden. Den 3den en 4den Februari waren wij binnen het gebied eener cyclone op wier grens wij lens den. Ingeval wij bijgedraaid hadden, zon bet schip tengevolge der hooge zee vrceselijk hebben gele den. Bij die gelegenheid heb ik voor het eerst, en wel met zeer goed gevolg, eene proef genomen .-JfteiwKlia -t en.qwxde achteroploopende zeeën te beveiligen. Ik liet daar toe vier van zeildoek vervaardigde zakken eenige vademen achter het schip aanslepen. Deze zakken bevatten ieder ongeveer 8 pond breenwwerk, 2 gallons olie en wat vloeibaar vet en waren hier en daar met eene groote zeilnaald doorgestoken. De werking van de olie op de vreeselijk hooge zee was verwonderlijk. Met eenige gallons olie toch kouden wij het schip twee dagen laDg tegen de ons achteroploopende zee beveiligen. Het ove rige gedeelte der reis werd zonder tegenspoed afgelegd. Na 129 dagen reis kwamjn wij behou den te Falmouth aan*. Dezer dagen, das wordt ait Podwoloczvska aan de Wiener Allg. Zeit.« gemeld, zag men in een hoekje van het perron van het spoorwegstation een klein meisje zitten, dat zeer pover gekleed I was. Toen men het kind in de Poolsche taal toesprak, gaf het geen antwoord, eu eerst toen een der ambtenaren in bet Dnitsch vragen tot haar richtte, 1 vertelde zij, dat zij in Breslau tehuis behoorde eu het kind van arme ouders was. Haar vader was meubelmaker, maar moest, door tegenspoed gedrongen, werk te Odessa gaan zoe ken en liet vrouw en kind in zeer benarde om standigheden te Breslau achter; hij had nn en da*i uit zjjue nieuwe woonplaats brieven met geld, sommetjes van tien of vijftien roebels gezonden, maar in de laatste maanden had bij niets van zich doen hooren. De vrouw tracht.to in haar levensonderhoud eu dat van haar kind door wasschen en naaien te voorzien, en het meisje verdiende nn en dan eene kleinigheid door vodden en lompen op te zamelen korten tijd geleden werd de moeder tengevolge van zorg en gebrek zwaar ziek en stierf spoedig daarop. Het arme kind dat thans geheel alleen op de wereld stond, besloot haar vader te gaan opzoeken en gaf aan dit plan gevolg, door steeds langs de spoorwegrails te loopen, waardoor zij na een mooie- lijken tocht, die vier weken dnurde, de Russische grenzen bereikte. Zij werd echter door de kozak ken aangehouden, moest den terngweg aanvaarden en was op die wijze te Podwoloczyska gekomen. Toen haar gevraagd werd waarom zij zich niet tot liefdadige menschen had gewend, antwoordde het meisje dat zij hot spoorwegstation niet had durven verlaten, uit vrees van te zullen verdwa len zij had gedurende hare wandeling van giften geleefd, die medelijdende baanwachters haar had den gegeven. Het kind werd te Podwoloczyska rijkelijk van spijs en drank voorzien en onder dak gebracht en: don volgenden dag kon het de reis voortzetten, maar thans per spoor, want eene gehouden collecto bracht genoeg op om het mogelijk te maken dat zij naar Odessa spoorde; men gaf haar aanbeve lingsbrieven mede en ongetwijfeld zal zij er nn wel in slagen haar vader te vinden. Het arme meisje was, toen zij hoorde dat er voor haar gezorgd werd, zoozeer door vreugde verbijsterd, dat zij slechts kon stamelen»Goede God, dan zal ik mijn vader dus toch zien!* f HEUSDEN, 16 Mei. Boter 60—65 cent per stuk van 6 ons. Eieren SUg 4 cent. 'sHERTOGENBOSCH, 18 Mei. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 142 stuks. Do prijs was le kwal. van 0.52 tot 0.54; 2e kwal. van 0.50 tot 0.52 3e kwal. van 0.48 tot 0.50 per kilogram. Er bestoud veel vraag en handel. De prijs der boter was f 0.90 a f 1,08. t GORINCHEM, 18 Mei. Aanvoer ongeveer 300 stuks vee. Prijzen Enkele zware kalf koeien golden 230 a ƒ300; mindere kwal. a dito vaar zen 140 a 220. Melkkoeien 140 a J 220. Vare koeien 120 a 160. Gniste Vaarzen 100 a f 130. Hokkeling ossen ƒ100 a 130. Piuken 60 a 100. Nuchtere kalveren 6 a 14. Varkens, zware vette op levering 36 a 40 ct. p. KG.; minder zware a ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken golden 6.001 a 12.per stuk. De prijs der goêboter was 0.80 a 1.10 per KG. Kip-eieren golden 0.80 a 0.85 de 26 stuks. Onze geliefde Onders G. G. VOS en A. VAN ANDEL, hopen op 22 MEI a.s. hunne 13 Dagelijks verkrijgbaar aan zeer billijke prijzen bij JAN DE VAAN, Tuinman te V 1 ij m e n. de Wapen» ran HEUSDEN en ALTENA. VAN half een gesloten. belast zich met het KROPEN en VERKOOPEN van enz. en koopt tegen hooge prijzen of' gedeelten daarvan. Op alle aanvragen wordt terstond geantwoord. Tevens beveelt zij hare gunstig bekende BIN DERIJ beleefdelijk aan, waarvan de prijscourant op aanvrage franco wordt toegezonden. HELVOOBT te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen /\j De Notaris J. KERKHOVEN te Werkendam, zal VRI.IDAG MEI 1QSÉ5, 's voormiddags 10 uur, op nagemelden polder van de Heeren Vermeulen eu De Hoon, PB IS: 1.30 per 5 ons. 1,per 5 ons. Tevens voorhanden prachtige van af D/s tot 3 kilo zwaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3