BUITENLAND. BEK KNDMAKTNG. BINNENLAND. gehandeld Onze vaderen hebben, naar aanleiding van de uitspraak van Christus, dit rijmpje gemaakt Vergelijk dit rijmpje eens met de oor spronkelijke woorden en ge zult verwonderd staan over de slimheid waarmee deze tekst- vervalsching is bewerkstelligd. Christus toch gebiedt iets te doen en hier wordt berijmd 't een en ander te laten, hetgeen geen klein verschil oplevert. Welnu, onze vaderen hebben weinig ge daan, gelijk zij wilden dat de raenschen hun doen zouden. Ze hebben geld verdiend, veel geld, maar iets doen, iets ten goede doen voor het groote volk van Indie, dat hebben ze gelaten. Ze hebben Indie over geleverd, aan handen en voeten gebonden, aan de Compagnie en deze Compagnie heeft, zonder op de toekomst te letten en duur zaam voordeel hooger te stellen dan ruo- menteele groote winsten, gezogen en geperst tot de citroen opgedroogd was. Met a. w. tot dat Indie niet meer kon voortbrengen en de beste berekeningen der geldmannen schipbreuk leden op een schraal, verwoest land. De geschiedenis der Compagnie is van aanvang tot einde een weefsel van roof en plundering, zoo als ter nauwer nood een tweede is aan te wijzen. Hare ambtenaren werden slecht betaald en verhaalden het tekort op de Javanen. Hoe meer hare za ken achteruit gingen, hoe sneller de aan was der fortuinen toenam van hare bewind voerders. Een enkel voorbeeld uit een groot getal. In 1723 werd de eerste koffie op Java gebracht en de Gouverneur-Generaal Zwaar- dekroon voerde de cultuur in. Men beloofde den inlander 15 rijksdaalders voor 125 Amst. ponden. Doch die belofte was reeds onder zijn opvolger De Haan vergeten en men gaf toen slechts G rijksdaalders. Nog later daalde de inkoopsprijs tot 2 rijksd., terwijl men den Javaan verplichtte 180 ponden in stee van 125 te leveren. Intus- schen werden de commissarissen der Com pagnie rijk, die jaarlijks een ton gouds uit de koffie-cultuur in den zak staken. Zoolang dus de Compagnie onze verhou ding tot Indie bepaalde het is duide lijk was er van een rechtvaardige rege ling geen sprake. (Slot volgt.) HEUSDEN, 20 Mei. t Bij de heden plaats gehad hebbende ope ning van stembriefjes voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het kies-district Heusden, bleek dat waren uitgebracht 912 stem men. Hiervan verklaarde het stembureau er 26 van onwaarde, zoodat er nog 886 restten, waar van de volstrekte meerderheid 444 uitmaakt. De heer B. A. Middelkoop verkreeg hiervan 808 stemmei, de heer Van der Eist 21 stemmen, de heer Van Dijk 19 stemmen; de overigen waren ver spreid, zoodat de heer B. A. Middelkoop, notaris te Kapelle, is gekozen. t Volgens de beschrijving die de Prov. N.-Brab. Ct. er van geeft, belooft de optocht bij de viering van het 700-jarig bestaan der stad 's Hertogenbosch luisterrijk te zijn. Het is bekend, dat de Heusdenaren in de 12e eeuw den Bosch zeer bemoeilijkten in zijn opkomst. Ook dit feit is niet vergeten en in de le afd. ontmoeten we een praalwagen, waarop de stichter van Den Bosch. Hendrik van Brabant en zijn vader Godfried III. Voor aan dien wagen is „een smartelijk kron kelenden draak aangebracht, die op zijn kop het wapen van Heusden draagt en welks lijf door boord is met een pijl, doelende op den nijd der Heusdenaren, die tot tweemaal toe Den Bosch verbrandden, doch door de energie van Hendrik van Brabant hierin verder werden belet. 't Is zeker een minder trotsch gevoel onze voorzaten als draken te zien voorgestelddoch wij verblijden ons niettemin dat die vijandelijke geest tusschen de beide nabürige plaatsen sints lang tot de geschiedenis behoort, zoodat voor de tegenwoordige onderlinge verstandhouding, indien die ook moest voorgesteld worden, wel een ander beeld zou kunnen gekozen worden. t 's BOSCH. Jhr. Bosch van Drakestein, Zr. Ms. commissaris in N.-Brabant, is door Z. M. den koning der Belgen benoemd tot groot-officier der Leopolds orde. t Dinsdag middag, omstreeks 2 uren, brak alhier brand uit op den hooizolder van het koets huis, in gebruik bij den stalhouder J. Scheffers, op het Ortheneinde. Het eerste werk was natuurlijk om paarden, rijtuigen en andere gereedschappen in veiligheid te brengen. Door het aanrukken van 4 stadsspuiten en die der infanterie, slaagde men er in den brand, die een dreigend aanzien gaf, tegen 5 uren in zijnen loop te stuiten. Natuurlijk moest er 1 spuit blijven om de wacht te houden, en 's avonds tegen half 9 ontvlamde het smeulende hooi op nieuw, doch werd spoedig gebluscht. Koetshuis en stalling zijn deerlijk gehavend, en de schade van het hooi, dat meestal ver brand en bedorven is, is nog al aanzienlijk. t ZEVENHUIZEN, 20 Mei. De toestand van het te velde staande is zeer bevredigend het koolzaad bloeit heerlijk, 't Is een prachtig ge zicht, die groene grasvelden naast de gele kool velden. De koude der laatste dagen heeft de veld gewassen niet in omvang doen toenemen. De vorst heeft veel schade aan de aardappelen toegebracht. Ook zijn vele bloesems der hoornen afgevroren. Toch is dit laatste zulk 'n groot bezwaar siet, om dat alle bloesems tot vruchten gezet, geen voed sel tot zich nemen konden, wegens de te groote hoeveelheid. Niettegenstaande alles goed te velde staat, kla gen de boeren steen en been, vooral de huur- boeren. De pachtprijzen zijn nl. te hoog. Sommige hofsteden worden verhuurd voor meer dan ƒ100 per H.A. De koeboeren zouden die pacht wel kunnen betalen, als de kaas 30 gulden of meer per 50 kilo was. Nu geldt deze slechts dt ƒ15. Daarom zijn er reeds eigenaars van hofsteden, die vrijwillig de pachtsom verminderen. tTe Bleiswijk is Maandag een kind van jaar verdronken. Het was een oogenblik zonder toezicht der ouders. tDinsdagochtend te 6 uur is een man te Gouda van de tweede verdieping naar beneden gevallen. Hij was oogenblikkelijk een lijk. t ANDEL. Ofschoon de leden van den raad van Andel tot driemaal toe, met inachtneming van de artikelen 42 en 49 der gemeentewet, door den burgemeester ter vergadering waren opgeroepen, ten einde de vereischte eeden af te leggen en een bureau van stemopneming te be noemen, (dit laatste met het oog op de Dinsdag den 19n dezer te houden verkiezing van een lid der provinciale staten), is geen der leden op gekomen. De commissaris des konings heeft mitsdien, met toepassing van artikel 127 der gemeentewet, twee ingezetenen der gemeente Andei tot leden van het bureau van stemopneming benoemd. Krachtens ditzelfde artikel zijn onlangs de ge meentegronden door den commissaris des konings in het openbaar verpacht. t BRAKEL, 20 Mei. De poldermeester H. S. v. W., die zich gisteren avond omstreeks 10 uur huiswaarts begaf, is bij den Appelstoep aan den dijk, plotseling doodgevallen. t LANGSTAAT. De nachtvorsten der vorige week zijn voor deze streken ook zeer nadeelig geweest. Vele veldgewassen hebben geleden, waar onder vooral de aardappelen. Akkers, die onbe- haagd waren zijn totaal afgevroren. Ook de boonen zijn geraakt; Kruisbessen zijn bijna geheel afge vroren. De zwarte bessen hebben minder geleden. De wind- en regen vlagen, vereenigd met de hevige hagelbuien, doen veel schade aan de hop. t VLIJMEN, 18 Mei. De oude of liever over jarige hop blijft nog steeds gewild. Eenige par tijen worden opgeruimd 18 de 50 KG. De toekomstige hop wordt met 23 betaald. Na tuurlijk zijn er slechts enkele verkoopers. Kruisbessen zullen dit jaar nog al gelden. Men geeft thans reeds 20 voor den HL., jammer, deze vruchten zullen schaars zijn! t SPRANG, 18 Mei. Door den raad dezer gemeente is tot vierden onderwijzer aan de open bare school alhier benoemd de heer W. A. W. Moll te Doeveren, kweekeling van de Rijks-nor maalschool te Heusden. t De in de verleden week van hier gevan kelijk weggevoerde arbeider, die verdacht werd de koe van D. C. van Tilborgh de pezen der achterste pooten te hebben afgesneden, is den- zelfden namiddag der arrestatie weer op vrije voeten gesteld. tWOUDRICHEM. De HH. G. Struik en C. Kentie zijn benoemd als tegenschatters der per- soneele belasting voor deze gemeente. t Als schatter der lokaliteiten waarin sterken drank in 't klein wordt verkocht, is voor deze gemeente benoemd de heer L. J. W. Struick alhier. t ALMKERK, 18 Mei. Het bestuur van het waterschap „Den DuiH heeft hare geldleening groot 2000, rentende 4% 'sjaars, gegund aan de spaarbank der vereeniging tot bevordering van spaarzaamheid te Almkerk, tegen de koers van 97s/lo *en honderd. Door de bestureu van de waterschappen den Duil, Hill, het Oud- en Nieuwland van Ba- biloniënbroek en het Pompveld, is in het open baar aanbesteed het egaliseeren en het begrinden van den Middelgraaf ter lengte van 3719 strek kende meters, voor de som van pl. m. 2750. t 22 Mei. De openbare verpachting van hooiland in den polder „Jannezand'', groot ruina 275 hectaren, gelegen in de naburige gemeente Dussen, heeft opgebracht 21,190, zijnde ruim 1600 meer dan in 1884, t DALEM. Met de aanstaande opening van de spoorweglijn DordrechtEist, zal er zevenmaal daags reis gelegenheid van Dordt naar Gorinchen zijn, en achtmaal terug. Die afstand zal in pl. m. 30 minuten worden afgelegd. t Tot gemeente-geneesheer te Herwijnen is benoemd de heer R. Kortweg te Broek in Wa terland (N. H.) De minister van financiën heeft vastgesteld het plan voor de 319e Staatsloterij. De collecte zal worden geopend Woensdag 1 Juli en gesloten Zaterdag den llden daaraanvolgende. De trek king van da eerste klasse zal plaats hebben den 27sten Juli a.s. Uit den Haag schrijft men aan de „Gr. Ct. Onze ministeriëele ambtenaren maken wel carrière, zoo als men aan die twee ministers ziet. Nog dezer dagen werd een ambtenaar bij de rè- kenkamer op zeer merkwaardige wijze tot refe rendaris bij het departement van waterstaat be vorderd. Waterstaat lag voortdurend met de re kenkamer overhooptelkens werden stukken te ruggezonden, die niet aan de voorschriften vol deden, en hierdoor was de toestand zoodanig ge worden, dat hoopen. door de rekenkamer afge wezen stukken, in het departement lagen. Wat te doen Men besloot een afdeeling comptabiliteit op te richten, die aan waterstaat nog ontbrak, en benoemde daarbij tot referendaris den jeugdi gen doch kundigen commies, wiens arendsoog altijd de fouten in de stukken ontdekte en die aan de leden der rekenkamer steeds de Achilles- plek wist te toonen. De verdienstelijke jonge Wat gij niet wilt dat n geschiedt, Doet dat ook aan een ander niet. Te Parijs is een vrouw moeder geworden van 4 flinke jongens tegelijk. De kraamvrouw en de kinderen zijn zeer welvarend. Een dei-gelijk geval is zeer zeldzaam. Voor zoo ver men weet kwam het slechts tweemalen voor. Van het eene maakt de oude schrijver Plinius melding en het andere was in de kraaminrichting te Parijs, 9 jaren geleden. Uit eenige op last der Engelsche Regeering open baar gemaakte bescheiden met betrekking tot de Transvaal blijkt, dat de schuld van dat Gemeene- best aan Engeland thans verminderd is tol 396,255 pond sterling. De laatste rente word betaald in Februari. In het kasteel Monbijou, waar het Hoheuzollern- sche kunstmuseum zich bevindt, is een groote brand uitgebarsten, waardoor de dakbalken in de asch gelegd werden. Al do kunstschatten zijn ge red. Slechts een deel er van heeft waterschade be komen. De brand ontstond op den zolder, door do on voorzichtigheid van een dienstbode, die een kaars zouder lantaarn droeg. De militaire wacht bemerkte het eerst, toen het halve dak in vlam stond. De Kroonprins, per telegraaf gewaarschuwd, ijlde 's nachts met, extratrein van Postdam uaar den brand en de Keizer, die wegens verkoudheid de kamer moet houden, liet zich ieder uur door boden bericht brengen. Garibaldi's zonen hebben, naar men meent op aandrang der Regeering, besloten, de »Gedenk- schriften< van hun vader niet voor het jaar 1893 uit te geven. Een geweldige brand brak te Bradfort uit in een groot magazijn van wol, die zich aan belen dende woningen meedeelde. Hoewel er spoedig hulp werd verleend, was de toegebrachte schade zeer aanzienlijk. Men schat die op 1,800,000. spreuken, die zij hare moeder afluisterde, in slaap zong, keken de buurvrouwen elkaar met Yeelbetee- kende blikken aan, en geen enkele van hen die niet in staat geweest zou zijn liet kind hare gansche toe rist te voorspellen. (Wordt vervolgd.) Ruim 40 leden van de Hongaarscbe aristocratie hadden een stoomboot gehuurd om een roeiwed- strijd te Fuered bij te wonen. Op het meer Bula- ton werden zij door een geweldigen storm overval len, de stoomboot kwam tegen een rots aan en er ontstond een lek. Na 5 uren pompen was het mo gelijk het lek te stoppen en de storm was inmid dels bedaard. De Kroonprinses van Oostenrijk had aan het tochtje willen meedoen, maar werd door een toeval verhinderd. De opstand op d« landengte van Panama heeft aan de Vereenigde Staten stroomen inkts gekost, gelukkig geen stroomen bloods, want de twee sol daten, die daarbij zijn omgekomen (behalve een die aan de koorts stierf,) zijn niet door den vijand, maar door hna kameraden ten gevolge van standjes overhoop gestoken. Stroomen inkts, want terwijl de geheele pers moest erkennen, dat de zaak voor de Unie zoo gunstig mogelijk is afgeloopen, moest zij zich noodzakelijk verdiepen in bespiegelingen over 't geval, dat zij eens minder gunstig ware afge loopen. De Blaine-partij kan bet de kalmere Ame rikanen niet vergeven, dat zij de bnit.enlandsche politiek tot het strikt noodzakelijke willen beperken en niet overal handelend willen ingrijpen. De te genwoordige administratie heeft eenvoudig bet trac- taat met Columbia nageleefd en dienovereenkom stig gewaakt voor de veiligheid van 't verkeer op den Isthmus. Men had meer moeten doen, zegt de tegenpartij, want het geval zou zich wel eens kun nen voordoen, dat Enropeescha mogendheden po- litieken invloed op den Isthmus wilden uitoefenen, waar 't Columbiaansche gouvernement toch maar half machtig is, en dat moet de Unie voorkomen door er zichzelf vaster te nestelen. Een feit is, dat voorloopig dit gevaar verre is, want een Frunsch oorlogsschip lag in de haven van Panama, maar de Fransche bevelhebber, die licht handelend had kunnen optreden, weigerde volstandig meer te doen dan vluchtelingen opnemen. Tamelijk ijdel is dus de vraag, wat de Regeering der Unie had moeten doen, als er van de an dere zijde anders gehan deld was. Op den Isthmus is het weder rustig, zoodat de Amerikaansche troepen hem 5 Mei konden ontrui men. üp 30 April gaf Panama zich aan de regee- ringstroepen over, terwijl aan de leiders van den opstand lijfsbehoud werd toegezegd, als zij hun wa penen uitleverden. Zij kwamen deze voorwaarde niet na, waarop zij 3 Mei werden gearresteerd om de doodstraf te ondergaan. Intusschen is het nog niet rustig iu de geheela republiek. De opstand in Panama onder Aizpuru en Prestan (welke laatste, uit Colon ontsnapt, nog met een hoopje volgelingen rondzwerft), was een staartje van een omvangrijker opstand, die sedert het laatst van hot vorige jaar in de zuidelijker doelen der republiek woedt, uit ontevredenheid over het spilziek en willekeurig bestour vaD president Nunez. De opstandelingen zijn reeds maanden meester van de havenstad Bar- ranquilla, de voornaamste handelsplaats der repu bliek, en hebben voor eenigon tijd het beleg gesla gen voor het meer binnenwaarts gelegen Cartagena. Daarheen zijn thans de regeeringstroepen gedirigeerd die de rast op den Isthmus hebben hersteld. Co lumbia, dat eenige jaren geleden den beteren weg op scheen te willen, is tegenwoordig weer het type geworden van een door binneulandsche twisten ver scheurde Zuid-Amerikaansche republiek. SCHOUW VOERING. Burgemeester en Wethouders van Ilensden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag den 6 Juni a.s., des namiddags, s c h o h w zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Gebruikers of eigenaars van gebouwen en erven worden her innerd aan de verplichting, om de straten en goten vóór hunne panden van alle gras, slijk of vuilnis te hebben gereinigd, terwijl de bruggetjes over de riolen tijdens de sebouwvoering moeten open liggen. Heusden, den 19 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Eer. onzer abonnés, schrijft bet *Amst. Week blad,* getroffen door het schoone lenteweder en de zachte Meimaand zendt ons onderstaande opga ven, door hem gedurende een reeks van jaren ver zameld. Hemelvaartdag. le en 2e Pinksterdag. 1870 26 Mei. Helder, straffe 5 Juni. Helder met ge- N. wind, zeer kond. voelige koude. 1871 18 Mei. Ochtends re- 28 Mei. Ochtends gen, op den dag helder, koud, op den dag steeds gevoelig koude zachter. wind. 1872 9 Mei. Ruw, regen en 19 Mei. Ruw, gnur, wind, op den dag een regen on wind, paar uren helder. 1873 22 Mei. Voorin, felle 1 Juni. Helder met regens. Op den dag los straffe koude wind. 2 en buiïg, niet bepaald Juni. Wind bedaard, koud. daardoor zachter. 1874 14 Mei. Sombere wind 24 Mei. Ruw en guar en buiïg, koud. met regen en wind. 25 Mei. Droog, maar fel ler wind, zeer kond. 1875 6 Mei. Ochtend vroeg 16 Mei. Helder,weinig en avond laat regen, op wind, toch gevoelig k. den dag helder en niet koud. 1876 25 Mei. Geheelen dag 4 Juni.Mooi zacht we- sombor met regen, wei- der, weinig wind. 5 nig koud. Juni. Stormwind met felle regens. 1877 10 Mei. Buiïg, weinig 20 Mei. Droo e, straffe wind, niet koud. en konde wind.21 Mei, Grauw, guur met re gen en wind. 1878 30 Mei. Min of meer 9 Juni. Helder, straffe helder, veel wind, niet koude wind. 10 Juni. kond. Meer wind. 1879 22 Mei. Niet kond,aan- 1 Juni. Bar guur met genaam weder. felle wind en regen. 1880 6 Mei. Droog, maar 16 Mei. Helder, met grauw en koud. zeer straffe koude w. 1881 26 Mei. Los, buiïg, 5 Juni, Helder, wat broeiïg. wind en koud. 6 Jnni. Ruw, regen en wind. 1882 18 Mei. Helder, vrat 28 Mei. Helder, zacht wind en koud. en aangenaam. 1883 3 Mei. Kond, los en 13Jani.Helderschoon buiïg. zacht en aangenaam. 1884 22 Mei. Helder en 1 Juni. Helder, wat frisch. wind en koud. 1885 14 Mei. Helder, wind en koud.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2