No. 381. Zaterdag 30 Mei. 1885. 1 Nog eens de brug. FEUILLETON. 1! Uitere verL. J. VF.TiiniAN neusden. lil VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Hij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Het «Haagsche Dagblad* meldt, dat daags na den afloop van de aanhangige werkzaamheden, de afdee- lingen der Tweede Kamer bijeen zullen komen tot onderzoek van de overeenkomst met de maatschappij Zeeland*, liet wetsvoorstel Reekers, de verleg ging van den Maasmond, de herziening der Kiestabel en de Grondwetsherziening. In Staatsblad no 10-4, dato 25 Febr. 1885, lezen wij eene Koninklijke boodschap, waarbij aan de Tweede Kamer een wetsontwerp wordt aangeboden, bevattende een eenig artikel, luidende «Wij verklaren dat het algemeen nut de onteige ning vordert, ten name van den Staat, van de eigen dommen in de gemeenten Animerzoden, Ilerpt en Bern, Nederhemert, Wijk en Aalburg, Heesbeen, Eethen en Genderen, Drongelen, llaagoort, Gansoijen en Doeveren, Waalwijk, Bezooijen, Capelle, Meeuwen, Hill en Babi- loniënbroek, Dussen, Munster en Muilkerk, Waspik, Raamsdonk, Made en Drimmelen en Ilooge- en Lage- Zwaluwe, noodig lo. Voor het maken van het zomer- en winter bed van een nieuw riviervak, enz. 2o. Voor het normaliseeren van den Amer. 3o Voor het maken der wegen en kanalen tot herstel van gemeenschap en afwatering, enz. In de memorie van toelichting lezen wij o. a. Zooals in bijlage 1 wordt medegedeeld, zal de ge meenschap over de rivier plaats hebben door middel van stoombootveren te Ileusden en te Keizersveer en pontveren te Waalwijk en te Capelle. Op ver langen van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zal nog een pontvecr van eenvoudige inrichting wor den aangebracht voor de verbinding van de deelen van den Bernschcn polder, welke door de nieuwe monding worden gescheiden. In de stoombootveren zal de gemeenschap bij hooge waterstanden worden onderhouden door de stoonibooten te doen doorvaren in het veer te Heusden door de uitmonding van het Heusdensch kanaal tot den rechterbandijk en in het Keizersveer door het gedeelte van het Oude Maasje tusschen de sluis al daar en de rivier tot aan den linkerdijk, die toegang geeft tot den Rijks gruoten weg naar Breda. liet verlangen om het stoomboot-veer te Heusden te vervangen door eene vaste brug, is door de Re geering in ernstige overweging genomen. Volgens het voor dergelijke overbrugging opgemaakt ontwerp en begrooting van kosten, zijn de uitgaven wegens aan leg te stellen op ongeveer 900,000. (Dit ontwerp van begrooting is ter griffie neergelegd ter inzage voor de leden der Kamer). Bij dit ontwerp is gere kend op stoomtram-vervoer, omdat, waar eene vaste gemeenschap bestaat, de gelegenheid tot zoodanig ver voer niet mag worden uitgesloten. De voorname reden der hooge kosten is de onder bouw eener voor dubbel veeren ingerichte brug, die, gelegen in het stroombed eener groote rivier, waar ook op de uiterwaard groote stroomsnelheden zijn te verwachten, wat dien onderbouw betreft, in alle op zichten het karakter eener zoogenaamde groote brug moet dragen. Wanneer nu wordt in aanmerking genomen, dat de onderbouw eener brug te Heusden, volgens de be grooting van kosten, een uitgaaf van ongeveer ƒ418,000 zal vorderen, dan behoeft het nauwelijks opmerking dat het bedrag van 580,000 voor den bouw der gehcele brug, volgens een van wege Burg. en Weth. van Heusden opgemaakt ontwerp, aanzienlijk te laag is geraamd. De kosten wegens onderhoud, toezicht, verlich ting, enz. zullen jaarlijks eene uitgave van 4000 vorderen, dus a 4 percent berekend een kapitaal van 100,000 vertegenwoordigen. De kosten, die het bouwen eener vaste brug tengevolge zal hebben, kunnen dus gesteld worden op één millioen gulden. Voor de inrichting van een stoombootveer met zeil-, roei- en ijsschuiten, aanlegplaatsen, loodsen en abris, wordt eene uitgave van ongeveer 37,500 gevorderd, terwijl de jaarlijksche uitgaven wegens bediening, brandstof, onderhoud, buitengewone hulp enz. zijn te stellen op ongeveer 10,400, vertegen woordigende, a 4 pCt., een kapitaal van 200,000. De uitgaven, uit den aanleg van een stoomboot-veer voortvloeiende, zijn dus in eene ronde som te stellen op 300,000, maakt dus een verschil van 700,000, eene som in de memorie van toelichting zoo aanzien lijk genoemd, dat de Regeering zich niet gerechtigd gevoelt, de vervanging van een stoomboot-veer door een vaste brug voor te stellen, daar volgens hare meening door een dergelijk op de beste wijze inge richt veer, alleszins voldoende in de gemeenschap kan worden voorzien. Stremming van den overtocht bij mist wordt in de memorie van toelichting niet gevreesd, want door de ruime diepte die men bij Heusden zal aantreffen, zal van oever tot oever kunnen worden gevaren. Zooals men uit het bovenstaande ziet, worden in de memorie van toelichting alle bezwaren op zij ge zet ten opzichte van de ééne kwestie, de dubbeltjes- kwestie. Wij moeten erkennen dat zij niet de minst belangrijke is. Een groot verschil ligt voornamelijk bedrag van een millioen. B. van Heusden hebben de begrooting toch zeker in de begrooting van kosten. Burg. en Weth. van Heusden gaven op een bedrag van 530,000, de Minister komt tot een en W op laten maken door technici; men kan niet veron derstellen dat die te laag hebben geraamd. De Mi nister stelt de brug gelijk aan een groote brug over eene rivier met stroomversnellingen, maar die stroom versnellingen komen toch pas als de rivier er is en de brug kan vóór dien tijd gebouwd worden. Zonder technicus te zijn mogen wij toch wel aannemen, dat een brug op vasten grond te bouwen niet zooveel kan kosten als een brug over een stroomende rivier. In de brochure: «Overbrugging te Heusden van de nieuwe rivier,uitgegeven door het Gemeentebe stuur te Heusden in 1883, worden de bezwaren opgesomd tegen een stoombootveer. Het voornaamste bezwaar o. i. is het laatste Eene brug wordt ge vraagd omdat hare tot standkoming billijk is. Wordt een gebrekkig middel van gemeenschap vervangen door een ander dat iets beter is, dan heeft men reden tot dankbaarheid, maar wordt een volmaakt middel van gemeenschap vervangen door een ander, waarbij -111011 van mist, storm en ijsgang afhankelijk is, dan heeft men alleszins reden tot klagen en reden om zijne bezwaren in te brengen. Wanneer aanstonds de spoorweglijn Zwaluweden Bosch in exploitatie komt, dan zal men zich in het land van Heusden en Altena verheugd hebben met eene doode musch de isolatie zal blijven bestaaneen veer is nog nooit een waarborg geweest om ergens op tijd aan te komen. Dan zal Noord-Oostelijk Noord-Brabant, zoo wij hopen, van zijn wateroverlast bevrijd blijven, doch voortaan zal, eiken winter, Noord-Westelijk Noord- Brabant het gelag betalen. Maar wat nood. Er zullen zeven tonnen gouds bespaard blijven. Te vergeefs hebben wij in de memorie van toe lichting gezocht hoe er voldaan zal worden aan de Vrij naar RICH V O S Z. 3) Van tijd tot tijd moesten de kinderen van schoolgaan wisten zij natuurlijk niet, de ouders bij hun werk helpenCarlo hielp zijn' vader in de Oliveta of in de Vigna, Sibylle hare moeder bij de zijderupsen tehuis. Tot hare vreugde, duurde echter haar vaders arbeid nooit lang, daarvoor waren de velden te klein, en lang miste zij den geliefden broeder dus nooit. Soms ook moesten de kinderen, terwijl Don Cesana in den wijngaard werkte», of op het domplein rondslenterde, in de kloof of op den Ca- tillus droog rijs zamelen, of wel bessen of champig nons zoeken. Maar Carlo was bang voor de kloof en op den berg maakte hij liever jacht op valken of wilde duiven. Zijne zuster stijfde hem ten over vloede nog in deze liefhebberij en werkte dan voor hem er bij. Eerst op den terugweg kwamen ze weer fcj elkanderde knaap vermoeid en knorrig, omdat Iniets had gevangen, het meisje al haar best doende, hem door zelfverzonnen verhalen op te vroolijken. Het drukst had zij het, als in het voorjaar de moerbezieboomen begonnen uit te loopen. Dan droeg zij de eieren van de zijderups-vlinders in wollen lapjes genaaid op hare borst, totdat ze uitgekomen waren. Daarna had zij druk werk om het vraatzuchtige jonge gebroed van voedsel te voorzien, waaraan heel wat korven met moerbeziebladeren heengingen, die zij ver weg in de vlakte, bij de ruïnen van de villa Iladri- ana, moest gaan plukken. Eerst wanneer de rupsen zich op de teencn horden begonnen in te spinnen, had zij meer vrijen tijd. Muar dan moest zij ook dadelijk weer voor haar lieveling zorgen, die intusschen geheel verwilderd was. Gewoon lijk had zijn groen fluweelen Zondagsbuis in den een of anderen bloedigen kamp met de sbirren in- dien tusschentijd weer eene gapende wonde opgedaan, en achtte zij zich verplicht den geblesseerde onder hare behandeling te nemen, wat niet gemakkelijk ging, daar de edele naaikunst haar altijd vrij wel een my sterie gebleven was. Bovendien werden hare diensten als barmhartige Samaritaan haar door den jongen held, die zich gaarne voor aller oogen op zijne daden be roemde, nog moeielijker gemaakt. Daar men ook in Tivoli liever de beenen met lap pen omwikkelde dan dat men kousen droeg en aan sandalen boven elk ander soort schoeisel de voorkeur gaf, zorgde Sibylle er voor dat de bruine voeten baars broeders ten minste des Zondags in schoon linnen sta ken, eene weelde, die hem het voorwerp maakte niet alleen van de verbazing, maar ook van den spot lust der gez^ineniit-U m p n o brisranten en sbirren. van Tivoli. Dat was dan ook de oorzaak, waarom er iederen Zondag eene hartstochtelijke scène tusschen broeder en zuster voorviel. Maar hoe zeer het meisje den bedorven, hoogmoedigen knaap ook anders ter wille was, waar het de reinheid en de verpleging van zijn inderdaad bevallig persoontje betrof, was zij onver biddelijk. Ook rustte zij niet, voor de vader haren broeder eene lange, rood wollen sjerp kocht. Toen zij hem op St. Mariadag, stralend van geluk, dit pracht sieraad om het lijf wikkelde, ontving zij van Carlo de eerste broederlijke liefkozing. Deze eerste bleef ook de laatste. II Een van Carlo's speelkameraden veroorzaakte Si bylle reeds vroegtijdig hartstochtelijk leed. Alessandro Iebastiano was van alle knapen uit Tivoli Sibylle zonderde natuurlijk haar' broeder uit niet alleen de sterkste, wildste en schoonste, maar ook de meest trotsche. Hoewel zijne ouders tot de armste bewoners der stad behoorden, ging Sandro zoo kortte men zijn naam af gekleed, alsof hij de zoon van een edelman was. Daarop verhief hij zich vooral tegenover Carlo Cesana dan ook niet weinigdeze echter koesterde de diepste minachting voor de ijdelheid van zijn' kameraad en voor diens heldere kleederen. Maar in de plaats van Carlo ge voelde Sibylle zich tot /n het diepst Yan hare JuaT Sandro en Carlo waren echter ondanks dit alles gezworen vrienden, eene genegenheid, die door hunne gemeenschappelijke spelen echter telkens meer ver stikt werd. Want indien Carlo de aanvoerder van alle dappere briganten was, zoo stond Sandro aan het hoofd van de sbirren, wier geminacht handwerk hij door zijne bevallige persoon, zijne voorname ma nieren en zijn heldhaftige koenheid in groot aanzien bracht. Als bandieteuhoofdman en aanvoerder der gendar men moesten de beide knapen elkaar noodwendig h tui. Want wie heeft ooit gehoord, dat briganten e 1 sbirren geen doodvijanden zijn Maar zoo Sandro in de geheimste schuilhoeken van z 11 hart nog eene verborgen genegenheid voor Carlo bi» el' voeden gelijk deze voor hem Carlo's z ster echter kon hij niet uitstaan. Overeenkomstig zijn heftige natuur toonde hij dat, waar hij slechts kon. Hij vermeed haar niet, zooals de anderen deden, maar zocht haar zelfs op. Met spottenden glimlach en plaagzieken blik slenterde hij het meisje voorbij en daagde haar met een sarrend ritornell I) uit. Soms ook plaatste hij zich vlak voor haar, strekte zijne hand uil en verlangde, dat zij hem de toekomst voorspel len zou. Ook viel hij haar eens lastig met aanzoeken 0:11 een drank, die hem op haar zou doen verlieven. NIEUW BLAD liet laai UMSTuAA Alten EOÜELERWAARD J 1) Een echt- zijn oorspronkelijk^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 1