BUITENLAND. BINNENLAND, BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. orwaarde sub 7°, verbonden aan de subsidie van provincie, namelijk dat de gemeenschap over de kier hetzij door bruggen, hetzij door stoomboolen 'orde verzekerd. Of de uitdrukking min gelukkig 'styleerd is, of dat de Staten op de loyauteit der 4egeering vertrouwden weten wij niet, maar er is jlijkbaar bedoeldbruggen en veren de Kegeering heeft willen lezenbruggen of verenen zij heeft aan de veren de voorkeur gegeven. Nog hopen wij op de Tweede Kamer. Nog hopen wij dat zij indachtig zal zijn het woord van Van Nispen van Zevenaar: I »Men zij billijk tegenover anderen, als men billijk- "Vneid voor zich zelf verlangt. De billijkheid brengt mede dat men eeuwenoude toestanden niet verandere zonder de gevolgen, althans voor een gedeelte, voor rekening van hem te brengen, die de verandering teweeg brengt, en dat doet hier het Rijk. HEUSDEN, 28 Mei. tNiet zonder teleurstelling, vooral voor liet jonge volkje, bleek heden bij den doortocht der 5 olifanten, 1 kameelen met 2 geleiders te paard, zijnde de voorloopers van het z.g. Vliegend paardenspel, dat het circus Siinger en Barnun de volgorde harer uitvoeringen heeft gewijzigd en te Ileusden vooralsnog geene voorstelling zou geven. 's BOSCH, 26 Mei. Zondag 31 Mei zal het nieuwe concertgebouw dat, tusschen twee haakjes gezegd, monumentaal en prachtig is van de liedertafel //Oefening en Uitspanning* alhier, plechtig worden geopend. Dien datum wordt des namiddags om 12.80 het vaandel naar het gebouw overgebracht met begeleiding van de muziek der dd. schutterij. Daarna matinee te geven door dit korpsdes namiddags om 7 uren groot concert door het muziekkorps der dd. schutterij en de liedertafel. Maandag 1 Juni, des voormiddags te 10 uren, algemeene repetitie der vocale nommers van het avondconcertdes namiddags te 1.30, matinee door het paleis-or- chest van Amsterdam, en des avonds te 7.30 groot vocaal en instrumentaal concert door de liedertafel met medewerking van het paleis-orchest van Amsterdam in de nieuwe concertzaal. Tot dusverre waren in het krankzinnigen gesticht hier ter stede ruim 600 lijders opgenomen. Volgens de nieuwe wet op de krankzinnigen gestichten moet bij Koninklijk besluit voor ieder gesticht bepaald worden het maximum van het getal lijders dat daarin verpleegd mag worden. Naar men verneemt, zou door de inspecteurs der gestichten aan de regeering zijn voorgesteld voor het gesticht, te 's- Bosch het maximum van het getal lijders te bepalen op 350, tenzij be langrijke verbouwingen aan het gesticht werden gedaan. Stom en bewegingloos hoorde Sibylle toe, hem met hare donkere oogen onafgebroken in het gelaat blik kend, tot het den knaap angstig te moede werd en hij met een gedwongen lachje haar den rug toekeerde zaani heen ging. Eenmaal zelfs dreigde hij ben geworden, t UITWIJK, 25 Mei. Heden morgen geraakte kar en paard van den landbouwer L. R. te water, doordien het paard ongeduldig door het stilstaan geworden, achteruit bleef loopen. Op dezelve bevonden zich twee mannen en drie kinderen. De eersten met één kind konden zich nog intijds redden doch de twee andere kleinen geraakten onder de kar. Door van alle kanten spoedig aangebrachte hulp mocht het gelukken een grooter onheil te voor komen en de kinderen ongedeerd op het droge te krijgen. Ook het paard en voertuig hadden letsel bekomen. geen t HERPT, 29 Mei. Bij een schietwedstrijd op Woensdag 11. door de Herptsche buks-schutterij fSt. Catharina* gehouden, werd de eerste prijs behaald door den SOjarigen schutter, de heer S. van Gara meren alhier. De prijs bestaat uit een sierlijke zilveren tabaksdoos, tot dat doel door den burgemeester dezer gemeente geschonken. De feestelijke stemming werd daarbij zeer ver hoogd door de harmonie vde Eendracht* alhier, die bereidwillig hare diensten aan deze schutterij afstond, die de oudste vereeniging der gemeente is. t ALMKERK, 28 Mei. Door Z. M. is aan den heer J. C. W. M. van Sittert, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij het 9e bat. rustende schutterij in Noord-Brabant. t DALEM. Als schatter der localiteiten waarin sterkandrawk in 't klein wordt verkocht, binnen de gemeente Vuren, is benoemd de heer C. Kentie te Woudrichem. tGORINCHEM, 27 Mei. In de vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoog heemraadschap ,/de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zou we* zijn van de geldleening, ten behoeve van het Hoogheemraanschap in 1876 aangegaan, de volgende v ij f aandeelen, h f IC00, ieder, uitgelootnos. 47, 77, 78, 98 en 109. Van de geldleening in het jaar 1883 aangegaan, werden 80 aandeelen, ieder f 1000, uitgeloot, zijnde de nos. 1, 4, 5, 6, 12, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 26, 27, 28, 31, 33, 35, 36, 37, 40, 41, 44, 45, 47, 49, 51, 54, 55, 56 en 58. De aflossing van de vijf aandeelen zal plaats hebben den len October a.s., die van de 30 aandeelen op 1 Januari 1886. n. Naar men verneemt, zou door den nieuw op getreden Minister van Financiën worden gedacht eene belasting voor te stellen op de spoorweg kaartjes en op de piano's. Bij het wetsvoorstel van 't kamerlid Jhr. Mr. De Savornin Lohman, tot wijziging van de kies wet, wordt om kiezer te zijn een belasting-aan slag, in hoofdsom en rijksopcenten, geëischt voor 's-Hertogenbosch van f 26, voor Breda van 24. Art. 3. Deze wet treedt bij aanneming in werking op 1 Januari 1886. Het wetsontwerp D<s Savornin Lohman tot wijziging van de kieswet strekt1. om nergens den census te verhoogen en dus als grondslag f 20 aan te nemen2. om overal den census op f 20 te stellen voor hen, die tot dat bedrag aangeslagen zijn in die belastingen, waarvoor de aanslag overal op dezelfde wijze berekend wordt; 3. om voor alle overigen alleen rekening te houden met de verschillen in den aanslag, die berusten op het verschil in woonplaats. Op goedkoope wijze heeft de Tweede Kamer met algemeene stemmen haar sympathie voor onze Transvaalsche broeders betuigd, die, zoo zij al geen spoorweg met Nederlandsch kapitaal kunnen krijgen, voortaan met Nederlandsche doc toraten kunnen worden begiftigd. Naar het ,/N. v. d. D." verneemt, heeft Ds. J. J. L. ten Kate te Amsterdam van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken de opdracht ont vangen tot het schrijven eener cantate, die uit gevoerd zal worden bij gelegenheid van de aanstaande opening van het Rijksmuseum te Am sterdam. Door onze Regeering is te Parijs de verklaring afgelegd dat zij afstand doet van de reductie op de cartonnages bij het handelstractaat aan Neder land toegekend. Van de goedkeuring van het trac- taat door de Fransche wetgevende macht schijnt men zich thans verzekerd te kunnen houden. Door de Provinciale Staten van Noord-Brabant werd bij besluit van 19 Nov. 11. bepaald, dat jaarlijks beschikbaar zal worden gesteld eene som van f 900 tot het verleenen van toelagen aan gemeenten, die te zamen districten tot aan stelling en bezoldiging van eigen veeartsen vormen. Tengevolge van dit besluit hebben zich tot heden vier veekringen gevormd, nl. die van Waal wijk, Heusden, Lith en Boksmeer. Zij bestaan uit de volgende gemeenten V e e k r i n g W a a 1 w ij k. Waalwijk, Baard wijk, Bezooijen, Sprang, Vrijhoeven-Kappel, Loon- opzand, Kapelle en Waspik. Veekring Ileusden. Heusden, Vlijmen, Herpt, Oudheusden, Drongelen, Heesbeen, Meeu wen, Wijk en Veen. V eek ring Lith. Lith, Alem en Lithooijen. Veekring Boksmeer. Boksmeer, Oeffeit, Oploo, Sambeek, Vierlingsbeek en Maashees. Gedeputeerde Staten hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld, aan ieder dezer veekringen over 1885 eene bijdrage van f 225 te verleenen. Behalve de hier bedoelde som van f 900 wordt jaarlijks nog een bedrag van f 3000 uit de provinciale kas beschikbaar gesteld, als toela gen aan tien veeartsen, die in even zoovele vee districten, waarin de provincie is verdeeld, werk zaam zijn. (Prov. N.-Br. Ct.) Het ^Centrum* deelt de treurige tijding mede dat de heer Eduard Dunkier, componist en ka pelmeester te Amsterdam, krankzinnig is geworden. Het ^Nederlandsch Bijbelgenootschap' heeft gedurende zijn 7Ojarig bestaan verspreid 526,118 bijbels, 62,324 oude testamenten, 1,032,942 nieuwe testamenten en kerkboeken, in het geheel 1,621,384 exemplaren. Het //Britsch- en buitenlandsch Bijbelgenoot schap' bracht het sedert 1842 tot 2,075,763 exemplaren. Eenigen tijd geleden werd door ons melding gemaakt van pogingen, die werden in het werk gesteld, dat evenals aas postambtenaren en offi cieren ook aan telegraafambtenaren het traktement maandelijks zou worden uitbetaald. Op een daartoe door betrokken beambten aan den Minis ter gericht verzoek is gunstig beschikt, in dier voege, dat aan ambtenaren, die dit verlangen, een maandelijksch voorschot uit de kautoorkas kan worden gegeven, en wel zóó, dat den eersten van iedere maand het traktement der vorige kan worden ontvangen. Tot nog toe werd bij de drie- raaandelijksche uitbetaling eene maand vooruit betaald. Ongeveer een twintigtal personen te Ouddorp zijn uit Noord-Amerika aangekomen, ten einde hunne bloedverwanten en kennissen te bezoeken. De instructie, door den rechter-commissaris bij de rechtbank te Rotterdam gevoerd in de zaak tegen Marie Jeanne Lorette, beschuldigd van moord op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada, is afge- loopen. De stukken zijn gezonden naar den procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, voor welk hof dus binnenkort de terechtstelling der beschuldigde kan worden tegemoet gezien. Als hare verdedigers zullen optreden de hee ren mrs. Ph. A. Haas Az. uit Amsterdam en D. S. van Embden uit 's Gravenhage. Te Vreeswijk verkoopt men tegenwoordig //dal- mosterd* geen echte mosterd, maar jenever in De heeren prof. Martin en Neervoorl van de Poll zijn van hun onderzoekingstocht in Suriname behouden in het vaderland teruggekeerd. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweek scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e. k. schriftelijk kennis te geven aan den voor zitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij haar woonplaats hebben. Voor N.-Brabant en Liraburg, dr. A. F. J. TjtgeuKö**"" J *\>r Z.-Holland, dr. L. J. de mosterdpotjes van J. Dal te Utrecht. Men zag reeds menig drinkebroer voor 9 centen dalmos terd in eens naar binnen slaan. Onder Rijswijk is gevonden het lijk van een manspersoon, naar gissing oud 25 jaren, die zich door ophanging van het leven had beroofd. Mijnheer de Redacteur Geachte Redactie Te Brussel is de oud-Minister Rogier, een der bi werkers der scheiding van België en Nederland, jl. Woensdag gestorven. Volgens een schrijven aan de »Ind4pendance Beige* laat Victor Hugo een vermogen na van 6 millioeu, dat, belegd in Engelsche consols, Fran- sche rente en aandeelen in de Dationale bank van België, bewaard is bij Rothschild. Toen de dichter in 1851 in ballingschap naar Guernsey vertrok, was zijn vermogen niet grooter dan 150.000 fr. Zijn kapitaal is dus iu dertig jaren gemiddeld mot 200.000 fr. jaarlijks vermeerderd. Het tooueol, dat zijn drama's sedert een tiental jaren w«er heeft vertoond, heeft hem alleen een millioeu opgebracht. De reiziger van een huis in juweelen te Parijs, had in den trein te Toulon kennis gemaakt met twee heeren. Hij had een valies bij zich bevattende voor 100.000 frs. aan waarden en de twee heeren, die dat wisten, gingen daarmede op den loop. Moraal op reis niet te vertrouwelijk zijn. Bilse biedt zijn verzameling muziek eu muziek instrumenten te koop. Dr. Forran is thans ta Madrid, waar hij con ferences zal honden over zijn middel tot bestrij ding van do cholera. Uit Madrid wordt be richt dat de Min. van Binnenl. zaken aan verschil lende afgevaardigden meedeelde, dat de Rogeering dr. Ferran had verboden zijn inentingen voort te zetten, zoolang do commissie van doctoren geen uitspraak had gedaan. Uit Nevv-York wordt gemeld, dat een zwem meester, Odium, van de Brooklyn-brug aldaar te water sprong, eene hoogte van 140 voet. Tot op 50 voet boven het water bleef zijn lichaam recht op toen echter neigde het achterwaarts, zoodat hij gedeeltelijk op den rug te water kwam. Hij was terstond bewusteloos, werd door zijnen vriend Boyton opgevischt, herleefde nog even, doch stierf binnen een kwartier. Al de ribben waren hem gebroken, en niet alleen zijne kleeding, maar ook zijne huid en de weefselen der borstkast waren gebarsten, zoodat het bloed hem uit de longen stroomde. De val duurde 31/* seconden. t Door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom zal worden overgegaan tot de aanbesteding van een steenon uitwateringsluis ten behoeve van het riviertje de Zoom. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn op verschillende plaatsen in den Haag, vooral in hofjes enz., aangeplakt socialistische smaadschriften in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden en bevattende een pseudo-staatsrechterlijk testament des Konings. De plakkaten waren met gedrukte onderteekening van den koniug uit Karlsbad 23 Mei 1885 voorzien en bevatten ter zijde de gedrukte onderteekening >De Ministers, Heemskerk.* Daar deze biljetten valscbolijk heeten tj zijn gedrukt te 's Gravenhage ter Algemeene Lands drukkerij, doet de justitie ijverig haar best druk ker en verspreiders op te sporen. Ook te Rotterdam zijn dienzelfden nacht derge lijke biljetten aangeplakt. Zij zijn door de politie afgescheurd. In een fabriek te Amsterdam is een man tusschen de machine geraakt. Zwaar verwond werd hij in het gasthuis opgenomen. Te Vreeswijk is het zoontje van den heer H. met den voet onder de tram gekomen. Dat lichaamsdeel vrerd ernstig verwond. In de Zwartlakensteeg te Amsterdam heoft een schildersknecht zijn vrouw bij een twist, met een bijl een belangrijke wonde aan het hoofd toegebracht. De "man is in hechtenis. Een metselaar en zijn vrouw ontvingen Zaterdagavond ten kantore van eea der te Amsterdam resideerende notarissen het hun toegevallen deel eener eifenis, een niet onaanzienlijk bedrag uitmakende. Hun eerste gang leidde naar de kroeg, en hiervan bleven de noodlottige gevolgen niet uit. Te vergeefs p| wachtten de kindoren de terugkomst af van hun i i j0 pjnjf, waar zij wegens openbare dronkenschap voor den nacht opgesloten geweest wareu. Te Bierum heeft een jongmensch 1 a ll/j liter jenever of brandewijn uitgedronken om zich »vroolijkc te maken. Na het plegen dezer daad, werd hij zoo vroolijk, dat zijn lijk thans in het Akademisch Ziekenhuis te Groningen ligt. t Leusden, van 21 28 Mei. Overleden: A. Peijneubarg, wed. J. de Graauw 64 j.P. H. van Baasbank, wedr. C. E. de Man, 35 j.C. J. Heshusius, wed. J. Bausch, 75 j. t Almkerk, van 14 27 Mei. Ondertrouwd: J. A. Vermeulen, 24 j. en A. Schoenmakers, 21 j.Z. v. d. Stelt, 26 j. en D. Groeneveld 20 j. Getrouwd: P. v. d. Heuvel, 38 j. en N. d. Heuvel, 25 j.A. Burghout, 36 j. en H. Scheur water, 21 j.J. A. Vermeulen, 24 j. en A. Schoen makers 21 j. Geboren: Anna Elisabeth, d. v. P. J. Ver schoor en D. C. Lagrouw. Overleden: C. v. Hemert, 51 j. och tg. v. A. RaamsB. VV. Buizer, 3 m.C. Donkenbeek, 67 j. echtg. v. J. Jonkers. Men schrijft ons uit de Tielerwaard De ongunstige weersgesteldheid der laatste weken heeft op de ontwikkeling van boom- en veldvruchten een slechten invloed uitgeoefend. De Meimaand heeft door haar vele regen- en hagelbuien, gepaard met nachtvorsten, den voor- spoedigen groei van vele gewassen, geljjk April dien beloofde, zeer belemmerd. Toch is de verwachting niet ongegrond, dat, bijaldien spoedig warme dagen komen, de schade niet zoo groot zal wezen, als wel gevreesd werd. De meeste boomvruchten waren reeds sterk ge noeg, om een paar nachtvorsten te kunnen ver dragen en bijna voldoende beschut door een dicht gebladerte. De kerseboomen hangen tot in den kruin volgeladen en zullen een buitengewoon grooten pluk opleveren. Reeds in de volgende week worden een aantal boomgaarden verpacht, waarvan de opbrengst op eenige tonnen gouds geschat wordt. Vallen de warme dagen weldra in, dan zullen in Juni stellig reeds kersen voor den handel op En geland geplukt worden. Mot ongeduld wordt, voor al door de arbeiders, daarnaar verlangd, dewijl er in deze bij uitstek landbouwende streek totaal gebrek aan werk is. Ook audere vruchtboomen, vooral peren, appelen, perziken en abrikozen, be loven zoer veel. Sommige boomen hebben zoo sterk gebloeid, dat zo letterlijk dood gebloeid zijn. De veldgewassen laten insgelijks niets te wen- schen over. De aardappelen hebben het meest ge leden en zullen minstons drie weken later aan komen dan verleden jaar. Ook de jonge tabaksplantjes, een der hoofdpro ducten van deze streek, staan ongunstig. Vele tabaksboeren hebben reeds nieuwe planten moeten uitzetten. De veehandel blijft slap. In den laatsten tijd koopen Fransche kooplui, verlokt door de lage prijzen, veel melkvee op. De prijs ervan is ruim 50 minder dan verleden jaar. De verhoogde invoerrechten van vee in de ons omringende landen, beginnen reeds hun nadeeligen invloed op ons land te doen gevoelen. Gevoelt sinds eonige jaren de landbouwer den druk der ongunstige tijden, eenzelfde lot achijut spoedig den veehouder te wachten. „Deze wandelplaatsen zijn vour- en staan onder toezicht van het publiek." Toen ik onlang» te Rotterdam was en in een der vele open bare wandelplaatsen mij een oogenblik op een der aldaar ge plaatste banken nederzette, las ik op een bord eene aankondi ging, zoo niet letterlijk, dan toch in den geest van het boven staande. Dat de wenk, daarin gegeven, door een ieder behartigd wordt, bleek mij ook duidelijk. Politie-toezicht, vernam ik toen van een Rotterdammer, die zich naast mij nedervleide, is hier bijna niet noodig: een ieder is dankbaar gestemd tegenover het ge meentebestuur, dat op deze wijze zorg draagt dat allen vau een tuin kunnen gebruik maken. Zij, die er zelf een missen, maken geweten van den publieken tuin. En, vervolgde hij, laat iemand het eens wagen een bank, een heester of het plantsoen in het algemeen te beschadigen, zoo hij door een stadgenoot wordt ontdekt, wees verzekerd dat het hem duur te staan zou komen. In zake het plantsoen acht elk ingezetene zich poli tieman. Ook Heusden heeft zijne openbare wandelplaatsen. Inzonder heid denk ik hierbij aan dat gedeelte der stadswallen dat langs de Maas loopt, alwaar men onder het ruime lommer der iepen- boomen zulk een prachtig ver-gezicht heeft op de ons omrin gende plaatsen. Door het verleggen en verbreoden van het mid delpad, krijgt de wal een veel voordeeliger aanzien. Eene nieuwe omheining langs de haven, benevens een nieuwe draaibrug, zal niet weinig tot verbetering en verfraaiing bijdragen, maar vooral de 3 ijzeren banken, die op verschillende punten zullen worden gesteld, zullen menigeen derwaarts lokken om van zoo'n heerlijk zitje te profiteeren. Ik vertrouw dat een ieder met mij de laatste bepaling op prijs zal stellen, indien die zal worden vervuld. Ik vernam echter dat het gemeentebestuur aan het daarstellen der banken de voorwaarde gesteld heeft, dat eerst zal moeten blijken dat de voorloopige aanleg onbeschadigd blijft en voornamelijk om daarop neêr te komen schrijf ik deze regelen. Hoe onverklaarbaar het ook heeten mag, toch is het waar, dat het geheele Heusdensch publiek niet zoozeer vervuld is, als dat van elke andere plaats, dat de wandelplaatsen voor de ingezetenen gemaakt worden. Indien toch een ieder dit begreep, dan ware het niet noodig dat zulk een streng toezicht moet gesteld worden om het nieuw bezaaide gedeelte te beschermen. Is het dan zoo prettig om juist daar te loopen en een goed pad ongebruikt te laten? En het is bijna ongelooflijk, maar toch wordt mij verzekerd dat volwassenen de kinderachtigheid roede in de hand werken. De politie, tot nu toe zeer lankmoedig, is zelfs genoodzaakt geweest proces-verbaal op te maken tegen de moedwillige overtreders. En zooals het meermalen gaat zullen in deze de goeden het met de kwaden moeten misgelden en bestaat er veel kans, dat de ijzeren banken achterwege zullen blijven, uit vrees dat ook daaraan de baldadigheid zal botvieren. Indien dus mijn sehrijven zou kuunen bijdragen om een ieder te overtuigen dat de wandelplaatse* voor het publiek worden in orde gebrachtzou daaruit dan niet van zelf volgen dat het publiek vrijwillig het toezicht daarvan op zich zou nemen en men ook weldra Heusden onder die plaatsen zou rangschikken, alwaar weldaden niet miskend, maar op den rechten prijs wor den gesteld. Uwe getrouwe lezer, A. Z. Uw berichtgever was zeker niet door de daar toe bevoegde corparatië ingelicht, toen hij ver meldde dat het Bestuur van »den Duil* hare geldleening gegund heeft tegen den koers vat 97»/io 7o- Ik heb mijne inlichting verkregen uit de brot zelve, die mij heeft opgegeven 97Vio- Mjjn bu richt kwam, niettegenstaande mijne juiste opgave. r/vmino van mia»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2