BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. slechts vijf pond wil hebben, kan het krijgen als hij slechts zijn naam en zijn adres op geeft en verklaart waarvoor hij het noodig heeftongeveer hetzelfde dus als bij ons met vergif. Als vier man een valschen naam en een valsch adres opgeven en ver klaren dat zij dynamiet noodig hebben op hunne akkers, bijv. om de wortels van boomen te vernielen, dan hebben ze genoeg om den meest duivelachtigen aanslag te doen. Daar staat tegenover dat geen bepalin gen, hoe gestreng ook, het gebruik van dy namiet door moordenaars verhinderen kun nen. Behalve dat het in Duitschland en Zwitserland gemakkelijk genoeg te koopen is, levert de vervaardiging er van wel ge vaar, maar geen bezwaar op. De beruchte Hartmann maakt in Rusland zijn dynamiet zelf van nitro-glycerine met suiker. Zoo zouden wij vreezen dat strengere bepalingen tegen den verkoop van vergif hetzelfde ten gevolge zou hebben. Die het hebben wilde, zou het zich toch wel kunnen verschaffen. Volgens ons idee dus had de w Standaard* ongelijk toen zij de schuld op de achteloos heid der apothekers wierp en zou zij haar doel toch niet bereiken, als zij meende dat men door wettenen bepalingen verhinderen zou kunnen dat vergif in handen van onbe voegden of misdadigers kwam. stierven 7 (5 spoorweg-beambten en 2 passagiers) zooals die thans voor het dienstjaar 188586 is bijna onmiddelijkde beide passagiers, een man vastgesteld, bedraagt alzoo 115207,82% tegen en vrouw waren op zóó afschuwelijke wijze ver- 121265.93 in het vorige dienstjaar. De hoofdprijs der loterij, bij gelegenheid der A'ntwerpsche Tentoonstelling ingericht, zal in een halssieraad van briljanten bestaan, aangekocht bij een Belgisch juwelier en een waarde vertegenwoor digen van 100,000 frank. De gelukkige winner, die niet weet wat met zulk een kostbaar voorwerp aan te vangen, kan, des verkiezende, 90,000 frank in geld ontvangen. De Standards deelt mede dat Gladstone naar Balmoral vertrok om de Koningin het ontslag van het Kabinet aan te bieden. De Standards gelooft, dat de leider van de con servatieven bereid is de Regeering over te nemen. Over de samenstelling van het nieuwe conservatieve Kabinet loopen reeds verschillende geruchten Sa lisbury zou premier worden eu waarsehijulijk zich ook met Buitenlandsche Zaken belasten. Churchill zouvermoedelijk in het Kabinet zitting nemen. Volgens andere geruchten zou Northeote en niet Salisbury zich met de vorming van een nieuw Ministerie belasten. De Pall. MGazette s zegt dat lord Salisbury niet zeer gezind is om op het huidige oogenblik de regeering op zich te nemen. De koningin zal lord Gladstone verzoeken op ziju verzoek om ontslag terug te komen. Ingeval hij dit echter weigert, zal de koningin lord Salisbury ontbieden, die als dan zal toestemmen de vorming van een nieuw ministerie op zich te nemen, zoo bij verzekerd is van den steun der hoofden van de liberale partij. Genoemd blad voegt er aan toe, dat de heer Gladstoue zich uit het openbare leven zal terug trekken, zoodra zijn ontslag wordt aangenomen. miukt, dat er geen beschrijving van kan gegeven worden. Het treurigst lot trof den stokertoen de ma chinist door den schok van de machine werd ge slingerd, werd bij eensklaps tegen de open vuur haard aangedrukt, zoodat de achterzijde van zijn lichaam letterlijk geroosterd werd, terwijl de voor zijde met kokend water en stoom werd overstroomd. Langer dan anderhalf nar moest de ongelukkige helsche pijnen doorstaan en hij stierf weinige oogen- blikken voor dat men er, na ongeloofelijke inspan ning, in mocht slagen hem te bevrijden. Een oogenblik nog voor zijn dood smeekte hij zijne kameraden om meer spoed te maken en vuurde hij de arbeiders aan om zich te haasten. Hij laat eene vrouw na die van schrik krankzinnig is ge worden en 5 onmondige kinderen. Woorden zijn te arm om eene beschrijving van de plek van het onheil te geven en officieren verze kerden dat de aanblik van een slagveld minder afschuwelijk mocht heeten. En toch waren het menschen die dit onheil te weeg brachten en die, van de verwarring gebruik makende, op roof uitgingen op grooteu afstand werden later opengesneden en leeggestolen reiskof fers gevonden, in den waggon 2e klasse drongen dadelijk na de ontsporing verschillende armoedig gekleede kerels binnen en grepen naar de bagage or ontstond een gevecht, waarbjj het echter den bijna bewusteloozen passagiers niet mocht gelukken een der roovers vast te houden. De Prins van Wales zal den 17n Juli den eer sten steen leggen van een nieuw dok te Preston, dat meer dan millioen pd. st. zal kosten. De bemanning van het vermiste Fransche stoom schip Renard« bestond uit 105 koppen. Nog al tijd heeft men geen tijding van het schip, en het is meer dan waarschijnlijk, dat het in den jong- sten hévigen orkaan welke in den omtrek van Aden woedde is verongelukt. De reis van übock naar Aden duurt gewoonlijk niet langer dan 14 uren. Aan de »St. Petersburger Zeit.« wordt, door een ooggetuige het volgende omtrent het spoor wegongeluk te Kisiterinka geschreven. Zoover ik mij beriuuereu kan, is in Rusland nimmer eene poging aangewend om een trein te doen derailleeren met het waarlijk duivelachtige doel, om de passagiers te kunnen bestelen thans is dit helaas geschied. In het eindpunt der baan KosloffWoronesch Rostoff, de stad Rostoff aan den Don, zijn alle natiëp. vertegenwoordigd een groot deel der men sehen,'die er in den zomer sameustroomen, werken in de haven bij het verladen van granen en in wolwasscherijen, en een ander deel, dat niet in het bezit van passen is, leeft van bedrog, diefstal en roof, zoodat de veiligheid in Rostoff's straten des nachts steeds veel te wenschen overliet. Van het voorlaatste station voor Rostoff, Kisi terinka, tot het laatste, Nachitschewan (een af stand, van tien wersten,) heeft de baan eene zeer sterke' helling en voert over opgeworpen grond langs eenige afgronden. Men had hier een spoor staaf dwars over den weg gelegd en die met stee- nen eu balken vastgehecht, zoodat de trein die om middernacht uit Rostoff vertrok, omstreeks kwartier voor negen moest derailleeren. Locomotief en tender liepen nog eenigen afstand buiten de rails voort eu woelden toen in het zand vastde bagage-wagen en 3 wagons 3e klasse werden tot splinters verbrijzelddo 4e wagen, evenzeer 3e klasse, werd op den tender geschoven, en de 5e wagen (2e klasse) daar weder boven op gestapeld. De schok was zoo geweldig dat vele passagiers tot hun geluk uit de wagens op de steppe werden geslingerd. Van de 180 personen die zich iz? den trein be- HEUSDEN, 12 Juni. f Naar wij vernemen is de eerste vaart vau de Maasstroomvau Heusden naar Osch, op Woens dag 11., bijzonder goed geslaagd. Bij de opvaart toch waren niet alleen tal van kooplieden en verkoopers aan boord, die van de markt aldaar wilden profiteeren, maar ook een twintig stuks vee werd daarmede vervoerd. Bij de terugreis was de toevoor zoo groot, dat zelfs al het vee niet geladen kon worden. Deze vaart be looft du3 wel iets voor de toekomst. f Bij de op 10 Juni alhier gehouden groote hooi-verpachting door hot College van Godshuizen, was de gemiddelde opbrengst circa 3 minder dan het vorig jaar. t HEDIKHUIZENTn~J^r Een landbouwer uit deze gemeente, had Woensdag 11. naar zijne meening uiterst goedkoop hooiland te Heusden gepacht en gevoelde zich daarover bijzonder in zijn schik. Een extra borrel kon dan ook niet achterwege blijven en in de beste stemming ver liet hij, alleen op zijne kar gezeten, Heusden om zijne woning te gaan opzoeken. Onderweg schijnt hij in slaap geraakt te zijn, met gevolg dat hij ter hoogte van den handwijzer van den wagen viel. Het paard bleef nu ook stilstaan en toen er enkele voorbijgangers kwamen vonden zij den hulpbe hoevende, die weder op den wagen geholpen werd en zijne reis voortzette. Tehuis gekomen bleek dat door den val zijn voet geheel ontwricht, vol gens anderen gebroken was. Het zonderlingste hiervan is nog dit, dat direct na den val noch de patient noch zijne helpers bemerkten dat er eenig kwetsuur was en eerst thuis gekomen de treurige waarheid werd opgemerkt. Na eene opgewekte stemming volgde dus eene minder aangename reactie. t BRAKEL a/d WAAL, 11 Juni. Heden werden alhier de groote verpachtingen gehouden van hooi landen. Ongeveer 70 perceelen werden gehuurc tegen 12 a 13 de 500 KG. De landbouwers voorzien dus dat het hooi zeer duur zal worden. t BRAKEL, 10 Juni. Tot poldermeester al hier, in plaats van wijlen deu heer H. S. Van Wijgerden, is verkozen de heer C. Vervoorn Cz. t EETHEN, 9 Juni. Het driejarig kind van den landbouwer W. H., dat al spelende buiten het oog der ouders was geraakt, viel in een nabijzijnde sloot, waaruit het later levenloos werd opgehaald. t In den loop dezer maand vertrekt A. R. alhier, met zijn gezin, bestaande uit man, vrouw en kind naar N.-Amerika (Pella). Gunstige berich ten,ontvangen van eene derwaarts vertrokken familie hebben daartoe de voornaamste aanleiding gegeven. t WAALWIJK, 9 Juni. In de heden middag gehouden onderwijzers-vergadering, zijn de volgende punten behandeld 1. //De aardrijkskunde in de lagere school/ ingeleid door den Heer Van Santen 2. tfHoe behandelt gij eene leesles voor de hoogste klasse der lagere school/ door den Heer Van der Hammen 3. ,/üe behandeling der breuken in de lagere school/ door den Heer Klerx. t GORINCHEM, II Juni. Het Hoogheem raadschap tfde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe/ heeft eene belastbare oppervlakte van 1- i i«ni TT I T\ v f A 7 n - IJ .4 t Eeuige melkboeren alhier, hebben de prijs der zoetemelk verlaagd en gebracht op 7 cent, zelfs één op 6 cent de liter. WW J W rjtfmiwiK1 ■«-" De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat de tentoonstelling van paarden, die op 23 Sep tember a. s. te Zevenbergen zal worden gehouden, door eene militaire commissie zal bezocht worden, ten einde te trachten eenige voor den krijgsdienst geschikte inlandsche paarden aan te koopen. De minister heelt tevens nadere inlichtingen gevraagd omtrent de wenschelijkbeid om deze ;ing uit te breiden lot nabij Zevenbergen 'elegen plaatsen. De Staats-Ct. bevat eene opgave van onbestelde of geweigerde voorwerpen der pakketpost, die nog eene maand na deze aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen, ter beschikking blij ven vau de rechthebbenden, om na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd te worden verkocht. Naar men verneemt zal onze landgenoot, de uitstekende pianist Bernhard Boekelma», sinds vele jaren te New-York gevestigd, in het laatst dezer maand het Vaderland be zoeken. De Heer Boekelman was nog zeer jong toen hij in het gevolg van den ongelukkigen Keizer Maximiliaan naar Mexico vertrok. Hij trad daar toen herhaaldelijk aan het Hof als pianist op en mocht zich ook voor den Keizer van Brazilië doen hooren. Thans is hij te New-York Directeur van een der voornaamste Muziek-Academiën voor Dames en Pianist van de bekende „Trico Club* aldaar. De heer Noest, opzichter bij den aanleg van den spoorweg Zwaluwe's Bosch, vertrekt deze maand naar Panama, om werkzaam te zijn bij het graven van het kanaal door de landengte van dien naam. De beproeving van de spoorwegbrug in den Baardwijkscben overlaat is afgeloopen. De brug is goedgekeurd. Bij de uiteenloopende gevoelens over de vraag ol verkoop van sigaren al dan niet winkelnering* is in den zin der drankwet, heeft de burgemeester der gemeente Ouderkerk a./d. IJsel zich tot den Minister van Justitie gewend om inlichtingen, en daarop van den Minister van Binnenlandsche zaken het volgend antwoord bekomen „Op verzoek van mijn ambtgenoot van Jus titie, deel ik u, in antwoord op nevensvermeld schrijven, als mijn gevoelen mede, dat het hebben van eeDe nering in sigaren, dus dat de drankwinkel wordt bezocht door hen, die alleen om sigaren komen, ongeoorloofd is, maar dat het verstrekken van enkele sigaren aan bezoekers, die ook iets anders ten gebruike nemen, niet als afzonderlijke winkelnering moet worden beschouwd.* Binnenkort zal te Scheveningen een bijeen komst gehouden worden van de reederij en den waterschout den heer Vernée, om te bespreken welke middelen door de reederij moeten worden aangewend om te voorkomen, dat wellicht al zeer spoedig jongens van 12 tot 14 jaren niet meer ter zee zullen mogen varen. Volgens het door de Regeering ingediende wetsontwerp op den kinderarbeid, wordt alleen veldarbeid aan kinderen beneden 14-jarigen leef tijd toegestaan. Wordt deze bepaling onveranderd in de wet opgenomen, dan zal hiermede aan de Nederlandsche visscherij groote schade worden toegebracht en de jongens niet worden gebaat. Knapen die met hun twaalfde jaar de school ver laten en zeeman willen worden, kunnen tot nog toe zonder bezwaar gemonsterd worden en ver- leenen dadelijk op de visschersschepen wel kleine, maar toch belangrijke diensten, zonder dat daar door schade aan hun lichamelijke gesteldheid wordt toegebracht. 't Kan zijn dat de Minister, toen hij het wets ontwerp samenstelde aan de groote industrie, de Nederlandsche visscherij, niet gedacht heeft. Te Delft hebben eenige heeren een wedding schap aangegaan wie het snelst van daar naar Rotterdam zou kunnen loopen. De heer W. J. v. B. legde den weg af in 1 uur 32 min. en 3 sec., de heer A. V. O. in 1 uur 32 min en 5 sec. Te Wageningen zijn bij openbaren verkoop kersen tegen 5 a 5% cent per pond op den boom verkocht. dag 1 en eergisteren 2. Het totaal is thans 8, waarvan 2 met doodelijken afloop. De beide overledenen waren kinderen, niet ingeënt. Er komen voor en na ook meer gevallen van roodvonk voor. Aanleiding om deze ziekte als epidemisch heerschende te verklaren, bestaat er vooralsnog niet. Te Leeuwarde.i zijn in de afgeloopen week per spoor uit Duitschland aangekomen niet min der dan 1800 grasmaaiers. In de buurt van Hoogeveen en Stadskanaal is Maandag en Dinsdag zeer zwaar weer geweest. Hevige onweders, vergezeld van windhozen en hagelbuien richtten er groote schade aan. Een keet stortte in waardoor 20 personen min of meer letsel bekwamen. Een windhoos wierp twee achterhuizen en een huisje tegen den grond. Een weduwe, die het huisje bewoonde, werd daarbij gewond en brak een arm. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Drie woningen brandden af, waarbij eenig vee omkwam. Op de Schutwijk zijn 40 zware eikenboomen bij den wortel afgeknakt. Er vielen hagelsteenen van de groote van kievitseieren. Aan de huizen is meer schade toegebracht dan aan de tuinvruchten, die over 't algemeen weinig hebbeu geleden. Te Sneek kwam Dinsdagmorgen een koopman met een lam ter markt. De aldaar gestation- neerde agent koesterde argwaan, en verzocht den man hem naar het politiebureau te volgen, waar de verdachte dadelijk bekende het beest zich door diefstal te hebben toegeëigend. De weinige oogenblikken, dat men hem aldaar alleen liet, heeft hij gebruikt om zich door ophanging van het leven te berooven. De ongelukkige laat eene weduwe met een talrijk gezin achter. De gezamenlijke koks aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord hebben een wedstrijd gehouden, ten einde te onderzoeken in hoeveel tijd inen een konijn voor de consumptie behoor lijk kan toebereiden. Zes stuks levende konijnen werden hiertoe aangekocht, die de deelnemende koks moesten slachten, stroopen, schoonmaken, wasschen en braden. De uitslag was verrassend en overtrof verre de verwachting. De le kok toch leverde het konijn zeer smakelijk binnen de 6 minuten, nl. in 5 min. 57y3 sec; no. 2 had daarvoor noodig 5 min. 59 sec.; no. 3 6 min. 10 sec.; no. 4 6 min. 19 sec.; no. 5 6 min. 21 sec.; en eindelijk no. 6 in 6 min. 31 sec. Al de koks der Marine waren bij den wedstrijd tegenwoordig en gaven eenparig hun verwondering te kennen over de handige werkzaamheid. De saus was ook zeer smakelijk. Te Amsterdam in de Boomstraat is een vrouw, moeder van 3 kinderen, bij het ophangen van waschgoed, uit een zolderluik op een binnenplaats gevallen. Zwaar gekwetst werd zij per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Op de spoorlijn HoornEnkhuizen heeft reeds een ongeluk plaats gehad. De machinist van een werklocomotief werd nl. door een trein aangereden en deerlijk ver wond. Te Stadskanaal is de bliksem geslagen in een molen, die daardoor geheel in de asch werd gelegd. Volgens geruchten heeft men Zaterdag van den vuurtoren op Eierland een bran dend schip in zee gezien. Nadere bijzonderheden ontbreken. Te Rinsumageest is een 15 jarige knaap verdronken bij zijn poging om een ande ren jongen, die bij het zwemmen was gezonken, te redden. Laatstgenoemde werd in het leven be houden. Ook te Gasselterboerveensckemond verdronk een 9-jarige jongen bij het zwemmen. Onder Coevorden is de veenwerker Pieter Eeijer door den bliksem gedood. Hij laat een vrouw met een 8-tal, gedeeltelijk jonge kinderen, iu be hoeftige omstandigheden achter. Zaterdag jl. is door de Zuid-Willemsvaart langs Maastricht voorbij gevaren een schip, komende van Lyon en inhoudende een voorhistorischen boom. Deze weegt 55000 kilo en heeft 6.20 M. in omtrek. Dit reuzengevaarte, in de monding van de Rhone gevonden, zal op de tentoonstel ling te Autwerpen worden ter bezichtiging ge steld. Het schip is uitsluitend voor het vervoer van den boom getimmerd. Sedert Zaterdag jl. zijn er te Leeuwarden me/c 3 "nllen. vfii) mklycn bijgekomen, dien t Dussen. Getrouwd: A. v. d. Pluijm met P. v. d. Pluijm; H. v. d. Pluijm met A. Verschoor; A. A. Waas met Jooren. Geboren: Petronella Adrian» Maria, d. v. L. A. Schoenmakers en J. M. SchalkenAnto- uetta Louisa Maria, d. v. W. A. Hoffmans en G. J. Jansen Jacob, z. v. P. Dekker en C. v. Maas tricht Berta Christina Antonetta, d. v. L. J. Verberne en E. M. J. v. Osch; Bastiaan Wilhel mus, z. v. W. Garston en J. v. Alphen Agatha en Carolina, ds. v. A. A. v. Dinteren en M. Gar- sten Petrus, z. v. P. de Wit en H. C. v. d. Pluijm Lonisa Wilhelmina. d. v. C. Timmermans en C. Honcoop. Overleden: Willem Borstlap, 1 j. Nico- laas v. Stravere, jtn. 43 j.Antonetta L. M. Hoff mans, 23 d.JohanDa v. d. Pluijm, 11 j. t Meeuwen, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd: T. de Graaf en H. Magric- tha v. Emden. Getrouwd: H. v. Drnnen en M. v. Hoven L. d. Hollander en J. OckersT. de Graaf en H. M. v. Emden. Geboren: Wouter, z. v. J. Vos en H. de Graaf; Neeltje, d. v. M. Kuckuk en H. Lankhaar. Overleden: Gijsberdina, 7 m. d. v. H. de Rooij en J. M. Donkersloot, t Baardwijk, van 1 Mei tot 1 Juni. Getrouwd: C. v. Muilekom, jm. 26 j. met C. Verhulst, jd. 22 j.A. Goossens, jm. 25 j. met A. Boeren, jd. 36 j. Geboren: Maria, d. v. A. Pullens en W. v. Zon Theodora, d. v. A. v. de Leur en R. v. J 'mvoirt TW d. V. C. de NÜ8 en C, POST- en TELEGRAAFKANTOOR te HEUSDEN. Wegens vertimmering der bestaande lokalen is het Post en Telegraafkantoor, van af heden, tijdelijk overgebracht naar de zoogenaamde Militiezaal van het Stadhuis. De brievenbus op de Botermarkt blijft voor de opname van brieven en drukwerken bestemd. Zij zal kort voor het vertrek van elke post worden gelicht. Heusden, 5 Juni 1885. De Directeur, G. VOS Jr.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2