ill* Verpachting V erkooping Doeveren en te Bern. VEILEN en MOOI: K J. S. Jiskoot, Praktizijn te Veen Ph. de Jongh, Botermarkt, Heusden. marktberichten:- advertentien. tegen Brandschade, IIEUSDM, den heer Ch. M. HENNY, 318de Staatsloterij Gemengd Nieuws. 9 Dienstbode, TEGEN BRANDSCHADE, J. VAN TUIJL Gz., Notaris Lanclré te Vlijmen, VERKOOPEN: Een perceel Hooiland onder Heesbeen, in Hoek Prui- mendijk, in perceelen als afgebakend; De tien morgen onderEethen, in de Hoeven, in 4 perc. dagelijks te adviseeren ten zijnen huize, doch des Za- turdags van 11 tot 1 uur in het Koffijhuis van de Wed. Dekker, aan de Haven te Heusden. te 's HERTOGENBOSCH, oude Boeken, Plaatwerken geheele Bibliotheken Magazijn van Manufacturen en Bedden. Alles tegen uiterst billijke prijsberekening. Ondertrouwd: Matthijs Aiiriaan van dei Mooren Helena Aletta Maria Jong. Mevrouw A. C. van E1JKSturms, te Heusden, vraagt tegen 1 Augustus a.s. een fatsoenlijke goed kunnende koken en huiswerk verrichten en van goede getuigen voorzien. Loon naar be kwaamheid. VAN VAN op Zaterdag- 20 .Juni 1885, des 's morgens ten 11 ure. Notaris DE GIER, zal ten verzoeke van den Heer C. A. Romer te Heusden, ter herberge van den Heer H. MAURIK, publiek LI ij imv...öu,w.u uu i/vuuitiiuu, Oude en Nieuwe Boekhandel KleijbergGerardns, z. v. J. Maas en G. Vissers; Johannes, z. v. P. v. Herwijnen en M. Treffers Johanna, d. v. C. v. Herpt en M. v. Eijck. Overleden: C. v. d. Heijden, echtg. v. H. v. Iersel, 41 j.J. v. Bavel, jm. 15 j.; C. Maas, jm. 7 w. E. v. Well, echtg. v. C. Marks, 29 j.; W. v. Cromvoirt, wed. v. M. Swinkels, 82 j. M. v. Es, echtg. v. J. de Kort, 57 j. Bij arre3t van 't Hof te 's-Hertogenbosch, is Jo hannes Verhoijsen, ond 59 jaren, burgemeester en ambtenaar van den bangelijken stand der gemeente Someren, prov. Noord-Brabant, verwezen naar de crimineel» terechtzitting, als beschuldigd van als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Someren sedert 3 Januari 1850 en als zoodanig belast met bet opmaken der akten van den burgerljjken stand dier gemeente en als openbaar ambtenaar en ontvanger van rechten of inkomsten van of voor de gemeente, bij het sluiten van huwelijken in die gemeente, bedriegelijk als rechten, inkomsten, sa laris, wedde of gelden te hebben gevorderd of ontvangen hetgeen hij wist dat hem niet verschul digd was, of het verschuldigde te buiten of te bo ven te gaan. Voor de rechtbank te Leeuwarden i* een oplich ting behandeld, zoo ingewikkeld en fijn gesponnen, dat het onderzoek en de daarop gevolgde plei dooien duurden tot 's avonds kwartier na elf uur. De korte inhoud der historie is dezeDe slagers knecht G. v. d. Veen erft 2500. Benjamin, een zoon van zijn patroon, bij wieu hij reeds 12 jaren diende, weet hem den lust op te wekken om porselein te koopen, dat deze dan tegen enorme winsten in Holland zon verkoopen. Het werd ge kocht bij den koperslager v. Erp, en om zeker te zjjn, werd elke koop getaxeerd door Elkan de Vries. Toen later het bedrog uitkwam, bleek dat het porselein door Elkan de Vries was bezorgd bij v. Erp en hij dus zijn eigen goed had getaxeerd. Benjamin is naar Amerika gevlucht en Elkan heet alles liegen. De substituut-officier van jusïtie, mr. E. M. Von Baumhauer, requireerde voor Elkan de Vries en Benjamin de Jong ieder 1 jaar celstraf en 50 boete. De verdediger, mr. H. Schaap, bestreed het wettige bewijs en de elementen van oplichting, Bij de uitspraak werd jl. Zaterdag de eisch van het O. M. toegewezen. ini ij 11 KERKNIEUWS. Nedekl. Hf.rv. Gemeente. Beroepen naar Domburg, G. P. Kruijff, cand. te Rotter dam; naar Besooien, P. C. A. Halffmau, cand. te Heerjan&damnaar Veenendaal, J. C. Tichelaar, pred. te Ouddorp (cl. Brielle.) Bedankt voor Leerbroek, W. Riugnalda te Loon-op-Zand. Zondagmorgen 1.1. had iu de Protestantsche kerk te Gorinchem een eigenaardige plechtigheid plaats. De heer A. de Pecker, predikant aldaar, herdacht den dag waarop hij, 25 jann geleden, het predik-ambt in die gemeente aanvaard had. Hij had tot tekst gokozen I Thessal. 2:9: «Wij hebben het Evangelium Gods onder u gepredikt.» Met weemoed sloeg hij deu blik in het rond als hij zich herinnerde, hoe velen 25 jaar geleden hun plaats tijdens de openbare godsdienstoefening nooit onbezet lieten, maar wier plaats thans ledig bleef, daar zij hem waren voorgegaan naar het graf. Spreker merkte op dat hij den bijval der schare nooit had gezocht, dat hij zijn ambt steeds als 1o heilig had beschouwd, om, hetzij voor eer, hetzij voor tijdelijk gewin, iets te prediken wat, naar zijn meening, niet het evangelie vau Jezus wa«. Sloeg hij echter een blik terug, dan deed het hem leed dat zijn streven zoo weinig gewaardeerd werd. Aan den eeneu kant dweepzieke opwinding, die verschil van meening niet scheen te kunnen dulden, aan den anderen kant een onverschillig heid, die het heiligste vuur wel moest uildooven. Met dankbaarheid mocht hij echter gewagen van de vele en roerende bewijzen van toegenegenheid, op dion dag van leerlingeu en oud-leerlingen ont vangen, bewijzen die hem moed hadden gegeven den reisstaf weder op te nemen, om op hot tegen woordig waarlijk doornige pad dat de predikant moet bewandelen, de reize voort te zetten. Na het uitspreken van den zegen werd hem door de gemeente staaude toegezongen: Psalm 134 3. Wij wenschen den heer Do Pecker hartelijk ge luk met zijn herinnerings-feest en hopen dat hem nog vele jaren de kracht en de lust zullen ge schonken worden om zijn ambt te bekleeden. En slaat hij den blik om zich, vergelijkt hij Gorin chem van heden met dat van vóór 25 jaren, dan zal hij ongetwijfeld een groote verandering bespeu ren. En moge het hem dan leed doen dat zijn vrijzinnige evaugelie-prediking hem in de kerk veel telourstelling heeft gebaard, zekerlijk heeft hij door zijn weiwillenden omgang en zijn ijver, om ook buiten de kerk nattig werkzaam te zijn getuige zijn vele betrekkingen! veel tot de gunstige verandering bijgedragen. Daarom brengen wij hem dan ook onzen dank; moge hjj nog laDgen tijd den lust gevoelen met zjjn groote bekwaamheden, beschaving en zedelijk heid en dus den waarlijk godsdienstigen zin onder ons te bevorderen 1 (N. G. Ct.) Prijzen van 100 en daar boven. 5e klasse. Trekking van 9 Juni. Prijs van ƒ1500: no. 11702; 1000nos. 4315 en 6025; ƒ400: nos. 9335 en 18811200 nos. 3715, 5453, 6796, 8663, 17304; ƒ100: nos. 4917, 7296, 8213, 8700. 9225, 14081, 14878, 17789, 17957, 18769, 20472, 20708. 56 klasse. Trekking van 10 Juni. Prijs van 1500: no. 10818; 1000: nos. 656, 4646, 9685, 17019; ƒ400: nos. 4606, 8145, 15792, 16625, 18858, 20440; ƒ200: nos. 239, 8050, 8292, 9438, 12639, 13349, 14687 100 nos. 800, 1082, 2257, 6351, 13868, 16312, 19147, 20233. 5e Klasse. Trekking van 11 Juni. Prijs van 100.000 no. 19270 10000 no. 19724; 1000: nos. 2102.2223,4632,13308, 15462, 17695, 18895; ƒ400: nos. 1940, 7789, 14724, 17288; ƒ200: nos. 601,6228.7645,13252, 17982; ƒ100: nos. 1108, 1309, 5389,8455,8640, 19509. Een boer uit Bruchem die in Bommel de muziek Tan een gezelschap Duitsehe muzikanten had ge boord en in zijn plaats nimmer iets dergelijks had waargenomen, vertelde bij zijn tehuiskomst het volgende: »Der stonne eu koppel minse met easse- likke aarege petten op derre kop, op de mert, ze hadde allemael keupere trecoters me krulle der aen, waer ze op beete en hoe harder ze beete zooveel te harder jankte het en mooi jankte ze.» Een iu Beieren verschijnend blad vertelde dezer dagen dat een Berlijnsch «Konsistorium» subsidie voor spoorweg-lijnen had aangevraagdnatuurlijk was een »Konsortium« bedoeld. Een ander blad nam een loopje met dit bericht, maar beging zelf het abuis om te melden dat de koniug onmiddellijk, nadat het bericht van het overlijden van den vorst van Thurn en Taxij ont vangen was, aan diens moeder een «Beleidignngs- telegramm» had gezonden, waarmede Beleidstele- gramra* bedoeld was. Toen onlangs cene discussie over Dampf-Post- Barkassea» gevoerd werd, waren sommige Duit sehe bladen in de meening dat Dampf-Post-Spar- kasseti bedoeld werden. Zonderling heefr, d* drukfouten-duivel, ge'ijk onze Germaansche baurüeden zouden zeggen, die ieder blad op zijn beurt eens plaagt en treitert, dezer dagen aan de zetterij van een in ons land verschijnend blad opgespeeld. Ongelukkigerwijze was namelijk het opschrift der rubriek «overleden door «bevallen» verwisseld en nu deed zich het ver-chijnsel voor dat 18 jonge vrouwen als gestor ven werden vermeld, terwijl van een ouden heer werd beweerd dat hij in de kraam was gekomen. Niet veel beter maakt het de «Bommelsche Courant» van Donderdag 11 Juni, die in haar hoofdartikel «Levensidealen* o. a. zegt: «Die een geloof heeft als een mostaardzaal: kan bergen verzetten, maar die aan sich zeiven twij felt wordt verdorven.* Door de Duitsehe bladen wordt weder een staal tje van de zonderlinge begrippen der tolbeambten, een »Zoll-curiosum,« medegedeeld. Een drietal ha ringen, welke te Anricb (Hannover) met verscheidene andere dingen gekocht waren te Lehe, werden, zoo als dikwijls gedaan wordt, op een papieren bakjo gelegd eu verder in papier gepakt. Toen zij zoo aan de grenzen kwamen, beschouwden de beambten ze niet als haringen, die vrij van rechten zijn, maar als... «bordpapier in verbinding met audere stoffen» eu zij hieven er 40 pf. invoerrecht van. Op een eigenaardige manier werd dezer dagen aan Koningin Magaretha van Italië een verzoek schrift overhandigd. Een klein kind, wien men het adres in de handjes had gestopt, werd in haar rij tuig geworpen. De Koningin was eerst wat ver schrikt, maar zij liefkoosde het kleintje en nam het mede naar het paleis, om het daarna aan de zorg dor politie toe te vertrouwen. Deze vond spoe dig den vader uit. Hij is een gewezen korporaal, die lang vergeefs op een burgerlijk postje wachtte en met de zijnen in grooten nood verkeert. De man zond reeds verscheidene verzoekschriften in zonder eehig gevolg eu hij hoopte op deze zonderlinge wijze door tusschen komst der Koningin hulp te vinden. Waarschijulijk wordt zijn vertrouwen wel niet beschaamd. Gedurende de begrafenis van Victor Hugo aan schouwde een kind aan den openbaren weg en te midden eeuer groote menschen-menigte, het eerste levenslicht. De moeder, eene jonge arbeidster, had er niet toe kunnen besluiten om tehuis te blijven en wilde rnet alle geweld den begrafenisstoet zien. Het jong geboren kind, een krachtige knaap, zal Victor wor den gedoopt. Eeuige slimme klanten waren op de gedachte gekomen om ladders tegen de boomen te plaatsen eu stelden liefhebbers in de gelegenheid om voor 2 sous naar boven te klonteren en in de boomen plaats te nemen. Verscheidene nieuwsgierigen deden zulks maar bemerkten toen zij omlaag wiMen tot hunne ont steltenis dat de ladders waren weggenomen. De snedige ondernemers vertelden dat het opklimmen wel 2 sous had gekost, maar dat het nederdalen 2 francs moest kosten, die vooruit betaald moesten worden. Sommige personen hadden moed genoeg om zich langs de boomen te laten afglijden, maar de mees ten betaalden met zuur gezicht het afgetroggelde losgeld en werden nog uitgelachen op den koop toe. Te Charkow stond dezer dagen luitenant Bog- danowitsch terecht, beschuldigd van moord, op zijne dienstbode gepleegd. De zeer zenuwachtige vijf-en-twintigjarige jonge man werd op zekeren nacht door het kraken van de deur van zijn slaapkamer wakker en zag hoe eene, in een wit laken gehulde gedaante zonder eenig gerucht te maken, op het bed zijner vrouw toeschreed. Toen op zijn geroep geen antwoord volgde, lostte hij een revolverschot op de gedaante die, zonder een kreet te uiten, ter aarde viel. Verschrikt liepen de luitenant en zijne vrouw naar het vertrek der dienstboden en het bleek thans dat B. een zijner aan somnambulismus lijdende dionstboden had dood geschoten. De kogel was in de rechterborst gedrongen en had onmiddellijk den dood ten gevolge gehad naar de overig» dienstboden mededeelden had de ongelukkige reeds lang als slaapwandelaarster be kend gestaan. Professor Kowaleff, die als deskundige door den verdediger was opgeroepen, verklaarde dat de daad in een toestand van «slaapdronkenheid* was ge pleegd. De beschuldigde gaf toe dat hij gedood had, maar zeide niet verantwoordelijk te zijn, aangezien hij onder den invloed van den «schrik* en uit «zelfverdediging» gehandeld had. Het gerechtshof vereenigde zich met deze opvat ting, en Bogdanowitsch werd vrijgesproken. Te vier uur des middags snelde dezer dagen eensklaps eene vrouw op het balkon van eene woning van de Calle de Tudescos, te Madrid, en riep luidkeels: «Hulp!» «Dieven!» «Moordenaars!* Toen eenige politie-agenten op het huis toesnel- den, kwamen er twee mannen uit die zich zoo spoedig mogelijk verwijderden. De politie-beambten vonden in een vertrek op de eerste verdieping de achttienjarige vrouw van den beul van Madrid, badende in haar bloed. Zij werd naar een hospitaal vervoerd, waar het bleek dat zij door twee revolverkogels was getroffen, waarvan de een in de linkerborst en de ander tusschen de ribben van de linkerzijde was door gedrongen. Ingevolge de mededeelingen der dienstbode, die bet hulpgeroep had aangeheven, was het volgende gebeurd Een jouge man, zekere Mariano Fernandez, had eertijds met de jouge vrouw in teedere betrekking gestaan, waaraan zij echter een einde had gemaakt. Op den dag van het misdrijf kwam de ongeluk kige minnaar in de woning zijner vroegere ver loofde en na eene heftige woordenwisseling vond de bloedige daad plaats. De dader is gearresteerd, en de mogelijkheid bestaat dat, wellicht voor den eersten keer, een man door den rechter met de taak wordt belast, om een aan zijne vrouw gepleegd onrecht te wreken. t Waalwijk, 12 Juni. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van Vee gewoon en de handel weinig. Er werd aangevoerd 1177 KG. Boterdie ƒ0.87 a ƒ0.96 per KG. gold. t Dussen, 11 Juni. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 291 kilo boter. Zij gold van 0.61. tot ƒ0.83. en Heusden, 12 Juni '85. te r-.r v v te OPGERICHT IN 1845, heeft benoemd tot haren vertegenwoordiger te J.van Tuijl Gz. ZUTPHEN, Juni 1885. Directeur. OPGERICHT IN 1845. Grondkapitaal ƒ1,000,000. Reservefondsen - 254,321. Premie-Inkomen - 453,000. Verzekering tegen VASTE en BILLTJKE PRE- MIÊN, zonder Inleggeldeu, of Nabetalingen. HEUSDEN, Juni 1885. Agent. v:' "ÜC'. Notaris BOLL te Dinther.zal publiek verpachten, op VRIJDAG^ 19 JUNI 1^85 9 des namiddags 4 uur, ter herberge van G. J. W. Kramer te Doeveren, te weten: Voor den WelEd.Geb. Heer Mr. Paets van Gansoijen: 5 Heet. 65 Aren. genaamd den Hoogendoorn on der Baardwijk, in 9 perceelen. Voor Willem van Andel te Rijswijk: 1 Heet. 70 Aren, op de Akkers onder Doeveren, in 2 perceelen. 2 15 op da Onde Waag onder Gans oijen, in 2 perceelen. Voor de Kinderen Anthonie Branderhorst te Eethen: 2 Heet. 50 Aren, op het Aalstveld onder Doeve ren, in 4 perceelen. Voor Mej. de Wed. J. D. van den Heuvel te Genderen 2 Heet. 15 Aren, op Gansoijen, genaamd «de Onde Waag,» in 2 perceelen. Voor de Heeren J. C. en P. van den Heuvel te Genderen: 3 Heet. 12 Aren 40 cA., in het Rekselaar, ge naamd «de Rietkamp,» in 4 perceelen. Voor den Heer Meijlinck te Vianen: 2 Heet. 15 Aren, de Maaskampen ouder Drongelen. Voor den polder van Doeveren: Den Polders-zeedijk onder Doeveren, in 2 perceelen. Voor den polder van Iledikhuizen: Den Polders-zeedijk, zooals in het vorig jaar. Voor den polder van Herpt: Den Polders-zeedijk, zooals in het vorig jaar. En op ZaterdagSO Juni 1885, des voormiddags 10 nar, ten hnizo van den heer H. Maurik te Hensden: Voorden WelEd.Geb. Heer Mr. UytermarckRietveld: Het Hoogewaardje ouder Bern, iu perceelen als van ouds. zal, in de na te noemen Herberg, publiek op DONDERDAG 18 JUNI 1885, des namiddags te 5 uren, b ij i n z e ten op DONDERDAG 2 JULI 1885, des namiddags ten 5 uro, bij toe slag, Een Herberg, MET VERGUNNING, uitmuntend gelegen aan don dijk onder Aalburg, Kadastraal gemeente Wijk, Sectie C, nommers 764, 765 en 766, groot 18 Aren, thans behoorende aan M. VAN SON. dSTOBTOM! belast zich met het KOOPEN en VERKOOPEN van enz. en koopt tegen hooge prijzen of' gedeelten daarvan. Op alle aanvragen wordt terstond geantwoord. Tevens beveelt zij hare gunstig bekende BIN DERIJ beleefdelijk aan, waarvan de prijscourant op aanvrage franco wordt toegezonden. ONTVANGEN eene ruime sorteering van Artikelen voor het Zomer-Seizoen, als: NETELDOEKENJ APONSTOFFEN, SATINETS en andere DAMES - ARTIKELEN. HEEREN COSTUMES, KINDERPAKJES, effen en gekleurde DRIL in ruime keuze, ZWART LUSTRE HEEREN-JASSEN van af 2.50.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3