binnenlandT^* BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. 318de Staatsloterij. op ongeveer 300,000 man. Men moet daar toe breken met het oude stelsel van bur gersoldaten en de erfelijkheid van den stand. Dit zal tijd kosten en zoo zal ook bij den grootst mogelijken ijver het leger langen tijd in een overgangs-tijdperk ver- keeren, gedurende hetwelk het in geenen deele tegen eenig Europeesch leger opge wassen is. Nogtans zullen de regeeringen in Europa zich wel tweemaal mogen be denken, alvorens ze tot een krijg met China mochten besluiten, want gelijk de Chineesche gezant openlijk te Parijs gezegd heeft, ze zijn ten allen tijde bereid in het gevaar het voorbeeld van Rusland in 1812 te volgen en den vijandelijken indringer met een woestijn te omgeven. door het provinciaal bestuur aangewezen, zullen, naar wij vernemen, de volgende week deze ge meente bezoeken, ten einde het plaatselijk archief te ordenen. t ZALTBOMMEL, 17 Juni. In de op gisteren gehouden openbare vergadering van het gecomb. college van de Bommelerwaard boven den Meidijk, werd de rekening over het afgeloopen en de be grooting voor het loopende jaar goedgekeurd. Voorts werden enkele besluiten tot conversie ge nomen, waartoe men meende dat de tijd thans zeer geschikt is en waarop de goedkeuring van Ged.-Staten zou worden aangevraagd. firma heeft namelijk blijkens een elegant gebon- doodgebleven den prijscourant, uitgevoerd volgens de drukme- thode van Minkman, (blauw op groen) een zee groen papier in den handel gebracht, dat zij den naam van Minkman-papier heeft gegeven. Dit is een onderscheiding die tot dusverre geheel eenig is in den papierhandel. Het muziekcorps van de grenadiers en jagers zal waarschijnlijk op 5 Juli een concert geven te Dordrecht in „Kunstmin". t BAARDWIJK, 18 Juni. De grasverpachtingen hebben hier plaats gehad ze hebben iets meer opgebracht dan verleden jaar, doch daar er een goede snee staat, zal de prijs van het hooi on geveer gelijk zijn aan die van het vorige jaar. t DOEVEREN', 17 Juni. Na gedurende een 14tal dagen algemeen klachten te hebben ver nomen, dat er zich geen visch meer in het Oude Maasje onder deze gemeente vertoonde, kreeg men heden gelegenheid met den grooten visch-verslin- der of verdrijver kennis te maken. In den vroegen morgen toch had men een monster in het water gezien, (volgens sommigen moest het beslist de duivel zijn) en van verschillende zijden werd de heer J. van Os, eigenaar van dit vischwater, ge wekt, om weldra met bijna de geheele bevolking den vreemden indringer te gaan bevechten. Met hooivorken, zeissen en wat dies meer zij trok men er op af, dreef het monster nabij de sluis in het nauw en had de voldoening het te bemachtigen in de gedaante van een grooten zeehond. In tri- uraf werd hij het dorp ingedragen en bleek eene zwaarte te hebben vau circa honderd pond. Het is zeker vreemd, dat juist in dezen tijd, met betrekkelijk laag water, een zeedier zoover zijn onderzoekingstochten doorzet. Wel werd en kele jaren geleden, op nagenoeg dezelfde hoogte, door de heeren Verhoeven uit Heusden, tweemaal een steur en eens een zalm gevangenmaar een zeehond had zich nog nooit alhier vertoond. Wij kunnen hieruit dan ook gemakkelijk de alge- meene agetatie verklaren. t ALMKERK, 17 Juni. Ter vervulling der vacature van lid van het bestuur van het water schap „den Ouden. Doorn/'ontstaan door het over lijden van wijlen den heer G. Schouten, is diens zoon G. Schouten daartoe benoemd. De heer J. de Jong Az., die als bestuurslid volgens den rooster moest aftreden, is herbenoemd. Door stemgerechtigde ingelanden van het water schap /Zandwijk" is het aftredend lid C. de Jong Az. herkozen. t De te veld staande klaver op het bouw land aan de gemeente toebehoorende, is in het openbaar verkocht voor f 145, in drie perceelen. tDe 70-jarige gedenkdag van Waterloo is alhier herdacht door het uitsteken van den vlag uit den toren en uit enkele particuliere woningen. t Te Leuven, gem. Vuren, overleed op 16 dezer in den ouderdom van 90 jaar en bijna 4 maanden Pieter Scheffers, oud-strijder van Waterloo. t Door het bestuur van het waterschap Neder- Betuwe is besloten tot het maken van een bui tenberm aan de buitenzijde van een gedeelte Rijnbandijk onder Ravenswaaij, over eene lengte van 192 M. HEUSDEN, 19 Juni. t De heeren Mr. Crom en Klasens, als daartoe I De Haagsche briefschrijver der „Midd. Crt." schrijft in zijn laatsten brief „De zaak der huzaren-officieren, die in zeker café-chantant in de residentie zoo duchtig hebben huisgehouden, schijnt voor goed in den doofpot. Men zegt dat het bewijs van schuld niet te leveren was. Maar de vraag is, of geen aanwijzingen en gegevens te verzamelen zouden geweest zijn om het bewijs te verstrekken. Na eenige beschou wingen over de wijze waarop deze zaak ten ge noegen van alle partijen door welwillende be moeiingen is bij gelegd", gaat de briefschrijver voortDe geheele zaak is nu geëindigd met de pensionneering van den regiments-commandant en de overplaatsing van een officier van minderen rang. Alsof de eerste maatregel een straf is voor de daders, en alsof de kolonel aansprakelijk is voor hetgeen zijn onderhebbenden buiten dienst uitvoeren Hij moet nu boeten voor hen. De over plaatsing beteekent ook niet veel, vooral niet daar als nieuwe garnizoensplaats Amsterdam is aange wezen, waar het verblijf toch moeilijk als straf kan worden beschouwd." Het schijnt inderdaad te volgen uit de maat regelen van hoogerhand genomen, dat bij de be voegde autoriteiten de overtuiging bestond dat er daden geschied zijn die ernstige bestraffing ver dienen. Doch men zal moeten toegeven dat het twijfelachtig is, of de juiste evenredigheid betracht is in het toemeten van schuld en straf. Als een bewijs hoe zeer het park //Merwestein" te Dordrecht in den smaak van het publiek valt, kan dienen dat 11. Zondag in het melkhuis 10 koperen kannen melk en 3000 kogelfleschjes ver schonken zijn. Men roemde de om hare koel heid aangename rustplek. De rechtbank te Maastricht heeft naar den procureur-generaal bij het Hof te s Bosch ver wezen Cesar Timmermans, oud 54 jaren, winke lier, laatstelijk woonachtig te Heerle, thans in hechtenis, ter zake van moord, gepleegd op mr. Eug. Van Oppen, en van manslag op Maria van Oppen en mr. Eug. van Oppen Jr. Woensdag-avond is ter hoogte van het Zwiju- drechtsche veer een baggeraak der heeren van Hattem Co., vermoedelijk doordien deze te zwaar met zand beladen was, in het midden der rivier de Oude Maas voor Dordrecht gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Ten einde te voorkomen, gelijk meermalen is gebeurd, dat pupillen van de pupillenschool te Nieuwersluis, na op hun verzoek te zijn ontslagen, zich bij een der korpsen of inrichtingen van de landmacht, hetzij als tamboer, hetzfj als hoorn blazer of wel als gewoon vrijwilliger, onder genot van premie, tot den militairen dienst verbinden, heeft de min. van oorlog bepaald, dat aan ont slagen pupillen, als boven bedoeld, bij het aan gaan eener eerste vrijwillige verbintenis voor de landmacht, geen premiën mogen worden worden toegekend en dat wegens hunne aanneming ook geen aanbrenggeld zal mogen worden in reke ning gebracht. Voortaan mag de afzender van een telegrafi- schen postwissel in het binnenlandsch verkeer, behalve zijn naam en woonplaats, op de strook van den wissel ook andere mededeelingen aan den geadresseerde schrijven deze worden in de tel- ling van de woorden niet begrepen. De 12e alg. vergadering van het Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, zal op 18 Aug. te Dordrecht worden gehoilden. Behalve de ge wone werkzaamheden zal o.a. behandeld worden het voorstel van de afd. 's Hage „Wat kan er verder door het Bond worden gedaan tot bestrij ding van de verderfelijke //drijvende drankwinkels." Aan onzen laudgeuoot den heer J. Minkman, te Arnhem, is dezer dagen een eigenaardige hillde gebracht door de firma Berth. Sigismund, papier fabrikant te Leipzig, Berlijn en Frankfort. Deze Te Weststellingwerf is een 2-jarig kind van den veenarbeider J. in 't vuur gevallen en let terlijk verbrand. Aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is een man tusschen een der machines geraakt en geheel ver brijzeld. In de Czaar Peterstraat aldaar is een knaap onder een tram geraakt en aan de beenen ernstig verwond. Aan het station te Zutfen viel een arbeider van een stilstaanden bagagewa gen. Hij kwam met het hoofd op de rails neer en werd per brancard naar het gasthuis gebracht. Onder Steenwijkerwold is een huis, bewoond door 3 gezinnen, afgebrand. Een veulen, 4 kalve ren, een varken met 8 biggen kwamen in de vlam men om. Op den Zeedijk te Amsterdam heeft een vrouw een andere vrouw met een mes zwaar verwond. In de Elandstraat aldaar viel een klein kind in een ketel heet water. Twee woningen, bewoond door 6 huisgezinnen, zijn te Made door brand vernield. Een bejaarde vrouw kreeg zware brandwonden. Een van de beide Suez-steigers in het Y te Amsterdam, waarop de loodsen der Rijnspoor en der Amerikaansche stoombootmaatschappij zijn gevestigd, is totaal door brand vernield. De enorme groote steiger vertoonde een waren vuurpoel. Aan blusschen kon niet gedacht worden en vele goe deren zijn verbrand. Er lagen geen schepen in de nabijheid. Gelukkig konden alle beambten der Maatschap pijen zich redden eu werden ook bijtijds de waar den en papieren in veiligheid gebracht. Onder het gejuich der omstanders haalde een werkman, toen de brand een der kantoren had aangetast en het dak reeds brandde, de Neder- landsche vlag, die er op woei, met gevaar naar beneden. Die te zien verbranden, ging toch niet daar kwam het gemoed tegen op, en, gelijk ge zegd, de toejuichingen van ver en nabij gaveu hem gelijk. De eene loods was voor f 25,000, de andere voor 12,000 verzekerd. Verder was er een groote assurantie-polis op goederen, groot f 600,000. Voor het aanwijzen van den uit de gevangenis te Haarlem ontvluchten makelaar Gerrit Visser wordt een belooning van f 500 uitgeloofd. - Een kat die door een hond werd nagezeten, were zoo angstig dat ze op de Waardgracht te Leiden een aan de deur spelend kind aanvloog en vreese- lijk beet en krabde. De moeder, die aan de wasoh- tobde stond, kwam haar kleine te hulp en lie de wonden uitbranden. Onder Hillegom viel een 7-jarig kind van een zandschipper over boord, terwijl man en vrouw aan 't eten waren, waar door het ongeluk niet onmiddelijk opgemerkt werd. Het kindje verdronk. Te Tilburg hebben rust verstoringen plaats gehad orudat een firma het loon had verminderd. Ruiten werden er ingeworpen. De politie maakte van de wapens gebruik om de menigte uiteen te drijven. Aan den Goudschen Singel te Rotterdam is het lijkje van een pasge boren kind, in een houten kistje, opgehaald. Een schildersknecht is daar aan de Delftsche vaart van een stelling gevallen en op de plaats KERKNIEUWS. De Koningin van Engeland heeft aan Gladstone als erkenning zijner vele verdiensten den graven titel aangeboden. Gladstone bedankte voor de onderscheiding. Een conservatief kabinet is bijna gereed. Lord Salisbury zal bnitenlandsche zaken, Churchill kolo niën aanvaarden. Een Engelsch blad berekent, dat de Egyptische veldtocht, aan het Engelsche leger reeds 9300 meu- schenlevens heeft gekost of omtrent 5 pCt. van het geheele leger, zoo als de sterkte daarvan geboekt staat. Men zegt dat De Lesseps het hem aangeboden voorzitterschap van de Parijsche tentoonstelling en van het eeuwfeest in 1889 heeft aangenomen. Te Havre is met veel plechtigheid een nieuw ziekenhuis ingewijd. De bouw heeft 1,875,000 frs. gekost. Het bevat ruim 300 ledikanten; het is ge heel en al ingericht naar de tegenwoordige eischen der geneeskundige wetenschap en beslaat met de daar omheen gelegene terreinen eene oppervlakte van 65,000 vierkante meter. Bij do wedrennen in de vlakte van Longchamps, Zaterdag gehouden, heeft Engeland, met het paard Paradox,* den grooten prijs behaald. Do grand Prix* bedraagt honderd zeven en veertig duizend zeshonderd francs en werd in drie minuten vijf en twintig seconden gewonnen. Sedert -het noodlottige ongeval in het gerechts gebouw te Thiers, door het instorten van den trap, zijn nog 9 der daarbij gekwetste personen aan hunne bekomen wonden overleden. Het getal der slacht offers is daardoor tot 33 geklommen. Genei'aal-veld maarschalk von Manteuffel, gouver neur van Elzas-Lotharingen, is overleden. Te Madrid kwamen Woensdag 5 sterfgevallen en 1 ziektegeval aan cholera voor. In de provin ciën Murcia, Valencia en Catalonie telde men 575 ziektegevallen en 222 sterfgevallen. De sprinkhanenplaag in Zuid-Rusland wordt met ieder jaar erger, welke maatregelen men ook ter bestrijding daarvan beramen mocht. De bijeenkomst, welke voor eenigen tijd tot dat doel te Odessa werd gehouden door de gouverneurs van zes Russische provinciën, schijnt geene vruchten op te leveren. In Bessarabië zijn de sprinkhanen zoo talrijk, dat do gouverneur van Odessa ten spoedigste der waarts is vertrokken om te zien wat er gedaan kan worden om de boeren voor algoheelen ondergang te behoeden, In eene bloeiende streek van dat ge west is het grootste deel der landerijen door de sprinkhanen kaal geplunderd. De krachtige pogin gen van boereu en soldaten, om de lastige insecten uit te roeien, zijn vruchteloos. Bij iederen voet stap,* schrijft een ooggetuige, sjaagt men legioenen sprinkhanen op. Zij vliegen aan alle kanten in ontzaglijke zwermen, en waar zij niet alles ver nield hebben, komen zij terug.* In de noord-westelijke Staten der Amerikaansche Unie hebben Zondag en Maandag verscheidene tor nado's gewoed, waardoor eene schade van 1 millioen dollars aan eigendom is veroorzaakt. Ook werden eenige personen gedood en gewond. Men meldt dat de Keizer van China het vredes verdrag met Frankrijk reeds bekrachtigd heeft, Bij deu cycloon, welke kortelings in de golf van Aden woedde, verging o.a. het stoomschip ïSpeke Hall,* van Liverpool naar Bombay bestemd. De tweede officier van dien bodem was de eenige die gered werd. Hij had zich twee dagen op een balk boven water gehouden en was te Colombo, hoofdstad van het eiland Ceylon, geland. Te Hainbnrg aan de Donau brandde een sigarenfabriek af. Een half millioen sigaren ging verloren. Uit Kizil-Arvat wordt bericht, dat door brand al het materiaal voor den bouw van den Transcasischen spoorweg is vernield, benevens 20 waggons. De nieuwe gieterij van het arsenaal te Pesth is door den brand vernield. Het dorp Okrola in Mo- ravië is bijna geheel een prooi der vlammen ge worden. In minder dan een kwartier werden 64 huizen in de asch gelegd 4 personen kwamen om. Reeds zijn 170 lijken gevonden van personen, die het leven verloren door den hoos bij Lagos in Mexico. f Heusden, van 511 Juni. Ondertrouwd: M. A. v. d. Mooren, jm. 24 j. en H. A. M. Jong, jd. 27 j. Getrouwd: P. J. Broers, jm. 22 j. en J. A. Mallant, jd. 21 j. Geboren: Cornelia Allegonda, d. v. M. Bax en H. J. Schuit; Franciscus, z. v. A. Hartogs en G. Verhagen. Overleden: J. P. Burgbouts, wedr. v. A. C. Henning, 82 j.A. van Mersbergen, d., 2 m.; G. J. J. Spiorenborgh, z., 3 m. f UITWIJK. Over het algemeen blijven de voor uitzichten op den oogst zeer gunstig. Vooral de zware kleigronden, onder den invloed geweest zijnde van een gunstigen winter en droog voorjaarsweder, hebben betere vruchten dan de vier of vijf voor gaande jaren. Tarwe, rogge en garst zijn goed ontwikkeld en het koolzaad, hoewel niet in groote hoeveelheid aanwezig, staat in deze streken uitmuntend. Erwten, boonen en haver zijn ook vrjj goed ge wassen. Het vlas, dit jaar hier nog al verbouwd, liet zich bp den aanvang goed aanzien, doch heeft door de schrale winden zeer geleden. Bij zachter weder zou het zich nog kunnen verbeteren. De aardappelen hebben zich weder hersteld door de warmte van vorige dagen, van de schade door de vorst toegebracht en verlangen naar moerdere warmte. Ook de suikerbieten komen thans niets te kort dan warmte. De boomvruchten beloven veel op te leveren en hebben van de nachtvorsten niet veel geleden. De weiden zijn volop met gras bezet, waarin het vee welig tiert. Nederl. Herv. Gemeentb. Beroepen: naar 's Hage, E. W. Heineckeu, te Middelburg. Aangenomen Den Bommel door P. C. A. Halffman, cand. te Heerjansdam. Chr. Geref. Gemeente. Bedankt voor Goriuchem, J. van Andel, te Leeuwarden. Het aantal studenten aan de Vrije Universi teit te Amsterdam bedraagt thans 50 en wel god geleerdheid 39, godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid 3, godgeleerdheid, letteren en rechtsgeleerdheid 4 en letteren 3. In den loop van het vorige jaar werd door 2 hunner met goed gevolg candidaats-examen afge legd. Het hospitium telt thans 14 inwonende studen ten. Zij genieten daar kost, inwoning en verple ging, voor 350.'sjaars. Ook voor niet-inwonende studenten is de mid- dag-disch, tegen matige vergoeding, toegankelijk. Uit het fonds tot ondersteuning van behoeftige studenten ontvingen 15 jongelingen ieder eene bij drage van 300.terwijl nog aan enkelen eene toelage in eens gegeven werd. f MAASTRICHT, 20 Juli. Het bouwen van een ijzeren draaibrug ter vervanging van de houten brug over.de Noordervaart in den kunstweg Neder- weertLeveroij, met daarbij behoorende wachters woning onder de gemeente Nederweert. Raming 14,000. Aanwijzing 13 Juli. (96 t MIDDELBURG, 24 Juli. Het leveren en storten van steen tot voortzetting der verbetering van den oever vóór Terneuzen. Raming 31,700. Aanwij zing 17 Juli. (97 Prijzen van 100 en daar boven 5e Klasse. Trekking van 16 Juni. Prijs van 1000: no. 3104; ƒ400: nos. 15205 en 16370; 200: nos. 5408, 6604, 12222, 15067 en 15282; 100: nos. 1048, 1854, 4283, 5979, 9629, 10607, 12143, 13429, 14995, 17652, 18170, 19929 en 20886. 5e klasse. Trekking van 17 Juni. Prijs van 15,000: no. 17870; 5000: no. 2887; 1000: nos. 1729, 6164 en 17130; 400: nos. 3899, 7611, 12362, 14026, 14312 eu 15977;200: nos. 2451 en 10236; ƒ100: nos. 4041, 5544, 6779, 7345, 8466, 11217, 11348, 12877 en 20963. 5e klasse. Trekking van 18 Juni. Prijs van 50000 no. 2520 1000 nos. 16773, 16946, 17710; ƒ400: nos. 9617,9706, 16373, 17859, 19089, 19203; 200nos. 3650, 12599 100 nos. 1690, 3503, 5151, 8080, 10287, 14193, 16683, 18394.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2