buitenland. "binnenland: Brieven uit de Residentie. Het krankzinnigen-gesticht dat krachtens een niterste wilsbeschikking van Holloway te Londen gebouwd werd, is dezer dagen plechtig geopend in tegenwoordigheid van den Engelschen Kroonprins. Het naar den verinaarden kwakzalver-philanthroop genoemde gesticht is alleen voor niet-ongeneeslijke lijders bestemd. Het kost 3,600,000. De ontploffing in de mijn van Clifton Hall bij Manchester had plaats te half 9 's morgens. Te 6 uren waren 350 mannen in de mijn afgedaald. Des namiddags waren 200 weer naar boven gebracht, maar velen daarvan dood. Docr de ontploffing viel een massa steenkolen naar beneden, hetgeen de kans op redding zeer verminderde. Op mijlen af- stands werd de knal vernomen en de vlammen sloegen uit de opening. In de diepste schacht, 540 yards beneden den grond, waren ongeveer 150 mannen en jongens werkzaam. Het aantal dooden is 138. De oorzaak vau de ramp is nog niet bekend. Het verougelukte schip, de »Renard«, had een equipage van 120 man, 7 officieren en den kapitein Sores, diens vrouw, 2 dochtertjes en 2 bedienden aan boord. De schade door den braud te Grodno veroorzaakt, wordt op minstens 12 millioen guldeus geschat. Hot verlies van menschenlevens bij de jongste aardbeving te Cashmire is thans officiëel bekeud het bedraagt 3081. Het aantal omgekomen schapeu en geiten wordt op 25.000, dat der runderen op 8000 geschat70.000 huizen werden vernield, HEUSDEN, 19 Juni. t De vorige week kenmerkte zich door betere prijzen bij de gehouden hooiverpachtingen. Wij vernamen o. m. dat bij de verpachting van notaris De Gier, voor het college van oude schut ters al hier, zelfs 300 meer gemaakt is dan het vorig jaar. Bij de verpachting, door notaris Boll te Dinther op Zaterdag 1.1. gehouden, werd gemiddeld 6 meer gemaakt dan het vorig jaar. Te Werkendam moet daarentegen het klaver en koolzaad de vorige week belangrijk minder hebben opgebracht. t De alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen, heeft opgebracht 25.725. 1" BAARDWIJK, 19 Juni. Gisterenavond om streeks 8 uur barstte een hevige brand uit in het huis van en bewoond door den koperslager C. Marks. In het eerst had het vuur zulk een dreigend voorkomen dat men niet anders dacht of de twee naastliggende huizen zouden zeker ook vernield worden doch de spuiten uit deze ge meente en Waalwijk werkten zoo goed dat, hoe wel de huizen waarvoor gevreesd werd reeds op eenige plaatsen vuur gevat hadden, ze toch be houden bleven. De woning van C. Marks is ge heel uitgebrand, als ook een groot gedeelte van den inboedel. Een en ander was verzekerd, naar men zegt voor 1400. Men denkt dat de brand begonnen is in de smidse. Oorzaak onbekend. t VLIJMEN, 22 Juni. Heden namiddag ten circa half vier ure brak een brand uit in het kof fiehuis van den heer Keienberg, vroeger en meer algemeen bekend als bij Johanna Boom. Aange wakkerd door een sterken wind verspreidde zich het vuur van het achterhuis (alwaar het het eerst gezien werd) over de geheele woning en in niet langer dan 10 minuten (zoo verhaalt ons een ooggetuige) lag de geheele behuizing tegen den grond, die met aanverwanten bouw eeue groote ruimte besloeg. Aan redden viel alzoo niet te denken. In den beginne verspreidde zich het gerucht dat een kind zou verbrand zijn, doch dit bleek ge lukkig geen waarheid te bevatten. De brandweer, wel spoedig op het terrein, kon echter niets meer uitrichten dan zorg dragen dat het vuur zich niet verder verspreiddehetgeen, geholpen door de om het huis staande hoornen, ook niet het geval werd. t Dank der ijverige zorgen der politie heeft men geen last meer van vreemde indrin gers, die 's avonds alhier en in Haarsteeg de brutaliteit hadden zich onaangemeld in huis of schuur te dringen, sporen nalatend hunner komst, door het inpalmen van wat naar hun gading was. t BAARDWIJK, 22 Juni. De afloop van het gisteren door den Doelen „Soranus" alhier ge geven concours is als volgt. De eerste prijs is behaald door „Ons genoegen van Ilerpt met 130 punten in 10 schoten; de tweede prijs door ^Constantia" van Drunen met 110 punten in 10 schoten; de rozenprijs door ffWillem Tell" van Vlijmen met 4 rozenhet eereteeken door den heer C. v. d. Wiel, lid vau den Doelen ^PAmitie" van Diunen, met 12 punten in 4 schoten. Sibylle was gerust, want van het geld was zij zeker. Zij gaf hein toen het zakje, dat zij voor hem gemaakt had. Er zit een toovermiddel in,sprak zij niet plech tige geheimzinnigheid en deed hem zelf het koord om (Wordt vervolgd.) ?rn hals. t NIEUWKUIK, 22 Juni. Heden morgen werd met eenvoudige plechtigheid het lijk ter laatste rustplaats geleid van Hermanus van den Brand, oud ruim 95 jaar. De nog kloeke grijs aard vergezelde reeds op ruim 20-jarigen leeftijd Napoleon op zijne tochten naar Duitschland en Rusland en nam deel aan de overwinning bij Smolensk en de Moskwa, aan den verschrikkelijken overtocht van de Berezina. Als Burgemeester stond hij velen met raad en daad bij. t De doperwtenpluk is reeds aangevangen. Duizenden liters worden verzonden. De prijs aanvankelijk 40 ets. per liter, begint aanmerkelijk te dalen wijl er geen concurrentie tusschen handelaars bestaat. DRONGELEN. In de laatst gehouden raads vergadering is besloten, met ingang van 1 Juli a.s., aan den heer A. W. Moll op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als hoofd der school te Doeveren. Een voorstel van den heer arrondissements schoolopziener, tot aanstelling van hulppersoneel, aanschaffing van nieuwe banken en splitsing van het schoollokaal, benevens daarstelling eener speelplaats, werd aangehouden tot eene volgende bijeeukomst. GORINCHEM, 22 Juni. De 11. Donderdag alhier gehouden paardenmarkt was van weinig beteekenis. Een 30tal paarden stonden aan de lijn, die bij afwezigheid van kooplieden onver kocht bleven. t De 11. Donderdag alhier gehouden collecte, tot ondersteuning van het fonds voor den gewa penden dienst, heeft ruim 90 opgebracht. Ver leden jaar bedroeg zij ruim ƒ100. t SLEEUW IJ K~ De collecte voor Waterloo heeft alhier opgebracht 7.20. t DALEM. De ymkers hebben in deze stre ken geen reden tot klagen, daar de bijen drukop zwermen en een goed gewin maken. Indien het weder gunstig mag blijven, ver wacht men althans niet minder honigjaar dan in 1884; vele korven wegen nu reeds zwaarder dan toen. t De scheepvaart op de Waal wordt in de laatste dagen weder zeer belemmerd door den lagen waterstand en de zandplaten. Vooral wordt er door de schippers ernstig geklaagd over eene zandbank, welke zich onlangs te Ilellouw heeft vastgezet. Dagelijks raken daar eenige schepen aan den grond, wat veel schade en oponthoud veroorzaakt. t WOUDRICHEMriTTl^i. Op het heden gehouden erfhuis van wijlen Mevrouw Struick, werden tal van antieke voorwerpen aan geboden, waaronder nog een compleet servies was, 't welk door den heer II. te Gorinchem werd gekocht voor 120, behalve de onkosten. Des kundigen beweren dat het üit de 17e eeuw is. t In de jongste raadsvergadering is benoemd tot Genee%- heel- en Verloskundige dezer ge meente, de heer G. A. van Geijtenbeek, Arts te Gorinchem. Naar men verneemt moet ge noemde heer een specialiteit zijn op het gebied der verloskunde. t Weder heeft een lid van den Gemeen teraad zijn ontslag genomen en wel de heer C. Vink Az. t Het bestuur van het Galamiteuse waterschap Schouwen (Zeeland) zal aanbesteden de uitvoering eener verhooging van puinglooiing, het maken van kaden, bazaltglooiingen en verhoogen van buiten berm aan de zeewering. Raming 24,000. t Door het bestuur van den Calatniteusen Su- zannapolder (Zeeland) zal worden overgegaan tot de aanbesteding van dijks-, berm- en oeververdedi ging, gedurende 1885/86. Raming 6800. t Het bestuur van het Calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en Borsselepolder heeft besloten tot aanbesteding van onderhoudswerken aan de zeewe ring, gedurende 1885/86. Raming 18,000. Al de leden van den raad der gemeeute Berg- haren hebben hun ontslag genomen. Gedurende ruim 4 maanden hebben zij geweigerd met den benoemden burgemeester samen te werkenthans zullen zij de kiezers laten beslissen, of zij al dan niet gehandeld hebben zooals deze dit van hun vertegenwoordigers verlangden. t Aan boord van Zr. Ms. Instructievaartuig ,/Astrea", op 's Rijks werf te Willemsoord liggende, heeft een winterkoninkje zijn nest gebouwd in een der gaten waardoor in het voorschip het loo pend tuig binnenboord vaart. Ondanks de drukte die daar steeds heerscht (de ,/Astrea" dient tot zeilexercitie voor de adel borsten), heeft het ouderpaar er reeds 5 jongen uitgebroed. Het Groot-Oosten der Nederlanden heeft, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Z. K. H. Prins Alexander, tot grootmeester verkozen Mr. P. J. G. van Dig gelen, rechter in de rechtbank te Zwolle. Tot gedeputeerd grootmeester werd gekozen Mr. H. W. Wierdsuia te Leeuwarden. Jhr. Mr. H. C. van der Wijck roept, in eene schappij om opname onder hare verzekerden. Hij dezer dagen verspreide circulaire, de Nederland- ontving echter hoegenaamd geen antwoord en sche werklieden op, om, ten einde hun rechtma tig aandeel in het stem- en kiesrecht te verkrij gen, hunnerzijds op wettige wijze daartoe mede te werken, opdat èn Regeering èn Staten-Gene- raal ten spoedigste den aangewezen weg bij de Grondwetsherziening inslaan. Een der aanzienlijkste handelshuizen te Rot terdam heeft een vergelijkenden staat opgemaakt van de kosten, die een schip met volle lading vroeger moest maken toen het langs Brouwers haven en het Voornsche kanaal Rotterdam be reikte en thans, nu het langs den Nieuwen Waterweg voor de stad komt. Daaruit blijkt dat de oude weg 3023,43 aan onkosten vor derde en de nieuwe weg 343,87 vordert, het geen een besparing van 2679,56 per schip geeft. Door den heer H. Tuijp is ter zake van de Volendammer visscherij-quaestie een nieuw adres gericht tot de Tweede Kamer. Het strekt ter weerlegging van het jongste vertoog der Kamer van Koophandel te Harderwijk. Werd daarin be weerd dat Volendam gebruik maakt van botters, gebouwd en bestemd voor de Noordzee en met een kuilnet wil uitoefenen wat door anderen met voor elke vischsoort passende netten wordt uitge dacht dan ook Zaterdag niet anders dan dat zijne geheele bezitting verloren was. Hoe vreemd keek hij echter op, toen de agent der assurantie-maatschappij, waarbij hij vroeger verzekerd was, de schade bij hem kwam opnemen en hem uitbetaling der geheele verzekerde som ten bedrage van 800 toezegde. Wat toch bleek het geval Den dag nadat de man zijne assurantie had opgezegd, was zijne vroüw naar den agent gegaan en had dezen verzocht de ver zekering ten haren name te doen doorloopen, en de jaarlijksche premie van haar te ontvangen. Nooit had zij haar man iets daarvan doen be merken. De voorzichtigheid der vrouw heeft thans het gezin voor groot verlies behoed. Een ander bewoner, een te goeder naam en faam staand burger, verzocht den agent der maat schappij, bij welke hij sedert tal van jaren ver zekerd was, zijn polis terug te nemen, omdat hij bij eventuëelen brand hoegenaamd niet onder verdenking wilde staan, zelf iets tot den brand te hebben bijgedragen. Alle aansporing om op dit besluit terug te komen bleef vruchteloos. Te Arnhem is in een sloot gevonden het lijk van een persoon, die lijdende aan gemoedsbezwaren, voerd de heer Tuijp noemt dit eene opzettelijke J zi°h een Paar dagen te voren in den pols had onwaarheid. Immers is de geheele vloot van gesneden en daarna getracht had zich op te Volendam bestemd en gebouwd voorde Zuiderzee, hangen. Te Gramsbergen is een 2-jarige jongen en kan slechts de kleinste helft daarvan, op som- in een sloot gevallen en verdronken. De groote mige tijden, de kusten der Noordzee bevisschen. boerderij van Mettray is met den geheelen in- In de 317de Staatsloterij kregen bestellers van den Rijkstelegraaf een gedeelte van de 100.000. Vrijdag hebben eenige ambtenaren van de Rijks telegraaf in de 318e loterij een tieude gedeelte van de ƒ31.000 gewonnen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging ^Neder- land en Oranje," in het hoofdkiesdistrict Gorin chem, heeft, volgens de Standaard," als haar besliste overtuiging uitgesproken dat dr. Kuvper I moeite gered 5 de derde verdronk de door God aangewezen leider der anti-revo- moeder v,el te Schoonhoven van een ladder. Zij boedel verbrand. Te Amsterdam is een jongen uit een boom gevallen en ernstig gekwetst naar het gasthuis gebracht. Nabij Diemerbrug is het kind van een schipper in het water geraakt en verdronken. Een bootje met drie matrozen van den Russisehen schoener //Isaac", dat de loods te Vlissingen aan wal had gezet, sloeg bij het teruggaan om. Twee werden met groote - Een huis- lutionaire partij i s en moet b 1 ij v e n. Uit Haarlem wordt gemeld dat de ontvluchte makelaar G. Visser zich naar Kaapstad zou hebben begeven. bezweek aan de gevolgen. 'sGKAVENHAGE, 20 Juni 1885. Ieder mensch tracht nair zijn beste weten mid- Tengevolge der //dwalingen en werken van den j delen te berameu om zijn lot in de maatschappij, WelEerw. heer D. P. M. Huët als: het verwek ken van gestorvenen, raadplegen van dezelve en om door hun hulp kranken te genezen, hetwelk overeenkomstig Gods eeuwigblijvend woord den Christenen verboden is en ook in hetzelve als werk des duivels veroordeeld wordt," hebben een dertigtal stemgerechtigde mansledematen der Ne- derl. Hervormde kerk te Goes een adres tot den kerkeraad gericht, waarin ze, steunende op de Heilige Schrift, verzoeken Zoodanige maatrege len te willen nemen dat deze ergernis uit het midden der gemeeute worde weggenomen," waar mede zij bedoelen uitsluiting van het Avondmaal en de gemeenschap der Heiligen of welschor sing in zijn predikambt In het militair detentiehuis nabij Leiden heeft een gevangene een aanval gedaan op een der be waarders. Door diens geschreeuw om hulp kwam deze van andere bewaarders spoedig opdagen, doch de opstandeling was zóó in toorn ontstoken, dat men hem niet machtig kon worden. Inmiddels werd de hulp der wacht ingeroepen, waarvan zes man met geladen geweer en gevelde bajonet op den woesteling afgingen. Daardoor in het nauw gebracht en geen uitkomst meer ziende, maakte hij in wanhoop zich van een mes meester, waar mede hij zich in de borst ernstige wonden toe bracht. Hij wordt nu in de cel verpleegd. Zaterdag brak te Papendrecht voor de tweede maal in 14 dagen op den vollen middag een ge duchte brand uit. Vijf huizen met aanbehoorende schuren werden binnen éón uur tijds eene prooi der vlammen. Aan den burgemeester en de flinke brandweer is het te danken dat de brand, welke bij den hevigen wind aller hart met schrik vervulde, tot genoemde panden bepaald bleef. De burgemeester ging zelf voor met het afrukken vau het dakriet eener boerenwoning, wat spoedig navolging vond, terwijl aan de andere zijde, door het dekken met zeilen en het gieten en spuiten, de vlammen werden in bedwang gehouden, Vermoedelijk is de brand ontstaan door het vliegen van vonken uit de smidse van de scheeps timmerwerf van PI. van den Adel op het rieten dak eener nabijstaande woning. Het gebouw waar de brand uitbrak, was ver zekerd bij de Brandwaarborg-Maatschappij //Hol land" te Dordrecht, een ander, met inboedel, bij de //x\ssurantie-Maatschappij tegen brandschade" te Zutfen de overigen moeten met hunne in boedels niet of zeer laag verzekerd zijn. Naar aanleiding van dezen brand, vernemen wij vooral op fiuautiëel gebied, te verbeteren. Sommi gen trachten door hard werken en zuinig zijn vooruit te komen en anderen beproeven hun for tuin, vooral in loterijen. Veelal is de eerste manier verreweg de beste, want al gebeurt het eens een enkele keer dat de een of ander het geluk heeft om een hoogeu prijs te trekken, over het algemeen wordt er met loterij spelen meer verloren dan gewonnen. Er zijn men sehen die nooit iets trekken en toch den moed niet opgeven, maar op nieuw wagen om het ver lorene terug te winnen. De gedachte dat zij van daag of morgen toch nog eens zoo gelukkig zou den kunnen zijn om een groote som te winuen, is voor hen te aanlokkelijk. Reeds meermalen zijn er stemmen opgegaan voor de afschaffing der loterijen de zedelijkheid, oor deelde meu, vorderde dit. Maar tegenover dit ge voelen stond de zienswijze van hen die meenen dat men moet rekening houden met den volksgeest, die nu eenmaal vóór het spel is. Onzedelijk, meen den zij, kon het loterij-spel niet genoemd worden. Het wagen van een kleine kans, het open houden, zooals men het noemt, van een achterdeurtje voor de fortuin, is naar hunne opvatting zelfs van een streng zedelijk standpunt niet te veroordeelen. Onze natie houdt bijzonder veel van loterij-spelen; zelfs wil men dat vroeger in Nederland en wel in Vlaanderen, de loterijen zijn uitgevonden. Reeds van de Batavieren weten wij dat zij verzot waren op het dobbelen, dat toch ook een soort van loterij was en dat ze vrouw en kinderen, ja hun eigen vrijheid aan do kansen van het spel waagden. Do eerste loterij in ons land, waarvan de ge schiedenis gewag maakt, is in Utrecht in het jaar 1444 door de stedelijke regeering tot stijving der kas gehouden. Later werden in verschillende an dere steden loterijen gehouden, waarvan de win sten werden gebruikt voor den aanleg en voltooi ing van vestingwerken, het bouwen van poorten, enz. De prijzen der loterijen van dien tijd bestonden hoofdzakelijk in geld, geschenken en lijfrenten. Die geschenken waren zilveren kannen en bekers, zout vaten en schalen, kroezen, lepels, enz. Soms wer den ook stedelijke ambten verloot, zooals b. v. het ambt van schepenbode. Zulk eene loting geschiedde in het openbaar en was gewoonlijk een heel feest voor de stad. Maar niet alleen ten behoeve der 3tedelijke kassen werd de loterij te baat genomen, maar ook voor het bouwen van kerken en geeste lijke gestichten en voor schuttersgilden, rederijkers kamers enz. werd hare hulp ingeroepen. Zelfs gin>.r de zwendel die zich daarbij al spoedig voordeed zoo ver dat ook aflaten als prijzen werden ver loot. Het was dan ook geen wonder dat de over heid al spoedig verbodsbepalingen tegen het hou den van dergelijke loterijen moest uitvaardigen. Onder Philips II begon de regeering te trachten om uit. de loterijen en het verleenen der octrooien daarvoor, voordeelen te trekken. Daarom werd het houden er van verboden en de octrooien alleen tegen betaling verleend. Zoo kwam langzamerhand het houden van do loterij in handen der regeering en deze bediende zich er van om in tijd van nood aan geld te komen. Zoo besloten de Staten van Holland in het jaar 1747, toen zij oorlog met Frankrijk voerden, om tot dekking der kosten eene loterij te houden, be staande uit 5000 loten ad 860 per lot. In Ja nuari 1748 had de inschrijving daarvoor plaats en op éen dag waren alle loten verkocht. Naar het heette, om de teleurgestolden ook nog gelegen- de volgende staaltjes Een dergenen die bij dezen brand huis en in- heid te geven, werd kort daarop tot een tweede boedel hebben verloren, en jaren geleden zijne I loterÜ overgegaan en ook nu waren in 2 dagen assurantie had opgezegd, deed kort na den brand van 4 dezer aanzoek bij eene verzekering-maat- alle loten weder uitverkocht. De minste prijs was 1000 gulden. Nieten waren er niet. De verkoop der loten leverde een kapitaal van 4300000 ■■MM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2