BUITENLAND. BINNENLAND, met een os nevens zich, 't beeld van den arbeid, en een jongeling, ook met een bijbel in de hand, ten hemel starende nevens hem een arend, te zamen de be zieling voorstellende. Voorts is de voorgevel van 't museum nog versierd door een achttal beelden uit tegels samen gesteld, voorstellende de steden Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Delft, Leiden, Gouda, Haarlem en Dordrecht. In dien zelfden trant zullen Utrecht, De venter, Zwolle, Kampen en Groningen (Sticht en Oversticht) in den westelijken Maastricht, Nijmegen, Arnhem, Zutfen en Roermond (Gelre) in den oostelijken toren den Bosch, Breda, Leeuwarden en Bolsward (Brabant en Friesland) in den Oostgevel Middelburg, Zieriksee, Alkmaar en Hoorn in den Westgevel vereeuwigd worden. Dat alles is nog niet klaar, evenmin als de versiering van den achtergevel, die, als het geheel uit rooden baksteen opgetrokken, bij afwezigheid van al wat raam is een zeer doodsch voorkomen heeft. Nog tal van beelden, voorstellende his torische personen, waaronder ook Lodewijk Napoleon, de stichter van het Trippenhuis, zullen in de gevels aangebracht worden wanneer dat alles volgens de ontwerpen van den vindingrijken bouwheer is uitge voerd, hoop ik daarop terug te kunnen komendoch dat zal in dit jaar althans niet zijn. Dit moge dus, wat de onderdeelen betreft, volstaan. Ik kan moeilijk alles opsommen. In mijn volgende correspondentie de voortzetting van 't overzicht van 't geheel en een kijkje binnen de wanden. KENNISGEVING. 1. Op den 7 Juli, te Gorinchem: HEUSDEN, 26 Juni. tTwee brave oude luidjes, Johannes Luïjts (79 jaar) en Wilhelmina Tielemau (88 jaar), woon achtig in de Pompstraat alhier, hopen op Maan dag 29 Juni a.s. den dag te herdeuken, waarop zij vóór 50 jaren door den huwelijksband werden vereenigd. Ongetwijfeld zullen ook in Heusden familiën zijn die genoemd echtpaar niet kennen. Eenvou dig gaan zij hun weg, tevreden als zij zijn met hun zeer bescheiden deel. Mocht de voor hen gedenkwaardige dag, dien zij hopen te vieren, echter een weinig van den gewonen gang afwijken. Daartoe kan een ieder medewerken. Als ieder een weinig doet zal er ook een gouden feest kunnen gevierd worden en dat zal niet alleen een genot zijn voor de roofdpersonen, maar ook voor hen die daartoe lebben medegewerkt. t Als een bewijs van bijzondere vruchtbaar- leid zagen wij heden in den tuin van den heer Sprengers eeu Napoleons-peer, een lei-boompje, dat zijne vruchten reeds bij den grond aan den stam droeg. Wij hoorden van tuinlieden dat dit ot de zeer zeldzame gevallen behoort. t25 Juni. Gisteren avond, circa 8 uur, ewam alhier zonder begeleiding een koebeest de Wijksche poort binnenloopen om later, door de iefelijke jeugd achtervolgd, al hollende de stad ;e doorkruisen. Weldra ontfermde zich de politie er over, die het voorloopig bij den heer Maurik op stal bracht. Het bleek nu te zijn een rood- jonte vaars, die, zonderling genoeg, tot heden nog niet door den eigenaar werd teruggehaald. t Bij aankomst, van de stoomboot „de Maasstroom," op Woensdag-avond, stapte een der passagiers buiten de loopplank, met gevolg dat hij te water geraakte. Hij werd terstond opge merkt door G. van der Pol alhier, die hem op het drooge brachtwaardoor het met den schrik en een bad eindigde. tDe lieer I. S. Tromp, Ie luitenant der Artillerie, alhier tijdelijk gedetacheerd, is benoemd tot luitenant-adjudant bij het 3e regiment vesting artillerie, in garnizoen te Gorinchem, en zal in deze nieuwe betrekking met Juli a.s. optreden. t DE WERKEN, 24 Juni. Gisterenavond ont stond er brand in een arbeiderswoning aan de Kil, bewoond door de wed. P. v. d. S. en L. v. d. S. Door spoedig verleende hulp mocht men er in slagen den brand tot dit perceel te beperken. Naar men verneemt was huis en inboedel tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. ming plaats hebben ter benoeming van een Hoofd ingeland voor het 4e district van het Hoogheem raadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe." Deze nieuwe stemming geschiedt we gens het bedanken van den heer J. Vervoorn Gz. te Arkel, die den 22n April 11. bij herstemming tot Hoofdingeland gekozen was. t II EDIK HUIZEN. Door het Waterschaps bestuur „de Binnenpolder van Hedikhuizen" is aan de ingelanden eene som van f 25 per hec tare uitgekeerd, zijnde het hun komende batig saldo over de laatste vijf jaren. t ALMKERK, 24 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft op gebracht f 34. t WOUDRICHEM. De collecte voor Water loo, dit jaar gehouden door de Heeren D. de Groot en J. de Weijman, beiden gepensionneerden, heeft netto opgebracht f 17.93. t -Daar de zalmvisscherij op 't Woudri- chem's water weer wat levendiger wordt, zoo begint de visscher weder te ontwaken uit zijn slaap van kommer. Geen droombeeld kan voor hem andere voorstellingen hebben gemaakt dan ellende, daar hem betrekkelijk alles dit jaar is tegen geloopen. Circa 30 zalmen worden er per dag gevangen. De gemiddelde wicht van dezen visch is I2Y3 kg. welke van f 0.50 tot f 0.60 het 1/3 kg. wordt verkocht. t DUSSEN. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot heemraden van het waterschap van den Ouden Zeedijk alhier, de Heeren B. v. d. Beek en C Verhoeven Gz. t SLEEUWIJK, 25 Juni. Veel wordt in deze gemeente gedaan om aan de ingezetenen een rustig leven te bezorgen en wel raag daaronder verstaan worden de zorg ter voorkoming van brand. Door aankoop van een zeer doelmatige brandspuit bij de Gebr. Kronenburg te Kuilen borg is op dat gebied weder groote vooruitgang merkbaar. Heden werd ze met goed gevolg be proefd. t GORINCHEM, 25 Juni. Op Dinsdag 7 Juli aanstaande, zal in deu Doelen alhier de stem t Het Bestuur van den Willemspolder (N.-Br.) zal aanbesteden het ophoogen van den overlaat in het benedeneinde der kade onder Echteld. t De aanbesteding van no. 92 is bepaald op 24 Juli. In Noord-Brabant wordt de jacht op water wild geopend Zaterdag 4 Juli e.k. De provincie Noord-Brabant is thans schuldig f 1.525,500. Van f 364.000 wordt 41/2 en van f 1.161,500 4 pCt. betaald. De renten op 1 Juli e k. te verschijnen beloopen 31,420. Met 1 Ja nuari 1886 wordt f 47,000 afgelost. Voor het te Tilburg gehouden examen van ad- spirant-secretaris hadden zich aangemeld 7 can- didaten, van wie 6 waren opgekomen. Geslaagd zijn de heeren G. A. Sevenhuyzen uit Brouwers- ïaven en A. Klerks uit Drunen. Voor het notarieele staats-examen, hetwelk zal worden gehouden te 's-Hage, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, aanvang nemende op den 1 Juli a.s., hebben zich aangemeld 372 ad- spiranten, waarvan voor het le gedeelte 142, le en 2e dito 30, le, 2e en 8e dito 8, 2e dito 34, 2e en 3e dito 63, en 3e dito 95. Over de opheffing van normaalscholen schrijft men Af en toe heeft men kunnen lezen, dat de normaallessen te A of te B zijn opgeheven, zelfs vermeldde het „Dagblad," dat primo Augustus alle inrichtingen van den tweeden rang (klasse B) zullen worden opgeheven. Als zeker kunnen we melden, dat het inslaan van een anderen weg is aaubevolen, het niet lan ger toelaten van leerlingen nl. tot enkele inrich tingen. Daardoor zou tweeërlei doel bereikt worden. Vooreerst zou het rijk geen woordbreuk plegen te genover hen, die door hunne toelating, toezegging hebben ontvangen van opleiding in een vierjarigen cursus. En ten andere zouden de onderwijzers, die aan de N. L. verbonden zijn, n i e t op eens van hunne meerdere inkomsten worden beroofd. De zending van een Nederlandscheu geneeskun dige naar Spanje, ter bestudeering der uitkomsten van de inentingsmethode van dr. Ferran, maakt thans bij de regeering een punt van overweging uit. Naar aan het „Utr. Dbl." wordt medegedeeld, heeft de heer G. Beraad, te Weert (provincie Limburg), het middel uitgevonden, om van de vezels van sommige turfsoorten hier te lande draden te spinnen, waarvan kleedingstukken worden vervaardigd, die in degelijkheid, fraaiheid en duurzaamheid gelijk staan met gewone wollen stoffen, doch slechts de helft van den prijs kosten. De uitvinder heeft aan deze nieuwe stof den naam van Beraudine gegeven. In de omstreken van Haarlem is de tulpen- oogst nagenoeg afgeloopen. Over het algemeen kan het gewas bevredigend genoemd worden. Thans is men allerwege bezig met het „opnemen" van hya cinten. Maandagavond ten 8 ure trok over Vlissingen een luchtballon, waarin men een persoon zag zitten. De ballon kwam uit het zuid-westen en verdween in oostelijke richting uit het gezicht. Een klein uur later daalde de ballon veilig in eene weide nabij 's Heer-Arendskerke, waar het gas werd uitgelaten, het doek opgerold en van daar naar Goes overgebracht. De reiziger, L'Hoste, was des avonds uit Duinkerken vertrokken, met het doel om te Antwerpen te dalen. De koude dagen der vorige week zijn oorzaak geweest dat tal van schapen op Tessel 's nachts in de weide zijn gestorven. De dieren, een paar weken vroeger dan andere jaren van de vachten ontdaan, hebben in hun luchtig costuum de koude Juni-nachten niet kunnen trotseeren. Voor de eige naars is dit natuurlijk een leelijk schadepostje. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is voor het eerst in het zeekanaal te Middelburg een levende haai gevangen. Het dier, dat eene lengte heeft van nagenoeg 1 meter, bracht Zaterdag 5 en later wederom 5 levende jongen ter wereld, van welke er reeds 3 zijn overleden, tengevolge van de geringe ruimte waarin de dieren besloten zijn. Deze haaisoort behoort onder de weinige vis- schen die geen kuit schieten, maar levende jou gen ter wereld brengen. Moeder en kinderen zijn naar Antwerpen vervoerd Naar aanleiding van de geschiedenis van de Leidsche giftmengster de begrafenisfondsen, vestigt men de aandacht op het feit dat de direc teuren van sommige begrafenisfondsen te toegevend zijn en te weinig toezicht uitoefenen op de boden. Als bewijs wordt het volgende verhaald, dat ongetwijfeld zeer sterk sprekend is In een gezin had een bode reeds lang moeite gedaan om de menschen in rijn begrafenisfonds te verzekeren. Aanvankelijk was zijn moeite ver geefs maar toen een kind ziek werd nam hij de gelegenheid te baat om op het gevaar te wijzen dat zijn vakkennis hem deed zien, doch dat voor ieder ander verborgen bleef, daar de ongesteld heid slechts van lichten aard was. Het gezin liet zich echter overreden en de bode verzekerde een goede uitkeering, waarbij hij niet onduidelijk zijn verlangen te kennen gaf naar een groote tooi. Eenige weken later overleed de kleine. De ouders ontvingen de uitkeering en de bode eene beloo ning voor den goeden raad. Dinsdag j.l. werd te Leiden, bij gelegenheid van het 310-jarig bestaan der hoogeschool, eene maskerade gehouden, die duizenden had doen op trekken naar de grijze sleutelstad. De anders stille straten waren opgevuld met bezoekers en alom heerschte de opgewektste en prettigste stemming. De maskerade stelde voor de geschiedenis van Leiden, van de stichting tot het ontzet in den jare 1574. De rij werd geopend door de oudste bewoners dezer lage landen, want men meent dat het oude Lugduno gesticht is 22 jaren vóór de geboorte van Christus. Hieruit kan men afleiden dat de stoet zich onderscheidde door zeer schilderachtige costumes. De voorsten droegen beerenhuiden, terwijl de eer zame burgers, die eens den strijd tegen Spanje streden, in laken, zijde en fluweel waren ge- doscht. Maar daar tusschen ligt een tijdvak waarin de ijzeren ridders de wereld beheerschten. Daar daagden, in bonte mengeling, de mannen op der oude, glorie-rijke tijdenHengistus, die nog bij velen onbekend was, de woelige Van Loon, Eloris („der Kaerlen God"), Jan van Bei eren, Maximiliaan en zoovele andere machtigen der aarde. Men behoefde niet te klagen dat de zon ver zuimde aan de versierde straten en den kleur rijken stoet de levendigste tinten te geven; im mers de bedekte lucht kwam nu den uren wan delenden voetgangers en den zwaar geharnasten ridders ten goede. Of zij 't toch niet „warm" hebben gekregen, wie zal 't durven beweren? De Leidsche burgers en de tallooze gasten zorgden evenwel overvloedig voor „lafenis" en in liefde voor het „edele vocht" deden de Romeinsche krijgers niet voor Floris V, Gozewijn de Wilde, niet voor burgemeester Van der Werff onder. Overal waar de historische optocht verscheen, werd hij door de duizenden met gejuich begroet. Vele der deelnemers werden met kransen en bouquetten vereerd. De pages van Floris V wa ren als het ware bedolven onder de bloemen, die van alle zijden naar hen werden toegeworpen. Te ongeveer half elf uren nam de avondtocht bij fakkel-licht een aanvang. Alom waar de stoet passeerde werd uit de huizen Bengaalsch vuur ontstoken, wat door de weerkaatsing op de ijze ren harnassen en schilden een too verachtig effect teweeg bracht. Woensdag-middag had de: „Opene Hove van Floris V, Grave van Hollant, Zeeland ende in Vrieslant, voor alle Vorsten, Ridders, Edele Heren ende joncfrouen, mitsgaders alle die Re- gheerders dezer landen, alle mannen van Wape nen ende goede oorlogsluuden, alle voorleseren ofte Professores, die der Jonckheijt stichtende met guldene woorden," plaats. Hiermede namen de voornaamste feesten, in afwachting der contra-partij door de burgers der „studeerende jongelingschap" aan te bieden, eeu einde. Men schrijft uit 's Hage Wanneer men weet dat bij gelegenheid van de feesten te Leiden aan de plaats-bureaux van het station van den Ilollandschen spoorweg alhier 12,780 biljetten naar die stad werden afgegeven en dat meer dan 100 extra-treinen geloopen heb ben, kan men zich een denkbeeld vormen van de bedrijvigheid die van den vroegen morgen tot laat in den nacht op dit station geheerscht heeft. De laatste trein uit Leideu passeerde Woens- dagmorgeu te ongeveer 4 uren. Dat de belangstelling van de Amsterdammers in die feesten mede niet gering was, blijkt wel uit het feit dat Dinsdag in de hoofdstad aan het station van den Holl. spoorweg 3970 retourbil jetten naar Leiden werden afgegeven, benevens 203 kaartjes enkele reis. Door de beschuldigde Lorette zelve is, naar meu verneemt, nog geen verdediger gekozenwel heeft rnr. Haas verzocht bij haar toegelaten te J mogen worden, ten einde haar, namens haar fa- Sedert een maand zijn er in Frankrijk 18 ter dood veroordeelden. Piano's van papier, zie kier iets nieuws onder de zon. Ze worden te Parijs gemaakt (tot hiertoe slechts twee) éeu iö verkocht aan den hertog van Devonshire. In plaats van hout is de kast van ge perst papier, dat gepolijst is de kle sr is crème wit. De toon van het instrument moet uiet sterk, maar week en vol zijn en bovendien lang door zingen. De reeds vermelde orkaan van den 3en Juni in do golf van Aden is de hevigste welke daar gowoed heeft, zoover het thans levende geslacht zich kan herinneren. Hij woedde te Aden drie uren achtereen met ontzettend geweld. Steenen gebouwen werden zwaar beschadigd houten huizen omver- gewaaid, deuren en daken ver weggeslingerd. In de haven zijn een aantal vaartuigen gezonken. Te öbock is, op eenige steenen gebouwen na, alles vernield. Ook daar zonken verscheidene schepen in de haven. De kracht van den wind waa daar zoo hevig, dat meubelen uit de rijks-gebouwen weg gewaaid en spoorloos verdwenen zijn. Hoe groot de schade is, kan nog niet bepaald worden. Gedurende dien storm is het Frauscho stoomschip »Renard« uit Aden naar Obock vertrokken, met het bekende noodlottige gevolg. Te Hamburg werd in de succursaal van de Rijks bank een tekort van 200,000 Mark ontdekt. Men gelooft dat twee vreemdelingen, waarschijnlijk En- gelschen, die som hebben gestolen. De justitie doet onderzoek. De moordenaar van twee jonge meisjes te Glad- bach, Fritz Peters, die kort geleden door de Ned. Regeering werd uitgoleverd, is door het gerechts hof te ünsseldorf ter dood veroordeeld. Bij het ongeluk te Tourcoing zijn 17 personen omgekomen. Te Marseille sprong een stoomke tel in een brouwerij; 7 van de 25 werklieden werden zwaar gewond, 3 zijn nog onder het puin bedolven. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heus- den, gelet, op artikel 8 der wet vau den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken doen te weten: dat op heden aan P. J. Broers alhier en zijne rechtverkrijgenden vergunning ia verleend tot het oprichten van eene broodbakkerij in het pand wijk Z, No. 81, gelegen in de Putterstraat. Heusden, den 17 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Oproeping van miliciens-verlofgangers. De Burgemeester van Heusden roept bij deze op, om op de hierna te melden dagen, 's namid dags vóór -1 our, bij hunne korpsen aanwezig te ziju: Karei Janson. 2. Op den 12 Augustus, te Breda: Stephanus Jacobns Hofmeester. Marius Heijkants. 3. Op den 19 Augustus, te Utrecht; Adrianu8 van Rijswijk. Heusden, den 24 Juni 1885. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2