"""fuiTEN L AN TJ BINNENLAND. Stichtsche Brieven. inaken wil, te weinig toeschijnen. r/Mijn kinderen zullen dienen", zegt een verstandig huisvader; ffdan leeren ze nog veel, wat bij ons niet voorkomt. In een betrekking komt veel voor, wat ze later kennen moeten of ze trouwen of niet." Bravo, vader! ge hebt het bij het rechte eind. We hebben dikwijls bij eenvoudige lui op een derde of vierde verdieping gege ten, waar het ons best beviel, of in een nederig stulpje ten platten lande, waar al les zuiver en netjes was, niet gescheurd of verwaarloosd, alles eenvoudig maar ordelijk en zorgvuldig gerangschikt, zoodat het een allerliefst geheel uitmaakte. We dachten het reeds, vóór de vrouw het ons vertelde, dat ze gediend had. Dat komt den man en de kinderen en door dezen weer den kinds kinderen te goed. Slot volgt. Men heeft het plan de Fransche krooujnweelen, die natuurlijk niet meer uoodig ziju, te verkoo- pen, voor zoo verre zij geen bepaaldo geschiedkun dige waarde hebben. De gelden die zij opbrengen zullen voor do helft besteed worden tot aankoop van kunstschatten voor de rijks-museums en de andere helft tot stijving der pensioen-kas voor de afgeleefde arbeiders. De Koning van Spanje heeft ook geld gezonden aan de choleralijders van Valencia. Dr. Ferrau hoeft aldaar den 28u meer dan 100 meuscheu in geënt. Volgens het officiëele blad waren er den 29n 1104 gevallen, 468 sterfgevallen. Volgens Reuter 1233 gevallen, 574 sterfgevallen. O. a. te Araujuez 134 en 33, to Valencia 73 en 38 (in de provincie 483 en 263), te Murcia 34 en 13 (in de provincie 179 en 81); in Castellon 104 en 66, in Saragossa 81 en 18, in Alicante 125 en 43, in toledo 5 en 10; te Madrid zelf 5 gevallen 1 sterfgeval, in de omrin gende dorpen 7 en 6. Van 2229 Juni verlieten 16.000 personen Madrid alleen mot den Noorder spoorweg. Bij Madrid is een kamp gevormd om de behoeftige vluchtelingen op te nomen. De berichten omtrent cholera in Spanje luiden ontmoedigend.Op 30 Juni bedroeg hot aantal aan getasten 1394 en het cijfer der dooden 653, verdeeld over 9 provinciën en 148 plaatsen. In de afgeloopeu week was het aantal cbolera-gevallen 7819 en het aantal dooden 3699. De ziekte neemt af in Mur cia, maar toe in Saragossa, Alicante, Aranjuez en Toledo. To Aranjuez waren 30 Juni 104 sterfge vallen (het aantal inwoners van deze stad, die 10 kilometer van Madrid ligt, is 4000). De Belgische dokter Van Enderghem heeft zich verklaard voor de methode van Ferrau. Dr. Ferran heeft te Va lencia 4 doctoren achtergelaten, die met, het inen ten zijn belast. Hij zelf is tot dat doel naar Tor- tosa, zijn geboortestad, vertrokken. Woensdag 1 Juli waren te Madrid 4 cholera gevallen, 1 doodo; in Araujuez 152 gevallen, 78 dooden; in do provinciën Valencia, Murc'a, Cas tellon, Alicante, Saragossa zijn in het, geheel 1300 gevallen en 600 dooden. Te Berlijn heerschte Maandag een waarlijk tro pische hitte, die echter tegen 4 uur gevolgd werd door een allerhevigst onweder, vergezeld van eeu regen, die veel op een wolkbreuk geleek. In ongelooflijk korten tijd stonden alle kelders ouder water en stroomde het water wel een voet hoog over de straten, zoodat het verkeer per rijtuig geheel was gestremd. Dat dit ecnige verfrissching gaf, behoeft wel niet, gezegd. Waarschijnlijk is ook een Italiaansch schip, Conté Cavour,* met 92 soldaten aan boord, bij den jongsten orkaan in do golf van Aden veron gelukt. De regoering te Rome ontving bericht dat het schip op een tocht langs de kust van Somali spoorloos is verdwenen. Zooals men weet zijn in dien orkaan ook het Frausche schip .Renard* eu een Engelsch schip met man eu muis vergaan. HEUSDEN, 1 Juli. t Eeu onzer vroegere stadgenooten, de heer N. W. Posthumus, die alhier zijne voorbereidende studie voor het onderwijzers-ambt maakte, oin achtereenvolgens op te klimmen tot hij eindelijk directeur der H. Burgerschool te Amsterdam werd, is niet meer. Het //Nieuws van den Dag" van heden wijdt daaraan de navolgende regelen, die wij in zijn geheel overnemen onder bijvoeging van enkele woorden. ,/Een verdienstelijk en bij het onderwijs zeer gezien medeburger, de heer N. W. Posthumus, is hedennacht aan zijne vrouw en zijne beide nog jeugdige kinderen, en aan de school, waaraan bij zoo ijverig werkzaam was, door den dood ontvallen. Aanvankelijk hoofdonderwijzer aan de openb. lag. school te Hardingsveld, verliet hij deze betrek king om zich te Bemmel als kostschoolhouder te gaan vestigen, in welk tijdvak hij de akte voor het middelbaar wist te verkrijgen, waarna hij door het gemeente-bestuur alhier werd benoemd tot leeraar aan de H. Burgerschool met vijf jarigen cursus voor jongens, om, bij de oprichting der H. Burgerschool met drie-jarigen cursus, nu tien jaar geleden, tot. directeur te worden aangesteld. Deze school verliest in hem veel, want mocht, het lichaam al zeer zwak zijn, het droeg een krachti- gen geest. Hij bereikte slechts den leeftijd van 47 jaren, bezat de akte voor geschiedenis en aardrijkskunde en den titel van //officier de 1' Academie Practise* en was jaren lang secretaris van het Aardrijkskundig Genootschap, waarin hij, ook om zijne uitgebreide aardrijkskundige kennis, zeer gezien was." t Ter vervanging van den heer Tromp is de heer J. H. A. Mnsberg, le luitenant der ar- tillerie, alhier tijdelijk gedetacheerd. t 's GREVELDÜIN GABELLE. Alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de school in 't dorp, mejuffrouw D. 1). van Buuren, laatst onderwijzeres te Sprang. t Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan dezelfde school hebben zich voor een salaris van f 600 meer dan 20 sollicitanten aangemeld. Vóór 3 jaren kwam er één voor die jaarweddeover eenige jaren zal 't getal wel eenige honderden gaan bedragen t BRAKEL a/d WAAL, 2 Juli. Gisterenavond zijn alhier op de aartlappelbeurs de eerste aardap pelen verkocht a f 3.50 den HL. en heden ochtend pl. m. 120 HL. geladen. Qualiteit uitmuntend, doch de quantiteit laat veel te wenschen over. t Men maakt thans een aanvang met het bouwen van de hooipers, waarvan reeds lang sprake is geweest. Het gebouw zal, naar men verneemt, op dezelfde wijze ingericht worden als de reeds jaren bestaande hooipers van de hh. Monhemius en Duijzer te Zuilichem. Het hooi is dit jaar hier in de omstreken goed opgeruimd, want voor de Zuilichemsche pers wordt het hooi voortdurend nog aangevoerd uit Overijsel. t GORINCHEM, 2 Juli. Op Zaterdag den 18 dezer zal in den Doelen alhier de verkiezing plaats hebben van een Hoofdingeland voor het water schap //de Overwaard", ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J.Ver meulen alhier. t Bij de aanstaande periodieke verkiezingen voor leden van den gemeenteraad zijn hier aan de beurt van aftreding de heeren C. van Andel, Mr. J. A. Alting Bösken, W. H. Post en A. G. W. Boll, terwijl wegens liet bedanken van den heer H. E. Santman ook in deze vacature zal voorzien worden. t Allenvege is men in de Alblasserwaard en de Vijf-Heerenlarulen druk in de weer met gras maaien en het hooi binnen schuur en berg te brengen. Dc opbrengst overtreft alle verwach ting. Sommige hooilanden belooven meer dan het dubbel van wat in een gewoon jaar gewon nen wordt. Alleen de hoog gelegen landerijen en die van kerke- en armen-fondsen maken hierop eene uitzondering en zijn minder ruim bedeeld. Bij verder gunstig weder zal men zich, even als verleden jaar, weder in een overvloediger! oogst van goed hooi mogen verhengen. De voor Vlissingen zeer verblijdende tijding is ontvangen dat de Duitsche Bondsraad deze havenplaats aangewezen heeft als aanlegplaats voor de nieuwe Duitsche stoomvaartlijnen op Oost-Azië en Australië. Hoewel men licht gevaar loopt het rechtstreeksche voordeel voor Vlissingen te over schatten, is het ontwijfelbaar dat de gedane keus in staat is aan deze haven algerneene en goede bekendheid te verschaffen, hetgeen middellijk van zeer groot voordeel kan zijn. De eerste nieuwe haring is Woensdag te VHage op de gebruikelijke wijze met paard en chais, getooid met de Hollandsche vlag, uit Vlaardingen aangebracht en aan de Koninklijke familie, hoofden van Staats- en provinciaal be stuur, aangeboden. Het adres aan B. en W. van Dordrecht, met het doel erkenning aan te bieden voor al wat met het park Merwestein is geschied en als een protest tegen onwaardige aanvallen van den laat- sten tijd, is verzonden, voorzien van omstreeks duizend hamlteekeningen. Een van de beste en edelste paarden, die in den laatsten tijd op de Nederlandsche banen wedrennen hebben medegemaakt, was //Enchanter," van luitenant Metelerkainp. Bij de rennen te Brussel is het schoone dier op hoogst treurige wijze om het leven gekomen. Even als een week te voren te Mechelen, behaalde //Enchanter" ook nu den prijs met het grootste gemak. Den eind paal gepasseerd zijnde, kon zijn jockey hem niet meer inhouden en ging hij op hol, met het on gelukkig gevolg dat paard en ruiter in een sloot terecht kwamen, waaruit het edele dier slechts met zeer veel moeite half dood met gebroken rug gehaald werd. Omtrent de zaak van Jeanne Lorette wordt verzekerd dat zij tot in de minste bijzonderheden alles wat op het misdrijf, door haar begaan, be trekking heeft, aan den rechter heeft medegedeeld en opgehelderd en dat al haar opgaven bij het gerechtelijk onderzoek gebleken zijn met de waar- j beid te strooken. Van daar dat het proces ver moedelijk geenerlei incidenten zal opleveren. Vrouw Van der Linden, de Leidsche gift- inengster, is Woensdag van 's Hage naar de ge vangenis voor veroordeelde vrouwen te 's Herto genbosch overgebracht tot het ondergaan van de levenslange tuchthuisstraf, waartoe zij op 1 Mei jl. veroordeeld werd. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde den moordenaar vau den ouden klompenmaker Jansen te Wageningen, Willem Regeling, tot 20 jaar tuchthuisstraf. Maandag ochtend ten ongeveer 7 uren is op het Erederiksplein te Amsterdam uit eene gaspijp van de //Continental Gas Association" een jongen van 13 jaar, genaamd E. van der L., te voorschijn gehaald. Hij was met het hoofd in de gaspijp gekropen en met de knieën daarin bekneld ge raakt. In. deze netelige positie bracht hij bijna 2 dagen door, toen hij eindelijk door een voor bijganger werd opgemerkt en meer dood dan levend verlost. Een jongen van het opleidingsschip //Admiraal van Wassenaer" is te Amsterdam van de nok van de groote ra gevallen en verdronken. De wo ning van den landbouwer W, Doldersum op de Langewijk te HollandschevelJ is afgebrand; niets was verzekerd. Uit de Zuid-Willemsvaart is te Maastricht het lijk van een sedert Vrijdag ver mist werkman opgehaald. Het te Winterswijk in een pot kokende soep gevallen kindje is over leden. Een 18-jarige lampenist, V. G. te Utrecht, is op den Rhijnspoorweg door een trein overreden en vermorseld. In een herherg op den Zeedijk te Amsterdam bleef Woensdagavond een bezoeker plotseling dood. Klaas Tippe te Staphorst, een 3Ö-jarig man, is in T veld door een zonnesteek getroffen; men vond zijn lijk. Een vrouw te Oüd-Beierland wordt verdacht haar man vergif in de koffie te hebben toegediend. Zij is gear resteerd. De man is nog in leven. in. EEN RIJTOER. Het warme jaargetijde, hoe wisselvallig ook in de laatste dagen, biedt meer dan do andere seizoe nen gelegenheid tot vermaak en genoegen voor iedereen en vooral voor den .gezegende naar de wereld*, die deze tijd daarbij nog bestemt voor het landelijk verblijf en zich bij voorkeur buiten het drukke gewoel der steden begeeft. In deze omstan digheid vindt ook uw briefschrijver aanleiding om van zijn algerneene beschouwingen af te wijken en de lezeressen en lezers van dit blad een verhaal aan te bieden van een vrandelritje door hem ge maakt met gezelschap door de welige Stichtsche landouwen, waar natuurschoon en schitterende pracht als mot elkander wedijveren, door oen streek die wellicht terecht als het schoonste lustoord van ons vaderland wordt geroemd. 'fc Was op den laatsteu Zondag dezer maand dat wij besloten tot een bezoek aan Baarn en Soest- dijk, die twee plaatsen waar rijkdom en woelde in ons zomerseizoen heen stroomt. Daartoe vertrokken wjj des morgens van Utrecht naar de Bilt. Hier reeds konden wij genieten van de heerlijke ver-ge zichten ter wederzijde van den stiaatweg en bij het omrijden van het zoogenaamdo fort de Bilt van het bevallige doch bedriegelijke gezicht dat het schitterende groen der boomen aanbood, 't welk zich afspiegelde in de breede grachten rondom het fort. Daarbij 't was een prachtige dag, gelijk tot heden nog weinige voorkwameneen matige warmte waarbij een zacht windje zich deed govoe- leu er bewogen zich massa's menschen en vele rijlnstigen op den netten straatweg, die van hier tot Arnhem leidt, en over zijn geheele lengte door flinke rijen boomen wordt beschaduwd. Het dorp de Bilt op zich zelf biedt weinig schoons aan, of 't moest wel zjjn het nog nieuwe gemeen tehuis en eeu paar hotelsmeer vindt men ter zijde van den weg, waar prachtige villa's met schoon aangelegde tuinen zich vertoonen hier reeds geniet men en bewondert de fraaie dreven, door do natuur zoo weelderig gedoscht. Het doel van onzen tocht leidde er toe dat wij aan het einde van dit dorp links moesten afwij ken en een weg op, die ons dra uit de bebouwde in onbebouwde streken bracht. Slechts hier en daar een enkel landhuis eu voorbij dichtbegroeide bos- schen, in welks diepste diep zich hier en daar ebu statig gebouw verheft, waar ean dier .geld vorsten* troont, wiens uitgestrekte bezittingen ver der reiken dan zijn oog kan schouwen waar men elders staart zijn het overal dichte raasten- hosscheu en laag boomgewas dat men aanschouwt. Slechts op enkele plaatsen biedt zich door openin gen of wel veldwegen de gelegenheid aan om eon verderen blik te worpen, doch dan rnst het oog op zand en niets dan zand, 't welk zich in heuvelen verheft, die op enkele hoogten begroeid zijn met groepjes hoornen, die den bezoeker uit de verte doen denken aan een doorluchtig tapijt op een ver hevenheid, wanneer door dat bladergroen eu die bruine harstkleur der boomen de zachtblauwe lucht zich in de verte vertoont. Vreemd en onbekend in deze zanderige streken vertoevende, komt het raadselachtig voor nog zulk een rijkdom der natuur te vinden reeds de dichte boommas.-a's toch geven ons dien indruk. Hier toch wonen meer dan een dier wereldbezittors* die op etn verafgelegen verblijf hunne genietingen sma kende er toe overgingen het bijna ondoordringbare bosch te doen omhakken en opruimen, voor zoo ver zij de plaats uoodig oordeelden tot aanleg van eigen wegen, in verbinding met den voorbijgaanden straatweg, 't Geen voor 't zelfde pleit is voorzeker dat men in deze streek, hoe ook afgelegen van dorp of stad, steeds straatwegen, zelden kiezelwe gen vindt. De rijweg, die wij passeeren, schijnt ons toe als een laan, waarover eeu luifel is gespannen, bedekt met een bladerkroon, die op fantastische wijze het zonlicht hier eu daar doet doorstralen. Alles, tot zelfs de kale en zanderige heidegron den schijnt hier toe schoon en liefelijk te zijn: de enkele bewoners die men hier vindt als arbeidende voor hun dagelijksch broods vertoonen zich als die welwillende eu voorkomende schepselen, welke als 't ware alleen leven om anderer genot te vergrooten. Zoo voortgaaude, een enkele maal links of rechts afwijkendh en voorbij talrijke buitenplaatsen, komen wij aan het kruispunt, waar Soestdijk en Baarn zich scheiden, aan welk punt zich een uitspanning en rustplaats liever nog zouden wij zeggen lustplaats bevindthier geniet men van het vrij gezicht naar alle zijden. Reeds vroeger op den weg, toen eene meer opene ruimte zich tot uitzicht leende, merkten wij voor ons op de groenblauwe wateren der Zuiderzee, welke zich op eenigon afstand vertoondenals in een halfrond verheffen zich hier in den gezichtskring huizen en villa's, kasteelen en paleizeu gelijkend daar tusschen schitteren van tusscben boomgaarden over graan of kreupelhout do roode vensters met groene zoomen van een landelijke woning, meestal nog omgeven door slingerplant of siergewas, in dezen tijd zoo kwistig aanwezig. Ver op den achtergrond verheft zich de .naald* of het monument, opge richt ter eere van de dapperen van 1815 dat met zjjne ronde marmeren platen in den zon toeschit- tert. Ter zijde verheft zich het Koninklijk domein .Soestdijk,* op welks gebied wij ons reeds een half uur lang bevonden en aan alle kanten bewegeu, want overal op alle p mten vindt men witte borden met .Koninklijk domein* of .particulier domein des Konings*, ons aankondigende op welke plaats wij ons bevinden. Met ons schrijven ziju wij echter vooruitgeloopen en gingen wij eene bijzonderheid voorbij in verbaud met de gedenknaald, waar van zooeven is gesproken. Vermelden wij das eerst een eu auder omtrent dit monument van Nationalen trots op deze plaats. In een vierkant, afgesloten door een ijzeren hek met vergulde punten van ongeveer 5-M. langs elke zijde, eu geflankeerd door twee kanoDneu op wagens, verheffen zich eerst enkele hardsteenen treden op kiezel en grint. Dan een groote vierkante kolom ter breedte van ongeveer 2l/o M. eu hoogte van 3 M. In deze vakken zijn wit marmeren platen aangebracht, omgeven door een slaugenbeeld als kader, in welke in de vier talen, Nederlandsch, Fransch, Engrelsch en Duitsch gegraveerd is .Ter oere van Willem Frederik George Bodewijk, Prins van Oranje, die aan het hoofd der Nederlandsche legerbenden, door zijn moed, op den 16en Juni 1815 aan den vier sprong boven Brussel het eerst den aanval der Franschen wederstond, de overwinniug, bij Water loo behaald, voorbereidde eu Neorlands onafhan kelijkheid behield. Het dankbare Vaderland.* Op deze hoogte bevindt zich eeu kolom, spits toeloopende, doch afgeknot en gepunt, waarop zich ter zijde 4 vergalde kransen bevinden. Het geheel, zeer monumentaal, zal eene hoogte bezitten van circa 10 M. en beeft men van nit het paleis het gezicht or op, van waar eeno breede, dicht beplante laan daar henen leidt. Hot andere herinneringsteeken is gewijd aan een moedig krijgsman, naar luid van het opschrift .Cbristoffel Pullman, grenadier van de lijfkom- pagnie in het regiment van den Prins van Hessen- Darrnstadt, oud 28 jaren, verkiezende liever het leven te verliezen dan zijne wapens over te geven, in den nacht vati 27 Juli 1787.* Dit bestaat uit eene houten verhevenheid, op de plaats gesteld waar zich eertijds een steen bevond, die echter door grasgewas voor het oog bedekt werd de gemeente, dit willende voorkomen, stelde het daar, liet de woorden er op schilderen en ach terop do bijvoeging, vermeldende dat het onder zijne particuliere bescherming staat. Nog rest ons eeu en ander omtrent het Konink lijk lustslot te vermelden. Gelegen in een groote open ruimte met een plein voor zich, aangelegd als bloeraenpark, ver heft zich het gebouw, waarvoor in het midden een breede steenen trap is aangebracht. In do lengte gebouwd, sluiten zich aan het middengebouw ter weerszijden vleugels, die dubbel gebroken zijn, voor welks uiterste einden zich zuilengangen bevinden van groote lengte, terwijl zich tusschen de zuilen en op de treden van twee trappen aan weerszijden groote potten met. bloem- en heestergewassen be vinden. Vóór het gebonw staande, rust het oog met welgevallen op de duizeöde rozenboomen, thans zoo schoon iu den bloeitijd; midden in den uitgo- strekten tain vindt men eeu perk, dat, in het midden niet hooge, naar de zijden met afloopende rozenstruiken prijkt. Tegenover, ietwat voorbjj het palei3, vindt men de nieuw gebonwde stallen, die zeer bezienswaardig zijn de deuren, hierin aan wezig, bevatten in hot, midden jjzeren ornementen, waarin een gekrulde W. benevens het cijfer III is aangebracht. Thans het einde van onze reis naderende, moeten wij nog vermelden dat zich door de geheele lengte van het bosch lanen bevinden, kunstig geleid met, twijgen eu van boven gesloten, die zeer eigenaardig .parasols* genoemd worden zij zijn meer dan een uur lang on worden slechts afgebroken om den wandelaar rust te verschaffen aau vijvers, waarin kunstmatige vischteelt, vooral van goudvisscben, is aangebracht, Baarn, het lustoord van Nederland en de lieve lingsplaats van al wat naar buitenverblijven baakt, vooral de .richesse* uit onze hoofdstad, Amster dam, is op zich zelf aangelegd als een doolhof met al zijne straten, die, gelijk villa's, landhoeven enz. voor het meerendeel genoemd zijn naar den Koning, Willem, Amalia, Prins Hendrik, Wilhelmina enz. Waar men zich wendt ziet men fraaiheid, pracht, weelde; eene menigte beelden, zoo in gips, gegotene en gesmeedde, prijken in bijna alle tuinen, die om geven ziju door sierlijke hekken. Onder de gebouwen die naam maakten door eigenaardigheid, noemen wij de buitenverblijven .Peking* en .Canton,* die, bijna geheel van hoat opgericht, uitsteken door schitterende kleuren, Chineescbe bouw, als verhe venheden met bellen (loos) en gekroonde symbolen, bijv. kolossale leeuwen, op .Peking* dat, ook hoog gelegen, reeds in de verte zichtbaar is. Naast genoemde vorstelijke verbljjven vindt men hier vele gebouwen die paleizen gelijken en getui gen van grooten rijkdom. Ieder wedijvert om in schoonheid van omgeving den voorrang te hebben, waartoe do natuur hier overvloedig meewerkt. Dat de ligging van gebouwen eu omgeving zich op sommige plaatsen daartoe betel leent dan elders, zal niemand verwonderen; stelt men zich een hellend vlak voor of een heuvelachtig terrein, dan zal ook het bloem-tapijt daar tegen verrassen der effect maken dan op gelijken of effen bodem. Het schoonste scheen ons toe een villa, ter zjjde van het dorp, gebouwd op eeu heuvel naast een weg, die als een zilveren band door de groene valleien slingerde en daarom wellicht ook Dalweg genoemd. Deze is als bezaaid met lusthoven en in één woord schoon te noemen. Toch steekt genoemd verblijf boven alle andere nit, zoo door aanleg als omtrek. Is het gebonw schoon te noemen, niet minder het bloemperk, daar voor gelegen; tegen de hel ling vindt men een ompaalde ruimte, waarin op witten grond, door kiezel en zand gevormd, een bloemenmassa is aangebracht, bet Nederlandsche wapen voorstellende; de leeuwen buiten en in het wapen met de kroon, tot zelfs de zinspreuk: »Je maintiendrai* met groote letters, vertoonen zich duidelijk iu een fantastisch kader. Dat bekwaamheid en beoefening van kuusten, vooral in bet kweeken van planten en bloemen, hier eene flinke hoogte hebben bereikt, daaraan zal niemand twijfelen. Overvloedig vindt men op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2