Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Brieven uit de Residentie. Wordt vervolgd. melden de geheele waarheid niet. De Spaansche koning heèft toch zijn zin doorgezet en heeft Aran- juez, waar de ziekte vreeselijk woedt, persoonlijk bezocht. Niemand wist van zijne reis, zelfs de Ko ningin niet. Toen men het merkte, spoorden de minister van oorlog en generaal Pavia haastig weg en haalden den Koning terug. Maar met dit al heeft deze daad des Kouings hem in Spanje eene populariteit verschaft welke ongemeen groot is en welke de dynastie best gebruiken kan. 12) Te Horodenka (Gallicië) heeft een brand 600 huizen vernield, 8 personen kwamen om, 5000 zijn zonder dak. Hevige hagelstormen hebben in het kanton Lucorn gewoed, eenige millioenen francs schade veroorzakende. Door een brand te Valenciennes werd een schade van 850.000 frs. aangericht. HEUSDEN, 4 Juli. t De opening der jacht op heden is voor de jagers de Heeren Verhoeven en Honcoop alhier, met enkele genoodigden van elders, zeer gunstig geweest. Heden morgen toch werden door hen niet minder dan 53 vogels geschoten, waaronder 48 stuks in de vlucht werden getroffen. t BOKHOVEN" 2 Juli. Heden middag had alhier door onoplettendheid een ongeluk plaats dat zeer treurige gevolgen na zich had kunnen sleepen. W. R. uit Udenhout stond op een vol geladen kar hooi, toen het paard zich even ver plaatste en door het niet goed aantuigen (het niet aangespen van den buikriem) ter neder stortte en W. R. met het hoofd naar beneden van de kar schoot en daarmede op de burrie terecht kwam. Zwaar gewond aan het hoofd werd hij door toegesnelde hulp opgenomen, waarna hij verbonden, huiswaarts kon worden vervoerd. Zijn toestand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bleek echter niet gevaarlijk te zijn. t GIESEN, 3 Juli. Op de heden gehouden markt waren circa 200 paarden aangebracht, meest altandsclie werkpaarden hierin was tamelijk han del, de prijzen liepen voor deze van f 100 tot f 200. Voor jonge paarden bestond weinig vraag. De markt was voor f 14 verpacht. t UITWIJK, 3 Juli. Gisteravond had een groot ongeluk kunnen ontstaan, doordien bij het uit het land rijden met een voer hooi, één der schoor- boomen, welke over de vliet lagen, brak en alles in het water terecht kwam. Ongedeerd bracht men het paard op den wal. Ook mocht het met vereenigde krachten gelukken den wagen zonder schade op het drooge te krij gen, terwijl de voerman gelukkig met den schrik vrij kwam. 's HERTOGENBÖSCH71 Juli. Door den heer H. P. van de Ven alhier, is aan Ged. Staten een uitstel gevraagd voor den tijd van twee jaren tot het voldoen aan de voorwaarden, waaronder hem concessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van eene stoomtram van hier naar Waalwijk met zijtak naar Heusden. 2 Juli. Behalve de reeds vroeger vermelde, zullen in de vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant nog behandeld worden de na volgende onderwerpen adres van de gemeentebe sturen van Ooslerwijk en Berkel om verhooging der bijdrage in de kosten van den kunstweg van Enschot door Hoog Heukelom naar Oosterwijk bijzonder reglement van het waterschap voor de stoombemaling van den Nassaupolder, Arenberg- polder en den Blokpolderadres van de Noord- Brabantsche Maatschappij van landbouw om eene bijdrage van 1500 uit de provinciale kas; ver antwoording der provinciale belasting op paarden en trekdieren over 1883/84 ontwerp-besluit tot oprichting van een waterschap onder de benaming van de Vclpsche Bovenpolder; bezwaarschrift van B. en W. van Tilburg tegen de voorgestelde maatregelen, om de verontreiniging van het water der Voorste stroom tegen te gaan; ontwerp besluit tot regeling der vergoeding wegens reis- en verblijfkosten van den hoofdingenieur en inge nieur van den prov. waterstaat, alsmede van de leden der bijzondere coramissiën uit de Staten; bericht op een adres van het bestuur van het wa terschap Mars en Wijth en van eenige gemeente besturen, om eene t weede brug te doen leggen in deu prov. weg tusschen Reek en den Maasdijk. t Het bestuur van den Calamiteusen Dreischor- polder (Zeeland) zal aanbesteden de uitvoering van eenige werken aan de zeewering. Raming 3000. t Naar wij vernemen zal het veer over de Zuid-Willemsvaart tusschen Schijndel en Dinther worden opgeheven. Men schrijft uit Vlissingen van Vrijdagavond; Vlissingen viert feest in den volsten zin van 't woordwellicht nimmer heeft zich de opge wektheid en dankbaarheid van het volk zoo een stemmig en zoo vrijwillig geuit, als bij de aan de heeren Arie Smit en Jos. Van Raalte gebrachte ovatie, wegens de krachtige pogingen door hen met succes aangewend om te verkrijgen dat in het con tract met de Bremer Lloyd, voor de opening der Oost-Aziatische en Oost-Afrikaansche stoomvaart lijnen door den Duitscheu Bondsraad, Vlissingen als aanleghaven wordt aangewezen. Toen de tijding bekend werd dat de commissie uit den Bondsraad haar zegel aan de voor Vlis singen gunstige voorstellen van Vorst Bismarck en en dr. Stephan had gehecht, nam een zestal inge zetenen uit de burgerij het initiatief, om een ovatie aan genoemde heeren, „a Fimproviste" te brengen. Van alle zijdeu kreeg men medewerking; zonder eenige oproeping, alleen door mondelinge uitnoo- diging, waren 25 corporaties terstond bereid met hun banieren aan den beraamden optocht deel te nemen. Met inbegrip van een 100-tal kinderen van den zangcursus kon veilig het getal deelnemers aan den stoet op 1000 personen worden gesteld. Overal waren de vlaggen uitgestoken en dui zenden op de been om dezen stoet te zien pas- seereu. Te halfnegen kwam de optocht in de beste orde voor de woning van den heer Smit, bij wien zich ook de heer Van Raalte bevond. Na het zingen van 't Volkslied hield de heer Winkel man, namens Vlissingens burgerij, een opgewekte toespraak van dankbetuiging aan beide heeren, aan wien prachtige bouquetten werdeu aangebo den. Te negen uren, nadat de optocht had gede fileerd, trok deze in de beste orde terug en werd zij op de Groote Markt ontbonden. Alles spoedde zich thans naar den Noordzee-Boulevard, waar zich een ontzaggelijke menigte verdrong en waar eenig klein vuurwerk werd ontstoken. Te 10 uren kwamen de heeren Smit en Van Raalte met hun familiën op den Boulevard en waren weldra door een talrijke menigte omringd, die niet ophield hen toe te juichen. Nimmer werd zoo ongekunsteld en hartelijk feest gevierd, zonder eenige voorbereiding. t Den ln dezer werd te Wageuingen eerst eene harddraverij gehouden van paarden uit de Neder- Veluwe. De eerste prijs is behaald door C. Breunisse te Wageningen en de tweede door L. Wanders mede aldaar. Zeven deelnemers. Toen eene nationale harddraverij, bij welke de prijs van 250 werd gewonnen door de bruine ruin „Prins" van den heer J. Klootwijk te LTselmonde, pikeur P. van Santen, die bij deu laatsten rit zijn tegenstander slechts de lengte van een paar denkop voorbleef. De premie groot f 150 werd behaald door „Vitesse," toebehoorende aan den heer Aardenne te Batavia, pikeur A. de Koning. Op uitnoodiging nam de winner in den eersten strijd ook aan den tweeden deel. Dan, welk een verschil zelfs voor oningewijden blijkbaarDe man was nog halfweg toen zijn tegenstander reeds het einde der baan had bereikt, terwijl zijn figuur tegenover de anderen niet weinig den lachlust opwekte, want hij zat er op alsof hij gestijf seld was. t De vijf concerten, tijdens de drie feestdagen, in „Junushoff" en op den Wageningschen Berg, door het Muziekkorps der Schutterij van Nijme gen gegeven, werden zeer verdienstelijk uitge voerd. Ook waren zij, ondanks het soms minder gunstige weder druk bezocht. Vooral den laatsten avond was het in „Junushoff" zoo vol, dat er vele stoelen en tafels te kort kwamen en de bediening heel wat te vvenschen overliet. Som mige nummers van het vuurwerk waren prachtig, o. a. eene hulde aan den Landbouw, terwijl het bal tot slot zeer geanimeerd was. Men bericht uit Arnhem, dat de heer Dieraont, benoemd burgemeester van Vlissingen, gisteren aldaar is overleden. Reeds vroeger hebben wij gemeld dat te 's Her togenbosch flink gewerkt wordt aan de voorbe reiding van den gecostumeerden historischen op tocht bij de feesten van het 700-jarig bestaan der stad op Maandag 21 dezer. Teneinde zoo veel mogelijk de costumes historisch getrouw te doen zijn, laat de feestcommissie die onder haar eigen toezicht vervaardigen. Daartoe is een ge heele werkplaats ingericht, waarin kleedermakers naaisters, stiksters enz. werkzaam zijn. De stoffen zijn door de commissieledeu zeiven aangekocht en, voor zooveel noodig, te Tilburg geverfd. De wapens en harnacbementen zijn grootendeels te Brussel aangekocht of besteld. Op die wijze hoopt men zeker te zijn van een getrouwe uitvoering volgens de ontworpen teekeningen en wordt te vens aan verscheidene inwoners werk verschaft. Voor de feestcommissie is het intusschen een zeer veel omvattende taak, welke alleen hare be looning kan vinden in het welslagen van den optocht. Op de jongste Texelsche kermis bevond zich o.a. een duivelskunstenaar, die zich bekwaamd had om vuur te eten. Hij dronk petroleum, bracht daarna vuur voor den geopenden mond en blies dan een vreeselijke vlam uit. Ook smeerde hij de handen in met petroleum en stak daarna de vloeistof in brand. Bij een zijner toeren is de man stellig wat al te onbesuist te werk gegaan. Althans zijn hoofdhaar vatte ook vlam, zoodat dit ten deele verzengde en de kunstenaar bovendien vrij erge brandwonden aan gelaat en handen kreeg. Op nieuw is thans de vrouw in Oud-Beierland, die aanvankelijk verdacht van vergiftiging van haar man, later weer in vrijheid werd gesteld, gearresteerd en naar de gevangenis te Dordrecht vervoerd. In een huis te Eraneker, waar men bezig was een houten plafond uit te breken, rolden eens klaps öfen aantal zilveren muntstukken, ten getale van 27j naar beneden. Behalve een enkele ge denkpenning, zijn het Fransche, Engelsche en Duitsche munten uit de drie laatste eeuwen. Onder den vloer van Vetzelfde huis ontdekte men overwulfde kelders, ten deele met aarde gevuld, welke men nu voornemens is verder te onder zoeken. Op de terugreis van het stoomschip Madura" van Batavia is de baas-timmerman Langkemper bij het verrichten van zijn werkzaamheden in den tunnel van het schip, door de stikstof van ont bonden of gesmolten melasse (gedeelte der lading) gedood. De bootsmaat die hem, toen hij te lang weg bleef, ging opzoeken, onderging hetzelfde lot. Langkemper laat een weduwe met 7 kinde ren na; de bootsmaat, Duitscher van geboorte, was ongehuwd. Door middel van inbraak heeft men uit een gebouw, tot de vestingwerken van Naarden be- hoorende, 4600 ledige patroonhulzen gestolen. Zekere J. D. te Ezinge, die trouwen zou, heeft zich door middel van diefstal van 't noodig keu kengereedschap, ijzeren pot, emmer, ketel, be zems enz., willen voorziende politie heeft hem in plaats van naar de afdeeling burgerlijke stand, naar een ander deel van 't gemeentehuis geleid. Ook te Utrecht heeft een „heer" valsche Arn- sterdamsche coupons uitgegeven. Men zie vooral toe! Te Zwartsluis zijn een paar hooimijten met circa 5000 kg. hooi verbrand men ver moedt door een boosaardige hand. De justitie doet onderzoek. Men zegt dat de moeder van het te Avereest gevonden kinderlijkje is ont dekt. Onder Penningsveer (gem. Fïaarlemmerliede) is een man, na 't eten op een baggermolen in geslapen, te water geraakt en verdronken. - Het zoontje van den landbouwer A. Bol te Oos terhout is door het op hol gaan van het paard, onder een kar geraakt en dientengevolge over leden. Een 63-jarig man te Steenwijk, die zich de dingen der eeuwigheid te zeer ter harte nam, heeft getracht zich te verdrinken hij werd gered. Te Bennekom is weer een 4-jarig.jon- getje in een onbewaakt oogenblik in een pot met kokende soep gevallen er is weinig hoop op het behoud van 't knaapje. Aan den Zevenberg- schen Hoek is 't huis met schuur van S. F. afge brand. Ook het huis van den huisschilder Kop te Terheijden bij Breda, is met den inboedel een prooi der vlammen geworden, vooral door gebrek aan wa. er om de vlammen te blusschen. Alles was verzekerd. Hetzelfde geldt van de stoomhoutzagerij van de Gebr. De Waal te Schijn del, die Vrijdagnacht afbrandde. Een groote uitgestrektheid dennenbosch van de Maatsch. van Weldadigheid, langs de Friesche grenzen, is door brand vernield. Door 't instorten van den oven is 't huis van den bakker K. P. te Oostermeer afgebrand alleen 't huis was geassureerd. Te Ingen is een aanvallig knaapje van bijna 2 jaren in een put met kokend water, de uitmonding van de afgewerkte stoom van een steenoven ge vallen en een paar uur later overleden. Voor de derde maal in 5 jaren brak bij zekeren v. d. Z. te St. Oedenrode voor enkele dagen een zware brand uit, die een schuur en bergplaats met tal roerende goederen in de asch legdede goederen waren niet verzekerd. - Te Roden (Drente) is een kind door een adder gebeten, zoodat het iu levensgevaar verkeert. Het kind van den land bouwer Backus bij Venloo heeft door 't drinken van kokende koffie zulke hevige inwendige brand wonden bekomen, dat 't spoedig daarna overleed. Het had in een onbewaakt oogenblik de kan aan het mondje gezet. Een van de meisjes die er werk van maken om kleine kinderen op behendige wijze oor belletjes en geld te ontfutselen, is door de Rotter- damsche politie aangehouden. De Delftscke politie heeft een dienstbode doen arresteeren die de huurpenningen, haar ter betaling aan den huisbaas door haar meesteres ter haud gesteld, ten eigen bate aangewend, haar dienst vervolgens opgezegd en zich naar den Haag begeven had. Een 50-jarig man uit Nijmegen, verdacht van talrijke diefstallen te Groesbeek, Ubbergen en Wijier (Pruisen), is aangehouden. Het is een oude bekende. Tegen een zestal mannen die bij de Bolswarder brug met de zoogenaamde „seine" vischten, is bij nacht door den burge meester van Menalduraadeel, mr. Bergsma, per soonlijk, proces-verbaal opgemaakt. Ten nadeele van den pachter van het feestterrein te Leiden zijn 40 Christoffle-zil veren lepels, 11 dito vorken en tal van messen gestolen. 'sGRAVENHAGE, 4 Juli 1885. »Leve de RepubliekWeg met den alleenheerscher Deze woorden lezen wij onder eene proclamatie, uitgevaardigd met de bedoeling om het volk te wapen te roepen tegen den Czar abuis, tegen deu president eeu«.r republiek. En dat wel tegen de republiek Venezuela. De generaal Pulgar is nl. met eene flinke krijgsmacht aan boord van het stoomschip »E1 Liberator* in Venezuela gevallen en heeft, een deel van het land veroverd. Hartstochtelijk is de toon van deze proclamatie. Wij zullen er eeuige zinsneden uit vertalen. Van Gusmau Blanco, den president der republiek spre kende, zegt hij: Hij verraadt de zaak der republiek, vernietigt onze democratische instellingen eB heeft de schan delijkste en vernederendste alleen-heerschappij ge vestigd. Zijn wil is wet; zijn nukken zijn bevelen zijn regeermiddelen zijn geweld en vervolgiug zijn macht kent geen grenzen evenmin als zijne 1 limen. De gevaugenis, de verbanning, de dood, ziedaar zijn regeerstelsel. »'s Lands gelden worden verkwist. »Gierig, omkoopbaar, trotsch, dwingeland, wreed, haatdragend, lafaard is hij een ijdele zwetser, een onbekwaam soldaat, een man zonder hart of ge weten, een onbeteekenende nul op het gebied van wetenschap en letteren. Eu gedurende veertien jaren is de wil van dien man machtiger geweest dan een geheel volk!* Wij hebben een gedeelte van dezen niiddeu- Amerikaanschen vrijheidskreet in onze taal over gebracht als eene waarschuwing foor hen die dweepen met al wat naar de republiek ruikt, die meenen dat republiek en vrijheid altijd samen gaan. In de tweede plaats omdat het voor ons land van zeer veel belang is cf Guzman Blanco als president van Venezuela valt. Blanco heeft toch herhaaldelijk ons laud zeer vijandig behandeld en zelfs zou een oorlogsverklaring eenige jaren geleden niet onmogelijk geweest zijn. Aan Curacao, dat door den aanleg van het Panatnakanaal eeue kolonie van gewicht wordt voor ons, heeft hij ontzaglijke schade toegebracht door de Venezuolaausche havens door enorme in voerrechten feitelijk gesloten te honden voor deu handel op Curacao. Wij gelooveu dus dat de ouderneming van generaal Pulgar, welke onge twijfeld eene hachelijke is, al onze aandacht, verdient. Stappen wij thans over naar de grootste repu bliek in onze nabijheid, naar Frankrijk. Ook daar is men aan den avond van een grooten strijd maar gelukkig een vreedzameu, deu strijd met stembiljetten. Waarschijnlijk zullen de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden eerst plaats hebben den 27sten September. Eu toch is nu reeds een koortsachtige beweging in het land merkbaar. De comités rijzen uit den grond, de manifesten regenen. Te Parijs, het groote middelpunt dor Frausche politiek, telt men nu reeds de volgende verkie- zingscpmité'seen repnblikeinsch, anders gezegd het comité van de rue Babylone; een radicaal co mité, anders geheeten comité van het Groot Oosten een socialistisch comité; een conservatief, d. w. z. monarchaal comité, zeteleude in de rue d'Anjou een keizersgeziud comité, zeteleude in de rue des Pyramides nog een ander keizersgezind comité dat nergens zetelt. En dat is pas een begin. De anar chisten, de collectivisten en andere soorten van revolutionairen moeten nog comité's vormen. Als de bezadigde republikeinen niet zeer waakzaam en werkzaam zijn, loopen zij eeue fraaie kans om bij de verkiezingen gevoelig geslagen te worden. Vooral daar thans zeer ongunstig nieuws uit, het Oosten is bekend geworden. Het vredesverdrag met China is geteekend en daarin wordt Frankrijk» onbeperkt protoctoraat over het koninkrijk Annan erkend. Zeer natuurlijk dat dus de generaal De Courey zich naar de hoofdstad van Annan, naar Hué, begaf om zich als vertegenwoordiger van Frankrijk te doen huldigen. Goed en wel in de stad gekomen werd hij evenwel door de soldaten van het, garnizoen verraderlijk aangevallen. Had De Courey niet do voorzorg genomen eeue zeer sterke »eerowacht,« mee te nemen, hij was in allo stilte «m koud gegaan. Nu weerde hij zich met alle macht en na den Annannieten een verlies van 1500 man te hebben toegebracht, behield hij de overhand. Maar natuur lijk zal er nu weer eene bestraffing voor dat ver raad moeten volgen en men weet niet in hoeverre China dan eeue valsche rol zal spelen. De berichten uit Spanje blijven nart verscheu rend. Er sterven eiken dag minstens 1000 inen- schen aan do cholera, want de officiëelo cijfers ver- voelig voor het opzien en de onrust die zij ver wekte, maai haar blik had eeue onheilspellende vastheid. Recht tegenover haar stond Sandro. Het spel werd voortgezet, doch de meesten ko- keu niet meer naar het bord, maar alleen naar de st.rega. Ieder scheen te begrijpen wat er komen moest. Wie op eeuigen afstand van het feestterrein stond, hoorde bij wijlen een geluid als het bruisen van een verwijderden bergstroom. Onmiddeljjk daarop volgde dan weer diepe stilte, alleen afge broken door de gillende stem van den omroeper, die eentonig als eene machine zijne taak verrichtte en door het doffe gedonder van de watervallen in den afgrond. Daar klonk een luid geroep; eene vrouwestem gebood het spel te staken. Eene hand strekte zich uit en stak eene kaart omhoog. Daarop een op- gowouden geschreeuw, een tumult, een algemeeue opstand: do Strega had de tombola getrokken. Menige hand strekte zich uit om haar te ver- hiuderen het geld in ontvangst te nemen. Op be vel van den Sindaco drongen do sbirren vooruit, omringden Sibylle en voerden haar naar de tribune. De kaart van de gelukkige winster werd onder zocht, nummer voor nummer in orde bevonden en bet geld aan het meisje uitbetaald. Met een gebaar alsof het kastanjes wareu deed zij deu last zilver in haar voorschoot. Het volk wilde haar bare buit ontnemen. Met getrokken sabel moesten de sbirren haar bescher men en naar hare woning geleiden. Even kalm als zij gekomen was, schreed zij te midden der gendarmen heen. Slechts een enkele maal kromp zij verschrikt ineen, het was toen eene vrouw on der het uitbraken van verwenschingen op haar aan drong. Een der sbirren stiet haar terug de zoon zijne moeder. ui' umwwKmwoa tzm: .WMWI Zij die in den nazomer van het vorige jaar Sche- veniugen bezochten en daar de toebereidselen zagen maken voor hot afbreken van het badhuis, zouden zeker verbaasd staan als zij nu konden zien wat een prachtig monumentaal gebouw de plaats van het oude heeft ingenomen. Aller samenwerking is dan ook noodig geweest om in dien korten tijd dat grootsche werk te volbrengen. De voortva rendheid die de directie van de Zeebad-maatsch. >Scheveuingen< in deze zaak heeft getoond, ver dient waardeering. Maar ook aan de doortastend-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2