BUITENLAND. BINNENLAND, Brieven uit Amsterdam. werk van buitengewone afmetingen en als regen of dauw dit spinsel bevochtigt, wordt de telegrafische stroom afgeleid. De grootste vijand van de telegraaf is echter het hemelvuur. De vernielingskracht van den bliksem overtreft die van alle overige vijanden te zamen. De electrische spanningen en ontladingen zijn er dikwijls zoo geducht dat draden en telegraafpalen over eene groote uitgestrektheid in enkele seconden vernield worden. Wanneer in onze streken de telegraaflijn is aangelegd dan zijn de grootste kosten gemaakt en het onderhoud kost betrekke lijk maar weinig. In die streken is dat natuurlijk niet zoo. Geregeld o m en meer nog binnen de twee jaar wordt aan onderhoud zooveel uitgegeven als het aan leggen van de lijn, kantoren er buiten ge rekend, gekost heeft. En met dat alles komen storingen nog wekelijks voor. HEUSDEN, 17 Juli. t De vergadering van de onderwijzers uit het arr. Heusden, onder de leiding van den heer Blok, arr. schoolopziener, gisteren alhier gehouden, was niet zoo druk bezocht als vorige jaren wel het geval was. Een 80tal leden waren tegenwoordig, waaronder de heeren Boll, burgemeester van Eethen c. a. en J. Blok, oud-onderw. en Wet houder te Werkendam. Eén punt: stijlleer, in te leiden door den heer Prinsen, moest door afwe zigheid van genoemden heer achterwege blijven, overigens werd 't programma geregeld afgehandeld. De volgende vergadering werd besloten ge houden te zullen worden in September a.s. te Werkendam. Een paar uur na afloop der vergadering ver- eenigde men zich aan een diner, waar, onder af wisseling van ernst en luim, de tijd van scheiden zich veel te vroeg voordeed. t ALMKERK, 15 Juli. Den 21en dezer zal alhier eene stemming plaats hebben ter voorzie ning in de vacature, te ontstaan door de perio dieke aftreding van de Raadsleden P. Koekkoek Dz. en Arie Nieuwenhuizen. t Ter voorziening in de vacature, welke ontstaat door het vertrek van den onderwijzer W. van Wijnen, zijn door Burg. en Weth. in overleg met den arr. schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der openbare school aan de Voorsteeg, op de voordracht geplaatst: No. 1. J. Kleeuwens te den BommelNo. 2. H. Binsbergen te EderveeuNo. 3. M. W. J. Isarin te Gorinchem. De Raad heeft No. 2. benoemd. De jaarwedde was tot nog toe 600. Een paar dagen geleden, derhalve na het op maken der voordracht, is de 2e onderwijzer aan de genoemde school in dezelfde betrekking te Vogelenzang benoemd. Dewijl nu het aantal sol licitanten voor de le vacature 30 heeft bedragen, is door den Raad besloten, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten, de jaarwedde op 550 te bepalen. De benoemde (Binsbergen) is natuurlijk op 600 benoemd. t WOUDRICHEM. Door den heer T. van Herwijnen, werkzaam bij de registratie te Wer kendam, is met gunstig gevolg examen afselegd als candidaat-notaris, gehouden den 3den Juli 11. te 's Hage. t GORINCHEM7Ï6"JdïTlOp Donderdag 30 de zer zal in den Doelen alhier eene gecombineerde ver gadering gehouden worden van de besturen der Hoogheemraadschappen „de Alblasserwaard met Ar- kel beneden de Zou we" en „de Vijf-IIeerenlanden*. In deze vergadering zal de rekening van ontvangsten en uitgaven over 188485, betreffende de gernee- ne belangen der beide Hoogheemraadschappen, in het openbaar behandeld worden. tIn de 1.1. Maandag gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Algemeen Belang van Go rinchem" zijn voor het lidmaatschap van den ge meenteraad tot candidaten gesteld de aftredende le den, de heeren Mr. J. A. AltingBösken, W. H. Post, A. G. W. Boll en C. van Andel Tz., en in de plaats van den heer H. F. Santman, die bedankt heeft, de heer A. F. van Renesse. De heer A. P. Bolsius, sedert 1858 notaris te 's Bosch, heeft aan Z. M. den Koning eervol ontslag uit die betrekking verzocht. t Aan den heer H. Linse te 's Hage is eene voorloopige concessie gegeven tot de indijking en droogmaking van het Hoornsche hop en de Goudzee. Bij de gehouden veiling van het welbekende landgoed „Badhoeve" van wijlen den heer Amers- foordt in de Haarlemmermeer, hebben de percee- len no. 19 tezamen 98,000, no. 1016 te zamen 63,700, dus totaal 161,700 opgebracht. Daarna is de massa nog op 8000 gemijnddus totaal 169,700. Kooper is de heer Smithuijsen te Nieuweramstel. bouwschool te Wageningen hebben zich 36 candida ten aangemeld. Uit Oud-Beierland zijn een aantal arbeiders naar Flakkee vertrokken om zich daar met vlas- plilkken bezig te houden; de voorraad, ook daar aangekocht, is veel grooter dan het vorige jaar, zoodat voor alle arbeiders dezen winter werk in overvloed zal zijn. Dezer dagen wordt te Gorinchem geopend een volkskoffiehuis. Deze nieuwe inrichting is een denk beeld van den heer D. J. DuCroo,om niet alleeu het misbruik van sterken drank tegen te gaan, doch om voor een zeer gering bedrag den handwerksman in de gelegenheid te stellen, aldaar zijn tijd goed te beste den, onder het genot van bier, melk enz. Tot dat einde heeft hij eene zaal laten inrichten, alwaar cou ranten en tijdschriften gratis voor een ieder ter le zing liggen, terwijl van een biljart, dam- en andere spelen mede gratis kan worden gebruik gemaakt. In het Brabantsch dorpje Huibergen is in een ko nijnenhol het lijk gevonden van een jongeling, die sedert eenigen tijd vermist werd. Een onderzoek be wees dat verstikking de oorzaak van den dood is. Het is niet onwaarschijnlijk dat de knaap een konij nennest heeft willen uithalen en de kracht miste om zich weder achterwaarts door de nauwe opening naar buiten te werken. Uit de rivier de Maas in Limburg is Maandag het lijk opgehaald van een onbekend mansper soon van omstreeks 50 jaren. Blijkens een bij hem gevonden zakboekje was hij een wijnreiziger. In den Groetpolder, nabij Kolhorn (N.H.) woedde Dinsdagnamiddag een hevige windhoos, welke op verscheidene velden verwoestingen aanrichtte, en een knaap van ongeveer 12 jaar opnam en een heel eind meesleurde, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Door den postbode van Gorinchem op Her wijnen is Dinsdagavond een jongetje, naar gissing 7 of 8 jaren oud, gekleed in een buisje van donkergrijs stof, dwalende op den dijk te Dalem gevonden. Het kind was, volgens zijn zeggen, naar „de kermis" (het feest van de opening der spoorlijn te Gorcum) gegaan, had zijn zusje in de stad verlaten en is toen door een verkeerde poort teruggekeerd. Hij wist niet anders van zijn naam dan „Joost" op te geven, en ook slechts de voornamen zijner ouders, terwijl hij aangaande zijn woonplaats niets duidelijks weet te zeggen. De politie te Gorinchem nam het kind op. Zondag in den vroegen morgen werd op de Hel- dersche kermis een persoon gevonden, die zooveel sterken drank had gebruikt dat hij geheel bewuste loos was. De man woonde op Vlieland en zou met- eene schuit derwaarts vertrekken. Daar de bezwij ming aanhield, werd een geneesheer ontboden, die den raad gaf hem niet te vervoeren. Zes uren nadat men den man had opgeraapt, verkeerde hij nog in een staat van verdooving, doch begon toch langzamer hand te herleven. Men schrijft van Terschelling: Het bericht, betreffende het Nederl. schip „Wa tergeus," kapitein Giesse, dat, naar men meende, met man en muis vergaan was in een orkaan en waarvan nu verteld wordt, dat het door Chineesche zeeroovers werd geplunderd, die de bemanning ge vangen nam, verwekt hier vrij wat sensatie, om dat er ook Terschellingers aan boord van dat schip waren. Men hoopt dat onze regeering een nauwkeurig onderzoek zal doen instellen en de uitkomst daarvan openbaar maken. In de Nieuwstad te Arnhem is een 15-jarig meisje, naar men zegt tengevolge van het over vloedig gebruik van kersen, waarvan zij ook de pitten inslikte, plotseling dood gebleven. Inden nacht van 12 op 13 dezer heeft te Den Helder de tamboer B. den soldaat-scherpschutter B. met de sabel zoodanig verwond, dat deze, na verbon den te zijn, naar het Hospitaal moest worden over gebracht. Aan de Berkelstraat te Rotterdam is een 21/2-jarig kindje te water geraakt en ver dronken. Te Oud-Zevenaar is een groote boer derij afgebrand. Niets werd gered. Een gehuwde vrouw van even 30 jaren werd te Leek dood in haar bed gevonden. Naast haar lag de jenever- flesch. Men zegt dat zij den dag voor haar dood niet minder dan 22 maatjes naar binnen had geslagen. Een kindje van een maand of 8 heeft men te Amsterdam in de St. Nicolaasstraat uit een raam laten vallen. Zwaar gewond werd het naar het gasthuis gebracht. De zoon van een landbou wer te Leur geraakte onder een hooiwagen. Het wiel ging over het hoofd en doodde hem onmid- delijk. Te St. Oedenroode is door den bliksem een huis afgebrand. Twee kalveren kwamen in de vlammen om en te Schinnen werd een man ge troffen. Beide beenen werden verlamd. Bij het lossen van pakken tabak uit het stoomschip „Prins Alexander" te Amsterdam, is een pak ta bak uit een strop geschoten en neergevallen op een werkman, met het ongelukkig gevolg dat de ze daardoor werd getroffen op zijn hals en borst, en zoo ernstige inwendige verwonding bekwam, dat hij, even na opname in het gasthuis, daaraan overleed. Te Valkenburg (Limburg) is een kind van 18 maanden door een kar overreden en op de plaats dood gebleven. De manufactuur- fabriek van den heer André Dombarts te Til burg is geheel afgebrand. Een boerenjongen, die aan toevallen leed is onder Assen in een sloot gevallen en verdronken. Onder Steen bergen is een blinde en hoogbejaarde boeren vrouw onder een molenaarskar gekomen en zoo danig gekneusd, dat zij een paar uur daarna be zweek. De Koning der Belgen zal den 27 dezer, den dag na de inwijding van de Handelskade te Ant werpen, den inzenders der tentoonstelling aldaar een groot feestmaal aanbieden. Hij heeft voor dat doel 75,000 fr. bestemd. De Congo-Koning Massala, die met zijn gevolg de Antwerpsche tentoonstelling opluistert, is door zijn snzerein, Koning Leopold, te Laeken ontvangen. De Koning van België wachttebem af onder een palm boom, om aan 't onderhond wat locale kleur te geven. De negervorst kondigde zijn voornemen aan in zijn rijk ook een wereld-tentoonstelling te honden en hoopte, dat zijn blanke neef die zou bezoeken. De drie dingen, die hem in België het meest getroffen hadden, waren de champagne, de spoortrein en de luchtballon. Het doorluchtige gezelschap werd ont haald op kabeljauw, rijst en ontzaggelijke hoeveel heden rum. Dinsdag werden in Spanje 1091 choleragevallen aangegeven, waarvan 474 mot doodelijken afloop, als 3 te Madrid, 20 te Aranjuez, 47 in de prov. Alicante, 102 in Murcia, 176 in Valencia. Woensdag waren in Spanje 1472 cbolera-geval- len, 657 overleden, waarvan 8 te Madrid, 304 in de provincie Valencia. De cholera verscheen in de provincie Grenada. In de Fransche Académie des Sciences zijn twee brieven voorgelezen van Ferrau, waarin deze vol houdt dat. zijn inenting tegen de cholera afdoende is en aanspraak maakt op den prijs-Bréhant, ter waarde van 100,000 fr., die is uitgeloofd voor een geneesmiddel tegen de cholera. De Académie zal nader beslissen. De president Bouley en Paul Bert bleven de zaak wantrouwen om de geheimzinnig heid van Ferran. Bert meende dat hij althans zijn cultures naar Parijs kon zenden om gelegenheid te geven proeven te doen. Te Eins liet een man, die naderhand bleek krank zinnig te zijn, een kruik met aarde vallen toen de Keizer voorbijreed en voorspelde een groote overstrooming in 1886. Hij verklaart door godde lijke ingeving tot deze voorspelling gedrongen te zijn. De kruikmauoeuvre grondt hij op een tekst uit Jeremia. Te Weenen heeft een boekhouder van een der aanzienlijkste handels-kantoren een som van 200000 gulden gestolen. Hij had zijn oneerlijkheden gepleegd in overleg met den zoon des huizes. De vervolging blijft nu uit, om een familie-schandaal te voorkomen. Een Duitsch photograaf heeft, de kunst uitge vonden om portretten te brengeu op melkwit glas. De Daily News® is gemachtigd het verhaal van den heer Billing, dat aan het afgetreden Kabinet voor 1.250.000 fr. de vrijlating van Gordon door den Mahdi zou zijn aangeboden, ten stelligste tegen te spreken. Een jong Zweedsch matroos, Hugo Limborg, is op de meest barbaarsche wijze mishandeld en ver moord in open zee. En waarom Omdat bij in de oogen zijner moordenaars geen goed zeeman was. De kapitein en eerste stuurman van 't schip «Wil liam® zijn de schuldigen. Beiden zijn veroordeeld tot, 7 jaar tuchthuisstraf. In do Russische stad Kursk heeft een groote brand ongeveer 50 huizen van de handelswijk in de asch gelegd. De schade is zeer aanzienlijk. Te Moskau is Woensdag de eerste tramweglijn door de stad geopend. Over een paar dagen volgt de opening van een tweede. De lijnen worden door een Belgische maatschappij beheerd. «Ja, Sandro, met dien is het weer heel anders afgeloopen »Nu, vertel dan. Is hij ook zoo ellendig terecht gekomen «Ma che! Hij zette in de loterij op het num mer van het doodsuur der sibylle en won op die manier een roud sommetje van tienduizend skudi. Nog een lekkere fogliëtta, signor Ricardo?® Ik trad naar buiten en begaf mij naar den zui lengang; boven den calillus kwam de maan op; uit de diepte stegen sibyllijnsche stemmen op. v;; lriftnkfln als een woest, en toornig klaagge- f KAATSHEUVEL. In hot begin dezer week brandde alhier eene burgerwoning af, bewoond door twee oude liedon. Van den inboedel die laag ge assureerd was, is weinig gered en daarbij had bijna een groot ongeluk plaats, daar een der bewoners zich nog in het huis waagde om iets te redden en door de rook bedwelmd geraakte. Hij werd nog gered, maar was toch kaal geschroeid aau het hoofd en had twee brandwonden, gelukkig niet van ernstigen aard. DALEM. Omtrent den brand die dezer dagen alhier plaats had, wordt men meer en meer in het vermoeden versterkt, dat de oorzaak er van aan kwaadwilligheid zon moeteu geweten worden. Vol gons een gerucht dat algemeen de ronde doet en op een zeggen van de dienstmeid steunt, zou in den avond van den brand en slechts een paar uren te voren, zich ten huize der weduwe iemand vervoegd bobben, met. verzoek dat zij hem een jas zou ge ven. Na weigering zou hij onder het mompelen van min vriendelijke woorden zijn vertrokken. (Dbl.) t WAALWIJK, 15~Juli. De 3de Algemeen6 Onderwijzers-vergadering in het arrondissement Waalwijk, zal gehouden worden den 28 Juli iu he*1 gebouw Musis Sacrum® alhier. Behalve de gewone punten, zullen besproken worden lo. Strafwerk te huis; door don Heer vau Gooi. 2o. Wat te denken van de tegenwoor dige win ter-avondscholen; beant woorden zij aan 't doel? door den Heer Bogaard. 3o. Vergel ij king der leesmethode Bonman met die v. d. Raaf; door den Heer Gerritse. f Maandag e» Dinsdag heeft de Liedertafel «Oefening eu vermaak® haar 25-jarig bestaan ge vierd. Maandagmorgen begon het feest met een op tocht, die in alle opzichten schoon was. Alle in Waalwijk bestaande gezelschappen en vereenigingen namen er aan deel, alsmede de meeste harmoniën uit den omtrek. De praalwagens waren zeer net, de costumes goed gekozen. In een der rijtuigen in den stoet bemerkten wij den heer Directeur Er. de Oortie en de heeren Dekkers en Vugtsvan 's Bosch. Door de muziekkorpsen, die aan den optocht hadden deelgenomen werd ten 5 ure 's nam. een ensemblestuk uitgevoerd, gedirigeerd door den heer De Cortie vervolgens speelde elk der deelnemende harmoniën 2 nummers, waarna op Musis de her- inneriugsmedailles uitgereikt werdeu. 's Avonds van 10 tot 12 uur was er muziek op de markt iu de verlichte kiosk. Den volgenden dag werd een heerlijke matinée gegeveu, met medewerking van de heeren Dekkers en Vugts uit 's Bosch, 's Avonds had nog een hee- ren-reunie plaats, waarbij door den heer Sopers, kantonr. te Osch, den eersten directeur der Lieder tafel, medailles werden uitgereikt aan de 4 leden, die van het bestaan af hadden meegewerkt. Tot slot voerde de liedertafol uit «Das hat Mu- sik gethan,® en 't feest was geëindigd. De feestcommissie heeft eer van baar werk. Waalwijk heeft feestgevierd! - «En hiermede verklaar ik in naam des Konings dit Rijksmusenmgebouw voor geopend. Mogen velen onzer nog lange jaren en mogen vele geslachten na ons in een gezegend, vrij on eendrachtig vader land, zich in het gezicht dezer kunstschatten ver- - an - Heemskerk, wien de taak opgedragen was den Koning te vervangen bij de plechtigheid. Ze is naar hot programma geregeld afgeloopen. Ouder een regenbui aangevangen, waarvan echter niemand binder had, daar 't binnenplein met glas overdext is, is ze voortgezet ender een weldadige Julizon, waardoor de kunstproducten zich in al hun glans aan de blikken der genoodigden vertoonden. De rede van den heer Heemskerk hier weer te geven, acht ik niet noodig. Ze was wat men noemt oud nieuws en behelsde iu hoofdzaak een geschie denis van de wording ouzer kunstverzamelingen en in 't bijzonder van het te openen Museum. Ik heb die geschiedenis behandeld en zal ze niet herhalen. De rede werd aandachtig gevolgd en werd verstaan baar voorgedragen. Het zangkoor zong vóór en tnsschen de openings rede onderstaande cantate, gecomponeerd en geleid door den heer D. de Lange, op woorden van den dichter Ten Kate. Rijst nn, dankbre jubelklankeu, Groet deez bigde Julizon, Die de keur van Hollands zonen Heenvoert naar dit Phanthéon. Hier kan de kunstzin dweepen Bij menig echouwtooneel, Uit 's Levens hart gegrepen, Getooverd door 't Penseel; Bij water, woud en weide, De pracht der bloeiende aard, Bij al wat zegen spreidde In 't hoekjen van den Haard. Meer nog trekken de beelden dier Eedlen ons aan, Die der Kunst en der Kennis zich wijdden, Wie eeu heilige geestdrift de harten deed slaan, Om voor 't schoone en hot goede te strijden. Gij, echte Appelles' zonen, Wie die niet wenschen zou, Uw meesterwerk te kronen, Bol, Rembrandt, Gerard Don. Doorluchtige poëeten, Wier glorie nooit verdooft, Wie kan uw lied vergeten, Gij' Hnygens, Vondel, Hooft. Wie w' ook eerbiedig naadren, Blootshoofd begroeten wij, O oagelijkbre vaadren, Uw beeldengalerij. To land en op de baren, Door kogelregens heen, In duizend doodsgevaren Hebt gij ons vrij gestreên. Wees gezegend, gij tweetal, Gij, LIauritswiens faam Nog de Nieuwpoortsche duinen vermelden Frederik Hendrik, veroovraar van Grol, waard den Waard don lauwer der Nassausche helden, (naam, Gezegend boven allen, Gij, Zwijger! Martelaar, Door snood verraad gevallen Op vrijhoids zoenaltaar. Met goed en bloed eu leven, Hebt ge uw arm volk gered; En zijn we een volk gebleven, God hoorde uw jongst gebed. Ons Rijks-Museum worde een Tempel, Nu 't zulke beelden samengroept; Nu 't heel do natie op zijn drempel Tot kuustgenot te zamen roept. Maar ook door grootsche erinneringeu Veel duizenden nakomelingen Den Spiegel der Historie biedt. O zoet aauschouwen, vruchtbre wenken! 'tVolk dat zijn gisteren blijft gedenken, Verloor de hoop op 't morgen niet! Blijf den storm des tijds verduren, Heiligdom, nu jong en frisch! Gaar in schaduw uwer muren, Wat die eereplaats waardig is. Heere Godbescherm de zonen Van een roemrijk voorgeslacht; Blijf Gij in ons midden wonen Met Uw heerlijkheid eu kracht. Wil den dierbren Koning sparen, Die zijn volle liefde ons geeft; Neêrland weet van geen gevaren, Zoolang een Oranje leeft-. Bij alle andere gunstbewijzen, Geef ons vroomhoid, burgerdeugd! Doe Uw Geest ons volk herrijzen Tot een nieuw herboren jeugd. De componist hoeft eer van zijn werk. De mu ziek was bevattelijk zonder in 't triviale te verval len, ze was waardig en verheven op enkele punten, op andere zeer zangrijk, 't Wilhelmus was er iu geweven en ook het «Een vaste burg is onze God.® Toen het slotkoor gezongen was, togen de ge noodigden naar de Voorhal, om vervolgens den weg te nemen door do Eerezaal naar de Rembrandtzaal. In de Voorhal werden iu het «Gulden boek,® een calligrafisch kunstwerk van den jongen Cuijpers, de handteekeningen geschreven der hooge gasten, daarin voorgegaan door het prinselijk echtpaar Von Wied. Iu de Rembrandtzaal sprak onze burgemeester Mr. A. van Tienhoven een pittig woord naar aan leiding der schatten, thans door de hoofstad aan het Rijk toevertrouwd en gaf bevel Rembrandts prachtig doek «de Nachtwacht® te onthullen. In zijn nieuwe woning komt dit stuk eerst goed tot zijn recht. Met gejuich werd dit kunstwerk door de verzamel den begroet en het koor zong hier het schoone zangstuk van Verhulst «Rembrandt,® op woorden van Heije, dat voor deze plechtigheid als geknipt scheen. Aan 't einde der wandeling werd de gelegenheid aangegrepen den heer Cuppers, deu ontwerper en bouwmeester van 't Museum eere té brengen. De heer Wertheim was de tolk zijner bewonderaars en uitte zijn gevoelen in eene krachtige schoone rede. De heer C. ontving hierbij drie medailles in goud, zilver en brons met zijn portret aan de eene zijde, terwijl de andere deze inscriptie bevat: «Den ontwerper en bouwmeester van het Rijks museum te Amsterdam bij de voltooiing van het gebouw aangebodon.® Daarop volgde een alleraardigste verrassing, den heer C. bereid, door de schare van mannen, die hem in zijn arbeid hebben gediend. In hun werkpakken en mot hun gereedschap in de hand brachten ze hun gezamenlijken chef een welgemeende ovatie. Op een paar punten in de stad is heden avond muziek gemaakt en zeker zouden duizenden zich verkwikt hebben aan een prachtig vuurwerk indien een allerhevigste regenbui niet tusschenbeide gekomen was en de scharen dooruat naar huis ge jaagd had. Toch is 't vuurwerk ontstoken, maar 1 ry 4V f.w rr»r>* Vtnto

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2