No. 397. De nieuwe postregeling MEMENTO MORI! FEUILLETON Uitgever: L. J.VEER?,TAN Heusden. VOOS Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1 verhooging. ZATERD A G. Franco per post zonder prijs Gorinchem, Sliedrecht en Dordrecht heb ben feestgevierd en wij gunnen het aan de bewoners van den rechter-oever van de Merwede van harte dat zij opgenomen zijn in het spoorweg-verkeer. Men moet al de bezwaren kennen die er aan verbonden zijn, wanneer des winters hoog water, ijs gang of stormweder het verkeer op de rivieren moeielijk, ja dikwijls onmogelijk maakt en men soms dagen achtereen van de buiten-wereld is afgesloten. Daarover weten ook de bewoners van het land van Heusden en Altena mede te praten, en was ook al jaren lang de hoop gevestigd op de spoorlijn door de Langstraat, die hoop zal nog wel langen tijd onvervuld blijven. Gunnen wij aan de bevoorrechten dus gaarne hunne spoorlijn en hebben wij ons met hen verheugd, iets anders is het wan neer wij de gevolgen nagaan, welke die opening op het brieven-vervoer heeft. De brieven en couranten, die vroeger met den trein van 9-34 uit Den Haag ver zonden werden, kwamen te 11.15 te Dor drecht aan. Van daar werden zij met het geen uit Zeeland over Dordrecht kwam en voor deze streken besterad was, met eene nacht-postkar naar Gorinchem vervoerd, daar gesorteerd en verder verzonden des morgens te half-zes, zoodat in den morgen alles langs den dijk en te Heusden, tot aan Vlijmen toe, kon besteld worden. Naar het binnenland vertrok dan alles met een voetbode, zoodat op denzelfden dag alles besteld werd, ook op die plaatsen waar slechts éénmaal per dag brieven en couran ten werden rondgebracht. In deze wijze van verzending is nu eene totale verandering gekomenwij kunnen, he laas niet zeggen verbetering. Men oordeele OSSIP SCHUBIN. De laatste trein die uit 's Gravenhage vertrekt en die Gorinchem nog denzelfden avond bereikt, is van 7.40, gaat om 8.20 uit Rotterdam en vertrekt te vroeg uit den Haag om //Staatscourant", //Dagblad" en //Vaderland" benevens de gewone corres pondentie mede te nemen en ook te vroeg uit Dordrecht voor de Zeeuwsche post. Dit alles werd verzonden met de nachfpostkar, maar die is na de opening van de spoor lijn opgeheven. Alles blijft dus liggen tot den eersten trein van den volgenden dag, die te 7.39 te Gorinchem aankomt. Maar dan is de postkar naar den Bosch over Heusden reeds twee uur weg. Den eersten dag kwam de Haagsche correspondentie ook werkelijk dien weg, maakte den weg, naar wij meenen over Geldermalsen en kwam des namiddags te vijf uur over den Bosch te Heusden aan, dus veel te laat voor het binnenland en natuurlijk later dan vijf uur in de gemeenten langs den dijk tot Woudrichem toe. De volgende dagen kwam die correspondentie te twee uur in Heusden, voor de plaatsen in het binnen land, waar slechts eenmaal besteld werd, te laat, en voor de gemeenten langs den dijk bleef de toestand als op den eersten dag, daar de postkar niet voor half zes in die richting verf rok. Dat is een machtig groot inconveniënt, zooals licht is na te gaan en zooals velen dan ook reeds ondervonden hebben, getuige de luide klachten, die zich reeds van vele zijden hebben doen hooren en die, zoo wij van harte hopen, het oor van den Minister zullen bereiken en, wat het voornaamste is, een gunstig onthaal zullen vinden. En onzen tijd van vooruitgang, waarin het drijven van zaken van snelle gemeenschapsmiddelen en goede postverbinding geheel en al afhangt, is het wat al te erg in eens eene vertra ging van zes, twaalf en 24 uur te hebben. O O 7 Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Staande de vergadering werd eene com missie benoemd om een adres te ontwerpen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarin Z.Exc. gewezen werd op het ongerief, door de nieuwe regeling veroorzaakt en Z.Ex. dringend te verzoeken op de regeling terug te komen en desnoods door een voetbode de vroegere nachtdienst van Dordrecht op Gorinchem te herstellen. Tevens werd besloten de belanghebbende gemeentebesturen uit te noodigen door een adres aan den betrokken Minister hunne adhaesie te betuigen aan het adres, dat van Heusdensche ingezetenen was uitgegaan. Wij hopen van harte dat degenen, die in dezen het initiatief genomen hebben en de belangstellenden die hen gesteund heb ben, zullen slagen in hunne pogingen. Wij hebben er goeden moed op. Gedeeltelijk of misschien in het geheel niet ingelicht van de belangen, die benadeeld werden, heeft men misschien eene proef willen nemen of de regeling, zooals hij nu is, voldoende zóu zijn. De adressen zullen den Minister van het tegendeel overtuigen, zoo wij hopen. De vervroegde dienst uit den Bosch in den namiddag heeft ons ook niet vooruit- gebracht. Veel dat wij met een later ver trek vóór die verandering des avonds uit den Bosch ontvingen, bereikt ons nu eerst des morgens langs een grooten omweg, o. a. de Provinciale Courant. Maar deze ver andering was toch niet zoo ingrijpend als die waarover wij ons heden beklagen. Eene algemeene en snelle klacht met duidelijke omschrijving van de redenen van beklag en billijk verzoek om herstel van grieven, zal, wij kunnen niet nalaten het te geloo- ven, een goede uitwerking hebben. Het zijn toch niet minder dan drie postkantoren en zeventien hulpkantoren alleen in het land van Heusden en Altena, die onder de nieuwe regeling lijden. En dit is voor deze streken zonder de geringste overdrijving gesproken. De streek tusschen Dordrecht en Gorinchem lijdt er natuurlijk evenzoo onder. Uit Sliedrecht kwam ons ten minste zoo even een schrijven in handen, waarin wij het volgende lezen z/Met de posterijen is het hier op dit oogenblik ellendig gesteld. Uwe brieven, die ik anders 's morgens om half 8 ont ving, worden eerst om 9 uur bezorgd. Brieven, die met den trein van 9.21 hier aankomen, worden eerst des namiddags te 2 uur besteldbrieven, die met den trein van 8.35 aankomen, blijven liggen tot den anderen dag. Het is te hopen dat daar spoedig verandering in korne." Nu zou men zeggen dat voor onze streek alles weer in orde was, als de postkar uit Gorinchem vertrok na aankomst van den eersten trein uit Dordrecht. De kar zou dan hier kunnen zijn om half 11, dus altijd nog 2 uur later dan vroeger, maar het verschil zou dan zoo groot niet zijn als nu. Maar die postkar brengt de brieven enz. van hier op den sneltrein van 10.13 in Den Bosch en bij later vertrek zou die aansluiting gemist worden, zeker voor velen ook tot groot ongerief. De postrit omgekeerd te doen loopen, des morgens uit Den Bosch en des avonds uit Gorinchem, zou de bewoners van het benedenland en langs den dijk achter doen staan bij hetgeen zij hadden en wel te meer, hoe dichter zij bij Gorinchem wonen. Al deze bezwaren zijn besproken en in overweging genomen op eene vergadering van belangstellenden op het stadhuis van Heusden, op 17 Juli j.l. Algemeen was men van oordeel dat de handen aan het werk moesten geslagen worden en men trachten moest den toestand te verbeteren, liefst nog den ouden toestand te behouden. 2) IV. Ik heb nooit aangenamer causeur gekend dan Snworin en zeker geen, die meer belezen was. Zijn vvijanden verzekerden dat bij zich voor de conversatie voorbereidde, eer hij in gezelschap giug- Eene erbarmelijke beschuldiging! Er was hem te weinig gelegen aan de meening der menschen, dan dat hij om hunnentwille een masker zou hebben voorgedaan. Zijne misanthropie en zijn cynisme waren zonder voorbeeld toch kwetsten die beide eigenschappen minder in hem dan in andere menschen, omdat zij niets gekunstelds hadden. Zijn persoon vormde een der lievelingsonder werpen voor de gesprekken der dames; zij haatten hem. Wat zij hem kwalijk namen, was niet zijne on geregelde levenswijze, maar de beleefde onver schilligheid waarmee hij ieder hnnner behandelde, zonder de een bij de ander voor te trekken. Ja, hjj had zelfs nog nooit eene dame nit den kring zjjner kennis gecompromiteerd. Het was in Maart. De schaduwen op de boule vards werden zwart en dicht, het lich wit en schel. De lucht was zacht als eene liefkozing en gansch Parijs doortrokken van zoete violengeur. Een zondvloed van vreomdeliugen overstroomde de hotelsde Parijzenaars klaagden er gelijk talken jare met karakteristieke ondankbaarheid over dat de smakeloos opgedirkte, vreemde dames de boulevards ontsierden. Voor het magazijn van lederwaren van de firma Klein stonden Weener dames met luidruchtig en thousiasme zoolang de lederartikelen te bewonderen, alsof zij naar Parijs waren gekomen uitsluitend om Weener leder te zien; en gansche families van Saksische reizigers, rijk aan lieftallige dochters, zoo onschuldig bekoorlijk als lentebloesems, zaten te midden der geblankette sirenen van deu boulevard en aten ijs. Snworin was verdwenen. Hij had zich in zijne woning opgesloten en was voor uiemand tehuis. »Hij vermijdt de boulevards, omdat de vele sma keloos gekleede vreemdelingen zijn smaak kwetsen !c zeide een Parijsche gek uit Snworins gezelschap in het café Riche. Op deze laffe aardigheid word na tuurlijk niet geantwoord. Een jong idealist meende dat Suworin leed aan eene periodiek terugkeereude hartkwaal en ieder voorjaar de herinneringen aan eene lang vei*gane hopelooze liefde had te bestrijden. Deze poëtische veronderstelling werd ontvangen met de minachting die zij verdiende. Een derde vertelde dat Snworin iedere lente aan vallen van verstandsverbijstering had. Meu zou hem door de ramen heen hebbeu hooren brullen en hui len, zoodai men het op de straat hooren kon. Deze oplossing had een .schijn vau mogelijkheid. Het gekeele café Riche liep uit om parade te ma ken onder de vensters van Swworins kamers, ten einde hem te hooreu brullen. Men hoorde niets. Men polsste zijn doktor. Deze streek bedachtzaam met de hand over zijn gladgeschoren kin en zeide: Suworin heeft eene borstkwaal. Het café Riche trok bij dit proz'aisch bescheid verdrietig de mondhoeken neer en de wenkbrauwen op, en vergat Suworin. VI. Op zekeren dag kwam ik toevallig langs zijne woning in de Avenue-Montaigne, bleef staan en overlegde wat ik doen zou. »Nu,« besloot ik eindelijk, »aan te bellen is geen groote moeite afgewezen te worden, waar reeds zoovele anderen afgewezen zijn, geen schande. Ik belde, men liet mij binnen. Suworin woonde, hoewel hij Parijs sinds vijftien jaren niet verlaten had, in een Garni, dat een- toonig gemeubeld was met verschoten geel damast. Japausche rariteiten stonden overal schots en scheef door elkander en alles gaf blijk van een bijna uil- dagenden wansmaak. Hij had voor zijne woning even weinig zwak als wijlen Diogenes voor zijne ton. Toen ik binnentrad, lag hij zoo dicht mogelijk bij den haardj»' met, gesloten oogen in een reuzen- fauteuil en zag er te midden van zijn gele omge ving zoo lijkkleurig uit, dat ik, hoewel aan de bleekheid vau zijn gelaat gewend, hevig verschrok. Er viel mij een pak van het hart, toen hij de oogen opende, mij de hand reikte en vroeg: »Hoe gaat het? Staat de Are de Triomphe er nog? Hoe is het met deu boulevard?» »De Are de Triomphe staat nog op zijne plaats en de boulevard verlangt naar u.« »Ik kau niet uitgaan de voorjaarslucht doet mijne zenuwen aau,« antwoordde hp kortaf en verviel in een nadenkend zwijgen. Zijne oogen waren onrustig, zijne haren ver ward, zijn baard verwilderd. Misschien is hij inderdaad rijp voor Charentou,» dacht ik. Van tijd tot tijd liep er over zijn gelaat eene uitdrukking van diepen weemoed en mompelde hjj onverstaanbaar woorden binnensmonds. VII. Het is een trearig en 'ontmoedigend werk, in bet graf van het verleden naar de overblijfselen van een lang gestorven geluk te graven. »Dat doet Su worin,* dacht ik. Maar nauwelijks was dat denk beeld in mij opgekomen, of ik bloosde er over even naïef te zijn als de idealist in net café Riche. Daar greep Suworin naar een ruikertje violen d it op den schoorsteen stond en smeet het toor nig in het vuur. Toen zeide hij, zijne beide handen op zijue knieën leggend zonder verdere inleiding: »Als ik voor twintig jaren had kunnen denken, dat, ik zoo worden zou als ik nu ben, ik had...» Ontsteld keek ik hem aan. »Hm,« vervolgde hij, »alle jonge melkmuilen be wonderen mijn bespottelijke cynisme en apen mij na, even als hunne voorvaderen lord Byron's vage- b >i dskraag nageaapt hebben. Geen van hen be grijpt dat ik eigenlijk een belachelijk romantikus beu!... Waarom zou ik mij het genoegeu niet gunnen, u die bekentenis te doen?» gromde hij schouderophalend. Het beteekent niets. En als gjj morgen in het café Riche vertelt, dat Suworin een romantikus is, zal men n hoogstens voor krank zinnig houden.» Wat zich-zelfverloochende philosofen ook be weren mogen, er bestaat voor niemand belangwek kender thema dan zijn eigen I k. Suworin leverde een nieuw bewjjs voordo waar heid van die stelling. wm DOOK. 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 1