binnenland: Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. Het Afgbaansche vaartje heeft in de afgeloopen week weer lastig gebrand. Waar zitten de stokers: in Petersburg, in Londen of in Azië? Het is niet gemakkelijk dit na te gaan, maar nog veel moeie- lijker zon hot zijn, ook al had men de beste kaar ten van Perzië eu Afghanistan, zich ook maar een flanw denkbeeld te maken van de posities der Rassen. De Londensche bladen hebben in de afge loopen week op allerlei tonen gegrild dat de Rassen wilden bezetten Meraschak, of althans Zalficar of liever nog Herat. Het laatste is het eenige jaistè. Ja, de Russen willen Herat bezetten evenals zij Konstantinopel willen bemachtigen. Maar de wil is nog niet de daad. Het hangt alleen maar af van den loop der algemeene politiek en vooral van de honding van Engeland of de Rassen vroeg of laat hnu doel zul len bereiken want dat het eenmaal zoo ver zal komen staat onzes inziens vrij wel vast. De geheele onrast komt, als wij al wat wij in bnitenlandsche bladen hieromtrent vonden samen trekken, hierop neer. Na de nederlaag der Afgba- uen zijn de inwoners in opstand gekomen en heerscht. in Afghanië eene totale regeeringloosheid. Zoowel de Afghaansche als de Russische troepen zijn daar door genoodzaakt verschillende bewegingen te ma ken. En dit feit heeft waarschijnlijk tot het oorlogs rumoer van de afgeloopen week aauleiding gegeven. Wij beweren niet dat de toestand niet gevaar lijk is. Integendeel. Juist die toestand van regee ringloosheid in Afghanië zou wel eens aanleiding kunnen geven tot eene nieuwe botsing tnsschen de troepen van generaal Komaroff en de Afghanon. Maar tuen moet het niet voorstellen of de Rassen na zoo lomp waren zich een oorlog op den hals te halen. Integendeel. De Keizer van Rusland heeft de strengste bevelen gegeven, om de overeenkomsten met bet ministerie-Gladstone aangegaau, stipt na te leven en er vooral voor te waken dat niet door overdreven ijver van kolonels of generaals een oor log wordt onvermijdelijk gaat. Ook in Frankrijk naderen de algemeene verkie zingen. De dag waarop zij zullen plaats hebben is vrij zeker bepaald op 27 September. De repn- biikeinscho meerderheid heeft begrepen dat zij niot werkeloos mocht blijven en zoo is na een »Natio- naal republikeinsch comité* de vele kies-comité's komen vermeerderen. Zoodra de zitting gesloten is, zal dit comité eene oproeping tot alle republi- keinsche kiezers in het licht geven. Dit manifest, waarvoor reeds 200 handteekenin- gen van afgevaardigden en senatoren zijn toege zegd, zal in alle gemeenten van Frankrijk worden aangeplakt. Op dit oogenblik vergadert te Parijs weder eene conferentie: de mnnt-conventio. Ongelukkig nemen er slechts België, Frankrijk, Italië, Zwitserland en Griekenland aan deel. Men weet dat deze vijf sta ten de zoogenaamde Latijnsche munt-eenheid vor men, zoodat een 5 frankstuk te Athene dezelfde waarde heeft als te Parijs of Brnssel, Het ware te wenschon dat geheel de beschaafde wereld dit goede voorbeeld volgen wilde, opdat eenheid van munten spoedig eene gewone zaak worde. De Franschen denken het 100-jarig feest van de groote omwenteling te vieren door eene schit terende tentoonstelling te Parijs. Die wereldtentoonstelling zon, zoo schrijven som mige Dnitsche bladen, bij Bismarck zulk een slecht onthaal gevonden hebben, dat de Fransche Regee ring zou besloten zijn niet eene wereld- maar eene Fransche tentoonstelling te geven. Het is ons ge bleken dat dit een praatje, was. Hot plan bestond en bestaat nog en, wat meer zegt, de Fransche Kamer heeft, met 320 tegen 77 stemmen, aan de Regeering een krediet van 100,000 francs verleend voor de toebereidselen. En die bestaan nog mnar alleen in studies, want men heeft nog vier jaren den tijd Dat Duitschland aan zulk eene wereldtentoon stelling niot zou doelnemen is best mogelijk. Maar die onthouding zou dan eer eene oeconomische dan eene politieke aanleiding hebben. Het zoogenaamd beschermend stelsel is niet alleen in Duitschland, maar nu ook in Ruslanden Oostenrijk zoo kras doorgezet, dat de beschermden moord en brand beginnen te schree iwen en Bis marck aan de deugdelijkheid van zijn stelsel zelf begint te twijfelen. Men zegt dat hij bepaald naar Weenen zal gaan om de handelsvragen te bestu- deeren. De politiek zou maar bijzaak zijn bij die samenkomst van diplomaten. Des te beter. Als Bismarck eens bekeerd werd tot den vrijen han del, wel, het nageslacht zou hem er nog dankbaar voor zijn, (1 Antwerpen behoort op het oogenblik ongetwijfeld tot een der voornaamste handelssteden der wereld. De fiere Scheldestad, die, nadat zij voor goed in Spaansche handen gevallen was in een tijdperk van stilstand geraakte, dat ongeveer drie eeuwen duurde heeft zich binnen enkele jaren fier opgericht. De stad en de staat hebben ODgeveer 50 millioen gul den besteed, om groote kaden aan te leggen, ten einde het den handel zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Zondag 26 Juli wordt de groote nieuwe Schelde- kade feestelijk door den Koning geopend. Dat de Autwerpsche bevolking deze grootsche gebeurtenis Wat zet gij toch nieuwsgierige oogen riep hij spottend. »Gij vraagt niet, ge zijt bescheiden, maar toch zoudt gij wel gaarne weten, hoe ik zoo geworden ben, zoo on-romantisch Gij verwacht zeker hot verhaal van eene groote ontgoocheling. Ons idealisme wordt gewoonlijk zuur, omdat er wat onreinheid in gevallen isbij mij was het niet zoo. Ach, het is eene oude geschiedenisik geloof er zelf niet meer aan. Dikwijls komt hot mij voor, alsof zij niet mij, maar een ander is overkomen en als ik ze van daag in de Revue des deux mond es las, zou ik zeggen dat ze slecht gevonden was »Ik zou u vergeten wilt ge niet rooken? daar hebt ge Russische tabak ge houdt er meer van dan van Turksche, met waar?« Hij legde zich in zijn armstoel achterover, de handeu op de zij-leuningen steunende en begon op zijn gewonen, zangerigen, weeken toon te ver tellen. (Wordt vervolgiL. met den noodigen praal denkt te vieren, is zeer begrijpelijk. Dien dag zullen optochten en roeiwed- strijden gehouden worden, terwijl er voor gezorgd is dat iedereen zich uitmuntend kan vermaken. In September zal te Antwerpen eene belang rijke samenkomst gehouden worden, met het doel om de internationale kwaal van drankmisbruik te bespreken. Alle landen waar men zich bezig houdt met het bestrijden van dezen volkskankar, zijn uit- genoodigd afgevaardigden te zenden. Reeds uit verscheidene Staten hebben personen, die zich in het bijzonder met dit vraagstuk bezig houden, zich aangemeld om die vergadering te bezoeken. Nabij het kanaal van Charleroi is het lijk van de 17-jarige dochter van den sluiswachter Van der Smissen onthalsd gevonden. Het meisje stond op het punt moeder te worden. Het publiek ge recht heeft den vader als den dader van den moord aangewezen, doch tot hiertoe is de justitie er nog niet in geslaagd bewijzen van zijn schuld of het spoor van een anderen moordenaar te vinden. Uit Berlijn is de officieele mededeeling ontvangen dat van af 20 Juli, de invoer van alle veesoorten uit Nederland in Duitschland wordt opengesteld. De Dnitsche regeering heeft bepaald dat elk stuk vee moet voorzien zijn van een bewijs van her komst, afgegeven door het hoofd der betrokken gemeente en voor gezien geteekend door een vee arts of keurmeester. De werkstaking der metselaarsknechts te Berlijn neemt gaandeweg af. Reeds hebben meer dan 3000 van hen het werk tot het vorig dagloon hervat en hun aantal vermeerdert dagelijks. Ook te Rathenow, waar de werkstaking der metselaarsknechts volle drie maanden duurde, heeft zij thans opgehouden. De pa troons hebben er de verplichting op zich genomen, dat zij het dagloon niet beneden de 25 penn. per uur zullen verminderen. Do beruchte »Sbapira-handschriften« zijn dezer dagen te Londen in het openbaar verkocht. Men zal zich de geschiedenis van die handschriften van het Oude Testament nog wel herinneren. Shapira gaf ze uit voor zeer oud en vroeg er niet minder dan 12 millioen gulden voor. Zij werden echter eerst door Berlijnsche en later door Engelsche des- kundigeu voor onbeschaamde, maar zeer behendig volvoerde vervalschingeu verklaard. Shapira pleegde, na het mislukken van zijn speculatie, zelfmoord; in plaats van railliouair te worden, stierf hij arm en verlaten in een klein logement te Rotterdam. Thans werden de handschriften geveild. Zij brach ten slechts weinige ponden sterling op, en Dr. Gins- burg verwierf voor 3 Sh. 1,80) den bundel wel ken hij indertijd voor het Britsch Museum onder zocht, en die, als hij hem echt bevonden had, pa onder de schatten van dat museum zou prijken. Toen Koningin Victoria den 8sten dezer op het Kasteel Windsor audiëntie verleende, had een der aanwezige personen een bijzonder kostbaar toilet aan. Hij droeg eene tunica van blauw fluweel, met goud zilver en paarlen geborduurd; het beneden einde ervan werd door een rij groote diamanten gevormd. Om het middel had hij een gordel van purperrood fluweel, met zilveren rozen, waarvan het hart uit paarlen bestond, gesierd. Op het hoofd droeg hij een rood kapje, waarop eeu pauw uit edelgesteenten was aangebracht; de opgezette staart van het dier schitterde en fonkelde door de vele juwelen. De gelukkige drager van dit toilet, waarvan de waarde op anderhalf millioen werd geschat, was de Maharadjah vau Johore. Er heeft Woensdag-avond te Longshore, bij Ply mouth, ten gevolge van de mist eene aanzeiling plaats gehad tnsschen de »Hecla« Britsch gepant serd schip en den kustvaarder Cheerful*. Laatst genoemde bodem, die vreeselijk beschadigd was, is na verloop van 4 minuten gezonken, waarbij negen passagiers, waaronder eene dame, en drie matrozen omkwamen. Maandag waren in Spanje 2128 cholera-gevallen waarvan 837 met doodelijken afloop. Dinsdag waren aldaar 1831 cholera-gevallen en 719 dooden. De dagbladen berekenen, dat er van het begin der epidemie af in Spanje 22.000 per sonen overleden zijn. Woensdag kwamen in Spanje 1278 ziekte- en 780 sterfgevallen aan de cholera voor. De epidemie schijnt zich meer naar het noorden uit te breiden. Léon Chotteau heeft berekend dat tijdens het bestaan van de Frans:he Republiek gemiddeld 2.543.000.000 fr. meer in- en uitgevoerd is dan onder het Keizerlijk régime en dat het beste jaar van de Republiek nog 2.407.500.000 fr. meer in- en uitvoer aanwijst dan 't voordeeligste jaar van het Keizerrijk. De te Lorient opgestegen luchtreiziger wordt nog vermist. Zijn ballon is nabij Dieppe door een visschersvaartuig uit zee opgehaald. Ook de ballon >Colonel«, op de Lillie Bridge Grounds Zaterdag opgelaten, is zonder bestuurder bij Har wich opgevischt. Te Ardes heeft eene vreeselijke ontploffing in een kruid- en petroleum-magazijn plaats gehad. Het gebouw werd totaal vernield en onder de puinhopen zijn vele personen begraven. Anderen werden door de lucht geslingerd en vermorseld. De juiste omvang van 't ongeluk is nog niet te overaien. De berichten over den oogst in Rusland luiden niet gunstig. De winter-granen zullen hoogstens eene gemiddelde opbrengst geven en de zomeroogst laat zich overal ongunstig aanzien. Geneiaal Grant is overleden. De grootste scheepsbouwmeester in de Veree- nigde Staten, John Roach, is door moeielijkheden met de Regeering, verplicht geworden zich failliet te verklaren. Het passief moet vele millioenen be- loopen en het ergste van de zaak is dat plotse ling 3000 werklieden door dit geval broodeloos zijn. Volgens een telegrafisch bericht uit New-York blijft de buitengewone hitte in de Vereenigde Sta ten in de landstreken ten oosten van de zooge naamde Rocky Mountains nog steeds onverminderd voortduren. Het cijfer der sterfte in de voornaam ste steden, vooral onder de kinderen, is zeer hoog. Voorts hebben zich weder eenige noodlottige ge vallen van zonnesteek voorgedaan, en wel2 te Philadelphia, 3 te Baltimore, 2 te New-York en 1 te Washington. In het laatste jaar zijn in Amerika 387.821 landverhuizers aangekomen, zijnde 122.010 minder dan in het jaar te voren. Men telegrafeert uit Philadelphia dat een ver schrikkelijke brand te Washington het huis ver nield heeft, waarin de bureelen zich bevonden van de dagbladen de Washington Post, de Washing ton National Republican, de Washington Critique en de Gazette du Dimanche, alsook de bureelen van een maatschappij van electrisch licht. De schade beloopt 150.000 dollars. Ten gevolge van dien brand, gingen de elec- trische lampen, die de stad verlichten, uit, en ver scheiden straten werden in de diepste duisternis gedompeld. Generaal Grenfelt seint uit Assouan dat aldaar boden uit Gabra zijn aangenomen, welke het be richt medebrengen dat de Mahdi den 29n Juni aan de pokken is overleden. De mededeelingen van de Matin* over de menschenslachting aan de Afrikaansche kust, komen hierop nederUit Lagos meldt men, dat 6000 personen, uit het Rijk van den Koning van Da homey komende, in den nacht van 10 op 11 Mei de onder Fransch protectoraat staande dorpen om Porto Novo aangevallen hebben. Tien dezer dorpen o. a. Jeoffry, Pasko, Oume, Pakris en Ingo werden geheel verbrand, grijsaards en vrouwen gedood en 1000 gebrekkige personen en kinderen gevangen genomen en tot menschenoffers in het Rijk van Dahomey bestemd. De werkzaamheden aan den Culebia van de Pa- namawerken hebben voor onze landgenooten, de heeren J. C. van Hattum Co. te Sliedrecht, eene belangrijke uitbreiding gekregen. Hun was opge dragen den berg Culebia van af zijne hoogte tot 50 m. boven den waterspiegel van het kanaal (bevattende 12 13 mill. kub. meters) in hoog stens 2 jaren af te graven. Deze werkzaamheden vorderen naar wensch. Thans is hun echter opgedragen den geheelen Culebia weg te ruimen tot den bodem van het kanaal, bevattende behalve de bovengenoemde hoe veelheid nog 8 a 9 mill. kub. meter, of te zamen 20 a 22 mill. Dezer dagen is het contract geteekend en de aannemingssom bepaald op 170 millioen francs. HEUSDEN. 24 Juli. f Ons hoofdartikel voor dit no. was reeds afgedrukt, toen wij tot ons genoegen vernamen dat door het hoofdbestuur der posterijen reeds verbetering is gebracht in de verzending van brieven en couranten naar Gorinchem en de plaatsen langs de wegen GorinchemRaamsdonk en Gorin chem's Bosch. De postverzendingen die te 10.30 uur 's avonds te Dordrecht worden aangebracht, zullen vandaar naar Sliedrecht en Gorin chem worden vervoerd per postbode, in aansluiting met de nachtverzendingen van Gorinchem naar Raamsdonk en 's Bosch. Het verheugt ons dat het hoofdbestuurder posterijen zoo spoedig de billijke klachten van het publiek heeft opgeheven. t Dinsdagavond 10 minuten voor 7 uur zagen wij een luchtballon in het luchtruim verrijzen, die langzaam in zuidelijke richting aftrok eu ten circa half acht niet meer was te zien. Onze cor respondent te 's Bosch schrijft ons dienaangaande Dinsdagavond ten kwart vóór zeven uur steeg de heer P. L'Hoste, Aeronaute te Parijs, ten aanschouwe eener menigte, die veilig op 25 h 30 duizend personen kan geschat worden, met zijn luchtballon statig opwaarts. In den beginne bleet hij door den weinigen wind nagenoeg ter zelfder plaats, doch kwam weldra boven in andere windlaag die hem zuidelijk afvoerde. Ten kwart voor acht uur zag men de ballon grooter worden en dalen tot hij achter houtgewas verdween om weder bijna onmiddellijk te stijgen er| weldra ge- ItëfiLjijOflyJeiiL^te verdwijnen. Ten ruim elf uur in den avond kwam het bericht tot ons dat de Aeronaute weder per spoor was teruggekeerd, waarom wij ons haastten om hem in het hotel z/de Eenhoorn* te ODtmoeten. Wij zagen nu den held Tan den dag voor ons. Het was een levendig heer, zwart van uiterlijk, gekleed in een uniform, veel gelijkend op die van onze marine-officieren. Hoewel nog slechts 25 jaar oud, had hij heden reeds zijn 180ste luchtreis volbracht, waaronder tweemaal een tocht over het Engelseh Kanaal. Hij deelde ons verder mede dat hij eene hoogte van 1600 Meter had bereikt en ten kwart vóór acht uar was gedaald, maar alstoen een bosch onder zich ziende, het minder geraden vond om daar te ankeren waarom hij weder was gestegen om op een open terrein nabij Oisterwijk nu voor goed te dalen. De eerste personen, die dit luchtschip zagen ankeren, stonden zeer verbaasd te kijken doch toen hij hun kenbaar maakte dat hij uit Bois-le- duc kwam, schenen ze hem te begrijpen en be toonden hem de meeste hulpvaardigheid. Weldra groeide het publiek aan en toen de ballon in de panier geborgen was, namen enkele personen het vervoer daarvan op zich en onder het zingen van de Marseillaise werd hij in optocht naar het dorp en van daar naar het station gebracht. Hij was blijkbaar zeer verrukt door deze vriendelijke ont vangst. Woensdag zou hij nog te 's Bosch ver toeven, vervolgens Rotterdam gaan bezoeken, om dan weder de tnrugreis naar Parijs tc aan vaarden. t Bij de gehouden verkiezing voor 3 leden vau den gemeenteraad alhier, waren uitgebracht 95 st. Herkozen werden de hh. A. H. J. Ver hoeven met 92, C. M. Malingré met 88 en A. van der Heijden met 87 st. De overige stemmen waren verdeeld. tGENDEREN, 23 Julj. Hedenmorgen werd alhier de eerste steen gelegd voor eene nieuw te bouwen brug nabij het schoolhuis alhier. t De WelEerw. heer E. Haan, beroepen predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier hoopt op 16 Aug. a.s. zijn intreerede te houden. t DRONGELEN. Een arbeider uit Eethen, bezig met lossen van hooi aan de haven alhier had het ongelnk van den wagen te glijden en op den kant van 't vaartuig terecht te komen. Inwendig zwaar gekneusd, werd hij naar zijne woning getransporteerd, waar dadelijk genees kundige hulp werd ingeroepen. tALMKERK. Z. M. heeft benoemd in het bestuur van het Watersch. ffNieuwland van Altena* tot dijkgraaf de heer A. den Dekker en tot heemraad de heer P. H. van Dusseldorp. Uitslag der verkiezingen voor Gemeenteraadsleden. Almkerk. Herkozen de hh. Arie Nieuwenhuizeu en Peter Koekkoek Dz. Baardwijk. Herkozen de hh. J. Loeft' en J. van Deursen. Bezooien. Herkozen de heer E. G. de Bakker. Herstemming tusschen de hh. J. Schalken en A. v. d. Zaken en tusschen J. Broeders, J. Schal ken, L. v. d. Hammen en Fr. v. d. Geld. Brakel. Herkozen de hh. J. van Dalen en C. van Dalen Vervoorn. Breda. Herkozen de zes aftredende leden. Brongelen. Herkozen de hh. G. Millenaar Az J. Millenaar Nz. en PI. W. Loeff, Brunen. Herkozen de heer J. Klijne. Gekozen de hh. M. van der Sanden en Adrianus van den Bosch. Herstemming tusschen de hh. J. J. van Loon en J. F. Elshout. Bussen. Herkozen de hh. G. Verhoeven en P. Verschoor J.Rz. EethenHerkozen de hh. M. A. Boll en P. Bax. Gorinchem. Herkozen de hh. W. Post, A. G. W. Boll, C. van Andel en Alting Bösken. Gekozen de heer A. F. Renesse. 's-Hertogenbosch. Gekozen de hh. Van de Mor tel, Reinders, Van Meerwijk, Van der Ven en Fret. Herwjnen. Herkozen de hh. Q. J. Kalft, C. v. Arendonk en C. Vervoorn. Metuwen. Herkozen de hh. Arie Straveren Abra ham Straver. Nederhemert. Herkozen de hh. B. J. van Omme ren en H. J. van der Kolk. Oudheusden. Herkozen de hh. A. van Sluisveld, C. Pulles en A. van Grevenbroek. Rijswijk. Herkozen de hh. P. Westerlaken en I. Verschoor. Sleeuwijk. Pïerkozen de hh. A. Verschoor, A. A. voor den Dag en D. Doedijns. Sprang. Herkozen de hh. Jan Craaijo en Dirk Soeters. Vrjhoeven-Kappel. Herkozen de hh. G. Oerle- mans en W. Kuijpers. Vuren. Herkozen de hh. Mr. M. Viruly, Govert de Gier en J. Walraven. Werkendam. Herkozen de heer J. J. van Tien- hoven van den Bogaard. Herstemming tusschen de hh. D. Pieek (aftr.) en L. Koonings. Woudrichem. Gekozen de hh. A. J. de Jong de Bossou, A. van Vugt en P. J. Kole. Herko zen de heer C. Kentie. Wijk c. a. Herkozen de hh. R. Pullen en W, Uithoven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2