verkoopen: Dijkgraaf en Heemraden De firma 0. NEDERVEEN, „de hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c.a." Afloop van Aanbestedingen. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. 3 h. 17 a. 90 c. Bouw- en Weiland, op de Hoogt on der Andel, staande op 2450.— 2 h. 7 a. 90 e. Weiland, de lange Bruggert onder Ee- then, staande op ƒ1100. publiek verpachten 40 hectaren toemaatop de Elanden enz. onder Drongelen en Besoijen, om te weiden en 7 Hectaren toemaat onder Waalwijk en Baardwijk om te hooien of te weiden. van het Waterschap publiek aanbesteden A. Het leggen van een steenglooiïng onder Vlij men, nabij het Schaar- huis en onder Hedik- huizen, nabij het Hel eind. Lang 248 M. B. Het bouwen van een Wachthuis enz. op den binnenberm van den ringdijk te Vlijmen, nabij Nienwkuijk. te 's HERTOGENBOSCH, oude Boeken, Plaatwerken geheele Bibliotheken Zuiliciem. Herkozen de heer P. J. van Wijger- den. Herstemming tusschen de hh. P. K. van Brakel K.Az. en A. M. Ruijmschoot. Bij Kon. besl. is rar. E. baron Mackaij, voor zitter van de Tweede Kamer, benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. bewaring doen stellen en doet onderzoek naar zijne woonplaats. Te Arnhem werd het lijk De toestand van mevr. Kleine is, volgens de „N. R. Ct.«, thans weder van dien aard, dat er alle hoop bestaat op herstel. t Te 's Bosch zal worden herbesteed het opruimen van ondiepten in het kanaal de Dieze, provincie N.-Brabant. De raming is f -1800. t De zeesluis van de Slabbecoornepolder, ge deelte van den St. Maarteasdijk-poldei, zal worden vernieuwd. t Het bestuur van den Oud-Noord-Beveland- polder zal overgaan tot de verbreeding van de steeuglooiing tusschen de dijkpalen 29 en 81. f HAARLEM, 27 Aug. Het planten van helm in de rijks-duinen onder Schoorl (N.-Holland). Raming 5000. Aanw. 20 Aug. (117 In een artikel over de afstamming van Victor Hugo deelt //Figaro* gegevens mede welke de archivaris Chevreux aan het blad verstrekte, en volgens welke de groote Fransche dichter van Neaêrlandsche afkomst is. Een zijner voorvaders, Claude Hugo, die in 1631 te Domvallier doodgraver was, droeg den bij naam van „De Hollander,* waarschijnlijk omdat hij uit Nederland derwaarts gekomen was. Als 't zoo doorgaat, zijn er niet anders dan Hollandsche sommiteiten. Dat is nu Victor Hugo, en vroeger hebben we, schrijft het „N. v. d. D,*, onze rechten laten gelden op Sarah Bernhardt en op Paul de Koek. Wie weet hoeveel Hollandsch bloed er nog schuilt. Men schrijft uit 's Grevelduin-Kapelle De geheele vlakte tusschen Geertruidenberg en den Baardwijkschen overlaat, waar voor eenige dagen duizend menschen bezig waren, om hooi in te zamelen, biedt thans ee n minder aangenaam schouwspel aan. Men ziet hier en daar nog enkele hooioppers of rooken staan, terwijl de grasstop pels op vele plaatsen door de langdurige felle droogte eene verzengde kleur vertoonen. Van schelften aan het Oude Maasje, een aloud ge bruik, om spoedig het gewonnen hooi te kunnen afleveren, ziet men weinig meer, want het be hoort tot de zeldzaamheden, dat tegenwoordig nog een schip met los hooi geladen wordt; vandaar dan ook, dat men nog zoo weinig van den eigen lijken hooihandel hoort. De weinige hoeveelheid, die afgeleverd werd, bracht f 24 a f 25 per 1000 KG. op, een prijs, die tamelijk wel in overeenstemming is met de opbrengst en de pachtsom. De raad der gemeente Vlaardingen heeft beslo ten tot het aangaan van eene geldleening groot f 120,000, tegen eene rente van 4 pCt. en ver deeld in obligatiën van f 500. Ook Rotterdam zal dit jaar eene poef nemen met de uitzending van vacantie-kolonies, De voor bereidende werkzaamheden zijn thans afgeloopen en de kinderen zullen op 1 Aug. vertrekken. Twintig kinderen gaan naar Oostvoorne, waar zij in eene stille en kalme omgeving de zeelucht zullen genietenen twintig anderen, wier zieke lijke toestand meer behoefte heeft aan boschlucht, gaan naar Ginneken. De kinderen zijn aangewezen na een deugdelijk geneeskundig onderzoek. Elke kolonie wordt begeleid door een onderwij zer en zijne vrouw. Slaagt de proef goed, dan zal zij ongetwijfeld een volgend jaar op veel grooter schaal worden herhaald. Thans zal toch ten slotte Mr. Ph. A. Haas als verdediger van Jeanne Marie Lorette optreden. Na de weigering van Mr. Michiels van Verduynen heeft zij, op aandrang harer familie, er in toege stemd Mr. Haas te ontvangen en hem hare ver dediging opgedragen. Het lijk van Jhr. Mr. H. J. C. de Jonge, die Zondag een zeiltochtje maakte en te Wijk-aan-zee verdronk, is aangespoeld te Egmond. Zijn horloge wees 9 u. 20 m. van een gehuwd persoon opgevischt, die veel aan toevallen leed en waarschijnlijk bij een dier gelegenheden te water is geraakt. Te Maassluis is een kind in een moddersloot gevallen en verdronken. Te Leeuw arden is een sigarenfabrikant, depothouder, met de noorderzon vertrokken, een niet onbelangrijk tekort in zijn kas achterlatende. Een persoon, die in de Palmstraat te Amsterdam, een bezoek wilde brengen, waarop men niet gesteld scheen, werd met een bloempot geworpen die met zijn neus in aanraking kwam, tengevolge waarvan hij iu het gasthuis moest worden verbonden. Te St. Odiliënberg is het 3-jarig zoontje van den herbergier J. B. in een ketel kokend water ge vallen en aan de gevolgen der brandwonden over leden. De wachtmeester S. van het 3e reg. veld-artillerie, in garnizoen te Roermond, zal voor den krijgsraad terechtstaan, wegens aanranding van een 20-jarig meisje. Een bezorger van assurantiën te Amsterdam, die er zijn werk van maakte gelden, hem tot het sluiten van verzeke ringen tegen brandschade toevertrouwd, te ver duisteren en ten eigen bate aan te wenden, werd in arrest genomen. De kotfiehuisbediende, die dezer dagen in een slaapstede te Amsterdam een koopvrouw van al haar geld en kostbaarheden be roofde, is door de politie te Utrecht in hechtenis genomen. Op den straatweg tusschen Beilen en Westerbork heeft een hevige vechtpartij plaats gehad. Zekere N. kreeg vreeselijke verwondingen in het gezicht, hem met een mes toegebracht, terwijl zijn tegenstander eenige tanden werden uitgeslagen. De Baangracht te Amsterdam was eergisterenhet tooneel van een klein oproertje. Drie getrouwde mannen maakten het hof aan een schoone, wier reputatie juist niet de beste is. De echtgenooten der Don Juans wilden dit natuurlijk niet gedoo- gen en beproefden de dame een koud bad in de gracht te doen nemen. Het meisje zette natuur lijk een keel op, met het gelukkig gevolg, dat 4 politie-agenten kwamen aansnellen, die haar verlosten. Een harer aanbidders werd, wegens verzet, door de politie medegenomen en veilig onder dak gebracht. De politie te Amsterdam vond in de Gooierssteeg op den Oudezijds-Voor- burgwal onder aan de trap liggen het lijk van zekere vrouw Van der Pels, aan het hoofd en in het aangezicht vreeselijk verminkt. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar de celgevange nis gebracht, en Van der Pels, wiens handen en kleederen met bloed bedekt waren, werd op ver moeden van doodslag in hechtenis Een Zweedsch matroos van de stoomboot „Melita* te Maassluis. Men vreest voor zijn leven. Te Klundert viel een 19-jarige schippersvrouw over boord in het Hol landsch diep. Haar man greep haar terstond bij een rok, doch hij mocht haar niet redden. Het kleediugstuk dat losging, bleef in de hand van den man achter. In het R.-Katholiek gast huis te Breda is een poklijderes opgenomen, die de ziekte uit Brussel heeft overgebracht. Te Beesel (Limb.) is een 13-jarig meisje bij het plukken van kersen uit een boom gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Te Horn viel de 54-jarige daglooner P. Nevels uit een kersenboom en over leed nog denzelfden dag aan de gevolgen. Te Midwolda hteft men 7 paarden door het af snijden der staarten verminkt. Te Zijdenwind (gemeente Oude-Niedorp) is een knaap van 8 jaren, die, buiten weten zijner ouders was gaan visschen, iu het water gevallen en verdronken. Aau het Departement van Waterstaat is aanbe steed de voltooiing van het station te Geertrui denberg, met bijbehoorende werken, benevens de afsluitings- en verdere werken voor den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbo&cb. Minste inschrijver was de heer M. Krols, te Geertruidenberg, voor 350,000. genomen, is gevallen uit het want t Dassen. Ondertrouwd: Hubertus van Gorp, jm. 22 j. en Allegonda Maria Zijlmans, jd. 21 j. Geboren: Johanna, d. v. H. van der Plupm en A. Libert; Johanna, d. v. C. van Hees en J. Cools; Gerrit Johannes, z. v. J. Meijers en E. Blok Dorothea Honriette Johanna, d. v. A. Bruist en C. K. J. Luik; Johanna Adriana, d. v. J. Middel koop en J. Verhageu. Overleden: Tenuis van den Steenhoven, echtg. v. H. v. d. Assem, 62 j.; Johannes Corne lls Vingerhoets, jm. 39 jAdriana van den Ho ven, jd. 20 j.Antonetta Anna van Kooten, jd. 72 j.; Johanna Baas, echtgen. v. C. Simonis, 65 j. De buitengewoon heldere maneuschijn der laatste avonden, heeft een Duitscher in den Haag eene nieuwe negotie doen beginnen. Gisteren avond laat bood hij voor een kwartje op het Buitenhof de gelegenheid aan om door een flinken teloscoop de maan met haar bergen en valleijen eens goed op te nemen. Dinsdagnamiddag is te Meerkerk bewusteloos op den weg gevonden een jongetje van 15 a 16 jaren, slank van gestalte, met blond haar, ge kleed met zwart buisje en zwartlakensche pet met rechte klep, grijze wollen kousen én oude vetlederen schoenen. Hoewel later tot bewustzijn gekemen zijnde, weigert hij bepaald te spreken en zfjn herkomst dopiap hurcrpmppstf»!-. b^pft hem in De uien, die een zeer laag in prijs t ZWIJNDRECHT. schot opleveren zijn 8teedt nn f 1.50 voor ruim be- Men be de 50 KG. De Drentsche bijkers beginnen reeds hunne bijen uit de kleistreken te halen. Zij komen in goeden staat vandaar terng. Het zwermen en het honig- gewin geeft stof tot. tevredenheid. In dat gewest wordt iu het algemeen zeer veel aan dit bedrijf gedaan. Sommige bijenhouders brachten ditmaal meer dan honderd korven naar Groningen en het westelijk gedeelte van Friesland. t 's HAGE, 26 Aug. Het bezinkeu der aanvnl- ling achter de strekdammen op de Boven- en Be- neden-Merwede, onder de gemeenten Hardingsveld en Werkendam. Raming 3000. Aanw. 19 Au- Het gebeurt meermalen dat men bejaarde lie den het verlangen hoort uitspreken naar den terug keer van vroegere dagen, precies alsof het toen voor het menschdom het gulden tijdperk was. Als we echter de geschiedenis raadplegen, dan kunnen we ons nog zoo grif niet bij die mopperaars* aansluiten. Daar hebt ge b. v., om bij een geval van den tegeuwoordigen tijd te blijven, de warme dagen, die we thans beleven. Onze vooronders nu hebben heel wat van de hitte te verduren gehadwe dee- j len daarvan enkele gevallen mede. In 627 droogden de bronnen op en een aantal menschen stierven van dorst. In 870 stierven zeer vele landlieden, welke in hot veld bleven werken, door de brandende hitte van de zon. In 907 ver brandde de geheele oogst, waardoor hongersnood; ontstond. In het jaar 1000 droogden de rivieren op; de visch ging tot verrotting over en een pest ziekte ontstond. In 1132 kon men droogvoets over den bodem van den Rjjn gaan, daar deze geheel was uitgedroogd. In 1260 werden in een veldslag, bjj Bela, meer menschen gedood door de hitte dan door de wa penen. In 1618 viel er gedirende 6 maanden geen druppel regen. In 1699 moe3t men voor de ver stikkende hitte in kelders vluchten. 1 1773 ver droogden de vruchten aan de boomen en het vloesch bedierf binnen één uur. In 1822 was bovendien de hitte vergezeld van aardbevingen en in 1832 was zij de oorzaak der cholera, die alleen te Parijs aan 20,000 menschen het leven kostte. Uit deze beknopte gegevens blijkt daghelder, dat de goede oude tijd in alles nog zoo benijdens waardig niet is. Wie zon nn die kookhitte terug verlangen? Wij en zeker velen met ons, zeggen beslist neen! Op de oppervlakte van de zon vertoonen zich sinds eenige dagen weder kolossale groepen vlekken. De grootste vlek heeft, naar eene oppervlakkige meting, eene breedte van 6000 tot 7000 geogra-> fische mijlen, bij eene lengte van circa 20,000, eene vlakte, op welke ongeveer 50 aardbollen naasti elkaar plaats zouden kunnen vinden. Het donker-t ste deel van deze groep, dat zich thans iets recht: op do zonneschijf bevindt, kan met behulp va een zwart gemaakt glas met het bloote oog be schouwd worden. De beste drank voor lieden die in de hitte Of het veld moeten werken is heete koffie. Deze werkt versterkend, belet het sterke zweten, en doet der arbeider zijn kracht behouden. Wie het probeert,] zal de waarheid er van ondervinden. Een 87-jarige grijsaard deed den 20sten dezer bi den ambtenaar van den burgelijken stand te Fer-j werd aangifte van de geboorte van zijn 20ste kind. Voor eenigen tijd bezat een man te Parijs 1000: bijenkorven, die, per korf op 4000 bijen gerekend^ 40 millioen dezer diertjes bevatten. Waar leefder deze nijvere onderdanen van? Zij gingen eenvoudig' op roof uit in de suikerraffinaderijen in den omtrekt De eigenaar van zulk een fabriek heeft bewezen dat de bijen hem, jaar in jaar uit, voor eene waardi van 25000 fr. aan suiker ontstalen, en verzekerden dat een glas met stroop, in de open lucht, neer gezet, binnen twee uur leeg was. Niet minder klaag den de arbeiders, wier lichamen, gewoonlijk me een laagje suikerstof bedekt, aan do bijen tot wei den dienden. Het is ten slotte eene justitiezaak ge worden, en het zal er misschien wel op uitgeloope zijn, dat de insecteu veroordeeld worden om Parij te verlaten. Keus. Een Franschman, die te Berlijn een kof fiehuis bezoekt en den »Kellner« wil roepen, zoek iu zijn zakwoordenboek: »gar9on op en roept dan »Knabeh, Bubeh, Jungeh, Agehstoh, Unverheirat- heter Manu, Jnnggeselleh, Kuecht, Aufwarther, Kelljj nehr, een kop feoffiiel* Zoetwater-Marine. Men verhaalt dat een Turkse Admiraal, eens op een proeftochtje uit zijnde, doo een storm overvallen werd en zeeziek naar zijn ka juit kroop. Veel hinder had hij daar van zeker ei genaardig knarsend geluid. »Wat is dat toch voor een afschuwelijk geknars informeerde hij, toen men eens naar hem kwa kijken. »Wel dat is het roer!* werd hem geantwoord/ »Laat het dan dadelijk wegnemen!* luidde het: knorrige bevel! Een htrtzaak. Een heer tot een huwelijks ronselaar: »ik zon gaarne trouwen, doch slechts: met een meisje dat ik beminnen kan De ander, hem een photografie toonend»hier heb ik iets buitengewoon fijns, twiutig-dnizen gulden, de helft baar gold, eerst 26 jaar oud vol gens dit doopceel, slechts 10% provisie voor mi] (ongeduldig) hoe is het, bemint n ze nog al niet In de apotheek. Dienstmeisje: »geef me een half dozijn bloedzuigers, maar alleen zulke, di edel bloed zuigen, 't is voor mevrouw de barones Een twijfelaar.Toen aan Generaal Latonr na den| slag bij Leipzig een been werd afgezet, welke ope ratie hij met de grootste koelbloedigheid onderging* weende zijn oppasser in een hoek van het vertrek; »Schei maar uit, luilak! met je krokodillentra-| nen!«dus troostte hem zijn ruwe meester. »Alsoff je niet blij waart, dat je voortaan maar één laars van me zalt hebben to poetsen!* Een atille compagnon. Vrouw (uit de courant voorlezende, tot haar man): »Wat is dat toch Willem, een stille compagnon? Er wordt er hier? weer een gevraagd met een kapitaal van 8 a 10; duizend gulden!* Man: »Wel, hij moet het geld geven, denk ik; en dan zijn mond houden!* de X Beschuldigde. Need. Rechter. Hier staat echter geschreven, dat ge reeds zeven vonnissen hebt gehad. Beschuldigde. Welnu, zeven is toch niet een. t Dussen, 23 Jnli. Op de heden alhier gehou den botermarkt worden aangevoerd 195 kilo boter. Zij gold van ƒ0.95 tot ƒ1.17. f Waalwijk, 24 Juli. Op de beden gehouden markt was de aanvoer van Vee gewoon en de handel vlugger. Er werd aangevoerd 817 KG. Boter, die ƒ1.04 ƒ1.19 per KG. gold. f Dordrecht, 24 Juli. Grasboter. stukken: ƒ0.70 a 0.60, tonnen f 11.a 10. Kunstboter: 0.30 0.24. Hooiboter 0.a 0.ton- Den ƒ0.a ƒ0.Weiboter ƒ0.50 a ƒ0.45. Eieren 4.a 3.per 100. De Notaris VAN M O O C Kzal voor Ant. Smits, ten her berge van A. van Andel Gz. te Andel, Dinsdag 28 Juli 1885, namiddag 6 uur, Merkwaardig. Monoloog van een lid van natte gemeente. »Morkwaardighoe langer men in de sociëteit zit, hoe moeilijker men kan loopen.« Voor de balie. Rechter. Hebt ge reeds een zal te D r o n g e 1 e n, in het veerhuis, op Dinsdag 4 Augustus 1885, n/m 4 uur, zullen op Zaterdag den len Augustus 1885 des middags ten 12 uren, in hunne gewone vergaderzaal, nabij de Waterpoort te Heusden, bij enkele inschrijving Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, zoomede de opzichter I. van Tuiji Gz. te Heusden, bij wien van af 25 Jul ij bestekkeu per exemplaar verkrijgbaar zijn en sub. B ter ad de 50 cents teekening derdag van Aanwijzing wordt gehouden in loco op Don- den 30 Julij voor sub. B, ;s morgens len 10 ure en voor sub. A, des middags ten 12 ure. De D ij k g r a a f, HONCOOP. De Secretaris, Heusden, Julij 1885. DUIJSER. inzage ligt. Oude en Nieuwe Boekhandel belast zich mot het KOOPEN en VERKOOPEN van enz. en koopt tegen hooge prijzen of gedeelten daarvan. Op alle aanvragen wordt terstond geantwoord. Tevens beveelt zij hare gunstig bekende BIN DERIJ beleefdelijk aan, waarvan de prijscourant op aanvrage franco wordt toegezonden. Zevenbergen. Herkozen de hh. L. I. Smits, W. Wijtvliet, I. Brabers en F. W. baron van der Borch. Gekozen de beer A. F. van Aart. raw -■Tejrrvjg rmmmt v nnr. /nrxMtnnim) -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3