BUITENLAND. BINNENLAND, Rome zelf van den vloek der koorts te bevrijden. De Campagna bij Rome is een onmeet bare vlakte, door 't ontbosschen der om liggende gebergten overrijk aan water en sinds eeuwen de bron van moeraskoortsen of malaria. Er zijn vele middelen beproefd deze te verdrijven, doch het eenige doel treffende bebouwing kon niet toege past worden omdat de lieden, die er zich neerzetteden, als muizen stierven. De mon niken, die zich in dat opzicht verdienstelijk maakten door den aanplant van Eucalvp- tusboomen moesten 's avonds naar Rome gaan om daar den nacht door te brengen. Thans vindt men door de gansche Campagna, dank de geestelijken en de Italiaansche regeering, lal van Eucalyptusaanplantingen en begint de foestand reeds merkbaar te beteren. Lang bief de Eucalyptus een voorwerp van nieuwsgierigheid en vele botanische tuinen bezaten hem, zonder het te weten. Thans is hij reeds wijd verbreid over Europa en de andere wetelddeelen, doch tegen zijn verspreiding in ons klimaat bestaat, althans voor d n Kuc. globulus, groot bezwaar. Er zijn echter andere soorten, waarvan men vertrouwt dat ze de koude dezer streken weerstaan zullen. E en wel zal het te bezien staan of deze hoornen, indien het gelukt ze hier voort te planten, hun schoone eigenschappen be houden. Men ziet het meer dat bij derge- lijken overigens goeden uitslag, het karakter der planten een geheele verandering on dergaat. t UITWIJK. Benoemd bij het 9de bat. der rustende schutterij in N.-B. van 2de Luitenant tot Kapitein, de Heer H. I. van Eeten alhier. t WIJK. Van de 11 candidaten voor het hoofd onderwijzersexamen geëxamineerd op 22 en 23 dezer, slaagden er 6, waaronder de heer W. van Doveren, onderwijzer aan de openbare school te Aalburg. t WAALWIJK, 29 Juli. In de gister gehou den onderwijzersvergadering z;jn de volgende pun ten behandeld/Strafwerk te huis" ingeleid door den heer van Gooi en ,/Wat te deuken van de tegenwoordige winteravond-scholen, beantwoorden zij aan het doel?" door den heer van den Bogaard. Na de pauze werden de punten opgegeven,die in het volgende jaar zullen behandeld wor,len. De commissie voor t onderzoek naar de geschikt heid der punten bestond uit de heerenvan Santen, Klerkx en Breuer. Tot. leden v»h de feestcommissie voor de volgende feestvergadering werden bij acclamatie gekozen de heerende Bree, Breuer. van Santen en Driessen. t HAARSTEEG, 30 Juli. Heden avond zou alhier eene huwelijks-voltrekking plaats hebben. De getuigen, gedeeltelijk van elders aangekomen, hadden zich reeds naar het gemeentehuis bege ven, doch de hoofdpersonen voor de plechtigheid, bruid en bruidegom, bleven ontbreken. Na ge- ruimen tijd gewacht te hebben, ging men ten huize der bruid, op een half uur afstands, infor- meeren wat de reden van dit oponthoud kon zijn. Aldaar vernam men dat de bruid op het laat ste oogenblik er van had afgezien. Alle redenee ringen, zoo van bruidegom als getuigen, konden niet baten en in plaats van feest te vieren, kon een ieder onverrichter zake zijns weegs gaan. t EETHEN, 28 Juli. Tengevolge van het alhier heerschende roodvonk is de gemeente-school reeds circa vier weken gesloten en nog komen er telkens nieuwe gevallen bij. In het geheel werden reeds ruim dertig personen aangetast, waaronder één geval met doodelijken afloop. Ook heeft zich in den loop dezer week een géval van keelziekte voorgedaan, 't Is te hopen dat deze ziekte niet in gelijke mate zal voortwoekeren. t GORINCHEM, 30 Juli. Een dronken sol daat bracht 11. Maandag onder de talrijke markt- bezoekers niet weinig opschudding te weeg. Daar hij verbazend sterk was en goed schermen kon, hield hij met eene lat eenige politie-agenten en soldaten, die hem arresteeren wilden, langen tijd op eerbiedigen afstand, doch werd eindelijk over mand en naar de hootdwacht gebracht, waar de woesteling zijne superieuren brutaliseerde en nog een en ander stuk sloeg. t Nauwelijks is een rijke hooioogst binnen schuur eu berg gebracht, of men heeft allerwege in de Alblasserwaard een begin gemaakt met het plukken der gelling-hennep. Ofschoon de aan houdende droogte het rijp worden wat al te schielijk bevorderde, is zij over 't geheel lang en vrij zwaar van stengel en belooft een goede op brengst. Jammer maar dat dit gewas, hetwelk zomer en winter door aan honderden arbeiders werk verschaft, in de laatste jaren zoo weinig aftrek vindt. t DALEM, 29 Juli 1885. Dinsdag jl. werd de alhier gebouwde school door het gemeente bestuur opgenomen, die er zijne goedkeuring over betuigde, 't Is dan ook een zeer net gebouw; doelmatig en in alle opzichten aan de eischen des tijds voldoende, strekt het, zoowel architect als aannemer, tot eer. Naar men verneemt, zal in den spoorwegdienst te Rotterdam, wat betreft het doorrijden der treinen tot het station Beurs, vóór 1 October geene verandering komen. Op de scheiding van de rivieren de Oude en Nieuwe Maas wordt vanwege het departement van waterstaat een keerdara gelegd over 2/3 der breedte, ten einde den stroom, die nu de Oude Maas inschiet, te keeren, en te brengen in het Scheur, en zulks ter verbetering van den Water weg van Rotterdam naar zee. Men schrijft uit Oosterhout De heer P. A. Sips, nieuwe eigenaar van het hotel //Gend en Loos" van mej. C. van der Made alhier, heeft bij eigenhandig schrijven van Prof. Beets dd. 25 Juli jl. toestemming verkregen om bedoeld hotel voor het vervolg te mogen noemen HHotel Hildebrand." Die brief was ver gezeld met de beste wenschen voor het 80-jarige Keetje en voor het nieuwe hotel. De landbouwers op het Hoogeland, een der vruchtbaarste gedeelten van Groningen, worden letterlijk overstroomd door vragen om werk. Bij gansche troepjes ziet men de arbeiders uit den omtrek met zeis en schop beladen, het land af- loopen, zonder werk te kunnen krijgen. En dat in bet beste van den zomerHet vlas geeft nu voor een poos weer werk, doch de meesten derven ook deze bezigheid. Naar wij vernemen zal in de eerste dageu van Augustus te Amsterdam een nieuw orgaan ver schijnen gewijd aan de Brood-, Koek- en Ban ketbakkerij. Het blad wordt opgericht door den Directeur- Uitgever der Vlaamsche Bakkersgazet te Antwerpen en zal den naam dragen van Nieuwe Nederland- sche Bakkers-Courant. t Te Wagetiingen bestaat onder de zinspreuk z/Het algemeen belang" eene vereeniging, waarbij ieder ingezetene, tegeu betaling eener jaarlijksche contributie van één gulden, zich kan aansluiten. In zoo verre zulks met het motto strookt, heeft elk lid volkomen vrijheid op hare 'vergaderingen zijne stem te geven, het woord te voeren, voor stellen te doen, inlichtingeu te vragen, of, des verkiezende, in eene daarvoor geplaatste bus schriftelijk van zijn verlangen te doen blijken. Dat eene vereeniging, waarin de gemeenteraad, de brandweer, de politie, in één woord alle takken van burgerlijk beheer vertegenwoordigd is, niet alleen van alles goed op de hoogte komt, maar ook grooten invloed op iedere aangelegenheid uit oefent ligt voor de hand terwijl zij tevens niet schroomt, des vereischt zelve het initiatief te nemen, als het op onderzoek-of uitvoering van een of ander aankomt, dat met den bloei of het welvaren der gemeente in verband staat. Zoo werd bijv. onlangs nauwelijks het daarstelleu van eene algemeene badinrichting als gewenscht be sproken en erkend, of eene som van f 100 stond ter beschikking eener commissie van 5 leden meer of min deskundigen door den Voorzitter benoemd, ter voorlichting en advies. Stelt deze vereeniging aan den eenen kant een dam tegen elk monopolie van gezag, zij geeft tevens aan ieder, hoe gering hij wezen moge, de gelegenheid om zijne meening over eene opkomende zaak in overweging genomen, en naar bevind in toepassing gebracht te zien. Bij eene trouwplechtigheid te Zwolle werd voor de algemeene armen o. a. een biljet van f 1000 gecollecteerd. De moordenaar van mr. Van Oppen te Maas tricht, Cesar Timmermans uit Heerle, ia naar 's Bosch overgebracht ter beschikking van den procureur-generaal. Een Brusselsch dagblad verneemt, dat bij het onderzoek der zaak van Jeanne Lorette, merk waardige bijzonderheden aan het licht zijn geko men nopens den aard der betrekking, welke tus- schen haar en den Japanschen zaakgelastigde heeft bestaan. Sakurada zou er slechts met moeite in geslaagd zijn, de betrekking met Jeanne aan te knoopen; zijne huwelijksbeloften verlokten haar niet, en zells nadat in alle vormen een huwelijks aanzoek bij hare ouders was gedaan, moesten nog invloedrijke vrienden, die hoog opgaven van de schitterende toekomst die zij afwees, zich veel moeite geven om haar van hare weigering terug te brengen. Toen men hierin geslaagd was, ver toefde Sakurada gedurende zes maanden bijna voortdurend te Molenbeek, ter verschuiving vau het huwelijk zich steeds beroepende op zijne ver plichting om van het Japansch gouvernement ver gunning te bekomen, voordat hij een huwelijk kon aangaan. Onder verwijzing naar de kosten en het vermoeiende van dat telkens heen en weer trekken naar Molenbeek, wist hij, volgens genoemd blad, Jeanne te overreden, zich in Den Haag te vesti gen en haar over te halen in het hotel van het gezantschap haar intrek te nemen, totdat hare meubelen zouden zijn aangekomen. Daarop betrok zij eene woning in de Witte-de-With$trant, maar verwisselde deze spoedig met eene andere aan den Kanaalweg, zooals men meent te kunnen verze keren, met het doel om daar zoo min mogelijk opgemerkt te kunnen worden. Ook door het on derzoek omtrent haar verblijf in het gezantschaps hotel ingesteld, zouden stellige bewijzen zijn aan het licht gekomen, dat Jeanua op de verkregen trouwbelofte vast meende te kunnen rekenen. Het kan bij ieder nog versch in het geheugen liggen, dat dezer dagen onder de gemeente Meer kerk een jongeling van 15 16 jaren in bewus- teloozen toestand gevonden is, die, naderhand bij gebracht, onwillig was te zeggen wie hij was of waar van daan. In deze stand der zaak heeft de burgemeester van Meerkerk publiek geïnformeerd en schijnt dit tot de ontdekking geleid te hebben, dat die jongeling te Kuilenburg te huis behoorde. Eene droevige ontknooping is daarop gevolgd. Der waarts teruggebracht, heeft de jongeling het te huis niet kunnen vinden en, om nu aan den huisse- lijken twist voor een goed eeu einde te maken, heeft hij zijn graf in de Lek gezocht en gevondeu. t Een paar zwanen met hunne zes halfwassen jongen toebehoorende aan de gemeente had zich dezer dagen neergezet op eene weide, verbonden aan het internaat (kosthuis) der Land bouwschool te Wageningen. Nauwelijks echter hadden de daarop grazende melkkoeien zulks be speurd, of met een opgestoken zeiltje, kwamen ze aanrennen om die vreemde, ongenoode gasten naar hun element te verdrijven blijkbaar in de volle overtuiging dat deze uietelingen wel in eene overijlde vlucht hunne veiligheid zouden zoeken. Doch dit was buiten den waard gerekend. Zonder een duim te wijkeu stond het paar, al» bij tooverslag, kaars-recht-opsloeg met de vleugels als bezetenen in 't ronde kromde den langen hals als ten aanval bereid en blies in middels de aanvallers zoo furieachtig tegen, dat deze eerst geheel verbluft en ontdaan stil hielden, om vervolgens na eenige bokkesprongen druipstaartend den aftocht te blazen. Moge dit alhoewel dan ook in ruwe trekken het beeld zijn eener verdediging onzer vrijheid tegen Dinsdag namiddag te halfvijf uur is de eerbied waardige Engelsebe edelman en philantroop, sir Moses Montefiore Bart, overleden. De 100-jarige grijsaard, wiens werkzaam leven gewijd was aan den scboonen strijd voor geloofsvrijheid en die vooral voor de verdrukte Joden overal gedurende 70 jaren in do bres sprong, was in de laatste 10 dagen zeer zwak en ofschoon er in zijn toestand nu en dan eenige verbetering kwam, betwijfelde dr. Woodman, zijn geneesheer, of hij herstellen zou van de onrustbarende zwakte, die hom als t ware uitputte. Dinsdagmiddag trad de doodstrijd inweinige uren later was de edele grijsaard van Ramsgate niet meer. Men herinnert zich met hoe veel vereering zijn 100e jaardag, bij het intreden en bij de voltooiing op den 8n van de Joodsche maand Chesvan in Engeland en in de geheele we reld, werd gevierd. Niet enkel de Israëlieten, maar ook anderen, die de vrijheid van geweten hoog schatten, boden den verrnogenden en weldadigen man op 2d Oct. 1883 en 8 Nov. 1884 huldeblij ken aan. Aan het Engelsche Hof stond Montefiore hoog aangeschreven en de Koningin liet nooit een gelegenheid voorbijgaan om sir Moses van haar ge negenheid to vorzekeren. Zijn dood is voor de be schaafde wereld, in 't bijzonder voor zijn geloofs genoot en, voor wie bij een waardig en een onvermoeid kampioen was, een groot verlies. Te Liverpool dreigt gebrek aan drinkwater te zullen ontstaan. Bijna tot op den bodera der Ei- yington.bekkens, die do stad van water moeten voorzien, groeit gras, en do bevolking is reeds op rantsoen gesteld. Do nieuwe waterwerken kunnen eerst, over drie jaren gereed, zijn. Een achttal studenten van de Universiteit van Oxford hebben Zaterdag eindelijk aan hun plan uitvoering gegeven om het Kanaal van Dover naar Calais in een roeiboot langs den kortsten weg over te steken. Te 10 uren 15 minuten in den voormiddag werd do reis aanvaard; de reizigers worden vergezeld door een sleepboot, waarop zich een loods bevond, die hun den weg zou wijxen. Ongelukkigerwijs deed de loods dit verkeerd; de boot dreef af eu verloor zijn weg midden op het Kanaal. Eindelijk v/as men weer op streek, doch 2 van de 8 roeiers waren zoo uitgeput dat zij de riemen moe-oen neerleggen. De andere 6 hielden echter vol en, dank zij hun wilskracht, kwamen zij te 2 uren 47 minuten in de haven van Calais aan, na- dut zij tweemalen hadden moeten blijven liggen om de boot uit te hoozen. De overtoebt was in 4 aren en 32 minuten vol bracht, d.i, in 3 malen don tijd waarin destoom- booten dagelijks den weg afleggen. De roeiers had den gemiddeld 24'riemslagen per minuut gedaan. K'l 1 - itfKOTIWV-1—fW»O—i spreekt, eeu uitstapje naar het slot. Hoe heerlijk was de aarde toen, en hoe blauw de hemel. Voor bet genot van dien dog te Heidelberg eu voor nog een paar, die tr volgden, vergeef ik den Schepper mijn jammerlijk aauziju. •Droomend wandelden wij door de grijze zalen en gangen van het oude paleis der paltsgraven, met zijne grillige versieringen in Duitsche renais sance. Wij bekeken het groote vat dat den indruk maakt van een monument, door de Heidelberger studenten opgericht tot eeu tedenkteekeu voor huuDen onleschbaren dorstwij zagen het bekende bonten beeld van den dorstigen dwerg-hofnar en nog heel wat anderen rommel uit don ouden tijd. Wij toren door den grooteu verrekijker eu drinken van den Molkenkur zure melk. Ik doe mijn best zotte dingen te zeggen, om Souja's aandacht te trekken en wijs haar ten slotte een Engelsch echt paar, dat kennelijk op de huwelijksreis is eu be halve volkomen gelijke spijkerharde matrozeuhoeden, ook zooveel mogelijk overeenkomende toiletten draagt van blauw en witgestreept tijk. (Wordt vervolgd). Hieibij moet gezegd worden dat de zee effen was en spiegelglad. Te Calais was er niemand om hen te ontvan gen, omdat niemand aan de verwezenlijking van het plan geloofd had, daar het de eerste keer is dat met een roeiboot zulk een tocht ondernomen werd. Het Gemeentebestuur heeft echter den jongelui den eerewijü aangeboden eu hnn geluk gewenscht met den goeden afloop. Aan boord van de sleepboot zijn de roeiers naar Dover teruggekeerd. Volgens een bericht aan de »Iudépendance« zou de ex-Keizerin Eugénie voornemens zijn haar gansche vermogen te vermaken aan de verleden week go- huwde Engelsche Prinses Beatrice. De Keizerin zou hierdoor niet slechts hare dankbaarheid be wijzen voor de trouwe vriendschap der jongste dochter van Koningin Victoria, maar zich tevens het genoegen gunnen om een streep te halen door de rekening van haren neef Jéröme Bonaparte, met wien zij op zeer gespannen voet staat. Uit Keulen wordt gemeld, dat ten voordeele van de slachtoffers van do jongste ramp op de Holz- markt, aldaar enkele tooneelvoorstellingen en con certen znllen gegeven worden en dat bij de welda digheidscommissie dier stad reeds aan liefdegaven voor hen een bedrag van 16,539 rijksmark ont vangen is. Voorts dat de gemeenteraad van Kenlen in eeno buitengewone zitting eene som van 12,000 rijksmark heeft beschikbaar gesteld ter voorziening in de gemaakte extra-kosten voor het reddingswerk bij voornoemde ramp, als ook tot toekenning van eene gratificatie aan de manschappen der brand weer, de militairen en de particuliere personen, die zich, gedurende de 51 uren dat het gevaarvolle reddingswerk en het opruimen van het puin duur den, bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. In Keulen wordt, althans werd, in de laatste dagen de waterleiding tot een eigenaardig doel gebezigd. Do ontzettende ramp, het instorten der twee hnizen, lokto duizenden en duizenden naar de Houtmarkt, ten einde het terrein zelf in oogeu- schouw te nemen. De toevloed van nieuwsgierigen was zoo groot, dat de politie en do militaire macht niet in staat waren hen tegeu te houden. Toen werd de waterleiding in dienst gesteld en nam de aandrang wat te voel toe, dan richtte do brand- woor de slangen op het publiek, dat dan terstond week. Het effect was hetzelfde als verkregen wordt door charges van soldaten of agenten, met dit verschil echter dat er niemand het loven door ver loor of verminkt of gewond werd. Zonder hot raiddel onvoorwaardelijk aan te ra den, mag men er wel do aandacht op vestigen. Trouwens bij oproer te Parijs is het meermalen gebleken dat één regenbui meer uitwerkt dan een detachement dragonders. Aan de VVestf. Merkur» wordt uit Brandenborg gemeld, dat de groote aardappelmeel- en stroopfa- briek van den heer W. A. Scholtou te Groningen, is afgebrand. De schade bedroeg ongeveer 200,000 mark. Volgens berichten uit Spanje neemt de cholera er nog steeds toe. Omstreeks 4000 personen worden er dagelijks door aangetast en het aantal sterfge vallen is er nagenoeg 2000 per dag. Zekere Fallais, een der mannen die in de dagen van Haussmann millioonen vergaarde, die de door trekking van den boulevard St.. Michel te Parijs uitvoerde en onder de rijkste ondernemers van Pa rijs eenmaal eene eerst$ plaats bekleede, is dezer dagen te Montrouge overleden op stroo. Door dolzinnige speculatiën was hij tot den bedelstaf ge raakt en in zijne laatste levensjaren werd hij door eene bedelaarster onderhouden, die daarvoor de be lofte van hem ontving van een aandeel in eene erfenis, die hij nog moest krijgen. Forgeaud, de moordenaar, die in vereeniging met zijn maitresse zijn oom en tante uit gouddorst ver moordde, is Maandag te Bordeaux geguillotineerd. Hij had tot 't laatst op gratie gehoopt. Toen men hom kwam aankondigen dat hij sterven moest, sliep hij rustig. Na een oogenblik van ontsteltenis, zeide hij: »Kom, ik wil rnoed hebben.» Hij herhaalde berouwvol zijn schuld, betreurde de schande, die hij over zijn familie had gebracht, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan dat hij de misdaad niet met voorbedachten rade en alleen door de aan sporing zijner tof, eeuwigdnrenden dwangarbeid veroordeelde minnares had gepleegd. Op het scha vot biechtte bij, omhelsde den priester en 't cruci fix en weinige oogenblikken later was het werk o o van den beul volbracht. Te Warschau zijn berichten uit Moskou ontvan gen, volgens welke do stad Klin, met 7000 inwo ners, voor het drie vierdo door een hevigen brand in de asch gelegd is. Ook is een groot gedeelte van de voorstad Zaradj te Moskou eene prooi der vlam men geworden. De doctoren die generaal Grant in zijn langdu rige ziekte verpleegden, zijn het hieromtrent eens dat het vaste besluit van den generaal om zijn werk te voltooien en daardoor zijn weduwe een onbezorgde toekomst te verzekeren, veel tot ver lenging van zijn leven hebben bijgedragen. Er zijn nu reeds zooveel bestellingen op Grant's werk over den burgeroorlog» dat men het aandeel van de weduwe in den verkoop veilig op 500,000 dollars kan ramen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2