BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. HEUSDEN, 6 Aug. t De waterstand der Maas voor deze gemeente is zóó laag, als zij slechts zelden wordt. Heden middag wees de peilschaal 0.81 M. A. P. aan. t 7 Aug. De vroegere liedertafel ,/Heusdens mannenkoor* is gedeeltelijk herrezen en vormt, onder aansluiting met nog eenige zangers, zoo van hier als uit het naburige llerpt, het ,/Heus- dens en Herpts mannenkoor." Onderlinge oefening in den zang is het hoofd doel dezer vereeniging, waarvan zij echter op Maandag a.s. wil afwijken door alsdan eene uit voering te geven in het koffiehuis van den heer J. Buys te Herpt, tot wier bijwoning een aantal invitaties worden rondgezonden. Stellen wij het beginsel dezer liedertafel op prijs, wier lust voor den zang zoo groot is dat zij zelf hare kosten bestrijdt en zich daardoor buiten contribueerende Leden weet te bewegen, wij juichen niet minder het denkbeeld toe om toch het zangminnend publiek in de gelegenheid te stellen met hare muziekale gaven kennis te maken. Wij vertrouwen ook dat de invités met hunne dames aan de uitnoodiging algemeen ge volg zullen geven. t DUSSEN. In de vorige week zou een 10- jarige knaap een paard, waarop hij zat, naar de weide brengen. Onverwacht maakte het dier, misschien door een of ander verschrikt, eene snellere beweging, waardoor de onervaren berij der er af viel en, behalve eenige lichte kneuzin gen, eene hersenschudding bekwam. Te verwon- deren is het, dat znlke ongevallen niet meeT plaats hebben. t WELL, 6 Aug. De teelt van kleine witte uien neemt hier met het jaar toe. Men berekent zelfs dat in deze kleine gemeente dit jaar circa 2000 Mud is geteeld, die tegen circa ƒ8 het Mud worden verkocht. Een niet onbelangrijke omzet van zoo'n schijnbaar nietig artikel. t ZüILICHEM a/d WAAL, 5 Aug. Bij de alhier gehouden herstemming waren uitgebracht 26 stemmen; van onwaarde 3. Van de overige 23 stemmen waren op A. M. Ruijraschoot 12 stemmen en op P. van Brakel K.Az. 11 stem men uitgebracht, zoodat A. M. Ruijinschoot ver- t BEZOOIJEN, 4 Aug. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor 3 gemeenteraadsle den is gekozen de heer J. Schalken met 39 stem men tegen den heer A. v. d. Zaken met 38 stemmen (wit briefje). Verder bekwamen (geel briefje) de heeren Broeders, Scholten en L. v. d. Hammen achter eenvolgens 37, 36 en 35 stemmen. Daar hierbij het aantal briefjes één meer bedroeg dan het ge tal stemmers, zoo zal de volgende week voor 2 le den een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. ZALTBOMMEL. Tot arrondissements-schoolop- ziener in het arrondissement Zalt-Bommel, is be noemd mr. J. R. H. van Schaik. t ALMKERK, 5 Aug. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare school aan de Voorsteeg, P. H. Buisma te Oudwoude. t De hoofdelijke omslag is vastgesteld op een bedrag van 4399.25. t WERKENDAM. Men zij gewaarschuwd voor 2 kooplieden, waarvan de een zich als vreemde ling voordoet en die het land afreizen met lin nen. Zij vragen uiterst lage prijzen voor hun waar en toch koopt men te duur. Het blijkt toch dat binnen in de rol zich een holle houten rol bevindt, welke ruimte men voor linnen koopt. Bij een eventueel bezoek dier lieden zij men op zijn hoede. t Bij de alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de h.h. I). Pieck (aftr.) en L. Koonings, is herkozen D. Pieck. (L. Koonings had verzocht niet in aanmerking te komen). t DRUNEN. Bij de herstemming tusschen de h.h. J. J. van Loon (aftr. lid) en J. F. Elshout, is laatstgenoemde gekozen. GORINCHEM. Sedert Maandag wordt alhier vermist een koopman in garen en band, W. W. genaamd, wonende alhier. Men vermoedt dat hem een ongeval overkomen is. Uit den Haag wordt aan de VN. G. Ct." ge schreven, dat de Koning op het oogenblik wel buiten alle gevaar verkeert, maar dat de ziekte in genen deele geweken is door de badkuur. Alleen eene zeer geregelde en matige levens wijze kan den hoogen lijder bewaren voor in stortingen en hevige pijnen. De schrijver meent dat het zeer waarschijnlijk is, dat de Staten-Generaal niet door den Koning persoonlijk zullen geopend worden. Algemeen zal met deelneming worden vernomen, dat de toestand van den oud-Minister Modderman, die in den laatsten tijd weder te wenschen over liet in de laatste dagen zoodanig is verergerd, dat ieder oogenblik het ergste wordt gevreesd. Wederom schrijft ^het Vaderland" heeft er een wijziging in het Ministerie plaats gevon den, ditmaal op zeer geheimzinnige manier. Met stille trom is de heer Kip vertrokken, na driemaal den ministeriëelen zetel te hebben bekleed, ditmaal wel om niet terug te keeren. Onverwacht, niet onvoorzien. Bij zijn optreden met weinig sympathie ont vangen, door zijn tegenstanders niet zonder bit terheid bestookt, door zijn vrienden slechts flauw verdedigd, was zijn ministeriëele loopbaan niet zoo voorspoedig om hem op langdurig behoud der portefeuille belust te maken. Waarschijnlijk heeft hij gevoeld dat, zoo hij al geen directe nederlagen heeft geleden, het vertrouwen in zijn beleid zoo was geschokt, dat hij de noodige kracht miste om waarlijk tot heil des lands aan het hoofd van zijn departement werkzaam te zijn. Hij heeft met aftreden slechts gewacht, tot dat een geschikt opvolger was gevonden. Omtrent de reden van het heengaan van den minister Taalman Kip, deelt de corr. van de z/Zw. Ct." slechts onder reserve, het volgende mede Men beweert dat de heer Kip, niet langer durvende dralen met het aanvragen van meer geld voor marine, drie millioen meer heeft ge- eischt voor den dienst van 1886. Er zijn meer schepen noodig, reparatie van bestaande bodems is eene dringende behoefte, nieuwe ketels mogen niet langer geweigerd worden, aanvulling van magazijnen kan mocielijk achter blijven, in Indië roept men luid om verbetering en versterking op maritiem gebied kortom er moet meer geld gevraagd worden. De ministerraad evenwel schijnt met dien eisch niet mede te willen gaan. De minister Bloetn, niet zoo tam als de minister Grobbee, wil de koorden van de beurs steviger vast hondenvan daar dit ontslag. t Door de Nederlandsche Maatschappij voor electriciteit is ook aan de regeering vergunning gevraagd om in de rijksgronden te 's Hage een kabel te mogen leggen ten behoeve eener elec- trische verlichting. t Naar wij vernemen zal de fontein op het Binnenhof te 's Hage, bij gelegenheid van de opening van de beide Kamers der Staten-Gene raal, voor het eerst springen. Uit Vlissingen wordt aan de *Amst." geschre ven, dat tot burgemeester dier gemeente is benoemd de gepensioneerde majoor bij het Indische leger Romswinckel. Naar //het Vad." met zekerheid verneemt, zou Z. M. de Koning den heer Arie Smit op nieuw hebben benoemd tot burgemeester. Breda behoort onder de oudste steden van ons vaderland en zal weldra den dag van haar 1000- jarig bestaan vieren. In een geschiedkundig werk vindt men //Witgen de IV, Graaf van Strijen, stichtte den burgt te Bergen en maakte Breda tot eene stad, doende die met wallen omgraven in den jare 888." t Eerstdaags zal het bestuur van den calami- teusen Burgh- en Westlawdpolder (Zeeland), het maken van eene strand- en oeververdediging aan besteden. De heer Justus van Maurik Jr. heeft een nieuw blijspel geschreven, getiteldyMen zegt* dat bij het //Nederlandsch Tooneel" in studie genomen zal worden. Onder redactie van Mej. Louise Hardenberg en van den heer W. Haanstra, te Leiden, zal een //Maandblad voor het Onderwijs, inzonderheid voor de Bewaarschool", worden uitgegeven. Het eerste nummer is reeds verschenen. Een niet alledaags werk werd véér een paar dagen te 's Heerenhoek uitgevoerd, namelijk het verplaatsen van een regenbak. Zulk een lichaam van steen, gemetseld op een tamelijke diepte in den grond, circa 2500 Ned. ponden we gende, eenige ellen te verzetten zonder het te be schadigen, is waarlijk geen kleinigheid te noemen. Een theeblad, vervaardigd uit 53,000 stukjes van postzegels, is te zien bij de firma Van Min gelen, op het Spui te 's Hage. Het plan bestaat te Stratum een stroohulzen- fabriek op te richten. Een zeldzaam voorbeeld van koelbloedigheid en geestkracht werd dezer dagen gegeven door een bejaard geneesheer te Amsterdam, wien een arm moest worden geamputeerd. De meer dan 70-jarige medicus weigerde te worden gechloroformiseerd en uitte geen enkelen kreet gedurende de operatie; Nadat deze volbracht was, dronk hij een kop thee en begaf zich daarna te bed. De toestand van den patiënt moet zeer bevredigend zijn. De Bonifacius-fontein te Dokkum blijft bij de tegenwoordige droogte voor de inwoners dezer plaats eene ook in letterlijken zin - onuit puttelijke weldaad. Maandag b. v. werden niet minder dan 4080 emmers uitgepompt, en steeds blijft het water helder en overheerlijk van smaak. Dat de fontein haren dienst zal staken, wordt voorloopig niet gevreesd, dewijl in den bak nog: ongeveer 1.25 M. water aanwezig is. Te Boxtel (N.-B.) staan eenige fabrieken al ruim 14 dagen stil, dewrjl de rivier De Dommel! geen water meer geeft en men dat water voor den arbeid noodig heeft. Door wegzakking van grond aan het haven hoofd te Enkhuizen, is Woensdagmiddag eene werk- locomotief met eenige stortwagens in zee geraakt. Door het groot aantal werkkrachten zal het den aannemers echter wel spoedig gelukken het ge- zonkene weder op den vasten wal te brengen. In het weeshuis, behoorende aan de Doopg- gezinde gemeente te Westzaan, zijn één wee» em ééne bejaarde vrouw, de eenig overgebleven ver pleegden. In dien stand der zaak heeft die ge meente, op voorstel van diakenen, met 30 tegera 20 stemmen besloten, dat weeshuis 'tijdelijk te: sluiten. De tegenwoordige vader en moeder zijn gepensioneerd. Bij gelegenheid van het festival te Helmond heeft een der leden van de eerewacht een kind van. 8 jaren overreden, met het ongelukkig gevolg dat het Diusdagavond aan de gevolgen is overleden.. Het ongeval wordt aan onvoorzichtigheid toege schreven. De justitie is uit Roermond overgekome» om de zaak te onderzoeken. In de St.-Jozefskerk, aan de Verlengde Kruis kade, nabij de grens tusschen Rotterdam en Delfs- haven, is iu den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Voor zoover men kp.n nagaan i» de dader, alleen of met hulp van medeplichtigen, door overklimming in den tuin gekomen, dia achter de kerk ligt. Aldaar heeft hij van eea Gravin de Méran, de weduwe van aartshertog Johann van Oostenrijk, ligt te Aussee op sterven. Zij was de dochter van eeu eenvoudig postmeester. De Friedrich Wilhelm-nniversiteit vierde haar 75-jarig bestaan. Meer dan 2000 studenten togen in optocht naar het gedonkteeken van Friedrich Wilhelm en legden er een krans op met toepasse lijk opschrift. De botanicus prof. W. H. Reichardt, een der eerste geleerden van de universiteit te Weenen en tevens eerste custos van het botanische hof kabinet aldaar, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Het getal landverhuizers uit Duitschland naar Overzeesche Rijken bedroeg in 't eerste halfjaar van 1885 65,345 personen, tegen 90,805 in 1884, 94,145 in 1883, 117,801 in 1882 en 126,139 in 1881. Een oud moedertje te Peruivelz, in de Belgische provincie Henegouwen, verwachtte met den trein haar bijkans 50jarigen zoon. Reeds als jongen van 12 jaar had hij haar verlaten, was de wijde wereld ingegaan en woonde nu als een gegoed man te Bucharest. Het moedertjo had echter niet het genoegen haar zoon te zien op weg naar het station viel ze dood neer. Het heugelijke nieuws had haar te zeer getroffen. De zoon werd in allerijl geroepen, maar 't was te laathij vond slechts 't, lijk zijner moedor. De Senaat hoeft bet haudelstractaat tusschen Frankrijk en Nederland met 154 tegen 87 stem men aangenomen. Het verlies vau de Gotthardspoorwegonderne- •ming bedraagt 5,822,839 fr. De dochter van den ingenieur Favre, die 't grootsche werk ontwierp en uitvoerde, mevr. Hava te Parijs, is er geheel door geruïneerd. Men vermoedt echter dat de on derneming haar niet tot armoede zal laten ver vallen. De bestuurster van het Parijsche modemagazijn „bon Marcbé," heeft een pensioenfonds opgericht voor hare bedienden, die 50 jaar oud en 20 jaren bij haar in betrokking geweest zijn. Mevr. Bouci- cault heeft zelve een millioon van haar eigen ver mogen bijgedragen tot stichting van het fonds. Een 20tal bedienden zullen reeds terstond van het pensioen, dat 600 bedraagt, genieten. Men spreekt wel eens van „hart voor de zaak hebben welnu, waar deze dame toont hart voor de bediendeu te hebben, zullen deze hart voor „do zaak" krijgen. Zondag kwamen 3807 ziekte- en 1364 sterfge vallen in Spanje voor en Maandag resp. 3718 en 1501. Dinsdag kwamen in geheel Spanje 4379 cholera gevallen voor en stierven 1621 lijders aan die ziekte. De Russische Prins Alexander Gagarine heeft zich te Monaco, na belangrijke verliezen aan de bank, doodgeschoten. Bij een brand in de tabaksfabriek van Bialostok (Russische gouvernement Grodno), waarin meer dan 250 vrouwen en meisjes werkten, zijn een tiental hunner gesmoord en minstens 50 ernstig gewond. Sedert eenige dagen wordt in het ziekenhuis (d O van Livoruo een jonge vrouw verpleegd, die aan een zeer buitengewoon geval van hypnotisme lij dende is. Te nauwernood ingeslapen, gehoorzaamt zij aan elk bevel. Ook verliest zij de gevoeligheid van een harer ledematen, alsmede het gehoor. Dit vreemde verschijnsel is niet nieuw. Men weet toch dat kwakzalvers zich van zulke onge lukkige hysteriekeu bedienen, om de onnoozelen op de openbare pleinon te bedriegen. In het dal van Graisivaudan, nabij Grenoble, hebben hevige stormen gewoed, die de eigendom men van 850 landbouwers zwaar hebben bescha digd men spreekt van een verlies van anderhalf milliocn frans. Het is dit jaar juist 3 eeuwen geleden dat Frans Drake de eerste aardappelen uit Amerika in Europa bracht. De staatsschuld der Amerikaansche Unie is in Juli j.l. met 8,660,000 dollars verminderd. De waardo van de met 1 dezer in de schatkist te Washington voorhanden specie bedroeg 483,420,000 dollars. Trots deze krachtdadige bewijsvoering tegen mij nen angst, keerde mijne naargeestigheid spoedig en mot verdubbelde kracht terug. Mijn ellendig uit zicht wekte Sonja's deelneming op. Het was na afloop van ons middagmaal in de hemelsblauwe zaal beneden. Wij hadden juist de koffie gebruikt. Mijne tante was in een harden, rechthoekigen leuustoel over een uummor van de Revue« ingeslapen en ik stond rillend en zwaar moedig iu eene venster-nis. Daar trad Sonja op mij toe, zonder eenige bedeesdheid of verlegenheid, rechtop en met ernstigen blik. »Heb ik u gegriefd, door gisteren zoo licht vaardig te zijn vroeg zij. t Sonj a Zij glimlachte, toen ik haar met dien vertrou- welijken naam toesprak en voegde er bij: »Zoudt gij dan werkelijk in ernst kunnen denken dat ik zelfzuchtig genoeg ben u ongelukkig te wenschen, alleen om u te kunnen troosten!* Eene lange pauze volgde. Mijne hersenen waren vol vrees en twijfel. Zou ik durven Zij bloosde en werd toen opeens doodsbleek van smart en schaamte omdat ik nog niets zeide. Hare oogeu vulder. zich met tranen, verstoord wendde zij zich van mij. Toen was het gedaan met mijn twijfelen. Ik vergat alles eu sloot haar in mijne armen. (Wordt vervolgd.) Een vreeslijke orkaan heeft op de Delaware-rivier gewoed. Te Philadelphia en te Camden, in New- Yersey, zijn verschillende huizen ingestort. Tal van schepen kregen zware averij. De storm strekte zich tot Pennsylvanië en Maryland uit. Vijf per sonen werden gedood en wel honderd verwond. Men berekent dat er millioenen schade is aange richt. Het douanen-station te Antofagasta werd door brand vernield. De schade bedraagt wel een millioen dollars. Te Caïro loopt het gerucht dat een tweede ge vaarlijke vijand van Engeland, Osman Digna, over leden zou zijn. Men moet echter niet al te veel geloof aan zulk een gerucht hechten, daar men nog niet de minste bevestiging er van ontvangen heeft. Omtrent de aardbevingen in Centraal-Azië wordt nader gemeld, dat 54 personen gedood en 64 ge wond zijn t« Belovodsk en Kavabolty. De brand te Toronto ontstond in de Glucose-fabriek, een gebouw van acht verdiepingen, dat met den inhond 120.000 dollars waarde had. Men leert in Frankrijk in deze dagen juist het algemeen stemrecht niet van de beste zijde kennen. Nu de algemeene verkiezingen op handen zijn, wor den vooral in de groote steden de candidaten in verhoor genomen door de kiezers, als waren zij beschuldigden voor hunne rechters. Maar dit zijn slechts verschijnselen aan de oppervlakte. Zij gaan voorbij. Op de samenstelling der Kamers hebben zij luttel invloed. De algemeene verkiezingen zullen nu bepaald 27 September plaats hebben. Er is een gerucht dat do graaf van Parijs voor dien tijd een manifest tot het Fransche volk zal richten. De Temps" laat daarover een ernstig woord hooren. Wil de graaf van Parijs als eenvoudig bur ger spreken tot het volk best, maar dan verlaagt hij zich in de oogeu zijner aanhangers. En als pre tendent naar de kroon? Maar dat kan het gouver- noment der republiek niet toesiaan. Een goed ver staander heeft maar een half woord noodig. Nog altijd zijn de onderhandelingen tusschen En geland en Rusland hangende. Het. hoofd van het Engelsche kabinet heeft eene zeer vredelievende rede uitgesproken, waarin hij den wensch uitspreekt dat de twee genoemde staten nog eens als bondge- nooten zullen samengaan. Het komt ons voor dat deze rede eene bedoeling heeft, nl. deze om zich er naderhand op te kunnen beroepen, ten bewijze hoe vredelievend do conservatieven zijn. Een gerust stellend teekeu kan men in de rede van Salisbury inderdaad niet zien. Niet alleen zijn do Russische bladen met die plotselinge openbaring van Salisbury's vredelievend heid volstrekt niet ingenomen, maar deze zelfde lord heeft iu het parlement eene verklaring afge legd die minstons dubbelzinnig is. Hij zegt: Pendjeh blijft aan de'Russen, Zulficar aan de Afghaneu. Maar juist dit laatste is het betwiste punt. Men kan dus niet anders dan eene soort bedreiging in die redeneering zienals gij Rusland naar Zulfrikar overtrekt is de oorlog daar. Er staat tegenover dat sommige Engelsche bladen weten te vertellen dat Bismarck, Von Giers en Salisbury een onder houd zullen hebben. Volgens onderscheidene telegrammen zou Osman Digna, de vermetele bevelhebber der Arabieren, voor Kassala gesneuveld zijn. Als dit bericht zich bevestigt, mag men het er voor houden dat de opstand der slavenhouders in Soudan zijn kracht kwijt is. Nu de Mahdi dood is en Osman Digna eveneens, behoeven de Engelschen vooreerst niet meer aan een veldtocht in Soudan te denken. Hij is overbodig De toestand in Spanje wordt afgrijselijk. Eiken dag worden 4 a 5 duizend monschon door de cho lera aangetast. En thans is de vreeselijke ziekte ook in Frankrijk. Te Marseille sleept zij eiken dag 40 a 50 menschen weg. De Fransche minister van koophandel, vergezeld door den beroemden genees heer, dr. Brouardel, heeft de besmette stad bezocht. Hun ervaring was alles behalve aangenaam. De overheid der stad bekent maar stoutweg dat de cholera er woedt, alleen omdat zij de middelen niet heeft om de ziekte krachtig te bestrijden. Dit is voor geheel Europa een gevaar. (3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2