Bekendnialtin verkoopen: Aanbesteding. Ons Voorgeslacht. MARKTBERICHTEN. Heijbeek. wagen gebruik gemaakt om een raam der sacristy te^ bereiken, waarvan hij de ruiten en een ijzeren stang heeft uitgebroken, om toegang naar binnen te verkrijgen. In de sacristy heeft hij de brandkast en andere voorwerpen onaangeroerd gelaten, doch alle laden opengehaald, misschien om naar sleutels te zoeken. Vervolgens is hij in de kerk ge komen, alwaar hij eene sterke en stevig sluitende ijzeren kast, die op het altaar stond, heeft open gebroken. De beide daarin geplaatste hostie kelken een zilveren en een verguld zilveren heeft hij raeJegenomen en de hostiën op het altaar nedergeworpen. Voorts heeft hij de offer blokken verbrijzeld, maar doordien zij juist des morgens waren geledigd geworden niet veel er in gevouden. Misschien is hij toen door eenig gerucht opgeschrikt, of heeft hij wegens andere redenen zich gehaast om weg te komen, althans hij heeft op den grond nog eenig geld laten liggen, hetwelk hem bij der blokken zal zijn ontvallen, hij een dik gaas doorgesneden, door een biechtstoel heen, een AANBESTEDINGEN. Boekaankondiging BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. n Op Zaterdag 8 Augustusl 885, publiek te VERHUREN: Daarna VERKOOPEN: publiek te VERHUREN: Betaaldag Kerstmis 1885. aanbesteed: Het bouwen van een Bouw- manswoning en Sehunr te Dalem, met bijlevering van de benoodigde mate rialen. van L Tijdelijk aanbod van W. J. HOFDIJK, Het Portret UI Iedereen Een Cent per dag. -Heusden. Gorinchem - Yoorloopige Winterdienst, Zoodoende is hij weer in komen, van waar hij zich weten'te maken. het openbreken Ten slotte heeft ten einde zich, uitweg te banen, den tnin terecht ge uit de voeten heeft Millenaar en M. de HaanGerrit Jan, z. v. J. Hartgens en H. Boll. t Eethen, van 1 Juli tot 1 Aug. Getrouwd: G. v. Wijnen, jm. met G. J. Vos, jd.M. Kamerman, jm. met J. M. de Wind, jd. Geboren: Tennis, z. v. C. Broekhuizen en J. Kamermans Johannes, z. v. A. Vos en A. Baaijens Cornelia, d. v. J. Combée en A. M. Wijnbelt. Overleden: J. C. Bel. jm. 18 in. H. v. Andel, jm. 4 j. t'sHAGE, 9 Sept. Verdieping van het groot- scheepvaartwater in het Scheur, tns^chen de Ver gulde hand en Maassluis, enz. Aanw. 2 Sept. (119 KERKNIEUWS. Nedebl. Herv. Gemeente. naar Veldhoven (classe Eiudhoven), J. W. v. Maanen, te Vuren en Dalem naar Dassen, H. S. J. van der Linden, te Schoonrewoerd. »Een zevenhoDderd-jarig Op Terschelling is dezer dagen een man levend begraven. Aan den voet van eene rij hooge duinen wordt een gebouw ten behoeve van het loodswe zen gesticht. De omtrek van de woning is reeds afgebakend, het gat van den kelder gegraven, eenige duizenden steenen liggen op het terrein en men is met eenige metselaars en arbeiders be zig een put te graven. Een paar dagen is men werkzaamde arbeid vordert met spoed, aannemer en opzichter slaan onophoudelijk den arbeid gade en zijn op hunnen post, want men weet dat het gevaarlijkste ge deelte van 't geheele werk thans zijne voltooiing nadert. De ladders worden in den kuil gelaten, laatstgenoemde heeren onderzoeken het werk, da len in den put af nog een paar rijen metsel werk en alles is gereedNog aan den rand van den put staande, geeft de aannemer een be moedigend woord; daar begint eene vreeselijke zandverscbuiving en met versnelde vaart storten eenige honderden kubieke meters in den kuil. De aannemer springt oogenblikkelijk omhoog en zij waarts; hij heeft het geluk zich te redden; een metselaar volgt hem, doch blijft halverwege met het lichaam bijna geheel onder zand bedolven, steken, maar van den derden, den ongelukkigen metselaar Oorthuis, is niets te bespeuren; het zand bedekt hem eenige meters diep. Na twee uren werkens door een tachtigtal man nen werd een der bedolvenen nog levend opge haald; de ander werd eerst om ruim elf uur *s avonds als lijk te voorschijn gebracht. Voor zijne weduwe en hare vier (weldra vijf) kinderen is op het dorp f 400 bijeengebracht; door den heer P. J. Wichers worden van medelijdende landgenooten verdere giften gevraagd. Drie kinderen speelden op de binnenplaats van den heer Stok-Grans te Roermond. Springend en huppelend bewoog het drietal zich over eiken planken, die daar tot een hoop opgestapeld waren Eensklaps hoorden de buren een daverend ge druisch. De hoop planken was omgevallen, waar door 2 der kinderen lichte kneuzingen hadden bekomen. Het derde kind was er niet't was weggeloopen, zeiden de beide gekwetsten. Men besloot echter de omgevallen hoop eens te onder zoeken, en daar lag het, geheel verpletterd, onder de balken. De arme 7-jarige kleine had waar schijnlijk boven op den hoop gezeten in zijn va en 't nekbeen gebroken, waardoor 't onmiddellijk gedood werd. Bij het omspoelen van een pot is te Zaan dam eene vrouw in het water gevallen en ver dronken. Te Leidschendara is een jongen verdronken. Onder Nieuwerkerk a/d IJsel is eene loods met ongeveer 100.000 turven door brand vernield. In de Buiksloter Ham zijn 5 groote hooimijten en een 9chuur verbrand. Van het loggerschip ^Nijverheid*, te Maassluis binnenge komen, is op zee de matroos Van Es overboord geslagen eo verdronken. Twee zijner broeders kwamen op gelijke wijze om. Bij Den Bosch is het lijk van een onbekende opgevischt. Het linnengoed was gemerkt C. B. Te Arnhem kreeg een 10-jarig meisje bij ongeluk een emmer kokend water over het lichaam. Zij verkreeg daardoor zeer ernstige brandwonden. Een 2-jarig kind viel daar in een tobbe met water en verdronk. feest, door W. J. N. Landré. Onder dezen titel is een gedenkschrift uitgege ven bij den heer H. D. Tjeenk Willink te Haar lem eu in don handel gebracht door de boekhan delaren Van Amraors te 's Bosch en Veerman te lensden. Gedrukt in roijaal 8o formaat op zwaar en keu- ri/ papier en opgeluisterd door eene gravure, voor stellende de St. Janskerk te 's Hertogenbosch in laar tegenwoordigen toestand, maakt dat het ge- leel er zeer verdienstelijk uitziet en den uitgever alle eer aandoet. De inhoud, bevattende de geschiedenis van den Bosch van zijn ontstaan tot heden is op verba lenden toon weergegeven, waardoor het vervelende van de meeste gedenkboeken on gedenkschriften, die voor het meerendeel nit eene opsomming van jaartallen en namen bestaan, geheel is weggeno men. Wij hebben het althans met het grootste ge noegen gelezen en brengen den geacht en schrijver daarvoor onze welgemeende hulde. Wij twijfelen ook niet of het betrekkelijk groot aantal personen, dat zich dat werkje aanschafte, zal dat geschrift met ons op prijs stellen en daar door eene voldoeuing schenken aan den heer Landré voor de vele moeite die hij zich bij de samenstel ling gaf en die hij weder geheel belangeloos op zich wilde nemen. f Keusden, van 80 Jnli—6 Ang. Geboren: Maria Johanna, d. v. J. de Ronde cn J. v. Diem. Overleden: H. J. Opstelten, wed. v. L. v. Hemert, 83 j.A. H. Malingré, echtg. v. J. H. Heybeek, 50 j.Levenl. vr. kind van W. Heijkans en H. Wyts. t Drongelen, van 1 Juli tot 1 Aug. Geboren: Johanna, d. v. A. Schilders en C. V. WijngaardenAlida Wilhelmina, d. v. Chr. Een der drukste straten van Amsterdam was Woensdag ochtend (zoo meldt „ae Amst.") nog drukker dan gewoonlijk. Er wandoldo namelijk een heer rond met eene machtige pruik op het hoofd en een bril met blauwe glazen op een kolossalen neus van karton. Van alle kanten kwamen kijkers toestroomen, die het geval zeer merkwaardig vonden; allerlei vermoedens werden geuit, men waande met een ontsnapt moordenaar te doen te hebben of een voortvluchtig buiteulandsch kassier voor zich te hebben, die met de duiten van zijn chef aan den haal was gegaan. Het opstootje werd zoo groot, dat een dienaar van het gezag er zich mede meende te moeten be moeien; hij noodigde den karnevalsganger uit, oenf gesprek onder vier oogen met den gestrengen heer commissaris vau politie te hebben. Voorafgegaan on gevolgd door eene joelend menigte, toog onze held naar de plek, die door d boozen zoo zeer gevreesd wordt. Daar bleek het dat hij eene weddenschap had aangegaan, om potsierlijk toegetakeld langs d straten t9 loopen men bracht hem onder het oo dat dergelijke vermomming ongeoorloofd was en;, liet hem, toen hij beloofde zich nimmer meer aan dergelijke overtreding te zullen schuldig maken,; met, eene vaderlijke vormaning weder vertrokken.,' Men deelde de „Amst." mede dat deze grappen-1 maker van beroep effectenman is; waar kan slapte in zaken don mensch al niet toe brengen Te Noordwolde werd onlangs eeue koe van een: landbouwor ernstig ongesteld, zoodat er een paar deskundigen werden geraadpleegd. De hoop op herstel verminderde met den dag, omdat de dikte aan de keel niet was weg te krijgen en de koe; het zeer benauwd had. Een der deskundigen stak met zijne hand tot, diep in de keel van het dier en haalde, o wonder, een groote oude muil voor den dag. De koe begon dadelijk te grazen en was spoedig weer zoo vlug als te voren. In de „Haagscke Kout" vau de „P. G. Ct." le zen wij o. a. „De concurrentie moet er zijn, doch eerlijke*; loyale, niet zooals mij dezer dagen ter oore kwaiK van een paar schoeljes, die op het kwade hu meur of de wraak van onze dienstmeisjes spocn-- leereu. Als een van die ellendelingen hoort spre ken van dienstboden, die vnur en vlam spuwe op haar „volk", dan blaast hij dat verongelijkt ontevreden meisje dat toch met. Mei of Nov, haar dienst verlaat, iu het oor: of zij 5 gulden verdict nen wil? Zij heeft niets te doen dan een fleschjo- met ongedierte, zeker voortwoekerend schuim, in hare bedsteê te ledigen en voorts te zwijgen. De dienstbode grijpt die gelegenheid gaarne aan en volvoert het en «enigen tijd daarna is het huis door ongedierte verpest en verdient de reiniger minstens 200 galden met het uitroeien dier af schuwelijke dieren. Het is ver gezocht en zal ook niet altijd geluk ken. maar het gebeurt en nog onlangs werd een timmerman, die in eene woning een en ander her stelde, eon muntje geboden, als hij het bewuste fleschje wilde ledigen. De eerlijke timmerman weigerde en handelde naar eer en geweten." Een huismoeder schrijft aan een Duitsch blad Het geheim om een wasch zonder broeien, koken of verlies van hitte on brandstof in 4 uur in plaats van 12 uur schoon te krijgen, bestaat iu het gebruik van geest van salraoniak en terpen tijnolie; beide zijn, zooals mij door eene jarenlange ondervinding gebleken is, volkomen onschadelijk. Den avond vóór den grooten waschdag ben ik gewoon in eene tobbe op 30 liter water 1 pond zeep, 2 eetlepeltjes geest van salmoniak en 1 eet lepel terpentijuolie te gieten, en dit mengsel goed dooreen te roeren en de wasch in de week te zetten. Des morgeus wordt er heet water bijge goten, het goed uitgewasschen, eenige uren in warm water gezet en dan uitgewrongen. Door deze wijze van wasschen lijdt het linnen goed niets, daar het slechts weinig gewreven wordt. De gansche bewerking is in een paar uur geëin digd, men bespaart arbeidskracht, zeep en vunr, de huishouding blijft onverstoord in gang en alle ergenis wordt op den achtergrond gedrongen. Den ingenienr dr. Uhlhorn is het gelakt een procédé te vinden, om de rogge zoo van den bol ster te ontdoen, dat het gehalte aan kleefstof, dat tot dasver gedeeltelijk in de zemelen geraakte, voor het meel geheel behouden "blijft. De methode schijnt eene groote toekomst te hebben, daar men thans vaak do rogge grof maalt en slechts een gedeelte van de zemelen verwijdert. Daardoor ech ter wordt het aït zulk meel gebakken brood veel moeielijker verteerbaar. Bij de nieuwe methode wordt de rogge na de droge reiniging vochtig ge maakt en in eene pelmachine onder drokking tegen elkaar gewreven. Door het wrijven van de natte kürrels tegen elkander, laat het buitenste omhnl- sel los, zoodat de vezel reeds na 8 minuten uit geblazen kan worden, terwijl de korrels een ivoor achtige politoer aannemen. De uitgeblazen hout vezels hebben geen voedingswaarde en kunnen niet meer dienen als voedingsstof. Een bakker te Petzka in Bohemen was wegens beleediging tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld hij begaf zich in hechtenis en zijue fami lie, uit vrouw en 4 dochtertjes bestaande, leed groot gebrek. Toen hij rcods 6 weken iu de gevangenis zaten de vrouw door verdriet, en gebrek ziek werd, kwa men de kinderen op de gedachte om den Keizer gratie voor vader te vragen. Zij zonden hot volgende smeekschrift naar Wee- uen „Lieve mijnheer de Keizer! Ik en mijne 3 zus tertjes bidden uwe Keizerlijke genade met gevou wen handen„Heb erbarmen met onzen vader Jozef Marx." Hij is wegens eene kleine overtreding (hij had met den gendarme geschil over een bedelaar) tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld en bevindt zich thans in de gevangenis te Jicin. Er is niemand die brood voor ons verdient en wij lijden bitter gebrek. Onze moeder weent voort durend en is zeer ziek; wij vreezon dat zij zal sterven en vader zit reeds 6 weken gevangen. Wij bidden, wij 4 kinderen, uwe Keizerlijke ge nade, om den wil van God den Almachtige, schenk onzen vader vergiffenis en laat hem naar huis te- rugkeeren. Wij zullen voor u bidden, opdat, God u voor onheilen beware. Antonia Marx, Julie Marx, Leopoldina Marx en Emilie Marx, to Petzka. De Keizer heeft aan bet verzoek der kleine smee- kelingen gevolg gegeven en den vader den overi gen straftijd kwijtgescholden. de heden gebonden Ve e n Aug. Heden overleed na eene kort stondige ziekte mijn geliefde Echt genoot den Heer AUGUSTINUS HUBERTUS MALINGRÉ, in den ouderdom van 50 jaar. Wed. A. II. MALINGRÉ— Heusden, 3 Augustus 1885. Algemeene Kennisgeving f Waalwijk, 7 Aug. Op markt was do aanvoer van Vee weinig en de handel vlugger. Er werd aangevoerd 919 KG. Boterdie ƒ1.00 a ƒ1.10 per KG. gold. f Dordrecht, 7 Aug. Grasboter, stukken: ƒ0.75 a 0.65, tonnen ƒ11.75 a ƒ10.25. Kunstboter: 0.35 a 0.28. Hooiboter 0.a 0.ton nen ƒ0.a 0Weiboter 0.55 a ƒ0.48. Eieren 4.25 a 8.25 per 100. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. II. JISKOOT—Schouten. 1885. De Notaris publiek f» VERBERNE te Düssen, zal lo. Donderdag den 13 Augustus 1885, des morgensten 11 ure, is de Notaris DE GIER, voornemens ten huize van den Heer H. Moürik, in ,/het Wapen van Amsterdam,* Het Spijk en De Tien Morgen. De Noten te Aalburg, tegenover wijlen Elisa beth Haspels. Het Fruit in den Boomgaard te Bern. woning van de Kinderen Verhoeven. De Noten in het Bosch Maasgezeet. De Noten bij Schuldersgoed. 1,60,00 Heet. Het IToogwaardje aan den Bern- schendijk, om te hooien of te be weiden. 1,60,00 Het Laagwaardje, idem idem idem. De aanwas tot aan de doorgaande sloot, idem idem idem. 1,60,00 r, In de Oosters onder Oudheusden, om te beweiden. Op Zaterdag 15 Augustus 1885, des na middags ten 2 ure, zal door de Wed. D. J. W. DE GIER te Dalem, ten huize van Van den Beug aan het veer aldaar, in het openbaar worden Bestek en voorwaarden liggen aldaar van 10 dezer ter inzage. Aanwijzing op den dag der aanbesteding, des voormiddags 11 üur. Inlichtingen te bekomen bij den bouwkundige C. KENTIE te Woudrichem. De Boekhandelaren VEERMAN 'te Heusden en VAN AMMERS te 's Bosch, borichten bij deze dat de exemplaren Een Zevenhon derdjarig Feest door W. J. >N. Landré, waarvoor was inge- teekend, aan alle inteekenaren zjjn verzonden, waarmede de oplaag go- heel is uitverkocht. Dewijl nu van alle zijdon nabestellingen inko men zijn zij niet ongenegen een tweede oplaag te doen drukken indien het getal bestellingen dit wettigt. Ook alsdan zal weder do oplaag gelijk staan aan het getal bestellingen. Hierdoor zal nim mer do haudelsprijs verminderen, maar neemt de waarde met den dag toe en wordt dit weldra on der de geschriften over den Bosch gerangschikt, die niet meer onder ieders bereik zijn. 2e druk, in 6 deelen, te samen p. in. 120 vel druks, rijk geïllustreerd met meer dan 125 platen, meest in kleurendruk, in geïllnstreerden omsla?. Prijs bij le uitgaaf 53 10, thans slechts f 2 per deel of totaal f 12.Gebonden met 60 cent verhooging, totaal 15.60. De verzending aan de inteekenaren geschiedt in maandelijks een deel, doch kan ook in eens compleet plaats hebben. De oplaag is gering. Men haaste zich hiervan gebruik te maken. van H. K. H. Prinses Wil- hel ruina dor Nederlanden, wordt als gratis premie aangeboden aan alle abon- nés op den negende jaargang van die een schat van nuttige en aangename lectuur en honderden fraaie gravures bevat. kan in het bezit komen van deze onderhoudende lectuur voor zich en zijn gezin tegen de geringe opoffering vau de Beer Co. Stooiubootreederij L. lu correspondentie en rechtstreeks verkeer met da Stoombootreederij Fop Smit Co. aanvangende 16 Augustus 1885. Van Heusden naar Gorinchem. Maandag: voorm. 2.15, ca. 4.30, 6.30, ca. 8 uur, nm. ca. 1.15, 3 nar. (In corresp. vm. 4.30, 6.30, 10 u., nom. 3 en 4.45 naar Rotterdam.) Overige dagen: voormiddag 5.30, namiddag 2.30. (In corres pondentie voormiddag 7.30, namiddag 4.45 naar Rotterdam.) Van Gorinchem naar Heusden. Maandag: voorm. c.a.4.30, 6.30 en 11.30, nam. 1,3.30 en 6.30 u. Overigedagen: voorm. 9 uur, namiddag 6.30 uur, na aankomst der boot van vm. 6, en nam. 3.30 uit Rotterdam. Zondag: Van Heusden naar Gorinchem.: voorm. 8 en nam. 2.30 uur. (In correspondentie voorm. 10 en nam. 4.45 uur naar Rotterdam.) De dienst Maandags 3 uur uit Heusden corres pondeert niet ep de boot van 4.45 naar Dordt en Rotterdam. Beroepen er TOEWASSEN alfa a. vin. 11 ure, te Eethen, in het Rechthuis; h. rnn. 6 ure, te Waspik, in den Bruinvisch. 2o. Vrijdag den 14 Augustus 1885, nin. 4 ure, bij C. VAN DIJK te Dassen. Ten verzoeke van den lletr Ar ie Straver Jz.: Om te weiden: 7en verzoeke van de Heeren Moll en Frijlinek: Het Fruit in den Boomgaard te Bern, naast de Ten verzoeke van den Heer C. 11. van der Heijden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3