BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND, slagen en daarin gevonden 31 Augustus, geboortedag van Prinses Wilhelmina en deze datum kon gereedelijk tot het tijdstip eener feestviering uitgeschreven worden. Wel zeker, waarom niet Indien wTe dan een feest moeten hebben wat echter lang niet zeker is laat het dan 31 Aug. O O zijn. Deze dag is even goed als een andere zomerdag. Hoe heerlijk dat de lieve kleine Prinses juist in den zomer 't levenslicht zag en ons daardoor als 't ware uitnoodigde feest te vieren. Dat neemt niet weg dat dit feest eer op een zomer- dan wel op een Oranje-feest zou gelijken en we vreezen dat de kleine, wanneer ze tot de jaren des verstands gekomen is, bitter bedroefd zou wezen door de ervaring dat dit feest toch eigenlijk niet om haar gevierd werd. Voor vergoding, zooals een der bladen vreesde, behoefde dus geen vrees te bestaan. We weten nog niet of de Nederlander naar een feest verlangt, of hij 't lijden kan één dag loon te missen en buitendien te offeren op 't altaar der vreugde. Men zegge riiet't is maar één dag van een heel jaar, neen, 't is één van zes werkdagen. Een werkman rekent niet bij jaren, maar ont vangt op Zaterdag zijn loon. Voor de ge goeden zou 't niet onmogelijk zijn een dag te offeren, de armen kunnen daar niet tegen. nog lang We zouden deze mijmering kunnen voortzetten, 't Onderwerp leent zich daartoe. Over de nooden en de genoegens van 't volk is heel wat te zeggen, vooral over de nooden. Kan men die verlichten en over veler vreugdeloos bestaan wat zon laten schijnen, 't zou er in ons land niet minder om worden. Doch een nation alen feestdag in 't leven roepen laat men daaraan geen moeite besteden. Ze zal vruchteloos blijken. Vreesalijk blijvon de berichten uit Spanje luiden. Sommige dorpen zijn geheel verlatenin andore, waar do autoriteiten en geneesheeren overleden zijn, blijvon de zieken zonder verpleging en de dooden worden niet begraven. Do nood is schrikbarend, wijl handel en bedrijf ook geheel stil staan, de wer kende stand gebrek lijdt en de armen zelfs vau hon ger omkomen. Er wordt bitter geklaagd over de behandeling die de van de ziekto verdachte vluch- telingen van wege de overheden ondervindeu en evenzoo over 't ineedoogouloos terugzenden van rei zigers aan de Fransche grenzen, zoodra daartoe slechts een voorwendsel kan worden gevonden. In het Noorden vau Spanje neemt de ziekte toe. Vau de 65 sterfgevallen die Donderdag te Marseille voor kwamen, waren er 28 't gevolg van cholera. En toch blijvon do stedelijke overheden nog ontkennen dat do epidemie bestaat! Men zegt dat de Re- gocring fr. 600.000 zal beschikbaar stellen om de stad te hulp te komeu. Het Italiaansche Gou vernement, heeft besloten geen afsluiting te land in te voeren, daar dit verledeu jaar niet gunstig heeft gewerkt. Volgens do laatste berichten uit Mar - stille was gisteren eenigo verbetering in den toe stand. De artillerie-academie te Segovia is ge sloten, wegens den dood van verschillende studen ten ten gevolge van cholera. Er hebben zich t.o Barcelona eenigo ziektegevallen voorgedaan. Vrijdag zijn iu Spanje 4689 ziekte- en 1662 sterfgevallen voorgekomen, waarvan respectievelijk 87 en 24 te Madrid; Zaterdag 4864 ziekte-en 1577 Sterfgevallen, waarvan 28 en 15 te Madrid, Te Salon, een dorpjo van slechts 900 inwoners in Tar ragona, zijn 406 personen door de cholera aange tast. Volgens de »Corr. do Espana« zal de op roeping der miliciens van do gewone lichting in dit jaar, voor zooveel betreft de aangetaste pro vinciën, niet plaats hebben. Van Vrijdag op Zaterdag kwamen te Marseille 30 cholura-sterfgo- valleti voor. Een Engelsch matroos, van Mar seille gekomen, is te Bristol overledeu aan «ene ziekte, die twee dagon duurde en verdacht wordt cholera te zijn; doch daar geen geneeskundige hulp is ingeroepen, weet men er het rechte niet van. De plaatselijks autoriteiten te Marseille weigeren eene lijst van cholera-sterfgevallen te publiceeren. Een schandaal in de hoogere kringen te Londen, dat sedert, eenige dagen velen heeft bezig gehouden, kwam Zaterdag tot eone ontknooping.De heer Donald Cranford, een regeerings-ambtenaar, heeft een eiscb tot echtscheiding ingediend tegen zijn vronw, ter wijl Sir Charles Dilke als medebeschuldigde in hot geding betrokken is. De dame heeft haren echtgenoot bekend dat zij in intieme verhouding tot Sir Charles Dilke heeft gestaan en compromitteerende documenten zijn ge vonden. Lord Granville heeft zich veel moeite gegeven om de zaak te sussen, m iar is daarin niet geslaagd. Het proces zal eerst over eenige maanden aanvan gen, maar deze zaak zal bij de aanstaande verkie zingen de kansen van Dilke's geestverwanten niet verbeteren, te meer nn zij samengaat met den door de »Pall Mall Gazettes opgezettcn kruistocht. Men verwacht nog meer mededeelingen van hoogst verrassenden aard. Bij gelegenheid van do begrafenis van sir Moses Montifiore doet een Engelsch blad de voornaamste bron dor groote rijkdommen van den beroemden philantroop kennen. In 1815, toen hij en zijn associé Nathan Mayer Rotschild te Londeu een bankiershuis hadden, wa ren zij daar 2 dagen lang do eeuigen, die den uit slag van den veldslag van Waterloo kenden. (Er bostond nog geen telegraaf). Het bericht werd hen overgebracht door een hunner agenton, die te Duinkerken een schip naar Londen gehuurd had. waarvan de bemanning Napoleons val niet kendè. De 2 associés hadden dus tijd genoeg om hun ge heim op de Beurs te exploiteeren en wonnen ver scheiden millioenen. Sir Mozes Montefiore maakte in Jannari 1882 zijn testament dat 20 vellen groot folio beslaat. Het begint met een diepgevoelde uiting van dank aau God, die bom zóo lang hij was toen 98 ja ren spaarde en hem het voorrecht schonk me nig goed werk te ondernemen of te steunenhij hoopt dat deze na zijn dood mogen worden voort gezet. Daarna beveelt hij dat zijn begrafenis zeer eenvoudig zij en wijst de uitvoerders van zijn uiter sten wil aan, die daarvoor elk 1000 pd. st. zul len ontvangen, behoudens andere gespecificeerde geschenken. Aan Joseph Sebag, zijn voornaamsten erfgenaam, vermaakt hij zijn verblijf te Ramsgate mot aanhoorigheden, aan Arthur Cohen zijn hotel in Park Lane Londen, behalve de schilderijen-ver zameling, dio aan de Judith theologische instelling te Ramsgate overgaat. De Synagoge aldaar ont vangt 35.000 pd. st. na den dood van den heor en mevr. Guedalla, die er het vruchtgebruik van heb ben. Rnim 30.000 pd. st. wordt aan legaten ge schonken aan weldadige instellingen in 't Heilige land en speciaal in Jeruzalem en Urca, 15.000 pd. st. aan stichtingen te Loudon en Ramsgate. Verder ontvangen al zijn bloedverwanten en vrienden, al- i len die hem van dienst waren of die hij lief had, legaten en geschenken. Tot zijn achterneven eu nichten hebben elk 1000 pd. st. ontvangen en de lijst van de giften van 500 pd. st. is bladzijden groot. O. a. ook de grootrabbijn en de Loudensche rabbijn dr. Adler ontvangen elk 500 pd. st. Aan zijn koetsier vermaakte hij zijn paarden en rijtui gen. Het geheele roerende vermogen van sir Mo zes was bij 't makon van ziju testament 350 a 380.000 pd. st. of ruim 4 a 41/2 millicen gulden, doch door de solide belegging zal het sedert 1882 wel nog belangrijk zijn vergroot. De walvischvauger Napoleon," te New Bedford tehuis behoorende, is door het ijs in de Pool streken geheel verbrijzeld. Twee-en-twint,ig man der equipage verloren het leven bij die ramp. In de grachten der citadel van Maagdenburg zijn opgravingen begonnen, om de twee of drie nrillioen in goudstukken te zoeken, welke, volgens eene legende, de bevelhebber dor Fransche troepen, die 'in 1813 deze vesting bezetten, in den grond heeft doen begraven, toen bij haar moest ontrui men. De onderneming geschiedt op kosten van particulieren. Gelukken de opzoekingon, dan moeten zij de helft van hunne vondst aan do schatkist afstaan. onder: »Gij ziet, het kan nietU Dat zou zeker wel hot. oenvondigste geweest zijn maar bij de gedachte daaraan werden mijne wan gen gloeiend heet. Ik schaamde mij onbeschrijfe lijk, haar te bekennen, wat ik vreesde. In elk ge val, iets moest er gedaan worden. Ik beproefde haar een briefje te schrijven. De woorden wilden niet uit.. mijne pen; ik kon mijne gedachten niet verzamelen en krabbelde al door haren naam :»Sonja SoDja Sonja!« En bij dat alles was bot mij als rolde er een kloine kogel door mijn hoofd rond, evenals bij het roulette eu iu mijn ooveu klonk het in eeuwige herhaling: »Sonja SonjaU Het was of mijn hart iu mijne borst opzwol, grooter en zwaarder werd. In al mijn leden voelde ik eene pijnlijke vermoeidheid. De zon naderde reeds do kim; eindelijk buiten mij zelf vau opwin ding en wanhoop, bracht ik 2 zinnen op het pa pier. Ze waren in het Frausch gesteld cn luidden Mademoiselle! Onze verbintenis is onmogelijk. Ik had mij in ld ij zelf vergist. Suworin.« (Slot volgt De »Magdeburgische Zeitung« bevat een schrijven van een soldaat te Atjoh, waaraan het volgende is ontleend: Wat men in Duitschland onder soldaat verstaat is op onzen soldatentroep volstrekt niet toe te pas sen. Do krijgslieden worden, zoowel door de inboor lingen als door de weinige Europeanen, die zich hier vestigden, veracht, verafschuwd, ja gehaat, omdat zich onder hen de gemeenste en scburkachtigste vagebonden der beschaafde wereld bevindenzoo bijv. een paar duizend Parijsche communards van 1871, Duitsche deserteurs en allerlei mogelijke en onmogelijke schurken uit alle lauden ook een groot aantal Nederlandsche tuchthuisboeven die, in de ja ren 1875 en 1876 uit de straf kleedij, met eon hand geld van driehonderd gulden, in de uniform van Nederlandsch-Indisch soldaat overgingen. In die dagen was er veel kanonvleesch noodig en een strafgevangene was evenveel waard als een eerlijk man. Die kerels dienen hier zoolang zij nog maar kunuen kruipen, want zij mogen niet naar Europa terng. Bij dit alles komt nog een schaamteloos verkeer met vrouwen van het land, ieder soldaat neemt eene mede in kazerne of kampement en jaagt haar weg als zij hem niet langer bevalt. Onder welke omstandigheden dus iemand, die nog aan eerbied en goede zeden hecht, moet leven, kan men zich gemakkelijk voorstellen. Eene compagnie behoort 150 man sterk te zijn, maar telt in werkelijkheid 300 tot 350 koppenal wat boven het cijfer van honderd vijftig gaat be staat uit vrouwen en kinderen, die zich als tot de compagnie behoorende beschouwen en allen geza- 1 menlijk dag en nacht in de gemeenschappelijke verblijven huizen. Zelfs het corps officieren maakt hierop geene uitzondering. Te Wasserburg (Beiereu) heeft een brand 35 huizen iu de asch gelegd, Te Argentière, in 't Zuiden van Frankrijk, zijn 18 huizen een prooi der vlammen geworden. De bekendo Noorsche schaatsenrijder Axel Paul sen heeft uit Amerika een uitnoodiging ontvan gen, om in den aanstaanden winter over te komen, ten einde er een wedstrijd te honden tegen eenige Amerikanen. Hij beeft dat afgewezen, maar zich bereid verklaard, den wedstrijd te aanvaarden wanneer de Am erikanen daartoe naar Noorwegen wilden komen. In dat geval zal hij hun de reis kosten tot een bedrSg van 150 dollars vergoeden eu om een prijs van 1000 dollars tegen hen rijden. Van dit een en ander heeft hij' tevens bekendma king gedaan aan den consul vau Noorwegen te New-York. De lijkverbranding schijnt eone toekomst ie hebben in Enropa. Wij hadden het niet gedacht. De gomeenteraad van Parijs heeft besloten, een lijkoven te doen bonwen op het kerkhof Père- Lacbaise, om daarin de menschelijke overblijfselen te verbranden, welke uit de snijkamers der gast huizen komen. Gemiddeld worden elk jaar 4000 lijken iu de hospitalen ter beschikking van ge neesheeren en stndenten gesteldgeen naastbe- staande komt om de stoffelijke overblijfselen op te vorderen. Voortaan zullen deze niet begraven, maar verbrand worden. Bestaat de lijkoven een maal, dan zal er ook wel gebruik van gemaakt worden voor andere lijken dan voor die nit do gasthuizen de voorstanders der lij k ver branding zullen er wel voor zorgen, dat deze meer en meer toepassing vindt. Bijna terzelfder tijd wordt uit Hamburg bericht, dat het stadsbestuur aldaar eveneons tot het op richten van een lijkoven besloten. Zooals onze lezers weten, bestonden inrichtingen tot verbranding van lijken tot dusverre slechts in zeer enkele plaatsen van Italië. De verbranding der lijken was oudtijds algemeen onder de be schaafde volken de Grieken en de Ronioinon be- grooven nooit, en nog ten huidigon dago doen de Perzen en Indiërs bot zelden. Jodou en Christenen hebben echter do begrafenis toogepast, wat in de oudheid slechts do Egyptenaren deden, die do lijken balsemden, zoo goed, dat men ze nog vindt in de musea. Een Fransch journalist maakt op het oogenblik in Zwitserland een roisje in een vaartuig dat van »pnpier maché« vervaardigd is. Nadat hij al de grootere meren van Zwitserland bevaren had, kwam hij jongstleden Vrijdag te Constanz aan, ten einde met de fraaie Bodensee kennis te maken. Het fraaie scheepjo beweegt zich zeer ving over het water, zoodat do eigenaar er van dagelijks uitgestrekte toeren kan maken het is keurig in gericht en bevat alles wat een toerist kan noodig hebben. De reiziger is van plan er den Rijn mede af te zakken en over Noordzee en Engelsch kanaal naar Parijs terug te keeren. To Monaco heeft weder een Russische prins, Alexander Pagarine, na aau de speelbank eene aanzienlijke som verloren te hobben, zich voor het hoofd geschoten. Dit is sedert het begin van dit jaar reeds do 19 zelfmoord door de roulette ver oorzaakt. To Napels is het plan gevormd voor een lucht- spoorweg tnsschen hot Corso Victor Emmanuel en de Via Rorna, de meest bevolkte en levendigste wijk der stad. Een metalen viaduct van 350 me ter zal de beide uiterste punten verbinden met een gemiddeldo helling van 9 op 100 en met een ascensour zal men de 24 meters hoogte tnsschen de straat en do spoorbaan bestijgen. De weg is bestemd voor een rijtuig voor 30 personen, door een stoommachine in beweging gebracht. Do kos ten znllen slechts 300,000 bedragen en de kos ten van exploitatie zullen betrekkelijk gering zijn. De afstand zal in 5 minuten afgelegd kunnen worden. Bij vertrek om de 10 minuten rekent men op een jaarlijksche ontvangst van 40,000. De Russische fabriekstad Kinoschraa, iu het gou vernement Kostroma, is totaal afgebrand, waar door millioenen schade geleden wordt. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Sedert eenige dagen staan de bosschen van Beni Amar (Algerië) en die van Meley-Ismail in brand de laatste zijn reeds grootendeels vernieldook die van Ouled-Nacear en Ouled-Amar-ben-Ali dreigen te worden aangetast. lutu een Deenschen matroos te hebben aangetrof fen, die bekende zelf den kapitein Colvocorosses vermoord te hebben om hem te berooven. Wat zullen de erfgenamen onder de,ze omstandigheid doen? En kau de transactie die 10 jaar geleden gesloten werd, niet worden aangetast? Volgens een Amerikaansch blad zou Charles A. Buddensiek, een bouwmeester van New-York, die aldaar een achttal door hem opgerichte gebou wen heeft zien instorten, tot 10 jaren opsluiting zijn veroordeeld. Hij is schuldig bovonden aan het feit van de bestekken der gebouwen niet te heb ben gevolgd en de gebouwen zwak te hebben ge maakt, om zich meer winst te verzekereD. Het gevolg was, dat zij instortten on een aantal perso nen het leven er bij inschoten. Twee dorpen in Mexico, Curanta en Gabriel, zijn door eene plotselinge overstrooming geheel verwoest en bijna alle inwoners ervan zijn door de golven verzwolgen. De dorpen lagen in een dal, dat door oen rivior- tje doorsneden werd; door hot dal geleidt de straat weg naar San Louis Potosi, eu een weinig weste lijk ervan ligt de gemeente Lagos. Langs do oe vers van het riviertje bevonden zich bloeiende tui nen en velden. Iu den vroegen morgen van 28 Juni, omstreeks vier nur, werd de niets kwaads vermoedende bevol king door herhaalde zware donderslagen uit don slaap opgewekt. Boven de rondom liggende bergen ontwaarde meu een schoon maar ontzettend schouw spelzwarte wolkenmassa's, dooraderd met gele en roode vurige strepen, hadden zich aan den hemel saamgepakt, en ontelbare bliksemflitsen schoten er uit te voorschijn. Eensklaps rolden onderscheidene waterhoozen van de bergen naar beneden en vereenigden zich tot een stroom die, ruet, donderend geraas, het dal over stelpte, alles met zich sleurde cn overal dood eu verderf met zich bracht. De donderslagen waren voor sommigen een waar schuwend teeken geweest, en het was daardoor en kelen gelukt het leven, met achterlating van have en goed te redden. De steeuen bruggen werden allen verpletterd en de huizen werden medogesleurd. De overstrooming hield drie uren aan, en volgens de laatste berichten waren reeds tweehonderd een on tachtig lijken gevonden. Tien jaar geleden waren de Amerikaansche Le vensverzekeringmaatschappijen zeer ongerust over de gevolgen eener levensverzekering van ongeveer 250.000, die door sommige harer was gesloten met een zekeren kapitein Colvocorosses nit Con necticut. Men had het lijk van den kapitein bij eene spoorwegbaan gevonden met een ontladen pistool en een open, beroofden reiszak naast zich. De maatschappijen beweerden dat do kapitein diep iu de schnlden stak, en hij dezen zelfmoord ver zonnen had, om hier den schijn van moord te geven, ten einde zijn gezin een aanmerkelijk for tuin na te laten. Wij meenen ons te herinneren dat de erfgena men voor eene geringe som transigeerden. Doch ziet hier, welk incident zich nu voordoet. Een Amerikaansch kapitein zegt, op het eiland Hono- HEUSDEN, 11 Aug. ZUILICHEM a/d WAAL, 8 Aug, Heden namiddag omstreeks half vier kwam een schroef- boot de Waal at met 2 geladen schepen op sleeptouw. Het vaartuig genaamd Suum Ouique bevaren door L. V. Laack, geladen mét kolen met bestemmiug naar Nieuwerkerk a/d IJsel, stieL even boven 't veer alhier, vermoedelijk op een wrak, waardoor een lek ontstond. Zoodra dit bemerkt werd, draaide de schipper op en liet zijn schip tusschen de kribben loopeiu waar het spoedig zonk. De scheepvaart onder vindt er geen ongerief door. Tijd om iets ttt redden bleef niet over. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alles is geassureerd. f BAARDWIJK, 10 Aug. Gisteravond is hit r hevig gevochten en werd door een der vechtenden van een mps gebruik gemaakt, zoodanig dat een persoon een groote snede over 't r ht bekwam Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen der primi tieve beschrijving dienst 1885/86 zullen worden uitgereikt op Woensdag den 12 Augustus 1885 des voormiddags van 9 tot 12 uur ten raadhuize der gemeente. Belanghebbenden worden herinnerd aan het bepaalde bij art. 12 van het K. B. van 17 October 1820, volgens hetwelk onafgehaalde patentbladen door den deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de belanghebbenden zullen worden uitgereikt tegen betaling van 10 cents. Heusden, den 10 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONKOOP. De Secretaris, II. J. VAN EGGELEN. f Naar wij met genoegen vernemen, heeft de beer W. Goe- mans, onderwijzer aan de R. K. bijzondere school alhier, die het vorig jaar de acte als hoofdonderwijzer heeft verkregen, j.l. Donderdag met gunstig gevolg examen afgelegd in de Fran sche taal. Van de 20 opgeroepenen slaagden er 5, f HERPT, 10 Aug. Heden avond had nlhier de aangekon" digde uitvoering van het Heusdens en Herpts nianneukoo1' plaats. De opkomst was vrij talrijk. Het programma was zeer goed samengesteld. Het geheel werd goed uitgevoerd. Hoe moeilijk dit ook is voor verslaggevers, toch weten wij dat men gaarne enkele stukken afzonderlijk behandeld ziet. Wij willen daarom bij enkelen stil staan. Het Vlaggelied werd naar onze bescheiden meening zeer goed weêrgegeven. Ook de solo door den heer De Beer werd goed vertolkt, hoewel de open zaal zich daarvoor minder leende. Het duet van de heeren Van Bavel en Jore kwam goed uit, wijl de stemmen goed overeenstemden, zoomede het Roeierslied, dat zeer verdienstelijk werd gezongen. Na de pauze trok «La Patrouille" aller aandacht. Ook het «Vaderlands Gèbed" werd zeer goed weêrgegeven, terwijl we in de Duette van de heeren Van Heivoort en De Mol een paar oude! goede hekenden ontmoet ten, wier stemmen zoo juist bij elkander passen. Ilet A. B. C,„ een vroolijk airtje, herinnerde ons aan onze gelukkige jongens jaren en werd verdienstelijk uitgevoerd. De wegslepende wijze waarop het «Carolientjt" werd terug gegeven viel zoozeer in den algemeenen smaak, dat men zoowaar de vriendelijke gastheeren durfden lastig vallen met eene herhaling, die zij dan ook wel voor hunne gasten veil hadden.. Zooals reeds door enkele Heeren als tolk der medegenoo- digden is gezegd, zoo willen wij nog even herhalen, dat de- avond in alle opzichten naar wensch is geslaagd. Wij hebben dezelfde jeugdige vereeniging gehoord bij het feest van de in haling van den Burgemeester te Herpt en hoewel wij toeij haar pogen op prijs stelden, toch moeten wij verklaren, datzij sints dien tijd zulke vorderingen heeft gemaakt, dat wij van haar het meeste succes voor de toekomst durven hopen. Wij zagen ook in gezelschap van den directeur en den pre sident het bestuur der Heusdensche Zangvereeniging. Stellen wij het ook op prijs dat twee zusterverenigingen zoo vriend schappelijk met elkander omgaan, wij zouden het zeer eigen aardig vinden wanneer zij te zamen dezen winter eens eene uitvoering gaven. Zoo geschikt als Herpt zich heden leende voor eene bijeenkomst in de open lucht, zoo geschikt zou Heusden voor eene uitvoering in den winter zijn. Beide zangvereenigingen bezitten de algemeene sympathie, zou het dus niet doenlijk zijn om eene gezamenlijke uitvoering te organiseeren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2