versclien BOT Aanbesteding. Ons Voorgeslacht De Lirige GORINCHEM. adyërtentienT 319de Staatsloterij. BURGERLIJKE STAND. WORDT GEVRAAGD: LAMERT SEVET. Gemengd Nieuws. 1 MARKTBERICHTEN. De Naweide van 20 Hectaren in „de Mannenbeemd," on der Baardwijk, die van 5.12.50 Hectaren in f/het Mannenland,onder Oud- hensden, die van 1.05.00 Hectare in ,/de Zegge- laars/ onder Hedikhuizen en die van 6.73.40 Hecta ren inde W eezenkampen,11 onder Veen. Het bouwen van een Bouw- manswoning en Schuur te Dalem, met bij levering van de benoodigde mate rialen. Tijdelijk aanbod van W. J. HOFDIJK, Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij en een ander een diepe snede achter in den hals. Door de maréchaussees van Waalwijk is de snijder in verzekerde bewaring gebracht. t HAARSTEEG, 9 Aug. Heden werd alhier het eerste bond-concours voor de handboogschut terij „Claudius-Civilis*, gevestigd bij Hendrika V'ugts, gegevenbegunstigd door *het schoone weder waren elf gezelschappen opgekomen om aan den wedstrijd deel te nemen. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs door „Ons Genoegen* uit Herpt met 179 punteD in 10 pijlen; 2e prijs door „Willem Teil* uit Vlijmen. Voor den Rozenprijs moest er met 5 rozen geconcurreerd worden tusschen „Oefening en Vermaak* uit Haarsteeg en „Con- stanstia* uit Drunen, waarbij de laatste de over hand hield. 't Eereteek en verwierf de" heer C. v. d. Wiel, lid van „'L Amitié* te Drunen met 48 punten in 14 pijlen De prijzen werden onder toepas selijke bewoordingen uitgereikt en de Harmonie „St. Cecilia* uit Haarsteeg luisterde het feest met hare schoone muziek geheel en al op. Met zekerheid verneemt het „Vad.,* dat Z. M. de koning den heer Arie Smit opnieuw heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Vlissingen. Met innig leedwezen vernamen wij de treur mare dat de oud-minister Modderman is over leden. In de kracht van zijn leven is deze priester der rechtswetenschap bezweken en zijn verscheiden, zoo diep treffend voor zijne naaste betrekkingen, is niet minder een onherstelbare slag voor het gansche Vaderland. In mr. A. E. J. Modderman toch is aan Nederland een dier zeldzame mannen ontvallen, die aan diepgaande kennis paren een krachtige overtuiging, een meesterschap over den vorm een dier weinigen, die door geschrift en woord onuitwischbare indrukken achterlaten en hun sfempel drukken op hunne geheele omge ving. En wat het gezag en den invloed van zijn woord nog verhoogde, dat was de geestdrift waar mede hij zijne denkbeelden ontvouwde, het pië- teitsgevoel dat hem doortintelde, de oprechte vroomheid van gemoed die zijne daden bestuurde en uit zijn woorden sprak. De overledene was eerst aan het Amster- damsche Athenaeum, later aan de Leidsche Uni versiteit hoogleeraar, en aan beide instellingen van hooger onderwijs was het strafrecht hem als hoofdvak opgedragen. In 1879 nam hij, als Minister van Justitie, zitting in het Ministerie Van Lynden. Bovenal zal Modderman's naam in eere blijven wegens zijne medewerking aan het nieuwe Straf wetboek, welks invoering hij niet mocht beleven. Modderman zal in de gedachtenis voortleven als een eminent raensch, eene zeldzaam nobele figuur. Naar wij vernemen, zal door een groot aan tal vereerders en vrienden aan jhr. mr. Elout van Soeterwoude op 19 Aug. e. k bij gelegen heid van zijn SOsten geboortedag, een pracht- album met honderden handteekeningen worden aangeboden. Om van een goeden toestand van den weg zoo veel mogelijk verzekerd te zijn, kent de exploitatie maatschappij aan het personeel van den weg pre- raiën toe voor het ontdekken van breuken van spoorstaven, wanneer die ontdekking plaats heeft tijdig genoeg om den gebroken spoorstaaf te kunnen verwisselen. Dezer dagen is wederom eene premie uitgeloofd voor het ontdekken van langscheuren in spoorstaveu, wanneer deze scheuren namelijk van dien aard zijn, dat dadelijke verwisseling door den ingenieur wordt noodig geoordeeld. Door het hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust* wordt de volgende opwekking aan het Neder landsche volk verspreid Indien het niet volstrekt noodzakelijk is Werk op Zondag niet! Koop op Zondag niet! Reis op Zondag niet! Laat evenmin anderen voor u werkzaam zijn Gij moogt de Zondagsrust niet verstoren Ieder, wie of wat hij ook zij, heeft ook recht op en behoefte aan Zondagsrust! „Jaren geleden* zoo lezen wij van de hand van den heer J. Esser in „De Heraut* „hield ik eens bijbellezingen over het scheppingsverhaal, het licht, de lucht, de wateren en dergelijke, waarbij ik zelf groote blijdschap smaakte, te meer omdat meer dan ééne ziel er door kwam tot het zoeken en vinden der waarheid. Deze lezingen gaven onzen hooggeachten vriend Klerck, destijds secretaris-generaal bij de Marine, aanleiding, om mede te deelen dat wij het vinden van een veel korter zeeweg naar Australië en van den loop der stormen te danken hebben aan hetgeen staat in Prediker 11 vers 6 l) en Job 37 vers 12 2). De schrijver der „Saillings directions,* een vroom zeeman, had daarin aanleiding gevonden om vele duizenden scheepsjournalen te onderzoeken en had zoo de ommegangen van den wind gevon- deu, waarvan de kennis van zulk eene onschat bare waarde voor den zeeman is. Toen ik dat werk las, heb ik hartelijk gedeeld in de blijd schap van den ontdekker, die in deze dingen niet anders zocht dan de eere Gods.* „Zeker zouden vóór het verschijnen der „Sail lings Directions* de geleerden gezegd hebben dat de bijbel geen wegwijzer zijn kan in de zeevaart kunde, en wij zouden dit hebben moeten toe stemmen en stemmen dit nog toe.* Te Pernis en omstreken vielen gisteren duizen den kleine langwerpige zwarte diertjes uit de lucht, die het zoowel menschen als dieren erg lastig maaktendoor oude lieden werd dit be schouwd als een bode van den regen. Door den buitengewoon lagen waterstand is het vaarwater op de Waal op sommige gedeelten zeer smal en ondiep. Te Hnrwenen (alwaar Rijkspolitie tot handhaving der orde voor de scboepvaart is ge plaatst) en te Nieuwaal knnnen moeielijk schepen elkander passeeren. Tal van stoom- en zeilschepen zijn daar vastgevaren. Diepgaande vaartuigen, in zonderheid die van den rechtstreekschen dienst tus schen Londen en Keulen, kunnen derhalve slechts met. groote vermindering van lading de Waal bevaren. Ook te Woudrichem klaagt men zeer over het lage water. Zoo had aldaar dezer dagen de Nijmeeg- sche boot «Nijverheid,* de Waal afkomende, bet ongelnk aan den grond te geraken. Na een gerui- men tijd getobt te hebben kreeg men de boot weer vlot. Daar zij geen schade had bekomen kou men de reis tot groot genoegen van de passagiers, langs den Noorder wal ongehinderd voortzetten. Zeer ge lukkig is het voor de schippers dat er hier geen snelle stroom gaat, daar anders menig schip tegen de aanlegplaats zou worden gedreven, vooral wan neer, zooals meermalen gebeurt, drie sleepbooten met een groot aantal schepen achter zich, elkaar moeten passeeren. Reeds meer dan 100 wielrijders, waaronder ver scheidene buitenlanders, hebben zich doen in schrijven voor de wedstrijden, die op 14 en 15 dezer te Nijmegen zullen gehouden worden. Terwijl de „Willem Barendsz,* behoorende aan den reeder A. Hoogenraad te Scheveningen den 29 Juli 11. onder de Engelsche kust voor anker lag, kregen twee matrozen twist en werden hand gemeen. De stuurman L. den Duik, die te Sche veningen als een oppassend zeeman bekend staat, kwam tusschenbeide en scheidde de vechtenden. De rust werd hersteld en beide matrozen beloof den zich voortaan ordelijk te zullen gedragen. Doch eenige oogenblikken later, toen de stuur man bij de verschansing stond, viel een der rust verstoorders, zekere J. P., hem onverhoeds aan en gaf hem een duw, zoodat hij in zee viel. De stuurman werd eerst door de golven onder het schip gestuwd, kwam later weer ter zijde van de schuit en zou zeker omgekomen zijn, indien niet een zoogenaamde buitenman (een metselaar, timmerman of sjouwer, die alleen tijdens de ha- ringvisscherij op een bomschuit dient), Hen drik Tjeertjes geheeten en wonende Noordwal te 's Gravenhage, den stuurman bijtijds gegrepen had. Door de tegenwoordigheid van geest en vastberadenheid van dien man, werd het leven van een braaf huisvader gespaard. J. P. bevindt zich nog op vrije voeten, maar zal zijn welverdiende straf zeker niet ontgaan. Een ongeluk ligt in een klein hoekje, zegt het spreekwoord. Dit ondervond ook een aanvallig knaapje van 9 jaar, dat te Vlaardingen onder een lantaarnpaal zat te spelen. Toen de lantaarnop steker het licht kwam aansteken, stiet hij een ruit in en viel een glasscherf in het oog van het knaapje, dat juist naar boven zat te kijken. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon alleen constateeren, dat het oog van den ar men jongen letterlijk verbrijzeld was. De drenkeling, den 4n dezer uit den Dommel te 's-Bosch opgevischt, is na confrontatie gebleken te zijn G. J. B., oud 45 jaar, geboren te Gro ningen, magazijn-chef te Amsterdam, die een zeer oppassend en godsdienstig man was. Hij is zonder eenige bekende redenen den 3ln Juli jl. uit Am sterdam spoorloos verdwenen, zoodat men moet onderstellen dat hij in een aauval van krankzin nigheid is omgekomen. Hij laat twee kinderen en een vrouw, met wie hij in de beste verstandhou ding leefde, achter. Op de St. Anthoniebreestraat te Amsterdam viel een vrouw bij het uithangen vati waschgoed op een binnenplaats. Ernstig gekwetst werd zij naar het gasthuis gebracht. Bij Bolsward is een boer uit zijn sjees in een sloot gevallen en verdronken. Misbruik van sterken drank moet de oorzaak zijn. Drie hofmeesters van het stoom schip „Prinses Elizabeth* zijn in Engeland be trapt op het smokkelen van tabak. Zij zijn door de Maatschappij „Zeeland* onmiddellijk ontsla gen. Op de Rapenburgergracht te Amsterdam werd een jongen door een vrachtwagen overreden en zoo zwaar verwond dat hij met een brancard naar het gasthuis moest worden gebracht. Een inwoner van Antwerpen bezocht dezer dagen Am sterdam, na een erfenis in ontvangst te hebben genomen. Alles werd hier bezichtigd en zeer vol daan keerde de gelukkige erfgenaam weer naar huis, maar bemerkte tot zijn groote ontsteltenis dat er vier briefjes van f 1000 uit zijn porte feuille verdwenen waren. De justitie werd onmid dellijk in kennis gesteld met dit feit en meent thans den vermoedelijken dader op het spoor te zijn. Onder Eindhoven zijn drie boerderijen door brand vernield. Te Noordlaren zijn vijf arbeiderswoningen ten gevolge van het inslaan van den bliksem afgebrand. Het lijk van den ga ren- en bandkoopman Willem Wolfsbergen te Gorinchem, sedert eenige dagen vermist, is Vrij dagochtend uit de Merwede opgehaald. Er ontstond door een onbekende oorzaak brand in het verkoophuis te De Rijp. In weinige oogen blikken werd genoemd perceel een prooi der vlam men, en een daar naast staand manufacturenma- gazijn gedeeltelijk vernield. Nog twee woningen kregen belangrijke water- en brandschade. Bijna alles was verzekerd. Te Utrecht is een kind van anderhalf jaar dat men met een wortel liet spelen, dien het in deu mond stak, gestikt. In het N.-Hollandsche kanaal is een handelaar in groenten, wonende te Purmerend, door een jaaglijn uit zijn schuit ge worpen en verdronken. Te Martenshoek zijn 2 dames uit Groningen, die in eerstgenoemde plaats logeerden, van een bezoek des avonds naar huis gaande in het water geraakt en verdronken. Een 8ü-jarig bestje te Amsterdam, struikelde en viel daardoor in het water. Met moeite werd het oudje gered. Te Rotterdam is in de Hoog straat een paard, op hol gegaan. Aan den draai der Korte Hoogstraat sloeg het rijtuig om Daarbij geraakte een persoon tusschen het Schielandsch Huis en het rijtuig beklemd, waardoor hij de borst zoodanig bezeerde, dat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. Op de ri vier bij Dordrecht is Zaterdag de 13-jarige doch ter van een schipper overboord geslagen en verdronken. Na aankomst van de mailboot van Engeland, bemerkten 2 reizigers Zaterdag te Vlissingen dat zij bestolen waren. De een miste een portefeuille met 80 pd. st. en een ander eene portemonnaie met 14 pond en 100 frcsA De politie werd dadelijk van het gebeurde in kennis gesteld, doch zij kon er slechts in slagen de ledige portemonnaie te vinden. Beide beroof-» den hadden de voorwerpen nog in hun bezit na het verlaten der boot; de diefstal kan dus eerst op het spoorstation gebeurd zijn. 0.40 tot 0.42 per kilogram. De prijs der boter was 1.00 A 1.40. Hedeu overleed na eene kort stondige ziekte mijn geliefde Echt genoot. den Heer AUGUSTINUS HUBERTUS MA LING RÉ, in den ouderdom van 50 jaar. Wed. A. H. MALINGRE Heijbekk. Heusden, 3 Augustus 1885. Algemeene Kennisgeving. Prijzen van f 100 en daar boven. le klasse. Trekking van 10 Aug. Prijs van 1000: no. 20727; ƒ400: nos. 7535 en 14767; 200: nos. 1958 en 6154; 100: nos. 1116, 1500 en 9975. t Meeuwen, van 1 tot 31 Juli. 'Getrouwd: Peter Colijn, 45 j. en Adrians, in 't Velde, 23 j. beiden van Babilouiënbroek, Geboren: Wilhelmina, d. v. A. v. d. Assem en A. v. d. Kolk Antonia, d. v. A. v. Koijck en H. v. d. Beek. Overleden: Levonl. kind van het vr. ge:4 slacht van Adriana in 'tVold en Jan v. Hor* wijnen, 77 j. beiden te Babiloniüubroek Gover| dina Jacomina v. Buuren, m. f Woudrichem, van 131 Juli. Getrouwd: Jacob Baks, 42 j. wedn. vai$ Melia Susanna Keutie met, Wilhelmina Hendrin^ van Dongen, jd. 29 j.Bertus Dauiël van Tien! hoven (van Werkendam), jm. 28 j. met Jeunekij Machelina van de Wetering, jd. 22 j. Geboren: Jacoba Antoinette, d. v. L. Ga Ken tie eu J. v. d. Mast Jacobus Amile, z. M. Verzijl en A. v. HulleAdriana Simonetta) d. v. A. v. Vugt en J. Nieuwenhuizen. Overleden: Nicolaas v. Andel, 9 m.; Petei v. d. Werken, 71 j. echtg. v. Elizabeth Verschool! EENE Adres Doctor VAN DER CHIJS, Gorinchem. De ondergeteekende verwittigt zijne geëerde afnemers, dat zij voortaan iederen Vr ij d ag, omtrent 9J/2 uur, kunnen bokomen aan het huis van J. MOONEN, op de Vischmarkt. N.B. Aangezien de omroeper mij weigerde dit den 24eu JULI om te roepen, neem ik de vrijheid UEd. dit op deze wijze bekend te maken. Te Smilde slachtte iemand eene kip, die in ho| voorjaar goed had gelegd, doch daarmede plotsef ling had opgehouden. Bij de opening vond mei) in den eierleider een kieken, dat ongeveer dezelfdé. grootte had als een, dat na brooding uit het el te voorschijn komt. De zaak klinkt vreemd, doch voor de waarheid staat de berichtgever in. Bij de Dinsdag gehouden herstemming te Mak-", kinga (Ooststellingwerf), kwam het volgende briefje, uit de bus Een drietal is reeds neorgedonderd. 1) De grijsheid blijft niet uitgezonderd. 2) De achtbre Raad wordt gansch geplonderd, En niemand, die zich hier verwondert, Dat alles danig loopt in 't honderd. lj De heeren v. d. Bosch, Posthuma en v. d/ Sluis, wegens overtreding van art. 24 gemeentewet ontslagen. 2) De eerwaarde Hofstee (aftr. lid), moest val-.- len als offer van partijzucht. De te Berlijn verschijnende «Volks-Zeit.* bevat eenige staaltjes van de wijze waarop in die stad de Duitsche taal mishandeld wordt. Een winkelier deelt mede dat bij hem «turf, hout en andere groentente verkrijgen zijneneen schoenlapper vertelt dat hij «heeren en dames voor gelijke prijzen verzoolt.* Een handelaar koopt: Bedden, meubels, heeren, dames, kinderen, kleedingstukken en andere be- noodigdhedcu tot civiele prijzen,en een fabrikant zegt dat hij er eene «kunstmatige moedermelk-fa- briek« op na houdt. Een restaurateur belooft «een flinken kellner eene vaste betrekking en eene stevige keukenmeid*, en een paar handelaars annonceeren een «gerookte zeevischhandel* en een «kleingehakte houtaffaire*. De hooge overheid van een landelijk plaatsje heeft aan deu openbaren weg het opschrift doen plaatsen: «deze weg is geen weg, wie het toch doet, krijgt eene boete van tien thalers of tien dagen gevangenisstraf, wie iemand aangeeft die het gedaan heeft, ontvangt de helft daarvan.* Een grondeigenaar in de provincie Posen be veelt vrouw en dochter «voor de bijenteelt* aan en een landbouwer deelt mede dat hij eene «iede ren dag verschkalvende* koe te koop heeft. i: t HEUSDEN, 8 Aag. Boter f 0.65 i 0.67 por stuk van 6 ons. Eieren 3!/2 a 4 cent. 'sHERTOGENBÜSCH, 8 Aug. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 173 stuks. De prijs was le kwal. van f 0.44 tot 0.48; 2e kwal. van 0.42 tot 0.443e kwal. van Het COLLEGE van Regenten over de Gods huizen te Heusden, zal Donderdag 13 Augustus 1885, des morgens 11 uur, bij Jan Scheepens te Heusden, VERHUREN: Breeder bij biljetten omschreven. Op Zaterdag 15 Augustus 1885, des na middags ten 2 ure, zal door de Wed. D. J. W. DE GIER te Dalem, ten huize van Van den Beug aan het veer aldaar, in het openbaar worden AANBESTEED Bestek en voorwaarden liggen aldaar van 10 dezer ter inzage. Aanwijzing op den dag der aanbesteding, des voormiddags 11 üur. Inlichtingen te bekomen bij den bouwkundige C. KENTIE te Woudrichem. 2e druk, in 6 deelen, te samen p. ra. 120 vel druks, rijk geïllustreerd met meer dan 125 platen, meest in kleurendruk, in geïllustreerden omslag. Prijs bij le uitgaaf 53.10, thans slechts 2 per deel of totaal 12.Gebonden met 60 cent verhooging, totaal 15.60. De verzending aan de inteekenaren geschiedt in maandelijks een deel, doch kan ook in eens compleet plaats hebben. De oplaag is gering. Men haaste zich hiervan gebruik te maken. 1) gij (de zon) gaat naar het Zuiden,' en zij gaat om naar het Noorden; de wind gaat steeds omgaande; en de wind keert weder tot zijne omgangen. 2) Die keert zich dan naar zijnen wijzen raad (door) om gangen, dat zij doen al wat hij ze gebiedt, op het vlakke der wereld, op de aarde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3